akkertjes: Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs De vreemdeling in China. Binnenland. „Onze" Volkszang. Provinciaal Nieuws Zoo'n erge Hoofdpijn? Zaterdag 21 Augustus 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 34 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch- ten tijd bezorgd 50 cent PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1—8 regels 60 ct I Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct Der regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Daar is ie weer Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering O.L. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum Buitenlandsche belangen botsten herhaaldelijk tegen nationale tradities. China steeds het kind van de rekening. China, liet onmetelijke, dicht bevolkte rijk van het Verre Oos ten staat voor den zooveelsten keer in het middelpunt der inter nationale belangstelling. Waarvoor het weer zal moeten bloeden, zooals het zoo vaak reeds heeft gebloed. China is een land, zoo groot als Europa, met groote, deels zeer vruchtbare provincies. Er zijn ook zeer arme vlakten met een arme bevolking. Het land heeft belangrijke natuurlijke hulp bronnen. De bevolking is, ruw geschat, 500 millioen zielen sterk. China heeft waarschijnlijk de oudste cultuur ter wereld. Het onmetelijke rijk was zeer be schaafd reeds, toen onze voor ouders nog „wilden" waren. De economische ontwikkeling van het land hield echter geen tred met het cultureele. Indien China economisch-juist werd geëxploiteerd, zou het volk materieel welvarend kunnen zijn en een kostelijk afzetgebied wezen zoor de producten van andere landen. Vandaar de tucht van andere volkeren om China „bij" te brengen, liefst met de natio nale vermogens aan geld en arbeidskracht uit die „andere" landen, wier expansiedrang vaak groot, in een bepaald geval Japanzelfs zéér groot is. Economie „ligt" den Chinees niet vandaar dat hij weinig is ingenomen met die buitenland sche inmenging. Deze druischt ook op andere gronden tegen zijn nationale, traditioneele en godsdienstige gevoelens in. Hij heeft een aangeboren afkeer tegen buitenlanders in China! Niet omdat die harder meesters zouden zijn dan zijn eigene. Het Chineesche volk heeft zich door de eeuwen heen laten uitbuiten door zijn mandarijnen en zijn gronden laten afstroooen door soldatenbenden. De afkeer tegen buitenlanders is een karakteristieke, een tradi tioneele. De Chineesche wetge ving verbiedt b.v. den verkoop van onroerende goederen aan vreemdelingen. Dezen hebben daarom door druk en door ge weld, ter ontwikkeling van hun economische belangen in 't land, in en rond de voornaamste ha vens en bevolkingscentra in het binnenland bepaalde gebieden in voortdurende huur of pacht ge kregen. Deze gebieden heetten concessies. Daar kunnen de vreemdelingen bouwen en zich vestigen, daar ook hebben ze hun eigen bestuur, hun eigen politie en zelfs hun eigen leger, tor bescherming van de in die concessie gevestigde onderdanen. Zulke eigen, dus nationale concessies in China hebben op het oogenblik nog: België, Enge land, Frankrijk, Italië en Japan. Er zijn v.oorts nog internationale concessies, waarin vreemdelingen uit verschillende landen tesamen wonen onder een eigen gekozen bestuur en beschermd door de detachementen van de verschillen de gezantschappen en (of) ccn- China. Vooral Rusland en Japan heb ben elkaar hun overwicht in China betwist. Toen Rusland uit den Europeeschen oorlog ver zwakt te voorschijn kwam, hebben sulaten. Deze concessies zijn dc de Japanners de Russen geleide- j centra van de handel op- en de lijk uit China geweerd en in dat economische exploitatie van: land hebben ze herhaaldelijk China. „incidenten" als voorwendsels Het militaire optreden van Ja-'gebruikt om éérst Mandsjoerije pan tegen China is niet anders definitief aan het Chineesche ge- dan een sedert jaren voortgezette zag te onttrekken, door het met poging om met geweld de eco-j geweld een zelfstandigheid op nomische exploitatie van het land te dringen onder een eigen vorst met Japansch geld en Japansche als Japanschen knecht (Pi-IJoe, arbeidskrachten te verwerven, j eens als kind de laatste Chi neesche keizer). Vervolgens zijn de Japanners de Noord-Chineesche provincies binnengedrongen om daar een z.g. „autonoom" in waarheid aan Tokio onderworpen be stuur te vestigen. Uit het laatste optreden van Japan, een verdere indringing van China beoogende, is het huidige Chineesche verweer ge boren. wat den Japanners, die daarbij stuitten op den natuurlijken weer zin der Chineezen tegen de vreemden met overleg, ver raad en omkooperij niet was gelukt. Dit militaire optreden wordt den Japanners vergemakkelijkt door het bezit der concessies, waar zij permanent, dus ook in tijd van vrede, reeds permanent troepen gelegerd hadden. Krachtens internationale over eenkomsten mag China zich niet tegen die Japansche consessie keeren, .want alle internationale concessies zijn internationaal ge garandeerd I De Japanners kunnen hun con cessies dus maken tot bases voor een krijgstocht tegen China. En als de Chineezen zich dan ver dedigen en er vallen daarbij bommen in een der concessies zooals een dezer dagen „af gedwaalde" bommen in de Fran- sche consessies van Sjanghai terecht kwamen dan protes teert heel het koor van buiten landsche diplomaten. Ook in andere opzichten is China in zijn verweer tegen ge welddadige vreemde inmenging gehandicapt, n.l. door de ver plichtingen, welke het land in den loop zijner geschiedenis achtereenvolgens door de geza menlijke groote buitenlandsche mogendheden werden opgelegd. Uit de jongere geschiedenis van China hebben we daartoe slechts te herinneren aan den oorlog van 1860 met Rusland, welke aan China het Amoerge- bied kostte. Frankrijk bezorgde zich voor deden in den oorlog van 1882 '85 om Ton-Kin. Daarna verbit terde 't onoordeelkundig optreden van zendelingen de Chineezen zoozeer tegen de vreemdelingen, dat telkens volksbewegingen en moorden op zendelingen en op andere christenen werden uitge lokt, waarmee dan weer de vreemde mogendheden zich be moeiden, die er gebruik van maakten, om nieuwe voordeeten te bedingen. De oorlog van 1894-'95 tegen Japan kostte aan China Formosa en de souvereiniteit over Korea; Duitschland verwierf zich in 1897 naar aanleiding van een moord op zendelingen Kiao-tsjou in Sjantong (in 1914 door Japan ingepalmd), Rusland eigende zich in 1898 Zuid-Liao-tong met Port Arthur toe, Frankrijk Kwantsjou en Engeland Wei-hai-wei. Alles om moorden op zende lingen I Ook wist men alleilei economische concessies te ver krijgen. Tegen dat alles groeide een Chineesche volksbeweging, geor ganiseerd in geheime genoot schappen, de „Boksers". Dezen belegerden in 1899 de gezanten- wijk in Peking de Bokserop stand waarop een internatio nale troepenmacht ook ons land leverde zijn deel in China landde en de gezanten te Peking, van wie de Duitsche intusschen was vermoord, ontzette. Ook elders in het land trad deze internationale expeditie op. I In 1901 werd de vrede geslo- ten. China moest gedurende 30 jaar elk jaar 15 millioen tael 1 schadeloosstelling betalen Rus' Hoe vanouds de wil der Chi neezen leeft om zelfstandig en zonder bemoeienis van vreemden hun eigen leven te leven, bewijst de bouw van den machtigen Chineeschen Muur, die over een lengte van 10.000 mijlen langs de Noordgrens van het Rijk werd gebouwd en reeds 245 jaar vóór Christus grootendeels voltooid was I Deze muur is nog slechts een symbool. De afloop van den thans aan den gang zijnden oor log zal voor China fataal zijn en het land sterker dan ooit onder vreemden invloed brengen. Van Japan ot van Rusland. De invloed van de Ver. Staten en van Europa op China wordt regelmatig minder. De Europee- sche beschaving is te zeer ver zwakt om in de geschillen tus- schen de Aziatische rassen te intervenieeren. China's eenige hope is het bolsjewistische Rusland. De Rus sen helpen met alle middelen - behalve een openlijken oorlog de Chineezen tegen hun gemeen- schappeiijken aartsvijand: Japan, dat immers ook de Russische positie in Azië (Siberië, Sachalin enz.) bedreigt. China's zelfstandigheid zal in dezen oorlog ten ondergaan aan Japan als vijand of.... aan Rus land als vriend. Een Chineesche overwinning zou ongetwijfeld leiden tot de bolsjewiseering van 't Chineesche rijk, den ondergang van de Chi neesche cultuur en de vernietiging van de vooruitzichten van het christendom in het Verre Oosten.' Md. De Chineezen zijn over 't algemeen Boeddhist, Taoist ot Confucianist. Ecliter zijn onder hen ook 30 millioen Mohamme danen en 3 millioen Christenen. Van deze Iaatsten zijn 2 5 millioen Katholieken en 360.000 Protes tanten. In China wonen bijna 300.000 Japanners (30.000 in de Japan sche concessie te Sjanghai), 70.000 Russen, 13000 Britten, 7000 Amerikanen, 2500 Portugee- zen, 3000 Duitschers en 9000 Franschen. Alles in ronde ge tallen. Vele vreemdelingen wonen er voorts nog in de speciale pacht- gebieden welke als vreemde ko loniën in China moeten worden beschouwd, als het Britsche pachtgebied van Hongkong, het Poitugeesche van Macao en het Japansche van Kwantoeng. Een recordmaand. Jaren achtereen was het elke maand hetzelfde liedje, als we moesten w schrijven over de Rijksmiddelen. Het land werd ZOO goed als meester ging" er telkens maar om, hoeveel Ivan MandsioerHe (waaruit het een maand bleef onder de°Pbrengst van manasjoerije iwaanill nei van de gelijknamige maand van het enkele jaren geleden door de vorig jaar. Japanners werd verdrongen), j Die misère is achter den rug. Later maakte de groote provincie Sinds October 1936, de eerste zoo- Mongolië zich onder medewerking van Rusland onafhankelijk van hoog, maar in de laatste maanden gaven de cijfers pas echt reden tot optimisme. Juni gaf reeds een ongekend hooge opbrengst, maar Juli spant de kroon. Niet minder dan 43.7 millioen gulden kwam toen in het laadje, d.i. ruim 151/, millioen meer dan vorig jaar en 121/, millioen meer dan 1/12 der raming. Hoever moe ten wjj in den gouden tijd terug gaan, om een dergelgke opbrengst aan te treffen De erfenis door Minister Oud aan zgn ex confrater, Excellentie de Wilde nagelaten, wordt zoodoende wel licht te aanvaarden. Al zal deze voorzichtige schatkistbewaarder zich waarschijnlijk wel wachten, om deze Juli-opbrengst als basis te gebruiken van zijn jaarraming. Er zijn immers zoovele, min of meer toevallige fac toren, welke op deze invloed hebben geoefend, dat geen deskundige het voor zijn verantwoording zou durven nemen om voor 1938 een ontvangst van 12 maal 43 millioen te begroo» ten. Om er maar een enkelen te noe men: de dividend- en tantièmebelas ting leverde over Juli op het fan tastisch hooge bedrag van f 8.3 millioen, tegenover een maandraming van f 1.150.000 en een opbrengst in Juli 1936 van f 1.777.000. Hiermede is de geheele geraamde jaarop brengst van f 13.800.000 in zeven maanden reeds met bijna 2 millioen overschreden. Nu zal geen redelijk denkend mensch aannemen, dat de nog res- teerende 5 maanden aan deze Juli- cijfers ook maar kunnen tippen. Door een toevallig samenvallen van dividend-uitkeeringen in de afgeloo- pen maand door enkele groote on dernemingen zijn deze 8 millioen bereikt en wanneer de periode Aug. Dec. in totaal evenveel zou opleveren als deze maand alleen, waren we lang niet ontevreden. Gelukkig echter is het Diet enkel deze post, die deze Julimaand zoo buitengewoon schitterend maakt. Wij noemen b.v. de invoerrechten, statistiekrechten, zegel- en registra tierechten, successiebelasting en de loodsgelden. Moge de stijgende lijn in de op brengst der Rijksmiddelen zich hand haven. Tegen plezierreisjes naar Duitschland. Op de te Maastricht gehouden jaarvergadering der Limburgsche Credo-Pugno-mannen is een voorstel Stadbroek aan de orde gekomen om een actie in te zetten tegen plezier reisjes naar Duitschland. Ondanks de meest ergerlijke smaad- en laster-campagne van de Duitsche machthebbers, tegen pries ters en anderen, zijn er, aldus luidde de toelichting, nog steeds Katholieken in Limburg, die getrouw dit land gaan bezoeken, hetzij om genot of andere overwegingen. Credo-Pugno moet dit zooveel als mogelijk is tegengaan, uit protest en aanklacht tegen de onmensche- lgke en walgelijke handelingen van het regiem. Het hoofdbestuur stemde ten zeerste met deze gedachte in, ten minste voor zoover het betreft plezierreisjes. Het stuit, aldus Pater Jacobs, tegen de borst, dat er b.v. in de mijnstreek menschen zijn en zelfs menschen, die vooraan willen staan en overal op de voorste rij zitten, liefst met een hoogen hoed op, die voor hun plezier naar Aken gaan, naar een land, waar onze broeders in het geloof inde concen tratiekampen zitten. Onder donderend applaus werd besloten een actie te gaan voeren tegen het maken van plezierreisjes naar Duitschland. Het strandleven ontaard. We behoeven het niet onder stoelen en banken te steken, dat het met de ontaarding van ons bad- en strandleven allerernstigst gesteld is. Er gebeuren zoowel aan het strand van Noord- als Zuiderzee dingen, die den normaal-fatsoenlijken mensch tegen de borst stuiten en hem het vaste voornemen doen maken nimmer en zeer zeker niet rneer met kinderen een bezoek aan een dergelijke bad plaats te brengen. Zoo heeft zich dezer dagen te Egmond aan Zee wederom een aantal badgasten aan deze ongewenschte toestanden van ons strandleven ge- ergerd en deze ergernis vastgelegd in een schrijven, wat zij hebben ge zonden aan de leden van den Minister raad en waarin zg wijzen op de ontaarding van het strandleven in de badplaats Egmond aan Zee en mededeelen, dat de badkleeding, zoowel van mannen als van vrouwen in vele gevallen zeer te wenschen overlaat en beslist aanstootgevend is. Het adres zegt dan verder, dat eenige politie-ambtenaren mededeel den geen opdracht tot bekeuren te hebben, te meer waar er badgasten zijn die, juist omdat men in Egmond aan Zee zoo vrg was, deze plaats bezochten. i Dit beteekent wel de droeve moraal dezer badgasten, die juist Egmond aan Zee hebben uitverkoren, omdat men daar vrg is en z'n lusten kan botvieren. Adressanten zgn echter van mee ning, dat juist door streng aan zedelijke beginselen de hand te houden een badplaats kan opleven en verzoeken deswege den ministers den burgemeester als boofd der politie te willen gelasten om aan de bestaande gemeentelijke verordenin gen de hand te houden. Hier dient onze Minister van Justitie, Mr. Goseling, eens een woordje in mee te spreken Opening Staten-Generaal. Naar we vernemen, zal ook dit maal de Troonrede, die H. M. de Koningin op den derden Dinsdag in September bg de opening van de Staten-Generaal zal uitspreken, door middel van den radio-omroep worden uitgezonden. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de door P.T.T. in de Ridderzaal aan gebrachte permanente microfoon installatie, van de beide Nederland- sche omroepzenders en, ten behoeve van de luisteraars in de overzeesche gebiedsdeeleD, van den Phohi-zender en de rijkszenders te Kootwijk. Haring naar Rusland. De reedersvereeniging voor de Nederland sche haringvisscherij heeft baar eerste contract met Rusland afgesloten voor de levering van haring vangst 1937. Het betreft hier een partij groot 26.000 Schotsche vaten. Hiervan moeten 13.000 vaten wor den geleverd in de eerste helft van de maand September a.s. Het restant moet in de tweede helft van September worden geleverd. De levering geschiedt f.o.b. Rotter dam. Door de volkszang doen we dus mee aan de officieele liturgie van de kerk. Dat meedoen echter mag niet zgn aan uiterlijkheden. Het gevaar is niet Denkbeeldig dat heel die volkszang beweging zou verloopen in wat uiterlijke mooi doenerij; dat 't geen beteekenis zou hebben voor ons persoonlijk Gods dienstig leven, 't Is toch maar al te duidelijk dat wij, menschen, ook, ja zelfs in 't Godsdienstige het men- schelijk element op de voorgrond plaatsen. Die uiterlijke vormen: bedoeld hier het meezingen, 't gaan staan en knielen onder de H. Mis moeten voor ons toch meer zijn dan uiterlijkheden. We zouden die uiterlijkheden kun nen noemen het lichaam van de liturgie. Wanneer iemand nu alleen maar dat lichaam zou zien, alleen dus het samenstel van de kerkelijk geordende vormen, dan zou zoo iemand de liturgie kunnen gering schatten. Het geheel bleef doode stof. De liturgie moet voor ons veel meer zijn. In een lichaam behoort een ziel en zoo ook moeten wij probeeren door te dringen tot 't meer inner lijke van de liturgie zelve en dan bestaat dat voor ons en een meer innige deelname aan het Goddelijke van den Christus. Wanneer wij, volkszang liefhebbers, dus werkelijk probeeren mee te leven met de H. Geheimen die op het altaar gevierd worden en we laten ons daarbij leiden door de liturgische tekst zelf, als wij met den priester aan het altaar mede offeren dan dringen wij door tot het diepste van de liturgie. Dan is onze volkszang-mis geen uiterlijke vertooning, maar veeleer een stuk leven geworden voor onze ziel. De liturgische plechtigheid van de H. Mis is dan voor ons de genade inwerking van Christus in onze ziel. VENRAY, 21 Aug. 1937. Vergadering Gemeenteraad. Dinsdag om 5 uur zal de Gemeente raad van Venray een openbare ver gadering houdeD ter behandeling van de volgende punten 1. Vaststelling notulen der ver gadering van 30 Juni 1937. 2. Vaststelling der vergoedingen ten behoeve der verschillende bijzon dere scholen over 1935, overeenkom stig het bepaalde in de artt. 101 en 103 der L. O.-wet 1920. 3. Benoeming van een lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur in de vacature Haenraets. 4. Benoeming van 2 leden in de Commissie van Toezicht op de Ge meentelgke, tevens Districtsarbeids beurs, wegens periodieke aftreding op 30 Juni 1937 van G. H. Houben als vertegenwoordiger der werk gevers en J. K. A. Ponjee, als ver tegenwoordiger der werknemers. 5. Aanvrage van W. J. F. Nuyens om eervol ontslag als voorzitter der Commissie van Toezicht op de Ge meentelgke, tevens Districtsarbeids beurs. 6. Vaststelling van het cohierder voerdiensten. 7. Vaststelling van het cohierder trottoirbelasling. 8. Aanbieding der rekening over 1936 en der balans per 31 December 1936 van den tak van dienst het bedrijf der Gasfabriek. 9. Aanbieding der rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur dienst 1936. 10. Aanbieding der begrooting van Binnen een kwarlier kunl Ge die vergeten zijn en U als herboren voelen door één of twee van die Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS het Algemeen Burgerlgk Armbestuur dienst 1938. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot belegging onder verband van eerste hypotheek van f 2400.— 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de rente der hypo theek, groot f 4000 van P. G. Pouwels, te verlagen tot 4l/« pet., ingaande 1 Juli 1937. 13. Ingekomen verzoek van G. H. van Opbergen en F. H. Custers te Venray om vermindering van den pachtprijs in verband met afgestane grond. 14. Ingekomen verzoek van P. Laurensse e.a. om betegeling der trottoirs op de Langstraat. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling der „Algemeene Politieverordening Ven ray." 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van regelen betreffende het beroep, be doeld in de artikelen 13, 15, 17 en 18 van het reglement autovervoer Per sonen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordening, houdende tapverbod op dagen van mobilisatie. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen toetreden der gemeente als lid van de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der In structie voor den hulpkeurmeester. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een aanvullingssubsidie aan het Algemeen Burgerlgk Armbestuur, groot f 4000. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aflossing per 1 Januari van het onafgelost gedeelte der ontginningsleening per 1 Januari 1938 nog groot f 55.000. 22. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Marktbericht. Woensdag waren ter veemarkt aangevoerd in totaal 126 stuks t.w. Dragend vee 17; Gust vee 7; Vet vee 15; Biggen 87. Handel levendig. Prijzen: dragend vee van f 210. tot t 290.gust vee van f 140. tot f 190.vet vee van 40 tot 45 cent per pond; biggen van f 12. tot f 18.per stuk. Jubileum Handboog. Zondag 22 Aug. a.s. viert de Kring Venray, aangesloten bg den Ned. R. K. Handboogschuttersbond „St. Se- bastiaan" zijn löjarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan wordt er op de oude mooie doelen van „St. Anna" bij den heer W. Claassens op de Langstraat een Kringconcours gehouden, waaraan door een 7-tal kringen van „St. Sebastiaan" wordt deelgenomen. De selectie-wedstrijden hebben reeds plaats gehad. Uit iedere kring dingen 14 de beste schutters mee om de prijzen. Voor liefhebbers van de handboog sport dus een buitenkansje, om de kunst van handboogschielen te be wonderen. De Kring Venray, vroeger geheeten Óandboogschuttersbond „de Vriend schap" telt thans 12 vereenigingen, die alle hare volle medewerking heb ben toegezegd, waardoor het wel slagen verzekerd is, indien onver hoopt de regengod „Pluvius" ten minste geen parten gaat spelen. De bloeiende kring Venray van harte veel succes met dit concours. De wedstrijden vangen aan om 2 uur- Volksconcert. Morgen Zondag zal door de Fan fare „St. Oda" Merselo een concert gegeven worden op het Hensenius- plein. Aanvang 8 uur nam. Naar de Missie. Onze dorpsgenoot de Eerw. Frater Carolinus Zevenhoven O.F.M. zal op 26 Sept. a.s. naar de Missie van Brazilië vertrekken om daar nu reeds werkzaam te worden gesteld in de Missie. Geslaagd. Voor de akte Engelsch L.O. slaagde onze dorpsgenoote Mej. Camps, Stationsweg alhier. Inkwartiering. In den nacht van Maandag op Dinsdag was alhier ingekwartierd het Regiment Wielrijders uit 's Her togenbosch. Maandagavond werd een militair concert gegeven, dat zich in een buitengewone belangstelling mocht verheugen. Diefstal. Tijdens de kermisdagen werd uit een der wagens van den bioscoop exploitant Riozzi een koffer inhou-

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1