Provinciaal Nieuws Qemengde Berichten Binnenland. Buitenland. Ons weekpraatje. 1 VENRAY, 7 Aug. 1937. Bekendmaking, Burgemeester en Wethouders van Venray breigen ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 5 van het Reglement op het branden van veen- en heidegronden in Limburg, opgeno men in Provinciaalblad 14 van 1859, ter openbare kennis, dat aan S.H.W. Lemmens, landbouwer wonende te Venray Ysselstein N 3a, vergunning is verleend voor het afbranden van een perceel heidegrond, groot ruim 3 H.A. gelegen te Ysselstein ter lin kerzijde van den weg VenrayDeurne, kadastraal bekend Sectie H Nr. 1878, in het tijdvak van 8 Augustus tot 1 September. Venray, 30 Juli 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. H. HOUBEN l.b. De Secretaris, VAN HAAREN. Gouden bruiloft. Op 30 Aug. a.s. hoopt het echt paar M. Verstralen.de 'Bruijni aan den Maasheezer weg alhier de gouden bruiloft te vieren. Middenstanders In 't vorige blad van „Peel en Maas" kwamen we tot de conclusie dat de Handelsavondschool van den R. K. Venrayschen Middenstand, dè school is voor uw kinderen, hetzij jongen of meisje. Nu de Wet cp de Vestiging daar ligt en eerlang successievelijk bij de verscheidene Vak-groepen in werking gaat treden, moet de jonge Midden stander in 't bezit zijn van 't diploma „Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis". De Venraysche Handelsavondschool maakt ze hier voor gereed. Bij menige ouders kan de vraag rjjzenMijn zoon heeft diploma U. L. O., diploma 5-.iarige H. B. S., Hanze-diploma, of 't diploma van de Handelsavondschool. Is dit dan niet voldoende Ons antwoord hierop moet ont kennend zijn. 'n Speciale commissie van de R. K. Middenstand heeft de kwestie ook overwogen en is tot de gevolg trekking gekomen, dat alle boven genoemde soorten van onderwijs als grondslag voor het speciale midden- standsonderwgs zeer goede diensten kunnen bewijzen, maar op zichzelf onvoldoende is om straks 'n mid- denstandsbedrijf met succes te kunnen voeren. Moeten nu zulke diploma-bezitters nu weer de heele 3-jarige Handels avondschool volgen Neen. Zg kunnen volstaan met 't 3e jaar nog 'ns over te doen, waar zij dan speciaal de nieuwe vakken HANDELSKENNIS. WETSKENNIS en BEDRIJFSLEER zullen krijgen, om dan na 1 jaar bovengenoemd diploma te halen. Er zullen pogingen worden aange wend om 't oude zg. Hanzediploma erkend te krjjgen. Voorloopig kan hierover echter niets worden mede gedeeld. Welgemeende raad le. Middenstanders, stuurt uw schoolvrije kinderen naar de Handels avondschool, om ze na 3 jaren in staat te stellen hun diploma Han delskennis te behalen. 2e. Middenstanders, als uw kin deren reeds in 't bezit zijn van een der bovengenoemde diploma's, laat ze dan nog 1 jaar de Handels avondschool meemaken, en zij komen klaar voor hun diploma. 3e. Is uw kind reeds te oud ge worden, om zich nog bij 'n 3-jarige cursus aan te sluiten, is 't „er heele- maal uit", geeft 't dan op voor 'n zg. spoedcursus, welke te gelegener tijd zal worden gegeven. VEHA. Dc Kermis is weer voor een jaar voorbij en met genoegen kunnen we zeggen, dat de feestvreugde, behalve enkele vechtpartijtjes, door geen enkele wanklank verstoord is geworden. Zondag en Maandag was de drukte overweldigend, als in jaren niet meer is voorgekomen. Ook Woensdag was de drukte weer groot wegens de marktdag. De houders van vermakelijkheden hebben over 't algemeen goede zaken gemaakt. In mcmoriam P J. Arts. Te Leunen overleed in den ouder dom van 59 jaren de heer P. J. Arts, tot 1 Januari 1.1. voorzitter van den Boerenbond aldaar. Vanaf de oprichting was hij be stuurslid en onder-voorzitter en sinds 15 jaren voorzitter, verder van bijna alle vereenigingen ter plaatse be stuurslid of voorzitter. In al die jaren is de heer Arts voor de organisatie een stuwkracht geweest. Begaafd met een breeden blik wist hij steeds de zaken zoo te regelen, dat 't organisatieleven in Leunen steeds in bloei toenam en verschillende belangrijke zaken onder zijne leiding tot stand kwamen. Aan de boerenorganisatie in al zijn onderdeelen gaf hij zijn geheele werkkracht, nooit was hem hiervoor iets te veel, steeds en overal kon men op hem rekenen. Vooral voor de kleineren onder ons heeft hij ge daan wat hij kon in den moeilijksten tijd van onze organisatie toen de crisis in het boerenbedrijf binnen sloop en juist de kleinere boeren 't hardste trof. Zijn naaste medewerkers weten dat 't hem hard viel niet te kunnen helpen waar hg wist dat hulp zoo dringend noodig was. Deze zorgen en zijn zich zelfs niets ontziende opoffering hebben, naar menschelgke berekening, zgn gezondheid geknakt en de kwaal doen verergeren, welke hem tenslotte ten grave heeft ge voerd. Het verlies dat Leunen in den persoon van den heer Arts lijdt, is zet r zwaar. Te weinig wordt dik wijls in onze dorpen beseft wat goeds er door dergelijke personen indirect aan allen wordt gedaan. Voor alles moet er een stuwkracht zgn, iemand die zich belangeloos moeite en opoffering wil getroosten om 't goede mede te helpen bevor deren. Voor ons allen was hij een voorbeeld van plichtsbetrachting een strikt eerlijk en onpartijdig persoon, iemand die nooit iets zou hebben ondernomen of zou helpen tot stand brengen waarvan niet vooraf vast stond dat 't boven hem gestelde ge zag 't goedkeurde. Het geestelijk gezag in Leunen heeft steeds zijn volle steun gehad, meer dan men vermoed heeft hij mede goed gedaan. Moge de goede God hem 't loon voor alles hiernamaals reeds hebben ge geven. De dankbaarheid voor zijn werken heeft Leunen hem overduidelijk ge bracht door hem algemeen bij de begrafenis de laatste eer te bewijzen. Mogen de inwoners van Leunen hun overleden boerenleider in hun gebeden blijven gedenken en zgne echtgenoote in het zware verlies bijstaan. De nagedachtenis van den heer Arts zal bij ons allen in dankbare herinnering blijven. LUXOR THEATER. Tijdens de nakermis loopt hier, zooals eenige jaren het geval was, een buitengewoon lachprogramma, waarin o.a. de populaire Joe E. Brown in één hoofdfilm, Jan Onge luk, de hoofdrol verhult. Een film werk waarin gelachen wordt als nooit tevoren. Zooals steeds is hij weer de reuze opschepper en doet fantastische verhalen als internationaal polo kampioen. In werkelijkheid echter is hij baug voor paarden, en begint dan stil in zijn eentje op een ezel gezeten de polosport te beoefenen. Joe Brown is nu eenmaal Jan On geluk en haalt de domste streken uit,.waarbij het lachen niet van de lucht is. Als tweede hoofdfilm De Groote Sensatie, waarbij de heldendaden van Baron von Münchhausen maar kinderspel zijn. Gij zult ook lachen bij dezen tweeden Baron von Münchhausen, totdat ge hem de grootste heldendaad van zijn leven ziet verrichten in een spannende sensationeele achtervolging. Zondagmiddag zullen de kinderen hun hartje ook weer eens kunnen ophalen tijdens de kindervoorstel ling om 3 uur, waarin de directie de ook bij de kinderen welbekende Joe Brown hun zal doen vertoonen. HORST. Het bouwen van een overdekte veemarkthal is opgedra gen aan de laagste inschrijvers A. Smits en P. Hoebers voor de som van f 21760 voor een lengte van 50 Meter. Half November zal het werk gereed moeten zijn. Veemarkt Horst. Totale aanvoer 37 stuks. Koeien en vaarzen 20 stuks 10 dragende koeien en vaarzen. Vaarzen van f 200.— tot f 2.60. koeien van f 230.tot f 300. 10 guste koeien en vaarzen. Vaar zen van 74 tot 80 ct. per Kg., koeien van 70 tot 74 ct. per Kg. Biggen 17 stuks f 18.tot f 20.-. Noord-Limburgsche Fokvccdag van Roodbont N.R.Y.-vee, V.D.L. en Deensche Varkens, en Texelsche Schapen te Horst. Deze fokveedag werd andere jaren geregeld gehouden op den eersten Donderdag van de maand September. Door dat men dit jaar de Centrale Fokveedag te Roermond wilde laten voorgaan, moest een anderen datum worden gekozen. Deze is thans definitief vastgesteld en wel Donderdag 7 October, zoodat Noord-Limburg dus een maand later zijn fokveedag zal houden. Tegenover verschillende nadeelen staat in dit geval het groote voor deel dat de kwaliteit van het voor gebrachte vee er ongetwijfeld bij zal winnen. WANSSUM. De vorige week had de postbode de heer Michiels alhier het ongeluk met zgn motorfiets tegen een boom te rijden, wegens plotse ling onwel worden. Dr. van Bracht constateerde een lichte hersenschud ding. De weg Wanssum-Geysteren- Maashees is, wat het gedeelte voor Wanssum betreft, voltooid. Echter moet nog een gedeelte gemaakt worden vanaf de kerk in Geysteren naar St. Anna-bo3Ch. Naar we vernemen zal dit gedeelte later in werkverschaffing uitgevoerd worden. Nu is het woord aan de gemeente Maashees. Woonwagenliefdewerk, In de te Roermond gehouden jaar vergadering van de Limburgsche diocesane vereeniging Woonwagen- Liefdewerk werd het periodiek af tredende lid, mej. E. Receveur, Venlo, herkozen. De secretaresse, mevrouw Dumoulin, Maastricht, bracht het jaarverslag uit, waarin wordt ge wezen op de steeds aangroeiende belangstelling van geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Op stoffelijk en geestelijk gebied werd veel werk geleverd. Het verslag maakt melding van 't feit, dat de noodige stappen werden gezet, om een einde te maken aan den soms onhoudbaren toestand ten aanzien van huwelijken en H. Communie. Meerdere pogingen om in verschillende gemeenten nieuwe afdeelingen te stichten, mislukten. De voorzitter, mr. Westerwoudt, Maastricht, hield een inleiding over doel en werking der vereeniging. Afscheid van Missionarissen te Steyl. Op Zondag 8 Augustus a.s. zal Mgr. Caspar Klein, aartsbisschop van Paderborn, in het Missiehuis te Steyl de plechtigheid verrichten van de uitreiking der missiekruisen en uitzending der missionarissen van de Congregatie van het Goddelijk Woord. Uit hun Moederhuis ver trokken dit jaar 4 priesters naar Japan, 25 priesters en 2 broeders naar China en 12 priesters en 2 broeders naar de Philippijnen, naar Nieuw-Gpinea 10 priesters en een broeder, naar Flores (N.O.I.) 15 priesters en een missiebroeder, naar Voor-Indië 5 priesters en een missie broeder,. naar Chili 4 priesters en een misiebroeder, naar Argentinië 5 priesters en 3 missiebroeders, naar Brazilië 4 priesters, N.-Amerika 6 priesters, in totaal 90 priesters en 11 broeders. Mgr. Lemmens op de Jamboree. Z.H. Exc. de Bisschop vam Roer mond, mgr. dr. G. Lemmens heeft Donderdagmorgen aan het groote altaar op het jamboree-terrein een H. Mis opgedragen voor de Lim burgsche verkenners. Limburgsche Handels- en Industriebeurs. De belangstelling in handels- en industriekringen voor de Limburg sche handels- en industriebeurs, welke onder den naam van 5de Vehate te Venlo wordt gehouden, blijkt de verwachtingen verre te overtreffen. Naast de gewestelijke en plaatse lijke handels- en middenstandszaken, zullen tal van firma's uit het geheele land eraan deelnemen. De tentoonstelling zal ditmaal ondergebracht worden in een drie tal groote hallen met 'n diepte van 72 meter en een breedte van 60 meter. Het Mgr. Nolensplein te Venlo, waarop de paviljoens zullen verrijzen leent zich hiervoor bij uit stek en is een ideaal tentoonstel lingsterrein, gelegen in het centrum van de stad. Tusschen de drie paviljoens komt een uitgestrekt middenterrein van ongeveer 2000 M2. Dit middenterrein is geheel gereserveerd voor een modernen tuinaanleg, welke verzorgd zal worden door de kweekerijen van de firma Ebben en Zn. te Cuyk. Op verschillende plaatsen zullen fon teinen worden aangebracht, terwijl in het midden 'n groot bassin wordt aangelegd van 150 M2. Jongeman in de Maas verdronken. Woensdagavond was de 16-jarige Willy Gabriëls uit Spaubeek, in de Maas, ter hoogte van het overzet veer te Elsloo aan het baden. Op een gegeven oogenblik verdween hij in de diepte. Zijn broer, de 25-jarige Thyme Gabriels, die aan den kant stond te kgken, sprong gekleed te water, doch ook hij verdween in de diepte. Een voorbijganger, de heer L. Meyers, begaf zich vervolgens te water en wist beide drenkelingen op het droge te brengen. Ijlings ont boden geneesheeren pasten kunst matige ademhaling toe, hetgeen alleen bij Thyme baatte. Zg slaagden er echter niet in de levensgeesten bij den jongste op te wekken. zouden brj het Departement van Defensie in verband met het te ver wachten tekort aan kader bij de a.s. legerorganisatie plannen in voor bereiding zijn, het eenige jaren ge leden opgeheven instructiebataljon opnieuw in het leven te roepen. Boerderij afgebrand. Donderdag is te Deurne afgebrand de boerderij van J. van Asten. De brand ontstond doordat gassen uit een gierkelder tot ontploffing kwa men toen een zoon van den boer de put opende. Vuur uit zijn pijp heeft de gassen in brand gestoken. Een kalf en vijf varkens zijn in de vlam men omgekomen. Thomas Blower zwemt over het Kanaal. De Engelsche zwemmer Thomas Blower is er in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Hij giDg te Kaap Gris Nez te water en zwom van Gris Nez naar Dover in 13 uur en 21 minuten. In een zeis gevallen. Te Beek, gemeente Bergh, had de landbouwer Laes het ongeluk uit te glijden, waardoor hij met zijn been zoodanig in een zeis viel, dat dat lichaamsdeel bijna geheel werd afge sneden. Hg is in het ziekenhuis te 'sHeerenberg opgenomen. ^Zijn toe stand is zorgwekkend. Invoer van Deensch vleesch. In de week van 26 Juli1 Augus tus zijn volgens een opgaaf van het statistisch departement van Dene marken naar Nederland uitgevoerd 401 500 KG. rundvleesch, 13 000 K G. varkensvet en 51 paarden. De noodlottige brand te Helmond, Naar de Msb. verneemt heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen bioscoopbond, dat Dinsdag bij de be grafenis van de beide Helmondsche slachtoffers van den noodlottiren brand in „Alcazar" reeds in bijzon deren vorm zijn medeleven toonde, het initiatief genomen voor een steunactie ten behoeve van de nage laten betrekkingen van den heer F. Tersteeg. De Zuidelijke afdeeling van den Nederlandschen bioscoop bond, waarbij de heer Tersteeg was aangesloten kwam reeds te Helmond in vergadering bijeen om de eerste voorbereidingen eener hulpactie door het geheele land te bespreken. Uit de kringen van bioscoopbond en filmverhuurbedrijf zal een comité worden gevormd, dat zich met de programma's zal belasten. In alle bioscopen van het land zal een speciale filmvoorstelling worden gegeven, waarvan de baten geheel ten goede zullen komen aan het ge stelde doel. Om de nagedachtenis van den heer Tersteeg bijzonder te eeren, zal voorzoover het mogelijk is het programma in de benefice-voor- stellingen bestaan uit de film „San ders of the river", welke film zooals bekend op den noodlottigen avond zou worden vertoond. Instructiebataljon opnieuw opgericht Naar verluidt, aldus het „Vad.' Zoodoende zou ook voor jongelui met een andere opleiding danH.B.S. of Gymnasium de mogelijkheid weer geschapen worden, tot beroepsofficier te worden opgeleid. Dc Jamboree. De.massale samenkomst te Voge lenzang van padvinders uit 40 lan den ter wereld, welke samenkomst tot en met Maandag a.s. duurt, is toch wel een zeer opmerkelijke ge beurtenis voor ons land geworden. Duizenden Nederlanders hebben van hun vacantiedagen geprofiteeid om het reusachtige kampement, waar 30.000 jongelui tijdelijk hun verblijf vestigden, te gaan zien en er het vroolijke, opgewekte feest van inter nationale verbroedering mede te gaan beleven. Aan de thuisblijvers hebben de verschillende radio-omroepen laten hooren, hoe levensblij de jeugd van alle landen zich kan uiten. H. M. de Koningin heeft de Jam boree persoonlijk met het uitspreken van een rede willen openen. Hooge gasten. De golven van bezoekers, welke op ons land aanrolden, hebben ook 'n aantal hooge gasten uit den vreemde naar hier meegenomen. Van hem noemen we den Zweed- schen kroonprins Gustaaf Adolf en zijn landgenoot Graaf Bernadotte, prins van België, voorts den broe der van den Japanschen keizer, prins Hito Tsjitsjiboe met zijn ge malin en voorts Aartshertog Otto van Habsburg, den Oostenrijkschen kroonpretendent. Deze gasten zijn óf door de Ko ningin ten paleize Het Loo, óf door het prinselijk paar te Soestdijk, óf door beiden plechtig ontvangen. Ook minder aanzienlijke Jamboree deelnemers zijn te gast geweest aan ons hof. Het Indisch contingent en de contingenten Curacao en Saba van de Wereldjamboree zullen zich op 10 Augnstus a.s. per autobus naar Het Loo begeven, waar zij door H. M. de Koningin zullen worden ontvangen en waar den padvinders op het Paleis een lunch wordt aan geboden. - De contingenten zullen voor de Koningin het Indische gedeelte op voeren van de groote demonstratie, welke op 6 Augustus gegeven werd. Verlenging diensttijd. Helaas vereischen de internationale omstandigheden dat we onze natio nale weerkracht niet op peil houden alleen, maar ze opvoeren tot de hoogte, welke onze financieele weer kracht toelaat. Volgens voorloopige berichten is de regeering in deze richting werk zaam en valt een verhooging van het jaarlijksch contingent dienst plichtigen tot 30.000 man te ver wachten en een verlenging van den diensttijd tot 11 maanden. Aangezien te zijner tijd over vol doende legeringsruimte voor het uit te breiden contingent moet kunnen worden beschikt, zgn te Arnhem en Breda legeringsbureaux opgericht om de toekomstige legering voor te bereiden. Afkeurenswaardige afkeuringsactie. Heel wat jongelui zullen de leger- uitbreidingsplannen met gemengde gevoelens vernemen. De gemiddelde Nederlander is weinig soldatesk van aard. „Als het moet....", dan zal hij zijn plicht weten te doen, maar zoo lang hij er even buiten kan blijven, gaat hij in vredestijd „liever-niet" onder dienst. Velen schijnen er zelfs niet tegen op te zien om hun lichaam te mishandelen, teneinde te worden „afgekeurd." De marechaussée van Assen heeft dezer dagen 'n man te Groningen gearresteerd die het eigenaardige beroep van „keuringsconsulent" uit oefende. Hij reisde met een auto het Drentsche platteland af en iD formeerde wie er al zoo in dienst moesten. Wist hij de adressen van de dienstplichtigen dan zocht hij de ouders op, meest boeren. Hij wees ze er dan op, dat hij tal van middel tjes wist, die zeker tot afkeuring van hun zoon zouden leiden. Gingen de menschen op zijn voor stel in, dan vroeg hij eerst vijftien gulden voorschot, onder de belofte een paar dagen voor de keuring terug te komen. Dat geschiedde dan ook inderdaad. Vlak voor de keuring klopte hij weer bij de ouders aan en deelde de middeltjes mede. Hiervoor rekende hij 'n honorarium, dat varieerde tusschen de veertig en de zeventig gulden. Het jammerlijke is, dat deze midde len thans in sommige bladen wer den bekend gemaakt. Wg zullen dat niet doen, eerstens omdat die mid delen in zich onnationaal zijn en tweedens, omdat de toepassing niet onschadelijk voor de gezondheid kan worden geacht. Wél wordt te kennen gegeven, dat de aanbevelingen van den gearre steerde voor het beoogde doel waar schijnlijk ondeugdelgk zijn, maar het is toch maar komen vast te staan, dat al degenen, die ze op volgden, inderdaad zijn afgekeurd. Die goede tante Pos. De dienst der P.T.T. heeft ons een aangename verrassing bereid door het binnenlandsche tarief voor brie ven en briefkaarten met ingang van 1 September a.s. te verlagen tot 5 cent voor een brief van 20 gram en 4 cent voor een briefkaart. Als gevolg hiervan zullen nog eenige andere daarmede verband houdende tarieven worden verlaagd. Daarmede zgn de populaire tarieven van vóór den oorlog hersteld. Tante Pos doet het toch maar goedOndanks de steeds lager wor dende tarieven, bloeit het bedrijf als geen ander overheidsbedrijf. Vergeten we echter niet, dat het monopolistisch karakter van de P.T.T. veel profijtelijker kan werken dan b.v. dat van de Spoorwegen, hetwelk van auto's, autobussen, vrachtwagens, watervoertuigen en vliegmachines concurrentie ondervindt. DE OORLOG IN CHINA. Een ordinaire massamoord. Wat de „oorlog" in China wordt geheeten, is niet anders tot heden althans niet dan een doodgewone moordpartij, door de Japansche le gers begaan tegenover weerlooze burgers en tegenover machtelooze Chineesche troepen, welke verraden en verkocht blijken door hun bevel voerders. VerscheideneUhineesche generaals hebben zich "door de Japanners laten betalen voor een ergerlijke verzaking van hun plicht, met het gevolg, dat de trouw gebleven aan voerders in Noord-China hun posi ties niet hebben kunnen handhaven en zich met hun troepen moesten terugtrekken. De Japanners zijn daardoor thans baas in de streken van Peiping, Tientsin en Toengtsjau, waar ze bovendien den zin tot verdere „anti- Japansche actie" bij de burgerbe volking hebben gedoofd, door over sommige streken een regen van vliegtuigbommen, w.o. brandbom men, uit te strooien. Verscheidene steden en dorpen zijn aldus volledig verwoest en alleen reeds in Toengtsau moeten 700 bur gers zgn gedood. Om de nietigste redenen wordeD de ongelukkige Chineezen „gestraft". Een Chineesche stad is b.v. met bom men bezaaid, omdat een Japansch soldaat daar „verdwenen" was, dus waarschijnlijk door de bevolking zou zijn vermoord. Na de strafoéfening echter is de bewuste soldaat boven water geko men; hij was in zijn eentje aan het passagieren geraakt, waarbij hij door drank en liefde zich tot verdere ab sentie had laten verleiden dan hem was toegestaan. Inmiddels neemt het anti-Japan- sche wraakgevoelen door deze ge beurtenissen in het overige China toe. De wegen der beschaving. Ze hggen in een dwaaltuin. Als we ons doel denken te hebben benaderd, vinden we ons plots aan het uitgangspunt terug. De mensch spot wel eens met de moderne beschavingsvormen en hij vindt soms inderdaad nog gelegen heid om ten deze op scherpe tegen stellingen te wijzen, maar tóch naar mijn eerlijke meening we gaan vooruitZeker, er wordt nu en dan 'n onverlaat voor den kadi gesleept, die de onverlaat 'n kat levend begroef of een paard tot loopen aanspoorde door het beest stroo onder den buik te verbranden, maar dat zijn dan toch slechts de uitzonderingen, welke met nadruk den algemeenen regel van men- schelijkheid tegenover het dier aan duiden. Beschaving is geen synoniem van dierenbescherming, maar wel is deze laatste een zoodanig wezens kenmerk van het beschaafde gevoe len, dat men de dierenbescherming in onze maatschappij als een graad meter vaD de volksmoraliteit mag aanmerken. Welnu, met de dierenbescherming gaat het goed. Ik heb niet op het oog de sentimenteele verweekeling, welke, gepleegd door sommige ge organiseerde propagandisten, 't groote publiek soms wars stemmen en 'n niet bedoelde anti-sympathieke reactie tegen hondenmormeltjes in jasjes, wanproducten van fokker kunsten, uitlokken, maar ik denk aan de algemeen zeer verbeterde tendenz in den omgang met het huisdier, aan het verhoogde respect voor het vogelleven in de vrije natuur en aan de gevoelens van zorg en teederheid, waarvan tegenwoordig zelfs de meest onbehouwen men- schenschepsels blijk geven, wanneer ze onverwachts tegenover het zwakke en hulpelooze van het dier komen te staan. In mijn schooltijd was het een ge beurtenis en feest voor jong en oud, als de gemeente in het voorjaar op klaarlichten dag haar menschen van de „reiniging" uitzond om met lange staken de kraaiennesten te gaan uitstooten, welke in de boomen langs de grachten der stad waren gebouwd. De jongens vochten met elkaar om een kaal jong op te vangen en ge ïnteresseerd stonden ze te kijken naar de stuiptrekkingen van een onvolgroeid wezentje, dat uit een stukgevallen eierschaal was gerold. Dergelijke gratis- en „opvoedende" voorstellingen levert de overheid thans gelukkig niet meer. Als ergens een meezenpaar een nest bouwt in een brievenbus, wordt „de post" gewaarschuwd en die belt dan aan, zonder van de bus gebruik te maken. Er komt een berichtje over het geval in de krant en daarna loopen de jongens de kwaden niet te goed gesprokenin een boog om het huis heen om de vogeltjes niet te storen. Dezer dagen werd ik getroffen door een foto in de krant, voorstel lende een zwaluw, zijn jongen voe> rende op een nest, dat gebouwd was op de kap van een lamp, welke in een sodatenbarak van het militaire kamp te Waalsdorp bij Den Haag hangt. Volgens het Reglement van den Inwendigen Dienst hooren die vogels daar niet thuis en vroeger zou dat van beslissende beteekenis zjjn geweest voor hun lot. Maar thans is dat anders. Den heelen dag loopen de soldaten in en uit en zwaar dreunen hun voetstappen. Maar deze robuste jonge kerels ontzien op alle mogelijke wijzen het zwaluwenpaar, met belangstelling 3laan ze de voedering der jongen gade en met spijt zien ze het oogen blik tegemoet, waarop de vier beest jes, welke in hun tent werden uit gebroed, gaan „afzwaaien." Waar zulke gevoelens zich open baren in breeden volkskring, kan men toch moeilijk ontkennen, dat de beschaving tot aan de stoep van het ideale is voortgeschreden. Maar het schijnt, dat de wegen der beschaving gebaand liggen in een dwaaltuin. Als we denken „er" haast te zijn, zien we ons plots ge plaatst voor een onoverkomelijke hindernis, erger nog, soms vinden we ons zelf weer onverwachts aan het punt van uitgang terug. Dat bedacht ik, toen ik in ver schillende bladen las van de wijze, waarop de meest moderne volks beweging", welke ons land kent, van haar beschavingspeil liet blgken bij het vernemen van de ramp met de Flamingo. In het kringhuis n.l. der N.S.B. aan de Oranje Nassaulaan te Am sterdam, zou zich volgens de be doelde bladen een bord bevinden, waarop „mededeelingen" worden geschreven. Toen de „Flamingo" omkwam, stond daarop het volgende te lezen Vreeselijk ongeluk bg de K.L.M. Veertien dooden en een Jood. Deze laatste toevoeging doelde op het omkomen van den heer Nathans, een bestuurder van de moderne vak beweging, een Israëliet. De beschaving, welke was gevor derd tot het ontzien van jonge vogelleventjes in brievenbussen en soldatenbarakken, ziet zich plotseling afgeleid door een bordje in den dwaaltuin der menschheid, waarop waarop geschreven staatde weg van haat en nijd, welke naar de macht voert. En daarmee kwam de beschaviDg weer aan haar punt van uitgang terecht, waar het geschonden lijk van Abel nog ligt, door zijn broeder Kaïn vermoord. INGEZONDEN. De Werkverschaffing en nog wat. Zeg, jongens, hebt ge dat mooie praatje ook gelezen in Peel en Maas, een paar weken geleden, over werk loosheid en nog wat. Ja, dat heb ik, ze praten in de soos nogal netjes over ons, wij zijn nog te lui om te werken, dat is knap gesproken, Waar zou die mijnheer dat vandaan halen om dat te zeggen. Ik vermoed, dat het iemand is die zelf arbeiders moet hebben, maar ze niet goed kan krijgen, omdat hij niet graag een behoorlijk loon be taalt, waarvan een gezin kan leven. En dan zijn ze bij dezulken gauw te lui. Neen, wij zijn niet liever lui als moe. Bezorg ons maar goed werk en loon, dan zullen wij dit laten zien, en dan, praat daar niet over waar wij ons niet verdedigen kun nen, want iemand van achteren aanvallen is nooit mooi. Alle eerbied voor dengene die daar voor ons in de bres sprong, die weet van de arbeiders toch nog iets Zoo iets zeggen is gauw gedaan, maar dat men dit eens kome ver tellen, waar wg ook komen. Wij willen graag met die mijnheer daar over debatteeren. Noodig ons maar uit om op de soos te komen, wij komen zeker. Onze naam is te krg- gen aan het bureau van dit blad. TWEE WERKLOOZEN. Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van 30 Juli tot 5 Aug. GEBOREN Joseph M. Beerkens, Draalstraat. Petronella L. v. Soest, Vlakwaterweg. Aloysius Th. J. Janssen. Paterslaan. Petrus J. H. Smits, Langstraat. Noldina M. Swinkels, Leunen. Rudolf J. M. Nijssen, Ysselstein. GEHUWD P. H. J. Lemmen, 29 jaar, en J. Chr. J. Derickx, 35 jaar. P. J. H. van Soest, 25 jaar, en J. M. Strijbosch, 19 jaar. OVERLEDEN P. J. Arts, echtgenoot van M. H. Poels, 59 jaar, Leunen. G. M. Claes, echtgenoote van H. Jacobs, 49 jaar, St. Elisabetszieken- huis, wonende te Wanssum. B. M. Hölsken, 21 jaar, kloostej: Franciscanen, Venray. Kerkelijke Diensten. Parochiekerk. Parochiekerk Gironummer 136144. Heer der weekKap. Kuepers. Morgen ZONDAG de H. Missen om 6, 7, 8 en 9 uur, 10 uur speciale Mis voor de vruchten der aarde. In alle H. Missen collecte voor de R. K. Kweekscholen. Onder de H. Mis van 7 uur aanneming v. d. Jonge Werk man en generale H. Communie voor alle patronaatsleden, half 3 Kinder lof, 4 uur H. Familie en 6 uur Lof. MAANDAG 7 uur H. Mis voor Piet Eibers en echtgenoote, half 8 leesmis, 8 uur Sol. jaarg. voor de Weleerw. heer Henricus Verhofstad, 7 uur Lof. DINSDAG half 8 leesmis, 8 uur jaarg. voor Egbert, Hendrik, Gertru- dis en Maria van den Berg. WOENSDAG half 8 leesmis, 8 uur Sol. jaarg. voor Jacob Trijnes, Anna Gertrudis Camps, Peter Johannes v.d. Broek en Hendrina Camps. Biech ten meisjesschool onder en na de H. Missen. DONDERDAG 7 uur te Veltum H. Mis, kwart na 7 Sacramentsmis en generale H. Communie van de leerlingen der meisjesschool, 8 uur jaarg. 2de klas voor Jacob In 't Groenewold en Johanna van Valken- burg. I VRUDAG 7 uur H. Mis voor M. Bedrgfi*

Peel en Maas | 1937 | | pagina 2