DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS FEUILLETON. Smeulend vuur. Kermis 1937. Zaterdag 31 Juli 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 31 Voor onzen midden stand. Het ontvangen van reizigers en het doen van bestellingen. Geen enkele middenslandszaak zou het zonder reizigersbezoek kunnen stellen, al is dergelijk bezoek altijd min of meer tijd- roovend werk. Toch is het een verkeerde op vatting van verschillende mid denstanders om reizigers te gaan beschouwen als een noodzakelijk kwaad. Ten eerste dient men te be denken, dat zij altijd een artikel zouden kunnen brengen, dat nieuw is en daardoor misschien groote winstmogelijkheden in zich houdt. Ten tweede dient men ze te beschouwen als menschen, die hun brood willen verdienen, dit is jammer genoeg enkele mid denstanders niet heel duidelijk. Hoevele malen hooren wij geen verzuchtingen van reizigers, dat het heden ten dage bijna een hondenbaan is om winkelzaken te bezoeken. Zij deden ons dan wel eens verhalen over de wijze waarop zij ontvangen werden, dat wij onze ooren haast niet geloofden. Een vereischte is, dat men zich voor iedere reiziger even tijd gunt teneinde hem te laten ver tellen wat hij brengt. Het is verkeerd om reeds bij de eerste woorden het bekende „geen in teresse" uit te spreken, men weet immers nog niet alles en bovendien is het goed om toch, al is men niet van zins om te koopen, de finesses van het aan gebodene te weten. Hoe dikwijls gebeurt het im mers niet, dat klanten naar het een of andere 'artikel vragen en men het niet uit voorraad leveren kan, terwijl men bovendien eigenlijk niet precies weet wat het ongeveer is en waar het te verkrijgen is. Het doen van bestellingen is eveneens een kwestie van juist inzicht. Speciaal bij nieuwe artikelen dient men. niet als eerste ver eischte te stellen: wat verdien ik er aan, integendeel, men moet zich afvragen welke voordeelen kan het mij brengen „als nieuw artikel". Dit is juist belangrijk. Ook een veelvuldig voorkomen de fout van middenstanders is, dat zij nieuwe artikelen bezien uit hun eigen standpunt en niet uit dat van den klant. Artikelen welken hen iets meer last of werk kunnen veroorzaken willen zij ook niet altijd koopen hetgeen natuurlijk ook een abso luut foutief standpunt is. Bij het doen van bestellingen dient men zoo nauwkeurig mo gelijk de verschillende bijzonder heden van het artikel te vragen ook al heeft men ze reeds uit- Oorspronkelijke Roman door B. VIELER. schrijver van Mattesen Ties de Kiesjeskel. Nadruk verboden. 14. (Vervolg van Tweede Blad) Studie alleen kon hem geen vol doening geven; onwillekeurig nam hij soms zijn lancet ter band om er weemoedig op te kijken en ze weer weg te leggen. Een paar maal had men zijn hulp Ingeroepen naar de stad Cardoba, welke ongeveer dertig kilometers van het landgoed verwijderd lag. Het nieuws van zijn verblijf op La Soluza was ook daarheen door gedrongen en men maakte er ge bruik van den uitblinkenden, be roemden heelmeester terade te roepen. De verbinding van. La Saluza tot aan den grooten verkeersweg was wel niet al te best, want 't was maar een aarden baan, maar met een goede auto was deze toch wel te berijden. De bezoeken ie Cardoba herhaal den zich steeds vaker, totdat dokter Delmotte er een vaste, wekelijksch: consultdag Instelde. De toeloop van patiënten, niet alteen uit de stad, maar van heinde en ver kwamen ze nam een zoo- danlgen toeloop aan, dat de lust voor het oude vak toch weer de bovenhand kreeg. gelegd, hierdoor voorkomt men dat later bij de aflevering het artikel voor u vreemd is Iets wat ook nog dikwijls voorkomt, is wel, dat vele mid denstandsvrouwen een reiziger te woord willen staan, teneinde hun man aan zijn werk te laten. Nu zou dat niet erg zijn, als een dergelijke middenstandsvrouw altijd geheel en al met 't bedrijf van haar man bekend was, doch dit is in vele gevallen juist niet zoo. Hierdoor worden ook vaak reizigers „afgepoeierd" die een of ander goed artikel brachten. Het moderne zakenleven eischt dat men op de hoogte blijft van alles, wat er geboden wordt, wie zich hieraan onttrekt, kan zich zelf enorme schade berokkenen. Een reizigersbezoek behoeft niet altijd besloten te worden met een order, dit zal ook geen enkele vertegenwoordiger ver langen. Bij speciale aanbiedingen wel ke voor bepaalde feestdagen ge daan worden, zooals b.v. artikelen voor St. Nicolaas, Kerstmis enz. dient iedere middenstander te beseffen, dat hij zijn bestellingen zoo vroeg mogelijk doet teneinde de leverende firma nietin moeilijk heden te brengen. Hoe dikwijls hoort men ook niet de klacht dat middenstanders tot het laatste ooger.blik wachten met het doen van hun bestellingen en hierdoor de betrokken firma op het laatste moment een dusdanige berg werk te bezorgen dat niet in staat is de te leveren goederen tijdig af te leveren. Al bovengenoemde punten zijn belangrijk in het zakenleven, al trachten vele middenstanders het dikwijls te weerleggen. De fout waar dan ook veel aan geleden wordt is wel laksheid en weinig ruim inzicht. Tot slot nog één belangrijk punt. Nieuwe artikelen dienen in het bijzonder haar voren gebracht te worden bij den verkoop. Dik wijls geschiedt zulks niet en hoort de klacht dat „het toch niet gaat en er heelemaal geen vraag naar was". Vele malen was het artikel wél gegaan indien de betrokken middenstander er wat meer aan dacht aan besteed had door het b.v. een aparte plaats in de etalage te geven of door het de cliënten onder den aandacht te brengen Een dergelijke klacht kan dan ook niet eerder geuit worden dan nadat men er wer kelijk alle moeite voor gegeven heeft. Openstelling Gemeentebureaux gedurende de Kermis. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken* nis, dat de Gemeente-Secretarie, het Kantoor van den Gemeente-Ontvan ger, het Kantoor van Gemeentewerken het Kantoor der Gasfabriek en de Gemeentelijke Arbeidsbeurs op Maan dag 2, Dinsdag 3, Woensdag 4 en Donderdag 5 Augustus a.s. voor het publiek uitsluitend zyn geopend van 1012 uur voormiddag. Venray, 28 Juli 1937. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Openstellling Bureau Vleesch- keuringsdienst gedurende de Kermis. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat de uren, waarop de Vleesch- keuringsdienst voor het doen van aangifte ingevolge deVleeschkeurings wet gedurende de kermisdagen op Maandag 2, Dinsdag 3, Woensdag 4 en Donderdag 5 Augustus a.s. is opengesteld, zijn vastgesteld van 872 tot 97j uur voormiddag. Venray, 28 Juli 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Houders van dansmuziek. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van degenen, die op hunne aanvraag verlof tot hel houden van dansmuziek hebben be komen, dat zij verplicht zijn deze muziek op het door hem bepaalde uur, zijnde NEGEN uur namiddag, behoudens intrekking of wijzigingen zijnerzijds, stipt te doen eindigen. Door de politie wordt NIET gewaar schuwd en aan hen, die na gesloten tijd hun inrichtingen nog voor dans muziek geopend hebben, zal voor de volgende dagen geen vergunning meer worden verleend. De vergunningen moeten eiken dag afgehaald worden ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, tus- schen 1012 uur voormiddag en moet tegelijkertijd de verschuldigde belasting worden betaald. Op de vergunningen is de tijd, waarop de dansmuziek moet eindigen, vermeld. Aan het verbod voor de onder nemers om personen beneden den achttienjarigen leeftijd toe te laten en aan het verbod voor personen beneden achttienjarigen leeftijd om deze inrichtingen binnen te gaan of daarin te verblijven, zal zeer streng de hand worden gehouden. De dansmuziekhouder3 zijn verplicht met duidelijke op minstens 3 Meter afstand leesbare letters aan den ingang in de tent of zaal te ver melden, dat de toegang voor personen beneden 18 jaar is verboden. Bij overtreding zal zoowel tegen den vergunning als tegen de bezoe kers proces-verbaal worden opge maakt en degenen, die zich hieraan schuldig maken zullen bovendien onmiddellijk door de politie worden verwijderd. Venray, 28 Juli 1937. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Houders van muziek of variété. Degenen, die vergunning hebben bekomen tot het houden van muziek of variété in hun verlof lokalen, moeten de vergunning iederen dag afhalen tusschen 10 en 12 uur ten kantore van den Gemeente-ontvanger. Gelijktijdig moet de verschuldigde belastiDg worden betaald. Zij, die voor Zondag 1 Augustus deze vergunning hebben, moeten de vergunning afhalen bij den Gemeente- Ontvanger Zaterdag tusschen 10 en 12 uur voormiddag. Venray, 28 Juli 1937. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Sluiting dranklokalen gedurende de Kermis. De Burgemeester van Venray Cordoba genoot weldra het voor recht een kliniek van den beroem den chirurg binnen zijn muren te hebben en men was er niet weinig trotsch op deze aanwinst. Dokter Delmotte bleef echter zijn eigenlijk verblijf op het landgoed behouden, waar hij zich 't beste thuis gevoelde en waar 't ook 't gezondste was voor zijn dochtertje, dat reeds aardig aangroeide. Met haar liefkozingen en kinder- gepraat maakte de kleine hem het leven op het gezellige buitengoed dubbel aantrekkelijk, Bijna geregeld reed hij met de auto naar Cordoba, meestal kwam hij niet voor Donderdag of Vrijdag terug. Zoo gingen de jaren voorbij. De dokter had aan een fransch detective-bureau opdracht gegeven de levenswijze zijner echtgenoote te controleeren. Hoofdzakelijk wilde hij op die manier te weten komen of er mis schien toch nog een ander mannelijk persoon was betrokken geweest in hare raadselachtige afreis. De rapporten, die hij met nauw keurige stiptheid alle maanden ont ving, gaven echter niet de minste aanleiding iets in die richting te vermoeden. Gedurende de eerste maanden van haar verblijf te Parijs was zij veel uitgegaan, maar nooit anders dan in gezelschap van de familie Medano. Toen deze naar Buenos Aires teruggekeerd was, had zij haar ver blijf overgebracht naar Biarritz, waar zij de villa van een vroegeren Rus- sischen grootvorst gehuurd had, maar zich overigens volstrekt aan geen buitensporigheden overgaf, brengt ter algemeene kennis, dat door hem ingevolge het bepaalde bij artikel 122 der Algemeene Politie verordening het sluitingsuur in de lokalen, waarvoor een volledige ver gunning of een verlof A geldt, uit sluitend voor de Kom, op Zondag 1, Maandag 2, Dinsdag 3, Woensdag 4, Donderdag 5 en Zondag 8 Augustus a.s. is VERLENGD TOT TWAALF UUR MIDDERNACHT. Ingevolge het bepaalde in artikel 126 der Algemeene Politieverordening is het verboden in vergunnings lokalen of aanhoorigheden sterken drank te schenken op Zondag 1, Maandag 2, Dinsdag 3, Woensdag 4 en Donderdag 5 Augustus a.s. NA DRIE UUR NAMIDDAG TOT TIEN UUR 'S AVONDS. De vergunning wordt bij onge regeldheden of niet naleving der voorschriften, door de politie gegeven, voor de betrokken overtreders of in het algemeen ingetrokken. Er wordt in geen geval gewaar- waarschuwdom 12 uur moeten alle café's onmiddellijk worden ontruimd. Venray, 28 Juli 1937. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Dringende uitnoodiging aan alle ouders, verzorgers en weldenkende inwoners. De Burgemeester van Venray ver zoekt de ingezetenen met den meesten aandrang hunne algeheele medewer king te verleenen om alle wanorde- lgkheden en drankmisbruik tijdens de kermis te voorkomen en aan de kasteleins na drie uur namiddag tot tien uur 's avonds geen sterken drank te vragen. Aan ouders en verzorgers richt hrj in hun eigen belang en dat hun ner kinderen de dringende uitnoodi ging mede te zorgen, dat de hand wordt gehouden aan het verbod van het bezoeken van avondvermakelijk heden door kinderen, voor zoover daarvan geen ontheffing is verleend. Dit verbod is in het belang van ouders en de kinderen zelf vast gesteld. Venray, 28 Juli 1937. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Afwijking van artikel 144 der Algemeene Politieverordening, houdende verbod tot het bezoeken van avondvermake lijkheden door jeugdige personen gedurende de kermisdagen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat door hem ingevolge het bepaalde bij artikel 144 der Algemeene Politie verordening de navolgende ontheffin gen worden verleend aan bestuurders of beheerders van een inrichting, waar voor het publiek toegankelijke vermakelijkheden worden gegeven, om in deze inrichtingen na des avonds acht uur te laten of te laten verblijven personen beneden den leeftgd van 18 jaar: 1. personen van boven 14 jaar mogen in de avondvoorstelling in de bioscoop worden toegelaten, voor zoover films worden gegeven toelaat baar voor personen boven 14 jaar. 2. kinderen beneden 14 jaar mogen na 9 uur 's avonds niet in de stoom- caroussel of lunapark worden toe gelaten na 9 uur mogen personen boven 14 jaar doch jonger dan 18 jaar, alléén onder begeleiding van ouders of meerderjarige familieleden worden toegelaten. 3. Het bezoeken van dranklokalen, waar vergunning is verleend voor het maken van muziek (strijkje), met uitzondering van dansmuziek, door personen beneden den 18-jarigen leeftijd is in begeleiding van ouders, voogden of meerderjarige broers of zusters toegestaan. 4. Kinderen beneden den 18-jarigen leeftijd, welke zich in een der pu blieke vermakelgkheden bevinden gedurende den tijd, dat deze voor hen gesloten zijn, worden daaruit ofschoon het voor de hand lag, dat zij ontzaglijk geld moest uitgeven tengevolge van den vorstelijken voet waarop zij leefde. Nog steeds noemde zij zich ma dame of senorita Delmotte-de Elardi als voorheen. Er was geen enkel gebied, waarop zij aanleiding tot eenige ergernis gaf, behalve in de buitensporige uitgaven. In den laatsten tijd had men ge meend te constateeren, dat senorita Delmotte zich meer terugtrok van het ruischende leven der mondaine badplaats, terwijl er over gepraat werd, dat zij bevliegingen van vroomheid, anderen noemden het kweze'achtigheid had. De. dokter had deze mededeelingen aan zijn zwager don José getoond, toen deze bij hem op bezoek was. Mij dunkt, zei deze, dat er thans handelend moet opgetreden worden, om jullie beiden weer tot elkander te brengen. Feliza is nu blijkbaar beu geworden van den stroom der overdreven genoegens; buitendien hebben aanvechtingen van kwezelachtigen aard reeds vroeger in haar ietwat hysterische natuur gelegen. Het beste zal zijn, dat ik terstond naar Biarritz vertrek om als bemiddelaar op te treden Ik moet bekennen, dat ik veel hoop heb met die missie te zullen slagen. Dokter Delmotte had er niets op tegen, dat zijn zwager den stap ging wagen, alhoewel hij niet alleen diens optimisme niet deelde, maar zich ook geen denkbeeld vormde over het verloop eener verzoening, indien zulke eene mogelijk zou blij ken. De te Biarritz door don José bij zijn zuster verrichte pogingen tot door de politie verwijderd en tegen hen zal proces-verbaal worden op gemaakt. Venray, 28 Juli 1937. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Waarschuwing voor tewerk- gestelden bij de Werk verschaffing. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van de tewerk- gestelden bij de door het Rgk gesubsidieerde werkverschaffingen, dat op alle dagen der kermis gewoon wordt gewerkt en volgens ministerieel voorschrift geen verlof mag worden gegeven om niet te werken, ook niet voor een dag. Tewerkgestelden, die niet of te laat op het werk verschijnen, moeten door de voorwerkers volgens de voorschriften onmiddellijk worden geschorst en kunnen niet opnieuw worden tewerkgesteld, zoolang de Minister daarvoor geen toestemming heeft gegeven. In het belang van zich zeiven en van zijn gezin wordt derhalve ieder tewerkgestelde gewaarschuwd te zorgen, dat hij ook gedurende de kermisdagen stipt op het werk ver schijnt en de voorschriften Dauw keuring opvolgt. Venray, 28 Juli 1937. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Liedjeszangers, orgeldraaiers en kunstenmakers enz. worden niet toegelaten. Ventvergunningen worden niet afgegeven. Venray, 27 Juli 1937. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Wat dc wensch „eet smakelijk" in de middel eeuwen zeggen wilde. Niet zoozeer het smakelijke der gerechten was hoofdzaak, de veel heid ervan was een eerste ver eischte. Wanneer wij heden ten dage ons aan tafel begeven en het „eet sma kelijk" wenschen aan onze mede- tafelgenooten, dan is dat vergeleken met een zelfde tafel uit de middel eeuwen een hemelsbreed verschil. Het was n.l. gewoonte om zouveel mogelijk van de verschillende ge rechten ter tafel te brengen. Allereerst willen wij eens zien welke gerechten er alzoo waren in die dagen. Wie n.l. denkt dat b.v. groenten een belangrijke plaats in namen vergist zich schromelijk Groente werd bijna uitsluitend ge bruikt ter bereiding van verschil lende vleeschsoorten. Een enkele maal vinden wij vermeldt dat b.v. knoof- luick heden ten dage bekend als knoflook tusschen het voorgerecht en de hoofdschotel werd opgediend. Van andere groenten vinden wij bitter weinig op de spijskaarten ver meld. Als belangrijkste gang vinden wij de verschillende vleeschsoorten. Het doet ons nu vreemd aan te hooren, hoe de middeleeuwsche lieden zich te goed konden doen aan soms wel elf verschillende vleeschsoorten wild. Enkele van deze soorten waren o.a.: kraanvogels, reigers, scholfhoenders, wachtels, pauwen, roerdompen, spreeuwen, piepkuikens en duiven. Vele van deze dieren munten nu niet bepaald uit in malschheid, reden waarom men hen tegenwoordig niet meer ter tafel ziet verschijnen. Wan neer dan ook een middeleeuwsche gedienstige des morgens haar inkoo- pen ging doen was haar eerste gang naar de wildmarkt. Ook konijnen werden veelvuldig gegeten. Op vastendagen werd de tafel overladen met vischsoorten. Ook hier werd de variatie sterk overdreven want bruinvisch, walvisch en zee hond waren „geliefde" spijzen. Een merkwaardigheid is wel dat in die dagen reeds algemeen haring werd gegeten, iets wet velen onder ons wel niet zullen weten. Brood werd eveneens in groote hoeveelheden opgediend en wel in verschillende vormen, ieder gerecht n.l. vereischte aparte broodsoorten gebakken in de meest uiteenloopende vormen. De tafel zelf was belegd met een groot tafellaken. In den beginne was het gewoonte dat men een gemeen schappelijk servet had, dit was een lange strook wit linnen welke losjes over de schoot der gasten hing. Later vinden wij de afzonderlijke servetten pas. Het eetgerei was eveneens een be langrijk onderdeel. Ook hier weer troffen wij een sterk overdreven ge woonte aan. Lepels van goud, kost bare schalen ontelbare kannen en kruiken hoofdzakelijk gevuld met bier en wijn en prachtig versierde zilveren specerijenstellen. Ontkend kan niet worden dat zoo een middel eeuwsche tafel met haar omgeving een schitterende aanblik gegeven moet hebben, zoo romantisch en feëriek zelfs dat wij deze ons heden slechts met moeite kunnen inden ken. De gasten werden tijdens het diner veelal onthaald op muziek, ook tra den dikwijls z.g.n. „sprooksprekens" op. De grootste eer kon men met dergelijke gelegenheden behalen in dien men de verschillende gangen zoo SDel mogelijk elkander liet op volgen, dit was echter geen reden voor de gasten om haastig te eten, men zorgde er voor dat steeds enkele schalen van de eerste gangen bleven staan. Er bestaat een sterkere uitdruk king voor de benaming „eten", deze benaming is wel de juiste voor onze middeleeuwsche voorouders, want als men de verhalen uit dieD tijd leest krijgt men onwillekeurig den indruk dat wij eigenlijk afstammen van voorouders die „holle bolle Grjzèn" in den waren zin des woords waren. Veelvuldig waren dan ook de waarschuwingen der „heelmees ters" in die dagen tegen onmatig heid en gulzigheid. Om de stemmen nog te verhoogen werd er natuurlijk ook behoorlijk gedronken hetgeen weer ten gevolge tad dat vele gasten dieper in het glaasje keken dan netjes was. Voor dergelijke liedea had men speciale maatregelen ge troffen, zij konden hun roes in een eenzaam hoekje rustig uitslapen. Al met al zullen onze geachte lezers wel tot de conclusie gekomen zijn dat de wensch „eet smakelijk" in de middeleeuwen heel wat in zich hield eene toenadering hadden echter niet het gewenschte gevolg. Feliza had te kennen gegeven, dat zij tevreden was in haar tegenwoor- digen staat en er voor haar geen aanleiding bestond om weer tot den dokter terug te keeren. Jullie behoeft je niet verder om mij te bekommeren en kunt ervan verzekerd zijn, dat ik voor zorgen zal, dat overigens nooit iets op mijn gedrag te zeggen zal vallen. Men mag mij voor wispelturig en zelfs voor lichtzinnig houdeo, maar men zal nooit van mij kunnen zeggen, dat ik een slechte vrouw ben. Diep teleurgesteld keerde de broer weer naar Argentinië terug en stelde zijn bevindingen uitvoerig aan den dokter mede. Deze had echter niet anders ver wacht. Hij had al zoo lang den geestestoestand ged>agnotiseerd van haar, die eens zijn levensgezellin geworden was, dat haar zonderling optreden ook thans, nu de verzoe ning haar heel gemakkelijk gemaakt was, hem niet meer bevreemdde. Hiermede moest men de zaak laten rusten en allengskens begon hij haar geheel te vergeten. Hij verdiende weer geld in stroo men de practijk leverde hem jaar lijks bijna evenveel op als voorheen te Buenos Aires. En daarneven vloeiden de inkomsten der estancia geregeld in toenemende mate in zijn kas. Reeds had hij een landgoed van bijna even grooten omvang er bij gekocht, waarvoor door bemidde ling van monsieur Descamps een bekwame en voorzichtige bedrijfs leider aangeworven was, en ook deze onderneming leverde uitstekende uit komsten. Kom spoedigt talm niet langer De kleine Soledad heeft mij dezen morgen min of meer vastgezet met een vraag, waarop we feitelijk reeds langer hadden moeten voorbe reid zijn. Ze vroeg me namelijk of zij ook een moedertje had en waarom die niet hier bij haar was. Mevrouw Descamps richtte deze woorden tot den dokter, toen zij op een avond bij het diner zaten, ter wijl de kleine reeds te bed was. En wat hebt u geantwoord, madame vroeg de dokter. 'k Heb getracht er me met een noodleugentje uit te redden k Heb gezegd, dat haar mama ver van hier voor haar gezondheid in Europa verbleef, 't Was waarschijnlijk voor 't oogenblik het verstandigste wat. u doen kondt. Is ze er niet verder op doorgegaan O, ja, zoo gauw geeft die kleine praatster geen kamp. Eerst zei ze heel meewarig Arm moedertje Moet zeker veel bittere medicijn in nemen, evenals ik toen ik ziek was Maar toen ging het verder met vragen of mammie gauw weer beter zou wezen, of ze dan spoedig naar hier kwam. of papa ze dan met de auto in Cordoba ging afhalen en nog allerlei meer, waarop ik maar moeilijk antwoorden kon. Ze zal op dat chapiter nog wel vaker terugkomen, denk ik, zei de dokter. We moeten nu maar bij die bewering blijven volhouden, dal haar moeder in Europa is. Ik kan 't niet van me verkrijgen de leugen te bezigen, dat haar moeder dood is, Landbouw. Tegengaan der aardappel ziekte in de knollen* Daar de weersomstandigheden in den laatsten tgd meermalen gunstig zijn geweest voor het optreden van „de aardappelziekte", vestigt de Plantenziektenkundige Dienst op het navolgende de aandacht: Voor het bereiken van goede resultaten met de bespuiting met Bordeauxsche of Bourgondische pap is het niet alleen noodzakelijk, dat deze op de juiste wgze geschiedt, maar ook, dat ze regelmatig plaats heeft, en vooral, dat ze tot op het laatst van het groeiseizoen wordt voortgezet. Meermalen toch treedt juist in de laatste groeiperiode „de ziekte" nog op. Verder moet het rooien by nat weer ontraden worden en zeker, wanneer „de ziekte" in het loof aan wezig is of in een periode, dat zij steeds optreedt Vooraf afmaaien en verwgderen van het loof of dood spuiten er van, terwyi dan niet ge- ofschoon dit feitelijk vandaag het beste afdoende antwoord zou wezen. Inderdaad is de moeder voor het kind niet anders dan een doode; maar door haar ongevoelig, onmoe derlijk gedrag een overledene, voor wie men zelfs geen doodencultus zou kunnen hebben. We mochten er evenwel rekening mee houden, dat Soledad eenmaal de ware toe dracht der zaak zal vernemen; zoo lang zij hier buiten is, waar zij geen vreemden ziet, bestaat daarvoor niet veel kans. Toch ben ik van plan de waarheid niet al te lang meer te verzwijgen, 't Zal beter zijn zoodra het onderscheidingsvermogen der kleine wat meer ontwikkeld zal zijn, haar op voorzichtige wijze te laten weten, dat haar moeder ons beiden verlaten heeft Ik zal er nog eens met den senor cura over spreken. De cura was de pastoor of gees telijke herder van de kudde ruwe christen schapen, die er op en om de nederzetting woonden. Met uitzondering van den eigenaar en diens dochtertje, de familie Des camps, de gouvernaute van Soledad en nog een paar anderen, woonde ei niemand op mijlen in den omtrek die de kunst van lezen of schrijven verstond, B" halve de halfwilde gauchos of vaehoeders, die hun leven grooten deels op een paard doorbrachten, waren 't allemaal ongeletterde peo- nes, die met hunne meestal talrijke families verspreid op de bezitting woonden, Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 9