Merselo viert feest. FEUILLETON. Smeulend vuur. Krakelingen. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Zoo is dan de dag aangebroken dat geheel Merselo zich zal opmaken om de honderden bezoekers te ont vangen, die, èn ter gelegenheid van onze kermis èn ter gelegenheid van het door onze faDfare Sint Oda ge geven groot Nationaal Festival, ons mooi dorpje zullen komen bezoeken. Alle voorteekenen wijzen er op, dat dit festival, dat gehouden wordt in de lommerrijke feestweide van den heer P. J. Michels, in alle opzichten prachtig zal slagen. Opmerkelijk en verheugend is de enorme muzikale medewerking welke van de verschillende zustervereeni- giDgen verkregen is. Meldde het programma reeds een tiental gezelschappen, welke het heugelijk feit van het 20-jarig be staan van onze fanfare komen mede vieren, dit getal steeg inmiddels nog tot 12. Volledigheidshalve geven we hier even de namen der verschillende deelnemende vereenigingen. Harmo nie Venray en Oostrum, de fanfare corpsen Oirlo, Leunen, America, Overloon, Holthees-Smakt en Mil- heeze en de mannenkoren Venray, Heidebloempje en dubbelmannen- kwartet Euterpe. Bij voorbaat aan allen reeds een hartelijk welkom. Bij gelegenheid van een 20-jarig bestaan van een vereeniging past het meen ik wel, even een terugblik te werpen op de jaren die achter ons liggen. In Juni 1937, aldus vermeldde de uitnoodiging welke aan de verschil lende zustervereenigingen werden toegezonden, zal het 20 jaar geleden zijn, dat in princiep besloten werd tot oprichting van een fanfarecorps over te gaan. Ofschoon aankoop van instrumen ten e.d. (wegens de wereldoorlog) nog eenigen tijd op zich liet wach ten, en het intusschen 1918 werd, voordat in het publiek werd opge treden, heefc ons bestuur gemeend, dit heugelijk feit dit jaar te moeten herdenken. Voorzeker 20 jaar is een heele tijd. Het was dus in 1917 dat wijlen Rector Janssen, later Pastoor te Obbicht (Z.L.) met ons, thans nog allen in leven zijnde kerkbestuur (bestaande uit de heeren J. M. Michels, Mart. Arts, Jan van Osch en Piet Pubben) het initiatief nam een fanfare op te richten. Helaas heeft Rector Janssen het wel en wee onzer fanfare niet lang mogen medemaken, daar spoedig zijn benoeming volgde tot pastoor van Obbicht, waar hij is overleden. Thans bij ons 20-jarig bestaan zullen wij hem nog even gedenken in onze gebeden. Tot directeur der pasopgerichte fanfare werd benoemd de heer P. Schols, die steeds geheel belangeloos zjjn beste krachten gaf aan de groei en bloei van onze jeugdige vereeni ging. De werkzaamheden van den heer Schols namen echter zoozeer toe, dat hij genoodzaakt werd voor deze functie te bedanken, en hg werd opgevolgd door den heer H. Welting welke op zijn beurt werd opgevolgd door de heer M. van Opbergen uit Overloon, die weder om werd opgevolgd door de toen nog zeer jeugdige Mathieu Arts, die tot de dag van heden over onze vereeniging de dirigeerstok zwaait. Al deze heeren vanaf deze plaats een hartelijk woord van dank voor alles wat zij voor de groei en bloei van Sint Oda deden. Het bestuur bestond in den beginne (daar het direct een kerkelijke fan fare werd) uit de vier reeds ge noemde leden van het kerkbestuur. Later werden hieraan toegevoegd de heeren J. Janssen, S. H. Muysers en P. J. Ewalds, terwijl van de werken de leden de heer Joh. van Osch nog aan de bestuurstafel plaats nam. Wanneer er iemand dank verdient, dan ziju het zeer zeker de vier thans nog in leven zijnde heeren van het kerkbestuur, die vanaf de dag van oprichting tot heden steeds hun beste krachten gaven aan de schoon ste aller vereenigingen, de fanfare. Ook de overige leden van ons bestuur zijn wij veel dank verschuldigd. Een bijzonder dankwoord aan den Oorspronkelijke Roman door B. VIELER, schrijver van Mattesen Ties de Kiesjeskel. Nadruk verboden. Och wat, zei Wanmakers, die geen reuk had en maar voor 't vaderland den geheelen dag zijn pijp bleef door rooken, omdat hij dat nu eenmaal gewoon was en anders niets te doen had. Jullie hebt altijd wat over mijn tabak te zeggen en 'k rook toch altijd hetzelfde merk dubbel A. Alleen vind ik dat dit laatste pakje wat pittiger is als gewoon, 'k zou zeggen iets pikanter Net zoo as of m'n moeder teveul peper in de worst gedaan heeft, zei Bertus van Kessel. De ODtvanger en mijnheer Del- motte hadden al begrepen u:t wel ken hoek de wind kwam, maar ze zeiden niets alleen keken ze maar wat schalkachtig naar de twee jon gelui op de tweede bank. De schoolmeester had 't ook al in de gaten en gevoelde spijt dat hij ook niet in dit Guy-Fawkes-comp'ot was ingewijd geweest. Tegen den bakker zei hij, zonder dat de gepen sioneerde, het kon hooren De kerel heeft 'n tong als zoolleer. Een paar weken gelejen hebben we 'm, toen ies avonds bij Sjang Kappers zat te kaarten, ook eens fijn laten smoken. Toen 'k een heer P. Pubben is hier zeker niet misplaatst, daar hij èn als bestuurs lid èn als werkend lid zich 20 lange jaren geheel heeft gegeven aan onze fanfare. Immers ondanks zijn 14-jarig wethouderschap en lid van de ge meenteraad, ondanks zyn drukke werkzaamheden als districtslid in deze crisisjaren, ondanks zijn vele functies als voorzitter en bestuurslid van verschillende organisaties en vereenigingen, heeft hij steeds tijd gevonden de repetities te bezoeken en zich èn als bestuurslid èn als werkend lid en tevens als secretaris der vereeniging, verdienstelijk te maken. Als eerste beschermheer werd be noemd wijlen de heer Th. Pubben, welke werd opgevolgd door wijlen den heer Frans Michels. Beiden zijn ons helaas te vroeg door den dood ontnomen en begeleid door onze leden ten grave gedragen. De derde opvolger werd de heer Jozef Jaspars, oud-hoofd der school, die evenals zijn voorgangers onze fanfare een zeer warm hart toe droeg. Ik spreek den wensch uit, dat den heer Jaspars (thans wonen de te Wychen) nog lange jaren van zijn welverdiende rust moge genieten. Tot slot een dankwoord aan alle leden en oud-leden van St. Oda, die steeds medehielpen de vereeniging tot grooter bloei te brengen en aan alle inwoners van Merselo en daar buiten, die moreele en financieele steun verleenden om de fanfare in stand te houden. Laten wij morgen allen feestvieren en uiting geven aan onze feest vreugde door de Nederlandsche drie kleur vroolijk te laten wapperen. Geheel Merselo viert feest. Onze vereeniging en geheel Merselo heeft het zeer zeker ook verdiend! Merselo, Juni 1937. M. H. ARTS, Secretaris Feestcomité. Bruin, óók zonder zon, door de snelle huidbruinende werking van AMILDA-zonnebruincrême, wel ke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50,25 ct. Een „levendige" handel. De handel in „oud roest" blijft 'n „hausse" beleven. IJzer, dat men eertyds in den grond stopte, omdat het 't versjouwen niet waard was, wordt nu weer uitgegraven en brengt een goeden prijs op. De dagbladen bevatten deze week 'n foto van een reclame-makenden oudroest-hande- laar te Maastricht, die om de aandacht op zijn zaak te vestigen een paar honderd vrachtauto's af huurde en deze, volgeladen met brokken ijzer, docr de stad liet defileeren. Tenslotte werd deze op gekochte voorraad geladen in een paar schuiten met bestemming: een der Duifrsche Roerhavens. Naar we lezen, moeten er öök Maastrichtenaren zijn geweest, wien dit teeken van „opleving" bang te moede werd. Immers, by eenig na denken moet het ieder duidelijk zijn, dat dit soort „levendigheid" op den dood is ingesteld. We zoeken ons land af naar wat we aan geschikte grondstof voor... bommen en granaten vinden kunnen, om het te verkoopen aan den Duuts. Eéns God verhelpe het krij gen we ons nu verkochte oudroest terug, gratis, per vliegtuig aange voerd.... Wij, cf een ander volk! Héél de opleving van thans, „danken" we haar niet voor een groot deel aan de voorbereiding van onze vernietiging Cruwzaamverdwaasde menschheid. De dood langs den weg. Keer op keer trachten verkeers- experts de menschheid duidelijk te maken, hoe ontzaglgk groot de ge varen van roekeloosheid langs den weg zijn. Volgens de berekeningen van den inspecteur-generaal van het verze keringswezen in den staat New-York tijdje gelejen ziek was, had de dokter me duvelsdrek voorgeschreven, maar ik ben niet zoo gek geweest um ét in te nemen en toen hebben we 'm die zwijnerij lekker door de tabak gemengd. We konden 't echter eiges niet uithouden van den stank en we moesten 't kot uit. Ahariep nu de ontvanger, daar hebben we den Vliegenden Mercurius 1 Het was Hent, de postbode, die aangestapt kwam. De dagelijksche avond-reunie bespaarde hem steeds een gedeelte van zijn rondgang, door dat hij hier, in figuurlijken zin ge sproken, een aantal vliegen in een klap kon vangen. Ties, de linnenkoopman, kreeg een drietal brieven en een paar dag bladen, de bakker en een paar anderen ieder ook een of twee post stukken. Toen kwam de ontvanger aan de beurt en mijnheer Delmotte, die ieder een krant in ontvangst te nemen hadden. Wacht is, zei Hent, 'k heb ook nog een brief voor meneer Delmotte. Dat die goeje man 's avonds hier komt, is 'n uitkomst voor me, dan hoef ik dat eind naar de Otterbeek niet te tippeleD. Wiesius, zei mijnheer Delmotte tot den kastelein, geeft Hent een glas bier, wor. Hij bekeek den brief nauwkeurig; er zat een Argentijnsche postzegel op. Alhoewel de zoon niet dikwerf schreef, kende papa die zegels toch reeds van aanzien. 'n Brief van Alfred vroeg de ontvanger. Ja, aan 't zegel te zien, is hij van hem. Permettez? Ga je gang, antwoordde mijn- Louis H. Pink, zal het aantal dooden dat in de V.S. aan auto-ongelukken ten offer viel, dit jaar de 50.000 bereiken. Indien deze berekening juist is, beteekent dit een toename van doo- delijke verkeersongelukken met meer dan 33 pet. vergeleken met het jaar 1936. Dit vraagstuk, aldus Pink, is er niet zoozeer een van de kosten van automobiel-verzekeringen, doch veel eer van lyf en leden. Elk jaar ster ven er 36000 menschen en worden er 1 millioen gewond bij auto-onge lukken. Indien de huidige cijfers in dezelfde mate bleven stijgen, zal de tol dit jaar 50.000 dooden zyn. Eiken dag zijn er gemiddeld 9S dooden en 2740 gewonden. De inspecteur eischt thans, dat de boete in overeenstemming gebracht zal worden met den ernst van dit probleem en dat er strengere straf fen zullen worden opgelegd aan roekelooze bestuurders. Een hoogere boete en strengere straffen zal dat werkelyk iets kunnen uithalen Ik geloof het niet meer. Natuurlijk, roekeloosheid, welke ernstige eevolgen heeft, moet ernstig worden gestraft, maar op zich zelf is dat onvoldoende om anderen af schrikken. Wanneer ik me niet van onver antwoordelijk rijden zou laten af houden door de gedachte, dat ik 'n medemensch er den dood mee zou kunnen injagen, zou ik dan wel vol doende opzien tegen een jaar ge vangenisstraf De wroeging en het zelfverwijt lyken me erger dan het „brommen". Het menschelijk gevoelen van ver antwoordelijkheid is verslapt, daar zit 'm de groote verkeersfout. Het ontzettend toenemend aantal ver keersongelukken behoort niet alleen een zaak van den staticus te blij ven, maar moet keer op keer be sproken en behandeld worden in kerk en school, op vergaderingen en bijeenkomsten en vooral in huiselij- ken kring. De eene moeder moet de andere beschermen door haar kinderen voortdurend de noodzaak van respect voor het leven van anderen voor te houden. Schromelijke overdrijving. Er zijn voorbeelden te noemen, welke aanduiden, dat in sommige opzichten buitenlanders het ten onzent „beter" hebben dan land- genooten. Er heeft een verhaal ge- loopen in de pers van een viertal arbeiders te Grouw in Friesland, die bij het uitbaggeren van een vaart, 'n kistje met 'n groote hoeveelheid oude gouden munten, ter waarde van f 3000 hadden opgehaald. Ze zouden er later ruzie over hebben gekregen, waardoor de zaak „uit" kwam en zij alle vier wegens ver duistering zouden zyn gearresteerd. De gouden munten werden hun ont nomen door inbeslagname. In de N.R.C. werd het verhaal later tot zijn ware proporties terug gebracht. „Schromelijke overdrijving" stond er boven de rectificatie. Het bleek, dat de heele buit vier rijks daalders had bedragen. Tegen een der arbeiders is noch tans proces-verbaal opgemaakt, om dat hij van de „vondst geen aangifte gedaan" had. Het was de politie ge lukt om het geld, dat V. te eigen bate had aangewend, op te sporen... We zouden willen vragen: is dat proces-verbaal en is die opsporing niet mede „schromelijk overdreven?" Vier rijksdaalders, die uit een vaart v/orden opgebaggerd en dan besteed, is dat óók al „verduistering In den strikten zin des woords wél, maar sjongen 'n arbeider, die op zoo'n manier aan een betrekke lijke kleinigheid komt.... Tegenover dit geval staat de zaak van een buitenlander, die ons met groote koppen in de groote Neder landsche dagbladen wordt aangeduid als een „gentleman-oplichter", een „internationale boosdoener", die „het zwakke geslacht bedrogen en bitter teleurgesteld heeft." Deze kerel is in Rotterdam aan gehouden, een eerste-rangs-chan- tage-pleger. Hij kleedde zich keurig, heer van Melle, terwijl de andere den brief opende. Er scheen gewichtig nieuws in het schrijven te slaantenminste mijnheer Delmotte, die zijn lorgnet opgezet had, begon hoe langer hoe ernstiger te kijken.| 't Was nogal een lang epistel hoe verder de oude heer kwam, hoe meer zijn gezicht opklaarde plotse ling kwam er evenwel weer een smartelijke trek over het gelaat. Zich tot den ontvanger keerend, zei hij met gedempte stem Alfred schrijft gewichtig nieuws hij is verloofd. Proficiat, amice, en nogal naar den zin Wat kan ik er van zeggen Alfred schrijft heel opgetogen blijk baar is 't een goede partij, tenminste van den financieelen kant. 't Is een dame uit een der eerste en rijkste families van Buenos Aires, een wees de zuster van dien vriend, waar over ik je al eens gesproken heb, je weet wel zijn eerste patiënt, dien hij op de boot geopereerd en genezen heeft.... Laten we er maar 't beste van hopen.... Nou, dat klinkt nog niet zoo min me dunkt hij had een slechtere keus kunnen doen. Nogmaals van harte gefeliciteerd, hoor De mèskes thuis bij mij zullen er ook wel van opkijken Zou je 't niet ook aan de anderen zeggen Je moet er van daag of morgen toch mee op de proppen komen.... Zeker, dat is zoo, wel ja, ik zal 't hun maar zeggen Heeren 1 zei mijnheer Delmotte op ietwat plechtigen toon en min of meer aangedaan. Als hij zooiets officieels te zeggen had, sprak hij bedroog hotelhouders, lichte portiers op, maakte als bekwaam danseur kennis met tientallen jongedames, tot uit de rijkste kringen, liet deze ,,'n herinnering" neerschrijven in een speciaal album en dreigde haar later met schandaal als ze zijn stilzwijgen niet afkochten met juweelen. Deze juweelen bracht hij dan in de Bank van Leening waar hij er bedragen voor kreeg van f 60 a f 80. Vele meisjes heeft hij in de ellende gestort; een eenvoudig verkoopstertje heeft hij financieel en moreel uitge schud, het meisje dankt een ver nietigde toekomst aan dezen ge trouwden man, die zich met haar had verloofd. Enfin, een schavuit van groot kaliber. Wat doet de politie met dezen man Hij is „over de grens gezet als ongewenschte vreemdeling." Zóó schrikken we het internationale ge boefte geenszins af. Een Nederlander, die „iets", maar honderdmaal minder heeft gedaan dan de vorenbedoelde misdadiger en naar het buitenland vlucht, wordt zoo mogelijk netjes van over de grenzen teruggehaald om hier gerechtigheid te ondergaan. VENRAY, 26 Juni 1937 P D V de Eendracht. Wedvlucht vanaf Salbris, afstand 537 K.M. Los 5 uur. Eerste duif 1.49.2. Laatste duif 3.26.33. 1 Gebr. Spee 2, 10 A. Loonen 3 en overduif L. Coopmans 4 H. Strybosch 5, 6, 8 J. Dinjens 7 J. Strybosch 9 H. Janssen De kleine boer. Direct na de stembus hebben wij reeds geschreven, dat met de smade lijke nederlaag van de politieke groep-Bouwman de strijd niet uit zou zijn. Inderdaad blijkt, dat in verbitte ring de strijd wordt voortgezet. In het wekelijks orgaan van zijn beweging heeft de heer Bouwman een soort van proclamatie tot zijn volgelingen gericht met de aankon diging: de strijd wordt voortgezet „met het Kruis voor oogen" tegen uitbuiters en uitzuigers enz. Op een samenkomst te Puiflijk is inmiddels werkelyk tot voortzetting van de actie besloten. Immers, aldus de demagogie van den leider, de regeering zal in de komende jaren „haar vernietigings politiek van het kleine bedrijf zoo ver mogelyk trachten door te voeren." De heer Bouwman weet het reeds het nog onbekende kabinet met een nog onbekend program zal van de vernietiging van den kleinen boer zoo ongeveer zijn hoofdbedrijf gaan maken, en dat met een soort wellust. Dit is werkelijk misdadige mislei ding, zoo merkt de Maasbode terecht op. Maar het blijkt alweereen een maal opgezette beweging is zoo moeilijk te stuiten. Dat zal alleen kunnen, indien de kleine boer door daden zal zien, dat de beweringen van den „leider" louter demagogie zijn. Juist, daden moeten toonen aan den werkelijk zwaar getroffen kleine zelfstandigen, dat zij met het volgen van Bouwman op het verkeerde spoor zijn. Eendrachtige samenwerking van allen, die hier een taak te vervullen hebben, zoowel van de sociale als van de politieke leiders, moet spoedig resultaten afwerpen. Dan alleen zullen de gedupeerden en misleiden zich losmaken van den leider, die hen op een ergerlijke wijze ophitst. Dr. H. Pijnappels Ord. Praem. Een jeugdige geleerde. Te Rome is tot Doctor summa cum laude gepromoveerd de Weleerw. altijd zuiver Hollandsch, met een eenigszins Haegsch accent. - Heeren, ik heb de eer U mede te deelen, dat mijn zoon Affred, de dokter in Buenos Aires, zich ver loofd heeft. Hoera, brulden de kameraden, bravo, proficiat, wel gefeliciteerd, meneer Delmotte De Klaproos duwde de mannen, die den gelukkigen vader de hand drukten, opzij, want ze had ruimte noodig. De plooien van haar rok naar beide zijden uitspreidend, maakte ze een lichte kniebuiging en sprak toen met haar grogstem, waarin ze echter al haar welgemeende har telijkheid gelegd had, tot den dage- lijkschen bezoeker van haar huis, dien zij niet alleen als klant, maar ook als mensch hoogschatte Menier Delmotte, m'n grootje zei altijd jonge honden mot je niet verzuipen en op kleine kinder mot je goed letten, want je kunt nooit weten, wat er van groeien kan. Daarom visenteeren ikke en Wiesius U ook hartelik, menier Delmotte en we hopen as da ge der nog lang plezier van hebben zult I En heeft de jongen heel geen pertretje van zien liefste meegestuurd Maar, misschien wil hij da liever niet doen, want 't zijn daarginds immers alle maal zwarten 1 Het gezelschap barstte van lachen, waarop de Klaproos nog iets meer kleurde ze kreeg zoo'n gevoel alsof ze een blunder gemaakt had. De ontvanger zei Ge moet niet denken, vrouw Hermes, dat 't daar ginds 'n neger- land is 't Zijn daar ook allemaal blanken christenmenschen. Nou, da kan ik niet allemaal 1 Heer Hyacinthus Pijnappels, geboren te Maashees op 28 Februari 1908. Na zijne voorbereidende studiën ln het Gymn. Norbertinum te Heeswijk, werd hij op 3 October 1925 gekleed en twee jaar nadien verbond hij zich door de H. Professie voor goed in de Norbertijner-Orde. Op 15 Augustus 1931 ontving hy de H. Priesterwijding. Wij hebben expresselij k deze data vooraf laten gaan ora de talenten van den nu 29-jarigen Doctor naar voren te brengen. Te Rome aan de Apolinaris heeft hij zijn studiën voortgezet en wel met zooveel succes dat eenieder zich verbaast. Voorbereidende studiën voor het H. Priesterschap welke op z'n minst genomen toch 10 jaren vorderen, het onderhouden van den H. Regel, enz. enz. en dan slagen met den allerhoogsten lof tot doctor in de beide rechtenHet proefschrift is gebaseerd op strafrechtelijk ge bied en culmineert in de vergelijking tusschen de beginselen welke aan de Nederlandsche wetgeving en die van andere landen ten grondslag liggen. In fraai latijn is de-tekst van het proefschrift weergegeven met titel Codex poenalis Neerlandicus". Binnen enkele dagen keert de jonge doctor in de abdy terug, die nu haar 6den hooggeleerde in haar midden krijgt terwijl nog 4 het Lectoraat ofwel in het Jus Canonicum of Theologie bezitten. Nog langer werkloosheid De moordzaak van Geijsteren her innert ons nog eens aan de wet, jaren geleden aangenomen, welke de mogelijkheid schept, om gevaarlyke elementen van wie redelykerwijze nieuwe misdaden moeten worden ge. vreesd, ter beveiliging van de ge. meenschap op te bergen in speciale inrichtingen. Die wet is indertijd aangenomen, maar ze is nooit uitgevoerd; mis schien blijven liggen omdat de finan- tieele ongunstige jaren zich aankon digden. Hoe dat zy, de behandeling van de moordzaak van Geijsteren voor de rechtbank te Roermond bewijst opnieuw, dat zulk een mogelijkheid moet bestaan. Wij weten niet of het verleden van sommige van de daders reeds vol doende zou zyn geweest, om hen reeds te hebben verwyderd uit de vrye samenleving, zoodat de moord te Geysteren rjet zou zyn gepleegd. Maar in iede^ geval is er na dien moord aanleidi j genoeg om de samenleving vc^'o'eze mannen veilig te stellen. De nieuwe ninister van Justitie behoort de uitvoering- der wet met bekwamen spoed ter hupd te nemen. Een wet die alleen maar op papier staat en niet wordt uitgevoerd, heeft geen waarde. En het betreft in dit geval een met de waaraan zei dam, Heer namen. De jaar, de jour1" In Nation Waarlijk het „Berna ut lucerna" wet, waarvan de niet-uitvoering de is geen holle frase. Zoolang de abdy bestaat heeft ze haar licht verbreid niet alleen op geestelijk maar ook op wereldlijk gebied. 65 jaar getrouwd. Het echtpaar Arie Singerling en Clazina Vavier te Leiden, herdenkt op 3 Juli a.s. zyn 65-jarige echt- vereeniging. De oudjes zijn beiden 90 jaar. Instorting te Nieuwstad. Twee dooden. Het huis der familie Ubachs te Nieuwstadt by Sittard dat Zaterdag instortte, waarbij twee vaders van groote gezinnen om het leven kwa men, biedt een treurigen aanblik van verwoesting. Niets staat meer overeind dan de beide zymuren en den achtergevel, die het half inge zakte dak nauwelijks meer dragen kunnen. De beide verdiepingen zijn geheel tot een ruïne geworden en het mag wel een wonder heeten, dat de drie kinderen der familie Ubachs die, toen het ongeluk gebeurde nog rustig in hun bedjes lagen te slapen, het er nog levend afbrachten. Toen de voorgevel bezweek, stort ten byna gelijktijdig de zoldervloer en de vloer van de slaapkamer in, waardoor de kinderen met bed en al in den kelder onder de puinhoo- pen terecht kwamen. Een hunner wist zich zelf te be vrijden uit zijn benarde positie, ter wijl ook de beide anderen tydig ge red werden. Ze bleken geen letsel opgeloopen te hebben. Huis te Nieuwstadt ingestort. Twee arbeiders gedood. Zaterdagmorgen zijn door het instorten van een huis te Nieuwstadt twee arbeiders om het leven gekomen. Om 9 uur was een viertal arbeiders bezig met de riole ïringswerken en wegverharding aan de Millenerstraat te Nieuwstadt, welk werk wordt uitgevoerd door de Novomac te Heerlen. Zij waren vóór het huis van de familie Ubachs bezig met het graven van een sleuf. Deze sleuf was pas een meter diep, toen plot seling de voorgevel van de woning geheel instortte. Twee van de vier mannen konden zich nog tijdig in veiligheid stellen, doch de overigen, "de 34-jarige L. Stevens en de 48- jarige K. Stevens, beiden uit Nieuw stadt, werden onder het puin bedol ven. Het dak van het huis bleef hangen aan een tweetal balken. Na een half uur had men de slachtoffers uitgegraven. Een dokter kon slechts den dood by beiden con- stateeren. Het feit, dat het dak van het huis aan een tweetal balken is blijven hangen, is het behoud geweest van drie kinderen van de familie Ubachs, die nog in bed lagen. weten. Voor mijn part zijn ze blauw, net as Ties zijn blauwkuip, maar goed gemeend is 't toch Dat weet ik, beste vrouw Hermes, en k dank u zeer voor uw hartelijke wenschen Ge hebt ge sproken, zooals 't hart u ingaf en uw woorden hebben me werkelijk goed gedaan. Den officieelen toon afleggend, vervolgde bij. En nou moest je ons eens wat te drinken halen om aan te stoten ge weet wel, een paar van die gouwe halzen. Weldra stond de champagne op de tafel en klonken de glazen bij de heilwenschen voor 't verloofde paar. Toen de ontvanger en mijnheer Delmotte naar huis gingen, zei de laatste Deze verloving van Alfred berooft mij van een illusie I 'k Had nog altijd gehoopt, dat hij binnen kort terug zou komen dat hij 't daar ginds moe zou worden en 'k heb hem ook aanhoudend aangezet om zich hier in 't land te vestigen, 'k Weet wel, dat er geen sprake kan zijn, dat hij de praktijk hier in Holtum zou uitoefenenmaar, met zijn kennis en naam zou hij gemak kelijk een leidende positie aan een der groote ziekenhuizen in Amster dam, Rotterdam of in een andere groote stad kunnen krijgen dan was hij tenminste niet zoo ver weg. Want ik heb slechts dien eenen zoon, ontvanger, en ge weet hoezeer mijn hart aan hem hangt en naar hem verlangt. Nu Alfred een vrouw uit het land daarginds gekozen heeft, is wel geen sprake meer van, dat hij zich ooit weer in Holland blijvend oi zal vestigen, want een vrouw uit die omgeving zou zich nooit hier scnikken kunnem Als Alfred nu maar zijn huwelijksi'teS^naar Europa wou maken, dan kréie; ik hem roch weer te zien. Maar l ij schrijft daar niets van, alhoewel hij wel vermeldt, dat ze "ceds na twee maanden zouden trouwen; gus dat zal dan ongeveer binnen vier weken zijn. Als hij nu niet komt, vrees ik, dat ik hem nooit meer zal terugzien, 'k Heb al zoolang gewacht op den jongentot nu toe heb ik geteerd op de illusie van 't weerzien k heb nu geen aanleiding meer om me nieuwe illusies te scheppen, nadat ik er al zoo vele in rook heb zien opgaan. Toen Alfred naar Buenos Aires vertrok, heb ik hem den raad ge geven, hier eerst een voor hem geschikte vrouw te zoeken, omdat 't voor een dokter beter is getrouwd te zijn en hij er den leeftijd voor had. 'k Had hem zelf aangeduid, dat 't me aangenaam zou zijn, wanneer hij je dochter Netje tot vrouw zou uitkiezen, omdat ik altijd gemeend heb, dat hij een goed oogje op haar had en zij op hem. 'k Heb daar met jou nooit een woord over gesproken, omdat Alfred weggegaan is, zonder eenigen stap in die richting te doen. Toch weet ik met zekerheid, want hij heeft zich toen in dien zin uit gelaten, dat Netje hem niet geheel onverschillig was. Dat ik toen niet meer daarop aangedrongen heb, heeft mij altijd gespeten; maar 't ging toen allemaal in de overijling. Nu is ook die illusie vervlogen en 'k vrees, dat ik niet de eenige was, die met die illusie rondliep. Wordt vervolgd. mogelijkheid laat voor misdaden en het leven kan kosten aan ge-n.gvree- zende burgers. De moord te Geysteren moet voor het nieuwe kabinet een ernstige vingerwijzing zijn, om deze zaak niet I *n een re§e! Ueo langer te laten slabakken. I h°°fi* op komen. In $toi Vermiste mannen. Te Helmond wordt sedert 26 Mei de 56-jarige kleermaker H. vermist. Deze woonde alleen in een huis aan de Paterslaan, welke woning hij op den morgen van genoemden dag verlaten bleek te hebben. Uit een achtergelaten briefje meende men te mogen concludeeren, dat de man naar België was vertrokken. Tot heden heeft men echter niets meer van hem vernomen. Sinds half Maart wordt te Bakel vermist de 65-jarige schoenmaker v. R. Ofschoon enkele malen een radio-oproep heeft plaats gehad en ook andere nasporingen zijn gedaan, is de vermiste man nog steeds niet gevonden. De 24 uur-rit uit Helmond. Zondagmorgen te ongeveer half 11 arriveerden te Venlo de deelnemers aan de 24-uursrit uit Helmond, ge organiseerd door de wielerclub „Buitenkist" met medewerking der V. V. Helmond Vooruit. Volgens het ryplan zouden de fiet sers reeds om 10 uur in Venlo moeten zijn, maar het zeer zware traject, dat gedurende den nacht gereden was tusschen Helmond en Nijmegen, noodzaakte de leiding om de rust in Nijmegen met een uur te verlengen. Zaterdagmiddag om 4 uur was de rit begonnen. Het eerste traject liep van Helmond via Den Bosch weer terug naar Helmond en dan verder over de provinciale wegen naar Nijmegen. Gedurende dit laatste ge deelte van den rit, hadden de deel nemers voortdurend te kampen met zware regenbuien, zoodat zy doornat in Nijmegen arriveerden. Daarbij moest de groep wielrijders nog ge splitst worden in een gedeelte dat de provinciale wegen mocht beryden en een ander gedeelte, dat door weigering van een vergunnng tot opheffing van de wegenkaart, alleen de rijkswegen mocht beryden. Van Nijmegen leidde de route verder langs den ryksweg naar Venlo waar men in Restaurant Nationaal een uur rust kreeg. Vele deelnemers waren blijkbaar nog niet zoo vermoeid of ze gingen een wandeling in de stad maken. De leiders verklaarden, dat er slechts een 50-tal waren uitgevallen. De V, V. Helmond had veel succes Op een difto moest een jtó In deze controleur pw pension. De hospi ea arbeider on Deze niet- onmiddellijk be Zonder d! bijstand w °ke arbeider eei Zaterdags vroeg hem !ei byverdienst hij. En ds 1 d controleur, mijn pensioi Ach ja, Itel dacht Het slot Pe' dit kwartj !rd van 's mans als inkomsl bei De Minislfbcl die thans rust zyn, Departemei 'eC' rondloopen.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6