Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs De economische opleving. Buitenland. „Venray" in den boterpot, Ied're boot'ram een genot Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 26 Juni 1937 Acht'en vijftigste Jaargang No 26 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch ten tgd bezorgd 50 cent PEEL EN MAAS Daar is ie weer Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 7l/2 ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I Abonnementsprijs per kwartaal: voor Venray 65 ct Telefoon 51 Giro 150652 buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct De koopkracht moet verdedigd worden. Door verlaging der crisisheffingen. Een van de zwakke punten in het socialistische Plan van den Arbeid vonden we de berekening van de goede economische reactie op de verhooging van de koop- kiacht door de uitvoering van groote openbare werken. Het is onmogelijk te zeggen, hoeveel nieuwen arbeid een verhoogde koopkracht weer zal wekken. Op dat punt is het Plan dan ook veelvuldig aangevallen, maar het feit zelf, dat verhoogde koop kracht tot nieuwe arbeidsge legenheid voert, is natuurlijk niet te ontkennen. We herinneren daaraan, nu er grootendeeis uit andere oor zaken dan de uitvoering van groote openbare werken een vrij sterke economische opleving valt waar te nemen. Ging deze gepaard, zooals men oppervlak kig bezien zou verwachten, met een verhoogde koopkracht, dan zou de oplevingstendenz zich accentueeren en waren de voor uitzichten goed, dat we „de crisis' weldra achter ons konden laten. We vreezen echter, dat noch 't een en daardoor ook niet 't andere inderdaad het geval zal zijn. Het moest juist in dezen tijd van zeer groot belang worden geacht, dat de verkoops-, we bedoelen: de detailprijzen, zoo veel mogelijk op crisispeil wor den gehandhaafd. Dèn immers zal de meerdere arbeidsgelegen heid van een op-gaande conjunc tuur, door een hooger gezamen lijk inkomen van de massa tot meerdere koopkracht leiden; de consumptie zal worden verhoogd en er zal een nieuwe factor groeien voor verhooging der pro ductie en het in dienst stellen van meer arbeiders. Het groote bezwaar tegen deze theorie is de practijk, welke voor een economische opleving van bedrijf, handel en industrie een meer Ioonenden afzet van 't product, dus hoogere prijzen vereischt. Waren de wereldmarkt prijzen van vele artikelen niet gestegen, dan zouden we thans geen „opleving"-hebben gekend en zou de vorengenoemde ten- denz zich niet In een bescheiden mate kunnen handhaven, dan zouden we onherroepelijk in den crisis moeten terugzinken. Wij verkeeren ten onzent ech ter in de gunstige omstandigheid dat we kunnen voldoen aan beide, oogenschijnlijk aan elkaar tegengestelde vereischten, be- noodigd voor een versterking in den vooruitgang van bedrijf, handel en industrie. Er was in de crisisjaren een vrij aanzienlijke marge tusschen kostprijs en verkoopprijs van tal van artikelen, welke tot de eerste en regelmatige levensbehoeften moeten worden gerekend. Deze marge bestond uit door de over heid vastgestelde crisisheffingen, accijnzen en andere lasten, uit welker opbrengst de noodlijdende land- en tuinbouwers, alsmede de veehouders konden worden gesteund. Nu, dank zij de „opleving" deze groepen van nijveren weer wat beter prijzen voor hun pro ducten verwerven, kan de steun aan hen worden verminderd, maar zouden ook in gelijke mate de heffingen, accijnzen enz. kun nen worden gereduceerd. Daarmee werd dan bereikt zonder dat iemand er nadeel van zou ondervinden dat bij stij gende wereldmarktprijzen de con sumenten de vele artikelen van dageiijksch verbruik niet duurder behoeven te betalen. De koopkracht zou aldus zijn beschermd door de handhaving van de detailprijzen en verhoogd door de vermeerderde arbeids gelegenheid. Het een met het ander te samen, zou tot een ver sterkte opleving voeren. Deze politiek wordt thans echter niet gevoerd in ons land. Otsthoon de regeering bij de devaluatie heeft beloofd, dat zij een stijging der kosten van het levensonderhoud zou tegengaan en zij daartoe zelfs de afkondi ging van een wetje tegen prijs opdrijving verwekte, onderneemt ze practised niets tegen het steeds duurder worden van de allerbenoodigste artikelen voor levensonderhoud: brood, vleesch, bak- en braad/et en spijsolie. Het gevolg daarvan is, dat on danks de „verhoogde inkomsten der massa, de koopkracht niet is toegenomen en de economische opleving niet wordt aangezet door een verhoogde consumptie. Hoewel ook van boter en margarine de wereldmarktprijs is gestegen, is de binnenlandsche prijs voor de consumenten on geveer gelijk gebleven, omdat de regeering de crisisheffingen ver laagde in dezelfde mate, waarop de marktprijs steeg. Ten aanzien echter van brood, vleesch, vet en olie, volgt de regeering dit beleid niet. Sedert een jaar stegen de wereldmarktprijzen der grond stoffen voor brood zoodanig, dat een broodprijsverhooging van 3 cent gerechtvaardigd was, de regeering voerde de taiwelasten echter zoo weinig terug, dat de invloed daarvan op den brood prijs slechts zoo weniig terug, dat de invloed daarvan op den broodprijs slechts één cent kon bedragen. Tocli is de geldelijke opbrengst der tarwelasten nog slechts in zeer geringe mate benoodigd voor steun aan den tarwebouw. Gelijkelijk staat het met de vleesch- en vetprijzen. De veeprijzen zijn zeer sterk gestegen, de opbrengst der hef fing dient niet langer ter finan ciering van de afslachting en nochtans maken de gezamenlijke lasten op het rundvleesch een derde van den prijs uit. De crisisbelasting op vet en olie werd ondanks de sterke prijsstijging op de wereldmarkt, een jaar geleden nog verhoogd tot 40 cent per kilo. De devaluatie voerde den wereldprijs nog verder omhoog, m a a rde enorme belasting blijft gehandhaafd en de koop prijs wordt voor de consumen ten steeds hooger. Waar dg koopkracht van het Nederlandsche volk zou kunnen worden opgevoerd en de opleving kunnen worden aangezet, moet de massa op het huishoudbudget steeds meer bezuinigen en klagen slagers, bakkers, kruideniers e.a. over een steeds verder terug loopenden omzet. Ook in het Handelsblad werd dezer dagen door de redactie op een en ander de aandacht gevestigd. Ook zij begrijpt niet, waarom de extra-heffingen, accijnzen enz. nu de wereldmarktprijzen op kropen, niet kunnen worden ver laagd of geheel vervallen ver klaard. Voor het oorspronkelijke doei noemt zij deze belastingen r.jet meer benoodigd De regeering dient aan de bevolking eens een volkomen helder inzicht te ge/cn in de werking en den toestand van het landbouwcrisisfonds, hetwelk tot heden als een soort geheime staat in den Staat zonder voldoende openbare verantwoor ding af te leggen geheel be schikt over alle gelden uit cri sisheffingen, welke het leven onnoodig duur houden, ja van dag tot dag duurder maken. Terwijl de koopkracht van ons volk thans juist zou kunnen worden verhoogd en meerdere consumptie tot een sneller en vollediger terugkeer naar de welvaart zou kunnen leiden Md. Steunt morgen de KRO- MISSIEDAG1 O.L. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum Het vredeswerk weer bedreigd. Het incident met de „Leipzig." Wederom verkeert Europa in een ernstige situatie door de verwikke lingen, welke uit den SpaaDschen burgeroorlog ontstaan. Het gaat thans nog steeds om het incident met den Duitschen kruiser „Leipzig" Deze neemt deel aan het controle- werk rond Spanje en de comman dant van het schip beweert, dat hg op 15 Juni en op den 18en is aan gevallen doqr een onderzeeërin totaal zonden vier torpedo's op het schip zijn afgeschoten, eohter zonder doel te treffen. Bij den laatsten aan val keerde het schip zich door een snelle manoeuvre in de richting van de bellenbaan en toen „kraste" er „iets". Duikeronderzoek toonde later aan, dat de „Leipzig" onder de waterlijn een deuk van 15 c.M. ver toont en deze is nu het „bewijs' van den aanval. Toen een en ander in Duitschland bekend werd, sloeg de pers op 'n seintje van Goebel eensgezind een vreeselgk gehuil van verontwaardi ging aan. De controle-commissie te Londen moest bijeenkomen en daar stelden de Duitschers den eisch, dat de controleerende mogendheden tesamen de duikbootenvloot van Valencia zouden opeisehen en deze daarna zouden opbergen in een neutrale haven. Omwille van het behoud der samenwerking in de controle-com missie wilden EDgeland en Frankrijk veel Duitsche aanmatiging slikken, ze wilden zelfs een „ernstige waarschuwing" sturen aan Valencia, maar over een gezamenlijke vloot- demonstratie voor Valencia en een opeisehen van de Spaansche duik- bootvloot wilden ?e pas spreken, wanneer een onderzoek zou zgn in gesteld naar de schuldvraag. Daarover zgn de Duitschers boos geworden. Als ze beweerden, dat de aanval had plaats gevonden, dan wilden zij op hun woord geloofd worden. Ze braken daarom de samen- sprekingen af en hernamen het recht om zelfstandig te „handelen". Onbewezen beschuldiging. Het merkwaardige is, dat de be schuldiging inderdaad niet bewezen werd. Laat voor de Duitschers het feit van den aanval vaststaan, ze hebben in elk geval geen duikboot gezien en kunnen dus ook niet haar nationaliteit vaststellen. Is het uit gesloten, dat het een Russische onderzeeër is geweest of misschien wel een nationalistische, van welke de commandant zich heeft vergist in de herkenning van bet schip Het zgn nog open vrag§n. De regee ring van Valencia ontkent nadruk kelijk, dat een h$rer schepen den aanval heeft uitgevoerd- Heeft ook zij als officieele „regeering"' niet het rëebt om op haar woord te worden geloofd Een beslissing van Berlijn en van Rome. Daar Engeland en Frankrijk niet instemden met zijn eischen, inzake 't incident met de „Leipzig", heeft Duitschland besloten, zich definitief uit het controle-systeem terug te trekken. Berlijn zal evenwel geen enkelen anderen vergeldingsmaatregel treffen, noch is het voornemens, zich uit de non-interventie-commissie terug trekken. Italië heeft een gelijkluidende be slissing genomen en daarvan de Britsche regeering verwittigd. De mededeeling, dat Duitschland geen verdere maatregelen zal treffen, werd in het Engelsche lagerhuis met groote voldoening vernomen. De Spaanscbe oorlog. In den Spaanschen burgerkrijg zijn de legers van de nationalisten thans weer onbetwist aan de winnende hand. Na het belangrijke succes van de verovering van Bilbao zetten de troe pen hun opmarsch voort tot verdere verovering van het Baskenland. Bij dien opmarsch in de richting van Santander ondervinden zij weinig moeilijkheden, daar de Basken dermate gedemoraliseerd zijn, dat zg alleen reeds bij het verschijnen van hun tegenstanders hun loop graven verlaten en terugtrekken zonder tegenstand te bieden. Verschillende bataljons Basken zouden zich reeds hebben overge geven. Vliegtuigen van de luchtmacht van Franco hebben manifesten boven San tander uitgeworpen, waarin de bevol king wordt aangespoord, zich over te geven. In het manifest wordt gewezen op de overwinningen van de rechtschen, niettegenstaande de sterke verdedi ging rondom Bilbao. De verdediging van Santander zou dus evenmin succes hebben." „Reeds hebben tal rijke basken", zoo gaat het manifest verder, „ingezien, dat de strijd nut teloos is. Zij hebben zich overgegeven en zij konden naar hun haardsteden terugkeeren." De rechtsche autoriteiten beloven den inwoners van Santander, dat zij, die geen misdrijven op hun geweten hebben, niets te vreezen hebben. „Ook zij hebben bijgedragen tot de grootheid van Spanje en hebben meegewerkt aan de katholieke be schaving van allen, die de sociale rechtvaardigheid en de eenheid van het vaderland willen". Grijpt Italië in Spanje in In Rome doen geruchten te ronde, dat Mussolini een openlijk ingrijpen in den Spaanschen burgeroorlog voornemens zou zijn. Een of meer divisies van het gewone leger zouden naar Spanje gedirigeerd worden voor hulp aan Franco. Verder wordt ver zekerd, dat Italië de laatste weken wederom talrijke bombardements vliegtuigen van 't nieuwste type naar Spanje zou hebben gezonden. HET NIEUWE KABINET. H. M. de Koningin heeft Woensdag het besluit geteekend, waarbij de door den kabinetsformateur dr. Colijn voorgedragen leden van het kabinet met ingang van Donderdag als zoodanig zijn benoemd. De nieuwe ministers zijD Dr. H. Colijn (AR.) minister van Algemeene Zaken en Buitenlandsche Zaken ad interim; Mr. C. M. J. F- Goseling (R.K.) minister van Justitie; H. van Boeyen (C.H.) minister van Binnenlandsche Zaken; Dr. J. R. Slotemaker de Bruine (G.H.) minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; Mr. J. A. de Wilde, (A.R.) minis ter van Financiën; J. J. C. van Dijk (A.R.) minister van Defensie; Mr. Dr. Ir. J. A. M. van Buuren (partijloos) minister van Waterstaat Mr. M. P. L. Steenberghe (R.K) minster van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en minister van Land bouw eu Visscherij a.i. Prof. Mr. Dr, C. P. M. Romme (R.K.) minister van Sociale Zaken; Ch. J. I. M. Welter (R K.) minis ter van Koloniën. Bezoek van den ex-Keizer. Ex-Keizer Wilhelm heeft deze week zijn eerste bezoek afgelegd bij ons Kroonprinselijk Paar op 'l paleis Saestdijk, een tegenbeleefdheid voor het bezoek, dat onlangsf Prins Bernhard aan huize Doorn bracht, toen deze den kleinzoon van den ex-Keizer bezocht. De Prins trad den gewezen monarch tegemoet en hartelijk schudden zij elkander de hand. Na ontvangst in de hall van 't paleis werd de ex-Keizer door Prins Bernhard naar de groote ontvangstzaal geleid, waar Prinses Juliana en Prinses Armgard hem tegemoet traden. De ex-Keizer bleef ongeveer 'n uur. Over de figuur van Wilhelm zegt een correspondent: „Zestig jaar zou men den ex-Keizer geven. Dat daar een man van 79 jaar naar boven loopt, is toch wel moeiljjk te gelooven. Dc crisisheffing op rund vleesch. Nog geen afschaffing. Al enkele malen hebben wg den laatsten tgd gewezen op de onmoge lijk hooge heffingen op rundvleesch, welke het vleeschverbruik geweldig doen afnemen en de slagersbedrijven aan den rand van den afgrond bren gen. De slagersbonden hebben dan ook niet nagelaten, om bij de regee ring aan te dringen op verbetering in dezen noodtoestand. De vorige week reeds heeft de mioister van Handel aan de belang hebbende organisaties bericht, dat voorhands deze heffing moest worden gehandhaafd. In aansluiting daarop heeft thans de minister van Landbouw, Mr. Dr. Deckers, aan de belanghebbenden een schrgven gezonden. Daarin zegt de minister, dat het niet juist is, den oorsprong der moeilijkheden in het slagersbedrgf te zoeken in de crisisheffing op rund vleesch. De oorzaak van deze moei lijkheden dient voornamelijk geweten te worden aan de structuur van het slagersbedrijf. Daarbg komt nog, dat 't Land bouwcrisisfonds de inkomsten uit deze heffing niet kan missen. Daarom kan de minister geen vrijheid vinden, om deze heffing thans af te schaffen. Komkommertijd. Als de laagste dag van het jaar achter den rug is, zakken we puffend af naar de hondsdagen en belanden we gewoonlijk in het bekende kom kommerland, waar de journalisten den vacantietijd plegen door te bren gen. En leugenverhalen fantaseeren. Een der collega's heeft er blijkbaar een vervroegd uitstapje heengemaakt Men herinnert zich het verhaal van de „Rotterdammer" over den Utrecht- schen volksgenoot, die op last van 'n Duitsche overheidsinstantie een „bewilliging" moest halen van een of anderen N.S.B.-functionaris voor een tijdelijke overkomst naar Utrecht van 'n klein Duitsch nichtje. Albarda heeft er vragen over gesteld aan den minister. Op deze vragen heeft de regeering geantwoord, dat het onder zoek naar het krantenbericht heeft uitgewezen, dat het in het bericht bedoelde verhaal onjuist is en op fantasie berust. De Olympische Dag van j.i. Zondag schijnt goed geslaagd te zijn, want het Stad'on te Amsterdam was met 50.000 bezoekers bevolktonder hen was prins Bernhard. Het hoogtepunt was de voetbalwedstrijd tusschen 'n elftal van West-Europa tegen een dito van Centraal-Europa. De demo cratie ging in dit geval met 1—3 aan fascistische kracht en tactiek ten onder. Daaraan heeft zelfs onze beroemde beroepsamateur niets kun nen veranderen. Een belangrgk deel van de ruim f 100.000, welke aan entrees werden ontvangen, komt ten goede aan de Fiva, wat meenen we zooveel als de Voetbalinter nationale is, en gaat dus de grens over. In Den Haag is het Internationale Lanbouwcongres beëindigd. Er wer den zeer interessante belangenzaken onder de oogen gezien, maar het ideëele werd evenmin vergeten. Er werd n.l. met algemeene stemmen een manifest voor den vrede aan genomen, waarin de landbouwers over de geheele wereld ertoe worden aangespoord, al het mógelijke te doen tot behoud van den vrede. Een vertegenwoordiger der Koningin, alsmede prins Bernhard, woonden de openingszitting bg. Tenslotte memoreeren wij het vrij geven door de Spaansche nationalis ten van de „Sarkani", het Neder landsche s.s., dat reeds gedurende enkele maanden werd vastgehouden. Een gedeelte van de lading is gelost. Het schip vertrok reeds van Ceuta naar Rotterdam. Het is gebleken, dat de „Sarkani" geen oorlogsmateriaal, doch uit sluitend levensmiddelen vervoerde. Accountantskantoor J. M. A. v. d. Boom Wal 25 te Eindhoven Telef. 4532 Accountancy en Belastingzaken. Spreekuren iederen Zaterdag van 9- 12 v.m. in Hotel „DE ZWAAN" (achterzaaltje) Tel. 11. VENRAY, 26 Juni 1937. Vergadering van den Gemeenteraad te Venray. Maandag 28 Juni a.s. des namid dags om 4 uur zal de Gemeenteraad van Venray eene openbare verga dering houden, waarin de navolgen de punten zullen worden behandeld 1. Notulen. 2. Kasopname Gemeente-Ontvan ger 2e kwartaal 1937. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der af schrijvingen* overeenkomstig de ver ordening regelende den tak van dienst het bedrgf der Gasfabriek. 4. Verzoek van het R.K. School bestuur te Castenray om beschik baarstelling der benoodigde gelden voor een overdekte speelplaats. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van circa 1.25 Are van perceel sectie B no. 3260 voor den prijs van f 250.aan het Rijk voor het oprichten van een telefoongebouwtje te Merselo. 6. Ingekomen request van den R.K. Venrayschen Middenstandsbond inzake aanschaffing van brandweer- kleeding. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen toetreden der gemeente als lid van de Ver- eeuiging van Nederlandsche gemeen ten. 8. Wijziging en aanvulling der gemeentebegrooting 1936. 9. Als voren 1937. 10. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Gemeente-administratie. De Heer J. Verheggen, ambtenaar ter Gemeente-secretarie behaalde bij de gehouden examens aan de R. K. Leergangen te Tilburg het diploma Gemeente-administratie. Philosophie. Bg het eindexamen van de Afd. Seminarium van het Bisschoppelijk College te Sittard slaagde en werd toegelaten tot de studie der philo sophie onze dorpsgenoot, de heer H. P. M. Litjens. Nuttige handwerken. Aan de Bissch. Kweekschool der Ursulinen te Echt slaagde voor de Akte Nuttige Handwerken Mej. M. M. J. Poels te Venray. Stenografie. Zaterdag slaagde te Venlo voor het diploma Stenografie „Groote" 130 lettergr. per min. Mej. P. Bom alhier. Radio-Missiedag. Morgen Zondag wordt in alle pa rochies van ons land een K.R.O.- speldjesdag gehouden, waarvan de opbrengst is bestemd voor Radio uitzendingen, hoofdzakelijk voor de Missionarissen in Oost en West. Koopt alle a.s. Zondag een R.R.O. missie-speldje en doet mee aan de Radio-Missiewedstrijd. Waterschap der N.L. Beken ten Westen der Maas. Naar wg uit betrouwbare bron vernemen, zijn de kiezerslijsten van bovenbedoeld Waterschap vastge steld. Deze lijsten zullen nu vanaf 1 Juli tot en met 15 Juli voor belang hebbenden ter inzage liggen op de Secretariën der betreffende Noord- Limburgsche gemeenten. Missie-T entoonstelling. Wat zijn we pessimistisch ge weest Dagen lang en ieder uur van de dag keken we naar 't haantje op de- toren van de 'Paterskerk. Wil dat ding nu niet de goede kant uit. NeeD, Noord-West 't Regennest. En 't regende Zaterdagavond; de nacht van Zaterdag op Zondag. Zondagmorgen om tien uur 'n geweldige bui. En met beteuterde gezichten zeiden we tot elkaar: 't wordt 'n mislukking. Maar gelukkigDaar bracht ons iemand 'n bigde tijding. „De boeren zeggen, als 't om elf uur opklaart dan blijft 't voor den heele dag wel dragelijk". En 't is uitgekomen. Hoewel 't geen ideaal weer was voor 'n Mis sietentoonstelling en fancy-fair, toch is ze goed geslaagd, waarvoor dan de goede God op de eerste plaats onze dank. Maar ook namens onze missionarissen brengen wg onze oprechte dank aan alle menschen van Venray en omliggende plaatsen, die door hun belangstelling, op welke wijze ook onze Franciscaansche missies gesteund hebben. Gij hebt u niet laten afschrikken door 't slechte weer, maar gg zijt gekomen om uw sympathie met 't mooie werk te betoonen en uw of fertje te brengen voor de uitbreiding van Gods Kerk. Wij hebben veel van u ontvangen, maar God zal u meer teruggeven. P.P. N.B. De prijzen van de loterij zijn aan 't Klooster af te halen tot en met 7 Juli. Lot meebrengen Trekkingslgst zie Derde Blad. Dc Vcnraijschc Derde Orde naar Maastricht. Naar wg vernemen, bestaat er veel animo onder de Tertiarissen voor de bedevaart naar Maastricht, om aan het Derde Orde-congres, Heiligdoms vaart-processie en Maria-feesten deel te nemen. Ook van de Derde Orde- vereenigingen uit de buurtplaatsen als Castenray, Merselo en Oostrum, zullen meerdere Tertiarissen mee gaan. Als prijs voor de leden der Derde Orde is vastgesteld f 1.50 retour. Programma's en spoor kaartjes zgn verkrijgbaar bij de be stuursleden en Mej.ElisanethLinssen, Patersstraat. Als uur van vertrek is nu definitief vastgesteld 8 uur 's morgens, wg arriveeren dan te Maastricht om 9.23 uur. Des avonds vertrekken we weer om 7.40 en zijn dan om 9.21 te Venray terug. Vanaf 7.30 uur loopen er bussen naar het station tegen den prijs van 10 cent per persoon. Zij, die aan de bedevaart wenschen deel te nemen, zorgen bijtijds pro gram en spoorkaartje te nemen en dit laatste vooral niet te vergeten op hun reisTijdens de reis zal naar gewoonte gezongen worden en

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1