Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs Een jaar Spaansche burgeroorlog. Hoofdpijn, Kiespijn. Buitenland. 4loe vluggee li bestelt, 4jóe eetdec ll geniet RIJKSINKOMSTENBELASTING Ga ijsco maar vergelijken, „Sneeuwklokje" zal altijd fijner blijken. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 19 Juni 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 25 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch- ten trjd bezorgd 50 cent N MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Daar is ie weer Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct O.L. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum En hoe lang nu nog Verschrikkelijke verant woordelijkheid voor wie hem ontketenden. Democratie is méér en beter dan massa-wille- keur. De Spanjaarden kregen een nieuwen nationalen herdenkings dag toegevoegd aan de reeds be staande, n.l. een „Calvo Sotelo- dag", welke voor het eerst op 13 Juli a.s. zal worden gevierd. Dan zal ook de Spaansche bur geroorlog ongeveer een jaar heb ben geduurd. We leven snel en daarom zal het waarschijnlijk niet iederen lezer dadelijk duidelijk wezen, wie Calvo Sotelo was. We herin neren, dat hij de leider was der Spaansche monarchistenhij werd nadat hij in het parlement het onwettige optreden van de z.g, wettige regeering meermalen aan de kaak had gesteld in den vroegen morgen van 13 Juli, 's nachts om 3 uur n.l., door een peloton soldaten uit zijn woning gehaald en bij den ingang van het kerkhof neergeschoten. Daar mee was in feite de burgeroorlog begonnen. De regeering deed niets om zich inzake den moord op Sotelo te rechtvaardigen en het gepeupel kreeg daardoor moed om op eigen houtje verder te „rechten". Voor velen, die de ontwikke ling van het repubiikeinsche Spanje met aandacht hebben ge volgd en dien den huidigen oor log nochtans verafschuwen, staat het vast, dat het leger den cpstand niet is begonnen, maar dat de de opstand is ontketend door een regeering, welke zich als „wettige" installeerde, maar een revolutionnaire positie koos, door verkrachting van de individueele en volksrechten, door willekeur. Daartegen is het leger in verzet gekomen, tegen het onwettige optreden der z.g. „wettige" re geering en tegen de toenemende anarchie in het land. Wat Franco c.s. thans willen en nastreven, is gegroeid uit de feiten en omstandigheden het is in ieder geval evenzeer on wettig als de Spaansche „demo cratie" het was, waarvoor zoovele duizenden vreemdelingen meenen te vechten. We zouden het betreuren voor Spanje, als Franco er 'tfacisme zou vestigen, al zien we voors hands dan ook niet in, hoe het Spaansche volk anders dan door plaatsing onder een sterk gezag tot een samenleving van herstel de orde en rust kan worden gebracht. Voor de welvaart van 't land en 't geluk van 't volk ware het te wenschen, dat de democratische landen en -partijen, welke thans a's hoogste wijsheid hun politiek van niet-inmenging voeren - d.i. het laten doodbloeden van een volk zonder helpende tusschen- komst ook de dictatuurstaten trachtten te winnen voor een eensgezinde internationale actie,1 welke zou zijn te richten op 't doei: noch Franco, noch Cabal- lero (of een van diens opvolgers) noch facisme, noch de massa- willekeur, welke men met „demo cratie" verwart. Een ontwapening der strijdende partijen, een onmiddellijk herstel van politieke en godsdienstige vrijheid, een internationale voog dij gedurende enkele jaren, totdat het Spaansche volk zichzelf weer zou hebben hervonden, 't zou de beste oplossing zijn voor Spanje en voor de wereld. Maar ze is natuurlijk te sim plistisch en te afdoende en daar om onaanvaardbaar voor de politiekeiingen, die slechts van barsten of buigen weten en voor de diplomaten, die zich steeds duizelig voelen worden op een rechten weg. Straks duurt de Spaansche burgeroorlog een jaar en sinds 9 maanden staan de partijen er in een positie tegenover elkaar, waarin nauwelijks eenige wijzi ging intrad. Dagelijks echter vloeit het bloed bij stroomen, steden en dorpen worden tot puinhoopen gemaakt. Hoeveel jaren zal het nog we! moeten duren tot één der partijen heeft gewonnen of de laatste druppel bloed van den eenig overgebleven Spanjool den grond verft Een verschrikkelijke verant woordelijkheid hebben degenen op zich geladen, die dezen oor log ontketenden; niet minder zal de verantwoordelijkheid zijn voor wie hem voortzetten tot eiken prijs en voor wie tusschenkomst blijven weigeren. Geen tusschenkomst voor een der partijen, want dan beteekent interventie ontketening van een wereldoorlog. Millioenen zullen 't afkeuren en we rekenen ons zelf onder dezen als in Spanje ten gunste van 't facisme wordt ingegrepen. Maar minstens zoo- velen en ook onder dezen rekenen we ons zelve zullen zich er tegen verzetten, als men van buitenaf tegen Franco partij zou kiezen vóór een herstel van de massa-willekeur, welke het regime van de Spaansche repu bliek in de laatste maanden vóór den burgeroorlog kenmerkte. Voor een waarachtige demo cratie in Spanje zouden wellicht zelfs de dictatuurstaten van Euro pa kunnen worden gewonnen, tegen massa-willekeur behooren allen, die van goeden wil en dus voor geestelijke vrijheid zijn allen, die zich niet door liet Russische bolsjewisme hebben laten beïnvloeden zich te verzetten. Het is ongelukkig voor de democratie in heel de wereld, dat zoovele democraten zich door de bolsjewisten en de Spaansche anarcho-syndicalisten in de luren hebben laten leggen door de suggestie, alsof de regeeringen van een Azana en Caballero c.s. iets met „democratie" hadden uit te staan. Door zöö iets te erkennen, smaadt en smet men een hoog ideaal en verkiacht men het beginsel van de volkssouvereini- teit, dat gebaseerd is op vrijheid verdraagzaamheid en samenwer king van groepeeringen en rich tingen, tot een stomme meerder- heidswillekeur, een dictatuur van de massa, een onderwerping aan den wil van het gepeupel van de straat. Er is een groep in Spanje, welke legen het fascisme strijdt, maar er is daar géén groep, die pal staat voor de democratie. De eenige mogelijkheid om weer vrede en voorspoed in dat on gelukkige land te brengen, be staat uit het ijveren voor een verbreiding aldaar van de wer kelijke democratische beginselen. Md. Missietentoonsielling en Fancy-fair ie Venray. Al wat U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijn- hardt's Poeder. Per stuk 8 ct. doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Vanavond zal 't beginnen. Precies om 8 uur opening. En morgen na de Paters hoogmis de ganse verdere Zondag. Zoals U al lang gelezenTiebt vieren we ons Venray's Missiefeest op de terreinen van het Gymnasium der Paters. In de grote gymnastiek-zaal is 'n keurige tentoonstelling ingericht, met voorwerpen uit onze missies van Java en Nieuw Guinea. In deze zaal en verder op de grote speelplaats aan de Leunse weg treft U een massa buitengewone attracties, waar over dadelijk. Kennen jullie Gradus uit de Vrede- peel. 't Zal wel nie, want ikkenem ook nie, en wat ik van em vertel is op z'n minst gelogen, als 't nie waar is. 't Gebeurde in nen tijd dat Venray vol was van roem en van harde woorden. De tyd van de Oda-spelen, die hier samenviel met 't begin van de polka-knutje-oorlog. Vol leven als een granium, had Gradus Zaterdag- 's avonds nog z'n koeien gemolken, en Zondagsmergens vonden ze em dood als ne kaktus en koud als nen ijsco. 's Middags kwamen de nonnekes. Ze trokken em z'n bajen hemd uit en stopten em in een groot wit kleed mee plooikens als 'n super plie Ke. Toen Gradus-o verschot daar in de plooikes lag, zat Gradus zelf al hemel-hoog boven de Peel in de weegschaal van Sinte Petrus. Dat was zo'n grote kopere met aan twee kanten nen bakvroeger had den de Joden em gebruikt om de tiende af te wegen, In de bak aan de rechtse kant zat Gradus midden tussen al het ver keerde dat ie gedaan had. 'tWasne stapel lijk ne strooimijt. En in- den bak aan den anderen kant lag 't goeje, en da was niet weinig. Maar toch was de rechtse kant te zwaar, en Gradus zat er te zweetten als ne volks-zangleider onder de hoogmis en ie gaf nog gene potbier meer voor z'n kans. Gradus zijnen engelbewaarder, die met em mee was gekommen, kos Petrus ook nie bepraot krijgen. Maar ineens, onverwachts als 'n donder slag bij heldere hemel riep ie, wacht 'ns en ie dook naar 'oeneden ais ne cent in 'n offerzakske. En direct er op kwam ie terug met een neger- jungske, een en al blinkende zwar tigheid het negertje wier aan de kant gezet van Gradus goeje dingen mee 't gevolg da Gradus zijnen kant lichter werd en ie omhoog ging als 'n kinder-ballonnetje. Petrus begreep er niks van. Maar de engel lei 't em uit en zei, dat 't nen heidense neger was dien Gradus had vrijgekocht. Petrhs lachtedan is 't in orde, en Gradus riepik trakteer den helen hemel op een rundje. Nu moet niemand de konklusie trekken dat ie met 'n dubbeltje of een tientje voor de missie 'n plaats reserveren kan. Maar al is de ge schiedenis van Gradus nie waar, waar blijft, dat O.L. Heer je dubbel en dwars beloont voor wat je voor de missie doet. En daarom wees morgen blij en maak big. Vier je eigen Venray's Missiefeest. Denk aan de zes Venrayse franciskaanse missionarissenPater Felicianus Smits, Brazilië Gelasius Wismans, China Theodardus Emonds, Brazilië Pater Hadelinus Ariaens, JavaPater Alphaeus Swinkels, GhinaPater Salesius Lemmens, Brits-Indië. Komt allemaal naar de fancy-fair i bezorg je 'n prettige Zondag. Maakt allen gebruik van óns post kantoor met z'n duizend prijzen. Ondervraag de wijze Fakir naar Uw toekomstje weet dan wat je te doen staat en 't kan bijna niet mis sen. Probeer je geluk in onze schiet tent, op het hoofd van Jut, in de visserijkraam, de vrolijke keuken, de speciale voetbal-attractie of hoe ook. 'n Prachtige pop kunt U winnen door de naam er van te raden. Geniet van. de muziek van 't studenten-orkest, rustig zittend achter 'n portie ijs of andere ver frissing. Een bijzondere attractie is er voor de Venrayse sportliefhebbers in de traditionele match StudentenValk. Deze begint om 6 uur op het sport terrein van 't Gymnasium. Komt allen; entree is vrij, alleen is verplichtend bij de ingang een lot te nemen a 10 centvoor de Kinderen aparte ioterg h 5 cent, dat U kans geeft op een van de 50 zeld zaam mooie prgzen. Hebt U reeds de loop van de week 'n lot ge kocht, dan geldt dit ais toegangs bewijs. Wees blij en maak big. Pater Pater WELKOM Engelsche vlootuitbreiding. De marine-correspondent van de „Daily Telegraph" schryft; In ma rinekringen gelooft men, dat binnen het kader van het vlootbouwprogram van het volgend jaar behalve de reeds -op stapel gezette vijf slag schepen nog drie slagschepen zullen worden gébouwd. Men wil behalve de 15 slagschepen en slagkruisers, waarover men de beschikking heeft en die allen vol komen zullen worden gemoderniseerd, in 1942 nog tien nieuwe 35000 ton metende slagschepen in dienst heb ben. Zoo volgt de eene mogendheid de andere, tot alle tot op de tanden eewapend zijn en dan moet op een kwaden dag de bom barsten, die de heele wereld in vuur en vlam zet. Jir. .toch hooren we maar dikwijls •vee*;,, dat men zoo gaarne zou ont wapenen Italië's oorlogsschulden. Het Amerikaansche staatsdeparte- ment deelt mede, dat de Italiaansche ambassadeur te Washington een nota heeft overhandigd, waarin de Ita liaansche regeering het betreurt, niet in staat te zijn, de Amerikaan sche regeering een voorstel te doen toekomen, betreffende een regeling barer oorlogsschulden. Dat is maar 't gemakkelijkste Men besteedt het geld voor andere doeleinden en zegt laconiek aan de schuldeischers: 't spijt me, maar ik kan niet betalen De missionneering in Abessynië. De Italiaansche regeering is voor nemens, aan buitenlanders, ongeacht de religieuse gemeenschap waartoe zij behooren, te verbieden, om in Abessynië scholen te onderhouden. Engeland heeft daarop met een tegenmaatregel gedreigd ten opzichte van Italiaansche missionarissen, die werken in gebieden, welke onder Engelsch beheer staan. Fransche regeering krijgt volmachten. De Fransche regeering heeft van het parlement met 346 tegen 247 stemmen volmachten gekregen, tot het nemen van maatregelen tot her stel van de openbare financiën en tot afweer van de aanvallen op de spaarg. lden en het openbaar crediet. Een ZOMER-COSTUUM naar maat van JOH. JEUKEN-POUWELS, sluit als 'n bus en zit toch zoo gemakkei ijk 1 Prachtige exclusieve ZOMERSTOFFEN. Langstraat la (Het kuis met de traoies) Tei.f62 DAMES en HEEREN-TAILLEUR. Laat Uw aangiften behandelen door Accountantskantoor J. N. A. v.d. Boom Wal 25 te Eindhoven Telefoon 4532 Spreekuren iederen Zaterdag van 9—12 v.m. in Hotel „De Zwaan" (achterzaaltje) Tel. 11. Anarchie in de Ver. Staten. Al is er nu in de Ver. Staten geen Volksfrontregeering, het werkelooze toezien van de overheid tegen de destructieve acties van de leiders der z.g. vakbonden voert het land met den dag méér naar den econo- mischen chaos. Vooral het optreden van Lewis is meer dan ergeniswekkend. Het gaat hem den laatsten tijd niet meer naar den zin; de groote werkgevers ver weren zich met succes tegen zijn acties en ook uit arbeiderskringen worden tegen-acties geleid. Met te grooter felheid reept Lewis nu weer steeds nieuwe stakingscoDflicten ia het leven. Zijn stakingsbevel is o.m. door de arbeiders in 17 mijnen van West Virginia en Pennsylvanië stipt opgevolgd. Het doel van deze staking is, zooals men weet, den kolenaanvoer naar de fabrieken der onafhankelijke staal De controle rond Spanje. De controleerende mogendheden zijn het eens geworden over de basis van samenwerking bij de controle ter zee rond Spanje. Aan de strijdende partijen in Spanje is een nota gezonden, waarin verzocht wordt de verzekering te geven, dat zij de buitenlandsche oor logsschepen zullen eerbiedigen. Vervolgens bevat de nota het ver zoek aan de beide partijen, een lyst op te stellen van de Spaansche havens, die door de schepen, welke de controle uitoefenen, als basis kunnen worden gebruikt en in deze havens veiligheidszones in testellen. Ten slotte wordt er in de nota op gewezen, dat iedere inbreuk op de bovenbedoelde verzekeringen, of iedere aanval op de controle-schepen, als een zaak van gemeenschappelijk belang zal worden beschouwd en dat de vier mogendheden, die de controle uitoefenen, overleg zullen plegen over de gezamenlijk te nemen maatregelen. Russische grenswacht versterkt. De Poolsche bladen berichten, dat sedert Dinsdag geen brieven of couranten uit de sovjet-unie de PoolschRussische grens zijn ge passeerd. De „Kurjer Warsza vski" ontkent dat de spoorwegverbindingen tus- schen Polen en de sovjet-unie zijn verbroken. „Hetgeen wel waar is, aldus zegt het blad verder, is, dat de Russische kranten niet zijn aangekomen en dat het aantal Russische grenswach ten is vermeerderd." Droogte in Polen. De droogte, die in een groot ge- deeiie van Polen tUans reeds twee maanden duurt, berokkent den land bouw aanzienlijke scüade. Het graan, net fruit en de groen ten zyn te vroeg ryp, in veroana waarmede men siecnue oogsten vreest. De droogte werkt bovendien heL uitbreken van branden in de nand. Deze week nebben alleen reeds in provincie Posen negen branden gewoed, die in de dorpeu onnoemelijk scnaae nebben aangenent. Groote boschbrand in Frankrijk Een groote bosGhbrand is uitge broken in het dal tusschen Martigues en Sausset-les-Prins. Het vuur, dat door den wind werd aangewakkerd, heeft honderden hec taren boschgrond en verscheidene huizen vernield. Er zijn geen per- soonlyke ongelukken voorgekomen, doch de schade is zeer groot. maatschappijen af te snijden om op deze wijze de directies tot een toe geeflijker houding jegens de C.I.O. te dwingen. Wanneer deze maatre gel geen resultaat oplevert, heeft Lewis naar verluidt het plan ook den toevoer van erts stop te zetten door een staking bij de scheepvaartbe drijven van de Groote Meren af te kondigen, die het grootste deel van het transport naar de staalfabrieken verzorgen. Inmiddels zijn de lusten om acties te beginnen zoodanig gewekt door Lewis en de andere exploitanten van vakbonden we herinneren er er nog eens aan, dat die in Amerika heel anders van karakter zijn, n.l. meer de exploitatie van de arbeids- mai kt in groepsverband beoogen dat hier en daar en overal het werk wordt neergesmeten zónder behoor- lyb overleg, zónder eenstemmigheid over het doel. De leiders vermogen de geesten niet meer te bezweren, welke zij opriepen. In tal van Amerikaansche auto- fabrieken hebben de arbeiders het werk neergelegd. Daar geen van deze stakingen door de vakvereenigingen van automobieiarbeiders is gesanc- tionneerd, blijkt dat-de leiders hun invloed op de werklieden grooten- deels hebben verloren. In blijde verwachting. Het verblijf van de koninklijke familie in de hoofdstad, waar H.M. de Koningin, de prinses en den prins als echtpaar zelve aan de bevolking heeft willen voorstellen, is een zes- daagsche nationale vreugde gewor den, welke éénig is in de geschie denis der Nederlanden en geculmi neerd heeft in de blijdschap over de verheugende mededeeling, welke in het dankwoord van de prinses was vervat. De jonge loot aan den ouden Oranjeboom bot uit en belooft nieuwe schaduw van verkwikking en veilig heid aan het volk, dat aan den voet van dezen stam ijvert en nijvert. En liefheeft. Algemeen is de fyne discretie ge waardeerd, waarin de a.s. moeder mededeeling deed van de bigde ver wachting, welke zy koestert en thans door de millioenen trouwe Neder landers en haar Huis welgezinden wordt, gedeeld. „Nooit had iets mg kunnen weer houden, alle deelen van het „(Amsterdamsche feest-)pro- „gramma mee te maken, waren „üet niet op zich zelf verheu gende gezondheidsredenen „geweest die u zeker wilt ver staan en billijken". We waren gelukkig om de mede deeling, welke deze woorden inhiel den. Laten we uit de fcrmuleering echter ook iets leeren. Voor de ge boorte van Prinses Juliana waren de kranten onleesbaar voor de ge zinnen van vele Nederlanders door de onverbloemde wijze, waarin ze dagelijks bericht gaven van wat werd verwacht, van de wiegen en luiermanden en wat dies meer zij, welke ijverige vrouwen- en dames- comité's aan 't tot stand brengen waren. Het was een moeilijke tijd voor vele ouders, een tijd ook, welke de fijngevoeligheid van vele volwas senen geweld aandeed. Als we zouden trachten om in de berichtgeving van de gebeurtenis, welke we nu met recht en reden mogen verhopen, de distinctie na te komen, welke het kenmerk was van Prinses Juliana's bekentenis aan haar volk, dan zal het mooie, tref fende, bigde en gelukkige, hetwelk we tegemoet zien, niet worden ont luisterd door het banale. Niet omdat deze uiting de belang rijkste is, maar omdat ze ons toont, hoe waarlijk heel het volk zich bij voorbaat in Oranje verheugt, citee- ren we hier van de verschillende persuitiDgen er eene van de soc.-dem. Arbeiderspers Het was een bgzonder gelukkige gedachte van de Prinses om in door eenvoud treffende bewoordin gen zelve mededeelingen te doen van dit feit. Juist deze ontstente nis van ophef kwam uit het hart en sprak tot het hart. Naderend moederschap, de natuurlijke levens vervulling van iedere vrouw, is een zaak van teere en hooge orde, waarin de verwachting en de we zensgelijkheid van alle menschen op bijzondere schoone wijze tot uitdrukking komt. Moge de zegen, aan 't jonge prinselijk huisgezin beloofd, hun rijpheid voor de taak, die hen wacht, tot vollen wasdom doen ontwikkelen. De kabinetsformatie. Het lijkt ons weinig waarschijnlijk, dat Dr. Colijn op het einde van deze week reeds klaar zal zgn met zijn kabinetsformatie. Wel komt er tee- keuing daarin. We gelooven niet ver mis te zijn, wanneer we een kabinet Colijn voor spellen op grondslag van de oude coalitie, waarin het katholiek ele ment iets versterkt zal blijken te zgn. Waarschijnlijk komt minister Gelissen niet terug, maar zullen Mr. Steenberghe (Econ. Zaken en de heer Weiter (Koloniën) nieuwe ka tholieke portefeuillehouders zgn. Het schijnt, dat dr. Colijn de heeren de Graaf, Oud en Van Lidth de Jeude graag als vakministers had behou den, doch dat dezen daartegen be zwaar maken. Uitgezonderd mis schien de heer de Graaf. Overi gens blijft afwachten de boodschap, óók ten aanzien van het uiteindelijk al- dan niet slagen van Colijn als formateur. VENRAY, 19 Juni 1937. Dienstplicht. De Burgemeester van Venray brengt het navolgende ter kennis van de ingeschrevenen der lichting 1938; A. dat zg, die hun wensch omtrent de inlijving ingeval van bestemming tot G. D. niet reeds by de keuring of by een andere gelegenheid hebben opgegeven, of die iets anders zouden wenschen, dat zy te voren hebben medegedeeld, voor 10 Juli a.s. hun verlangen, liefst schriftelijk, kunnen opgeven aan den Indeelings-Dis- tricts-Commandant te Maastricht. B. dat nadere wenschen, als onder A bedoeld, kunnen worden te kennen gegeven zoowel betreffende de in deeling bg de zeemacht of bij een bepaald korps en garnizoen als be treffende tyd van opkomst, opleiding tot officier of onderofficier enz. C. dat, indien voor sommige ge vallen bij de keuring bijzondere aan-

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1