Buitenland. Provinciaal Nieuws Zomersproeten ver üemengde Berichten Hy laat ons het Beursgebouw zien. „Het slachthuis van den Belgischen franc", verklaart hij. De Nationale Bank heet hij „papierfabriek," de Banque de Bruxelles, of tewel de B.B., heet „Bandietenbank." Maar dan voegt-ie er onmiddellijk aan toe, blijkbaar omdat hij m'n wenk brauwen ziet fronsen„U moet niet denken, dat ik communist ben, zulle Die ontkenning had nog maar halve waarde voor me, toen we voor de imposante Arcade Monumentale stonden en de gids ons toelichtte daarachter begint de Avenue de Tervueren, die 16 K.M. lang is, waar de rijke werkloozen wonen in schoone paleizen, alsmede de Hollanders, die zich in Indië schatten verzamelden, maar in Holland te veel belasting moeten betalen naar hun zin En hier we stonden toen weer elders hier is het grootste en modernste flatgebouw van Brussel. Hier wonen alleen de heel rijke menschen. Daar woont b.v. een man als de ex-minister Van der Velde, de groote kapitalist, president van de lie Internationale.... Al die verklaringen zijn met leut en grapjes doorspekt. Zou-ie tóch niet een communist zijn denk ik. Slot volgt. Watersport. Het zeilen. Nu de tijd voor de watersport weer is gekomen, zal spoedig de Maas bevolkt worden door bootjes van allerlei aard, waarmee de sport- en natuurliefhebbers zich aan het natte element toevertrouwen. De watersport is in de laatste jaren ook in onze provincie sterk gegroeid en daarbij heeft ook de zeilsport ingang gevonden, die niet zonder goede redenen door velen als het „fijnste" op dit gebied wordt beschouwd. Bij de roeisport komt het voornamelijk aan op lichamelgke kracht en bij de motorsport op de kwaliteit van de motor, al moet men ook bij deze sporten over han digheid en ervaring beschikken en zijn verstand gebruiken. Bg de zeilsport hebben wij te doen met een kracht, die buiten ons zelf staat, en kracht die ons ter beschik king gesteld wordt door de natuur, maar die alleen door een zekere listigheid voor ons doel bruikbaar gemaakt kan worden. Daarin zit nu juist het sportieve element, de natuurkracht te over meesteren en ons dienstig te maken. De uitdrukkinghet gaat iemand voor de wind, d.w.z. iemand heeft het makkelijk is bekend. Immers als de wind van achteren komt duwt hij de bo t die door zijn bouw vóór de minste Hserstand heeft als het ware van zelf vooruit zoodra wij het zeil geheschen en recht op de wind gezet hebben. Wij varen dan voor de wind. Indien de wind dezelfde richting heeft als de boot doet het er niet toe of ons zeil rechts of links, over stuurboord of bakboord staat. Het is alleen maar zaak van de stuur man om zoo te sturen, dat wind en vaartrichting dezelfde blijven. Wijkt de richting van de boot ook maar iets af van de richting, waar heen de wind waait, dan wordt dit anders. De wind zal het zeil mee nemen en dit kan onverwacht met een ruk geschieden. Het is dus zaak ervoor te zorgen, dat het zeil steeds naar die zijde staat, waarheen de wind waait. Wanneer de boot of de wind van richting veranderen, zoodat de wind b.v. eerst van links achteren kwam, nu van rechts achteren komt, dan is het tijd het zeil van rechts naar links, van stuurboord naar bakboord te brengen, alvorens de invloed van de veranderde windrichting zoo groot is, dat het zeil van de eene zijde naar de andere gaat. De zijde waar de wind vandaan komt is de loefzijde, de zijde waar de wind heen waait is de lijzijde. Het verplaatsen van het zetl onder deze omstandigheden van de eene naar de andere kant noemt men gijpen. Ook al heeft men de wind, die van ach teren komt iets op zij, toch zal de boot zich vooruit bewegen en niet noemenswaardig zijlinks door den wind afgedreven worden. Dit vindt zijn oorzaak in de bouw van de boot, die door den grooteren weerstand van het water op zij vergeleken met den weerstand van voren, zich makkelijker vóóruit dan zijwaarts beweegt. Indien men den weerstand, die de boot in het water op zg ondervindt bij den bouw van de boot groot ge noeg gemaakt heeft, door onder de boot een kiel, een zwaard een schecht en een roer aan te brengen, zal men zelf vooruit kunnen zeilen ook al komt de wind in 't geheel niet meer van achteren, maar recht van op zij. Wij moeten dan het zeil min of meer schuin op de wind zetten en zeilen dan met halven wind. Het is duidelijk dat in dit geval niet de volle windkracht de boot voortstuwt, omdat een gedeelte van de kracht van de wind door de schuine richting van het zeil tot de wind richting naar achteren afvloed ter wijl een ander gedeelte van de wind kracht opgeheven wordt door den zglinkschen weerstand, en alleen het overblijvende gedeelte in de richting van de as van de boot werkt, waar door deze vooruit bewogen wordt. Om nu te zorgen, dat het gedeelte van de windkracht, dat de boot voor uit stuwt zoo groot mogelijk blijft, moet men het zeil de daarvoor meest gunstige richting geven. Als grond regel geldt, dat de hoek die de wim pel op de mast maakt met de lengte as van de boot steeds door het zeil gehalveerd moet worden. Nu ligt het ook wel aan het zeil, welke plaatsing de meest gunstige is en dat leert de ondervinding bij het zeilen. Als men deze regel in acht neemt en over een goed ge bouwde boot en goed gemaakte en goed onderhouden zeilen beschikt is het zelfs mogelijk vooruit te varen, wanneer men den wind tot een ze kere graad schuin van voren heeft. Wij zeilen dan bij de wind. Vooral bij het zeilen bij den wind komt het er op aan dat de holte die door den wind in het zeil gemaakt wordt zoo veel mogelijk bij de mast ligt. Een gedeelte van de windkracht wordt hierin dan opgevangen, en in een voorwaartsche richting geleid. De windkracht die naar achteren afvloeit maar daar geen weerstand ontmoe ten, anders zou ook een kracht naar achteren werken. Waar de windkracht die zijlinks werkt in de verhouding tot de voor- waertsche kracht betrekkelgk groot is, r^oet om de voorwaartsche kracht het overwicht te geven de zijlinksche weerstand, die in de bouw van de boot gelegen is, groot genoeg zijn. Nu is de kans dat de boot zijlinks afgedreven wordt des te kleiner hoe meer vaart de boot heeft., N. b. het zijlinksche afdrjjven wordt de drift of de wraak genoemd. Zaak is het nu bij het zeilen ervoor te zorgen, dat men voldoende vaart houdt. Men zal dus niet steeds in de rich ting kunnen varen, die het eigenlijke doel is het geen van zelf spreekt, als men den wind recht van voren heeft. Hoogstens kan men nog vooruit zeilen als de wind richting met de eenigste as van de boot vormt. „Hij hijst den wind van voren" is ook een bekende uitdrukking, die zeggen wil dat iemand het niet ge makkelijk heeft. En inderdaad: bij de zeilsport is het zeilen met de wind van voren, het zeilen bg de wind de groote kunst. De zijde vanwaar de wind komt wordt ook de hooge wal- genoemd. Tegen den wind zooveel mogelijk in zeilen noemen wg „hoog houden". De zijde waar de wind naartoe waait heet ook de lage wal. Is de drift of de wraak sterker dan de voorwaartsche beweging dan ko nen wg „aan lager wal". Dit is ook bij het zeilen niet prettig, men kan daar vast raken en niet meer los komen. Om voldoende vaart in de boot te houden moeten wij aan de richting van de wind iets toegeven; afhou den of voller zeilen. Bg het zeilen bg de wind komt alles er op aan roer en zeil de meest gunstigerichting te geven en te weten hoe ver men kan gaan, zonder door de drift of de wraak zij links terrein te verliezen. Hoe sterker de wind, hoe makkelgker wordt de drift over wonnen. Een boot die goed bij den wind zeilt moet zoo gebouwd en uit gerust zijn, dat hij de neiging ver toont eerder tegen den wind in te draaien, dan met de wind mee. De boot moet eerder loef dan bg giering zijn. Het is dan ook makke lijker daarmee'snel in den wind op dan van den wind af te draaien, of op te loeven dan af te vallen. Nu moet een zeiler zijn doel na tuurlijk kunnen bereiken, ook al kan hij tengevolge van het feit dat de .vind te zeer uit de richting van dit doel komt niet recht op dit doel aanhouden. Dit zal dus op omwegen moeten gebeuren. De schipper moet kruisen of laveeren. Bg het varen op een rivier is dit het makkelijkste duide lijk te maken. De schipper wil van A. naar B. De wind waait echter van B naar A, hij zou dus de wind recht van voren hebben. (Slot volgt) Deutschland-Spanje. Een gevaarlijk incident. Duitsche kruiser gebombar deerd. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur heeft zich in de Spaansche wateren een incident voorgedaan, welks ge volgen thans nog geenszins zgn te overzien, maar dat deze ernstig ku nen zijn, staat vast. Eon tweetal Spaansche regeerings- vliegtuigen, welke van Valencia waren opgestegen voor een „inspec- tie"-vlucht naar de Balearen, zouden aldaar 200 Meter van het havenhoofd van Ibiza, door een Duitsch oorlogs schip zijn beschoten. (We volgen hierbij de lezing van de Spaansche regeering.) De vliegtuigen hebben dit vuren toen beantwoord met het werpen van een 12-tal bommen, waarvan er 4 het oorlogsschip zou den hebben geraakt. De vliegtuigen wisten, dat ze met een Duitsch oorlogsschip te doen hadden ze meenden de „Admiral Van Scheer." Uit een inmiddels uit Berlijn ont vangen mededeeling blijkt, dat het de slagkruiser „Deutschland" is ge weest. Volgens Berlijn hebben 2 bommen doel getroffen. En natuurlgk ontkent Berlgn, dat de kruiser het eerst tot den aanval zou zijn overgegaan. Hoe dat ook zij uit dit incident kunnen allerlei situaties ontstaan. Buitengewone Kabinetsraad. Zondagavond is te Berlijn onder presidium van Hitier een buiten gewone kabinetsraad gehouden om te beraadslagen over de houding, welke moet worden aangenomen naar aanleiding van het bombarde ment van de „Deutschland." Zondagmiddag is de „Deutschland" te Gibraltar aangekomen. Er blijken bij het bombardement 25 dcoden te zgn gevallen en 83 gewonden. De kabinetsraad te Berlijn heeft verklaard, dat hij zich ver plicht acht om tegen de Spaan sche regeering bepaalde maat regelen te nemen. Welke deze maatregelen zijn is niet bekend gemaakt, maar ze zullen onver wijld ter kennis worden gebracht van de Londensche niet-inmen- gingscommissie. Blgkbaarhebben ze dus het zenden van troepen naar Spanje ten doel. Barcelona gebombardeerd. Belangrgke krijgsgebeurtenissen zgn niet te vermelden de strgd om J Bilbao duurt voort en de nationa listen big ven vorderingen maken in het Baskenland, maar het;^gaat uitermate langzaam. Van een opmerkelijke en.... huive ringwekkende activiteit zijn de nationalistische vliegers geweest. „Allemaal Duitsche piloten en Duit sche toestellen", zegt de Valencia- regeering. Zes dezer vliegtuigen hebben Zater dagnacht Barcelona, de hoofdstad van Catalonië gebombardeerd. Het aantal slachtoffers zou ruim 50 dooden en 50 gewonden bedragen. Eenige huizen zijn ingestort. Ook Santanter, de haven ten Westen van Bilbao is gebombardeerd en wel, naar het heet, door acht drie-motorige Duitsche vliegtuigen. De eerste vergeldings maatregel. Als uitvloeisel van den kabinets raad te Berlijn, hebben drie schepen van de Duitsche vloot ter vergelding van den aanval op de „Deutschland" Maandagochtend de Zuid-Oostelijke Spaansche havenstad Almeria gebom bardeerd. Berlijn deelt daaromtrent het vol gende mee Ter vergelding van den misdauigen aanslag van roode bombardements vliegtuigen op het voor anker lig gende gepantserde schip „Deutsch land" is in de ochtenduren de ver sterkte haven van Almeria door Duitsche zeestrijdkrachten beschoten. Nadat de havenwerken vernield en de roode batterijen tot zwijgen ge bracht waren, werd de vergeldings maatregel gestaakt. Officieel wordt uit Valencia mede gedeeld, dat de Duitsche oorlogs schepen tweehonderd kanonschoten op Almeria hebben gelost. De kust batterijen beantwoordden het vuur met zestig schoten. Een Duitsch schip zou getroffen zgn. De regeering te Valencia heeft onmiddellijk bijeenroeping van den Volkenbondsraad gevraagd. Te Londen en Parijs volgt men met groote ongerustheid de ont wikkeling der gebeurtenissen, die op een completen oorlogstoestand tus- schen Duitschland en Spanje wijzen. Duitschland heeft voorloopig ook zijn deelname aan het werk der Londenscbenon-interventiecommissie opgezegd. Japansche regeering afgetreden. Na besprekingen tusschen den Japanschen ministerraad en Hira- noema, den voorzitter van den geheimen iaad, is de Japansche regeering afgetreden. Men meent te weten, dat de meerderheid der ministers Hajasji dit ontslag heeft aangeraden. De Volkenbond en Spanje. Zaterdag is de 97e zitting va den Volkenbondsraad te Genève gesloten na de eenstemmige aanneming van een resolutie inzake Spanje. Blijkbaar houdt de Volkenbond zich rechtstreeks liever buiten dit wespennest. De resolutie is geheel in overeenstemming met door Del- bos, Eden en Sandler uitgesproken redevoeringen, die alle de strekking hadden, dat in het belang van het behoud van den Europeeschen vrede geen eigen volkenbondsactie raad zaam is, doch wel dat de volken bondsraad het werk der Londensche niet-inmengingscommissie aanbeveelt en ondersteunt. De resolutie, die zonder verdere discussies werd aangenomen, heeft in het kort den volgenden inhoud. De volkenbondsraad 1. Stelt met leedwezen vast, dat de ontwikkeling van den toestand in Spanje sinds December het niet mogelijk maakt te gelooven, dat de maatregelen, die de regeeringen tengevolge van de aanbevelingen van den volkenbondsraad van 12 Dec. genomen hebben, alle gewenschte uitwerking hebben gehad. 2. Neemt kennis van het feit, dat een internationaal stelsel van toe zicht op de niet-inmengingsverbinte- nissen van de Europeesche regeerin gen thans van kracht is. 3. Neemt met zeer groote vol doening acte van het initiatief van de Londensche niet-inmengings commissie, om te komen tot een terugtrekking van alle strgdende niet-Spanjaarden uit Spanje. 4. Drukt de hoop uit, dat dit initiatief mogelijk zal maken een zoo snel mogelijk uit den strijd terugtrekken van alle niet-Span jaarden, Deze maatregel is voor het oogenblik naar de meening van den volkenbondsraad het meest doel treffende geneesmiddel ten aanzien van een toestand, vol ernstige ge varen voor den algemeenen vrede en tevens het stevigste middel, om de toepassing van de niet-inmenging volkomen te maken. 5. Noodigt met aandrang de volkenbondsstaten, die te Londen in de niet-inmengingscommissie ver tegenwoordigd zijn, uit, met alle krachten in dezen zin werkzaam te zijn. 6. Wenscht, dat het snelle succes van deze bemoeiingen zal mogelijk maken de beëindiging van den strijd in Spanje op korten termijn, waar door het Spaansche volk de mogelijk heid zal verkrijgen, zelf over zijn lot te beslissen. 7. Veroordeelt het zgn toevlucht nemen in den Spaanschen strgd tot methoden, die in strgd zijn met het volkenrecht, zooals het bombar deeren van open steden. 8. Spreekt zijn hooge waardeering uit voor de bemoeiingen van niet- officieele instellingen en van sommige regeeringen, om de burgerlijke be volking, in het bijzonder de vrouwen en kinderen, tegen de verschrikkelijke gevaren van de barbaarsche oorlogs methoden te beveiligen. Rusland en de vrijwilligers. Hoewel ook de Russen voor de bovenstaande resolutie hebben ge stemd, werken ze inderdaad niet mee om tot terugtrekking van alle vrijwilligers uit Spanje te geraken. Immers, Moskou heeft op een des betreffende nota van de niet-inmen gingscommissie geantwoord, dat éérst Franco de vrijwilligers moet wegzenden en dat daarna, misschien... Zulk een regeling wordt natuurlgk nooit door de nationalen aanvaard. De Russische nota zegt onder meer, dat de regeering bereid is aan een beroep op de strijdende partijen mede te werken, hoewel het twijfel- achtig geacht moet worden, of het doelmatig zal zijn. Niettemin acht de sovjetregeeriDg „het wenschelijk en rechtvaardig, dat de opstandelingen, die de wapens hebben opgenomen tegen de wettige regeering, ook het eerst de krijgs verrichtingen zullen staken en het eerst de buitenlandsche troepen, met inbegrip van de Marokkanen, zullen doen vertrekken." Zonder deze waarborgen, die als voorwaarden moeten worden opge vat, aldus de nota, zou de tijdelijke staking der vijandelijkheden den burgeroorlog slechts kunnen ver scherpen „terwijl de opstandelingen daarvan voordeel zouden hebben." Gocbels toörnt. Goebels de Duitsche rijksminister voor propaganda, heeft een open bare uitlating van den Amerikaan- schen kardinaal Mundelein tot aan leiding genomen voor een felle rede tegen de katholieke kerk, voor zoover hij deze in Duitschland ontaard acht door zedenbederf van duizenden kloosterlingen. Zooals Goebels bet althans aanduidde. Hij maakte er de kerk een verwijt van, dat deze niet diep genoeg het mes in de rotte plek zette, terwijl daarentegen de nat.-socialistische partij in 1934 zestig van haar voornaamste medestanders om hun zedelijk verderf zonder vorm van proces.... overhoop deed schieten. De Paus 80 jaar. Onder geweldige belangstelling vierde Maandag, 31 Mei, Paus Pius XI zijn 80sten verjaardag. De Paus zond te dier gelegenheid een bood schap tot alle Katholieken ter wereld. De gezondheidstoestand van het hoofd der katholieke kerk blijft in middels van zorgelijken aard. Nederl. arbeiders in Duitschland. Waarom keeren verscheidene Nederlandsche landarbeiders terug uit Duitschland Een onopgesmukt verhaal van een viertal, dat „he<m" keerde. IN DE N. VENL. CRT. IS VERDEDIGD HET GAAN WERKEN VAN ONZE LÏM- BURGSCHE LANDARBEI DERS IN DE GRENS STREEK. DIT IS EEN GEBRUIK EN OOK NU IS ER GELUKKIG WEER GELEGENHEID TOE. HET GAAT OVER 'T ALGE MEEN BEST. STREEK EN AARD ZIJN EENDER EN DE TOESTAND NIET ZOO SLECHT ALS VERDER OP. MAAR HOE 'T DAAR SOMS IS, KAN ONS 'T ONDER STAANDE VERHAAL LEE- REN, DAT ONS VAN BE TROUWBARE ZIJDE GE WERD Reeds herhaalde malen bereikten ons berichten omtrent NederlaDdsche landarbeiders, die door de zorgen onzer arbeidsbemiddeling waren uit gezonden naar Duitschland, en die reeds na korten tijd waren terug gekeerd. Meestal kregen ze daarbij geschie denissen te hooren omtrent onbe vredigende toestanden in Duitschland, vooral verband houdende met voeding en werk. We hebben tot nu van deze ge beurtenissen weinig melding gemaakt omdat we niet voldoende waarbor gen hadden omtrent de juistheid der ons geworden mededeelingen. Zaterdag j.l. werd ons bericht, dat op 't station alhier een viertal man nen vertoefden, die juist uit Duitsch land waren teruggekomen en even eens door de Nederlandsche arbeids bemiddeling waren uitgezonden ge weest. Wg hebben ons daarna met deze landarbeiders in contact gesteld, teneinde uit hun eigen mond te vernemen, waarom ze hunne werk kringen in Duitschland vaarwel had den gezegd. We hebben daarbg verzocht, ons eerlijk en onopgesmukt de waarheid te vertellen en niets anders. En uit de wijze, waarop ze elkan der corrigeerden bg hunne gedach- tenuiting en het vrijwillig aanbod, ons hunne namen en adressen te willen verstrekken, teneinde zoo noodig hen ter verantwoording te kunnen roepen, kregen we de over tuiging, dat ze inderdaad er naar streefden, volkomen der waarheid getrouw hunne ervaringen kenbaar te maken. Twee dezer mannen waren afkom stig uit Etten (Noord-Brabant) en de twee anderen uit Kapelle bg Goes. Zij vertelden te hebben gewerkt te Sillstadt bij Halberstadt (Sacbsen) op een groote boerderij van 365 morgen. Met 't hun opgedragen werk waren ze volkomen bekend, omdat het overeenkwam met dat, hetwelk ze hier te lande verrichten. Alleen was 't werk meer massaal. 's Morgens te 3 uur reveille. Op onze vraag, of ze dan al wat te eten kregen, ontvingen we ten antwoord Ieder onzer kreeg per week een bróód van 8 pond, benevens een half pond boter of vet. Toen we in 't begin informeerden, of we 't met brood en vet alleen moesten stellen, werd ons gezegd' dat dit voor hen Zondagsche kost was. We sneden ons dan eeDige sneden brood, die we mee naar 't veld namen. En kreeg ge ook niets te drinken was onze nieuwe vraag. Dat lag aan ons zelf. We konden naar believen zooveel water mee nemen als we wilden. Is dat nu echt de waarheid in formeerden we weer, eenigszins ongeloovig. Beslist meneer, U kunt 't immers laten onderzoeken. En 's middags dan Dan werd door een onzer een ketel van de boerderij gehaald, waarin ons middagmaal was gebor gen, bestaande uit aardappelsoep met uien. Niets anders Neen, meneer, niets. Ook geen vleesch Nooit. Voor 't gebruiken van dat middag maal kregen we een schaftgd van 15 a 20 minuten. En dan maar weer aan den arbeid, de volle 100 procent. Als we dan 's morgens voldoende brood hadden meegenomen maar we moesten met onze 8 pond een week toekomen konden we 's mid dags nog een boterham eten. 's A vonds 7 uur mochten we den arbeid staken. Op de boerderij kregen we dan weer soep en een pot koffie. En de verdiensten dan De eerste 4 weken hebben we met beide onze handen 15 Mark kunnen maken. We hebben daarna twee weken in accoord gewerkt en maak ten toen 25 Mark. Maar dat was niet uit te houden op dien kost. Een onzer is in die zes weken twaalf pond afgevallen. En hebt ge dan nooit eens gepro beerd u tot de Duitsche of Neder landsche arbeidsbemiddeling te wen den, teneinde u daarover te bekla gen Wel zeker, meneer. Twee keer zgn een paar heeren uit Halberstadt (Duitschers) bij ons geweest en een keer een paar heeren, die Hollandsch spraken. Als we 't goed hebben, kwamen deze uit Oberhausen. Dezen vonden 't ook niet in den haak. maar daar bleef 't bij. Maar de Duitsche arbeiders moes ten 't toch ook met dien kost stellen en hard werken. Die hebben we niet veel gezien meneer. Die moeten wel in de ar beidskampen of in 't leger geweest zijn, vermoeden we. We hebben toen maar, omdat 't niet meer ging, 't bijltje er bij neer gelegd en hebben 't door ons ver diende geld maar aangewend voor reisgeld en aankoopen van mond voorraad onderweg. En wat zal er nu gebeuren, als ge weer in de plaats uwer iDwoning terugkomt Zoudt ge dan weer in den steun vallen? Zij t ge getrouwd Twee onzer wel. En wat den steun betreft meneer, niemand zal toch van ons kunnen verlangen, dat we 't onmogelijke kunnen volbrengen. Is dat nu werkelijk de waarheid? Ja meneer. Hier hebt ge onze namen en adressen. Ze weten, wan neer dat noodig is, dus precies, waar ze zich kunnen vervoegen. 't Spijt ons, meneer, dat we niet uitvoeriger kunnen zijn, omdat we dadelijk met den trein naar huis toe moeten. We hadden graag blijven werken, meneer, maar heusch, zoo ging 't toch niet. En hun pungel grijpende, spoedden ze zich naar den gereedstaanden trein, die hen weer naar hun haard steden terugbracht. Op 't station vernamen we, dat er nagenoeg dagelijks transporten van deze landarbeiders huis-toe plaats hebben. tioe word ik snel bruin Door AMILDAzonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90. Tube 60. Doos 50 en 25 ct. VENRAY, 5 Juni 1937. Promotie. Zaterdag promoveerde aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen tot Doctor in de Letteren en Wijs begeerte de Weleerw. Pater Otger Janssen O.F.M., Leeraar aan het Gymnasium alhier. Rechtbank Roermond Zitting van den Politierechter. P. H. J., 20 jaar, te Venray, ver dacht van niet voldoen aan een bevel der kommiezen om van zgn rijwiel te stappen; eisch en vonnis f 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. J. V., 21 jaar, opkooper te Ven ray, verdacht van diefstal van zak ken, toebehoorende aan W. Claessen aldaar en gepleegd 12 April j.l.; eisch en vonnis 14 dagen gevangenis straf. Luxor Theater. Zaterdag en Zondag heeft Luxor een prachtig programma. De twee bekende Amerikaansche komieken Stan Laurel en Oliver Hardy (de dikke en de dunne) zgn hier wederom op bezoek in een reuze lach-schlager „Óp het kantje af". Van deze twee behoeven wij weinig te vermelden, omrede ze voldoende bekend zgn en door ieder gaarne worden bewonderd om hun dol komische situaties die ze steeds weten op te knappen. Als tweede hoofdfilm„De moord in het Casino". Een even geheim zinnig als spannend detectieve-ver- haal waarin Paul Lukas op meester lijke wijze de rol van Amerika's grootste detectieve-roman-schrgver „Van Dine" vervuld en waarin hij een figuur geschapen heeft, die Sherlock Holmes in den schaduw stelt. Van deze film willen wij niets verraden daar anders de groote U verbrand in de zon Als de huid van Uw gelaat, hals en armen door de zon pijnlijk verbrand is, of dat gij U bg het fietsen hebt doorgezeten, doe er dan onmiddellijk Purol op. Dit verzacht en geneest spoedig. Purol (wit en geel) beide in doozen van 30 en 60 ct., tube 45 ct. Bg Apoth. en Drogisten j spanning verloren gaat, welke wg liever den bezoekers willen laten be houden. Spanning is er van het begin tot het einde voldoende aanwezig. En in het spannende van de te voren niet bekende gebeurtenissen zit natuurlijk de groote kracht van zulk een verhaal. Een nieuw klooster in de Peel. Naar wjj vernemen hebben Duit sche Benedictijnen het ernstige voor nemen, om in het Limburgsche Peel- gebied tusschen Horst en Wanssum een klooster te stichten. De Benedictijnen die zich in de Peel kornen vestigen, zullen naar middeleeuwsche opvattingen een werkgemeenschap vormen en, naar verluidt, zich in hoofdzaak bezig houden met akkerbouw en het in cultuur brengen van woeste gronden. ,Onze" Volkszang. In het artikeltje van de vorige week heb ik geprobeerd u aan te toonen, dat „stemming wekken" een veel te zwakke verdediging is van de volkszang. Toch wil ik 't vandaag eens heb ben over „stemming wekken". Ongetwijfeld is de juiste stemming bg diverse plechtigheden 'n machtige factor om een feest te doen slagen. Niet het feit, dat veel menschen bijeen zijn, maar dat die vele men schen met elkaar in contact komen, elkander zoodoende beïuvloedeD, ver leent hun een reuzekracht. Wat de afzonderlijke personen, los van elkaar staande, nooit zullen bereikeD, kun nen die afzonderlijke personen wel, wanneer ze in de massa opgenomen zijn. Dit toegepast op „onze" volkszang dan is het heel wel mogelijk, dat er vele zijn, die, wanneer ze alleen zouden moeten zingen, er niet veel van terecht zouden brengen, nu in de massa volkszangers uit volle borst meezingen. Zonder eenige twijfel brengt dat de stemming er in. Ieder, die van goede wil is, kan meedoen. De H. Mis, waarbij men vroeger alleen maar toeschouwer was, gaat weer veel meer voor ons leven. De af zonderlijke deelen zullen we veel beter volgen. Het gevolg er van is, dat ge er 'n veel betere stemming komt, dat ge daarom met meer plezier de hoogmis bijwoont. We kunnen daarom ook begrijpen, dat Kardinaal Mercier reeds in 1908 het volgende aan zgn onderhoorige geestelijken inscherpte „Mijn dier bare medehelpers, ik smeek u dus, in naam der heiligste belangen van uw parochies, luistert toch met volgzaamheid naar het doorluchtig woord van Pius X, die u vroeg, om het gezamenlijk zingen der geloovi- gen WEER een plaats te geven in de volks-tradities". Dat het volk „ore, mente et coi'de", met den mond, den geest en het hart God zegene, Hem bedanke, Hem aanroepe en Hem smeeke. „De ondervinding zal u weldra leeren dat de meer actieve deelname der vereenigde geloovigen aan de Godsdienstoefeningen de een heid uwer parochies hechter maakt." We kunnen daarom gerust zeggen dat volkszaDg voor 'n parochie 'n goed ding is, iets wat „stemming wekt", iets wat het godsdienstig leven ten goede komt. REM. dwijnenin koiten tijd gehee! door Sprutol. Bij alle Drogisten. De debacle van de N.S.B, Personeel van „Volk en Vaderland" ontslagen. Naar de a.r. „Rotterd." verneemt, is aan al het personeel," dat werk zaam was ten kantore van „Volk en Vaderland" op de Oude Gracht te Utrecht, ontslag aangezegd. Reeds vóór de verkiezingen was geleidelijk aan een vijftal leden van dit perso neel ontslag verleend uit bezuini- gings-motieven, doch thans heeft men het heele personeel van de administratie en de boekhouding van het weekblad ontslag verleend. Daar de N.S.B. nog huur heeft aan het perceel, zal dit thans nog niet ont ruimd worden wel wordt het onbe woond, daar ook aan de concierge ontslag gegeven is. Drie man zgn voorloopig nog in dienst gehouden om de zaken af te wikkelen. Naar het blad verder verneemt, is het plan een en ander over te bren gen naar Leiden, waar het „Nationale Dagblad" wordt gedrukt. De „stroppen", welke op het „Na tionale Dagblad" worden geleden zouden zeer aanzienlijk zgn en het is niet onmogelijk, dat binnenkort de uitgave zal worden gestaakt. Kolonisatie van Staatswege in Overijsel. Naar wij vernemen zgn thans ver schenen de prospectussen voor de verpachting van een aantal boerde rijen in de groote werkverschaffings complexen „Het land van Vollenhoven" en „Het Witteveen", resp. gelegen in den kop van Overijsel en in het cen trum van Drenthe. De in 't land van Vollenhoven te verpachten bedrijven vormen een on derdeel van het groote, aldaar gele gen, in werkverschaffing te verbete-

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6