slagerij chr. goumans Gemengde Berichten Krakelingen. Geslaagd Bij de gehouden examens te Ut recht en Arnhem, slaagde met goed gevolg de heer Caspar Fonck als Radio-Technicus diploma P.B.N.A. GEVONDEN Rrjwielplaatje is bij Hendriks, Maasheezer weg; Rijwlelvoetpomp, is bij Peeters, Maasheezer weg 36; Rijwielplaatje op het politiebureau en een bij Dupont, Stationsweg; Dameshandtasch op het politiebureau Dynamo van een rijwiellamp is op het Gymnasium. Oud Papier-Actie Ons vorig berichtje is in goede aarde gevallen. Reeds meerdere adressen zegden hun medewerking toe en waren blij dat ze van hun overdadig papier af konden komen. Heeft U ook reeds de couranten, tijdschriften, radiogidsen enz. op zij gelegd Eerstkomende week kuntU een van onze jongens verwachten. Iedere buurt krijgt geregeld een beurt. Mocht iemand de eerste week nog niet bezocht worden en toch in verlegenheid zijn, laat U dit dan even hooren en 't wordt bij U ge haald. Dus allen aan 't werk voor uw eigen Jeugd-beweging, die U zeker een goed hart toedraagt. Collecte voor de Reclassering. Zoals dat in het hele land ge schiedt, zal a.s. Zondag ook in Ven- ray een speldjesdag worden gehouden ten bate van de Reclassering. Ieder kent zeker de taak van deze instel ling. Ze werkt samen met de justitie, verschaft de rechtbank alle inlich tingen over 't wel en wee der be klaagden en belast zich met het opvoedkundige gedeelte van het strafgerecht. De reclassering staat de gelegen- heidsmisdadigers en overtreders in hun strafzaak bij, tracht hun straf, als de veiligheid der maatschappij zulks toelaat, tot een minimum terug te brengen en dat van hun gezin en familie te verzachten. Haar voor naamste werk is echter den geval lene als een beter mens aan de sa menleving terug te geven. Moge in ons dorp, waar ook reeds velen werden geholpen, ieder deze onmisbare sociale instelling gaarne met een kleinigheid steunen. H. Onweer. Tijdens het onweer van Zondag nacht is de bliksem op verschillende plaatsen in onze gemeente ingeslagen, zonder dat brand ontstond. De vrouw van T. op de Hiept werd, terwijl zij aan tafel zat, door den bliksem getroffen. Haar klompen werden verbrijzeld, terwijl de Kleeren verschroeiden en zij brandwonden aan het lichaam bekwam. Verschillende radio- en telefoon- leidingen werden verbrijzeld. Van betrouwbare zijde deelt de Servatiusbode mede, dat de eerste bewoners van het nieuwe Noviciaat, met als Overste en Novicemeester V. Ursicus en z'n helper Br. Elzear, op 15 Juni hun intrek zullen nemen in de nieuwe stichting aan den Wanssumsche weg. Ongeval. Een student van het Gymnasium alhier had het ongeluk bij het voet ballen te vallen en zijn arm te breken. Hij is in het St. Elisabeth- ziekenhuis opgenomen. Naar het Festival. Venray's Harmonie besloot deel te nemen aan het groote muziekfeest te Horst op 22 Augustus e.k. ter herdenking van het 120-jarig bestaan der Konlnklgke Harmonie aldaar. Aan eene uitnoodiging der Fanfare te Swolgen tot deelname aan een muziekfeest aldaar kon geen gevolg gegeven worden daar Venray's Harmonie juist dien datum, zijnde 20 Juni a.s. deel zal nemen aan het groote muziekconcours te Tilburg. WANSSUM. De feestelijke opening en ingebruikneming van het nieuwe magazijn van de V. V. Landbouw belang alhier zal plaats hebben op 29 Juni a.s. Verschillende hooge auto riteiten zullen bij deze gelegenheid tegenwoordig zijn. Wij komen t.z.t. nog nader hierop terug. Op Dinsdag 8 Juni aanstaande hoopt het echtpaar P. J. Bol alhier den dag te herdenken van hun 50-jarige echtvereeniging. Aan be langstelling zal het hun dien dag niet ontbreken. Bg bet noodweer, dat Zondag nacht boven ons dorp woedde, sloeg de bliksem op 'n tweetal plaatsen in, n.l. bij café Wed. Poels en by M. van Els. Bij de laatste ontstond brand, doch door snel ingrijpen werd erger voorkomen. De bewoners be kwamen gelukkig geen letsel. OVERLOON. Zondag wordt het 10-jarig bestaan van de R. K. Werk- liedenvereeniging alhier op waardige wijze gevierd. Om half 2 bijeenkomst bij het Pa tronaat, waar een optocht zal wor- gekookte metworst gesneden 25 ct. per half pond aan stuk 40 ct. per pond gek.schouderham gesneden 35 ct. per half pond droogworst gesneden 35 ct. per half pond aan stuk 65 ct. per pond droge saucisse gesneden 45 ct. per half pond aan stuk 80 ct. per pond dit zijn specialiteiten van den samengesteld. Niet minder dan 12 zustervereenigingen uit den om trek zuilen hieraan deelnemen. Op de groote feestvergadering zullen als sprekers optreden de heeren P. Vriens en J. de Zwart. Tot. slot plechtig Lof in de Pa rochiekerk. Zilveren Priesterfeest van Pastoor Swinkels. Zondag vierde de parochie Maas hees het zilveren priesterfeest van zijn geliefden Herder, de zeereerw. heer Pastoor P. Swinkels. Mariafeesten te Horst. Het octaaf tot voorbereiding op de parochieele Mariahuldiging op Zondag 6 Juni is Zondagavond ge opend, 's morgens en 's avonds wor den in de parochiekerk de oefenin gen gehouden, die steeds trouw door alle parochianen werden bezocht. Onk voor de grootsch opgezette dekenale Mariahuldiging op Zondag 13 Juni is men allerwege druk in de weer voor het in orde brengen van versieringen. Talloozen hebben zich beschikbaar gesteld mede te helpen dit feest zoo luisterrijk als maar eenigszins mogelgk is te doen slagen. De plechtige dekenale huldiging zal plaats hebben op de Groote Markt die zich daarvoor bij uitstek leent, en volgens gedane opmetingen plaats biedt voor 15.000 bezoekers. Het rustaltaar zal worden opgebouwd bij de woning van mevr. de wed; J. M. Hoogers en zullen allen de plech tigheden kunnen zien en wegens het aanbrengen van geluidversterkers ook nauwkeurig alle predicaties, muziek en zang kunnen volgen. Maandagavond vergaderde in het patronaatsgebouw, onder voorzitter schap van den heer G. Peeters, de regelingscommissie, ter bespreking het ordelijk verloop van den optocht. Voor dezen optocht zullen 70 groepen ter opluistering medewerken. Heiligdomsvaart en Maria feesten te Maastricht in 1937. Waarom naar Maastricht Van 1125 Juli wordt in Maas tricht de zevenjaarlgksche Heilig domsvaart gehouden. Honderden, duizenden zullen getuigen zijn van de voor deze stad zeer karakteris tieke feestelijkheden, talloozen zul len deelnemen aan de zeer bijzondere en kostbare kerkelijke plechtighe den, zoowel ter eere van O. L. Vrouw Sterre der Zee, als van den Heiligen Stadspatroon Servatius. Waarom echter komen die ontel baar velen naar Maastricht Men kan om allerlei redenen ergens heen gaanuit zucht naar avontuur, uit bewondering voor de prachtige natuur, uit verlangen naar rust of ontspanning, ja zelfs uit een zeker heimwee naar iets dat men vroeger gekend en later verloren heeft. De voornaamste, de diepste en edelste reden waarom men een bedevaartplaats bezoekt, is echter de zeer waarneembare en bijna directe aanwezigheid van de vereer den, en de bijzondere genaden, die dat voelbaar nabijzijn uitstort over geest en lichaam. Wat anders is de kracht, de aan trekkingskracht van het H. Land, om welks bezit tal van eeuwen niet aarzelden hun goed en leven in de waagschaal te stellen Wat anders kan die ondefinieer: bare aandoening veroorzaken bij een bezoek aan Lourdes of Rome Niet ieder echter is in de gelegen heid zulke reizen te ondernemen, en het als het ware daarom dat God in Zgne voorzienigheid en overgroote goedheid aan ieder land een of meer Heiligen schonk, als beschermers in Zijnen naam en als machtvolle uit- deelers van Zijne gunsten. Het is dan ook daarom, dat Hij aan ons wonderschoone Limburgsche land den zeer heiligen en wonder- dadigen Bisschop, Servatius gaf. In Maastricht nu voelt men, in dien men even het licht en het ge luid van den bezigen dag wil ver geten, de zeer bijzondere en sterke aanwezigheid van dezen Heilige. Nog leeft hij. Nog gaat hij rond, troostend en opbeurend waar droefheid is en vrees. 1oeger werd de Noodkist in tijden van nabij gevaar rondgedragen en ter vereering tentoongesteld, thans staat ze voortdurend ten toon, want iedere dag is een onbekende drei ging, en ieder uur een onvermoed gevaar. St. Servatius bracht ons het heil en was er later de beschermer van. Zoo ook nu nog, indien wij hem er slechts om vragen. Servatius waakt en zal ons be schermen met zijn machtige hand, wanneer hij maar ziet, dat wg nog waarde hechten aan ons geloof. Daarom gaan wij naar Maastricht. Nieuw ophaalsysfeem van steenkool. Tot heden was op alle Limburg sche mijnen de zoogenaamde „Wagen- förderung" in werking voor het ophalen der kolen door de groote mijnschachten. Het modernisatie proces dat in de Limburgsche mijn industrie zich voltrekt in een ver bazend snel tempo, heeft thans echter aan deze methode een eind gemaakt om er de van oorsprong Amerikaansche „Skipf orde rung" voor in de plaats te stellen, die zoowel in technisch als economisch opzicht op niet geringe wijze ten goede 1 komt aan het mijnbedrijf. Op de grootste der Staatsmijnen, de „Maurits" te Lutterade is thans voor het eerst in Nederland de „Skipförderung" in werking. De installatie is, wat haar principe betreft, zeer eenvoudig. Aan het eind van elke ,,förderkabel" zijn twee groote bakken opgehangen. De bak beneden wordt via een bunkerinrichting gevuld, de boven- grondsche bak wordt geledigd. Intusschen komen onder in de mijn de zwaar geladen kolenwagentjes in een kipinrichting, waar hun vracht in een bunker wordt overgestort. Deze vult op zgn beurt weer auto matisch een weegbunker, die 10 ton afweegt. Vanuit den weegbunker worden vervolgens de „skips" geladen, welke na de nieuwe installatie door de schacht worden omhoog gevoerd. Automatisch opent zich daar de „skip" en komen de kolen in een bunker terecht en worden tenslotte naar de zeverij getransporteerd. Het totaal-resultaat per uur be staat bij „Wagenförderung" uit 30.000 tonbij „Skipförderung" daarentegen uit 50.000 ton. Voorloopig is bij schacht II van de „Maurits" het nieuwe systeem in werking, dat wellicht binnen korten tijd ook op de andere schacht in gebruik zal komen. Schietongeluk in een mijn. In den nacht van Woensdag op Donderdag Is in de Oranje Nassau- mijn 2 te Schaesberg een schiet ongeluk gebeurd, waarbij de 29-jarige mijnwerker J. van Doorn doodelijk werd getroffen. In beslag genomen. Bij controle op het bedrijf der Wed. K. te Grubbenvorst werd door de crisis-ambtenaren geconstateerd dat in 't weiland van genoemde weduwe 2 pinken liepen zonder schets. De pinken werden met assistentie van rijks- en gemeentepolitie, in beslag genomen. Doodclijkc val. De 85-jarige weduwe A. ter V. uit Heerlen, die ten huize van haar zoon in de van Merlenstraat vertoefde, is daar van de trap gevallen. Zij is aan de gevolgen van dien val over leden. Slechte tijden 1 De Maandag j.l. ten overstaan van Notaris P. J. Biezenaar teNeder- weert gehouden finale verkoop van de vruchtbare boerderg van de Érven J. F. van Nieuwenhoven, gelegen langs den grooten weg naar Roer mond in de buurtschap Eind, trok een zeer druk bezoek. Deze boerderg werd aangekocht door de Kinderen van Nieuwenhoven voor de som vaD f 27300, terwijl voor een bij deze boerderg behoorend perceeltje veengrond nog f 275 werd geboden, zoodat het geheel opbracht f 27575, hetgeen voor een boerderg van 121/., H.A. grootte een som is, welke niet aan slechte tijden in het landbouwbedrijf zou doen denken. Pater P. Smits M.S.C. f Woensdag had in de kapel van het Missiehuis der Missionarissen van het H. Hart te Tiiburg de plechtige uitvaart plaats van de Zeereerw. pater P. Smits, missionaris van Ned. N.-Guinea. Pater Smits, geboortig van Blit- terswgk was voor zgn vertrek naar de missie eenige jaren werkzaam als minister van het Missiehuis en maakte zich door zgn vriendelgken omgang bij iedereen bemind. Meer dan dertig jaren arbeidde hij in het Vicariaat van Ned. N. Guinea eerst op de Kei-eilanden, later op Amboina. Ook daar wist hij de harten door zijn goedheid te ver overen. Een kwaadaardige longziekte sloop te sinds zgn terugkeer in het va derland (Mei 1936) zijn reeds ver zwakte krachten. Kalm en zacht overleed hij Zondagmorgen. Veediefstal Uit de weide van den landbouwer Franssen op „Bloemendaal" te Rog gel, werd een dezer nachten een 3-jarige bonte koe ontvreemd. Sporen ter plaatse wijzen uit dat de diefstal met behulp vaneen auto is gepleegd. De politie heeft de zaak in onder zoek. R.K. Organisten- en Direc- teurenvereeniging Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de R.K. Organisten- en Directeuren Vereeniging den Zeer eerw. Zeergel. pater Dr. E. Brüning O.F.M. uit het klooster Alverna te Wychen. Diefstal van aangeteekende brieven. De laatste jaren kwam het meer malen voor, dat aangeteekende brie ven, welke te Arnhem ter verzending waren aangeboden, hun bestemming niet bereikten. Politie en posterijen onderzochten de zaak en men kwam tot de conclusie, dat de diefstallen aan het hoofdpostkantoor te Arnhem moesten zijn geschied. De verden king viel op een kantoorknecht, die groot vertrouwen genoot en die reeds een lange reeks van jaren in dienst was. Er kwamen tal van bezwarende feiten aan het licht. De man werd gearresteerd en legde bg het verhoor een volledige bekentenis af. Bovendien bleek, dat hg verant woordelijk was voor enkele kas tekorten, die in de laatste jaren op onverklaarbare wijze waren ontstaan, Ncderl. Trekpaardenfokkerij. Onder zeer bijzondere omstandig heden zal op 24 Juni te 's Hertogen bosch de twaalfde nationale ten toonstelling van het stamboek voor het Nederlandsche trekpaard worden gehouden. Deze maand worden n.l. in ons land gehouden het groote inter nationale landbouwcongres, het inter nationale congres der landbouw- journalisten en de internationale conferentie voor de unificatie der rundveestamboeken. Er zullen dus landbouwautoriteiten, veeteeltkun- digen en landoouwjournalisten uit de geheele wereld in Nederland tezamen komen. Daarom wilde het trekpaarden stamboek de gelegenheid niet laten voorbijgaan dezen allen een demon stratie aan te bieden van een der allerbelangrijkste onderdeden van onze nationale veeteelthet Neder landsche trekpaard. Op twee der excursies die de congressisten kun nen maken, zal in den Bosch de nieuwe film van het Nederlandsche trekpaard vertoond worden, terwijl zg in de gelegenheid zullen zijn de belangwekkende demonstratie van de bekroonde trekpaarden op het terrein van den Bossche veemarkt bij te wonen. Dit internationale bezoek komt voor wat de fokkerij van ons trek paard betreft op een bijzonder geschikt moment. De fokkerij die na de geweldige behoeften van de oorlogsjaren en herstelleveringen die den export tot een ongekende hoogte deden stijgen wel een inzin king moest vertoonen, heeft zich in de laatste jaren hersteld. Het aantal leden neemt van jaar tot jaar toe en blijft toenemen hoewel er geen speciaal werk meer van gemaakt werd. De fokkers komen terug omdat de crisis geleerd heeft dat het goede fokmateriaal met stamboekpapieren prijswaardig is gebleven, waarom ze hun belang zien in het tijdig doen inschrijven van hun producten. Maar wat met het oog op de buitenlandsche belangstelling van belang is: men heeft met toenemend succes gefokt. Het in de laatste jaren in ons land voorgebrachte jonge merriën- en hengsten-materiaal is van zoo uitstekende kwaliteit dat het de vergelijking met dat van ieder ander land kan doorstaan. In den laatsten tijd laat het bui tenland dan ook in toenemende mate van zijn belangstelling voor onze fokkerij blijken. De Nederlandsche trekpaardfok kers uit alle provinciën zullen in den Bosch hun beste fokproducten vertoonen, terwijl nu al wel gezegd kan worden, dat zoowel de indivi- dueele categorieën, zoo van hensten als van merriën, als die van oudere dieren met hun afstammingen een geheel zullen vormen, dat wel in staat zal zgn een grooten indruk te maken op allen, die een trekpaard van zeer hooge klasse kunnen waar- deeren. Ook hebben reeds verschil lende autoriteiten op het gebied van de paardenfokkerij uit naburige landen hun bezoek aangekondigd, zoodat de nationale tentoonstelling in den Bosch dit jaar, ook voor wat het bezoek betreft een evenement in de annalen onzer trekpaard- fokkerij belooft te worden. Dakruiters Naar aanleiding van de ingebruik stelling van het nieuwe droogtoestel de dakruiter, heeft de Nederlandsche Heidemaatschappij aan een zeventig tal gebruikers in verschillende stre ken van ons land hun oordeel ge vraagd over de resultaten welke zij in 1936 met dit toestel verkregen hebben. Van ca. vijftig gebruikers werden uitvoerige antwoorden ontvangen. Deze berichten, welke betrekking hebben op het benoodigde aantal per H.A., wijze van belading, aard van de te drogen gewassen, enz., zijn zoo getrouw mogelgk tot een geheel sa mengesteld en als brochure uitge geven onder den titel „Enkele me- dedeelingen over de in 1936 verkregen resultaten met het gebruik van dakruiters". Op verzoek wordt deze brochure gratis en franzo toegezon den door de directie te Arnhem. Dc waardevolle doch vergeten rentekaart. Alweer is gedurende enkele kwar talen aanteekening gehouden van gevallen, waarin een rente krachtens de Invaliditeitswet óf eerder had kunnen ingaan, indien de aanvrage maar op tgd was gegaan óf wel een hooger rentebedrag had toegekend kunnen worden, indien er méér ze.- gels waren geplakt, waarbij het in sommige gevallen zelfs ging om maar een paar zegeltjes meer: In één geval kwam verzekerde precies 3 zegels tekort en zag zgn rente daardoor f 20 per jaar lager gesteld. In een ander geval kwam ver zekerde precies 3 zegels tekort en zag zijn rente daardoor f 20 per jaar lager gesteld. In een ander geval weer 3 zegels tekort en f 25 per jaar lagere rente Een geval van 2 zegels te weinigen f 10 rente per jaar minder. Dan nog enkele gevallen van een luttel aan tal zegels, een van 5 waardoor de rente f 35.een van 6, waardoor de rente f 20.een van 10, waardoor de rente f 40.per jaar lager werd. De rest miste een hooger aantal zegels. In totaal werden gedurende 6 maanden 41 van dergelijke gevallen genoteerd tezamen aangevende een verlaging van f 1035 per jaar. En waar de gemiddelde duur der rente is te stellen op 10 jaar, geeft dit een schade van ruim f 10.000 Het euvel van te laat aanvragen der rente, namelijk geruimen tijd later dan men invalide werd, kwam in dien tgd in 27 gevallen voor. Het gevolg is, dat over een tgd geen rente werd genoten, waarover men, was men op tijd geweest, wèl uit- keering zou hebben ontvangen. De schade, die men zich daardoor be rokkent, is in sommige gevallen niet gering. Er werden gevallen ge noteerd waarin de schade voor den verzekerde beliep tot een bedrag van respectievelijk 270, 240, 180 en 160 gulden. Voorwaar geen geringe bedragen voor verzekerden, die de rente zou dringend behoeven. De totale schade, die deze 27 personen hadden, bedroeg f 2280— of gemid deld per geval f 85. In totaal derhalve f 12280.schade voor de allerarmsten onder de ver zekerden. Is het niet treurig Met geringe moeite soms had schade voorkomen kunnen worden. Per jaar moeten minstens 20 zegels geplakt zgn wil men voor een rente op grond van invaliditeit geen schade beloopen. (Voor de ouderdomsrente gelden andere cijfers). En de rente op tgd aanvragen, nl. wanneer men ernstig ziek is (of een half jaar ziekengeld heeft ge noten) en niet maanden later, is toch ook een eenvoudige opgave. Onder de gevallen, die schade be. liepen omdat de rente te laat werd aangevraagd, zijn er, waarvan men een 7i Jaar ziekengeld ontving en men zelf, noch het orgaan dat uit keerde. zich de moeite getroostte de rente bij den Raad van Arbeid aan te vragen. In al die gevallen wi3ten dokters, huisgenooten, verplegend personeel in de ziekenhuizen, dat er een ernstige zieke was en niemand denkt er aan om naar de rentekaart te vragen en den Raad van Arbeid een berichtje te zenden. Weer f 12.000.verloren in een half jaar tgd door onoplettendheid en gedachteloosheid. Wanneer zal men gaan leeren steeds en onder alle omstandigheden aan de rentekaart volle aandacht te geven Door Petrus gezonden Zaterdag vervoegde zich bij een geestelijke te Den Bosch een jonge man, die beweerde een Godsgezant te zijn, schrijft „De Morgen." Hij was door Petrus gezonden om de N.S.B. uit te roeien! St. Michaël had hem zijn zwaard niet willen afstaan, omdat er op de aarde wapens genoeg te krijgen waren. Vervolgens begaf de jongeman zich naar het Paleis van Justitie en deed ook daar mededeeling van zijn zending. Tenslotte kwam hij te land bij een wapenhandelaar, bij wien hg een dolk wilde koopen. De wapenhandelaar echter oor deelde, na van de plannen te hebben kennis genomen, het wenschelijk de politie van een en ander op de hoogte te stellen. Deze kwam en nam den jongeman mee naar het bureau. Bij verhoor bleek hier spoedig, dat zij met een waanzinnige te doen had. Deutschland ucbcr alles. Bij een N.S.B.'er in de Laan van Eik en Duinen in Den Haag werden 5000 ballonnetjes bezorgd, voorzien van een verkiezingsreclame van de N.S.B., afkomstig uit.... Bremen, van de Gummiwerke Elbe aldaar. Te Amsterdam verspreidde een Duitsche auto met Duitsch nummer bord propaganda-biljetten voor dezelfde „nationale" partij. Na den N.S.B.-landdag te Lunteren schreef de „Volkischer Beobachter," lijfblad van het staatshoofd: „Er dürfte für die demokratische Klungel eine schwere Enttauschung gewesen sein." 92 pet. der Nederlanders zijn dus volgens het toonaangevende nazi blad „Klüngel." Overigens was er minder „Enttauschung" na de Pink ster-show te Lunteren bij de demo craten, dan op den 26en Mei bij de verslagen geestverwanten van den „Volkischer Beobachter." Vliegramp Generaal Emilio Mola. de bevel hebber van Franco's Noordelijke armee, is Donderdag bij een vlieg ramp om het leven gekomen. Ook zgn adjudant, twee stafofficieren en twee piloten werden gedood. Bij het zwemmen verdronken. Helaas nu het zomerseizoen is aan gebroken, kan men schier dagelijks in z'n krant weer de tragedies lezen van kinderen en van mannen en vrouwen, die „bij het zwemmen ver dronken zijn". Vol levenslust en blijheid trekken ze van huis uit, om zich te gaan ontspannen en eenige uren later keeren ze daar weer, gedragen op een doodsbaar, met blauw gezwollen gezichten. „Bij het zwemmen ver dronken". Neen zóó is het niet. Als ze had den kunnen zwemmen, zouden ze niet verdronken zijn. En als ze maar zeker hadden geweten, dat ze niet konden zwemmen, dan zouden ze evenmin verdronken zijn. Vele baders vertoonen in het water een branie geest. Ze hebben het zóóver gebracht, dat ze eenige slagen kunnen doen en een paar meters vooruitkomen. Dan willen ze zich zelf en hun om geving toonen, wat 'n pieten ze al zijn. Ze zwemmen „dwars over". Maar in het midden, boven het diepe, krijgen ze ineens een beklemmenden angst over zich als van „als-ik-het- nou-eens-niet-haal". Die angst ver lamt hun kracht, hun spieren... Verbeeldt u toch nóóit, dat ge zoo goed kunt zwemmen en houdt u altijd aan den voorzichtigsten kant. Wie méér risico neemt dan beslist noodig is loopt altijd gevaar. Juist de zeer goede zwemmers weten, welke verrassende gevaren het water in zich blijft verbergen. Muien, stroo mingen, kolken, enz. Bovendien blijft er altijd het gevaar van onverwachte lichamelijke reacties op het verblijf in het water. Wie zwemmen kan of zich dat ver beeldt, doet goed en verstandig, wan neer hij te water niet verder gaat dan tot de half-diepe plaatsen, waar hij nog kan „staan". In diep water hooren slechts de zwemmers thuis, die regelmatig oefenen en bij wijze van spreken dagelijks in het water verkeeren. Houdt u bovenal aan de aanwij zingen van het toezicht-houdend per soneel, vooral in zee. Herhaaldelijk komt het voor, dat men van ver- drinkingsgevallen leest in badplaat sen, waarbij dan als toevoeging staat vermeld, dat het slachtoffer vooraf herhaaldelijk maar vergeefs was ge waarschuwd, dat-ie te ver was ge gaan. Met zulke slachtoffers kan men zelfs slechts moeilijk medelijden heb ben, want ze hebben niet alleen met hun eigen leven gespot, maar ook dat van anderen in gevaar gesteld. Hengelsport. Ware ik een dichter, ik zoude elk jaar tegen de len Juni mg'n lier stemmen en een ode tokkelen op de gezondste aller sporten: het hengelen. Dè.t is nu eens een watersport, welke volkomen ongevaarlijk is, be halve voor de visch. Deze laatste heeft overigens geen klagen over mg. Ik ben een verwoede visscher. De vischsport is de eenige grootmacht, welke me bij tgd en wijle kan be wegen om des morgens een snel einde te stellen aan mgn dagelgkschen strijd tusschen luiheid in warme la kens en de plichten van staat welke aan de koudwaterkraan beginnen. Als ik ga visschen, dan verzamel ik 's avonds tevoren al mijn tuig en de vele ingrediënten, welke daaraan annex zijn. Al mijn zenuwen worden nog eens extra gespannen door de verdrietigheden, die ik daarbij on dervind. Eerst is het topeindje van mijn hengel onvindbaar. Later blijkt, dat de een of ander daarmee den gootsteen heeft doorgestoken, waar bij de helft in de afvoerpijp is blijven zitten. Het wormendoosje blijkt stijf dichtgeroest, mijn haakjes zgn spoor loos verdwenen. Enfin, met geld en zware woorden komt een en ander weer in orde en dan... Dan zit ik den anderen ochtend, héél vroeg, aan het water, in het ochtendzonnetje. En ik rol mijn zenuwen af, gelijk ik het mijn tuigje doe. Ik hoor en zie vogels, zooals ik ze slechts in mijn vroege visch- ochtenden zie. Een koe komt bij me staan en begroet me als een broeder. Boeh, zegt-ie. Ze steekt haar kop omlaag en snel trek ik daarom het deeg naar me toe. Er komt nog een tweede koe en nog een der de. En heel vertrouwelijk, maar belangstellend zien ze toe, wat ik allemaal uitvoer. Hoe ik deeg aan de haak sla en deze dan in het water werp. En hoe ik dan minuten en kwartieren, uren zit te staren naar een dobbertje. Ook de koeien staren. Eerst naar het dobbertje, dan naar mij. Langzaam draait dan een der beesten zich om en verdwijnt even later volg& nummer twee, nog slechts enkele oogenblikken en ik ben alleen. De koeien hebben het opgegeven, - ik niet. Ik blijf op mijn dobber turen. En ik denk: fijn, geen hoofd artikel vandaag, geen weekpraatje, geen overzichten. En alle ingezonden- st ukken-schrijvers kunnen me ge stolen worden. Als ik vijf uur gezeten heb en geen visch gezien, besluit ik een „beter plekje" te zoeken. Ik scharrel heel mg'n gareel weer bij elkaar en ver huis. Maar ik ben stijf van het zit ten en duizelig van het turen. Tien meter verder plof ik dus weer neer. Tegen dat ik eindelijk naar huis ga, deel ik mijn overgebleven deeg op aan de visschen, wien geen enkel leed is geschied. Thuis zet ik mgn verbrandde huid in de zalf. Ik sluit mgn oogen om te gaan slapen, maar zie steeds de watervlakte voor me en de kabbeltjes. En ik staar op mijn dobber, die thans permanent op en neer gaat, wat-ie op den dag geen oogenblik heeft willen doen. Prachtsport Ingekomen en vertrokken personen over de maand Mei. INGEKOMEN P. C. Roijers, Grootestraat 18, van Eindhoven. M. C. Thijssen Wed. Kuipers, Kruitweg 17, van Sevenum, J. G. Bardoel, dienstbode, Vlak- waterweg 2a, van Tegelen. A. F. van den Boogaard, id.. Smakt B 15, van Mill. H. W. L. Buijssen, bakker, Leunen K 69, van Oploo. J. G. P. M. Camps, dienstbode, Oostrum D 19, van Boxmeer. L. P. EL Cox, dienstknecht, Veulen H 16, van Maashees. Ch. Faessen, dienstknecht, Oirlo F 2, van Grubbenvorst. G, P. J. Flinsenberg, dienstknecht Heide L 29, van Meerlo. J. H. Hermsen, idem, Merselo M 46, van Vierlingsbeek. H. G. H. Hoedemaekers, Hense- niusstraat 19, van Gennep. A. Teloij, Veltum M 73, van Kal- denkirchen. G. H. H. Huisman, dienstbode, Castenray G 37, van Wan3sum. A. M. van Duijnhoven, dienstbode, Brukske C 76 van Maashees L. J. J. Fleskens, bankdirecteur, Patersstraat 30 van Amsterdam P. Franssen, dienstbode, Ysselsteyn I 40 van Maashees J. J. Gooren, idem, Merselo M 81 van Meerlo A. C. Hendriks, idem, Groote str. 30 van Sevenum J. Herjkants, bouwk. opz., Stations weg 49a van Erp E. P. Hendrix, dienstbode, School straat lc van Vierlingsbeek H. Huisman, idem, Oirlo F 32 van Meerlo L. J. Jacobs, dienstknecht, Bosch huizen C 56 van St. Odiliënberg M. E. Jenniskens, dienstb.. Groote straat 28 van Horst A. J. Janssen, dienstkn., Heide L 59 van Meerlo M. A. Jans, dienstb., Smakterweg 7 van Maashees H. M. Janssen, dienstkn. C 21 van Wanssum G. F. van Os, kapper, Hensenius- straat 9 van Helmond E. Ploegmakers, dienstbode, Cas tenray G 40 van Bakel H. Peeters, dienstb., EindstraatlO van Maashees M. C. Reijntjes, dienstb., Paters straat 19, van Sevenum Th. M. J. Rongen, dienstkn.. Biuks- ke C 77 van Maashees M. G. A. Siebers, betonwerker, Hoebertweg 3 van Wanssum H. G. Streutjes, dienstb. Oirlo E 57 van Vierlingsbeek A. G. Stappers, dienstb., Oirlo E 75 van Maashees J. C. Rissen, dienstb., Heide L 25 van Wanssum H. J. van Uden, dienstb.. Oostsin gel 10 van Cuijk Th. A. H. Vermeulen, dienstkecht, Heide L 59 van Meerlo A. C. J. Vissers, dienstb., Veltum L 17 van Horst A. M. vd. Wegst, dienstb. Land- weerdweg 22 van Maashees J. Wennekers, dienstkn., Heide L 30 van Maashees I J. Th. Zegers, dienstkn., Oirlo E 32 van Venlo M. P. G. Cuppen, dienstkn., Sta- tionsweg 32 van Wanssum j H. van Wershoven, broeder, idem van Noordwgkerhout M. H. Litjens, dienstbode, Veltum L 87 van Vierlingsbeek.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 2