Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs De nieuwe regeering RIJKSINKOMSTENBELASTING De Nederl. Francis canen en de Missie. Buitenland. „Venray" pap in huis beduidt Dokter en ap'theek er uit Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 5 Juni|l937 Acht en vijftigste Jaargang No 23 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch- ten tgd bezorgd 40 cent PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Daar is ie weer Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering Abonnementsprgs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct O.L. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum Haar basis en haar werk program. De moeilijkheden van den A.-R.-groei. Het is niet onze bedoeling om hier kenbaar te maken, wie naar ons inzien de leider der nieuwe regeering zou moeten zijn, op welke combinatie van partijen deze zal moeten steunen en hoe het program zal moeten luiden. Over dat alles wordt in de bladen al veel te veel van „voor lichting" gediend. De koningin geniet voorlichting genoeg en hoe het werkprogram van een regeering er dient uit te zien, is niet een kwesties van wat „wij", individueel of „en masse", den ken en wenschen, maar van dat, wat degenen, die een program ter uitvoering aanvaarden, met hun volle verantwoordelijkheid kunnen dekken. We willen het dan ook slechts hebben over wat ons thans reeds als feitelijke moeilijkheden bij de kabinetsvorming is gebleken. Het werd tionr velen zoo'n beetje ais een axioma beschouwd, dat Colijn „natuurlijk" weer de leider der nieuwe regeering zou zijn, maar thans blijkt, dat nog meer deren anders hadden verwacht. Dat laatste komt speciaal in de katholieke pers tot uiting. In vrijwel de heele rechtsche pers komt als logische conse quentie op den verkiezingsuitslag de gedachte tot uiting, dat de oude „coalitie" thans weer tot regeering in staat is en dus een coalitie-kabinet de logische op lossing van de crisis zou zijn. De katholieken meenen, waar zij de sterkste partij in deze coalitie vormen, dat een hunner krach tens democratische en parlemen taire traditie, een opdracht tot kabinetsvorming had mogen ver wachten. Maar ongetwijfeld zouden ze Colijn toch gaarne hun steun geven, wanneer die op de vor ming van een coalitie-regeering zou aansturen en bereid was mede in ernstige mate rekening te houden met hun verlangens van economische en sociale politiek. Zulk een regeering wordt even eens door de Chr. Historischen gewenscht en blijkbaar ook door vele Anti-Revolutionnairen. Dat mag men tenminste aan uitlatin gen van „De Standaard" ontlee- nen. Afgezien nu, hoe we zelf over een herstel der vroegere coalitie politiek denken, we zijn over tuigd, dat Colijn, die een op dracht tot kabinetsvorming heeft tot dit herstel zou meewerken, ware hij zich niet bewust, dat de „groei" der A.-R.-partij, zoo als die uit de verkiezingscijfers is gebleken, niet zoozeer steunt op de A.-R. beginselen, dan wel op de economische politiek van hem, die in de crisisjaren, welke achter ons liggen, dezelve naar zijn persoonlijke inzichten, toe vallig nauw aansluitende aan de opvattingen der politiek-vrijzin- nigen, heeft gevoerd. De verkiezingsoverwinning der Anti-Revoluiionnairen is er eene, waarvan we ir. de komende jaren nog wel eens méér „principieele" moeilijkheden zullen beleven. Terecht maken de vrijzinnigen thans bezwaar, dat een coalitie politiek zou worden hersteld op grond van het feit, dat zooveel liberalen en politiek-kleurloozen hun stem aan Colijn als econo mist gaven. Daartegenover weigert een groote meerderheid van het volk en van de parlementsleden in den verkiezingsuitslag een uit spraak vóór een voortzetting van Colijn's economische politiek te zien. Al hebben alle aanpassers hun stem op Colijn—Oud gesteld en dezer lijsten daardoor sterk op gevoerd, daarom mag men niet besluiten tot een kiezersuitspraak vóór het gevoerde beleid. In- gendeel, daar heeft zich onmis kenbaar een groote meerderheid tegen verklaard. Deze beslaat om nu bepaalde extremistische partijtjes maar niet te noemen uit socialisten, katholieken, zeer talrijke Chr Historischen en zeer vele Anti- Revolutionnairen. Het staat zelfs vast, dat de A.-R.-lijst, welke zooveel aanloop trok, dezen keer vele „kleine luiden" heeft afgestooten, die door Abraham Kuyper met trots als de trots van zijn partij werden aan gemerkt. Velen dezer hebben zich ostentatief tot den heer Van Houten gewend; de C.D.U. ging van 38.459 tot 85.007 stemmen vooruit Maken de vrijzinnigen, o.i. te recht bezwaar tegen een herstel van de oude coalitie-politiek; een groote meerderheid van het parlement zal er dus eveneens terecht bezwaar tegen maken, dat, welke regeering ook, uit den verkiezingsuitslag en meer in 't bijzonder aan het persoonlijk succes Colijn-Oud het motief ontleend om de economische po litiek in het algemeen en de speciale crisispolitiek, gekoppeld aan sociale afbraak, verder voort te zetten. We vragen ons af, of het in verband met de moeilijkheden ter eene en ter andere zijde, geen aanbeveling zou verdienen dat de groote partijen het eens probeerden te worden over een program van welvaartsp'olitiek voor de eerstvolgende jaren, zoo als men het daar toch ook eens is kunnen worden in Engeland en in België, tot voldoening van de groole meerderheid der be volking. Hel is logisch, dat de oude coalitie-partijen de kern zouden moeten vormen van zulke natio nale concentratie, maar hebben zij geldende redenen om ge steld, dat overeenstemming over een program mogelijk is daar bij de medewerking van sociaal democraten te blijven afwijzen Het gaat niet aan om een groote groep der bevolking blij vend van actieve medewerking aan de verzorging van het maat schappelijk bestel uit te sluiten. Men dient den socialisten toch de kans te geven om den ernst van hun verbeterde inzichten in de practijk te bewijzen. „We" hebben ze vroeger jaren lang verweten, dat ze regeerings- verantwoordelijkheid weigerden te aanvaarden; thans is er ge legenheid om te bewijzen, dat het verlangen om deze naar de verhouding van haar kracht en bereidheid tot samenwerking in het algemeene volksbelang, toe te bedeelen, ook inderdaad ernst was. Md. ILaal Uw aangiften behandelen door Accountantskantoor J. M. A. v.d. Boom Wal 25 te Eindhoven Telefoon 4532 Spreekuren iederen Zaterdag van 9—12 v.m. in Hotel „De Zwaan" (achterzaaltje) Tel. 11. Missie-T entoonstelling tc VENRAY. Franciscus van Assisië lag eens te bidden in bet kapelletje van San Damiano. Opeens hoorde hg een stem tot hem zeggen: Franciscus ga en. herstel mijn Kerk. San Damiano was een vervallen kerkje. En zonder zich verder reken schap van die woorden te geven, begon hij sienen aan te slepen en maakte de gaten in het dak en in de muur weer dicht. Er waren veel van die bouwval lige kerkjes en Franciscus ging ze allemaal af om ze weer een fat- soenlgk aanzien te geven. Maar zó kerken herstellen, dat was toch de bedoeling niet geweest van die stem. Franciscus hoorde in het Evan gelie van het feest van St Mathias Kristus tot zijn Apostelen zeggen: „Ga prediken en zeg: Het Hemelrijk is nabij". Het was net of Kristus zelf tot hem sprak, zo diep drongen die woorden in zgn ziel. Hij moest dus ook het Evangelie gaan pre Ken net als de Apostelen. Wat een massa mensen waren die blijde boodschap vergeten en hoeveel millioenen hadden er nog nooit van gehoord! Nu begreep hg pas goed die woorden„Ga en herstel mijn Kerk." Franciscus begon de zielen van de mensen lief te krijgen net als Kris tus. Hg trok Italië rond en preekte overal de blijde boodschap van de Hemel. Maar Italië was te klein voor zgn zieleliefde. Hij zou ook gaan preken voor de heidenen. Die hadden immers nog nooit die bood schap gehoord. Tot driemaal toe is hij scheep gegaan. Maar ziekte, storm en moeilijkheden in Italië, dwongen hem terug te keren. Franciscus zou niet preken voor de heidenen, zijn zonen wel. Hg had hun zijn ziele liefde ingestort en vol van die liefde trokken ze uit naar alle landen. Ook de Franciscanen van tegen woordig hebben nog datzelfde ideaal van Franciscus. Zie maar naar de Nederlandse Franciscanen. Men kan ze vinden in China in Z. Chansi, wat gesplitst is in het vicariaat Luanfu en de prefectuur Kiangchouw. Het is een arm land waar dikwijls hongersnood heerst tengevolge van het mislukken van de oogst. En het reizen is er moei lijk en gevaarlijk door zijn vele bergen. Er zijn maar weinig Katholieken. Volgens een laatste berekening zouden er op 1000 inwoners slechts 9 Katholiek zijn. De Chinees moet nu eenmaal niet veel van de missio naris. Omdat hij een Europeaan is en een Europese godsdienst. ideaal van hun heilige stichter niet vergeten. In alle werelddelen treft men ze aan om de mensen kinderen van God te maken. Voor dat doel immers was Kristus zelf op aarde gekomen en gestorven aan het kruis. En aan zijn Kerk heeft Hij opge dragen dit werk voort te zetten. Zij moet naar allen volkeren gaan en ze onderwijzen en dopen. Dit is vooral de taak van de missionaris, maar omdat het plicht is. Die plicht bestaat vooral in gebed en lijden om dat werk van de missionarissen vruchtbaar te maken. Maar ook moeten wij zorgen voor het tijdelijk onderhoud van de mis sionaris. De meeste, misschien wel alle missionarissen zgn arm en moe ten in hun armoede nog weer hun kerk, school, katechisten, zusters enz. onderhouden. Laten wij dan onze plicht kennen en ook onze geldelijke steun geven. Hang een missiebusje in de winkel, schaf een missietijdschrift aan en laat een bijzondere gelegenheid om de missie te steunen niet voor bij- gaan. 20 Juni a.s. wordt er op het terrein van het gymnasium een tentoon stelling gehouden over Java enNieuw- Guinea, waaraan aardige vermake lijkheden verbonden zijn. Kom zien en toon uw belangstelling voor de missie, in het bijzonder hier voor de Nederlandse Franciscaanse missies met zijn ruim 170 missionarissen. Een ultimatum aan den Paus. De officieele betrekkingen tusschen de Duitsche regeering en het Va- ticaan zijn thans zóó gespannen, da£ van een feitelijke breuk kan worden gesproken. Goebels, de rijksminister voor de propaganda, die regelmatig de meest felle redevoeringen houdt tegen de christelijke kerken en de katholieke in het bgzonder, tegen de Joden en tegen buitenlandsche machten kan het niet verkroppen, dat kardinaal Mundelein, aartsbisschop van Chica go, zich critiseerend over Goebels' propaganda-methoden heeft uitge laten en dat de Paus dezen kardi naal niet tot de door Goebels ge- wenschte orde heeft geroepen. Reuter verneemt in Duitsche poli tieke kringen, dat een nieuw gezon- Men vindt de Nederlandse Minder broeders verder in Brazilië. Een land met een kleine 40.000.000 mensen, die bijna alle Katholiek zijn, ten minste als je vraagt„Wat ben je van je geloof Hun geloofsleven is dood en er zijn geen priesters genoeg om het weer tot nieuw leven op te wekken. Soms één priester op 12 15000 zielen. Met gevolg dat een massa zielen verloren gaan. Sinds 1934 hebben de Nederland se Franciscanen ook in Brits-Indie een missiegebied. Het is een zeer moeilijke missie omdat daar zoveel standen verschil is. De voornamen stand veracht het gewone volk zoals dienstpersoneel, straatvegers enz. De missionarissen hebben zeer weinig succes onder die vooraanstaande mensen. Beter gaat het onder het gewone volk maar daar komen wel eens andere motieven bij als om b.v. een baantje te krijgen. Ook werken de Franciscanen op Java. Ze hebben daar twee parochies: één in Batavia en één in Meester- Cornelis, waar ze onder Europeanen werken. Verder hebben ze een mis siestatie onder de inlanders te Kampong-Sawah en in Tjadoer werkt er een pater onder de Chinezen. Eveneens hebben de paters een retraite-huis te Tjetjoeroeg en een Vincentius-gesticht te Rangkasbi- toeng, waar. 200 jongens en 200 meisjes zgn. Ook hebben Franciscanen twee parochies in Noorwegen n.l. te Oslo en Arendal. Ze werken samen met de Noorse geestelijkheid om de Pro testanten weer terug te brengen tot de ware Kerk van Kristus En het vorig jaar heeft Rome aan de Nederlandse Franciscanen weer een nieuw missiegebied opgedragen op Nieuw-Guinea. 1 Jan. van dit jaar zijn de eerste zes missionarissen ver trokken. Zg zgn niet teruggeschrok ken voor de grote moeilijkheden, die hen eerst breedvoerig zgn voorge legd. Immers heel de aarde moet God aanbidden. Dus ook de Kaja- j Kaja die zijn hut versiert met ge- j snelde koppen. I De Minderbioeders zgn dus het den nota der rijksregeering aan den Heiligen Stoel als een ultimatum moet worden beschouwd, waarin den Paus te kennen wordt gegeven, dat de diplomatieke betrekkingen zou den kunnen worden verbroken, ten zij de Heilige Stoel kardinaal Mun delein berispt. Uit Berlijn komt eveneens het be richt, dat de pauselijke nuntius al daar, mgr. Orsenigo tengevolge van de verklaringen van minister Frick (gelijk men weet, heeft bedoelde heer Frick Zaterdag in een rede op den gouwdag WeserEms der N.S. D.A.P. o.a. verklaard: „Wij hebben thans evenwel genoeg van herder lijke brieven en willen geen herder- derlrjk schrijven of encycliek meer zien" Berlijn per vliegtuig heeft verlaten. Het wordt inmiddels meer en meer onbegrijpelijk, welk Duitsch heil men er te Berlijn in ziet om zoovele burgerlijke machten van over de grenzen en de Christelijke en Jood- sche groepeeringen in binnen- en buitenland zóó tegen zich in te nemen. Ook in niet-katholieke kringen, vooral in de pers der Ver. Staten, wordt het optreden van Goebels tegen het Vaticaan sterk gegispt. Het Vaticaan wil geen breuk. In verantwoordelijke kringen van het Vaticaan beschouwt men de huidige spanning tusschen Duitsch- land en het Vaticaan met de groot ste kalmte. Hoewel men te Berlgn beweert, dat de Duitsche ambassadeur bij het Vaticaan, von Bergen, niet naar zgn post zal terugkeeren, wil het Vati caan hierop geen acht slaan en niets doen, waardoor, zg het dan indirect, de verantwoordelijkheid voor een breuk terugvalt op het Vaticaan. Men zal evenwel geen gevolg geven aan de eischen van Duitschland inzake kardinaal Mundelein. den aartsbisschop van Chicago. Men wgst er op, dat deze in een vrg land volgens zgn eigen geweten sprak en de Kerk heeft hem niets te verwijten. Men is van meening, dat men in Duitschland te veel waarde hecht aan dit incident. De reactie van Duitschland, in het bgzonder de jongste rede van Goeb- bels, gingen grootelijks de perken te buiten en men is van meening, dat eerder de Heilige Stoel zich be- leedigd moet gevoelen. Belastingontduiking in de Ver. Staten. Hoe ongelooflijk het moge klinken, ook in de Ver. Staten schijnen de menschen een hekel te hebben aan het betalen van belasting, zelfs de millionairs. In een boodschap ten minste aan het Congres, heeft, presi dent Roosevelt dit lichaam verzocht zod spoedig mogelijk een einde te maken aan de brutale belasting ontduiking door een minderheid van zeer rijke individuen. De president beveelt de onmiddel lijke aanneming van een wettelgken maatregel aan, om het tegenwoordige belastingstelsel tegen ontduiking te beveiligen en alle overige wettelijke maatregelen betreffende de belasting tot de komende zitting van het congres uit te stellen. Roosevelt verlangt voorts, dat de schatkist gemachtigd wordt een grondig onderzoek in te stellen naar de verschillende wijzen van belasting ontduiking, met volmacht getuigen aan te wijzeu en hen te dwingen tot het afleggen van getuigenverklarin gen. In een voorloopig rapport over een door de schatkist ingesteld onderzoek, dat Roosevelt aan het congres heeft voorgelegd, beveelt de schatkist herziening aan van de tegenwoordige wet tot regeling van de belasting op de in de Ver. Staten door aldaar niet gevestigde buiten landers behaalde winsten. De slachtoffers der „Deutschland". De 24 dooden van de „Deutschland" een der gewonden is n.l. inmiddels óók overleden zijn te Gibraltar met groot militair eerbetoon, waarbij de marine van vele naties en ook de Nederlandsche marine vertegenwoor digd was, ter'aarde besteld. De Fuehrer en rijkskanselier heef t bepaald, dat, zoodra de daartoe noo- dige voorbereidingen zijn getzoffen de dooden van het pantserschip „Deutschland" op staatskosten naar Duitschland zullen worden overge bracht, om op Duitschen grond ter aarde te worden besteld. De slachoffers van Almeria. Van Almeria is niets meer over dan .een troostelooze ruïne. Nadat het bombardement was ge ëindigd zijn de verschrikte bewoners der stad gevlucht. De gas- en elec- triciteitsbedrijven functionneeren niet meer; evenmin de waterleiding en telefoondienst. Niet minder dan 49 huizen zijn volkomen met cjen grond gelijk geschoten en meer dan 100 andere zijn in onbewoonbare ruïnes herschapen. Ook de kathedraal, welke gelegen is tegenover de woning van den gouverneur, is ernstig door de in slaande bommen beschadigd. Het dak werd o.a. van het gebouw gerukt. De kerk van Sint Sebastian werd door 'n 30 c.m. granaat gedeeltelijk verwoest, terwijl ook het Roode Kruis-hospitaal, dat in het centrum der stad ligt, in een ruïne werd her schapen. Gelukkig, aldus de gouverneur, kon den wij de menschen bgtijds waar schuwen waüt zou het bombardement eerder zijn begonnen, een waar bloedbad zou er het gevolg van zgn geweest. Het aantal dooden, dat aanvanke lijk op 19 was gesteld, schijnt hooger te zullen worden daar men nog tel kens lijken onder de puinhoopen vindt. Toen het bombardement van de stad begon, lagen de meeste inwoners nog te bed. Volgens de laatste berichten uit Almeria bevinden zich in de zieken huizen 38 mannen en een kind die zwaar gewond zijn terwijl 50 minder ernstig gewonden elders worden verpleegd. De kleine boeren. De verkiezingen zijn achter den rug. De politieke kleine-boeren-actie is verslagen. Maarhet klemmende vraagstuk van den nood van vele kleine boeren is gebleven. Het vraagt, neen het schreeuwt om een oplossing. Hoe klemmend dit vraagstuk is heeft ook de verkiezingsuitslag be wezen. Zeker, Bouwman haalde geen zetel in 't parlement, maar de omstandig heden van dezen stembusstrijd maken, dat de ruim 21.000 stemmen op deze dissidente ljjst een duidelijke taal spreken. Waarom Indien ooit het gewicht van de handhaving onzer politieke eenheid, ook met het oog op onze geestelijke vrijheid en de handhaving van onze hoogste goederen, is' duidelijk ge maakt en met het volle gewicht in de schaal is geworpen, dan was het bg deze stembus. Ook ten opzichte van de kleine boeren-actie is terecht gewezen op het dringend vermaan onzer geeste lijke overheid. Daarbij is aangetoond, dat zelfs het puur stoffelijk belang van den kleinen boer hem noopte, om de R.K.S.P. sterk te maken en dat stemmen op de dissidente lijst in strijd was met zijn eigen belang, omdat zelfs bij een stembussucces een eenling niets voor hen zou kun nen bereiken. Wij maken ods sterk, dat het gros der Bouwman-stemmers daarvan ook overtuigd was. En toch stemden ruim 21.000 kath. boeren op dez'é lijst en dat, terwijl deze bevolkingsgroep immer behoorde tot de meest volgzame der Katholieke Kerk. Nu weten wij wel, dat de wijze van actie voeren door Bouwman c.s. daarop van invloed is geweest, maar zonder rechtmatige grieven, zonder een vruchtbaren bodem voor den groei \an de plant van ontevreden heid en wanhoop was dit resultaat na alle propaganda absoluut ondenk baar geweest. En daarom kan en mag er na de stembus geen punt worden gezet achter hetgeen tot heden ten bate der kleine boeren is gedaan. Neen, het vraagstuk moet nu, in rustige sfeer worden aapgepakt, waarbij alles uit den verkiezingsstrijd moet worden vergeven en vergeten. Lichting 1938 gesteld op 25917 man. Uitgegeven is Staatsblad no 582, besluit van 30 Mei 1937, houdende vaststelling van het contingent ge wone diensplichtigen der Iichtirgl938. Artikel 2 luidt: personen der lichting 1938 worden 25917 Van de voor inlrjviDg aangewezen bestemd tot gewoon dienstplichtige. Artikel 3,luidt: Van de 25917 tot gewoon dienst plichtige bestemde ingeschrevenen der lichting 1938 worden 850 bestemd voor de zeemacht. Meer uitvoer naar Duitschland. Ook onze handel op Duitschland biedt ineens meer perspectief. Tus schen de Nederlandsche en Duitsche regeeringscoramissie is overeenstem ming bereikt over een belangrijke vermeerdering van den uitvoer van goederen van Nederland en de Neder- lansche overzeesche gewesten naar Duitschland. Deze vermeerdering werd vastgesteld voor het derde kwartaal van dit jaar. Met name onze land- en tuinbouw zullen hiervan hopelijk langbegeerde vruchten plukken. De vermeerdering geldt zoowel voor industrieele en landbouwproducten als voor koloniale artikelen. VENRAY, 5 Juni 19371 Jacht en Visscherij. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat ter secretarie verkrijgbaar zijn for mulieren voor het aanvragen van visch- en jachtakten. Wil men tijdig in het bezit zijn der verlangde akte, dan gelieve men de aanvrage daartoe zoo spoedig mogelijk in te dienen. Venray, 1 Juni 1937. De Burgemeester voornoemd, G. H. HOUBEN L b. Gevonden t een gouden broche en een zilveren rozenkrans in étui. Te bevragen bij P. J. Driessen-Duijckers, Hoog-Riet broek G 41, Oirlo. Examen ziekenverpleging- diploma B. St. Servatius. Eerste overgangs-examen. Geëxa mineerd 4 candidaten. Geslaagd: L. Th. Bloemers; M. J. van Kessel (Br. Honobertus); B. Kuijpers; J. A. Naus. Tweede overgangs-examen. Geëxa mineerd 4 candidaten. Geslaagd: Ch. M. Cuijpers; J. P. C. Puijenbroek (Br. Fabius); P. J. Verstegen. Voor het diploma Machineschrij- ven als Typist (e) slaagden Zaterdag j.l. te Eindhoven onze dorpsgenoten: Leo v. Aarssen, Wim v. Aarssen, Louisa Berkers, Pierre Pouwels. en Gerrit Rutten. Zij werden opgeleid aan de cursus van Machineschrijven v. d. plaatselijke Middenstandsver eniging. Van deze cursus zijn thans alle leerlingen geslaagd. Belangstellenden kunnen wij mede delen dat in September a.s. 'n nieuwe cursus zal beginnen. Post, telegrafie en telefonie. Met ingang van 1 Juli a.s. is de openstelling van het post- en tele graafkantoor te Venray als volgt: 81/,121/,; 14—16; 171/,—191/,. Bekroond. Onze oud-dorpsgenoot, de Heer Ant. Lemmens-Ambrosius te Tilburg, behaalde op de Banketbakkers tentoonstelling te Rotterdam een eerste prijs met Vulartikelen, en een tweede prijs met Chocoladetaart.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1