Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten Wee U, gij rijken Wee U, gij doordraaiers Wee U, gij die maar aldoor blijft opstapelen, geld op geld, die met duizenden inkomen hebt en alle bedelbrieven enz. consequent terzijde legt, netjes in de prullemand. Wee U, gij, die de collectant inde kerk, voor welk goed werk ook, met een dubbeltje, met een kwartje, met een gulden afscheept, terwijl ge best een tientje, een briefje van 25zoudt kunnen en ook zoudt moeten geven. Vijf, tien, twintig, misschien honderdmaal moet men bij U de hand hebben uitgestoken om vanü los te krijgen, wat ge op één avond verknoeit, wat ge op één reis uit geeft, wat één carnaval U kost, wat één balcostume U berekend wordt. En dan hebt gij 5, 10, 20 misschien honderdmaal gemopperd en gefoeterd en, als ge het had kunnen doen, U er misschien nog langs gedraaid. O, als die verhouding eens anders wasAl was ze maar voor een tiende anders, hoe veel missionaris sen en Vincentianen en veraars voor welke goede en sociale liefde werken ook zouden niet zoo met de handen in het haar zitten.... Is het voor plezier, uitgaan, ver tering, chique het ge'd huppelt en springt uit de beurs Is het voor een goed werk, welk ook de koude, kille hand van de zelfzucht houdt de beurs gesloten of opent ze met een klein spleetje en schuchter komt er een cent of een stuiver of een dubbeltje of een kwartje of misschien een gulden uit. O, als die verhouding eens voor een tiende maar anders was Zal het beter worden Weinige dingen schijnen zoo moei lijk als van het geld te scheiden voor goede werken, 't Is, alsof dan tusschen God en den mensch (met zijn geld) zich een derde plaatst, die kwade influisteringen doet. Dan wordt het geld „de drek van Satan" zooals een visionair schrijver het noemt of: „het slijk der aarde" zooals de vo'ksmond zegt. Voor goede werken krijgt het een glans, als wanneer een jongen een koperen cent oppoetst welke blinken gaat als een goudstuk. Zoo legt het goede werk een goudglans over het geld. welke het eeuwigheidswaarde geeft. En dat is het, wat de moderne mensch meer en meer vergeten gaat! ZAAIER. Bij Venray's toewijding aan Maria op 16 Mei 1937* Maria, Venray's Koningin „Salve, Regina".— Veel namen, schoon als parelsnoeren, Heeft kinderliefde U toegedacht, Maria, om uw hart te ontroeren, Wanneer U hulde wordt gebracht. ....Maria, Koningin der aarde En Grootvorstin van 't Hemelrijk, Nooit wijst Gij af een huldeblijk, Hoe needrig dit ook zij in waarde.... Wij juichen heden vroom van zin Gegroet, o Venray's Koningin!.... 't Aloud geloof der vrome vaadren Bleef door de tijden trouw en sterk, Zooals, voor al, die Venray naadren Stoer boven 't land verrijst ons kerk! ....Daar knielen sinds ontelbre jaren Al Venray's kinaren vóór uw beeld, Maria, die ons smarten heelt, Gelijk zoo menig mocht ervaren... Daar bidden wij ook, vroom van zin: Gegroet, o Venray's Koningin Nu rondom ons de stormen woeden En Satan dreigt met zielewee, Maria, wil uw volk behoeden Blijf onze Sterre op 's levens zee ....Maria, Venray's Lieve Vrouwe, Wij bieden U, tot hulde en lof, Ons hart ons ziel, ons huis en hof, Ons kinderen, die weUtoevertrouwen! Zóó blijve 't klinken, vroom van zin Gegroet, o Venray's KoningiD Venray, 16 Mei 1937. Br. v. L. VENRAY, 15 Mei 1937 M ARIA-FEESTEN. Toewijding der Parochie aan de H. Maagd. Heerlijk voorbereid door de ver nieuwing der H. Missie, gegeven door de Weleerw. Paters Redemptoristen, had Zondag de plechtige toewijding plaats der geheele parochie aan de H. Maagd Maria. De dag werd met een algemeene H. Communie begonnen. Toen om 12 uur de klokken der kerken en kapellen een kwartier lang hunne klanken deden hoor en, was het oogenblik aangebroken, waarop in kloosters, gestichten en woningen de plechtige toewijding plaats had. Om zes uur begon de toewijding onder 't Lof in de Parochiekerk. De rijke versiering en de schat van bloemen, welke waren aangebracht, maakten een diepen indruk, die nog verhoogd werd door den kleurenrijk dom van de in het Priesterkoor op gestelde vaandels van een dertigtal Venraysche vereenlgingen. Geen wonder dan ook, dat onze ruime parochiekerk tijdens het plech tig Lof, waarin alle geloovigen de gezangen meezongen, tot in de uiterste hoeken gevuld was. Nadat door den Edelachtb. Heer Burgemeester van de Loo, die bij deze gelegenheid zijn ambtscostuum droeg, namens de gemeente de plechtige toewijding aan de H. Maa^d was uitgesproken, werd deze toe wijding gezamelijk herhaald door de Voorzitters der godsdienstige en so ciale vereenigingen, waarna de Hoog- Eerw. Heer Deken van Venray de toewijding der Parochie uitsprak. Een plechtig Te Deum, Pauselijke Zegen en het zingen van het Jubel lied, sloot deze grootsche gebeurtenis, die in aller harten een diepen indruk teweeg gebracht zal hebben. Herijk van maten en gewichten. Burgemeester en Wethouders van Venray maken bij deze bekend, dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden ge houden te Venray in het PATRO NAAT, Patersstraat 28op 31 Mei van 1316y2 uur voor hen, wier ge- slachts- (firma) naam begint met een der letters A, B, C, (w.o. Coöpe raties) op 1 Juni van 912 uur er> I3y2161/, uur voor hen, wier ge slachtsnaam begint met een der letters D tot en met Kop 2 Juni van 912 uur en 131/.16Yj uur voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters L. tot en met T en op 3 Juni van 913 uur voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters U tot en met Z. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht: le. dat de maten en gewichten schooD, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden. (IJzeren maten geverfdblikken maten blank geschuurdkoperen ge wichten afgewasschen en ook de gaten gereinigdijzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie). 2e. dat betaald moet worden a. voor het onderzoek van maten en gewichten b. voor het justeeren van gewich ten en wel ten bate van 's Rijks schatkist. 3e. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het af- keuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden. 4. dat de maten en gewichten voor 1 October 1937 gestempeld moeten zijn met de letter k en dat er, bij verzuim of verhindering om van de hier bovenbedoelde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijker aan het ijkkantoor te Maastricht, St. Servaasklooster No. 41, den eersten en derden Vrijdag der maand van 912x/2 en van 14>/„ —17 uur, met uitzondering van feest dagen. 5e. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting. maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen wor den (opzending per post franco en postbewijs tot een bedrag overeen komende met de som van 10 cent voor elk gewicht, insluiten). Venray, 10 Mei 1937. Burgemeester en Wethouders van Venray G. H. HOUBEN l.b. De Secretaris, VAN HAAREN. Ontheffing Winkelsluiting I irgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat door hen voor de winkels in de geheele gemeente, zoodanige onthef fing is verleend van het bepaalde bij artikel 2 onder a der Winkelsluitings wet 1930, Staatsblad no. 460, dat op Zondag 16 Mei 1937 alle winkels voor het publiek mogen geopend zijn van des voormiddags acht uur tot des namiddags acht uur. BuVgemeester en Wethouders van Venray G. H. HOUBEN l.b. De Secretaris, VAN HAAREN. P.D.V. „De Zwaluw." Op Zondag 25 April hield b.g. vereenigiDg een wedvlucht met oude duiven vanaf Kermpt (België) afst. 82 K.M. Duiven los 9 uur, met NW wind, eerste duif 10.36, laat 11.9.41. In concours 232 duiven. J. Arts 1, 32, 47, 48, 53, 54, H. Derks 2, 28, 30, 51H. Beterams 3, 55Jos. Vermeulen 4, 49 J. Kus- ters 5, 21, 40; M. van de Ven 6,25; J. Verstegen 7, 42, 50P. Janssen 8, 58J. Vollebergh 9, 57Gebr. vd Heiden 10, 12, 18, 24, 29; Gebr. j Hendriks 11, 25 L. Maassen 13, 52 Gebr. Rutten 14 M Poels 15, 19 G. Janssen 16, 26, 27, 45E. Ver- meulen 17, 41G. van Dijck 20P. j Kersten 22, 31 en overduifJoh. 1 Janssen 23, 44, 56J. Eibers 33 P. Manders 34G. Vissers 36, 37 Houben van Ooi 38 St. Servaas 39 Gebr. Theeuwen 43M. Franken 46. P.D.V. „De Eendracht" Wedvlucht van uit Kermpt. Duiven los 9 uur met N.W. wind, eerste duif 19.38.50. laatste duif 12.4.39. Afstand 82 KM. J. Dinjens 1, 10; A. Loonen 2, 4, 9, 11, 20; J. Strijbosch 3, 6, 14, 29; G. M. Tonen 5, 27, 34; H. Janssen 7; L. Coopmans 8, 21, 23; Overduif. J. Boom 12, 18, 33; H. Strijbosch 13, 19; P. Strijbosch 15, 16; G. Spee 17, 22, 30, 31, 32; J. Lumler 24; G. Ties- sen 25; J. v. Houdt 26; H. Arts 28. Volksconcert. Het op Zondag 16 Mei a.s. (1ste Pinksterdag) om 8 uur namiddag door Venay's Harmonie te geven volksconcert zal niet, zooals in de courant van verleden week vermeld, op het Henseniusplein gegeven wor den, doch op de Groote Markt. Gouden Huwelijksfeest. Maandag herdacht het echtpaar Gerard Martens en Helena van Aerts, Brienshoek Leunen, den dag, waarop zij voor 50 jaar door den echt ver bonden werden. Het huis was door de buurtbewoners in feestdos ge stoken.. In de Parochiekerk te Leunen werd des morgens een H. Mis van dankzegging opgedragen, waarna het jubileerende echtpaar vele felicitaties mocht in ontvangst nemen. 's Avonds bracht de fanfare van LeuDen een serenade. Bijzondere Vrijwillige Land storm Afd. Leunen Door den Commandant der Limb. Jagers Kolonel Jansz zijn de ko- ningschutters-kruizen met brevet over het schietjaar 1936 toegekend aan de volgende vrijwilligers C. P. Kuenen, Veulen W. Hendriks, Steegsbroek en P. Coenen, Steegsbroek. Limburgers in den vreemde. De van Gulpen geboortige heer A. Pennarts vroeger organist te Venray viert dezer dagen in Ameri ka een zilveren jubileum als organist. „Vijf en twintig jaren van onaf gebroken dienst in de kathedraal van het H. Hart staat in het brand punt van ieders belangstelling", al dus een Amerikaansch blad en het vervolgt: De heer Pennarts was een jonge man van 26 jaar toen hij op den lsten Maart 1912 in Richmond aan kwam. Met uitzondering van een vacantie van drie maanden geduren de den zomer van 1921, toen hij voor zijn vacantie naar zijn geboorteland terugging, heeft hij geen enkele ge wonen of buitengewonen dienst ge mist. Hij heeft het orgel bespeeld bij de installatie van drie achtereenvolgende Bisschoppen van Richmond en voorts bij ontelbare huwelijksplechtigheden en requiem-diensten. Sedert 1924 treedt hij ook als leider van het man nenkoor der kerk op. De heer Pennarts bespeelde het orgel in een klein Hollandsch plaatsje (bedoeld is: Venray) toen professor Philip de Coster om gezondheidsre denen het ambt van organist bij de H. Hart-kathedraal te Richmond moest neerleggen. Pater Felix F. Kaup kreeg de opdracht, naar een nieuwen organist uit te zien. Een medebroeder van hem beval hem toen den heer Pennarts aan. Nog geen drie weken na de aankomst van den heer Pennarts werd pater Denis O'Conuel tot Bisschop geïn stalleerd. Het orgel in de kerk werd toen net verbouwd, maar er was een groot harmonium voor die gelegenheid gehuurd. De heer Pen narts speelde ook bij de installatie van de Bisschoppen A. J. Brennan en Peter L. Ireton. In zijn vrije uren geeft de heer Pennarts orgel- en piano-les en is hij directeur van de „Gesang-Verein Virginia Singing Society." In verband mei de vasten werd het zilveren jubileum niet officieel gevierd. In de komende maand December zal de organist echter nog een jubileum vieren, namelijk zijn zilve ren bruiloft. Toen de heer Pennarts ongeveer tien maanden hier was, schreef hij naar Holland en liet zijn meisje, Mej. Marie Verheugen uit Venray, overkomen. Zij trouwden in New York en het huwelijk werd in gezegend door Pater Kaup. Het landbouwonderwijs in Noord-Limburg. Naar wij vernemen, zal zeer bin nenkort worden overgaan tot het stichten van een derde land- en tuin bouwschool in Noord-Limburg. Dit instituut zal gevestigd worden te Horst en gebouwd worden in de nabijheid van de kerk te Hegelsum. De lessen zullen echter reeds een aanvang nemen voordat de nieuw bouw gereed is. Het onderwijs zal voorloopig gegeven worden in de Huishoudschool te Horst. Tot hoofd van dit nieuwe instituut werd reeds benoemd de heer Achten, hoofdonderwijzer te Oirlo. Weereen wethouder van Venlo in opspraak. Nadat eerst wethouder V. te Venlo wegens zijn fraude in het crisis comité zich onmogelijk heeft ge maakt, en vervolgens wethouder H. J. „om gezondheidsredenen" ontslag als wethouder heeft moeten nemen, is thans de beurt aan den derden wethouder, H. M., om eens iets van zich te laten hooren, aldus weet het „Volksblad" te melden. Enkele weken geleden zijn doorden inspecteur van de Drankwet te Venlo verschillende onregelmatigheden en knoeierijen met de Drankwet ter plaatse ontdekt. Bij nauwkeurig on derzoek bleek al spoedig, dat de meeste onregelmatigheden geschied waren op instignatie van wethouder M., die de betrokken caféhouders onjuist had ingelicht. Op het oogen blik is het met deze knoeierijen te Venlo zoo gesteld, dat van meer dan vijftien caféhouders binnenkort het verlof tot verkoop van alcoholische dranken ingetrokken zal worden. Bij het onderzoek van den inspec teur van de Drankwet kwam aan het licht, dat de heer M., die zelf kas telein is, in zijn eigen zaak drank verkocht op een verlof, dat hij zich toegeëigend heeft buiten weten van den eigenaar daarvan. Er werd pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt en onlangs is deze zaak voor den Venloschen kantonrechter behandeld. Hierbij kwam vast te staan, dat de heer M. verkocht op het verlof van een ander, zonder dat deze per soon hiertoe machtiging verleend heeft. Ruim een jaar heeft de heer M. van dit verlof gebruik gemaakt om in zijn zaak, die door zgn dochter beheerd wordt, bier te tappen. Bg de controle van den inspecteur van de Drankwet liet de heer M. aan den inspecteur contracten zien, wel ke hij zou hebben afgesloten reeds op 1 Jan. 1936 Een nauwkeurig on derzoek van den inspecteur bracht aan het licht, dat de betrokken con tractant totaal onkundig van deze contracten was, althans zeker on kundig vóór November 1936. Deze feiten werden bij de betrok ken autoriteiten gerapporteerd en op het oogenblik wordt van justitiezijde nog steeds onderzocht of en in hoe verre de heer M. zich heeft schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte. Voor den Venloschen kantonrech ter diende echter inmiddels reeds het strafbaar feit, dat de heer M- (en zijn dochter) onrechtmatig gebruik maakte van een verlof. De Kanton rechter veroordeelde M. tot een geld boete van f 40 te vervangen door 10 dagen hechtenis en de dochter tot f 20.— Het onderzoek tegen de andere caféhouders, die hier vertappen op verloven, welke ongeldig zijn gewor den, duurt inmiddels voort. Daar de heer M., die reeds jarenlang voorzit ter van de Caféhoudersvereeniging is geweest, steeds voor deze café houders als de „juridische raadsman" is opgetreden, is er thans een sterke ontstemming over zijn optreden. Plotseling sterfgeval. Een aantal leden van de Jonge Wacht te Roermond maakte Zondag een wandeling naar de Kapel In 't Zand, waar eenige oogenblikken ge beden werd om vervolgens naar Kitskensberg te gaan. Hier zakte de 14-jarige P. Straus plotseling ineen. Een spoedig aan wezige geneesheer kon slechts den dood constateeren. Nieuw vliegveld te Beek geopend Zondagmiddag om twee uur vond onder overweldigende belangstelling circa 25.000 toeschouwers waren aanwezig de officiëele opening plaats van het nieuwe vliegterrein der aëro-club „S.G.B." (Sittard- Geleen-Beek), gelegen aandenRijks- weg-Noord te Beek. Afgevaardigden van alleLimburg- sche luchtvaartclubs, tal van voor aanstaande persoonlijkheden uit Beek en heel Zuid-Limburg, alsmede de leden der medewerkende clubs van Maastricht en |Heerlen waren aan wezig, toen de voorzitter van „S.G.B." de heer A. van Dam uit Sittard, het woord nam en in zgn openingsrede de totstandkoming van dit vliegveld als een verheugend teeken begroette van de groeiende belangstelling in Limburg voor de vliegsport. Aan allen, die aan de oprichting ervan hun medewerking en steun gaven, bracht spreker dank en verklaarde vervolgens het nieuwe vliegveld voor geopend. Yan Gelder, een transportabele ge luidsmeter ontwikkeld, welke ook speciale laboratpriumpraktijk heeft, behoorlijk in de hand van] personeel, hetwelk geen bruikbaar is. Een aantal dezer toestellen zal waarschijnlijk binnen korten tijd zgn weg naar de verschillende diensten vinden, zoodat een controle op den weg in de nabije toekomst tegemoet gezien moet worden. Men zij hierop voorbereid. Dc werkzaamheden van Prins Bernhard Naar de Msb. verneemt, zal Prins Bernhard binnenkort in hoedanigheid van Koninklijk commissaris zijn werkzaamheden aanvangen bij de Koninklijke vereeniging tot het hou den van jaarbeurzen in Nederland. Na zgn terugkeer uit Engeland zal Prins Bernhard wederom ge durende eenigen tijd werkzaam zgn op de Nederlandsche Handelmaat schappij te Amsterdam. Tusschen wagen en muur bekneld. In de Gestelschestraat te Aalst waren Zaterdagmiddag eenige arbei ders van de stoomsigarenkistenfa- briek „Brabant" bezig met een groo- ten sleeperswagen zware boomstam men de nauwe fabriekspoort binnen te rijden. Op het oogenblik, dat de arbeider Verhoeven uit Veldhoven zich tusschen den muur en den wagen bevond, trok het paard on verwacht aan met het gevolg, dat den ongelukkige de borstkas werd ingedrukt. Zondagavond is V. overleden. Hg laat een vrouw en vier kinderen achter. Lawaaizondaars opgepast De A. N. W. B. meldt: Reeds sedert 1 November j.l., den datum waarop het nieuwe motor- en rgwielregle- ment van kracht werd. zijn er be paalde grenzen vastgesteld voor het lawaai, hetwelk een auto of motor fiets ten hoogste mag produceeren. Zoo mag een motorrijtuig volgens de bij het reglement behoorende be schikking geen grooter lawaai ma ken dan overeenkomst met een ge- geluidssterkte van 85 decibel. De ge luidssterkte van den hoorn, welke binnen gebouwde kommen wordt ge bruikt, mag niet grooter zijn dan 95 decibel. Tot nu toe waren deze voorschrif ten nog min of meer een doode letter, want om de bijbehoorende controle uit te oefenen moet men de geluidssterkte kunnen meten. Tot heden beschikten de ambte naren, belast met het verkeers toezicht niet over een toestel daar voor, doch naar de A.N.W.B. verneemt heeft prof. Zwikker, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, tezamen met zgn assistent den heer Verdronken. Maandagmorgen is te Dieden brj Ravenstein in de Maas verdronken de arbeider Snoek uit Berchem bij 'Oss, die werkzaam was aan de Maaskanalisatie aldaar. Zgn medearbeiders, die het ongeluk zagen gebeuren, sprongen hem na, maar toen zij het lichaam ophaal den, waren de levensgeesten reeds geweken. De man was vader van een groot gezin. Ter haringvangst uitgevaren. Zondagnacht tusschen 1 en 2 uur is het eerste gedeelte van de Scheve- ningsche haringvloot bestaande uit 32 motorloggers en 4 loggers varende onder Poolsche vlag, naar de haring- visscherij vertrokken. Op den wal was, ondanks het nachtelijk uur, zeer veel belangstel ling. Om de nieuwe haring zoo vlug mogelijk aan den wal te brengen, hebben de reederijen besloten de jagerij toe te passen, d.w.z. dat één schip de eventueele vangst van meer schepen van deze week aan de markt brengt. Zoo goed als zeker kan dan ook verwacht worden, dat met Pinksteren de eerste nieuwe Hollandsche haring zal worden gegeten. Ook van Vlaardingen enTJmuiden vertrok Maandag een 35-tal schepen ter haringvangst. Overwerk, terwijl tienduizen den snakken naar arbeid Op de t wee jaar lijksche verbonds- vergadering van den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond, heeft de Bonds voorzitter, de heer J. G. van den Brink, krachtig verzet aangeteekend tegen het vele overwerk, dat in dezen tgd verricht wordt. Dit overwerk, zoo sprak hg, ge schiedt met. en zonder vergunning van de Overheid, doch bijna altijd zonder overleg met de arbeiders of hun organisaties. Indien hierin geen verandering komt, dan zal dit noodwendig tot conflicten moeten leiden. Overwerken is onder alle omstan digheden niet te voorkomen. Doch dat ieder wisse-wasje het overwerk rechtvaardigt, terwijl tienduizenden arbeiders snakken naar werk, ont kennen wg niet minder. Wereld vergaat thans in 1943. Niet alleen vanaf zijn kansel, doch ook via den aether heeft mr. Wil burg Voliva zijn aanhangers de nieuwste profetieën verkondigd. Hij verzekert, dat de wereld beslist in het jaar 1943 vernietigd zal worden. De ellende dezer aarde,?die, zooals in den Bijbel te lezen staat, aan den ondergang der wereld vooraf gaat, zal nog in dit jaar beginnen en zal tenslotte zoo vreeselrjk worden, dat de menschheid ten laatste den algehee- len ondergang met vreugde zal be groeten Doch zelfs de aanhangers van den „profeet" nemen de voorspellingen van mr. Voliva niet meer zóó ernstig. Tenslotte heeft hij reeds voor de ja ren 1923, 1927, 1930, en 1935 onder gangen der wereld voorspeld. Tusschen de verschillende „onder gangen" ondernam de predikant eveneens nog snel een reis „om de schijf", om zich met eigen oogen te overtuigen, dat aan deze verdorven wereld toch niets meer te redden valt. Mr. Voliva gelooft niet, dat'de aarde rond is; vandaar, dat hij vanaf den kansel altijd spreekt over de „schijf", waaruit hij denkt dat de aarde bestaat. Trap van ccn paard. Te Neer kreeg Zaterdag de 18-jarige zoon van de wed. v. Rooy een trap van zijn paard. Hij bekwam daardoor zulke ernstige kwetsuren, dat hij Maandag aan de gevolgen is over leden. Werkverschaffing en steun- verleening. Stopzetting gedurende de zomermaanden Op de vragen van den heerDrees betreffende het tijdelijk stopzetten van werkverschaffing en steunver- leening heeft minister Slingenberg geantwoord: Een circulaire, waarin aan ge meentebesturen in overweging wordt gegeven om de werkverschaffingen en de steunverleening van 5 Juli tot 25 September a.s. geheel stop te zetten is niet verzonden. De minister wenscht, in verband met de gestelde vragen, het volgen de mede te deelen: Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar door de rijksinspecteurs voor de werkverschaffing worden nagegaan, of en in hoeverre in bepaalde ge meenten de werkverschaffing en of de steunverleening gedurende eenigen tijd in de zomermaanden geheel of gedeeltelijk zouden kunnen worden stopgezet. Waar dit jaar voor het eerst na een aantal jaren van voortdurende stijging de werkloosheid niet onbe langrijk daalt, is de minister van meening, dat er dezen zomer in een aantal gemeenten inderdaad aanlei ding zal kunnen zijn, om de werk verschaffing en of steunverleening gedurende eenigen tijd te beperken of stop te zetten. Bij de zich in vele streken des lands vertoonende opleving in het bedrijfsleven en de daarmede gepaard gaande uitbreiding der normale werkgelegenheid, is het streven van den minister erop gericht te bevor deren, dat de arbeiders zooveel mo gelijk werk in het vrije bedrijf zul len vinden; in sommige gevallen vormt, vooral gedurende de zomer maanden, werkverschaffing een be letsel, althans een rem voor de arbeiders om vrij werk te zoeken. De minister heeft aan de rijks inspecteurs opdracht gegeven, de hierboven vermelde mogelijkheden zorgvuldig en met groote voorzich tigheid na te gaan en telkens over leg te plegen met de betrokken ge meentebesturen. Aangezien het hier geen voorzie ning van algemeenen aard betreft, noch ook een wijziging in het al gemeen beleid, is er geen aanleiding om met contactcommissies overleg te plegen. BIOSCOOPBEZOEK. Vergelijking tusschen Berlijn en Amsterdam. Ook de gang van zaken in econo- mischen zin zal dengene, die voor film belangstelling heeft interesseeren Daarom plaatsen wij hier eens tegen over elkaar de gegevens, welke wer den gepubliceerd over het bioscoop bezoek in de Duitsche hoofdstad Berlijn en die van de Nederlandsche hoofdstad Amsterdam. De eerste ontleenen wij aan de mededeelingen van de „Fédération Internationale des Associations de Cinéma's", de tweede aan het verslag van den Ned. Bioscoopbond over 1936. Wg geven eerst de cijfers van B e r 1 ij n Jaar bezoekers recettes 1930 56.658.486 57.141.931 1931 55.606.236 49.228 365 1932 51.942.962 40 228.465 1933 48.774.003 36.870 219 1934 50 225 349 39.274.653 1935 53 887.650 42 515 884 1936 61.215.086 49.583.453 Ams te rdam: Meer mensch? >te Als men l. en daar te spellingen.. de heele tin de prijzen Wie niet bijzoui pg alle zijden iw een goede 'hd Misschien/ I c „steun" nel i In eefrj mr voeder scherp groenvc zand r v verterirr schelper^ gestel Datuu. 1930 1931 1932 1933 1934 1935 1936 7.837.225 7.121.081 6.702.806 6.602.968 7.403.364 8.524.568 9.320.230 4.420.746 4.115.763 3.601.078 3.345.331 3.555.651 3.446.398 3.618.500 In beide tabellen is de economische depressie van 1930 af duidelijk te zien. Zoowel Berlijn als Amsterdam laten 1933 zien als het jaar van den sterk- sten teruggang. Wat de recettes aangaat, vertoont Berlijn in 1934 Jal weer stijging, terwijl Amsterdam die stijging eerst weer in 1936 laat zien. De gemiddelde entreeprijs bedroeg te Berlijn in 1930 1.01 Rm. en in 1936 0.81te Amsterdam in 1930 56.4 cent en in 1936 38.82 cent. In 1936 beschikte Berlijn over 399 bioscooptheaters met 200.000 plaatsen, Amsterdam over 36 bioscopen met 20.000 plaatsen. Neuzen en ooren te koop I Een ingenieus Engelsch handels man heeft neuzen en ooren in den handel gebracht. Zij zijn gemaakt van een pas uitgevonden stof, en deze kunstorganen worden eenvoudig op de natuurlijke organen geplaatst; zij blijven er ongeveer twee maanden degelijk op zitten, en kunnen dan gewoon vernieuwd worden. I Het schijnt bijna onmogelijk de j valsche organen van de echte te i onderscheiden, zoodat heel wat per- sonen, die over hun uiterlijk niet tevreden zijn, er reeds gebruik van maken.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6