slagerij chr. goumans Voor Zelfscheerders Qemengde Berichten Krakelingen. sementsproducten, die de Ufa in langen tijd heeft uitgebracht. Het gegeven van den adspirant- verslaggever, die spontaan voor een onbekend juffertje in de bres springt en daardoor tot een huwelijk la minute gedwongen wordt, is met een zeldzame handigheid en een scherp oog voor de cinematografische mogelijkheden voor het geval uitge werkt. De eene aardige vondst volgt op de andere. Die film heeft tempo, spanning en climax, het spel is voor treffelijk gedirigeerd en het muzikale peil is van dién aard, dat 't anders zoo noodlottige liedje een der fonke- lendste hoogtepunten werd. Een film, die is als champagne zoo licht, zoo sprankelend en zoo mousseerend.... een overweldigend tempo.... en zoo hebben Lilian Harvey en Willy Fritsch tesamen een film gemaakt, die de toeschouwers zich nog langen tijd met genoegen zullen herinneren. Een amusementsfilm van de beste soort. Verlenging sluitingsuur. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat door hem ingevolge het bepaalde in art. 122 der Algemeene Politieverordening Venray het sluitingsuur voor alle inrichtingen waarvoor een Volledige Vergunning of een Verlof A is ver leend, in degeheele gemeente is verlengd en bepaald op 12 uur middernacht op Zondag 16 Mei 1937. Venray, 13 Mei 1937. De Burgemeester van Venray, G. H. HOUBEN l.b. Voor dc arme zieken naar Lourdes. Vorig bedrag f 332.00 N.N. 250 N,N. uit dankbaarheid en spoedige genezing f 1-00 N.N. 10.00 Voetbalw. Serv.-Brabantia f 112.50 Van een zieke moeder f 2.50 Totaal f 460.50 Aan alle weldoeners onzen harte- lijken dank. Voorzeker zullen de arme zieken hun weldoeners te Lourdes niet ver geten, die door hun grootere of kleinere bijdragen ons in staat heb ben gesteld dat zij de bedevaart naar Maria's Genade-oord kunnen meemaken. HET LOURDES-COMITÉ. Zilveren kloosterjubileum Dinsdag, 18 Mei, viert Broeder Coenraad Molmans O.F.M. in het Minderbroedersklooster alhier zijn zilveren ordefeest. Broeder Coenraad trad op 15 Mei 1912 in het klooster en legde in 1919 de H. Geloften af. Van zijn 25-jarig kloosterleven bracht hij er 22 in Venray door. Al dien tijd kennen de bewoners van het klooster hem als een echte in schikkelijke en gedienstige broeder, die met een snaaksche lach immer voor ieder goed werk klaar staat. Maar ook velen buiten het klooster kennen Broeder Coenraad. Hoeveel kilometers heeft hy in die jaren niet afgeloopen, „gaande, zooals het in den Regel van de eerste orde staat, van deur tot deur om een aalmoes." En ondanks dat Broeder Coenraad om een aalmoes kwam, zag men hem overal en altyd gaarne komen, een ieder was gesticht door zijn eenvoud en luisterde gaarne naar zijn pleitredenen voor de belangen van het groote klooster. Met franciscaansche blijheid heeft Broeder Coenraad die zware taak van termijnbroeder verricht, terwyl hij de kunst verstond om alle gevers naar het woord van de H. Schrift te maken „tot blijde gevers, die de Heer liefheéft." Zeker is dan ook, dat de vele wel doeners van het klooster, aan wie de broeder zoo dikwijls een gebedje beloofd heeft, Dinsdag op hun beurt aan Broeder Coenraad zullen denken. In een plechtige H. Mis zal de kloostercommuniteit a.s. Dinsdag om half acht Gods rykste zegen voor Broeder Coenraad's verder leven af - smeeken. GEVONDEN; 1 paar dames-glacé handschoenen, zyn bij J. Kusters, Schoolstraat; rijwielplaatjes, is J. Trommar, Stationstraat; aangeloopen jonge hond, is by Pelzer, Vlakwater; 'kindermuts, is bij Beerkens, Schut- terspad; kinderover jas je, is by Wed. Schaeffers, sigarenmagazijn; porte- monnaie, is bij gemeentepolitie; rij wielplaatje, is by Fr. Aerts, Mgr. Nolensstraat; achtergelaten porte- monnaie, is bij Wed. Bekkers, Groote straat; aangeloopen jonge doghond, is bij Wayenburg, Wilhelminastraat. Motor-voetbalwedstrijd. Iets nieuws en sensationeels staat Venray te wachten op 30 Mei a.s., n.l. een voetbalwedstrijd per motor fiets. Zulke wedstrijden zijn in onze streken nog weinig of totaal niet bekend. In België echter zijn ze zeer populair. Daar worden ieder jaar zelfs kampioenwedstrijden gehouden, De Belgische kampioen nu van gekookte metworst gesneden 25 ct. per half pond aan stuk 40 ct. per pond gek. schouderham gesneden 35 ct. per half pond droogworst gesneden 35 ct. per half pond aan stuk 65 ct. per pond droge saucisse gesneden 45 ct. per half pond aan stuk 80 ct. per pond dit zijn specialiteiten van 1936, die in dit seizoen nog één Zondag vrij was, n.l. 30 Mei a.s., komt op dien datum op het Sport terrein aan den Leunschen weg een wedstrijd spelen tegen de bekende Motorvoetbalclub uit Antwerpen. Het batig saldo komt ten goede aan de beide Gymnastiekvereenigin- gen alhier, die tevens deze zeer bijzondere voetbalwedstrijden orga- niseeren. Wij wenschen haar veel succes en een ruim batig saldo! Centrale Limburgsche V arkensfokdag Woensdag werd te Roermond de eerste Limb. Varkensfokdag gehou den. Er waren ruim 200 inzendingen var 't Veredelde Duitsch Landvarken (V.D.L.), het Groot Yorkshire en Denen. Natuurlijk waren hier de beste varkens uit de provincie bijeen gebracht. Uit onze gemeente werden de navolgende inzendingen bekroond: Cat. 12. Zeugen V.D.L. 2c no. 2358 van J. van Osch, Leunen. Cat. 1. Beeren (Denen) 3 Evert van A. Poels, Venray. Cat. 6. Zeugen met minsten 9 big gen, 1 Jans van A. Poels, Venray. Cat. 9. Drachtige zeugen, 2 Jana van Joh. Rambaghs, Castenray. Cat. 10. Zeugen, 2 no. 159 van A. Poels, Venray. Cat. 11. Dragende zeugen, 1 no. 259 van dezelfde. Cat. 11. Dragende zeugen, 3 no. 219 van J. Rambaghs, Castenray. Cat. 12. Zeugen, 2 no. 342 en 3 no. 343 van L. Backus, Venray. Cat. 12. Zeugen, 2 no. 353 vanH. van Rijswijk, Oirlo. Cat. 6. Zeugen met biggen (Groot Yorkshire) 3b Thea van A. v. Dijck, Overbroek. Cat. 9. Dragende zeugen, lb Anna van J. van Osch, Leunen. 3a Juliette van J. v.d. Winkel, Smakt Cat. 11. Dragende zeugeD, lb 3988 van A. Broeren, Lull. 2b 1817 en 2c 8119 van H. Goumans, Lull. Cat. 12. Beeren, 1 Reo van G. Derks, Lull. Cat. 15. Zeugen met afst., 3 Lorrie van EL Goumans, Lull. De „Opmarsch." De „Opmarsch" kwam wederom uit met een omvang- en inhoudrijk nummer. „Katholiek en Nederlander" is de fiere inzet en dan krijgt elk wat wils of.... niet wilsMiddenstan ders, tuinders, kleine boeren enz. zien, dat voor hun belangen wordt gewaakt. N.S.B., K.D.P., Bouwman c.s., de liberalen, de Zwart Fronters enzze kunnen zich geen van allen over gebrek aan belangstelling be klagen. Een nummer, dat in groote verspreiding zijn nut moet doen. LEUNEN. Naar wy vernemen heeft onze dorpsgenoot de heer Fr. Lucassen bij het te Utrecht gehou den examen het rijksdiploma be haald als hoefsmid. De geslaagde van harte proficiat. YSSELSTEYN. Op het Ruiterfeest te Herjen behaalde onze kranige Ruiterclub de eerste prijs met vier tallen. Verder behaalde L. Janssen de 2de prijs voor schoondraven, de 2de prijs met defileeren en J. Maas- sen de 3de prijs met springen. Onze vereeniging heeft thans drie maal ep~ eerste prijs met het num mer viertallen. Rechtbank te Roermond. Vonnis 11 Mei: P. G. D., 38 jaar, chauffeur te Wanssum, vrijgesproken van doode- l\jk aanrijding door schuld van mej. J. van Lier te Blerick op 23 Febr. j.l. MEERLO. Als verdacht van het plegen van meerdere kleine diefstal len in deze omgeving werd alhier aangehouden en na onderzoek ter beschikking der Justitie naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht de 20-jarige J. A. V. van hier. 50-Jarig jubilé Lourdesgrot. Het plechtige feest ter herdenking var het 50-jarig jubilé, dat de Lour desgrot te Tienray door Pastoor Maessen z. g. werd gebouwd, zal al daar gehouden worden op 16 Juli a.s. Oud huis te Venlo In de Jodenstraat te Venlo bevindt zich in deerlijk vervallen staat een laat-gotisch huis, waarvan de bak- steenen gevel uit het midden van de zestiende eeuw dateert. Deze gebeele buurt wordt afge broken om voor nieuwe woningen plaats te maken. Naar verluidt zou echter de vereeniging „Hendrik de Keyzer" op het huis Jodenstraat no. 30 de hand hebben gelegd en zou het worden gerestaureerd. Een mooie vrijer. Woensdag is in het Huis van Be waring te Roermond opgesloten de 25-jarige gehuwde S. uit Tegelen, die zich had schuldig gemaakt aan oplichting tot een bedrag van ruim 120 gulden, ten nadeele van een daar ter stede wonende uit Herten af komstige dienstbode. De man had aan het meisje voor gegeven ongehuwd te zijn en toen beiden trouwplannen gingen koeste ren spaarde hy te samen met het meisje om de meubels te koopen. Iedere maand ontving hy van het loon van de op hem verliefde dienst bode 10 of 20 gulden zg. om op de spaarbank te zetten. Het duurde zoo meerdere maanden eer de aap uit de mouw kwam, en niet alleen bleek dat S. in werkelijk heid een andere S. was en reeds een gezin had, maar ook dat hij de spaarcenten alleen had opgemaakt. Lijk opgehaald Woensdagmorgen werd naby het veer in Buggenum het lyk opgehaald van den 10 dagen geleden te Roer mond verdronken 22-jarige A. de Bock. Uit een boom gevallen. I Te Schaesberg waren eenige jon gens van 10 tot 15 jaar aan het spelen in de bosschen. Een hunner, het 13-jarige zoontje van de familie M., had hierbij het ongeluk van een hoogte van circa 6 meter uit een boom te vallen. Spoedig was dokter Van den Eerden ter plaatse, die ernstige Inwendige kneuzingen, een gebroken ruggegraat en vrij ernstige verwondingen constateerde. Het knaapje werd dadelyk over gebracht naar het ziekenhuis. Zijn toestand is zorgwekkend. zag hij zich genoopt krachtige maat regelen te nemen om het verzet te breken en de crisisambtenaren te ontzetten. Hy gaf bevel tot een charge met den gummistok. De agen ten schaarden zich onmiddelyk in een lange linie en voerden een felle voer van wapentuig en vrijwilligers naar Spanje moet ons land f 155.000 bijdragen, gerekend op een controle van een jaar. Slag voor onze druiventeelt Ondanks de besprekingen tusschen attaque uit. waarbij zeer rato klappen de 0slo-3taten, welke een verruiming Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeependan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos De notarisfraude te Gemert, Op 1 Juni a.s. zal voor de Roer- mondsche Rechtbank in behandeling komen de zaak tegen den voor eenige maanden wegens diverse mal versaties gearresteerden notaris V. uit Gemert. Aan V. wordt ten laste gelegd verduistering van eenige bedragen, ieder van eenige duizenden guldens, welke hem waren ter hand gesteld als aflossing van hypotheken. In- plaats van deze gelden aan de geld schieters te doen toekomen heeft de notaris deze voor andere doeleinden aangewend, terwijl hij alsof er nog geen aflossing had plaats gehad, zelf de rente doorbetaalde. Er zijn een 6-tal getuigen gedag vaard. Mr. van der Putt uit Eind hoven zal de verdediging voeren. Smokkelstatistiek Door de rijksambtenaren werden in de maand April onder de gemeente Maarheeze in beslag genomen 210 kg. Belgische margarine en een hee renrijwiel, afkomstig van smokkel handel. Uit deze statistiek blijkt, dat het met den smokkelhandel steeds slap per gaat. De vorige maand werden in beslag genomen 450 kg. margari ne en 3 rijwielen. Twee dooden op onbewaakten overweg. Op den onbewaakten overweg tus schen Ede en De Klomp is Donder dagavond om kwart voor zeven een personenauto door den D-trein, die op dat tydstip den overweg passeert, gegrepen. De inzittenden, de 22-jarige Van Oostenbruggen en de 23-jarige Van Butselaar, beiden afkomstig uit Veenendaal, werden uit den wagen geslingerd en op slag gedood. De auto werd 500 meter meege sleurd, waarna de trein tot stilstand kwam. De wagen was totaal vernield. Van Oostenbruggen leerde nog slechts kort autorijden en werd door Van Butselaar onderwezen. Eerst genoemde zat achter het stuur en gaf, in plaats van te remmen, vol Het uitzicht slecht. ter plaatse is niet Door den bliksem gedood. Woensdagmiddag ontlastte zich boven de residentie een kort, doch zeer hevig onweder. Uit de Bosch laan kwam een moeder met drie kinderen in de richting Bezuiden- hout geloopen. Een kind liep naast de moeder, twee zusjes liepen voor uit. Toen de moeder het raadzaam vond, voor den hevigen regen te schuilen in den winkel van de firma K., bij den hoek van den Bezuiden- houtscheweg riep zij de beide kinde ren, die voor haar liepen, terug. Het jongste meisje voldeed daaraan onmiddellyk, het oudere zusje, de 9-jarige A. K. uit de Schiestraat, aarzelde en bleef nog een ondeel baar oogenblik onder een boom staan, hetgeen noodlottig werd. Een felle bliksemstraal trof het kind, dat op slag dood was. De consternatie ter plaatse was natuurlijk groot. Relletjes op de Bossche veemarkt. Op de groote veemarkt te 's-Her- togenbosch is het Woensdagmorgen tot een ernstig incident gekomen. Massa's boeren hebben zich krachtig verzet tegen de uitvoering van de crisismaatregelen. Ongeveer elf uur werd door vier crisisambtenaren op de markt ge controleerd. Twee hunner verdachten de gebr. K. uit Ravenswaay van het bezit hebben van valsche schet sen en wilden beide boeren arrestee ren. Zij riepen daartoe de hulp in van twee burger politiemannen. De ar restatie ging niet zonder verzet en alle boeren in de omgeving poogden de ambtenaren te hinderen en de arrestatie te beletten. Toch slaagde men er in, beide aangehoudenen in het reserve-politieposthuis binnen te brengen, doch de crisisambtenaren waren genoopt zich daar eveneens in veiligheid te stellen. Op het buitenterrein ontstond te- zelfder ure een ander incident met een anderen crisisambtenaar, die in groote moeilijkheden kwam. Deze werd ernstig mishandeld en bet zag ef kwaad voor hem uit. Een politieagent stortte zich onversaagd in het kluwen razende, schoppen Ie en slaande men - schen en slaagde er met uiterste in spanning in, den ambtenaar te be vrijden en voor diens eigen veiligheid in het reeds zoo bedreigde politie- posthuis binnen te Joodsen. Het verzet nam nog steeds in he vigheid toe. Een ontzaglyke menigte drong naar het gebouw op en poogde de arrestanten te bevryden. De be perkte politiemacht was niet in staat de orde te herstellen. Van het hoofdbureau rukte een motorwagen aan, maar de verschyning van nieuwe politiemannen werkte als olie op het vuur. Aan alle zijden vlogen steenen door de lucht en suisden op de politie neer. In deze kritieke stonde arriveerde een politieinspecteur met aanzienlij ke versterkingen. Tevergeefs trachtte deze ambtenaar de woedende boeren tot bedaren te brengen. Tenslotte werden uitgedeeld. Eindelijk was het terrein ontruimd en konden de aan gehouden boeren in een gerequireerde auto in snelle vaart naar het politie bureau worden gevoerd. Nog lang daarna bleef het onrustig. Het politieonderzoek moet uitma ken of men hier met een berekend verzet te doen heeft en wie daarvan eventueel de leiders zijn geweest. Naar aanleiding van de gebeur tenissen op de Bossche veemarkt, verneemt de Msb. dat sedert langen tijd een groep boeren uit de om geving van Tiel, Beusichem, Raven swaay, Kerk-Avezaath enz. verdacht werd van haüdel in valsche vee- schetsen. De crisis-controleurs slaagden er echter nooit in afdoende bewijzen in handen te krygen tot men meende Woensdag een goeden slag te kunnen slaan door de aanhouding van de gebr. K., die in het bezit werden gevonden van valsche schet sen. Onmiddellijk maakten beide boeren een geweldig misbaar en be dreigden de ambtenaren, die de hulp van twee agenten inriepen. Ven alle kanten stroomden toen de boeren toe, die niet wisten wat gebeurde en meenden dat het alleen tegen de crisiswet en de con troleurs ging en er niet mee bekend waren dat beide boeren sinds lang verdacht werden van valschheid in geschrifte. In de stad doen verhalen de ronde, dat de politie felle charges met de blanke sabel zou hebben uitgevoerd dat er revolverschoten zouden zijn gelost. Dit is bezijden de waar heid. Wel hebben de woedende boeren een groote melkbus opgetild en die over de hoofden der menigte heen, op de politie geworpen. Dit gaf een geweldigen slag, die als een schot in de hal weerklonk. Het ging echter niet tegen de politie. Telkens als de politiepost openging en de menigte vermoedde, dat de ambtenaren buiten zouden komen ging er een ontzaglijk gejoel op. De controleurs werden onder politiegeleide met een auto, die men nog trachtte aan te vallen, naar 't politiebureau overgebracht. De arrestanten behooren tot een groep boeren, die op allerhande wijze trachten de wet te saboteeren. Bovendien werd een der betrokke nen van minder faire practijken verdacht. Zoo trad hrj onlangs op de markt met een joneren boer in onderhandeling over den verkoop van vee tegen een som van f 140. De koop ging toen niet door, maar een paar uur later werd de jonge boer op het achterterrein door den ver- kooper mishandeld en van zyn geld beroofd. Toen deze bang werd voor de gevolgen heeft hij alsnog 't vee geleverd. Uit vrees voor wraak heef t de jonge boer geen aangifte durven doen. De politie was van dit alles op de hoogte. Geen wonder dat ze krachtig wilde ingrijpen, toen deze man ook weer by het verzet was betrokken. Het feit echter dat alle boeren zoo spontaan tegen de wetten en tegen de ambtenaren fulmineerden, wordt teekenend genoemd. Dc N.S.B. op den terugweg. Wij hebben al eens meer op ver schijnselen gewezen, die duiden op teruggang in de N.S.B. Wy denken b.v. aan het feit van de mislukking van het Nationale Dagblad, waar 14 man werden ontslagen en waarvan Mussert thans zegt, dat het 6000 nieuwe abonné's moet krygen om in stand te blyven. Verder wijzen wij erop, dat Mussert in Januari nog de verwachting uitsprak, dat 200.000 personen naar de Hagespraak te Lunteren zouden komen en thans heet het in een oproep, dat tiendui zenden verwacht worden. Nieuwe berichten komen bevesti gen, dat de N.S.B. hard op den te rugweg is. In Groningen zou Mussert zelf op twee plaatsen spreken. Een spreek beurt werd afgelast, omdat er niet genoeg belangstelling bestond. De leider sprak alleen in Groningen en daar had hy niet eens een" volle zaal. Een jaar geleden had hij daar twee volle zalen. In Friesland en Drente is het al evenzoo met de belangstelling; overal groote teruggang tegenover een jaar. En dat met de verkiezingen voor de deur! Dc N.S.B. op de helling. Bij de opening van het nieuwe kringhuis te Utrecht, zoo lezen wij in het „Vaderland", heeft ir. Mussert medegedeeld, dat als de verkiezingen achter den rug zyn, de N.S.B. op de helling gaat, om te worden na gezien. En dan zullen wij, zei hij, ieder, die wel in naam bij ons hoort, maar voor de instandhouding der beweging metterdaad geen, of onvol doende krachten schenkt, van ons weten af te snijden, want ballast kunnen wij in de N.S.B. niet langer gebruiken. Liever slechts een korps van ettelyke duizenden, maar dan ook een „keurkorps", dan een ver zameling van tienduizenden, waar wij letterlyk niets aan hebben, om dat zij voor de beweging zelve nie mendal doen. der onderlinge handelsbetrekkingen ten doel hadden, heeft één dezer staten, Zweden, aan onze druiven- teelt een zware slag toegebracht. Op aandrang van de Zweedsche kweekers heeft de Zweedsche minis ter-president een wetsontwerp inge diend om ingaande 1 Juli a.s. het invoerrecht op druiven te brengen op 35 kronen per 100 K.G. Het schijnt wel vast te staan, dat het Zweedsche parlement dit voorstel, dat reeds geruimen tijd in de lucht heeft ge hangen, zal aannemen. Deze maatregel beteekent dat de Nederlandsche export van druiven naar Zweden in het a.s. seizoen grootendeels niet meer loonend zal zyn. Onze kweekers zitten ineens met een surplus van l1/, millioen kilo gram druiven, waarvoor geen afzet is. Briefport wordt verlaagd* Het hoofdbestuur der P. T. T. heeft in principe besloten een zeer be langrijken stap te doen, namelijk het interlocale briefport te verlagen van zes tot vijf cent. De prachtige be drijfsresultaten van het eerste kwar taal, hebben den doorslag gegeven voor dit besluit. Hiermede zal dan de toestand van vóór den oorlog voor het interlocale briefport zyn hersteld. Voor het postvervoer komt op 22 Mei a.s. by het ingaan van den zo merdienst voor de spoorwegen ook nog een verbetering. Dan namelijk zal de post, welke met de nachtpost treinen wordt verzonden, over het geheele land in de ochtendbestelling worden opgenomen. Op het oogenblik is zulks reeds in verreweg het grootste deel des lands het geval, doch eenige kleinere plaat sen. in het bijzonder in Westelijk Noord-Brabant en Zeeland vielen daarbuiten. Over een week zal men daar nu ook van de instelling der nachtposttreinen kunnen profiteeren. Op een mijn geloopen. De Britsche torpedojager „Hunte" (H 35) Is op vyf mijlen van Almeria op een mijn geloopen en ernstig be schadigd. Acht leden der bemanning werden gedood en 24 gewond. Staking in Amerika's staal-industrie. De eerste groote staking in de Amerikaansche staalnyverheid se dert 1919 is Woensdagavond te 11 uur uitgebroken, toen de nachtploeg in twee fabrieken der staalonderne- ming van Jones en Laughlin te Pittsburch niet aan den arbeidfging. Bij deze onderneming zyn 27.000 ar beiders in dienst. De vakvereeniging voor arbeiders de automobielindustrie bereidt een nieuwen slag voor tegen Ford. Met alle propaganda-middelen, waar over zij de beschikking heeft, wil zè de arbeiders der Ford-fabrieken van River Rouge bewegen, deel te gaan uitmaken van haar organistie. Tot dusver is de vakvereeniging, die be hoort tot het comité voor indus- triëele organisatie van Lewis er niet geslaagd, by de Fordfabrieken vasten voet te krygen en door haar dreigementen den „auto-koning" tot toegeven te dwingen, By de General Motors is evenmin rust ingetreden. In twee groote fa brieken van dit concern hebben de arbeiders opnieuw het werk neer gelegd. Gevreesd wordt, dat de staking in de Amerikaansche staalnyverheid zich aanmerkelijk zal uitbreiden en dat nog 158.000 man, o a. bij de Bethlehem Steel het werk zullen neerleggen. Plukken. De burger ziet den Staat vaak als een poelier en zich zelf als de kip, die zich moet laten plukken. Maar als deze kip de kans krijgt, toont zy zich nog erger dan de baas-poelier, dien ze met liefde het vel over de ooren trekt. Het is eigenaardig, maar velen, die zich in den gewonen handel nauwgezet aan de gangbare begrip pen van moraal houden, worden tegenover den staat gemakkelijk dieven en woekeraars. Het is een .sport" om de publieke kas te be- nadeelen. En toch is deze het ge meenschappelijk bezit van het ge zamenlijke volk; we vullen haar, ieder voor ons deel en we dragen ook weer ieder naar ons deel in de eventueele tekorten bij. Tenslotte begappen we dus elkaar. We smokkelen, als we de grens over komen. We koopen, als we de kans krijgen, sigaren, waarvoor geen accijns is betaald. We gebruiken voor den tweeden keer een post zegel, die den eersten keer é.1 te licht was gestempeld. We weeken 'n plakzegel los. We verzwygen stille inkomsten voor de belasting. Dat zijn van die kleine dieverytjes, waaraan zoo niet „we" toch zeer velen onzer zich zonder ge- wetenslast bezondigen. Ergerlijker is, hoe sommigen ook niet schromen om 'n groote slag te slaan ten koste van medeburgers. Een merkwaardig voorbeeld daarvan vonden we vermeld vanuit Apeldoorn. Daar is men aan een rioleeringswerk bezig, dat o.m. de verbetering van de beek de Grift inheeft. Daarvoor moeten wat particuliere gronden worden aangekocht. Een deel dezer gronden behoorde aan een groote firma ter plaatse. Volgens het officieele taxatie rapport aan het gemeentebestuur waren deze eigendommen op samen 18000 geschat. De betreffende firma vroeg echter in Mei 1934 niet minder dan f 131.758. Twee jaar later ver laagde zij dit bedrag tot f 85.494, waarna het bij laatste schrijven tot 52.150 daalde. Ook dit bedrag was Gem. Werken natuurlijk nog veel te hoog en deze dienst ontwierp toen een nieuw plan, waarin de gronden der bedoelde gronden niet vielen. Toen ineens.... verliet deze firma haar standpunt en bood ze zelf de gronden voor den taxatieprijs van f 18000 aan. Voor welk bedrag de koop tot stand kwam. Met loven en bieden was de firma dus gekomen van f 131.758 tot f 18000 En reken maar, dat ze nu nóg genoeg „verdiende." Het schynt toch wel waar te zyn, dat het gemeenschapsgevoel meer in het hart dan in de portemonnaie van brave vaderlanders huist! Waarom wacht Mussert tot na de verkiezingen Is het niet onaardig om de duizenden, die hy blijkbaar wil uitsmijten, éérst nog op hem te laten stemmen, vóór ze den.... trap nakrijgen Overigens, de N.S.B. staat al op 'n helling, ondanks Mussert's voor nemens voor straks. Ze is aan het wegglijden, zóó diep, dat er straks geen ophalen meer mogelyk zal blijken. Controle op Spanje. Kost ons f 155.000. In de kosten van de internationale Duur luchtverkeer De ramp met het luchtschip „Hin denburg" heeft weer eens de vraag doen rijzen of het luchtverkeer in zijn huidigen omvang eigenlijk wel gerechtvaardigd is. Dat er met Zeppelins wordt ge- experimenteerd, och, de wereld moet vooruit. Vaste luchtlijnen met Zeppelins zijn o.i. echter nog niet verantwoord. Er zyn maar weinig menschen, voor wie tyd zooveel geld beteekent, dat voor hen een lucht schipverbinding op Amerika benoo- digd zou zyn. Als men dan nagaat, wie met de Hindenburg reisden een aantal dames en heeren uit de hoogere kringen, die met hun tyd en geld geen raad weten, plus een groep studenten, die een trip hadden ge maakt door Europa dan neigt men tot de conclusie, dat de over heden, die dergelijk verkeer met zware subsidie's mogelyk maken, een betrekkelijk onnut werk doen. Rekenen we nu niet de ontzaglyke kosten van zoo'n luchtschip, zyn geregelde vulling, het brandstofver bruik enz. maar gaan we eens na, hoe op de Hindenburg voor 31 pas sagiers, 69 leden-bemanning noodig wareD, dan zegt men toch: dat is krankzinnigenwerk. Leest men dan bovendien in de verslagen van het ongeluk, dat by de landing van het luchtschip ge reed stonden om deze manoeuvre van het schip te volvoeren 92 mari niers en 132 „ervaren burgers", „door agenten der Zeppelin-maat schappij gehuurd".... Bedenkt men bovendien, dat in Friedrichshaven evenveel menschen behulpzaam moeten zyn geweest by de opstijging, dan moet men minstens de economische onverant woordelijkheid erkennen van een bovendien gevaarvol vervoer van 31 ryke dames en heeren, die daarbij de assistentie van 400 500 werkers behoeven Laten we ten onzent wijzer zyn en voorloopig nog geen Zeppelin- Paardenkeuring WoeDsdag a.s. om 8 uur wordt op het Henseniusplein alhier de keuring gehouden voor Luxe- en Landbouw- tuigpaarden. from Zondags Pinksteren rjji, f Maria-lm£' moeten „at volledig zijn, als 0»^od. die nog e»-orn ,Dte °ve>atr met bq la.rod3 Orde, H. fcX ging zjjn aJ,l0 hierbij en yen Wacht inifeXcft Om 2 lur fiTE naar de U^aa zich keurigst; aan de stipje. Zij, die j, voor de pr-^ger dan nog m^gei Maandagge lof klein-, ex waar een fiherto Kaartjes achterstallig^^ gezuiverd 2; Boeken v<eBi alsdan nog^veI volgt rekent Dinsdag s], pluvier metm. voor deze geltenl zyn. Jongelinpver hierbij aansluia. Woensdags i groepen. IJ. 7 uur gsoeij a samenkomt ja j K.J.M.-ern int j optocht. Dinsdag baj—h Woensdag tf 8 Donderdag Uf S Vrydagfi i;®es IJ. Tweede P&erd en Mariigw H groep en Donderdag (ur I K.J.M.-leilsteü Eerste Hnkördaj komst aaa 't y.v, Burgerlijke Stand Venray. Aangiften van 7 tot 14 Mei GEBOREN Petrus H. v.d. Heuvel, Merseloschew. Hendrika M. Vullings, Leunen. Johanna J. A. Janssen, Draalstraat. Gerardus H. M. v. Gerven, Bergweg. GEHUWD Hubertus M. Jacobs, 46 jaren, schilder en Maria C. Duyf, 42 jaren, beiden te Venray. Gerardus H. v. d. Bosch, 23 jaren, schoenmaker en Maria H. Nicolai, 21 jaren, beiden te Venray. ONDERTROUWD Cristiaan J. van Hoof en Anna Theloy, beiden te Venray. Francis Kusters te Bakel, en Hen drika J. Donders, te Venray. Hendricus J. Donders en Maria H. Hoedemakers beiden te Venray. OVERLEDEN Jacobus H. Creemers, echtgenoot van A. W. van der Kallen, 52 jaren, Langeweg. Henricus Hermens, echtgenoot van C. H Derksen, 48 jaren, te Bergen. 3 patiënten St. Servaas. 1 patiente St. Anna. controle tot het tegengaan van toe- dienst op Indië instellen. Kerkelijke Diensten. Parochiekerk. Parochiekerk giro 136144. Heer der weekKapelaan Kuepers. Morgen ZONDAG Hoogfeest van Pinksteren. DEKENALE TOEWIJDING AAN MARIA. De geloovlgen worden verzocht ook op dezen dag zooveel mogelijk ter H. Tafel te naderen. De H. Missen om 6, 7, 8 en 10 uur. Om 9 uur Kindermis, 8 uur H. Mis door Mgr. Lemmens, 10 uur Hoogmis door den Hoogeerw. Heer Thieleu, oud-Deken, met pontificale assistentie van Vader Bisschop. MAANDAG 2e Pinksterdag de diensten als op Zondag. De H. Missen om 6, 7, 8 en 10 uur. Om 9 uur Kindermis. DINSDAG 7 uur leesmis voor Antonia Swinkels, half 8 leesmis voor Bernard Loenen, 8 uur Jaarg. voor Gerard Gerrits, Johanna Buggems en ouders. WOENSDAG half 8 leesmis voor Bernard Loenen, 8 uur Jaarg. 2e klas voor Leonard Thielen en ouders. DONDERDAG 7 uur te Veltum H. Mis, kwart na 7 Sacramentsmis en generale H. Communie van de leer lingen der Meisjesschool, 8 uur Jaarg. voor den Zeereerw. Heer Pastoor Greymans. VRIJDAG half 8 leesmis voor Bernard Loenen, 8 uur Jaarg. 2e klas voor Henricus Mosmans, Petro- nella Verriet en kinderen. ZATERDAG 7 uur Lof. WOENSDAG, VRIJDAG en ZATER DAG zyn de Quatertemperdagen, geboden Vasten en onthouding van vleeschspyzen. H. Familie. Deze week vieren hun patroon heilige J. Goumans, A. van Soest, P. Ron gen, A. Wijnhoven, A. Huisman, P. van Dyck, H. Willems.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 2