Mariaf eesten V enray Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs Eerste Pinksterdag de onvergetelijke dag voor het Dekenaat Venray. RIJKSINKOMSTENBELASTING Wie „Sneeuwklokje" Roomijs kent, Wil geen and're.... is verwend. Buitenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 15 Mei 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 20 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch- ten tgd bezorgd 40 cent PEEL ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel .71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Daar is ie weer Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering „Onder Maria's bescherming Eindelijk staan wij dan aan den vooravond van den grooten dag, dat het geheele Dekenaat Venray zijn grootsche hulde zal gaaü brengen aan ons aller Koningin en Moeder Maria. Negen Parochies en twee Rectoraten van ons Dekenaat zullen zich Zondag met hun geestelijke leiders te Venray vereenigen om Vader- Bisschop, Die zelf het Dekenaat Venray aan Maria zal komen toe wijden. Een grootsche gebeurtenis, die jaren en jaren iedereen zal bijblijven, een plechtigheid, welke in Venray nog nimmer heeft plaats gehad. Dit zal dan ook in duizenden van buiten Venray hierheen doen komen om van deze plechtigheden getuige te zijn. De versiering, zoowel van de straten als van het feestterrein, is door de versieringa-commissie keurig verzorgd, dit mag gezien worden. Hieronder laten wij de voornaamste mededeelingen volgen De weg welke de stoet zal volgen Isj Langstraat (opstelling), Leeuwstraat, Schoolstraat, Eindstraat, Over- loonsche weg. Gasstraat, Maasheezer weg, Hofstraat, Groote Straat, Patersstraat, Leunsche weg, Sportterrein. Opstellen van den stoet. Om de stoet van vereenigingen, praalwagens, groepen enz. goed en op tijd in elkander te zetten, verzoeken wij allen om 2.15 te Venray aanwezig te zijn. De groepen en de vereenigingen worden op de Lang straat verwacht, terwijl de praalwagens moeten komen door de Paters straat en zich opstellen in de Paterslaan. Zoowel op de Langstraat als in de Paterslaan staan jongens met schilden gereed, dragende het nummer van hun plaats in den stoet. De samenstelling van den stoet en de opstelling op het terrein. Marechaussee's te paard. Ruiterclubs uit bet Dekenaat. PRAALWAGEN Parochie Leunen; vaart ons levensschip veilig." Schutterij het Zandakker. (Bij het altaar linkerzijde) Harmonie Venray. (In vak F) Kinderen van het St. Josephsgesticht (In vak H) PRAALWAGEN Parochie Castenray„O. L. Vrouw van Altijd durende bijstand." Jongensscholen. (In vak H) PRAALWAGEN Parochie Merselo „Huisje van Nazareth." Verkenners en Welpen. (In vak H) Fanfare Wanssum (In vak F) Meisjesscholen. (In vak K) PRAALWAGEN Parochie Wanssum; „Koningin der Engelen." K J. M. en K. J. V. PRAALWAGEN van K.J.M. en K.J.V.; Meisjes-Congregatie's. PRAALWAGEN St. Annagesticht„Maria Koningin der Slaven." Groote Congregatie en Vrouwen Derde Orde (In vak E) PRAALWAGEN der Congregatie; „O.L. Vr. Onbevlekt Ontvangenis." Fanfare Merselo. (In vak F) Groep Pensionaat Jerusalem; Maria-Congregatie in uniform. (In vak D) Groep id. id- Iconen draagsters. (In vak D) PRAALWAGEN id. „Maria, de Belofte van het Oude Verbond." (Voorafbeeldingen Eva, Judith, Esther.) Groep van de Meisjesschool. „De Rozenkrans." 65 kinderen (In vakD) PRAALWAGEN Pensionaat Jerusalem „Maria's Moedervreugde." Groep van de Meisjesschool, Ave Maria (In vak D) PRAALWAGEN Pensionaat Jerusalem „De verheerlijking v. Maria." Boerinnenbonden. (In vak E) PRAALWAGEN Rectoraat Oostrum„O.L. Vrouw van Oostrum." Jongewacht. (In vak C) PRAALWAGEN jonge Wacht; „Maria." jonge Middenstanders (ïn vak C) Fanfare Leunen. (IQ vak F) Voetballers en Turnclubs. (Id vak C) PRAALWAGEN Parochie Oirlo„Maria Koningin der Martelaren en der Maagden." Handboogschuttergen, St. Ludovicusvereeniging en aid. Schutterij Blitterswijk. (ïn vak B) PRAALWAGEN Parochie Geysteren„St. Willibrordus en Sterre der Zee." Mannenkoren en Polyhymnia-deputatie. Werkliedenvereeniging en Credo Pugno PRAALWAGEN Schutterij St. Anna; Kindje Jezus." Fanfare Blitterswijk. Boerenbonden 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 81- 32. 33. 34. 35. (In vak K) „Maria als Wereld-Koningin." (In vak E) 39. 40. 41. 42. 43. (In vak A) (In vak A) ,H. Moeder Anna en het (In vak F) (In vak B) Heide „Het bezoek van Maria PRAALWAGEN Jonge Boeren, aan bare nicht Elisabeth." 44. Jonge Boeren (In vak B) 45. PRAALWAGEN Parochie Blitterswijk; „Koningin der Apostelen." 46. Harmonie Oostrum (In vak F) 47.' Groote Middenstand en St. Nicolaasgilde (In vak B) 48. PRAALWAGEN Rectoraat Smakt; „H. Familie" en Fanfare Holthees-Smakt. 49 H. Familie en Derde Orde (In vak A) 50. PRAALWAGEN Parochie Ysselsteyn„Koningin v.d. H. Rozenkrans" 51. Fanfare Oirlo (In vak F) 52. PRAALWAGEN Studenten van het Gymnasium „O.L. Vrouw van Zeven Smarten." 53. Koorzangers (In vak L) 54. PRAALWAGEN St. Servatiusgesticht„Onder Uwe bescherming nemen wij onze toevlucht." 55. Misdienaars van het Dekenaat. (In vak voor het Altaar) 56. Fraters der Eerw. Paters Franciscanen, welke bij de Paterskerk in den stoet komen. (Aan weerszijden van den middengang) Z. h. Exc. Mgr. Lemmens (in open auto) en h. h. Geestelijken, welke zich vanaf de Eere-tribune op de Groote Markt met de andere autoriteiten te voet bij den stoet aansluiten. Autoriteiten (Op stoelen in vak G) 57. Schutterij St. Anna. (Rechts van het Altaar) 58. Marechaussee's te paard. Het miraculeuze beeldje van Onze Lieve Vrouw van Oostum zal eveneens in den stoet meegedragen worden. De praalwagens stellen zich bij de schilddragers op in de Paterslaan en trekken deze binnen vanaf de Patersstraat. De andere Nos. stelleD zich op in de Langstraat, dus daar waar ook de schilddragers met Nos. gereed staan. Zorg op tijd te zijn. Om klokslag 3 uur wordt het vertreksein gegeven. Het is verboden, en hieraan zal streng de hand worden gehouden, zich aan te sluiten bij den stoet gedurende het trekken van den stoet door de straten van Venray. De letters A tot en met L achter de verschillende groepen duiden aan, in welk vak deze groepen worden geplaatst op het feestterrein Leunscheweg, welke vakken op het terrein ook met deze letters zijn aangeduid. De Praalwagens worden links en rechts op het terrein geplaatst. Volgorde van de plechtigheden, 1. Om half vier wordt Mgr. Lemmens op de Eere-tribune op de Groote Markt verwacht. 2. Om 3 uur vertrek van den stoet van vereenigingen en groepen in de Langstraat en van den stoet van wagens in de Paterslaan. 3. Na het défilé stapt Mgr. in open auto en sluiten de Heeren Gees telijken en andere Autoriteiten zich te voet achter den stoet aan. 4. Bij het feestterrein stapt Mgr. uit en neemt met de Heeren Gees telijken plaats op de stoelen voor het altaar en de andere Heeren Autoriteiten nemen plaats op de stoelen links van den hoofdgang, terwijl voor Heeren Burgemeesters en Deputé afzonderlijke stoelen zijn geplaatst. 5. De plechtigheden op het Feestterrein: Bemerkingen 1. Het spreekgestoelte bevindt zich aan den Evangelie-kant van het altaar, aan den Epistelkant de plaats v.d. dirigent van 't koor. 2. Pater Huppert kondigt alle plechtigheden vanaf 't spreekgestoelte aan. a. de 12 artikelen des geloofs; b. toespraak van pater Hupperts; c. de H.E. Heer Deken doet aan de trappen van het altaar de toewijding van het Dekenaat (blz. 40); d. het Magnificat (blz. 46) e. een Kind komt Mgr. de Geestelijke ruiker aanbieden; f. de kin deren zingen het kinderlied (blz. 48) waaronder de kinderen de ruikers naar het altaar brengen; g. toespraak van Z. H. Ex. Mgr. Dr. Lemmens; h. Jubellied (blz. 50); j. onder het zingen van het Jubellied worden de misdienaars opgesteld. De priesters trekken de rochetten aan en gaan met de Fraters der Eerw. Paters Fran ciscanen het Allerheiligste in de Paterskerk afhalen; k. gedurende den tijd dat het Allerheiligste wordt afgehaald, wordt doorgegaan met het zingen van het Jubellied; 1. wanneer het Allerheiligste op het Feestterrein komt, zingt het Koor „Rex clementissime" en het volk het refrein „Lauda Jerusalem" (blz. 43); m. na de uitstelling van het Allerheiligste en de bewierooking volgt het Tantum Ergo (blz. 45); n. het Allerheiligste wordt daarna door Kapelaan Linssen met de misdienaars en fraters naar de Paterskerk terug gebracht, het volk zingt „Lieve Moeder van den Heer"; o. Daik- woord van den H.E. Heer Deken; p. het lied „Aan U, o Koning der Eeuwen" (blz. 53); r. hierna verlaat Mgr. en de H.H. Gees telijken en H.H. Autoriteiten het terrein. Eerst dan zal het publiek zich kunnen verwijderen. MEDEDEELINGEN. Om alle misverstand te voorkomen, deelen wij hierbij mede, dat de toegang tot het Feestterrein voor het publiek GRATIS is. Wanneer de stoet met praalwagens, groepen en vereenigingen het feestterrein is binnengetrokken, heeft het overige publiek VRIJE TOEGANG. Poiitie-inaat regelen. In verband met den optocht, welke om 3 uur begint, zullen alle toe gangswegen tot het dorp vanaf 2 uur worden afgesloten voor alle voertuigen, auto's, rijwielen, rijtuigen enz. en zullen deze na 2 uur bin nen de kom niet meer worden toegelaten. Bij eiken toegangsweg in 't dorp zijn parkeerplaatsen aangebracht, zoowel voor auto's als fietsen en kunnen deze aldaar tegen een matige vergoeding, onder toezicht in bewaring worden gegeven tot 8 uur 's avonds. Na 8 uur houdt de be waking op. Wij doen een beroep op de medewerking van het publiek, om zich stipt te houden aan de wenken der politie, opdat alles een goed verloop zal hebben om dit feest waardig te doen slagen. De politiemacht zal bestaan uit dertig marechaussee's, welke onder leiding zal staan van den Opperwachtmeester Janssen-van Galen, ter wijl de gemeentepolitie zal staan onder leiding van den Heer Janssen. Eere-tribune. De Eere-tiibune is opgesteld op de Groote Markt. Hier zal Z.H. Exc. Mgr. Dr. Lemmens met de andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten het défilé van den stoet gadeslaan. De stoet. In de stoet zal niet gebeden worden, doch wij verzoeken alien, die aan den stoet deelnemen, zich te onthouden van lachen, praten of andere onstichtende gedragingen. Hieraan zal door de verschillende orde-commissarissen streng de hand worden gehouden, dat zulks ook gebeurd. Het rooken in den stoet is tevens verboden. Er wordt dan ook op aller medewerking gerekend, dat alles een keurig verloop zal hebben. De Romeinsche groet wordt 50 Meier voor de Eere-tribune tot 50 M. na de Eere-tribune door allen gebracht, dat is de rechterhand zijdelings uitsteken. Bloemen ter versiering. Allen, die bloemen willen afstaan (uitsluitend wit of blauw) voor de versiering van het Altaar op het feestterrein, kunnen deze laten be zorgen Zaterdagmiddag na 1 uur op het feestterrein Leunsche weg. Radio. Door bemiddeling van Burgemeester en Wethouders van Venray, is van Z.Exc. den Minister van Binnenl. Zaken toestemming ontvangen voor het uitzenden der feestelijkheden door de Radio-Centrale alhier. liet luiden der klokken. Zaterdagavond om 8 uur zullen alle klokken van het geheele Deke naat beginnen te luiden. Zij zullen 2 maal 15 minuten geluid worden met een tusschenpauze van 5 minuten. Ook van alle kloosters en in richtingen verwachten wij, dat zij dit zullen doen. DE VLAGGEN UIT ER WORDT VERZOCHT OOK REEDS ZATERDAGMIDDAG TE WILLEN VLAGGEN! Laai Uw aangiften behandelen door Accountantskantoor J. N. A. v.d. Boom Wal 25 te Eindhoven Telefoon 4532 Spreekuren iederen Zaterdag van 912 v.m. in Hotel „De Zwaan" (achterzaaltje) Tel. 11. O.L» Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum. Het Londensche Kronings feest. De Kroningsfeesten te Londen zijn Woensdag zonder al te veel onge lukken verloopen, ondanks de over weldigende stroom van vreemde be zoekers en ondanks de voortgezette autobusstaking. Alleen 's avonds te voren waren meer dan 400.000 bezoekers met extra treinen in de hoofdstad ge arriveerd. Dagen te voren reeds hadden er menschen op de beste plaatsjes stel ling genomen met alles bij zich, wat ze voor dit wachten behoef deD; groote paraplucs tegen destrcoman- de regens, dekens en zeil om onder te slapen en natuurlijk de noodige mondvoorraden. Op den Kroningsdag is het weer niet zoo ongunstig geweest als de voorgaande dagen. De Kroningsst'oet is door een on schatbare menigte van wellicht een paar millioen menschen gadegesla gen de pracht en praal waren sprookjesachtig. Vele vorstelijke personen uit den vreemde, maakten er mede deel van uit. Onder hen waren prinses Juliana en prins Bernhard van de meest populaire gasten. Uit alle deelen van het rijk waren voorts de vertegenwoordigers geko- komen, thans gekleed in hun rijke fantastische gewaden. Het centrum der plechtigheden was natuurlijk de Westminster Ab- dey. Het hart van het Britsche wereld rijk heeft Woensdag geklopt van geestdrift en groote, edele konings liefde. De terugkeer van de gezalfde en gekroonde vorsten naar hun paleis is geworden tot 'n onvergetelijk schouwspel van macht en glorie, van weelde en schittering doch bovenal van blijde, jubelende, fiere liefde voor vorst en vorstenhuis. Een schouwspel van macht en glorie. Van dezen dag zal gesproken wor den zoolang nog een ooggetuige leeft. Hij is overweldigend geweest van het begin tot het einde. Londen, en dit is in dit geval Groot-Britannië en het rgk, door zgn staatslieden, zgn soldaten en z$n burgers vertegenwoordigd. Londen heeft pret gemaakt, feest gevierd, gelachen, gejoeld en gejuicht en met een uitgelatenheid, waaraan het zich zelden overgeeft. En toch spreekt het met diepe innerlijke ont roering van die onvergetelijke oogen- blikken, waarop het gejubel der honderdduizenden als een donderslag veelvoudig weerkaatst werd. Deze koning heeft geen groot ver leden, hij regeert nog maar een half jaar. Als hertog van York was hij een beminnelijke, maar allesbehalve schitterende figuur. Woensdag heeft het volk bewezen, instinctmatig te beseffen, dat hij desondanks een groote daad verricht en zijn land een onschatbaren dienst bewezen heeft, toen hg in December de onnoemelijk zware en bijna hachelijke taak aanvaardde, de regeering op zich te nemen over de Britsche vol ken, wier belangengemeenschap be lichaamd is in de Kroon. Da Spaansche burgeroorlog. De Baskische vrijwilligers zijn in een wanhopigen eindstrijd gewikkeld tegen de nationalistische troepen van generaal Mola; 60.000 Baskische ver dedigers hebben zich in hun hoofd stad Bilbao geconcentreerd, welke steeds verder wordt iDgesloten door de belegeraars, die met hun geschut thans reeds de haven van Bilbao beheerschen. Het gaat er daar met den dag slechter uitzien voor de Basken. In Toledo zouden de zaken weer minder gunstig staan voor de natio nalisten. De Volksfronttroepen zouden tot in de buitenwijken van de stad zijn opgerukt, maar daartegenover staan weer berichten van Sevilla, waarin wordt verzekerd, dat juist de natio nalisten den strijd bij Toledo hebben gewonnen en dat zij de aanvallers tot op 12 K.M. van de stad hebben teruggedreven. De luchtbombardementen op ver schillende steden, vooral op Bilbao en Madrid, blijven voortduren. Daarbij vallen dagelijks vele slachtoffers. Stalins moeder in de kerk. De moeder van den sovjet-Russi- schen dictator Stalin, die te Tbilisie woont onder den naam van haar vroegeren echtgenoot Dschugaschwi verscheen, naar eerst thans bekend raakte, op 't Russische Paaschfeest in de orthodoxe kerk om er de gods dienstoefening bij te wonen. De thans 78jarige vrouw was sinds twintig jaar niet meer in de kerk geweest. Haar verschijnen veroor zaakte een hevige paniek inde kerk aangezien vele geloovigen in haar een handlangster van de Gepoe zagen en daarom de kerk in allerijl verlieten. De oude vrouw had met haar be zoek evenwel in het geheel geen kwade bedoelingen, hetgeen_ zij be wees door een gift van duizend roebel tot verfraaiing van het kerk gebouw. De terugkeer van Stalin's moeder tot in de kerk heeft geweldig opzien gebaard. De Gepoe heeft haar zoon, den dictator, terstond ervan op de hoogte gebracht, en Stalin heeft bevel gegeven dat zijn moeder de stad moet verlaten en zich vestigen in een plaats, waar haar kerkbezoek geen seDsatie wekt. VENRAY, 15 Mei 1937. Aanvang zomertijd Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat dit jaar de vervroeging van den wettelijken tijd met één uur zal aan vangen op 22 Mei, ten twee uur voor middag. In den nacht van Vrijdag op Za terdag worden te 2 uur de openbare klokken op 3 uur gezet. Venray, 12 Mei 1937. Burgemeester en Wethouders voornd. G. H. HOUBEN l.b. De Secretaris, VAN HAAREN. Burgemeester en wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne verga dering van 30 April 1937 is vastge steld de volgende verordening: VERORDENING TOT WIJZIGING DER „ALGEMEENE POLITIEVER ORDENING VENRAY". Eenig artikel. Artikel 21 wordt vervangen door een nieuw artikel 21 luidende: 1. Het is verboden, zonder daar mede vanwege het Rgk, de Provincie, de Gemeente of het Waterschap be last te zgn, op eeDige wgze bekend makingen, reclameplaten, afbeeldin gen, letters, cijfers of teekens te plaatsen, te bevestigen of aan te brengen op openbare wegen, op of aan gebouwen of voorwerpen, als muren, deuren, schuttingen, boomen, palen enz. zoodanig, dat het vanaf den openbaren weg zichtbaar is of op of aan van gemeentewege opge richte aanplakborden of aanplakzui len, een en ander tenzij krachtens wettelijk voorschrift of met toestem ming van den eigenaar, beheerder, gebruiker of bewoner. Eveneens is het verboden op of aan den open baren weg wederrechtelijk eens an ders eigendom te beschrijven, te be krassen, te bekladden of op andere wijze te verontreinigen. 2. Het is verboden, tenzij met ver gunning van Burgemeester en Wet houders tusschen 10 uur des namid dags en 6 uur voormiddags op een openbaren weg te vervoeren of bij zich te hebben eenige bekendmaking, reclameplaat, aanplakbiljet, plak of hechtgereedschap, teer, krijt, kalk of eenige andere kleur- of verfstof. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Limburg, volgens hun bericht van den 7 Mei 1937, 4e Afdeeling, La 5839 W., in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 12 Mei 1937. Burgemeester en Wethouders van Venray G. H. HOUBEN l.b. De Secretaris, VAN HAAREN. R. K. Universiteit. Te Nijmegen slaagde voor het can- didaatsexamen Germaansche taal en letterkunde Duitsch de weleerw. heer A. P. G. H. van Rijswijk, Venray. Pater A. Nielen. Naar wij vernemen is de vroegere Directeur van ons St. Antonius- Patronaat, Pater A. Nielen, van Maastricht verhuisd naar Heerlen. De gezondheid van Z.Eerw. is weer uitstekend en zoo kan hij zich weer wijden aan geregelde parochiale arbeid. Het adres is: Pater A. Nielen, Rectoraat, Beersdalwêg 64, Heerier- heide. Wij wenschen Pater Nielen nog vele jaren van vruchtbaren arbeid voor bet heil der zielen. Dienstbodencursus. Tot leeraressen aan den Dienst bodencursus, die in de Landbouw- huishoudschool alhier gegeven wordt, zijn benoemd de Dames Wintgens en Poels. Een 20-tal meisjes neruen aan dezen cursus deel. Luxor Theater. Gedurende de Pinksterdagen geeft Luxor weer den toon aan met drie pracht hoofdfilms. „De Non van St. Veith" is in weerwil van de feiten, dat deze film in het romantish stadje Meersburg aan het Bodenmeer werd opgenomen en dat Hertha Thiele er de hoofdrol in vervult, een werk. dat ook hier te lande zeer gewaardeerd wordt. Hertha Thiele speelt voor internaat-meisje en wekt ontroering door de even edele als onschuldige wgze, waarop ze voor een armen zwakzinnige in de bres springt. Door een tragischen samenloop van omstandigheden valt haar eigen papa een onttroonde bankier als slachtoffer van den stakkerd en Hertha Thiele neemt uit verdriet, den sluier aan. Haar heele wezen is in rouw gedompeld, rouw niet alleen om den dood haars vaders, maar vooral ook om de onschuldig-ver- dachte, haar vriend en leermeester in de orgelspelkunst, die in het ge vang zucht. Op een avond schrijdt het nonnetje in het donker door de verlaten kerk. Zij weet niet, wie zich daarginds schuil houdt.... het is de ware moor denaar, de zwakzinnige. Hij beeft van angst, het witte nonnetje speelt het volle werk, ze raakt in vervoe ring, de man staat te trillen, hg valt tegen een hekje, het hekje knapt af.... en gil weerklinkt.... Zg hoeft niet laDger te sidderen in onzekerheid. Als extra film „Carnaval en liefde." Het is het verhaal van een meisje van goeden huize, dat smoorlijk ver liefd geworden is op een beroemden revue-artist en het in haar hoofd heeft gezet om hem tot man te krijgen. Hoe zij tenslotte op een origineele manier den revue-artist en hartenveroveraar Harry Roland, alias Herman Thinig, weet te vangen, die „hoe" is het nieuwe in deze film. De schrijvers hebben een menigte origineele invallen en tal van geestige vondsten over hun scenario uitge strooid, die meerendeels zoo verras send zijn, dat wg er hier nog niets van willen verraden. Deze „zij" die zoo resoluut haar zinnetje weet door te zetten, wordt gespeeld door Lien Deyers. Pinkstermaandag gaat de groote operette-film „Gelukskinderen." Hier staan wg voor een der beste amu*

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1