JEAN LEMMENS Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Sneeuwklokje Roomijs Sneeuwklokje Roomijs Bid en werk! RIJKSINKOMSTENBELASTING Krakelingen. Binnenland. Sproeten komen vroeg in het vooi jaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. KLEEDING NAAR MAAT HOEDEN PETTEN MODEARTIKELEN CONFECTIE Mijn verkiezingswens. Provinciaal Nieuws Markten Zaterdag 8 Mei 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 19 verfrischt, voedt, versterkt. Halve liters op gewensch- ten tijd bezorgd 40 cent PEEL MN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 1—8 regels 60 ct per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 Abonnementsprijs per kwartaalvoor Venray 65 ct buiten Venray 75 ct. Afz. nummers 5 ct Daar is ie weer Een nieuw seizoen Nieuwe versnapering O.L. Vrouw „Behoudenis der Kranken" Oostrum. De wereld ligt in nood. Daar staat een kind te schreien.. Raapt, heiden der partijen, Zijn vlieger uit de goot. (Top Naeff). De verzorging van het bosch begint bij den boom. Het weggetje, waaraan ik woon, is maar smal, heel smal. Aan den eenen kant staan de ijzeren hekken, waarmee wij, menschen, onze eigendommetjes zoo hééle- maal als zulks maar mogelijk is, voor ons zelve reserveeren en aan den anderen kant is een vrij scherpe gras-begroeide glooiing naar de diepe Vaart. Over dat weggetje sappelden een dezer dagen een jonge man en een jonge vrouw, „woon- wagenlui." Ze hadden een twee wielig gammel karretje bij zich, dat getrokken werd door een verarmoed hitje. Op dat karretje verzamelden man en vrouw de todden en vodden, die ze aan de huizen opkochten om ze later weer met een klein winstje aan anderen te kunnen overdoen. Terwijl de man bij een mijner buren „hoort", of er wat op te ruimen is, tracht de vrouw het wagentje te keeren, daarbij het hitje aan den teugel rondleidende, Het lukt haar niet. Het smalle, lange gammele karretje, op z'n hooge wielen dendert en slingert in den graskant, het valt half om en glijdt dan achteruit weg, het water in. Het paardje kan nog tijdig worden losgespannen. De man, wien het geval toe behoorde, komt bij mijn buur vandaan en ziet plots het drama, dat zich juist heeft voltrokken. Kalm voor zijn doen, loopt hij naar de plaats des onheils, grijpt zonder een woord te spreken het sjofele hitje bij den teugel, draait het beest heel kalm nog steeds in de juiste positie en begint het dan uit alle macht en ter bekoeling van zijn toch blijkbaar aanwezige, inwendige woede, met de punt van zijn klomp tegen het onderlijf te schoppen. Maar nu bevangt de woede mij. Ik stuif op den kerel af en... „bid" hem toe, dat hij zijn laf hartig bedrijf zal staken. Dat hij dat o n m i d d e 11 ij k zal doen. Om hem duidelijk te maken, dat het me ernst is, en mede om mijn eigen woede bot te vieren slinger ik hem allerlei kracht termen toe. De kerel is óók niet inet stomheid geslagen en 'n oogenblik siaan we als kemphanen tegenover elkaar onder de snel groeiende belangstelling van de toevallige passanten. ik heb met mijn optreden bereikt, dat de derde trap naar het schamelijke paardje werd ingehouden, maar toen mijn tegenstander en ik behoorlijk hadden uitgeblaft tegen elkaar, begon de voddenkoopman uit te varen tegen zijn vrouw. Die kreeg toen in woorden de portie, welke aanvankelijk aan het paardje in trappen was toegedacht. - En ik deed niets meer in het geval Ik wist eenvoudig niet meer. Totdat een van mijn buren naar buiten kwam. Een eenvoudig man, lang niet zoo „geschoold" als ik. Hij schrijft ook geen „mooie" artikelen voor de krant, maar hij draagt altijd een paar halt-opgestroopte mouwen. „Hoor r's effe zei de buurman tegen den voddenkoopman, 'n onge luk is 'n ongeluk en daar kan dat paardje niks an verhelpe en je vrouw nog minder. Daar mot je nou niets geen ruzie om maken. Kijk, pak eris an, dat doen we zóó.... De twee boomen van het wagentje waren nog te grijpen. Hij nam er één en wees den koopman den anderen aan. ik ging mijn buurman helpen. En met 'n „een-twee" trokken we het geval weer gemakkelijk op den kant. Tot stil geluk van alle partijen. In wier harten weer vrede was. 't Is 'n onnoozel gebeurtenisje, dat ik hierboven schilderde, maar het heeft me toch tot nadenken gestemd, ik vond, dat ik met al de edele gevoelens, welke me tot het geschetste optreden tegen den voddenkoopman, dreven, toch maar verre ten achter stond bij het daadwerkelijk ingrijpen van mijn eenvoudigen buurman. De mensch voert over het alge meen schoone leuzen. Een der beste is die van „Bid en werk." Als we deze leuze inderdaad in practijk brachten, dan zou het er heel wat beter uitzien op de wereld. Het woord „bidden" echter verstaan we als regel verkeerd en we verzuimen het werken naast het bidden. Wat we onder „bidden" ver staan, is eigenlijk pree ken. We zoeken ons zelf en anderen beter te maken, de wereld te redden, door te verkondigen, wat o.i goed en niet goed is. Door te wijzen voorts, met klem en nadruk, op hetgeen er mankeert aan de gemeenschap of aan anderen. We dragen luide onze beginselen uit, maar maken er ons zóó druk inee, dat we geen tijd vinden om er naar te leven. We bidden, praten, propageeren, debatteeren, bestrijden tot in den treure, maar we vergeten te doen, wat onze hand te doen vindt. We willen met woorden een wereld hervormen, maar laten na onze hand aan de ploeg te slaan en den bodem geschikt te maken voorbewerking. Weverkondigen, dat het bosch niet deugt, maar verzuimen om den eersten boom al vast het voedsel te geven om hem het betere leven mogelijk te maken. We praten en preeken tegen het ongeloof, tegen bolsjewisme en nationaal-socialisme, maar als we er óók stuk voor stuk aan zouden hechten om den mede- mensch practisch te helpen en bij te staan om zijn bescheiden deel te verwerven van 's levens welvaart, dan zouden we aan datgene, wat we slecht of ver keerd weten, ook den voedings bodem van zijn parasitair bestaan hebben ontnomen. We willen echter alleen strijden tegen ideeën en algemeene ver houdingen we beseffen niet, dat de liefde, welke het verkeerde verteert, moet beginnen van onderen af. Ik las dezer dagen een Tijd vers van Top Naeff, gepubliceerd in Elsevier's Maandschrift. Hij schildert er in, hoe fel de men schen in groepen, partijen en anderzins, gedreven door hun „denkbeelden" tegenover elkaar staan. Met méér voor elkaar te doen, zouden ze zich kunnen vereenigen ten goede. Beginnen we daartoe met het kleine en geringe De wereld ligt in nood. Daar staat een kind te schreien.. Raapt, helden der partijen, Zijn vlieger uit de goot. De massa's zijn niet meer te helpende massa's zijn nog slechts op eikaars ondergang bedacht. Voor de practijk der liefde, welke naar vrede voert, moeten we terug naar het men- schelijkheidsbetoon van individu tot individu. We moeten ons eikaars zorgen Laat Uw aangiften behandelen door Accountantskantoor J. M. A. v.d. Boom Wal 29 Ie Eindhoven Tel. 4332 Spreekuren iederen Zaterdag van 9 12 v.m. in Hotel „De Zwaan" (achterzaaltje) Tel. 11. meer daadwerkelijk gaan aan trekken. Md. Het nut van verkiezingen. Ik begrijp niet, dat er menschen zijn, die het parlementaire stelsel afgeschaft wenschen te zien. Ver beeld je eens, dat er nooit verkie zingen meer waren Hoe zou men dan de Haagsche bureaucratie tot soepelheid moeten bewegen In het zicht van den 26en Mei werden dezer dagen de graanrechten verlaagd; er zullen duizenden big- genmerken méér worden uitgereikt, idem zooveel kalverschetsen worden beschikbaar gesteld; en van de ge zinsinkomsten der werkloozen blijft voortaan f 2.der verdiensten van minderjarigen buiten den steunaftrek en f 4.van meerderjarigen. Twee maal per jaar een Kamer verkiezing, zei me een boer, dan zou „het" wel goed komen Levensomstandigheden van werkloozen. Men hoort nog al eens de opmer king, dat de werkloozen „het nog zoo slecht niet hebben", waaraan dan dikwijls wordt toegevoegd, dat er velen zijn, die in nóg ongunstiger toestand verkeeren. Dit laatste is zeker niet voor be strijding vatbaar en vooral de be woners van het platteland weten daarvan mee te praten. Doch het bewijst slechts, dat een veel grooter deel der Nederlandsche bevolking dan wordt uitgedrukt in het werkloozencijfer tot pauperisme dreigt te vervallen, met al de voor de Nederlandsche volkskracht na- deelige gevolgen daarvan. Deze nood komt, zoo merkt „De Nederlander" (chr. hist.) op, wel heel duidelijk tot uitdrukking in een rapport betreffende onderzoekingen naar den toestand en de levensom standigheden van ondergesteunde gezinnen in dezen tijd. „Het rapport is samengesteld door het Statistisch Bureau der gemeente 's-Gravenhage in opdracht van het dagelijksch bestuur der gemeente. Het omvat den toestand in een 130-tal gezinnen, loopende om een tijdvak van 3 maanden in het voor jaar van 1935. Uitgaande van de normen, door professor dr. E. Gorter te loeiden gegeven, leidden de onderzoekingen naar de voedingswaarde van het verbruikte in de gezinnen tot de gevolgtrekking, dat in een 1/5 deel der gevallen de voeding van het ge zin beslist onvoldoende moest wor den geachtvan de gesteunde arm lastigen was dit zelfs in 1/3 der gevallen aldus. Ook in 1932 was er zulk onder zoek geweest. Had er toen in 50 pet. der gevallen van ondervoeding ge holpen kunnen worden door raad geving omtrent de besteding van het inkomen, thans zou dit slechts in nog 30 pet. der gevallen mogelijk zijn. In de drie maanden, waarover het onderzoek in 't voorjaar van 1935 liep, bedroeg het percentage der betrokken ouders, die in lichaams gewicht teruggingen, 23.4 pet., wat de vraag wettigt, of niet de ouders zich ten bate van de kinderen met te weinig voeding moeten tevreden stellen. „De Nederlander" aan welks kolom men we enkele der bovengenoemde cijfers ontleenden, wijst er op, dat het Haagsche rapport, omvattend gezinnen van christelijke, katholieke, „moderne" en neutrale richting, vormend een diepgaande documen tatie van de materieele omstandig heden der gezinnen, deü materieelen nood blootlegt van hen die in dezen tijd getroffen door de werkloosheid aangewezen zyn op steun van over heidswege. „Daarom verdient het in ruime kring belangstelling," concludeert het blad. Een ideale concurrent. Een goede zakenman behoort te vens een uitstekend psycholoog te wezen. Als hij b.v. reclame voert, behoort hij vooraf te beoordeelen, hoe zijn woorden en manieren, daarbij aangewend, zullen „aanslaan" op het publieke gevoelen. Dat de psycho logie een moeilyke kunst is, blijkt meermalen uit de teksten van ver schillende advertentiën. Vele winkeliers hebben de ge woonte om te annonceeren, dat zij de „goedkoopste" prijzen voeren of de „beste" kwaliteiten verkoopen. Iedereen beseft, dat zulks in z'n algemeenheid niet juist kan zijn en daarom wordt er van dergelijke mededeelingen weinig notitie ge- Domen. Als C.- en A. verkondigen, dat ze in alle opzichten „toch nog voor- deeliger" zijn, dan kan men zulke mededeeling als slagzin aardig ge vonden achten deze heeft ons op zich zelf toch niets wijzer gemaakt. We constateeren er alleen uit dat de concurrentie blijkbaar vindingrijk is. Van de week vond ik een adver tentie gesteld op een wijze, welke zóó prettig aandoet, dat ze den be trokken winkelier ongetwijfeld voor deel zal opleveren. De annonce be gint aldus: Bekendmaking. Gaarne aannemende, dat mijn col lega's óók goede kwaliteit zullen verkoopen, meen ik gerust te mo gen bekendmaken, dat ik een pracht-collectie sigaren steeds in voorraad heb, uitsluitend le klas merken. Enz. Het doet een mensch werkelyk goed als hij 'n zakenman eindelijk eens hoort of ziet beweren dat zijn artikelen nu eens niet „de beste", maar even goede zijn als de goede artikelen, die zijn collega's verkoopen. Dat is een waardige concurrentie; ze wijst op een bescheidenheid, welke de cliënt gaarne zal willen beloonen. Allicht is het uitzicht op deze be looning ook wel 'n beetje drijfveer voor het betoon van bescheidenheid geweest. Maar dat mag daar voor is de steller tenslotte toch zakenman. Is de reclame-methode van den bovenbedoelden sigarenhandelaar niet iets voor onze politieke partijen ter gelegenheid van de a.s. verkiezin gen Thans verkondigt iedere groep, dat zij „het beste" tot regeeren in staat is. Dat kan natuurlijk niet. Als men om één voorbeeld te noemen het eens bescheiden aldus zeide Gaarne aannemende, dat Colyn op knappe wijze het schip van Staat over de crisisgolven heen in de richting van een' veilige haven laveert, maak ik mijn bereidheid bekend om voor de verdere reis het stuur over te nemen. Beleefd aanbevelend, A. Mussert (thans stuurman ter wilde vaart). Dc prijs van consumptie aardappelen. Minister Deckers deelt naar aan leiding van vragen van het Tweede Kamerlid Vervoorn betreffende het toekennen van een exporttoeslag op consumptie-aardappelen, mede dat het hem bekend is dat er, evenals zulks in andere jaren het geval was, nog onverkochte voorraden con sumptie-aardappelen bij de telers aanwezig zijn. Uit de hem ten dienst staande gegevens blijkt ech er, dat van abnormaal groote hoeveelheden niet kan worden gesproken. Dat deze aardappelen door de telers niet verkocht zijn kunnen worden, meent de minister dan ook te moeten ont kennen. Voorts is het den minister bekend, dat de opbrengst van de aardappelen voor vele kleine boeren een belang rijk deel van hun inkomen uitmaakt. Dit is dan ook een van de redenen, waarom steun wordt verleend. De minister kan de meening, als zouden de productie-kosten het totale bedrag van den marktprijs voor ge denatureerde aardappelen en den denaturatietoeslag overtreffen, niet onderschrijven. In verband met het hierboven ver melde is de minister van meening, dat van een groot verlies op de teelt van consumptie-aardappelen niet kan worden gesproken. Naar zijn meening bestaat dan ook geen aan leiding, maatregelen te nemen om den prijs dier aardappelen op een hooger peil te brengen, zulks te minder, daar reeds een regeling is getroffen, krachtens welke voor de goede consumptie-aardappelen, welke aan bepaalde vereischten voldoen, een hoogere denaturatievergoeding kan worden toegekend dan voor de mindere soorten. j^De vraag, of de minister wil be vorderen, dat voor het toekennen van een exporttoeslag de overtollige voorraden tegen een toonenden prys kunnen worden geruimd, wordt ont kennend beantwoord, aangezien de uitvoer van aardappelen ook zonder toeslag zeer bevredigend is en niet verwacht kan worden, dat een toe slag den uitvoer zou stimuleeren én een wijziging van de prijzen hier te lande tot gevolg zou hebben. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd onderstaand in Peel en Maas te plaatsen. Bij voor baat dank. Zondag 30 Mei a.s. zal op het Sportterrein a.d. Leunsche weg een motorvoetbalwedstrijd enz. gehouden worden. Dit bericht had mijn bij zondere aandacht. Immers, 't schijnt meer en meer gewoonte te worden dat, als er op de gehuchten kermis is, er dan een feest of wat ook in Venray georganiseerd moet worden. Gebeurt dit met opzet Of denkt men er niet verder by Immers een paar jaren geleden, was er met de kermis te Oostrum tentoonstelliDg in Venray. Verleden jaar met de kermis te Merselo ruitersfeesten en nu met Oirlosche kermis motorvoetbal. Werkelijk, het is wat mooi's, of er op andere Zondagen voor zoo'n gelegenheden geen tijd genoeg is. Voor dien eenen keer per jaar, dat er op de gehuchten eens feest is, moet men in Venray ook iets orga- niseeren. En dan zal het wel zoo zijn, dat Venray nog voor gaat ook, dat de café's in Venray sluiten om 12 uur, doch waar het kermis is om 11 uur. Hebben de caféhouders in Ven ray meer recht Of betalen ze extra belasting Mij dunkt, hieraan mag door de Overheid wel wat méér aandacht worden besteedt. Het zijn toch allen Gemeentenaren en ze mogen toch zeker wel verlangen dat voor hen dezelfde rechten gelden als men ook dezelfde lasten moet dragen. Menschen van de dorpen der ge meente Venray wees eensgezind en laat uw eigen feest eens per jaar niet door concurrentie bederven. Men zal wel zeggen, wat kunnen wy hieraan doen Doch als u op de feesten schittert door afwezigheid, zal men zich voortaan wel bedenken voor men op zulke dagen feesten organiseert. Venray moet het toch ook van u, van de menschen van buiten hebben. Eerst was Oost rum de dupe, toen Merselo, thans Oirlo. Wie komt er nu aan de beurtCas- tenray, Leunen, Heide of Ysselsteyn? Als uw eigen feest op eigen dorp u lief is, steunt dan niet de feesten, die tijdens de kermis op een der gehuchten in Venray worden ge houden. EEN OPMERKER. Waar Mussert en de hele N. S. B. Langs straat en stpeg van ied're steê Te leuren loopt Met wolfsklauw, schreeuwendluidHou zee, En zelfs in 't Roomse Rooy daarmee Te winnen hoopt, Daar richt ik tot U deze beê Volgt Vader Bisschop heel gedwee Gij zijt gedoopt! Laat Mussert roepenach en wee 't Is niets dan Duitsche Wodan-thee, Die hij verkoopt Op de kóffie komt hij ermee Daarvoor zorgt pastoor en dominee 't Gety verloopt Megen, Kruisdagen 1937. P. fr. CONSTANTIUS VAN EIJK O.F.M. VENRAY, 8 Mei 1937. Volksconcerten 1937. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de in 1937 te houden volksconcerten zyn vastgesteld als volgt 1. Zondag 16 Mei 8 uur namiddag Venray's Harmonie, Henseniusplein. 2. Zondag 30 Mei 8 uur namiddag Faniare Ons Genoegen, Oirlo te Oirlo. 3. Zondag 6 Juni 8 uur namiddag Harmonie Sub Matris Tutela Oostrum Groote Markt. 4. Zondag 13 Juni 8 uur namiddag Venray's Harmonie, Groote Markt. 5. Zondag 20 Juni 8 uur namiddag Falare St Oda, Merselo, Heide. 6. Zondag 4 Juli 8 uur namiddag Fanfare Ons Genoegen Oirlo, Groote Markt. 7. Zondag 11 Juli 8 uur namiddag Fanfare St. Catharina Leunen, Groote Markt. 8. Zondag 18 Juli 8 uur namiddag Venray's Harmonie, Groote Markt. 9. Zondag 15 Augustus 8 uur nam Venray's Harmonie, Henseniusplein. 10. Zondag 22 Augustus 8 uur nam. Fanfare St. Oda Merselo, Hensenius plein. 11. Dinsdag 31 Augustus 8 uur nam. Venray's Harmonie, Henseniusplein. 12. Zondag 5 September 8 uur nam. Fanfare St. Catharina Leunen, te Leunen. 13. Zondag 12 September 8 uur nam. Venray's Harmonie, HenseniuspleiD. 14. Dinsdag 14 September 5 uur nam Harmonie Sub Matris Tutela Oostrum te Oostrum. Ve iray, 26 April 1937: De Burgemeester van Venray, G. H. HOUBEN l.b. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat de Raad der Gemeente in zijne openbare vergadering van 30 April j.l. besloten heeft de door het Bestuur der R. K. byzondere lagere school te Venray-Heijde gevraagde gelden voor de aanschaffing van schoolbanken te verstrekken tot een maximaal bedrag van f 65. Venray, 3 Mei 1937. Burgemeester en Wethouders van Venray G. H. HOUBEN l.b. De Secretaris, VAN HA AREN. Gezondheid in Uiv huid! Door de huidvoedende, huidzuiverende en huidgenezende krocht van Purol verdwijnen pukkels, vetwormpjes, uitslag, ruwheid, rood heid en wordt de huid jeugdig-frisch en zocht als fluweel. Gebruik voor gelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid, daarom zeer geschikt voor gebruik overdag. In dooien von 30. Tobe 45 ct. Bij Apoth. en Drogiilen. VENRAY Woensdag 19 Mei WYCHEN Dinsdag 11 Mei Aangifte van stieren. De Burgemeester van Venray herinnert belanghebbenden aan hun verplichting om van het houden van een stier van 6 maanden of ouder tusschen 15 en 25 Mei aangifte te doen by den Burgemeester der ge meente, waar de stier gehouden wordt. Deze aangifte moet schriftelijk geschieden op een voorgeschreven formulier, hetwelk ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar is en moet onder meer inhouden leef tijd, kleur en bijzondere kenteeh enen van den stier, benevens mededeeling of de stier al dan niet reeds goed- of afgekeurd of van rechtswege tot dekking toegelaten is. Van de aangifte ontvangt de stier houder een bewijsdit bewijs moet in zyn bezit zyn, aangezien het steeds op eerste vordering moet worden vertoond aan de politie. Van het houden van een AFGE- KEURDEN stier moet steeds ON MIDDELLIJK AANGIFTE worden gedaan by den Burgemeester. Niet naleving van de verplichting tot aangifte als bovenbedoeld en het niet op eerste vordering vertoonen van het bewys van aangifte wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 25 gulden. Venray, 7 Mei 1937. De Burgemeester voornoemd, G. H. HOUBEN 1. b. Doodelijk ongeluk. Het ongeveer 3-jarig kind van A. I. van het Veulen, kwam Maandag middag op het terrein der steen fabriek aldaar onder een vrachtauto. De kleine bekwam ernstige verwon- diDgen en overleed spoedig. Door de marechaussees werd een onderzoek ingesteld.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1