Als lam geslagen! AKKERTJES Slagersvak- tentoonstelling. Een afscheid. Provinciaal Nieuws De Vasten... Gemengde Berichten opgedragen aan den N.C.B. Nu gin gen onze boeren het werk dier crisis- organisatie vereenzelvigen met het werk van den Boerenbond. Dat was te begrijpen.*Immers de kantoren der landbouwcrisisorgani satie zijn ondergebracht in dezelfde gebouwen als het kantoor van den Boerenbond; de bestuursleden van den N.C.B. zyn bestuursleden in de crisisorganisatie bestuursleden van de districtscommissies der landbouw crisisorganisatie zijn hoofdzakelijk bestuursleden van plaatselijke boeren bonden. Begrijpelijk is, dat de boeren N.C.B. en crisisorganisatie als een en dezelfde zaak gingeü beschouwen men had immers te doen met dezelf de personen en dezelfde adressen en zoo werd de ontevredenheid tegen de crisismaatregelen noodzakelijk ook ontevredenheid tegen den N.C.B. In het verspreiden van deze idee- verwarring lag ook de kracht eener actie Boumao, die hiervan misbruik makend, de boeren ophitste tegen hun eigen organisatie. Hierin ligt dan ook zeker een reden, waarom de Boerenbond bij zijn actie voor steun aan kleine boeren, de kleine boeren zelfs reeds teg 3ver zich vond. Willen de kleine boereD ver trouwen krijgen iD hun organisatie eerste vereischte voor vruchtbare actie dan moet door voorlichting eerst dit misverstand de wereld uit. Voorlichting, dat het werk van den Boerenbond van geheel anderen aard is dan het werk der crisisorganisatie dat de Boerenbond geheel zelf standig werkt en blijft werken aan de verheffing en lotsverbetering yan den boerenstand, terwijl de crisis- organisatie enkel en alleen de maat' regelen heeft uit te voeren, die ze van de regeering krijgt thuis ge stuurd. De Boerenbond immers wordt ge regeerd en bestuurd door zijn eigen leden, aan de hand van eigenge maakte statuten, terwijl de crisis- organisatie wordt geregeerd en be stuurd door de regeering, aan de hand van door de regeering gemaak te statuten. In den Boerenbond worden uitge voerd besluiten door de leden zelf standig genomen, terwijl in de crisis organisatie worden uitgevoerd be sluiten genomen door de regeering, waarop de georganiseerden gewoon lijk geen invloed hebben. De Boerenbond adviseert en be- critiseert de regeering in de door haar in het leven geroepen maat regelen als onafhankelijke zelfstan dige organisatiede crisisorganisatie heeft slechts tot taak maatregelen uit te voereD, waarop ze zelf geen invloed heeft. Voorlichting in dezen is hard noodig. De boeren moeten weten, dat de N.C.B. hun eigen zaak is, die voor hunne belangen werkt en dat de N.C.B. de uitvoering der crisis maatregelen enkel en alleen op zich heeft genomen, opdat die uitvoering zou liggen in handen van de eigen vertrouwensmannen der boeren, die de boeren, hun belaügen en bedrijven het best kennen en van die maat regelen ook het best kunnen maken, wat er van te maken is. Voorlichting*" in" dezen is overal hard en dringend'^noodig opdat onze boeren werk en taak van bun orga nisatie goed en^duidelijk blijven zien. Maar daarnaasteen groote acti viteit, vooral bij de plaatselijke af- deelingen van den N.C.B. Daar moet vooral het contact gevestigd en ver stevigd worden tusschen den N.C.B. en de kleine boeren. De plaatselijke afdeelingen moeten vooral goed be grijpen, dat hier een sociaal werk van den eersten rang voor hen is weggelegd. Het vraagstuk der kleine boeren moet voortdurend hun aandacht hebbendaar worden dan ook geen vergaderingen vermeden, omdat men dat vraagstuk liever niet bespreekt; daar moet zijn onderling overleg; gaarne moeten de kleine boeren daar te woord worden gestaan bij hun redelijke verlangens en voorstellen zij worden dan niet met een kluitje in het riet gestuurd. Onderling overleg en bespreking heeft reeds veel misverstanden uit de wereld geholpen. Zeker de meeste afdeelingen begrijpen in deze hun plicht. Mogen de achterblijvers volgen Maar ook de kleine boeren moeten zelf vertrouwen schenken aan hun organisatie. Zij moeten ervan over tuigd zijn, dat ook de Boerenbond het niet eens is metdez toestand en het ook anders wil; maar men kan geen ijzer met handen breken; zij moeten goed weten, dat hoe sterker de aaneengesloten éénheid van den Boerenbond is, de Boeren bond dan ook met des te meer kracht zijn eischen en verlangens tot steun aan de kleine boeren naar voren kan brengen, gesteund als hij zich weet door de krachtige eenheid van alle boeren, groote en kleine. Eenheid maakt macht. In twee dracht bereikt men niets. voelt Ge U als de Griep U 6akt. Naar bed, en laat er snel van afhelpen met die geneeskrachtige Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS keek niet om, doch hield haar oogen strak gericht op het klif, dat nu heel dicht bij was. Bijna had ze dit be reikt, toen ze achter zich het eerste schot hoorde vallen. Zonder eenig geluid te maken, wat haar had kunnen verschrikken, was Alan gestruikeld en liet hij het voorkomen, alsof hij gevallen was. Voor een oogenblik bleef hij op zijn buik liggen, als door zijn val ver doofd, daarna richtte hij zich halver wege op. Wordt vervolgd. In de Wilhelminazaal alhier werd j.l. Zondag de eerste groote Slagers- vaktentoonstelling gehouden, welke georganiseerd was door de cursisten van den slagersvakcursus, die alhier gegeven was door leeraar Heyeres uit Utrecht. Des namiddags om 3 uur had de officieele opening plaats door den loco-Burgemeester, den Edelachtb. Heer G. Houben, waarna de tentoon stelling voor het publiek geopend werd en zich tot des avonds in een zeer druk bezoek heeft mogen ver heugen. AMen waren vol lof over de prach tige inzendingen die de slagers van Venray en omliggende plaatsen, die aan den cursus hadden meegedaan, hadden klaar gemaakt. Dat de smaak prima was liet men ons tevens over tuigen. De inzendingen waren verdeeld in drie groepen A. Fijne vleeschwaren, woist enz. B. Sierstukken. C. Gegar neerde schotels. Des avonds had in tegenwoordig heid van verschillende autoriteiten, bestuur van den Slagershond, be sturen van diverse vereenigingen en een groot aantal belangstellenden de uitreiking der prgzen plaats. De heer Basten uit Vierlingsbeek riep allen het welkom toe en bracht dank aan allen, die tot het in alle opzichten welslagen dezer tentoon stelling hebben medegewerkt. Spreker zegt, dat deze tentoon stelling getuigenis kan afleggen, dat er heel wat te bereiken is na het volgen van een Heyerescursus (appl.) Nadat hij namens de cursisten den heer Heyeres een mooi cadeau heeft aangeboden, is het woord aan Dr. Sala, Hoofdman den Vleeschkeurings- dienst, die'bereid gevonden is heden avond de prijzen uit te reiken. Alvorens daartoe over te gaan wil Spreker nog een enkel woord zeggen, Wanneer hij eens terugblikt tot 1912 en het slagersvak beziet van toen en thans, dan ziet men dat het met geweldige^sprongen is vooruit gegaan. Toen Spreker bij de officieele opening een blik sloeg op deze ten toonstelling, dan vraag men zich af. hoe het mogelijk is dat in die 25 jaren zooveel vorderingen zijn ge maakt. Menschen van toen zouden zeggen, dat is geen slagersvakten- toonstelling, doch van het banket bakkersvak. Spreker feliciteert allen dan ook van harte met deze schit terend geslaagde tentoonstelling. Als Hoofd van den Vleeschkeurings- dienst van Venray complimenteert Spreker de Venraysche slagers. Al hebben we hier geen slachthuis, de slagerinrichtingen hier gaan ver uit boven de eischen die de wet stelt en kunnen concurrreeren met de beste inrichtingen van het land. (appl.) Terwijl ook de winkels niet voor die van groote steden behoeven onder te doen. Er wordt wel eens gezegd, dat del vleeschprijzen bier nogal hoog*zijn, doch de kwaliteit van het vleesch hier gaat ver uit boven het middelmatige en men kan toch beter 4 ons goed vleesch hebben dan 6 ons slecht. Hjj feliciteert alle cursisten en spreekt de hoop uit, dat zij op den ingeslagen weg zullen voortgaan, de studie tllen bijhouden en trachten nog steens hooger te komen, (appl.) Hierna had de prijsuitdeeling plaats. Groep A. Fijne vleeschsoorten en worsten. Eerste prysM. Goumans Chr.z. VenrayTh. Driessen p.a. Wijnhoven, Venray J. Wijnhoven, VenrayJ. Vogels, Eindhoven. Tweede prijsMevr. van Eersel- van Enckevort, Sevenum Chr. Gou- mans^Mz., Venray H. Janssen, Hel mond'; A. B. van de Hurk, Helmond. Derde prijsG. Lemmens, Oostrum; B. Schenk, Helmond; Mevr. van de Kerkhof, DeurneValentijn, Helmond. Eerv. vermelding: Stevens,^Helmond; A. Muis, Venray. Groep B. Sierwerken. Ie prijsMej. E. van Doorn, Seve num Mevr. van de Kerkhof, Deurne; G. Lemmens, OostrumVan de Ven, Eindhoven. 2e prijsL. Basten, Vierlingsbeek; Chr. Goumans Mz., Venray Th. van den Berg, Boxmeer Mevr. van Eersel van Enckevort, Sevenum. 3e prijsMevr. Coenders, Venray A. Muis, VenrayJ. Stevens, Hel mond. Eerv. vermeldingA. de Best, BoxmeerMej. A. Geurts Horst. Groep C. Gegarneerde schotels. Ie prijs: Mej.Tony Peeters, Horst Mevr. Coenders, Venray J. Janssen, Helmond. 2e prijsMej. A. Geurts, Horst A. Muis, Venray. 3e prijs J. Wijnhoven, Venray L. de Best, Boxmeer. Eerv. vermeldingvan Eersel-van Enckevort, SevenumE. van Doorn, Sevenum. Voor de beste inzending van Venray kwam in aanmerking M. Goumans, die een mooie medaille ontving, ge schonken door de K.J.M. De kampioenspryzen die daarna werden uitgereikt vielen ten deel aan M. Goumans, Venray, Mevr. van de Kerkhof, Deurne en L. Basten, Vier lingsbeek, welke onder toepasselijke woorden allen als aandenken een prachtigen lauwerkrans ontvingen. Tot slot bracht de leeraar Heyeres een woord van dank aan cursisten en slagershond en aan allen die hun krachten gegeven hadden voor het welslagen dezer mooie tentoonstel ling. Sfeunf Je Francis- caansdie Missiën ABONNEERT U op het St. Antonius-Maandblad 10 cent per maand. De laatste Kamervergadering. De Tweede Kamer in haar huidige samenstelling is Vrijdag voor 't laatst bijeen geweest, tenzij zeer urgente aangelegenheden hare samenkomst nog eenslzouden eischen. De overzichtschrijver van de Maasbode herdenkt* in zijn laatste overzicht eenige katholieke scheiden den „En wij tuurden rond in de Kamer. Daar zit Engels, de oude wever uit Twente, de vriend van Ariëns, een der eerste Nederlandsche arbeiders, die naar Rome ging om Leo XIII te danken voor „Rerum Novarum". Hij zit al van voor den oorlog. Hg is nu oud geworden en maakt plaats voor een jongere. Een nobele man, vol eenvoud en gezien bij allen. Moge hg een goeden levensavond hebben na een leven vol strijd en storm, be steed in dienst van de zwakken. Daar loopt onze mejuffrouw Meyer zij was de charmante moeder in de fractie en zij bemoederde ook de journalisten, die te hard werkten of er bleek uitzagen. Zij zal niet meer pleiten voor nijverheidsmeisjesonder- wijs, voor de belangen van gevange nen, voor reclasseering. Zij zal niet meer collecteeren voor goede doel einden. Wij zullen haar mooie Duitsch en Fransch en haar onberispelijk Nederlandsch niet meer beluisteren in de Kamer. Maar dat zij heele- maal en echt zal gaan rusten, neen, dat gelooven wij niet.' Daar staat Van de Bilt. De admi raal, zooals wij hem noemen. Hoe dikwijls heeft hij ons het sprekers lijstje gebracht Een Zacheusnatuur, die vandaag wel zijn grootste over winning behaalde, toen hij zoo maar een kleine ton verdiende voor het Nederlandsche volk door de aanne ming van zijn amendement om den post te schrappen voor het gouver neurshuis te Haarlem. Hij schijnt ons te verlaten. Wel, hij laat slechts vrienden achter, die vriendelijke herinneringen bewaren aan den een- voudigen man. Sic transit...." gelezen. Ongeveer een Meter voor den draad werden graszoden het onderstboven gelegd, op afstanden van ïy, Meter. De paarden zouden dan terugblijven voor die zwarte hoopjes, 't Zal natuurlijk noodig zijn dat die zooden nu en dan eens ver nieuwd worden, 't Is te probeeren. Onderstammen en bestuiving ver vullen een veelbeteekenende rol bij de vruchtbaarheid van onze fruit- boomen. In de Middenstandskrant schrijft Pater Jos. Govaert, kernleider van den Kath. Limb. Middenstand En dat er ook nog mensen zijn, die zich wèl aan de Vastenwet houden in al haar gestrengheid, moge uit de volgende voorbeelden blijken, alle van de laatste week. Ik tankte ergens bij een smid benzine en gaf den man een sigaar. „Dank u, ik zal 'm tot Zondag be waren," was z'n antwoord. „Zó informeerde ik, „rook je in de Vasten door de week niet (ik zat notabene zelf te roken ,Neenwas z'n antwoord, „je moet toch wat doen „Prachtig van je, kerelMaar ik vast hoorexcuseerde ik m'n eigen rokende sigaar. „Ja, dat doe ik ookgaf hij mij eenvoudig weg ten antwoord- „Waar om zou ik 't niet doen, als ik 't kan". „Je bent een pracht kerelzei ik hem nog en gaf meteen maar gas... m'n sigaar smaakte me niet meer. Daar staat 'n smid d'n hele dag aan het vuur en klopt het harde jjzer op het harde aanbeeld en- vast... en rookt niet 'n Uitzonderingzult u zeggen. Vlak daarop ontmoet ik twee zakenmensen. Van 's morgens tot avonds in de wagen door het land. Zij roken niet... en... vasten De volgende dag sprak ik een leraar M.T.S.. 35 lessen in de week Hij vast en zgn vrouw ook: moeder van 6 kinderen. Enkele uren later zit ik bij een dokter aan de „collatie". Als ik zie, dat ook hij slechts een collatie neemt, informeer ik bescheiden, of hij soms vast. ,Nouen hij is nog scrupuleus ook", bevestigt me zijn echtgenote, van wie ik weet, dat zg dit jaar niet vast vanwege 'n kleine... Zeker Velen houden zich niet aan de Vastenwet.... Maar naast de slap pelingen, toch nog heerlijke voor beelden Nieuwtjes en wenken. In Arnhem zijn geslaagde proeven genomen met de bereiding van kunst wol uit ondermelk. Per dag werden pl.m. 1300 Liter ondermelk verwerkt. Zaden van korenbloem en herik behouden jaren hun kiemkracht. We hoorden wel eens beweren van 15 jaar. Bescherm de vogels. Zelfs de musschen zijn nuttig door het groot aantal insecten, dat ze verdelgen, Sla en jonge erwten, die door mus schen zoo graag afgepikt worden kunt u beschermen door langs de rijen zwarte draden (naaigaren) te spannen pl.m. 5 c.M. boven de grond. Tusschen rogge, die te dun staat kunt ge haver of serradella zaaien. Een paard is erg vies uitgevallen. In het voorjaar eten ze gewoonlijk het slechtst. Een heele biet geven en liksteenen in de stal hangen werkt gunstig. Als het vee minder waterrijk voer krijgt moeten we zorgen voor vol doende drinkwater. Te weinig water veroorzaakt spijsverteringsstoornis sen. Varkens van 50 K.G. hebben per dag 5 Liter water noodig. Vroeger werd veel asch gegeven aan aardappels. Daar zit wel kali in, maar ook kalk. Van kalk krijgen we schurftige aardappels. In de wei gebeuren iederen zomer ongelukken met paarden, die „in den draad komen zitten." We hebben eens het volgende middel daartegen VENRAY, 27 Maart 1937. Nieuwe industrie in Venray. Zeer-zeker zullen de blauwe olie vlekken, die sedert eenige dagen op het onder water staande land van den heer v. E. aan de Landweert voorkomen, de aandacht van het Venraysche publiek hebben getrok ken Naar we van deskundige zijde vernemen, zijn deze plekken het ge volg van 'n zich waarschijnlijk onder dit land bevindende petroleumbron, die den grond oliehoudend maakt. In gewonen toestand viel zulks met op. Nu echter door de voort durende regenval van den laatsten tijd 't land onder water is geraakt, verschijnt, de petroleum in groote blauwe plekken aan de oppervlakte. Intusschen is de hoofdingeneur van de E.A.P.C. petroleum maat schappij, met de heer v. E. in onder handeling getreden, en hoopt a s. Donderdag om 5.30 uur nam. 'n officieel onderzoek in te stellen waar bij de aanwezigheid van 'n petroleum- ader positief zal komen vast te staan. Indien dit zoo is (en hieraan twij- telen wg na ons interview met den hoofd-ingenieur geen oogenblik) dan zal dit feit, en voor den heer v. E. en voor Venray een welkom buiten kansje beteekenen. GESLAAGD. Te Nijmegen slaagde voor Machine- schrijven Mej. D. Bom alhier. Zg genoot hare opleiding bij de Eerwaarde Zusters Schoolhuis Groote Kerkstraat, Venlo. HOOFDKEURING SPRING- STIEREN. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben vastgesteld de plaatsen, dagen en uren, voor het houden van de hoofdkeuring van springstieren in 1937. Te Venray zal deze keuring ge houden worden op Dinsdag 27 April a s. op het Henseniusplein, des voor middags te 9.30 uur. Te Sevenum, op het terrein van de Ruiterclub, aan den Maasbreesche- weg, des nam. te 2.30 uur. ONGELUKKEN. Maandagmorgen werd de heer Chr. Cox uit Wanssum, die per rijwiel op weg was naar de markt te Venray, op den hoek StationswegLand- weerdweg aangeredendoor een vracht auto uit Oostrum. Met een gebroken arm en andere verwondingen werd hg naar het Ziekenhuis alhier ver voerd. De vrachtrijder had van het onge val niets bemerkt en zette zijn reis voort. Maandagmorgen is een vrachtauto uit Voorburg op den Stationsweg geslipt en in de diepe sloot langs den weg gereden. Eerst 's avonds heeft een takel wagen van de Nedam uit Roermond het voertuig wederom op den weg geplaatst. VEEMARKT VENRAY. Op de Veemarkt van Maandag was de aanvoer 159 stuks, t.w. dra gend vee 21. Vet vee 10. Gust vee 15. Biggen 113. Handel levendig, hooge prgzen. Dragend vee van f 200280. Gust vee van f 120160. Vet vee van 32 tot 34 ct. per geslacht pond. Biggen van f 12.50 tot f 17. HORST VOORUIT De gemeenteraad van Hr-^st be sloot een crediet van f 20 000 te verleenen voor den bouw van een overdekte markthal. HORST. Dinsdag zal alhier onder Horster aannemers worden aanbe steed het verbouwen en vergrooten van het St. Antoniusgesticht alhier. BRUTALE INBRAAK. Zaterdagavond heeft te Mook op de Bieselt bij den landbouwer Vloet, die daar met zijn zoon woont, een zeer brutale inbraak plaats gehad, waarbij de zoon'zoo ernstig gewond werd, dat overbrenging naar het ziekenhuis*'noodzakelijk werd. Te ongeveer half tien, toen de oude Vloet alleen thuis was, zgn twee onbekende mannen de woning binnen gedrongen. Terwijl de een de kasten en laden nazocht, hield de ander den ouden man met een re volver in bedwang. Even later toen de zoon binnen kwam, werd hem direct een scherpe zaklantaarn voorgehouden, zoodat hg de dieven niet herkennen kon. Daar na heeft de man, die V. in bedwang hield, dezen zijn stok, die hg bij het loopen noodig heeft, ontnomen en is hiermee den zoon te lijf gegaan. Ook met een paar leege flesschen werd de zoon bewerkt, zoodat hg zwaar gewond en bloedend verwond neerviel. Op zijn hulpgeroep waren twee buurlui komen toesnellen, doch bij aankomst nam een van de boeven de beenen en was direct in het aan grenzende bosch verdwenen, terwijl de andere hun met de revolver af houdend, achteruitloopend zijn fiets bereikte en zich ook ijlings uit de voeten maakt. De fiets van den vluchteling is in beslag genomen. Politie en dokter waren spoedig ter plaatse. Zondag is de zoon naar het ziekenhuis te Nijmegen overge bracht. DE MOORD TE MERKELBEEK. Het O.M. bg het gerechtshof te Maastricht eischte Maandag tegen M. v. H., verdacht van moord op den landbouwer Buijsers en diens schoon zuster M. Senden te Merkelbeek op 22 November 1.1. gepleegd, 15 jaar gevangenisstraf. MOTORRIJWIEL OVER DEN KOP GESLAGEN. Zondagavond is op den rijksweg MaastrichtRoermond bij Roermond een ernstig motorfietsongeluk ge beurd, waarbij een persoon werd ge dood en twee zwaar werden gewond De 45-jarige Laurens uit Heerlen was te voet op wegnaar het station Roermond. Hij liep op het fietspad en begaf zich naar den rijweg, omdat hij van de fietsen hinder ondervond. Hg werd toen door een hem met groote snelheid achterop rijdende motorfiets gegrepen en tegen den grond geslingerd, waarbij het voer tuig over den kop sloeg. De beide berijders, de heeren P. Houben en M. Machelissen, beiden uit Roermond, werden zwaar ge wond. Beiden liepen een ernstige schedelfractuur op en werden in hopeloozen toestand naar het St. Laurentius-ziekenhuis vervoerd. Ook de voetganger werd zwaar gewond Zijn rechterbeen werd ver splinterd en bijna van het lichaam gerukt. Ih ernstigen toestand werd hij eveneens naar het genoemde ziekenhuis overgebracht, waar H. is overleden. EEN DRIELING. Dezer dagen is het gezin van den arbeider J. Leenen te Linne verblijd met de geboorte van een drieling, allen jongens. Moeder en kinderen maken het goed. werd om half twaalf wakker en zag den indringer achter het kabinet staan. De landbouwer begon te schreeuwen en de indringer trachtte hem met een stuk loodkabel bewus teloos te slaan. In den stry'd verloor de oude man het bewustzijn niet en toen de indringer de vlucht nam werd hij door den met een sabel ge- wapenden grijsaard, achterna gezet. De indringer slaagde er echter in te ontsnappen. Een geneesheer verbond het slacht offer. Het parket stelde een onder zoek ter plaatse in. Er werd niets vermist. FABRIEK OPGEHEVEN. De naaldenfabriek „Hollandia" te Kerkrade, sinds enkele jaren bestaan- 1 de, is opgeheven. De machines, uit Aken afkomstig, zijn deels gedemonteerd, gedeeltelijk onbruikbaar gemaakt. De oorzaak van de sluiting zou te wijten zijn aan de onvoldoende beschikking over het Duitsche Staal. DOOR BOOM GETROFFENEN OVERLEDEN. De landbouwer A. van Lankveld, die eenige dagen geleden bg het rooien van boomen, in het gehucht Berkhoek, onder Boekei, door een vallenden boom werd getroffen, is Woensdagnacht overleden. Lankveld, die 35 jaar oud was, was ongehuwd. VERKIEZINGEN EN RADIO. Naar het Hbld. verneemt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, aan de radio- omroepvereenigingen medegedeeld, dat in de komende verkiezingsperi ode geen speciale politieke redevoe ringen zullen mogen w'orden uitge zonden. De minister heeft verder aan de omroepvereenigingen bericht, dat geen verlenging van'den zendtijd op den avond der verkiezingen kan worden toegestaan. Het zal dus voor de betrokken omroepvereenigingen niet mogelijk zijn, na des nachts 12 uur verkie zingsuitslagen via de radio mede te deelen. SOCIALE ARBEID IS GEEN JONGENSWERK. Enkele dagbladen hebben uitvoerig aandacht besteed aan een z.g. .kleine rechtzaak", de behandeling voor den Zutphenschen politierechter Mr. v.d. Giesen van^het geval eener weigering door een werklooze om op de eerste aanmaning daartoe van een ambtenaar bij den dienst van Sociale Zaken, het kantoor van dezen dienst te verlaten. De behandeling dezer zaak heeft me om tweeërlei redenen tegen gestaan. Eerstens om de wijze, waarop de'genoemde politierechter, generaliseerend, over de ambtenaren sprak en in het bijzonder over die aan den dienst van „Sociale Zaken." Om daarvan een voorbeeld te geven, volge hier'n klein gedeelte uit het verslag, hetwelk het verhoor van den ambtenaar als getuige betrof Hierna werd de ambtenaar B. als getuige gehoord. PolitierechterHoe oui is u Getuige: Zoowat 29 jaar. PolitierechterWe werken hier niet met „zoowatjes". Je bent hier niet op het kantoor voor Sociale Zaken. De Officier van Justitie, Mr. Stam: Meneer de politierechter, ik verzoek u, zich hnders uit te druk ken over den dienst „Sociale Zaken". Politierechter: Meneer de Officier, dat zal ik zelf bepalen. Ook een getuige, en zelfs een ambtenaar heeft voor de rechtbank recht op een behoorlijke behandeling, hij behoeft zich niet te laten tutoyeeren. Bovendien leek me in dit deel van het verhoor Jgeen reden voor ontstemming gelegen. Een rech telijk verhoor is geen examen in de Nederlandsche taal. Iemand die ken baar maakt, dat hij „zoowat 29 jaar" oud is, geeft daarmee te kennen, dat hij dien leeftijd „bijna" heeft be reikt. Het antwoord is voor iemand, die z'n wereldje kent, duidelijk, al is het grammaticaal aanvechtbaar. Het is weinig bevorderlijk voor het aanzien van het Nederlandsche recht, wanneer magistraten elkaar tegen over het publiek en verdachten moe ten aanvallen. DE PAUSELIJKE ENCYCLIEK. Palmzondag is in alle katholieke kerken van Duitschland voorlezing gedaan van de jongste encycliekfvan den H. Vader, betreffende de positie der Katholieke Kerk in het Derde Rijk en de schending van het Con cordaat door de nationaal-socialis- tische regeering. De Vaticaansche zendbrief is zeer ernstig en verzet zich in sommige passages seherp tegen de niet-Dale- ving door het Nazi-bewind van het Concordaat. Het Pauselijk document brengt de positie der Duitse Katholieken in een beslissend stadium. De encycliek heeft allerwegen die pen indruk gemaakt.; WAT EN HOE ZAL BERLIJN ANTWOORDEN De rijksregeering heeft nog niet definitief de houding bepaald, welke zg tegenover den Heiligen Stoel zal aannemen naar aanleiding van de Pauselgke encycliek, welker tekst nog niet volledig in de Wilhelm- strasse bestudeerd is. Er zgn drie mogelijkheden ten aan zien van de toekomstige betrekkingen tusschen Duitschland en het Vaticaan 1. Het rijk zou zwichten voor de eischen van den Heiligen Stoel en zijn kerkelijke politiek wijzigen. Deze veronderstelling wordt evenwel niet waarschijnlijk geacht. 2. Het rijk zou het concordaat opzeggen. ROOFOVERVAL OP OUDEN MAN. 3. Het rijk zou de zaken laten' 'zooals zg staan en voortgaan het Maandagnacht is op den 80-jarigen j concor(jaat te overtreden naar letter landbouwer A. D. wonende op heten t zonller het te zeggen. Heetveld te Leusden een roofoverval gepleegd. De oude man, die in een bedstede in de woonkamer sliep, SPOORWEGPLANNEN ROND EINDHOVEN. De gemeenteraad van Eindhoven heeft Maandagavond op voorstel van B. en W. in principe besloten tot gedeeltelijk hoogspoor en een crediet van f 5000 gevoteerd voor het op maken van een^begrooting der kos ten van een kleinen tunnel bij den Fellenoord en van uitvoering van hoogspoor voor de lijn Eindhoven Best. Door dit besluit zal de aanleg van den weg TilburgEindhoven volgens het rijkswegenplan niet behoeven te wachten tot 1944, maar veel spoedi ger aan de orde kunnen komen. Ondanks genoemd principieel be sluit voor gedeeltelijk hoogspoor, heeft de raad ook nog een voorstel der socialistische fractie aangenomen om B. en W. advies te laten uitbren gen over de wenschelijkheid vaneen rapport inzake de mogelijkheid van een kopstation. BURGEMEESTER VERKUYL VAN BOXMEER VRAAGT ONTSLAG. In de laatste raadsvergadering'van Boxmeer is een schrijven voorgelezen van den heer Verkuyl, waarin deze ter kennis bracht dat hij om gezond heidsredenen met ingang van 15 April a.s. ontslag uit zgn ambt als burgemeester heeft gevraagd. Burgemeester Verkuyl is in het sociale politieke en godsdienstige leven in Oost-Brabant een bekende figuur. Hij is de drager van het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice en ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Na den watersnood van 1926 werd hem de zilveren watersnood medaille toegekend. Jarenlang was hij lid van den gemeenteraad en wethouder van Boxmeer en eveneens had hij tal van jaren zitting in de Prov. Staten van Noord-Brabant. Bij de jongste verkiezingen legde hij zijn mandaat neer, om daardoor de ar beiders een zekere plaats te geven, De heer Verkuyl is bijna 70 jaren oud en sinds 1912 burgemeester van Boxmeer. HET EERSTE KIEVITSEI. Zondag vond de heer W. Assink te Joppe, onder de gemeente Gorssel, het eerste kievitsei. Hg heeft dit aan H.M. de Koningin gezonden. AANSLAG OP EEN RIJKS VELDWACHTER. Zaterdagavond hebben twee in woners van Berchem een aanslag gepleegd op den rijksveldwachter Parlevliet aldaar. Ze overvielen hem in een donkere gang van het politiebureau, waarbij een der aanvallers hem trachtte te wurgen. ECHTELIJK DRAMA. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd politie-assistentie ver zocht in een café te Vlissingen. De caféhouder had getracht zijn vrouw te wurgen en had alles in het huis met petroleum overgoten met het doel het in brand te steken. Tijdig optreden der politie wist erger te voorkomen. MONSEIGNEUR JOSEPHUS DE HAAS O.F.M. De nieuwbenoemde bisschop van Arassuahy in Brazilië, de zeereerw. pater Josephus de Haas O.F.M. werd 4 Januari 1877 te Eersel ih Noord Brabant geboren. Hij studeerde aan het gymnasium te Venray en trad in de Franciscaner Orde op 2 Oct. 1895. Hg werd priester gewijd 9 Maart 1902. In 1905 vertrok de nieuwe bisschop voor het eerst naar de missie in Brazilië. Hg werd daar in 1911 pas toor in Arassuahy. In 1915 volgde zgn benoeming tot vicaris-generaal van den bisschop van Diamantina. Na een vacantie in Nederland te hebben doorgebracht vertrok hg in 1920 voor de 2de maal naar de missie en in 1930 voor de derde maal. VERTROK3 J. M. H. Hian naar Venlo, Jeni J. W. H. Kers, B 171 J. H. H. 'ifs, 1 idem A. G. Kustiide M. J. Oéffelt, Heidtfi j. M. E. r" Helmond. Sistra H. M. Venlo, Maa; G. I. Goejfsm, a.d. Rijn P. J. H. Hilde naar Deurnepl

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6