DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS N.V. EDAH Paasch-Reclame FEUILLETON. Geluksdroom iUROL doel ze yerdwiinenl Ons weekpraatje. Markten Gratis Paaschfiguren bij Edah Groof Chocolade Paaschfiguur GRATIS Exlra Red edame Half pond fijne Sprits CADEAU Lienseniusstraat 4 Telefoon 31 Zaterdag 20 Maart 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 12 We worden met den dag ouder In dubbelen zin In 50 jaren verlengde het leven zich met ruim 50 pet. Maar steeds verder daalt het geboortecijfer Het aantal jaren, dat een ge borene in de periode 1870'79 gemiddeld had te leven, was toen voor den iran 38.4 en voor de vrouw 40.7. In de periode 1921 '30 waren deze cijfers respectievelijk 61.9 en 63.5. Het is inderdaad een statistisch vaststaand feit, dat de gemiddel de levensduur der Nederlanders in slechts ruim 50 jaren met 50 pet. is toegenomen. Dat is de triomf der weten schap en van een verbeterde hy giënische levenswijze. Vooral de zuigelingensterfte is sterk ver minderd. Van de in 1875 geboren kinderen was na één jaar reeds een vijfde deel dood; in 1935 slechts 1 vijf en twintigste deel. Aan tuberculose stierven in 1875 nog 9813 menschen en in 1935 slechts 3162, niettegenstaan de de bevolking sedert 1875 meer dan verdubbeld is, n.l. 2 en 1 vierde maai zoo talrijk werd Aan typhus stierven in 1875 niet minder dan 1303 menschen en in 1935 slechts 81 Dr. J. H. van Zanten, deze en andere cijfers in „De Op bouw" onder de loupe nemende noemt deze zeer sterke ver mindering van het aantal typhus-slachtoffers alleen het gevolg hiervan, dat in de ver- loopen 60 jaar nagenoeg in het geheele land waterleiding met verplichte aansluiting is aangelegd. Enkel aan het feit van het stijgen van den gemiddelden levensduur der Nederlanders hebben we het te danken, dat de bevolking van ons land op buitengewone wijze toenam in zielental, n.l. van ruim 3.767.000 in 1875 tot ruim 8.474.000 in 1935. Het verschil tusschen vestiging uit den vreemde en vertrek naar den vreemde, is onbeduidend Hoezeer, ondanks de bevol kingstoename, het geboortecijfer achteruit ging, bewijst het feit, dat sedert 1875 het geboortecijfer met nog geen vierde steeg, tegen het zielental met 2 en 1 vierde_ Waar mag worden aangeno men, dat we zoetjes-aan het hoog tepunt hebben bereikt van den gemiddelden levensduur, voor zoover deze dcor menschelijk in grijpen wetenschap en hy giëne is te bepalen, moeten we vreezen, dat we het tijdstip naderen, waarop een verdere teruggang van het geboortecijfer tot een daling van het zielental onzer bevolking moet leiden. Er wordt ten onzent nog al door JAMES OLIVER CURWOOD. 46. VERVOLG van Tweede Blad. Zij zouden nu niets ontzien en slechts op wraak belust zijn en toen hij zich van het raam verwijderde, vervloekte hij Sokwenna inwendig, niettegenstaande het een opluchting voor hem was te weten, dat hij niet dood was. Voordat nog een enkel schot van buiten had kunnen doordringen, was hij op de ladder, terwijl hij zich het volgende oogeDblik over den ineen gedoken vorm van den ouden Es kimo boog. Kom naar beneden, beval bij, we moeten vluchten door de kelder opening. Alan's hand raakte Sokwenna's gezicht aan; toen gleed deze lager, totdat ze tenslotte bleef rusten op het hart van den ouden strijder. Er was geen teeken van leven meer in hem te bespeuren: bij was dood Zijn aanvallers begonnen opnieuw te schieten. Van alle kanten barstten de salvo's los, terwijl Alan de ladder eens smalend gedacht en gespro ken over bepaalde propaganda in andere landen tot verhooging van het geboortecijfer. Zulke propaganda lijkt in onze oogen wel eens onnoodig, omdat wij groeien zonder dat we iets dergelijks behoeven. Maar het kan niet anders of dit soort groei moet straks op houden en dan komen we aan een geleidelijk verval van volk en natie toe, als het geboorte cijfer blijft dalen. Eéns zullen we misschien de propaganda behoeven, welke we thans zoo geringschatten. De voortbrenging en opvoeding van kinderen vereischen altijd lijden, opoffering en ongemak. Deze- tellen den menschen vaak zwaarder dan het ideël gewin aan liefde en de voldoening over het volgen van de hoogste mensche- lijke roeping. Bovendien hebben we in onzen modernen tijd, waarin we zoo groote beteekenis toekennen aan de menschelijke rede, gemakke lijk een excuus bij de hand om ons te onttrekken aan de wetten en verplichtingen der Schepping Men maakt zich n.l. nogal graag bezorgd over de maatschappe lijke toekomst van ons nageslacht. Zeker, ook de rede hoort tot de Schepping en we hebben haar te gebruiken ten behoeve van een te verantwoorden levensver houding. Maar ze mag geen dood doener worden ter verontschul diging van de volbrenging van moeizame plichten. Hoe de vrucht van ons leven zich zal ontwikkelen en hoe ze zal gedijen op den veranderden levensbodem, hangt niet alleen van ons ingrijpen af en van de bestemming, welke wij ons den ken. Het is de vraag, of een nageslacht niet andere behoeften heeft zal kennen, dan wij ze kenden. En geen dingen zal kun nen missen, welke wij meenden noodig te hebben. Er zijn slechts bitter weinig menschen, die hun geboorte heb ben durven vloeken, dat zal in de toekomst niet anders wezen. Het leven is onder schier alle omstandigheden te leven waard. Dat is zonder meer duidelijk voor al degenen, die het leven als een roeping tot iets hoogers erkennen, maar het geldt in zijn algemeenheid zelfs voor degenen, die den dood als eindpaal en bestemming zien. De meest logisch-lijkende the- oriën over de levenskansen eener toekomstige menschheid zijn in eengestort onder de uitkomsten der practijk, ook en vooral de theorie van Malthus. De wereld is een Schepping, welke de menschheid onbeperkte bestaansmogelijkheid biedt, onze onvolkomenheid belemmert een rechtvaardige verdeeling er van. Naar grootere rechtvaardig heid moet worden gestreefd en deze zal hopen we de toekomst eens brengen Md. Vetwormpjes huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte PuroL Doos 30en 60 ct. Bl| Apothekers en Drogisten. Toen hif zich vlug naar de kelder begaf, hoorde hij de kogels om zich heen fluiten. Tot zijn verbazing bemerkte hij, dat Mary Standish teruggekomen was en daar op hem stond te wachten. XVVI. Haar onverwachte tegenwoordig heid bracht hem zoodanig in de war, dat hij haar sprakeloos aan bleef staren, zonder acht te slaan op het geweervuur om hem heen. Dat zij niet met Keok en Nawad- look was meegegaan, joeg hem schrik aan, went nu was hij tever geefs achter gebleven en de tijd, die hij gewonnen had door zijn onder handelingen met Rossland, was nu nutteloos geweest Ze las de teleurstelling op zijn gezicht en zag het gevaar, waarin j hij verkeerde. Met een vlugge be weging greep ze zijn hand en trok hem naast zich neer. Je verwachtte toch niet, dat ik weg zou gaan vroeg ze op kalmen onbewogen toon. Je dacht toch niet, dat ik een lafaard was Mijn plaats is bij jou. Het was hem onmogelijk op dit moment een antwoord te vinden, zooals ze daar voor hem stond, met haar groote oogen strak op hem gericht, want de ontroering belette hem een enkel woord uit te bren gen. i Sokwenna is dood en Rossland is neergeveld terwijl hij onder bescherming van de witte vlag was, zeide hij. Ze zullen ons niet veel DE NEDERLANDER IN DEN OMGANG. WE GAAN ELKAAR OP STRAAT BEBULDEREN. Wij, Nederlanders, hebben open bare omgangsvormen, welke zich kenmerken door groote terughoudend heid jegens degenen, aan wie we nog niet werden voorgesteld en die we „dus" niet kennen. Deze terughoudendheid benadert vaak de grenzen van het onbeschofte. Als men b.v. door omstandigheden in een nieuwe omgeving wordt ge plaatst, heeft binnen 24 uur de nieuwe omgeving zich over je geïnformeerd, maar iedereen blijft je straal negeeren want „ze kennen je niet." De nieuweling hoort op zijn beurt het een of ander van persoonlijk heden, die hem om hun ambt, be trekking, om de partij-of geestelijke verwantschap interesseeren, maar als hij ze op straat tegenkomt en al zou hij ze zelfs drie maal per dag tegen het lijf moeten loopen, dan doet men zoo bokkig mogelijk tegen elkaar. Het zou zéér tegen de onge schreven regels van het maatschap pelijk verkeer zijn om „goeden morgen, mijnheer" te zeggen tegen zoo'n meneer, of nóg erger den hoed voor hem af te nemen. Om een dragelijken toestand te krijgen, stelt 'n nieuweling zich zoo gauw mogelijk aan een paar men schen voor en laat zich dan door deze splinternieuwe „kennissen" weer vlug aau eenige tientallen anderen voorstellen. Dan glimlachen de menschen tegen je, als je ze ontmoet, je „dopt" voor elkaar en mag bij passende gelegenheden met elkaar praten. Natuurlijk doet men in het begin nog de stomste dingen. Men herkent b.v. niet zoo gauw een der menschen, met wie men officieel kennis maakte, groet zoo iemand dus niet en... voor jaren heeft men zich de vijandschap voor een heele familie verworven, 'n Anderen keer komt. men 'n dame tegen met 'n eenigszins bekend ge zicht, je neemt zwaar de hoed af en.... hoort dan 'n gicheltje. 't Was de gedienstige van mijnheer X. t Beste is om in een nieuwe om geving voorloopig blootshoofds te loopen en eiken keer als je iemand ontmoet met een min of meer bekend gezicht, te doen of je struikelt. De „voorgestelde" zal het gebaar aan zien als een neiging en z'n hoed af nemen, de „vreemde" zal de struike ling als een struikeling aanmerken. Niet overal ter wereld doen we zoo idioot jegens elkaar in het open baar verkeer. Wanneer een Neder lander er in Engeland op staat om te worden voorgesteld aan de lieden, die hij brj zijn vrienden en kennissen of andere maatschappelijke relaties ontmoet, loopt hij licht het gevaar als opdringerig te worden beschouwd. Voorstellen en handjes geven is daar niet populair. Vooral bet in wezen ongepaste, hoewel in sommige landen zeer ingeburgerde „mag ik me even voorstellen", deze zelfvoorstellerij vervult eiken Engelschman van af grijzen. „Niet voorgesteld zrjn" is overigens geen beletsel in bet maatschappelijk verkeer. Men kan in elk gezelschap vrijelijk spreken met de menschen, die men er aantreft en met wie men op de een of andere manier in contact raakt. Niemand bekommert zich daarbij om namen. Juist het feit, dat men niet door een voor stelling verplicht zal zijn elkaar voor nu en eeuwigheid te kennen, maakt het onderlinge verkeer vrijer en gemakkelijker. Hoe weinig de Engelschman van dikdoenerij houdt, toonde de Londen- sche correspondent van het Volks blad aan met de weergave .van een anecdote. Een bekende Engelsche minister, die op een zijner vele be zoeken aan Genève door een buiten- landschen journalist met „Your tijd meer laten Hij keek naar de lichtstreep, die door de kelderopening viel, welke naar het ravein leidde. Hij had het plan gehad hierdoor te ontsnappen alleen en het gevecht buiten voort te zetten, maar roet Mary Standish aan zijn zijde zou dit natuurlijk een bijna wanhopig iets zijn. Waar zijn Keok en Newad- look V vroeg hij. In de steppen, op weg naar de bergen. Ik heb ze wijs gemaakt, dat het je wensch was, dat ik terug zou komen. Toen ze dit in twijfel trok ken, dreigde ik, dat ik mezelf over zou leveren, als ze niet deden wat ik gevraagd had. En Alan in het ravijn hangt een dichte nevel en het is er donker.... Zijn eene hand hield ze dicht tegen haar borst gedrukt. Dat is ooze eenige kans, zei bij zacht. En.ben... je niet een k'ein beetje blij, dat ik weer teruggeko men ben Zelfs in de duisternis onderscheid de hij haar lieven glimlach en kwam hij onder de bekoring van haar zachte stem, terwijl hij heel duidelijk voelde hoe groot haar liefde voor hem was. Ja... ik ben er blij om en ik begrijp zelf niet, hoe ik op een der- I gelijk oogenblik zoo gelukkig kan zijn. Als ze ons maar een kwartier j willen geven... Vlug bracht hij haar naar de kel deropening en ging het eerst naar Excellency" werd aangesproken, wees op een in de verte voorbij- schrijdenden hoogst gewichtigen ver tegenwoordiger van 'n pietepeuterig staattje en zei„Dat is een Excel lentie, ik ben meneer.... X." Mussert gaat de stijve omgangs vormen der Nederlanders ombouwen. Menschen, die mekaar niet hoeven te kennen, omdat ze nooit aan elkan der werden voorgesteld en zelfs menschen, die werkelijk vreemden zijn, moeten elkaar thans op zijn last bulderend gaan begroeten op straat. Zóó vervallen we van het eene uiterste in het andere. De Leider heeft zijn mannen en vrouwen zelfs verordend om op bepaalde uren en in bepaalde straten te gaan wandelen. Voorloopig geldt de proef alleen nog maar de stad Utrecht. Natuurlijk zijn de drukste uren en de drukste straten gekozen. Ze moeten daarbij het partij-, pardon; het bewegingsinsigne dragen en alle kameraden, die elkaar tijdens deze wandeluren op de eenheidsroute zullen ontmoeten en dat zal natuurlijk gedurende de voorge schreven uren aanhoudend wezen zullen de Hou Zee-groet luidkeels, fiink en ferm, uitbrengen. Zoodoende zal overig Utrecht in de meening worden gebracht, veel beter dan door één enkele gesloten marsch- colonne, dat het in de goede Bis- schopstad eenvoudig van N.S.B. ers wemelt. En ook, dat het geen zin meer heeft om zich nog langer tegen zulk een beweging te verzetten. Deze nieuwe omgangsvormen wor den intusschen eenigszins huivering wekkend van aard, als ze door andere partijen zouden worden overgenomen en we naast de Hou-Zee-schreeuwers met gestrekten arm de „Roodfront"- of „Vrijheid"brullers met gebalde vuist te ontmoeten zouden krijgen. De liberalen, katholieken en de onderscheidene protestantsche poli tieke groepen zullen nu toch óók een of ander manuaal mét eenstrijd- groet moeten gaan bedenken. Nieuwe armbewegingen zijn er naast de thans gebruikelijk-gewor- dene haast niet meer te bedenken. Er is mogelijk nog iets te verzinnen met een uitgestrekt been, maar als de daaraan bevestigde voet dan op een verkeerde plaats belandt, is het ontstaan van incidenten niet uitge sloten. Het kan anders wel interessant worden, als de drukke buurten zich gaan kenmerken dooi de onder scheidene politieke begroetenissen der passanten. Het zal een wirwar worden van arm- en beenbewegingen. Welke partij neemt het initiatief voor een politieken groet in kop- stand Intusschen waarschuwen we onze lezers om zich niet te laten impo- neeren door de veelvouden van be paalde groetenissen tgdens gefor ceerde politieke pantoffelparades. Let er maar eens op, hoeveel menschen laten hun manieren dan minder opvallend wezen „gewoon" doen en blijven doen. Wie zich van dat aantal behoorlijk reken schap geeft, zal tot de conclusie komen, dat de groote meerderheid van ons volk zijn gezond verstand nog niet heeft verloren en vasthoudt aan de aloude echt-Nederlandsche traditie, die ze moge dau wat afgemeten zijn meer bij onzen volksaard past dan een luidruchtige en potsierlijke familiariteit, welke een valsch amicaal karakter heeft, omdat ze bedoelt om andersgezinden af te stooten en te ergeren. Hoofdpijn, Kiespijn. Al wat U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnliardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist, VENRAY Maandag 22 Maart CUYK Dinsdag 23 Maart buiten. Ondanks er zoo goed als geen regen viel» voelde hij toch vocht op zijn gezicht, terwijl de kogels voortdurend om zijn ooren suisden. Sokwenna's woning werd aan weerszijden door de brandende hut verlicht, waardoor de duisternis in het ravijn nog zwarter leek Enkele oogenblikken later stonden beiden op den hollen weg. Even kwam het hem voor, alsof het schieten heviger werd, om dan plotseling geheel op te houden. Dit was iets, wat Alan niet had verwacht, Graham's mannen tot woede ge bracht door Rossland's dood, zouden nu direct een aanval op de hut doen en nauwelijks was deze gedachte tot hem doorgedrongen, of niet ver verwijderde kreten lieten zichhooren gevolgd door voetstappen... Even daarop onderscheidde hij duidelijk, hoe de gebarricadeerde deur van Sokwenna's hut met zware voorwerpen werd gebombardeerd.... Het volgende moment zou hun vlucht ontdekt worden en een troep mannen zou op het ravijn losstor men. Laten we ons haasten, smeekte ze. Wat er toen gebeurde, kwam Mary als iets ongelooflijks voor. Alan keerde terug en met haar hand in de zijne geklemd, liep hij het ravijn door, schijnbaar hun aanvallers tegemoet Angstig klopte haar hart, toen ze dicht bij den lichtschijn van de brandende hut kwamen. Vanaf 19 Maart tot Paschen ontvangt men een bij aankoop van één der onderstaande artikelen 1 pond verpakte EDAH KOFFIE a 40, 48, 60, 64, 74, 80, 90, 100 ct. 2 ons verpakte EDAH THEE 22, 25, 28, 30, 32, 34, 35 ct p.ons 4 pakjes Edah Pudding p.pakje 10 1 pak Edah-Havermout 20 cent en 1 pak Edah-Bakmeel 20 cent 4 ons VruchtenpuddiDg p. ons 8 half pond Cacao Geelmerk 25 half pond Bitterkoekjes 27l/t 1 fl. Roode of Witte Port 100-90 1 fl. Samoswijn 100-75 1 literfl. Vermouth (Ital.) 115 1 groote fl. Limonadesiroop 39 Edah Pudding, erkend de beste Feestpudding met geconfjjte vruchten half pond 20 Edah Bitterkoekjespudding pak 10 Edah Rhumpudding 10 Edah Ananaspudding 10 Edah Advocaatpudding 10 Edah Amandeltjespudding 10 Edah Kasteel pudding 5 Edah Pudding met punten voor cadeaux p. pakje 8 Edah Puddingpoeder per doos 36 pakjes slechis 60 Comestibles Pinkzalm heel blik 25—20 Pinkzalm 2 blikjes voor 25 Zalm, fijne roode heel blik 4845 Zalm half blik 28 Sardines per blik 2420148 Haring in tomatensaus per blik 21—19 Mayonnaise per pot 421612 (Flesschen en potten zijn bij de prijzen niet inbegrepen) Zuidvruchten Pruimen prima Pruimedanten Schijf appelen Stukappelen Abrikozen Peren Tutti-Frutti Rozijnen zonder pit Rozijnen goudgeel Krenten Amandelen gepelde Kraak-Amandelen Sucade Pinda's versche p.pond 1611 28—24—20 38—32—28 38—32 46—42—38—25 32—26 p.pond 2518 17 22 22—18 22 p.pond 35 per ons 11 per pond 11 p. ons Ook in Kaas blijft Edah de baas Onze naam een waarborg voor prima kwaliteit! Kaas vette Goudsche p.pond 25 Kaas volv. Goudsche 29 Kaas volv. belegen 40 Kaas Leidsche 17 Nrd. Holl. Edammers 40 p. per kaas pl.m. 2 pond 55 pl,m. 3 pond 78 pLm. 4 pond 98 Pindakaas per pondspot 14 EDAH MARGARINE met 10 pet. versche Roomboter pèr pond 52 Likeur, Advocaat,Wijnen enz. zijn beter van EDAH! Bisschopwijn per flesch 38 Bessenwijn 38 Meiwijn 38 Advocaat prima 112 Advocaat goede 82 Romano roode vruchtenwijn 40 Cortado 40 Milano witte 40 Boerenjongens literpot 83 Boerenmeisjes 85 Limonade Gazeuse 2 literfl. 25 Limonadesiroop groote fl. 39 Samoswijn flesch 100-75 Zoete Spaansche Wijn 75 Vermouth Ital- literfl. 115 EDAH LIKEUR, Voorburg, Schilletje, Cherry Brandy fl. 65 BONBONS de beste kwaliteiten, bekende merken half pond 30 cent Enorme sorteering Paasch-artikelen Suikereitjes half pond 20 Holle Eitjes half pond 22l/a Dragé Eitjes half pond 15 Gevulde dragé Eitjes half pond 19 Gevulde choc. Eitjes (in staniol) per ons 15 Groote choc. Eieren per stuk 10 Biscuits, C-hocolade Prachtsortiment half pond 16 Edah Reclame Biscuits half p. 14 Bitterkoekjes half pond 271/1 Frou-Frou half pond 2420 Benne Mère half pond 33 Edah choc. Bloemen half pond 25 Edah Choc. Reepen 10 stuks 20 EDAH-Busgroenten Spercieboonen. per literbl. 2519 Sngboonen 2519 Doperwten m. WorteL 302420 Doperwten 402722 Spinazie 2517 Gesneden Wortelen 17 Compotes Perziken (halve) p. literbl. 55 Peren 60—44 Roode Pruimen 27 Ananas blik 52—25 Kwetsen literblik 34 Appelmoes 3229 bij elke flesch Edah Likeur a 65 ct. Ham per ons 14, 12 Boterhamwoist hall pd. 17'/, Leverworst 17'/» Gesneden s ek 22'/» Servelaatworst 33 Gerookt vleesch Dik vet spek 10 Eierkoeken 12 Sinaasappelen per ons 16 3 pond 94 voor 10 25 Wy vragen en bezorgen zonder prjjsverhooging. 138 Als schaduwen slopen ze achter de gebouwen bij de afsluithekken om en eerst toen ze daar een tijdje stilstonden om op adem te komen, drong de beteekenis van dit gevaar lijke spel tot haar door. Graham's mannen hadden reeds de richting naar het ravijn ingeslagen. Ze zullen niet eer bemerken, dat ze voor den gek zijn gehouden, voordat het te laat is, zei Alan op gewonden. We zullen nu trachten de kloof te bereiken Stampede en de herders kunnen binnen een paar uur hier zijn en wat er dan zal ge beuren Plotseling hield hij op, omdat hij een onderdrukt gekreun hoorde. Op eenige passen afstand lag tegen een der hekken van de omheining een ineengedoken gestalte. Hij is gewond, fluisterde Mary Standish, na een oogenblik van stilte. Dat hoop ik, antwoordde Alan meedoogenloos. Het zou minder prettig voor ons zijn, als hij nog op kon staan om de anderen te vertel len, dat wij hier langs gekomen zijn. De klank van zijn stem deed het meisje sidderen. Het was, alsof elk gevoel van menschelijkheid hier nu vreemd was, nu zij die barbaren achter zich hoorden. Toen ze hun weg zochten naar de beschermende schaduwen der omheiningen en zich voortspoedden naar het ravijn, drong opnieuw het gekreun van den gewonden man tot hen door. Eensklaps bemerkte ze, dat de nevel begon op te trekkenen de lucht helderder werd Ze kon nu niet alleen Alan veel duidelijker onderscheiden, maar ook het pad, waarlangs ze dienzelfden avond reeds gevlucht waren, werd zichtbaar. Ternauwernood hadden ze dit be reikt, of een schot weerklonk op korten afstand achter hen. Dit werd gevolgd door een twee de en een derde en daarna klonk een gesmoorde kreet, die echter duidelijk tot hen doordroeg. Dat is de gewonde man, zei Alan op verschrikten toon. Hij roept de anderen... Ik had hem moeten... afmaken Hij had nu zijn schreden versneld en 't meisje deed haar uiterste best gelijken tred met hem te houden. Al haar krachten en energie waren nu teruggekeerd- Zij ademde volkomen regelmatig en verhaastte de passen, zoodat zij als het ware de leiding nam. Ze hadden nu den rand van den poel bereikt, waar ze luisterend stil bleven staan. Het geoefend oor van Alan ving een geluid op, wat aan zijn metgezellin was ontgaan. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 9