Weer Griep? Een dertig jaar geleden droeg precies de helft der leden van den Senaat een baard en telde de Tweede Kamer niet minder dan 36 van de 100 leden, die hun uiterlgk getooid hadden met dit mannelijk schoon. Maar ook de andere leden, (want er waren in de Tweede Kamer maar zes van de 100, die een glad ge schoren gezicht droegen) zagen er met hun groote, wijduitstaande snorren niet minder krijgshaftig uit. Marchant had een groote zware snor, die hem in dien tjjd door iederen wachtmeester van de huzaren moet zijn benijd. RIJVAARDIGHEID EN RU-WAARDIGHEID. Het aantal verkeersongelukken blijft legio. De een meent, dat ver- keerszondaren zwaarder gestraft moesten, de ander dat de eischen van rij vaardigheid hooger behooorden te worden gesteld, alvorens een be- wjjs van deze vaardigheid werd afgegeven. Zelf geloof ik, dat beide middelen zullen falen, wanneer de rijwaardigheid let op met een w niet wordt verhoogd, d.i. het besef van de weggebruikers in het algemeen en van de motorbestuur ders in het bgzonder, dat al hun doen en laten op den weg getoetst behoort te wezen aan een ernstig besef van verantwoordelijkheids gevoel. Een bekwaam automobilist zonder verantwoordelijkheidsbesef is gevaar lijker op den weg dan een onkundige chauffeur, die er wezenlijk op uit is om ongelukken te vermijden. Deze laatste zal zóó rijden, dat hij niets riskeert. De Rijkskeuringsdeskundige A. Vijgeboom omschreef deze gedachte in een artikeltje, dat ik in de Vlis- singsche Courant vond vermeld. Het is ontstellend, zoo zegt hij, te ervaren, hoezeer vele autobestuur ders door domheid en gemis aan verantwoordelijkheidsbesef voort durend de veiligheid bedreigen van hen, die zich op den weg bevinden. Er is veilig verkeer te bereiken als de bestuurder van den auto zijn verstand stelt injdienst van het ver keer. Met rijvaardigheid alleen is dat resultaat niet te bereiken. Verantwoordelijkheidsgevoel en in telligentie zijn onmisbaar voor ieder die deelneemt aan het bruisende moderne verkeer, met al zijn ver rassingen en lastige complicaties. Domheid en nalatigheid leiden tot catastrofes en voeren den onvol- waardigen automobilist naar de plaats waar men liever niet komt. DE BROEK VAN DEN AMBTENAAR. „En als je nou wéér 'n gat in je knie valt zoo heeft m'n moeder eens, maar erg lang geleden, tegen me gezegd dan krijg je geen nieuwe meer en moet je met een gelapte broek loopen." Andere com plimenten heb ik van mijn leven nooit over mijn broek gehad, zelfs in mijn militairen «"diensttijd niet. Als burger heb ik nog wel eens met rafeltjes aan myn broekspijpen geloopen, maar als „het" er aan zat, dan kreeg ik toch altijd 'n nieuwe op tijd. Ambtenaren schijnen erger dan kinderen en militairen te zijn. Voor hen bestaat een speciale Droeken- commissie, officieel Rijkskleeding- commissie geheeten. Die heeft nu weer uitgemaakt, hoe lang de ver schillende categoriën van ambtenaren en beambten met hun broeken moeten doen 't schijnt alleen over bovenbroeken te gaan en hoe lang met hun tunieken. Vergaderingen van de Ryksklee- dingscommissie lijken me, afgaande op hetgeen ik over de discussies in een persverslag las, buitengewoon interessant. Ik lees b.v. Omtrent een voorstel om aan de kantonniers van den rijkswater staat, eerste verstrc'-'^ng, twee manchester broeken uit te reiken, bleken vele leden van meening, dat zulks te overdadig moest worden beschouwd, te meer, waar reeds eer besloten was verkorting van den draagtijd der manchester broeken van 3 tot V/t jaar te bevorderen. Ware ik lid der commissie ge weest, dan zou ik natuurlijk voor twee broeken hebben gesnemd, want wat is nou een kantonnier met één broek Gesteld de man komt met een kapotte of natte broek thuis ik bedoelvan den regen wat moet hij dan aantrekken voor zijn volgenden dienst Moeilijker leek me het probleem waarvoor de commissie reeds eerder was geplaatst, n.l, om de verkorting van den draagtijd voor 'n manchester broek van 3 op l'/i te bevorderen, Deze bevordering lijkt me geenszins in overeenstemming met de aan passing. Ik bedoel de aanpassing van Colijn. En hoe krijgt men het gedaan om een broek zich in de helft van haar tijd te laten verslijten' 't Zijn problemen. Trouwens, de commissie zal er wel een oplossing voor weteD, want ze is van een veelzijdige samenstelling. Er zetelen zelfs speciale vertegenwoordigers van de arbeidersorganisaties in. Zulke broekemannenDie vertegenwoor digers hebben heel wat besognes. Ik las n.l. aan het slot van het verslag: In verband met klachten over het niet passend zitten van nieuwe verstrekte kleeding, zegden de organisatie-vertegenwoordigers de medewerking toe om het personeel te wijzen op de noodzaak om bij gewijzigde lichaamsafmetingen daarvan tijdig kennis te geven. Er zal hierbij waarschijnlijk meer aan breedte- dan aan lengtematen zijn gedacht. Het zou me niks ver wonderen, als het Centraal Bureau voor de Statistiek straks ook deze opgaven van gewijzigde lichaams afmetingen gaat rubriceeren. De gegevens kunnen zeer léerzaam zijn voor het geval een verdere aanpas sing ik bedoel alwéér die van Colijn noodig zou zijn. Zou het nu werkelijk onmogelijk zijn om ambtenaren en beambten te behandelen, zooals dat in een huis houding gebeurt, n.l. ze een nieuw dienstpakje te verstrekken als zulks naar het oordeel van hun chef noodig POLITIEK EN SINAASAPPELEN. De dokter heeft me onlangs den raad gegeven om meer fruit te gaan eten. Makkelijk praten. Indezen tijd kun je niet anders koopen dan sinaasappelen en tegen het eten van deze gezonde vrucht heb ik prin- cipieele bezwaren. Onlangs las ik in het Volksblad n.l. een brief van een Spaanschen correspondent van het blad, die het belang der Volksfront- regeering bij den afzet van de sinaasappelenoogst uiteenzette. Hij spoorde de lezers aan om sinaas appelen Spaansche natuurlijk te eten, want dan steunden ze de zaak der verdedigers van de wettige regeering. Ik ben dól op.... wettige regeerin gen, maar sedert ik die correspon dentie las, heb ik toch bezwaar tegen het eten van sinaasappelen. Ik ben n.l. ook voorstander van de niet-inmengings-actie en wensch neutraal te blijven, zooals een dege lijke Hollander altijd neutraal pleegt te zijn als anderen voor hem de kastanjes uit het vuur halen. Overigens, is het niet merk waardig, dat het eten van sinaas appelen een partij-kiezen kan worden in een internationalen ideeën-oorlog? De sinaasappelen hebben ons nieuwe narigheid gebracht. De Spaansche nationalisten schij nen, juist dus zooals te concludeeren valt uit het Volksblad-artikel, het sinaasappelen-eten als een vijandelijke daad jegens hen te beschouwen, althans zoolang ze de vlakten van Valencia, waar deze vrucht groeit, nog niet hebben veroverd. Ze hebben een Hollandsche schuit met een lading van deze vruchten aange houden en in een hunner eigen havens gelost. Waarop ónze Colijn de kruiser Java naar de Spaansche wateren heeft opgecommandeerd. Wij hebben méér oerlogen gevoerd om kokos- nooteni andere zuidvruchten Intusschen, zouden we den Span jaarden deze kleine revanche niet gunnen, daar we ze toch ééns 'n heele zilvervloot hebben afgekaapt Rillerig, koortsig en onbehaaglijk? Sluit die aanval direct. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge zult ve aasd en verheugd zijn de bijzon dei krachtige werking van AKKER- CACHETS te ondervinden. Voordat Ge 't weet is alle narigheid vergelen Ze kcslen slechts 52 cent per 12 stuks Propag. vergadering Bijz. Vrijw. Land storm te Venray. In het Luxor-Theater werd Maan dagavond een groote propaganda- vergadering gehouden vanwege de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, welke stond onder leiding van den Heer Quicken, die de vergadering opende met een woord van welkom tot het bestuur van het Gewest der Bijzondere Vrijwillige Landstorm en de talrijke belangstellenden. Bijzon der heette hij welkom Luitenant Merkus, die een spreekbeurt zou vervullen, doch vooraf zou den Heer Pyls een kleine inleiding houden over 1918. De heer Pyls wilde in herinnering brengen 1918, in verband met het ontstaan der Vrijwillige Landstorm, Het was 10 November 1918, de Duit- sche keizer kwam bij Eysden in ons land om van het asylrecht gebruik te maken. Overal stak de revolutie geest het hoofd op en ook in ons land werd bg monde van den heer Troelstra in de Tweede Kamer een poging gedaan om de staatsmacht in handen te krijgen. Maar wat gebeur de er Onze voormannen Minister Ruys, Dr. Nolens, de groote Ven- rayer Jan Poels, de Kamerleden Hermans en Deckers, Generaal Duy- maer van Twist, gingen bij het zien van den ernst van den tyd aan het beraadslagen, tengevolge waarvan Dr. Poels vanuit het Zuiden naar Den Haag werd ontboden. 'Zelfs on der de militairen was de geest niet rustig en kwamen relletjes voor. Toen werden als hulp in den nood de oud-militairen opgeroepen naar Den Haag. Dat viel toen niet overal in goede aarde. Velen hadden al jaren gediend en na hun diensttijd 4 jaren lang onder de mobilisatie de wapenen gedragen. Gehuwde man nen waren reeds langer dan 4 jaren weg. Er werd dan ook danig wat men in militaire kringen noemt aan kankeren gedaan. En zoo kwamen dan ook in Venray in het patronaat de meeste dienstplichtigen bijeen, op welke vergadering het woord werd gevoerd door Burgemeester v.d. Loo en Pastoor Schmeitz, beiden groote redenaars, die met al hun talent er op wezen, wat in deze groote nood gedaan moest worden. Het ging nog niet van een leien dakje, totdat na de rede van Pater Cassianus Hent. zen, als uit één man van allen kant weerklonk: „Als het moet gaan wij morgen met den eersten trein, tot redding van het Oranjehuis en Va derland." Duymaer van Twist mag met zijn Friezen en Groningers op den be kenden Donderdag eer in Den Haag geweest zijn, de 52 Venrayers, die 's morgens met den eersten trein vertrokken, kwamen eerst 's avonds in Den Haag aan, waar zij na eenige rust tot taak kregen het bezetten en bewaken der Ministeries. Inmid dels kwamen er van alle kanten meer vrijwilligers opdagen, totdat de daarop volgende Zaterdag circa 2000 Limburgers in Den Haag pre sent waren en toen Troelstra dat hoorde, ging hij naar bed. Inmiddels waren de gevaren ge weken en 18 November brachten de vrijwilligers een reuzehulde aan H. M. de Koningin. Een eeuw geleden was er ook iets dergelijks gebeurd, maar toch deze hulde aan de Konin gin, was een geweldige betooging van trouw aan het Oranjehuis en liefde voor het Vaderland. Na een paar dagen konden de Venrayers huiswaarts keeren en ieder onzer zal zich nog wel het enthousiasme herinneren, waarmede zoowel over heden als vereenigingen en particu lieren hun mannen vanaf 't station naar het Patronaat begeleidde. Dit is de eerste stoot geweest om te komen tot het oprichten van den Landstorm. Luitenant Merkus heeft nu de eer volle taak de Vrijwillige Landstorm nieuw bloed bij te brengen en die doet dat met buitengewoon succes. Spr. dankt de leden der gewestelijke commissie en Credo Pugno voor hun hulp by de totstandbrenging van deze propaganda-avond, waarvan hij hoopt, dat velen zich zullen aanmel den als trouwe soldaten en alles over hebben voor het heil van va derland en koningin. De heer Quicken brengt dank aan Spreker voor zijn van geestdrift getuigende rede. Hierna begon Luitenant Merkus met een begroeting aan voorzitter en bestuursleden een interessante lezing. Wel heeft de heer Pyls hem wat gras voor de voeten wegge maaid, zoodat hij mogelijk in her haling zal vallen. Spr. stelt dan de vraag; Wat is de Landstorm Toen in 1918 de geest van oproer in de meeste landen van Europa de overheid scheen te krijgen, bleek ook Nederland niet van smetten vrij. De greep naar de staatsmacht door een bepaalde partij ondernomen, is ge lukkig mislukt. God waakte over de lage landen aan de zee en gaf aan de Regeering en haar Kroon de kracht en wijsheid, die zij in die dagen maar al te zeer behoefde. Hoe het in andere landen met dien revolutiegeest is toegegaan, leeren ons Rusland, Oostenrijk, Hongarije en Duitschland. Bij het zien der dreigende gevaren verlieten zeer velen have en goed om met een inzet van hun eigen leven de dreigende gevaren te keeren. En al zou Generaal Duymaer van Twist in zijn zeer verdienstelijk leven niets anders gedaan hebben, dan de macht van den Landstorm organi- seeren, dan verdiende hij daardoor alleen reeds een standbeeld. De op richting van de Vrijwillige Land storm werd dan ook bekend gemaakt bij legerorder. De huidige voorzitter is Minister-president Colijn en de Vrijwillige Landstorm houdt zijn kantoren in Den Haag, Koninginne- laan 50. De Landstorm is een nationale instelling, verdeeld in gewestelijke organisaties, die weer onderVerdeeld zijn in plaatselijke commissies en volop de medewerking mogen onder vinden van wereldlijke en geestelijke overheid. We tellen thans 21 gewes telijke afdeelingen en 1215 plaatse lijke. Aan het hoofd waarvan in iedere plaats een leider met een instructeur staat, die in verschil lende vergaderingen de belangen van den Landstorm bespreken en in meerdere oefeningen hun schiet vaardigheid bewaren. De Bijzondere Vrijwillige Land storm voorziet meer dan het leger in onderdeelen per spoor, auto en schip. Een taak, die het leger on mogelijk vervullen kan. Thans telt de Vrijwillige Landstorm 88000 leden, die thuis rustig blgven werken, maar als het moet altgd en overal de wapens te grijpen tot handha ving van rust en orde. Zoo heeft de regeering steeds de macht over een geweldig wapen, waardoor oproeren direct in de kiem kunnen gesmoord worden. Ook de N.S.B. kan uit onze actie leeren, dat ook zij wettige wegen moet bewandelen. Dat het revolutiegevaar ook thans in ons land nog niet geweken is, bleek voor een veertien dagen aan het Lyceum te Nijmegen, v aar geen can- didaten zich beschikbaar stelden, voor een functie in het leger, dan die voor den geneeskundigen dienst, of de luchtmacht. Dit zijn negatieve groepen, die niet daadwerkelijk aan een oorlog of oproer zullen deel nemen. Achteraf bleek, dat de groote oorzaak dezer houding der eandi- daten kwam van de aanwezigheid van een leeraar, die communistische cellen vormde. Zoo bezien is de Landstorm geen luxe. Het ondergronds revolutionnair gewroet is gevaarlijker dan velen onder ons wel denken. De Landstorm kan men absoluut niet vergelijken met de Burgerwacht. Zij hebben niets met elkaar te maken. De Burgerwacht is een plaatselijke vereeniging, waarvan de Burgemees ter het hoofd is, en dan ook buiten het grondgebied der gemeente geen enkele daad mag stellen. De Landstorm echter is een onder deel van het Leger. Is militair ge organiseerd en een gehalte van 14 karaats voor wat betreft trouw voor Vaderland en Vorst. Militairen met groot verlof moeten zich dan ook allen aanmelden. Zij verbinden zich alleen om in tijden van gevaar vrij willig op te komen. Deze verplichting is een zedelijke verplichting. Steeds wordt er naar gestreefd dat vrienden en kennissen zooveel mogelijk bij elkaar big ven en in eigen streek. Bovendien zorgt de Regeering voor hun gezinnen, terwijl zij bovendien bij invaliditeit een zeer behoorlijke uitkeering krijgen en weduwen en weezen behoorlijk worden verzorgd. Bij de Vrijwillige Landstorm dienen thans 2581 reserve-officieren en 1281 plaatselijke commandanten. Het Nederlandsche volk hecht te veel waarde aan nun vrijheid en hun burgerrechten, dan dat zij die ook maar een oogenblik in gevaar zouden willen zien door de verschrikkelijkste aller oorlogen, den burgeroorlog. Allen moeten opgaan tot hand having van hun vrijheden en hun rechten om zoodoende hun invloed te behouden om den gang van zaken bij de regeering. In het naburige Duitschland kun nen wij vrije Hollanders dagelijks leeren hoe het niet moet, en toch ook hier waait de geest van revolutie rond. Neemt men kennis van schrif turen en brochuren, dan staat men vaak versteld, hoe men van de eco nomische omstandigheden en ver houdingen misbruik wil maken, tot grooter onheil voor ons volk. Kom dan allen op voorde rechten van ons volk. Weest bereid alles te offeren voor Koningin en volk. Voorkomt den burgeroorlog en druk den revolutiegeest neer, waartoe zooals Troelstra reeds ondervond, de Landstorm steeds en beter dan wat ook in staat is. Let op de socialisten, die in Frankrijk de burgeroorlog van Spanje toejuichen en wees ervan verzekerd, dat ook hier geesten aanwezig zijn, die nu slechts in toom gehouden worden door een organisatie als de Landstorm. Als alles wankelt rondom den troon onzer Koningin, dan nog zal de Landstorm big ven en zullen duizen den zich melden bij de commandanten in de wetenschap dat de Landstorm strijdt voor de ordelievende burgers ter verkrijging van een rustig samen leven en het heil van ons aller Nederland willen beschermen. Als allen bezield met dit eene doel, dan is de Landstorm een wapen van ontzaggelijke waarde in. tijden van verdeeldheid. Ik heb gezegd. (Appl.) De heer Quicken dankt Spreker voor zijn begeesterende rede en spreekt de vergadering toe, dat het thans tijd is om oyer te gaan tot aanmelding als lid, waarvan hg hoopt dat velen gebruik zullen maken. Staande de vergadering gaven zich 122 leden op. Luitenant Merkus richtte nog het woord tot den Hoogeerw. Heer Deken, wiens tegenwoordigheid hij bijzonder op prijs stelde en dankte den heer Pyls voor zijn liefde en enthousiasme voor den Bijz. Vrijw. Landstorm. Hierna werd de film vertoond „De K 18 op zijn wereldberoemde tocht," welke gesloten werd met het portret van H.M. de Koningin. Tegelijkertijd weerklonken de toonen van het oude Wilhelmus, waarbij de geheele ver gadering zich van hun zetel verhief en met volle borst het Nederlandsche Volkslied meezong. Hoogst voldaan ging meD hierna huiswaarts. f 336193.59 PASSIEF Spaargelden f 308301.44 Reserve winst f 25252.22 Saldo rundveebetaling f 1144.— Winst v.h. boekjaar f 1495.93 Vergadering Boeren leenbank te Venray. Nadat de voorzitter, de heer M. Wismans, de vergadering, welke be legd was op Zondag 14 Maart in het Patronaat, met den Christelgken groet had geopend, richtte hij een woord van welkom tot den Weleerw. Heer Kapelaan Linssen, als geeste lijk adviseur der Bank, alsmede tot de leden, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de beurt van periodieke af treding waren de bestuursleden P. J. van Dijck, Ysselsteyn en P. Jan sen, alsmede de leden van den Raad van Toezicht, J. van Meg el en M. S winkels, welke allen, big kens de gehouden stemming, met overgroote meerderheid van stemmen werden herkozen, waarvoor de heer J. van Meijel voor zich en de mede-herko- zenen dank bracht. Hierna werden de balans en winst- eD verliesrekening door den Kassier den heer J. Pijpers,, uitgebracht. Hieraan ontleenen wij: ONTVANGSTEN Kas per 1 Januari 1936 f 13281.49 Spaargelden f 185461.21 Aflossing voorschotten f 14355.78 Loopende rekening leden f 1179.40 Loopende rekening C.C.B. f 137368.79 Afschr. roerend goed f 30.00 Effecten koersverschillen f 360.00 Vee- en tarwebetalingen f 68654.35 Rente voorschotten f 4987.69 Prov. en kosten voorschot f 34.87 Rente loopende rekening f 6649.51 Provisie en kosten idem f 5.63 Aflossing verlies a.p. f 191.25 Buitengew. ontvangsten f 3.92 f 432563.89 UITGAVEN Spaargelden f 169722.05 Nieuwe voorschotten f 13742.95 Loop. rekening leden f 4727.86 Idem C.C.B. f 152047.29 Bijschrijving effecten f 360.00 Verlies a.p. f 191.25 Vee- en tarwebetalingen f 68567.34 Rente spaargelden f 9308.62 Rente loopende rekening f 3.32 Provisie en kosten idem f 283.29 Salaris f 850.00 Buitengewone uitgaven f 453.58 Voorschot Coöp. S.P.B. f 4776,42 Saldo kas 1 Jan. 1937 f 7529.92 ACTIEF Kas Uitstaande voorschotten Tegoed loop. rek. leden Idem C.C.B. Idem Dep. rek. C.C.B. Effecten Aandeelen C.C.B. Aandeelen Boerenhyph.b. Waarde roer. goederen Rente voorschotten Rente loop. rekening f 432563,89 f 7529.92 f 124038.59 f 6503.76 f 113430.16 f 70000.— f 11000.— f 300.— f 100.— f 375.— f 2320.98 f 595.18 f 336193,59 Onder applaus vereenigde zich met het bestuursvoorstel tot goedkeuring dezer rekening en balans en ver leende den Secretaris decharge over het afgeloopen boekjaar. Hierna sprak de Geestel. Adviseur zijn dank uit voor het door den Voorzitter tot hem gericht welkoms woord en zegde de vergadering zgn beste krachten toe tot welzijn der bank en leden. Nadat de Voorzitter hiervoor dank gebracht had, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Vijf jaar werkver schaffing in Limburg. WAT ER GEDAAN WERD. 67j MILLIOEN ARBEIDSLOON IN VIER JAAR. PIONIERS DIE VAN ONS GINGEN. Einde 1936 was het vgf jaar ge leden, dat in verband met de heer- schende werkloosheid ook in Limburg de werkverschaffing van rijkswege ter hand werd genomen om de menschen te helpen door den slech ten tgd heen te geraken. In die 5 jaren is dit instituut tot een gewel digen omvang uitgegroeid. Met het aantal werkloozen, dat zich steeds uitbreidde namen ook de maatregelen toe, die genomen moes ten worden, om via een zooveel mogelgk productieve werkverschaf fing den arbeider en zijn gezin aan brood te helpen. Zoo zijn vele werken tot stand gekomen, waarvan de uit voering in normale tijden zeker niet mogelgk zou geweest zgn. In hotel „Modern" te Sittard had de heer Martin, inspecteur voor de werkverschaffing in Limburg, de Limburgsche dagbladpers voor een bijeenkomst uitgenoodigd en gaf daar verschillende inlichtingen over deze 5 jaar werkverschaffing in Lim burg. De heer Martin zelve werd op 1 Nov. 1931 als inspecteur voor het ressort Limburg benoemd. Zijn eerste kennismaking met de werkverschaffing was op een verga dering te Venlo onder presidium van wijlen den heer Jan Poels ter op richting van de commissie van voor bereiding van het Waterschap Ven ray. Bg het steken der eerste spade voor de haven te Wanssum waren drie groote figuren uit ons gewest aanwezig, die inmiddels door den dood aan Limburg zgn ontvallen Z.Exc. minister Rugs de Beeren- brouck, Baron van Hövell tot Wes- terflier, Commissaris der Koningin en de heer Jan Poels. PIONIERS. Met grooten eerbied en waardee ring voor hun werken voor Limburg herinnerde de heer Martin aan deze drie grooten, die ook voor de werk verschaffing zeer veel deden. Van Jhr. Ruijs getuigde spr. dat hij steeds vol interesse was voor dit werk, hij liet zich uitvoerig van voorlichting dienen en informeerde naar alles. Tot afscheid klonk het steeds stereotiep„U weet het, houdt het aan 't draaien." Van wijlen gouverneur van Hövell tot Westerflier roemde de heer Mar tin de groote werkkracht, dat geheel zich geven aan zgn taak. Inzake de werkverschaffing was hij de vraag baak voor allen, die steeds nog een oplossing vond waar anderen die niet meer zagen. Jan Poels was „de man van de Peel". Van hem vertelde de heer Martin het volgende voorval dat hem goed teekende. Jan Poels stond bg een der excursies langs de in normalisatie zijnde beken op de brug waarvan de beek in de haven van Wanssum uitloopt. Het was daar, dat de drie groote figuren eenige jaren te voren ook gestaan hadden om de eerste spade te steken. Nu vloeide er een groote beek, goed afgebakend met goed verloop. De man, wiens werk dit waterschap was, keek over de beek de vlakte in en dacht misschien aan zijn jongens jaren, toen hier alles water was, hoe hg later voor dit werk geleefd, er voor gesproken, misschien om gebedeld had, want ineens kwam hg los„Zie Martin, van dit werk heb ik gedroomd, mijn leven lang, dank zij de werkverschaffing, zie ik het." Verder wijdde de heer Martin woorden van dank en erkentelijk heid aan den heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur, en aan Hunne Excellenties de ministers Slotemaker de Bruine en Slingenberg en ir. de Ronde, hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat. Met de b ekennormalisatie in Ven ray c.a. werd de eerste groote stap gezet op het gebied der werkver schaffing. Begonnen werd met 50 werkloozen. Met de jaren volgde het eene object op het andere. Eerst de bekennormalisatie rondom Otter- sum, daarna de bekenverbetering in de gemeenten Helden, Maasbree en Grubbenvorst, vervolgens in het Midden van Limburg en in het Zuiden. Dan de weg Simpelveld Nyswiller. Inmiddels is het getal arbeiders gestegen tot bijna 4000. Werd in 1931 begonnen met een 5-tal gemeenten, nu werden reeds bereikt ruim 70 gemeenten. De moeilijkheden om objecten te vinden werden grooter, het leger der werkloozen nam toe en de financiën werden minder. Toch werd in 193536 in Limburg nog in totaal 1Y, millioen gulden verloond. In totaal werd in de jaren 1932, 1933, 1934 en 1935 uitbetaald aan loonen f 6.346.000. Deze cijfertaal zegt ge noeg. Hoeveel leniging van moreelen en materieelen nood steken niet hierin WAT GEPRESTEERD WERD. Wijl over de laatste vier jaar 193236 absoluut juiste cijfers voor handen zijn geven we hieronder een staat van diverse werken, die in werkverschaffing zgn uitgevoerd of nog in uit-voering zijn en geven daarbij tevens aan de loonen die werden uitbetaald en andere kosten die er nog bij kwamen, Bekennormalisatie Venray c.a. arbeidsloonen f 414.483.75, andere kosten f 123.727.47 (357 K.M.). Bekennormalisatie Ottersumar beidsloonen f 62.981.50, andere kosten f 14.201.24. Waterschap Maasbree c.a. arbeids loonen f 390.413.53, andere kosten f 141.618,89 (112 KM.). Waterschap Midden-Limburgar beidsloonen f 227.918.66, andere kos ten f 99.090.60 (231/, K-M- Waterschap Zuid-Limburgarbeids loonen f 470.563.60, andere kosten f 140.479.78 (18 K.M.). Rijksweg Afferdenarbeidsloonen f 93.198.14, andere kosten f 18.346.11. Weg Simpelveld-Nyswillerarbeids loonen f 80.299.21, andere kosten f 13.806.38 (37, K.M). Koningin Emma-Kinderhuis ar beidsloonen f 19.000, andere kosten f 40,000 (4500 kub. M.) Kasteel Hoensbroekarbeidsloonen f 45.000, andere kosten f 32.184. Bochtafsnijding Maas te Wessem arbeidsloonenf 146.000, andere kos ten f 47.000. Zwembad Swalmenarbeidsloonen f 17.500, andere kosten f 10.000 (25 H.A.). Zwembad Meerssen, arbeidsloonen f 17.000, andere kosten f 10,500. Ruilverkaveling de Broekbemden onder Helden arbeidsl. f 38.444.22, andere kosten f 1.290.54 (part. ontg.). Eenigen indruk van het geweldige werk, dat er gedaan is geven ook wel de volgende cijfers Beeknorma lisatie kwam tot stand over een lengte van in totaal 773.5 K.M. In de kiezelgroeven werdengeëxploiteerd 82.713.57 kub. Meter. Terreinen wer den genivelleerd tot een oppervlakte van 58.51 H.A. In boschbouw werden bewerkt 3,748.04 H.A., in ontginning 3036.04 H.A. Rioleering werd gelegd over een afstand van 109.688 K.M. en aan wegen werd een straat ge bouwd van 925.31 K.M. LOONEN EN KOSTEN. In totaal is in het tijdvak 1932 1936 uitgegeven aan de werkver schaffing f 8.603.499.61. waarvan f 6.346.130.24 aan loonen, en aan andere kosten f 2.257.369.37. Uit bovenstaande blijkt wel, dat tijdens het eerste lustrum der werk-

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6