T)ppT Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. De 100.000 ZIJ. PEEL EN MAAS GRATIS PAREL DER PEEL De bom op de Zeven Provinciën. Binnenland. Buitenland. $-ch. jeuken- tycuuiels De Missie van Mgr. Verriet. Zaterdag 6 Maart 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 10 Onze Karnemelk en Karnemelkspap een heerlijk en voortref felijk voedsel voor jong en oud. Coöp. Zuivelfabriek „VENRAY" JTJUJjIJ AAS ADVERTENTIEPRIJS 1 tot 8 regels 60 ct. per regel 7lh ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. een frissche drank, een gevraagde lekkernij, een zeer voedzaam product, overal verkrijgbaar. Ze was in velerlei zin een voltreffer. Maar gaf een onjuist beeld van den toekom- stlgen oorlog. Het congresbesluit van de S.D.A.P. om den plicht van nationale verdediging te aanvaar den en dus mee te werken aan de vorming en instandhouding van een behoorlijke weermacht, voerde ons in gedachten onwille keurig terug naar de dagen van het incident met de Zeven Pro vinciën. De bom, welke dit muiters- schip trof, was niet alleen een voltreffer in de oorlogsbeteekenis van dit woord, maar miste even min haar uitwerking op de poli tieke constellatie van ons land. Ze schrikte alle goedwillende, maarlauw-geworden vaderlanders opMenigeen voerden ze tot het besef, dat de gezagsonder mijning bedenkelijke vormen had aangenomen en dat het noodig was daartegen een reactie te wekken en te steunen. De bom op de Zeven Provin ciën leidde ook tot krasse maat regelen tegen de S.D.A.P. én bracht mede velen in deze partij tot gezagsbezinning en democra- cratie. Het huidige besluit van de S. D.A.P. om de nationale verdedi ging voor te gaan staan, is in zekeren zin nog een nawerking van de bom. Anderszins heeft deze zelfde bom in kleineren kring een tegengesteld effect teweeg ge bracht. De pacificisten, onder welke benaming we in het bestek van dit artikel alleen de eenzij dige ontwapenaars bevatten, heb ben gehuiverd van deze bom en er de schrikwekkendste conse quenties aan verbonden. Eén bom vanuit 1400 meter hoogte zoo hielden ze ons voor en er lagen 20 lijken op het dek van de Z.P. Nog zoo'n bom en het schip zou met man en muis in de diepte zijn ver dwenen. Stel je eens voor, aldus luidde hun leering, hoe het in een vol genden oorlog zal toegaan. Deze zal vanuit de lucht worden ge voerd. Geen schip, geen kazerne, geen groot gebouw, geen kerk, geen stad en geen dorp zal heel blijven. Vluchten zal geen zin hebben, want enkele bommen met gifgassen zullen een dorp uitmoorden. Enkele kolven met bacteriën, omlaag geworpen, zul len voldoende zijn om pest, cholera en andere ziekten over een land, als het moet: over een werelddeel te brengen. Degenen, die de zaken zóó voorstelden, schenen gelijk te hebben, want hoe gemakkelijk was het niet gegaan met die ééne bom op de Zeven Provin ciën. Eén bom van 1400 meter hoogte, een voltreffer! Menschen, die den oorlog niet van nabij hebben aanschouwd en zijn ontegenzeggelijke ver schrikkingen alleen van een film in de bioscoop kennen, hebben zoo weinig oorlogs-realiteitsbesef. We hebben de bom op de Z.P. nooit anders dan militair ge sproken - als een bof-bom beschouwd. Dat leert ons thans wel de geschiedenis der oorlogvoering in Spanje. Honderden malen hebben heele esquadrilles oorlogsvlieg tuigen boven Madrid gekruist en duizenden granaten hebben het plaveisel der straten omgewoeld en huizen getroffen, die geens zins het doelwit waren der vij andelijke bommenwerpers. Maar het bijna torenhooge gebouw der posterijen, om welks vernietiging het wél ging, staat, zij het dan gehavend, nog recht overeind en het personeel werkt er onverdro ten voort, zelfs onder bommen regens. Ook de radio-post van Madrid is nog nimmer tot zwijgen ge bracht. Honderden vliegtuigbom men zijn geworpen naar de oor logsschepen van de rebellen of omgekeerd naar de kruisers der Volksfronters, maar niet één schuit is door zulk een aanval vergaan. De kanonnen der nationalisten staan in een halven cirkel rond Madrid, maar de verdedigings stellingen der milicianos in de hoofdstad weten ze ternauwer nood te verwrikken. Vliegtuigbommen en granaten van kanonnen zijn hulpmiddelen in den strijd, om een aanval voor te bereiden en te onder steunen, een deprimeerende sfeer van verschrikking, geweld, nood te verwekken, maar de beslissing moet worden geforceerd in den veldslag, in den strijd van man tegen man, - het geweer, de bajonet, de handgranaat en de mitrailleur, ze zijn nog „de" oorlogswapenen, zooals ze waren in 1914—1918. En het gifgas En de kolven met bacteriën We hebben het vroeger al eens gezegd: men kan nooit weten waartoe een krankzinnige wereld nog eens zal komen. Als de wereld krankzinnig wordt, gaan we er allemaal aan, vriend en vijand. Maar voors hands is het niet aan te nemen dat gifgassen en ziektekiemen als oorlogswapenen zullen wor den gekozen. Omdat deze wa penen zich ook tegen de gebrui kers keeren. Een groot en sterk bewapend land heeft er alle belang bij om slechts met materiaal aan men schen en „normaal" oorlogstuig helaas, hoe wreed en bloedig kan ook dit reeds zijn naar de overwinning te streven. Zoo gauw het gifgas en bac teriën gaat gebruiken, maakt het zich onmachtig tegen zelfs den zwaksten tegenstander. Geen Duitsche luchtvloot kan verhin deren, dat enkele Nederlandsche vliegtuigen in den nacht pest zaaien boven Berlijn, cholera boven Munchen en gifgassen uitlaten over Keulen. Nooit zal een oorlog tusschen twee landen of twee volkeren- groepen zoo fanatiek, zoo mee- doogenloos kunnen worden als thans de burgeroorlog in Spanje, waar partijen elkaar haten als gevolg van de scherpste ideolo gische tegenstellingen, welke tusschen menschen denkbaar zijn. En toch wordt in dien strijd, hoe wreed hij op zich zelf ook is, geen gifgas gebruikt en wor den er in Spanje geen ziekte kiemen geënt op den bodem der tegenpartij. Omdat deze soort van vernietiging de eigen vernietiging met volstrekte zekerheid tenge volge moet hebben. Onze conclusie van dit alies is, dat Nederland zich in een eventueelen oorlog zal kunnen verdedigen, zoolang het in staat is om den eersten stoot op te vangen of de uitwerking van dezen te vervagen, totdat of Volkenbondshulp opdaagt waarop we, eerlijk gezegd, niet zooveel vertrouwen hebben of het eigenbelang anderen er toe drijft om ons zoo gauw mo gelijk te hulp te snellen. Men heeft ook op 't jongste congres der S.D.A.P. gewezen op het noodlottige voorbeeld in Abessinië. Wie kan echter in ernst hebben geloofd, dat Enge land of Frankrijk, of welk land ook, uit ideologische overwegin gen den Abessinischen verdedi gers van hun grond het bloed van eigen zonen zou worden Ten onzent staan de zaken echter geheel anders. Om een voorbeeld te noemeneen Duit sche aanval op ons grondgebied beteekent een rechtstreeksche bedreiging, zij het een uitgestel de aanval, op Engeland. Zoo heeft in 1914 Engeland ook den aanval op België beschouwd. En een ander voorbeeld Engeland zou zich geen dag meer veilig in zijn rijkste koloniaal gebied voelen, ais de Japanners vasten voet kregen in Nederlandsch- Indië. Waar ons land als te verdedi gen moet worden beschouwd, is het van groot belang, dat een I politieke partij, welke een vierde deel van ons volk in haar ge lederen heeft, het standpunt der eenzijdige ontwapening heeft verlaten en uil overtuiging wil gaan meewerken om ons land weerbaar te maken. Een oorlog, eveneens een ver dedigingsoorlog, zal verschrikke lijk zijn, zeifs al wordt daarbij het gebruik van de allergemeen ste wapenen vermeden. Maar er zijn dingen, die nog erger zijn dan oorlogsverschrikking en dat is: het laf en weerloos ondergaan van geestelijke knechting. Deze geestelijke knechting zal het ge volg zijn van een toekomstige overweldiging. „Liever dood dat slaaf" is een hartekreet, welke elke ware Ne derlander der S D.A.P. zal na zeggen. Md. ENGELANDS VREDESBIJDRAGE. DE STERKSTE BEWAPENING TER WERELD. Het Engelsche Lagerhuis heeft na een uitvoerige en in sommige op zichten zeer belangwekkende rede van Lord Eden, den minister van Buit. Zaken, de buitenlandsche poli tiek der regeering goedgekeurd met 243 tegen 134 stemmen. De nieuwe ontzaglgke Engelsche bewapening werd door Eden uitvoe rig verdedigd, hoewel hij, naar hij zeide, de noodzaak er van betreurde. „Het is echter onze overtuiging en naar ik meen de overtuiging van allen hier in het Huis, die hopen, dat de wereldvrede tot stand komt dat Groot-Brittannië over een groo- tere macht moet beschikken, om de vredeskrachten te helpen. De her- bewapeningspolitiek, aldus besloot' Eden, is de grootste bijdrage, die de regeering kan geven voor de hand having van den wereldvrede". GEEN TERUGGAVE VAN KOLONIËN. Ten aanzien van een eventueele teruggave aan Duitschland van zijn vroegere koloniën, verklaarde Eden in het verloop van zijn rede„De vroegere verklaringen, volgens welke de regeering een dergelijke terug gave niet overweegt, noch zal over wegen, blijven van kracht voor de politiek der regeering en ik heb daaraan niets toe te voegen." ITALTË'S ANTWOORD. MILITARISATIE VAN HEEL HET LAND! Al kondigt de Engelsche regeering haar groote bewapeningsplan aan als „bijdrage voor den vrede" en middel om te helpen de Volkenbonds verplichtingen door anderen te doen nakomen, men mag gerust aan nemen, dat Londen allereerst heeft gedacht aan een verzekering van de Britsche machtspositie in de wereld en de verdediging van den Engel- schen zeeweg naar het Oosten, welke door Italië's streven naar de beheer- sching van de Middellandschs Zee in samenwerking met een herboren nationalistisch Spanje, wordt be dreigd. Mussolini en de Groote Fascistische Raad hebben van de week aan Franco nog eens nadrukkelijk hun sympathie betuigd, daarbij wijzende op de tra dities van taal, godsdienst en cul tuur, weike beide volkeren zoo lang reeds lang hebben verbonden. De Groote Fascistische Raad heeft, na te hebben aangehoord een rap port van Mussolini over de militaire voorbereiding der natie, zijn goed keuring gehecht aan een resolutie, waarin de meening wordt vastgelegd, dat „iedere, zelfs verwijderde moge lijkheid van beperking der bewa pening van nu af definitief is uit gesloten." Besloten werd voorts: 1. Een plan ten uitvoer te leggen voor de verdere ontwikkeling der ge wapende macht. 2 Voor den tijd van vijf jaren de functies te verlengen, die toever trouwd zijn aan het commissariaat- generaal voor de oorlogsfabricaties. 3. Alle actieve krachten der natie, tusschen 18 en 55 jaar, geheel te militariseeren door periodiek oproe pen van de mobiliseerbare lichtingen. 4. Een maximale autarchie tot stand te brengen ten aanzien van de militaire behoeften, die zoo noodig moeten voorgaan aan de civiele be hoeften. 5. De Italiaaosche technische wetenschap uit te noodigen mede te werken aan een snelle verwerkelij king van deze autarchie, teneinde weerstand te kunnen bieden aaneen eventueelen aanval van landen, die rgk zijn aan geld en die grootere natuurlijke hulpbronnen bezitten. Radio-rede van Oud-Minister Steenberghe. Naar de Volkskrant verneemt, zal de oud-minister van Economische ZakeD, mr. Steenberghe vanwege het R.K. Werkliedenverbond voor den zender van den K.R.O. op Dinsdag 9 Maait a.3. des avonds van kwart over zevèn tot vgf minuten over half acht spreken en daarbij ant woord geven op de vraag; „In welke richting dient Neder- land's economische politiek thans te gaan Ongetwijfeld zal deze rede een groot gehoor hebben. Goede gevolgen van de devaluatie. Professor Goudriaan van de Rot- terdamsche Handelshoogeschool heeft te Brussel een rede gehouden over de Nederl. devaluatie. Spreker erkent, dat na de deva luatie dê welvaart in Nederland weer een kans heeft gekregen. De voordeelen ervan uiten zich o.m. in dé volgende verschijnselen: In enkele weken heeft 't crediet zich hersteld en is de rentestan daard voor de staats- en gemeente- leeningen tot drie en drie en een half procent gedaald. Het rendement van de export-industrieën heeft zich hersteld. De scheepsvaart is opge bloeid en de scheepswerven hebben een overvloed van orders. De exportcijfers zijn met 25 tot 40 pet. naar waarde en hoeveelheid toegenomen. Het aantal werkloozen was in December 1936 13.000 lager dan in December 1935. De index voor de kosten van levensonderhoud is niet merkbaar veranderd. In het verdere verloop van zijn betoog, zeide prof. Goudriaan, niet te gelooven aan een spoedigen terug keer van den gouden standaard. Stel daar nu eens tegenover, dat met de regeering de heele liberale en anti-revolutionnaire pers maar steeds van de daken heeft verkon digd, dat een devaluatie de grootste ramp was welke ons land en volk kon treffen Minder faillissementen. Bij de vele zwarte dingen, die ons bijna dagelijks worden voorgehouden op financieel en economisch gebied mogen we het zicht op de lichtpun tjes aan den horizon niet verliezen. Hier is zoo'n lichtpuntje Vanaf 1 Jan. 1937 tot heden wer den uitgesproken 552 faillissementen. In hetzelfde tijdvak van 1936 be droeg dit getal 820. Turksche millioenenwerken. Het is al een heel goed ding, als anderen, aan wie wij wat gunnen, ook ons willen bedenken. Dat blijkt het geval te wezen met Turkije, met welk land we een handelsover eenkomst sloten. Nu er een regeling getroffen is in zake de compensatie van eventueele leveringen aan Turkije, is de weg geopend tot deelneming der Neder landsche industrie aan de uitvoering van de groote werken welke de Turksche regeering tot ontwikkeling van haar land op het program heeft staan.. Voor de oorlogshaven Gölcük, welke aan een haven van de Zee van Marmora is gelegen, heeft de Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken, in opdracht van de Turksche regeering een ontwerp ge maakt. Dit plan omvat, behalve de eigen lijke oorlogshaven met haar kracht installaties, ook een scheepswerf voor den bouw van oorlogsschepen. Dit plan is door de Turksche re. geering definitief goedgekeurd. Het staat nog niet vast of de Turksche regeering dit plan, waar een bedrag van ongeveer 16 millioen Turksche ponden mee is gemoeid, terstond in zijn geheel dan wel iD etappes zal uitvoeren. Ook voor den bouw van de kolen- haven Eregl (het Heraclea van de oudheid) aan de Zwarte Zeekust, welke een zeer belangrijk kolenbek ken achterland heeft, zgn de Neder landsche ondernemers in overleg getreden met de Turksche regeering. Dit plan, dat mede den aanleg van verlaad-inrichtingen omvat, be loopt aan kosten naar ruwe schatting acht tot negen millioen Turksche ponden. Japansche attenties. Voor het oogenblik kunnen we blijkbaar beter met de Turken dan met de Japanners te doen hebben. Deze brachten in hun volksver, tegenwoor diging een plan ter sprake om van de Nederlandsche regeering de verpachting te verwerven van een deel Nederlandsch koloniaal bezit, n.l. van Nieuw-Guinea. Als tegenprestatie zou dan de Japanners ons dan een niet-aanvals- pact aanbieden, d.i. een belofte om ons niet met karavanen oorlogs schepen te lijf te gaan. Erg vrien delijk klinkt dat niet. Laten we ons echter nog niet on gerust maken. De Japanners hebben met anderen nog heel wat appeltjes te schillen, voor ze bij ons in den boomgaard komen. Denken we maar eens aan hun geschillen met de Chineezen, de als U die bezat, zou het niet zoo erg zijn wanneer U zich eens miskocht aan een nieuw ccstuum. Die weelde, om maar lukraak en minderwaardig goed te koopen, kunt U zich echter niet veroor loven in dezen tijd, maar U moet het direct goed doen, dat is voordeeliger. U moet direct de zekerheid nemen dat U dit seizoen een pak krijgt dat aan al Uw wenschen voldoet. Die zekerheid verschaft U die bekende Maatkleermaker. Wanneer U hem maar de gelegenheid geeft, en dat kunt U het beste doen door direct de stalen aan te vragen. LANGSTRAAT la ^TELEF. 162 Het huis met de trapjes. Russen, de Amerikanen en de En- gelschen. Om van hun interne moei lijkheden te zwijgen Spaansche kwesties. Op het oogenblik wordt ons land ook betrokken bij de Spaansche ge beurtenissen. Uit het buitenland komen berich ten, dat de groote mogendheden een Nederlandsche vice-admiraal en een dito schout-bij-nacht willen belasten met de leiding der controle op de Spaansche grenzen. Intusschen weten de genoemde, noch de regeering ergens iets van. Waarom de zaak evengoed wel in orde kan komen. Minder mooi is hetgeen uitlekt over een bediening van de Spaan sche Volksfrontregeering, regelmatig en gedurende maanden reeds, met levensmiddelen en munitie door mid del van een aantal Nederlandsche schepen, varende voor het Ned. Be vrachtingskantoor. Deze laatste is een jonge N.V., van welke de aan deelhouders door niemand wordeD gekend. De Spaansche nationalisten hebben aan deze ap-proviandeering op niet- zachtzinnige wijze een einde gemaakt. Voorloopig althans zal de lust vaD de maatschappij om op Spanje te laten varen, wel zijn bekoeld, nu ééD der booten in Valencia geblokkeerd ligt en een andere is leeggehaald door Franco's strijdkrachten. ONZE ENORME INDIRECTE BELASTINGEN. EN 'T GROOTE GEZIN. Met de belasting-opbrengsten be gint het goed te gaan. We hebbeD weldra voor het eerst sinds 1930 - een sluitende begrooting. Merkwaardig is het verloop sinds de devaluatie. Tot en met Augustus waren de indirecte belastingen 12 millioen on der 8/12 der raming en de hoogére opbrengst in de laatste 4 maanden heeft dat tekort vrijwel geheel weg geslagen. Op een ander punt zij ook nog evea gewezen en dat is: de scheeve verhouding tusschen directe en in directe belastingen. De directe belastingen (grond-, in komsten-, vermogens- en verdedi gingsbelasting en de belasting van de doode hand) beloopen samen in ra ming voor 1936 f 113 millioen. En zie nu eens deze egfers van indirecte heffingen: Accg'ns op suiker, tabak en ge distilleerd 115 millioen (suiker alleen 53 millioen), omzetbelasting 62 mil lioen en invoerrechten 36 millioen. Van onze inkomsten halen we dus circa 60 pCt. uit indirecte be lastingen En dan rekenen we nog niet met de crisisheffingen op bijna alles, wat we in den mond steken. Al die indirecte heffingen druk ken onevenredig zwaar op de ge zinnen, vooral op de groote ge zinnen en het zal tgd worden, dat er wat meer normale verhouding komt tusschen de directe en in directe heffingen. Ook d&t is een punt voor een meer Christelijke regeerings-politiek dan we tot heden op dit punt van de liberale Colgn-ploeg gewend zijn. ALLERLEI. Velerlei feiten en egfers hebben van de week weer stof geleverd voor de rubriek „Gemengde Berichten" in de krant. We worden in angstige spanning gehouden, of onze nationale mid-voor Bakhuis Zondag als de voetbalwed strijd HollandZwitserland in Am sterdam „gaat", wel genezen zal zgn van de enkelblessure, welke hij Zondag in een competitiewedstrijd opliep. Hopen we er net beste van Een sensatie brachten ons een tweetal potwalvisschen van bgna 20 Meter lengte, door, afdwalende van de Poolzee, te stranden op onze Westerschelde. Den Rotterdammers, die de cadavers na eenige dagen te gast kregen, brachten ze behalve, //vader, hoe weet u nu of tabak rijf is v «heel eenwudig jongen rupe tabak heeft immers een Ster op het pak/" NIEMEUERi STEtlTABAK VAK 5TCTT5CtP.HAI.F0NJ sensatie ook nog 'n doordringende stank. Tegen een kleine entree was deze extra te genieten, n.1. op korten afstand. Den Haag werd opgeschrikt door een lafhartigen moord in een auto, waarvan een Haarlemsche garage houder het slachtoffer werd. Een der „daders" zat al gauw in arrest. De man werd, voor war. zijn levenswijze betreft, tot op z'n hemd uitgekleed in de diverse bladen, totdat bleek, dat bij hoogstwaarschijnlijk totaal onschuldig was. Toen ontdekte men plots weer veel goeds aan hem. Geen zijner kennissen, zoo heet het thans, heeft het ooit willen gelooven, dat leze man tot een moord in staat zou zgn De gevaren van overstrooming zijn ie laatste dagen danig verminderd door het droge, des nachts opvriezende Van de Missie van Mgr. Verriet hebben we natuurlijk al meermalen gehoord. Misschien ook reeds ver nomen, dat zgn Missie er op 't oogenblik zeer slecht voorstaat en Mgr. in groote geldelijke verlegen heid zit, omdat hij drie nieuwe kerken moet bouwen. In vele couranten verschijnen ellen lange lijsten van binnengekomen giften op gironummer 288575 van Mgr.'s groote rj veraar Pr. de Bruyn Berg en Dalscheweg 40 Nijmegen. De gezamelijke giften loopenalnaar de tienduizend. Met Paschen hoopt Pr. de Bruyn te vertrekken met. f 25000. Dus hg is er nog niet, nog lang niet. Zou 't 'n slecht idee zijn, als wij Venrayers voor onzen Venrayschen Mgr. Verriet in ons Venraysch Week blad „Peel en Maas" 'n extra lijst openden We zouden dan Mgr. eens echt kunnen toonen, dat wij Ven rayers, veel voor zijn Missie over hebben. We vonden onzen geachten Redac teur aanstonds bereid zijn veel ge lezen blad beschikbaar te stellen en zgn medewerking te verleenen. Stort Uw bijdrage op zijn giro nummer .150652 of bezorgt ze bjj den Uitgever van Peel en Maas. Hij zal 't in zgn blad verantwoorde be drag aan Pr. de Bruyn overmaken. Vooruit dan, voor de Missie van Mgr. Verriet, ter eere van St. Jozef. Den uurste guide van Driek. Drielt Paotevsstraot f i._ Betsie N. Oostrum f 0.50 Alia, wie volgt die zich met ingang van 1 April a s. op abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nrs.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1