Dr. J. E. H. van Waegeningh Servatius D E V. I Aren Qemengde Berichten Advertei H. Dankbeli P. P.! Ontwikkelingsavond VENRAY. Maandag 22 Februari om 8 uur in het St. Antonius- Patronaat spreekt Politiedeskundige te Maastricht, over Het natuurwetenschap pelijk onderzoek in dienst der Justitie. Lezing met lichtbeelden. Entrée 10 cent. Kaarthouders worden beleefd verzocht hun kaar ten mede te brengen. Abonnemen ten en gereserveerde plaatsen te bespreken bij G. W. Muskens, Telf. 144, Schoolstraat 14. zij de kans, op een goeden dag be zoek te krijgen van personen, die zich voor politiemannen (recher cheurs) uitgeven), om het accordeon in beslag te nemen. Ook werden andere trucs te baat genomen om den bezitter het muziekinstrument afhandig te maken. LUXOR-THEATER. Deze week weet Luxor zijne be zoekers wederom iets extra's te geven. Twee mooie hoofdfilms staan op het program. „De pleegvaders" is een echte film waar men zijne dagelijksche zorgen mee vergeet zoo geestig is deze doodgewone lach-film waarin twee goochelaars, wien het slecht gegaan is, de hoofdrollen vervullen. Het zijn Bert Wheeler en Robert Woolsey. Zij hebben zich teruggetrokken in een eenvoudig stulpje bij de rivier en wachten daar op den dag, dat het hen weer eens beter wil gaan. Op een goed oogenblik komt er een millionnairs-zoon aangedreven, springlevend, doch die zich met an dere bedoelingen te water begeven had, vanwege een teleurgestelde liefde. De twee oude goochelaars ontfer men zich over hem en als zij verne men wat er gaande is, geven zij hem den raad een kind te adopteeren, om zijn tijd mee te kunnen passeeren. Dat kind is Spanky, bekend uit het troepje van „Our Gang". Het is een naar kind, want het kan geen glas heel zien en meent, dat glazen er zijn, om te worden vernietigd. Zoo gebeurt het ook, maar al heel spoedig wordt de liefde van den millionnairs-zoon, welke op een teleurstelling was uitgeloopen, her steld en nu zitten de tweegooche laars met het kind opgescheept. Dit kind, Spanky, erft echter plotseling een huis en de geschiedenis verplaatst zich dan naar het platteland, waar nieuwe elementen in het verhaal komen. Het is een aardig gespeelde ge schiedenis, waarmee men wel lachen kan. Als 2e hoofdnummer de zeldzaam mooie film „Schipbreuk", om welks inhoud de bezoekers zeer voldaan zullen zijn. Deze beide hoofdfilms in één pro gramma te kunnen zien is een bezoek aan Luxor ten volle waard. KADASTRALE LEGGERS EN PLANS. De Burgemeester van VENRAY brengt ter algemeene kennis, dat de kadastrale leggers en plans wederom bijgewerkt zijn terugontvangen en ten kantore van Gemeentewerken „Onder den Boog" kunnen worden geraadpleegd. Venray, 18 Februari 1937. De Burgemeester voornoemd, G. H. HOUBEN L b. BEUGELBOND VENRAY. Deze week is een Beugelbond op gericht,bestaande uit de afdeelingen Venray, Heide en Ysselsteyn. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Th. Claessens, Ysselsteyn en P. Potten, Heide, secretaris. De eerste wedstrijd werd reeds Donderdagavond gespeeld in café Litjens, Heide, met de volgende uit slagen gesp. gew. gel. verl. pnt. stand Heijde 2 1 1 0 3 9—3 Ysselsteyn 10 1 0 1 3 Venray 1 0 0 1 0 0 6 Onder groote belangstelling had deze wedstrijd plaats. A.s. Donderdag tweede wedstrijd bij P. Janssen, Ysselsteyn. ONT WIKKEKINGS A VONDEN. De lezing met lichtbeelden over het natuurwetenschappelijk onder zoek ten dienste der justitie, te houden op a.s. Maandag in het Pa tronaat, door den uit de zaak Put- broek bekenden Dr. van Waegeningh, moet door zijn „geleerde" aanduiding niemand weerhouden deze lezing, die zeer interessant zal zijn, bg te wo nen. De abonné's en kaarthouders, die in de meening waren, dat 't seizoen geëindigd was door het intreden van den H. Vastentijd en daarom hun kaart hebben opgeruimd, krijgen toch toegang tot de zaal, mits zich Zondag 21 Februari Compefiliewedsfrijd Aanvang 2 uur. Entrée 25 ct Werkloozen 10 ct. in dit geval even bg de controle meldend. GEVONDENrgwielplaatje, is bij A. F. Volleberg, Heide L 51; een huissleutel. Inlichtingen bg de Gemeentepolitie. UITVOERING. De uitvoering te geven door de Schutterg Het Zandakker alhier be looft schitterend te worden. Alsdan zullen optreden de bekende en meer malen bekroonde humoristen Vinken- Driessen en hun conferencier Ver- heijen. WATERSCHAP DER NOORD- LIMBURGSCHE BEKEN. Naar wij vernemen werden de waterschapslasten voor het water schap der Noord-Limburgsche beken ten Westen van de Maas, vastge steld als volgt: lste klasse f 4.50; 2de klasse f 3.60 3de klasse f 2.25; 4de klasse f 0.45. De verkiezingen voor de samen stelling van een definitief bestuur van dit waterschap zullen plaats hebben omstreeks Mei. EEN KNAAK VOOR EEN ZAK HAVER. Een jongeman uit Venray had bij zijn baas een zak haver gestolen, en hij ontving er zgn straf voor. Nu stond echter degene terecht, die de haver gekocht had. Verdachte zou den jongeman ge vraagd hebben, om een zak haver achterover te drukken. Hij had er later een rijksdaalder voor betaald, en tegen den ander gezegd om over de zaak te zwijgen. Verdachte ontkende dit alles, hij had niet geweten, dat de haver ge stolen was. Er kwam nog een leven dig en met verve voorgedragen verhaal bij, hoe hij aan 't mollen- vangen was onder Maashees, maar tenslotte stelde hij aan den Officier met veel nadruk de vraag „Zou u een knaak geven voor een zak haver, wanneer u wist, dat ie gestolen was. Dat kost ie mg aan de molen toch ook". De Officier had kunnen antwoor den dat hij in geen geval geld zou geven voor gestolen haver, en dat men hem deze trouwens ook niet zou aanbieden. Hij deed dit niet, en vroeg f 15 of 15 dagen. De politierechter hield het daarop. Verdachte zou eens gaan kgken, wat ze er in Den Bosch van dachten. L. K. HET VENRAY'S LOURDES- ZIEKEN-COMITÊ richt 'n oproep tot U, opdat Gij 'n oogenblik Uw aandacht zult schen ken aan de armste armen van Venray. Zooals Gij misschien zult gelezen hebben, gaat de Limburgsche Bede vaart ook dezen zomer weer naar Lourdes. Gij weet, dat aan deze bedevaart een extra zieken-afdeeling is verbonden. Onze beminde Bisschop Z. H. E. Mgr. Lemmens, maakt de ziekenbedevaart persoonlijk mede. Denkt U 'ns even rustig na, en kunt ge dan beseffen, welk een heerlijke troost het voor onze arme zieken moet zijn, deze bedevaart mee te maken Welnu, wilt ook Gij helpen, opdat eenige van onze on- of minvermo gende Venraysche zieken in Juni a.s. kunnen meegaan Helpt dan Kunnen wij op U rekenen dat U enkele K.M. betaalt Stort Uw gewaardeerd bedrag op postrekening 186106 van den W. E. Heer Kapelaan R. Linssen of bezorg het even ten zgnen huize Markt 3. Voor Uw steun zal, op voorbede der Venraysche zieken, de Vrouwe der Grot U ruimschoots beloonen. De binnenkomende giften zullen met toestemming der Redactie in dit blad, evenals vorige jaren, steeds worden verantwoord. Het eerste kwartje is reeds bin nen Wie volgt WERKVERSCHAFFING. Bij de werkverschaffing in deze gemeente blijkt jl. Maandag een ge heel niéuw rouleersysteem ingevoerd te zijn. Eerst was de regeling: 5 weken werken en dan 5 weken steun. Nu blijkt de regeling te zijn: van de 25 weken 20 weken werxen, althans voor hen, die doorloopend tewerk gesteld zijn en vervolgens 5 weken steun. LEUNEN. Onze Fanfare „St. Catharina" zal op 4 Juli a.s. deel nemen aan het muziekconcours te Heel, en wel in de eerste afdeeling. YSSELSTEYN. Onze oud-dorps genoot, de heer J. A. H. Smeets, kommies, is met ingang van 8 Febr. j.l. verplaatst, tevens bevorderd, van Oud-Vroenhoven I.e.A. naar Maas tricht I.e.A. Ambulantendienst. YSSELSTEYN. De Rgvereeniging alhier besloot om op Kermis-Zondag 4 Juli a.s. een groot Ruiterfeest te organiseeren. STIERHOUDERIJ. Dinsdagavond hield de Stierhou- derij Ysselsteyn de jaarvergadering, die wegens slecht weer maar matig bezocht werd. Aan het verslag ontleenen we het volgende; het ledental klom tot 61. Inkomsten f 1013.02, uitgaven f 400.70 jn kas f 612.32. De omslag wordt op f 2 per koe bepaald, het dekgeld voor vaarzen f 1 per sprong. Wegens stijging der voederprijzen zal den stierhouder eene tegemoetkoming worden verleend. Wegens vertrek van den secretaris zal in een volgende vergadering een nieuwe benoemd worden. HORST. Donderdagmorgen over leed in het St. Antoniusgesticht al hier vrij onverwacht, de Zeer Eerw. Heer van Montfort, rust. pastoor van Melderslo. De overledene werd geboren te Maasbracht den 4e Maart 1888, werd priester gewgd te Roermond in 1915, was achtereenvolgens kapelaan te Leveroy en te Posterholt, en werd in Sept. 1925 benoemd tot Rector te Melderslo. In 1933 werd hij toen het rectoraat Melderslo tot parochie werd verheven, tot groote vreugde van de geheele Melderslosche bevolking, tot eerste pastoor aldaar benoemd. Niet lang, nadat deze'^ijverige pas toor zijn tot stand gebrachte arbeid had aanschouwd werd hij plotseling door een aanval van beroerte getrof fen en wel van dien aard, dat zijn kracht spoedig zoodanig ondermijnd was, dat hij gedwongen was voor herstel zijner gezondheid rust te ne men in het St. Antoniusgesticht alhier. Woensdagavond werd Pastoor van Montfort opnieuw plotseling op zijn ziekbed geworpen. Donderdagmorgen is hij in den Heer ontslapen. Hij ruste in vrede. 120-JARIG BESTAAN DER HARMONIE TE HORST. Naar de N.V.Ct. zal de Koninklijke Harmonie te Horst op nader te be palen datum haar 120-jarig bestaan op feestelijke wijze herdenken. Tevens herdenkt zij ook den dag, dat zij voor 50 jaar het predicaat „Koninklijke Harmonie" mocht voe ren. De wijze van feesten wordt nader bekend gemaakt. OVERLOON. In 't Patronaat vergaderde de Verkoopvereenigin'g onder voorzitterschap van W. Crooymans. De Secr.-zaakvoerder bracht een duidelijk jaarverslag uit. Er werden geleverd rjim 700 varkens, 5 kalve ren en ruim 100 karren stroo. Er bleek een klein nadeelig saldo. Met algemeene stemmen werden herkozen als bestuurslid W. Crooy- mans, M. Elbeis als lid van den R. v. T. en A. Schraven en M. Jans als afgevaardigden voor de Kring vergadering. De Voorzitter deelde mede, dat dit jaar 15 cent per geleverd varken onder de leden zal worden verdeeld. Vorig jaar werd dit verdeeld onder de noodlijdende kleine boeren, doch enkele leden meenden dit voor dit jaar onder onder de betrokken leden te moeten verdeelen. Dit zal f 300 zijn, omdat 2000 varkens zijn ge leverd aan Ver koop vereenigingen en Centrale. Aan subsidies werden toegekend f 5.aan de Geitenbond, f 10.aan de R.K.J.B. Huur Patronaat werd teruggebracht van f 20.- op f 15.-, wegens de slechte financieele toe stand. D.e Voorzitter deelde nog mede, dat het aan leden verboden is om varkens te verkoopen buiten Ver- koopvereeniging en Centrale. Ook zijn de leden verplicht hun varkens te laten dekken bg den beer der vereeniging. De contributie voor leden van het Stamboek wordt vastgesteld op f 1.50. BOUW V AKARBEIDERSBOND OVERLOON. In café C. Tiesen werd de jaar vergadering gehouden van den R.K. Bouwvakarbeidersbond onder leiding van voorzitter P. Borghs. De secretaris J. Verdijk leest de notulen en jaarverslag voor, welke met een dankwoord worden goed gekeurd. Drie nieuwe leden traden toe. Bij de ingekomen stukken werd het nieuwe arbeidscontract besproken Hierna volgt het financieel verslag van den penningmeester. Dit sloot met een batig saldo van f 20.67. De voorzitter dankt den Secr.- penningmeester voor zijn veel en kosteloos werk en meent dat deze hiervoor wel een jaarlijksche ver goeding toekomt. Wordt algemeen goedgevonden, waarna de heer Verdijk dankt voor dit besluit. Tot bestuursleden werden herkozen P. Borghs en W. Rutten. Het bestuur werd met een lid uitgebreid. Hier voor werd gekozen Arn. Janssen, Maashees. Als afgevaardigde voor de ver gadering te Eindhoven werd aange wezen J. Verdijk. Werd nog besloten de vergaderin gen in 't vervolg op boete te ver plichten. Hierna had een kleine tractatie plaats. OVERLOON. Donderdag 25 Febr. a.s. zal alhier in 't Patronaat een groote propaganda-avond worden gehouden van den B.V.L., afd. Over- loon. Een bekende spreker zal als dan het woord voeren. De fanfare zal haar welwillende medewerking verleenen. Tevens zullen de prijzen worden uitgereikt van de in den afgeloopen zomer gehouden schiet wedstrijden. OVERLOON. Alhier vergaderde de Paarden- en Veeverzekering onder leiding van voorzitter M. Eibers. De Secretaris bracht een duidelijk verslag uit van de Paardenverzeke- ring, waaraan we ontleenen Inkomsten f 1757.19. De uitgaven bedroegen f 1615.42. Saldo f 141.77. Er waren op 1 April 122 leden verzekerd met 161 paarden voor een waarde van f 39.470. Op 1 Nov. 116 leden met 160 paarden voor een waarde van f 38.250. Elke 3 maanden heeft een schatting plaats. Er werden 8 paarden door de verzekering overgenomen, waarvan er 7 werden verkocht en één naar Son gezonden. Bij acclamatie werden herkozen P. J. Wienen als bestuurslid en M. Willems en M. Giezen als leden van de Schattingscommissie. Hierna volgt verslag Veeverzeke ring. Er waren 130 leden met 546 koeien verzekerd; 16 koeien werden over genomen, hiervan werden er 14 afge keurd en 2 uitgepond. Inkomsten f 2343.86 Uitgaven f 2316.21 Saldo f 27.65 Op voorstel van Schraven zullen twee instrumenten worden aange kocht voor bestrijding van trommel zucht, een voor koeien en een voor kalveren. Het lid Beunen steltvoor, om van nu af tot de April-schatting der paarden, de volle 100 pet. uit te keeren, omdat de prijzen zoo zijn gestegen. Wordt goedgevonden. Da vleeschprgs van koeien wordt vastgesteld op 32 cent per pond. MAASHEES. Woensdag heeft alhier, op uitnooóiging van het Co mité van Samenwerking, gesproken de Weleerw. heer Roncken, Aalmoe zenier te Venlo. Er was veel belang stelling. Naar we vernemen bestaan er plannen alhier eene pastorie te bouwen. ZWARE BRAND TE GENNEP. Een felle brand heeft Woensdag avond te Gennep gewoed in de vier verdiepingen hooge fabriek van de N.V. Moutfabriek „Aurora" toebe- hoorende aan den heer F. Beckers aldaar. Het vuur is omstreeks zes uur ontstaan op de bovenste etage en breidde zich in korten tijd snel uit. Spoedig verplaatste het zich naar de lager gelegen verdiepingen en in het tijdsbestek van een uur stond de geheele fabriek in lichte laaie. De brandweer, die men even na het uitbreken van den brand had gealarmeerd, kon tegen de enorme vuurzee niets uitrichten. De fabriek brandde geheel uit. Doordat de vele machines zgn ver nield, is de schade zeer aanzienlijk. In verloop van 15 jaar is dit de vijfde brand bij „Aurora". Bij den laatsten brand, drie jaar geleden, is het gebouw eveneens verwoest. Kort nadat de maréchaussée arri veerde, werd de eigenaar van de moutfabriek, de heer Frans Beckers, in arrest gesteld. Waarschijnlijk had de polite aanwijzingen tegen hem, welke erop wijzen, dat de brand onder verdachte omstandigheden was uitgebroken. Hij is in de maré- chaussée-kazerne ingesloten. DE MAASBRUG TE ROERMOND' Naar aanleiding van een verzoek van den A.N.W-B. aan B. en W. van Roermond om verwijdering of af dekking van de tramrails te willen bevorderen in de Maasbrug te Roer mond, omdat vooral bij natte weers gesteldheid deze rails ernstig gevaar voor slippen opleveren, waardoor bij het uitwijken herhaaldelijk wielrijders komen te vallen, heeft dit college medegedeeld, dat de tramrails nog niet zijn uitgebroken, omdat binnen korten tijd de brug van een geheel nieuw wegdek zal worden voorzien. In afwachting daarvan zullen de railgroeven thans worden opgevuld VENLO. Woensdagmorgen is in den hoogen ouderdom van 83 jaar overleden de heer Jac. Franssen, grondlegger van de firma Jac. Frans sen en Zonen, rijwielfabrikante alhier. OP VRIJE VOETEN GESTELD. Naar wij vernemen, is de jeugdige J. O. uit Echt, die dezer dagen werd gearresteerd en naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht, van poging tot doodslag op zijn buurlui S. en V., waarop hij met een pistool eenige schoten loste, op vrije voeten gesteld. DIERENMISHANDELING De Maastrichtsche Rechtbank deed iaandag uitspraak in de zaak tegen P. K. te Sittard, verdacht van die renmishandeling, appel van een von nis van den Kantonrechter te Sittard, waarbij hij tot zes gulden boete was veroordeeld. Het O. M. bij de Maas trichtsche Rechtbank had bevesti ging van dat vonnis gevraagd. Verdachte had gebruik gemaakt van een gzeren staaf, om twee paar den aan elkaar te koppelen, welke voor een voertuig waren gespannen. De stang werd door middel van een ring aan de twee gebitten der dieren bevestigd, op een wijze echter, welke verondersteld werd pijnlijk voor de paarden te zijn, vooral wanneer de paarden op ongelijke oogenblikken, de koppen omhoog werpen. Het goede wat in een dergelijke koppe ling steekt, is dat de paarden niet te dicht bijelkaar loopen, en daar door niet op eikaars hoeven trappen. De rechtbank heeft verdachte (het vonnis van den kantonrechter ver nietigend) vrijgesproken van de hem teD laste gelegde dierenmishandeling. BRAND. Te Echt-heide zijn Donderdag woning met schuur en stal van den landbouwer T. van Helden door onbekende oorzaak afgebrand. Een groot deel van den inventaris ging verloren. De schade wordt door ver zekering gedekt. KOMMIEZEN MAKEN BUlT. De rijksambtenaren te Budel wis ten in de Soereüdonksche heide beslag te leggen op een groote partij gesmokkelde boter ruim 280 K.g. en een drietal rijwielen. De smokkelaars kozen het hazenpad. WINDMOLEN AFGEBRAND. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Budel door onbe kende oorzaak uitgebrand de wind- korenmolen van den heer W. Rul- lenraad. Surveilleerende rijksambtenaren zagen de vlammen uit de kap slaan, waarna in een minimum van tijd de geheele molen in lichter laaie stond. De molenaar, die op Schoot woont, werd direct gewaarschuwd, doch er viel niets meer te redden. Spoedig kwam de as en het ge vlucht met donderend geraas naar beneden gestort, gevolgd door de maalsteenen. Een uur later was alles een ruïne. Een 40tal zakken meel gingen mee in de vlammen verloren, alsmede de geheele inven taris. Verzekering dekt de schade. SMOKKELAAR NEERGESCHOTEN Tusschen het dorp Obbicht en het gehucht Nattenhoven zetten rijks ambtenaren in samenwerking met de politie de achtervolging in van eenige smokkelaars, die langs de Maas trachtten te ontkomen. Een der ambtenaren loste hierbij eenige schoten op de vluchtende smokke laars met het gevolg dat zekere U. uit Sittard aan het hoofd gewond werd en neerstortte. Dadelijk werd geestelijke en geneeskundige hulp ntb De toestand van U. was zoodanig dat de mfi,h rüoest worden overgebracht naar het R.K. Zieken huis „De Goddelijke Voorzienigheid" te Sittard. GEMEENTEONTVANGER VAN GEMERT VOOR DE RECHTBANK. De Officier van Justitie bij de recht bank te Roermond eischte tegen den geschorsten gemeenteontvanger te Gemert, den 48-jarigen J. P., wegens verduistering van een bedrag van ongeveer zes duizend gulden een gevangenisstraf van een jaar, waar van drie maanden voorwaardelijk. EEN CYCLOON. Dinsdagavond te ongeveer zeven uur passeerde op het kruispunt Nieu- wendijk-Kamstraat te Soraeren zeer waarschijnlijk een cycloon. Een toe vallig daar per rijwiel passeerend persoon A. Sch. vertelt: Ik stapte in de Heikantstraat op m'n fiets en nog geen honderd meter verder begon een hagelbui, die slechts even duurde, want voordat ik bij J. v. G. was, hield 't op. Op den Nieuwendijk had ik den wind mee, en 't ging er goed over. Plotseling echter was 't stil, en direct daarna waaide 't links en rechts en voor en achter zoodat ik alle moeite moest doen om op de fiets te blijven. Vlak voor me, boven het pakhuis der C.H.V., schoot plotseling een vuurbol weg in de richting van J. v. G. en spatte daar met een harden knal uiteen. Steeds nog hagelde het, an ders had ik alles beter kunnen zien. Even later hield de hagel op en was alles weer gewoon. NOODWEER IN DEN ACHTERHOEK. Boven de gemeente Bergh stak Dinsdagavond half acht plotseling een wervelwind op, vergezeld gaande van onweer en hagelbuien, waardoor eenige huizen werden beschadigd. In Beek (bij Bergh), waar de storm het hevigst woedde, werden verscheidene huizen beschadigd. Van de woning van de familie Bosman werd het dak afgerukt. SMOKKELAUTOVERKEER" BIJ VALKENSWAARD. Woensdag hebben de rijksamb tenaren bij Valkenswaard een goede slag geslagen met de „vangst" van twee luxe auto's met inzittenden en smokkelwaar meldt de Vlkr. ERNSTIG GEVAL VAN KOLEN DAMPVERGIFTIGING. Donderdagmorgen ontdekte een schoondochter van het echtpaar V., toen zij de woning van haar schoon ouders te Achttienhoven bg Utrecht binnenkwam, dat het geheele huis vol kolendamp stond. Haar schoonouders vond zg bewus teloos liggen. De vrouw bleek reeds te zgn overleden. De man is ter verdere verpleging naar Utrecht overgebracht. VEERTIG ARBEIDERS GESCHORST. Bg de centrale werkverschaffing, waar, onder toezicht van de Neder- laudsche Heidemaatschappij, thans verschillende werkzaamheden worden uitgevoerd langs de spoorlijn Utrecht- Amersfoort zijn Donderdag veertig arbeiders, afkomstig uit Soest, ge schorst, daar zg zonder vergunning het werk hebben verlaten. Door de betrokken arbeiders wordt aangevoerd, dat geen voldoende schaftketen voor hen aanwezig zijn om voor het slechte weer, zooals dat de laatste dagen heerscht, een onder dak te vinden. MUSSERT VERZINT EEN EEN BLOEDRAAD. Er zit absoluut niets gezonds meer in de wijze, waarop Mussert de Katholieke Staatspartij achtervolgt 't Lijkt machtig veel op querulanten waanzin. Eerst heeft hij de Kath. Staats partij genoemd „de gevaarlijkste partij, die ons volk heeft". Een week later spreekt hij in een strooibiljet van een bloedraad, die is ingesteld tot vestiging van de dictatuur der Kath. Staatspartij. En dè.t laat hij in katholiek Lim burg langs de deuren brengen. Waar is zgn verstand We herinneren ons van de Tweede Kamerverkiezing van 1897 een strooi biljet, waarop een Jezuit stond af gebeeld met een dolk in de eene en een giftbeker in de andere hand. Blijken van zulk weerzinwekkend anti-papisme hebben we daarna niet meer onder de oogen gezien.. Het moest 1937 worden, toen er een brug geslagen werd over 40 jaren heen en Mussert den draad weer opnam, dien een Kersten en een Lingbeek zelfs lieten liggen. Al zijn deze voor geen klein beetje vervaard, een bloedraad brengen zij toch nog niet in verband met de Katholieke Staatspartij. Mussert moet het weten. Maar dat hij het katholieke Lim burgsche volk met alle geweld op de hoogte wil brengen, dat hij de Ka tholieken zoekt te treffen door het anti-papisme tegen hen aan te bla zen, wijst niet op de aanwezigheid van inzicht en gezond verstand bij iemend, die zich nog wel geroepen waant Nederland als dictator te re- geeren. Een Limburgsch katholiek, die na zulken schimp tegen de katholieken Mussert nog zou volgen, is de laf heid in persoon! N.K. NIEUW MISSIEGEBIED IN NED. OOST-INDIË. In het missiehuis Sparrendaal te Vught is bericht ontvangen, dat de congregatie van de Propaganda te Rome aan de missionarissen van Scheut (Sparrendaal) een missie gebied heeft toevertrouwd in Ned. Oost-Indië, n.l. op Celebes. ONDERZOEK NAAR DE GEZIND HEID VAN DUITSCH ERS IN HET BUITENLAND. Alle Duitsche onderdanen, die in het buitêhland vertoeven en in het bijzonder zij, die een Duitsche firma vertegenwoordigen, zullen binnenkort onderworpen worden aan een soort examen om te onderzoeken of zij lid zgn van de nationaal-socialisten. In dien dit niet het geval is, zal hun pas worden ingetrokken. Het Neue Wiener Tageblatt" be richt ten aanzien hiervan, dat de voornaamste reden van het onder zoek is om de Joodsche Duitschers in het buitenland hun burgerrecht te ontnemen. DE PARIJSCHE WERELDTEN TOONSTELLING. De Fransche ministerpresident de socialist Leon Blum heeft in een rede verklaard, dat de opening van de tentoonstelling op den eersten Mei een veldslag van de arbeiders en van het Volksfront is tegen het fascisme. Daartegen is in de Fransche pers zulk een verzet gerezen, dat deze woorden in het verslag der rede in het blad van Blum zelf zijn geschrapt. Het Fransche volksfront brand merkt alles, waartegen het strijdt of dat het aanvalt als fascisme, zooals in Spanje alles wat tegen de z.g. regeering strijdt fascisten worden geheeten. Blum maakt de Fransche tentoon stelling tot een zaak van politiek, wat door de verschillende landen, die op de tentoonstelling vertegen woordigd zullen zijn, allesbehalve met genoegen zal worden vernomeD. VOLKERENSLAG BIJ MADRID. Het lot van de Spaansche hoofd stad hangt nu af van den verbitter den slag, die Woensdagmorgen vroeg met een ontzettend offensief van de roode troepen in den Jarama-sector is begonnen. Generaal Franco dirigeert alle versterkingen, waarover hij beschikt, naar dezen sector, om het door zijn troepen veroverde Arganda-bruggen- hoofd te kunnen houden. Het is intusschen een ware vol keren slag geworden. Zes brigades van de internationale roode armee, voornamelijk bestaande uit Fran sehen, Belgen, Polen, Tsjechen en Russen, vormen het sterkste deel van Miaja's aanvalstroepen, terwrj' aan nationalistische zijde achter de grootendeels door Carlistische mili ciens bezette voorste linies Mooren en leden van het Vreemdelingen legioen (voornamelijk Duitschers, Italianen, Roemenen en Portugeezen) in reserve staan. BLOEDIG ECHEC DER ROODEN IN HET JARAMADAL. Nog steeds is de bloedige strijd in het Jarama-dal, bij Madrid, onbeslist. Na een met zware verliezen voor de rooden afgeslagen offensief van Miaja's legers zijn Donderdag Fran co's troepen tot een krachtigen aan val overgegaan. Kerkelijke Diensten. Parochiekerk. Heer der weekKap. KUEPERS. Morgen ZONDAG in alle H. Missen collecte voor de Verwaarloosde Kin deren, de H. Missen 6, 7, 8, 9 en 10 uur, onder de H. Mis van 7 uur generale H. Communie van de leden der Maria-Congregatie, K. J. V. en K. J. M., half 3 Kinderlof en 5 uur Lof en 2e Lijdensmeditatie. MAANDAG half 8 besteld jaarg. voor Jean Janssen en overleden familie, 8 uur jaarg. - voor Antoon Roelofs. 5 uur Lof. DINSDAG 7 uur H. Mis voor overleden fam. BoutenVerschuren, half 8 besteld jaarg. voor Jacobus Schaeffers en zgn zoon Piet, 8 uur Sol. jaarg. voor Martinus Janssen. WOENSDAG 4e v.d. 7 Woensdagen ter eere v.d. H. Jozef, om half 7 H. Mis ter eere v.d. H. Jozef tot zekere intenties, half 8 besteld jaarg. voor de vrouw van Gerard van Rijswijk en overl. familie, 8 uur jaarg. 2de klas voor Gerard Wismans, Anna Maria Thielen. Anna Maria Wismans, Francisca Wismans en den Zeereerw. Heer Pastoor Wismans. DONDERDAG 7 uur te Veltum H. Mis, kwart na 7 Sacramentsmis en generale H. Communie van de leer lingen der Jongensschool, 8 uur jaarg. voor Frans Janssen. VRIJDAG half 8 besteld jaarg. voor Arnoldus Jans-Beken, Anna Maria Verstegen en Francisca Swin- kels, 8 uur jaarg. 2de klas voor Henricus Verblakt en zijne dochter Francisca, 5 uur H. Kruisweg. ZATERDAG 7 uur H. Mis voor Peter Wagemans, half 8 jaarg. yoor Henricus Hendrix, zijne echtgenoote en Maria Gertrudis Hendrix, 5 uur Lof. A.s. DONDERDAG, 25 Februari, 2e recollectie-avond voor H.H. Be stuursleden der Werkliedenvereeni- ging en haar onderafdeelingen. Trouwe opkomst naar 't St. Josefs- gesticht om half 8 's avonds wordt verwacht. H. Familie. Deze week vieren hun patroon heilige: H. Rutten, G. Janssen, J. Janssen, G. Sgbers, A. Odenhoven, H. Odenhoven, J. Janssen, J, Ouden hoven, J. Roffers, A. Stevens, L. Hermkens, G. Sanders. A. Sanders. K. J. V. en K. J. M. ZONDAG 7.30—8.30 aspirant.-club WOENSDAG 8—9 leidstersvergad. DONDERDAG 8—9 algem. Gods dienstclub. 0— 2 uur aangenomen leden. 3*/4 uur aspiranten. Poetsen door Odaclub. Er zal 'n cursus tot „Inleiding van 't volle Leven" gegeven worden voor meisjes boven 18 jaar. Deze begint Dinsdag 9 Maart om 6 uur en ein digt Donderdag 11 Maart om 4 uur in 't Retraitenhuis in Roermond. De kosten zgn f 4.50. Gymnastiek. PATRONAAT. DINSDAG 5—6 uur Groep B. 8.30—9.30 Leden. DONDERDAG 5— 6 8-! K. J. V. DINSDAG 7.3^5-3 Patranai ZONDAG 11—h»lf 34 u. Klein ea M 6.309 u. Grootpat: Jongelingenvereenig DINSDAG half 8- pluvier. WOENSDAG 6—ha Tarcitius, Gerardns-g Half 7half 8 aspi: 78 uur Aloyslüsgi Eventueele bezitte bankboekjes kunnen leveren voor het t Spaargelden. Pateraker Morgen ZONDAG c 5, 6, 7 uur met one 8.15 Hoogmis ojgec leden van de^-A.ai waarna processie',Oir Vespers, 5.30 Lof en tatie. DINSDAG, 5e Die Antonius-Noveen^ om Antonius-Mis metalg munie en gebeden 1 's avonds om 6 uur aanbeveling der iüten der Noveen, VRIJDAG om ijalf Mis. 's Avonds stm van den h. Kruigiyeg OP DE WEÖfD, vaste h. Missen om 7.30. Dagelijks om 7,3 klooster en weldoene Maandag 6.15 uur li na Houds-Treeden. Maandag 7 uur lee Seerden-Nies. Dinsdag 615 uur k Wilmsen. Woensdag 6.15 uur overl. spoorwegafbeit Maandag, Dinsdag, uur leesmis voor 1 Munckhof-Kusters als Burgerlijke Stai Aangifte van 12 tot GEBOREN Petronella H. Arts Gerardus J. Mandei Josephien J. G. Ja Johannes S. M. Mi Martinus A. G. Ron Theodoor A. Jans Hendrikus P. Hendi Anna M. Kusters, i OVERLEDEN Catharina H. G. Ja Merselo. Distriets-Arbi Kantoor: Markl GEVRAAl 1 boerendienstmeid Boerenknechten voor 1 jongen v. stalvei 1 nette dienstbode 1 ongehuwd chauffe met ko 1 boerenmeid v. Vi« 1 dienstmeid jroo! huiswerk, 1 Mei 1 agent voor vers veetijdschrift 1 schaapsherder Bosjesmakers 1 leerling timmerm BIEDEN ZIC1 1 schoenmakersleei 4 boerenknechten 1 1 kindermeisje 14 j 2 kantoorbedienden Bedrijfsleider voor 3 burgerdienstmeis 1 meubelmaker. Metselaars, timmei kers, grondwerkers, opperlieden, sigarenn molenaarsknechten 3 jongens voor kar 1 schaapsherder 1 naaister, ook aai 1 burgerdienstmeic Gezin voor zetboer boerderij 1 slagersknecht 1 dagmeisje 14—15 1 schildersleerling Vleeschbonnen voi op Woensdag tussche Onvermengde narg 5 uur nam. Hiervoor komenalli king zij die tewerk de werkverschafing nieten. Voor de teweikgi werkverschaffing: De afgestempeld worcfen a.s. van half 8 tot ha Voor de vele bl langstelling tijdens deelneming bij'toi geliefde Echtgenor Jacoba Lii van den I betuigen wij onze dank. Venray, 20 Febr. 1 Hiermede danke voor de welgeme stelling en deelner vonden bij het ovr begrafenis van oi liefde Echtgenoote huwd- en Grootmc MeJ. Maria See en I Venray, Febr. 1531

Peel en Maas | 1937 | | pagina 2