DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS IQóói ai uta Diukutcikm tyuma aan den Wfluuckkefy Stof zijt gij Provinciaal Nieuws FEUILLETON. Geluksdroom SNEEUWWIT ZEEPPOEDER KLOKZEEP, KLEPELZEEPRIKOBE waagt eeist piifo k{ Zaterdag 6 Februari 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 6 Stof zyt gij en tot stof zult gij wederkeeren 't waren Gods straf fende woorden tot Adam en Eva in 't Paradijs Stof zijt gij 't zijn de verma nende woorden van de H. Kerk aan al hare kinderen, wanneer ze die op Asch-Woensdag voor den priester doet verschijnen om 't kruisje met gewijde asch op het voorhoofd te ontvangen. Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeeren Onverbiddelijk wor den we teruggeroepen uit de pas voorbije carnavalsvreugde en uit alle aardsche pret om ons te bezinnen op dit niet te- lochenen feit, waar we liefst maar zoo weinig mogelijk aan denken. Stof zijt gij oude man en oude vrouw, die nog zoo hangt aan 't leven. Uw dagen zijn geteld; uw tijd van boete ..is maar kort meer. Be zint U! Stof zijt gijmensch in den bloei van uw leven. Uw krachten kunnen nog groot zijn, gij kunt u fit voelen en zoo gezond als 'n visch, één ding is zeker: overal waar de mensch op aard z'n schreden zet, daar draagt hij een geraamte met zich mee Stof zijt gij kleine jongen en klein meisje, dat met uw kruisje pronkt en er maar 'n lolletje inziet, 't leven zal u spoedig leeren, dat leven langzaam sterven is. Stof zijt gij! Aan niemand gaat dit woord voorbijEn we voelen ons onbehagelijk en huiverig. Sterven is geen lolletje 't Is en blijft een strafStreed Jezus zelf zijn dood strijd niet in den hof Geen prettige gedachte, dat eens ons lichaam tot stof zal vergaan om te dienen tot voedsel van dieren en planten Wel 'n nuttige gedachte Die waarschuwing roept ons wak ker, dwingt tot bezinning. Alles wat de ruine van ons lichaam niet over leven zal, is betrekkelijk zoo nietig, zoo vaardeloos. We mogen ons niet vergissen met ons leven; 't is te kostbaar Laten we ons beteren zoo klinkt het in een der Responsoriën van de Aschuitdeeling. Laten we verbeteren, waar we onwetend gezondigd heb ben, opdat we niet plotseling door onze sterfdag overvallen worden en dan zoeken naar tjjd om boete te doen en niet vinden. Boete reinigt de ziel van alle smetten. Kruis en dood, aanvaard in vereeniging met Christus voeren eens tot de verrijzenis. Wy weten, dat onze Verlosser leeft en dat wij eens uit onze asch zullen opstaan. Op de sombere Aschwoensdag volgt 't blije Paschen! P. GALENUS, O.M. Cap. VENRAY, 6 Febr. 1937. TWEEDE LUSTRUM VAN DEN BOND van BOUWVAKARBEIDERS TE VENRAY. Een recht feestelijke stemming voerde Zondag den boventoon, toen in het St. Antonius-patronaat de R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef afd. Venray haar tweede lustrum herdacht. Waren des morgens de leden ter H. Tafel genaderd en hadden zij daarna een gezamelijk ontbijt gehad, des avonds in het Patronaat waren alle hens aan dek. Vele leden waren vergezeld van hunne echtgenooten. Behalve deze leden met hunne familie waren aanwezig de Hoog- Eerw. heer Deken met de Weleerw. heeren Kapelaans Linssen en Kuepers terwijl van werkgeverszijde verschil- door JAMES OLIVER CURWOOD. 38. Het klinkt ongelooflijk, mom pelde Alan, terwijl hij nog steeds uit het venster bleef kijken Waarom zou hij me zooveel geld aanbieden Je moet de voorwaarden niet uit het oog verliezen. Holt, want die maken een belangrijk deel van de transactie uit. Je moet je mond hou den. Als we je bezittingen tegen een normalen prijs kochten, zouden wij dit niet van je kunnen verlangen. Maar als je een dergelijk groot bedrag accepteert, moet je ook aan alle voorwaarden voldoen, en zet je alles op het spel, wanneer je je daaraan niet houdt. Dat is toch een voudig genoeg, nietwaar Alan liep naar de tafel terug: z'n gelaat was bleek. Hij trachtte zich nog steeds achter den rook van zijn sigaar te verbergen. Natuurlijk verwacht ik geen oogenblik, dat hij haar zal toestaan naar de Vereenigde Staten te ont vluchten waar zij door de noodige openbaringen van haar kant wel eenige opschudding te weeg .zou kunnen brengen. Hij is niet van plan zijn geld weg te gooien, antwoordde Rossland veelbeteekenend. Zou ze hier voor onbepaalden tijd moeten blijven Voor onbepaalden tijd. lende aannemers aanwezig waren. „Euterpe", de muziekvereeniging, die zoo vaak feesten en vergaderin gen opluistert, deed onder de be kwame leiding van Directeur Arts, zich op zyn best hooren en maakte dezen feestavond „vol". Nadat de heer Peeters als Bonds voorzitter de feest vergadering met den chr. groet en een hartelijk wel komswoord geopend had, werd het woord verleend aan den heer Windt, lid van het Hoofdbestuur, die eene schoone feestrede hield en de afd. Venray feliciteerde met haar lOjarig bestaan. Lange tijd besteedde Spreker aan de vraag; Heeft de Bond van Bouw vakarbeiders voor hare Venraysche afdeeling iets beteekent, aan de be antwoording waarvan hy een over zicht verbond van het streven en werken der afdeeling, Hy dankte het bestuur voor het volhardend werken in het belang van den bond, daarbij moeite en vryen tijd zoo vaak be langeloos opofferende. Hy wekte op tot trouw aan de organisatie en deed een beroep op de beruchte 95 pet. der leden, die raeenen al veel gedaan te hebben als zij hun contributie voldeden en het werken overlieten aan de overige 5 pet. In dezen tijd, zoo moeilijk en zoo hard, die een overgang zal zijn van den ouden tijd in een nieuwe, waarin geheel andere verhoudingen zullen ontstaan, moet de waarde van een bond niet enttel beoordeeld worden naar een materieel voordeel ook de doelstelling der Encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno moet in het oog gehouden worden, die beoogen om betere so ciale toestanden te verkrijgen voor de arbeiders, waardoor het hun ge makkelijker zal vallen het doel te bereiken, waarvoor ieder mensch naar Gods bestier op de wereld is. Met de hoop, vele leden een riem onder het hart gestoken te hebben, eindigt Spreker zijn rede met een woord tot de echtgenooten der leden, om toch vooral niet te klagen over de vergaderingen, die de mannen moeten bijwonen, over de contribu tie, die betaald moeten worden en dergelijke dingen meer, daar zy moeten bedenken, dat deze actie voeren moet tot het geluk van hun gezin. Een daverend applaus klonk hier na op, waarna de H.E. Heer Deken Berden den leden feliciteerde met hun tweede lustrum en hen opwekte tot trouw aan den bond, die onder de veilige leiding van onze Moeder de H. Kerk het organisatie-leven steunt en bevordert. (Applaus) Nadat een ingekomen schriftelijke gelukwensch van den heer v. Boven, lid van den gemeenteraad, onder applaus der vergadering was voor gelezen, voerde de heer Odenhoven, voorzitter der R.K. Werkliedenver- eenïging het woord en feliciteerde de Afd. Bouwvakarbeiders hartelijk met het lOjarig bestaan. Als een klein plantje uitgezet, is zy thans gekomen tot 200 leden. Hij spoorde de leden aan om trouw te blijven aan den bond en in dezen ontzet- tenden moeilijken tyd den moed niet te verliezen en steeds te bedenken dat de bond den goeden „Windt" mee heeft. (Daverenden by val). Hierna deelt hy nog mede, dat vanaf den eersten Zaterdag in Fe bruari in het Patronaat eiken eers ten Zaterdag der maand een Bureau voor Rechtsbijstand gevestigd zal zijn, waarop de heer van Rooy aan wezig zijn zal. Spreker verwacht hiervan veel goeds voor de leden. Het officieele gedeelte der verga dering was hiermede geëindigd en begon het Duo de Laat uit Tilbuig, aan haar zeer gevarieerd program, waarmee zy stormachtig applaus behaalde, zoodat heel de vergadering er van harte mee instemde, dat een bloembouquet geoffreerd werd, waar bij de heer Windt het woord voerde. Te gauw was het scheidingsuur daar en slechts noode ging men huiswaarts. Hij zou haar waarschijnlijk nooit terug laten gaan Het is eigenaardig, hoe je den spijker op den kop weet te slaan. Waarom zou ze teruggaan Ieder een gelooft toch, dat ze dood is. De couranten hebben er vo' van gestaan. Wij zijn de eenigen, die het geheim, dat zij leeft, kennen. En dit zal een prachtig zomerver blijf voor Graham zijn: een schitte rend klimaat, mooie bloemen en vogels, En het meisje bij zich, dat hij op heeft zien groeien en waarnaar hij van af haar veertiende jaar verlangd heeft. En dat hem haat. Dat is waar. Een meisje, dat op een sluwe manier gedwongen werd met hem te rouwen, en dat liever zou sterven, dan zijn echtgenoote te zijn. Doch Graham heeft haar leven in handen: daar hebben wij niets mee te maken. Als ze sterft, geloof ik, dat jij een schitterende kans zult hebben je be zittingen heel goedkoop terug te krijgen. Rossland hield Alan een stuk pa pier voor. Hier is al een gedeelte van het bedrag tweehonderd en vijftig duizend dollar. Het contract ligt daar op den lessenaar klaar om geteekend te worden. Zoodra je dit gedaan hebt. zullen we te zamen naar Tanana gaan, waar ik de rest van het bedrag zal voldoen. Alan nam de chèque aan: Ik geloof, dat alleen een gek een der gelijke aanbieding zou weigeren, Rossland. Ook wy feliciteeren den Bond met het tweede lustrjm en hopen, dat de groei en bloei moge bestendigd blijven. LUXOR THEATER. Met de Carnavalsdagen vertoond het Luxor Theater twee met zorg samengestelde programma's. Zaterdag en Zondag een zeer grootsch filmwerk „De laatste dagen van Pompeji". Wanneer wij hier spreken over technische moeilijkheid, dan drukken wij ons niet juist uit. Het was tech nisch onmogelijk den ondergang van Pompeji te verfilmen. Zoo ver was de filmtechniek in 1934 nog niet. Zoo ver is de filmtechniek thans wel, dank zij de maandenlange kostbare experimenten in de studio's van Radio Pictures. Maar het resultaat is nu dan ook zoo, dat Nelson E. Bell van de Amerikaansche „Washington Post" er van zegt „Eén der grootste rampen uit de wereldgeschiedenis, de ondergang van de rijke, bloeiende stad Pompeji wordt hier zoo overweldigend weer gegeven, dat men er door met stom heid wordt geslagen. Het is van een schrikwekkende realiteit, die men bij een film niet voor mogelijk zou hebben gehouden. Hoe zulk een vol komen natuurgetrouwe nabootsing van de vernietiging eener trotsche rijke stad technisch mogelijk is, moet tenslotte van ondergeschikt belang worden geacht. Het mag voor mijn part alles fotografische truc zijn. De hoofdzaak is.... het is er, het geweldige natuurtafereel, donderend, krakend, kolossaal met den rookenden Vesuvius op den onheilspellend-donkeren achtergrond. Het is een wilde sensatie, als die donkere dreigende Vesuvius in wer king treedt, zoo wild en zoo geweldig, dat de grootste en wonderbaarlijk ste veldslagscènes uit de geschiedenis der cinematografie daarmee verge leken als idyllische tafereeltjes uit de kinderkamer aandoen." Wy hebben aan deze lofuiting van iemand buiten het bedrijf, van een niet-belanghebbende, niets meer toe te voegen. Maandag en Dinsdag gaat de groote Uta Film-operette „Der Bettelstudent." De verwachtingen der directie waren hoog gespannen, doch zyn nog verre overtroffen. „Der Bettelstudent" is een eclatant succes geworden en doet, als eerste film der nieuwe Ufaproductle, het beste van de toe komst verwachten. De pers was al even enthousiast als het publiek, hetgeen onderstaande uittreksel U duidelijk moge maken. Zoo schreef „Het Alg. Handels blad" o.m.: „Het is een film, die doet denken aan het dansende congres van weleer." „De Amsterdamsche minnaar der operette beleeft in deze film een dubbel plezier, want hij vindt in de eerste plaats een ideale vertolking van „Der Bettelstudent" en in de tweede plaats herkent hij in den hoofdvertolker een Nederiandsch operette tenor.... Zoo is zijn aandeel in de film en het is vry groot een succes.... Wat Heesters betreft hij vervult zyn rol met charme en zyn stem heeft zich in den loop der tijden ontwikkeld tot een fraaien tenor.... Kostelijk is zij (ldaWiist) in haar scène met den als adjudant vermomden cipier Enterich den altyd voortreffelyken Ernst Behmer.... Voeg daarbij de tooneelen van op stand de luxueuze omgeving van den gouverneur tegen de armoede van de fideele gevangenis van cipier Enterich en ge hebt een kostelijke amusementsfilm...." Dus men ziet, in Luxor is volop te genieten. Ook voor de kinderen is gezorgd. Zondag om kwart over drie kunnen ook zy genieten van een speciale kindervoorstelling. VALK-REVUE. BERGHEM OP BEZOEK. Voor de Valk, die zich ten koste Ja alleen een gek. En die gek ben ik. Alan zei dit zoo bedaard, dat aanvankelijk de volle beteekenis van deze woorden niet tot Rossland door drong. Langzaam trok de rook voor Alans gezicht op. Zijn sigaar viel uit zijn handen en hij trapte er met zijn voeten op. Hetzelfde gebeurde met de chèque, die hij in kleine stukjes gescheurd had. De woede, die hij met bijna bovenmenschelijke inspanning onder drukt had brak nu los. Ik zou er tien jaar van mijn leven voor willen geven, als Graham daar tegenover me zat in jouw stoel, Rossland. Ik zou hem vermoorden. En jou jou.... Hij deed een stap achteruit, om den noodigen afstand te houden tusschen hem en het beest, dat hem vol verbazing zat aan te staren. Wat jij over haar gezegd hebt, is al meer dan genoeg om je ter dood te veroordeelen. En ik zou je zeer zeker in deze kamer afmaken, als ik je niet noodig had om mijn boodschap aan Graham over te brengen. Vertel hem, dat Mary Standish niet Marie Graham nog even rein en onschuldig is als toen zij geboren werd. Zeg hem, dat ze mij toebe hoort, want ik heb haar lief. Heb je het goed gehoord: ze is van mij. En al het geld ter wereld kan hieraan niets veranderen. Wij zullen samen naar de Vereenigde Staten gaan. Zij zal gerechtigheid weten te vinden en de wereld zal haar geschiedenis leeren kennen. Zij heeft niets te verbergen: totaal niets. Zeg dat namens mij aan John Graham. VOORZIJDEN VAN OF GESCHENKENBONS VAN - - stellen U in het bezit van den SUIKERPOT en MELKKAN (Moia fabrikaat) waarmee ons kostbaarjtheeservies dan compleet is! Mits afgehaald bij: Boekhandel KAREL GROELS, Neerstraat 12, Roermond Boekhandel H. LINSKENS, Langstraat 17, Weert. r jfe ZEEPFABRIEK „DE KLOK" nbLKI van heel wat moeite met succes aan het hoofd van de ranglijst heeft ge handhaafd, breekt nu de beslissende eindspurt aan. Zondag spelen de Venrayers thuis tegen Berghem, welk een niet te onderschatten tegenstander is. In Berghem werd reeds een 11 gelyk spel behaald, we betwijfelèn het echter of de Brabanders er morgen opnieuw in zullen slagen succes te boeken. De Valk dient van een nog altijd mogelijk falen van O.V.C. te profi- teeren, en zal dus moeten winnen. Het zal al heel naar moeten loopen, als het ongeslagen record op eigen veld gekelderd wordt. De Valk 11 6 4 1 16 28-17 O.V.C 9 6 3 0 15 25-10 Constantia 10 5 4 1 14 35-16 J.V.C. 10 6 0 4 12 23-18 Juliana 9 5 13 11 19-15 Montagnards 11 3 3 5 10 20-16 S.S.S. 11 2 5 4 9 19-22 Berghem 7 1 2 4 4 14-16 Oeffeit 8 116 3 10-28 Gennep H 10 1 1 8 3 15-45 Een felle strijd om de eerste plaats Hijjiep op Rossland toe, die van zijn stoel was opgestaan; zijn vuisten gebald en op zijn gelaat lag een onheilspellende uitdrukking. Ga d r uit... Maak dat je weg komt, voordat ik je kapot ranse'. Zoo krampachtig hield Alan in zijn ingehouden woede de tafel omklemd, dat deze op een gegeven oogenblik tegen den muur vloog. Verdwijn voordat ik je ver moord Zelfs terwijl hij hem waarschuwde, trad hij dichter op Rossland toe, die bij het hooren van deze bedreiging zoo doodsbang was geworden, dat hij al zijn waardigheid vergat en achteruit naar de deur liep, waar door hij ontvluchtte. Hij liep den kant uit naar de af sluithekken en Alan bleef hem aan de deur staan nakijken, totdat hij hem in de richting van het Zuiden zag vertrekken, vergezeld van twee mannen, wier schouders met pakken beladen waren. Toen eerst was Rossland voldoen de tot zichzelf gekomen om even stil te staan en om te kijken. Hij riep Alan iets onverstaanbaars toe, doch keerde niet terug om zijn jas en hoed weer te halen. Niet voordat Alan's oog op de tegen den muur geworpen tafel viel kwam de reactie over hem. Het had geen oogenblik langer moeten duren of hij had zichzelf niet langer mees- j rer kunnen blijven. Hij haatte Rossland; hij verachtte hem bijna even sterk als John Gra ham, en het kwam hem als iets ongelooflijks voor, dat hij hem had laten ontkomen. Hij gevoelde de inspanning, die het hem gekost had, doch hij verheugde wordt in onderstaande afd. gestreden. De Valk-res. behooreD niet meer tot de mededingers, docb kunnen in de resteerende twee thuiswedstrijden, Hegelsum en H.V.C. nog leelyk dwars zitten. Ie klasse M. Meterik 10 8 0 2 16 48-13 Oirlo 10 7 2 1 16 38-11 Hegelsum 9 6 1 2 13 40-13 H.V.C. 9 6 0 3 12 30-19 De Valk n 10 3 1 6 7 21-40 H.S.C. III 10 2 0 8 4 17-52 T.O.P. 10 0 0 10 0 11-57 De Valk III heeft dit seizoen aan kracht ingeboet en speelde geen eerste viool zooals verleden jaar. In de nog komende wedstrijden, zullen de roofvogels nog wel eenige puntjes in de wacht sleepen, om enkele trapjes te stijgen op de ranglijst. 3de klasse J. Smakt 10 8 1 1 17 56-16 Excelsior 2 8 8 0 0 16 50-10 D.E.V. 3 11 5 2 4 12 41-22 Oirlo 2 10 5 0 5 10 29-31 Erica 9 5 9 4 10 24-17 Brughusia 2 9 4 0 5 8 25-39 er zich over. Zijn gezond verstand had gezegevierd over zijn hartstocht en hij had verstandig gehandeld. John Graham zou zijn boodschap nu ontvangen, zoodat er niet meer het minste misvi rstand tusschen hen zou kunnen bestaan. Terwijl hij naar de in wanorde door elkaar gegooide papieren op zijn lessenaar Iteek, hoorde hij een beweging aan de deur en toen hij omzag, stond Mary Standish voor hem. Je hebt hem weggestuurd vroeg ze zachtjes. Haar oogen glinsterden, haar mond was half geopend en er lag een stralende uitdrukking op haar ge zichtje. Ze bemerkte de omver ge worpen tafel en Rossland's hoed en jas op den stoel: hieruit werd het gebeurde haar duidelijk en kon zij diens snelle vlucht begrijpen. Toen keek zij Alan aan en door hetgeen hij in haar oogen zag, ver gat hij de gedragslijn, die hij zichzelf voorgeschreven had en verloor bij alle zelfbeheersching. In minder dan een oogenblik had hij haar in zijn armen, Ze deed niet de minste pogiog om zich te bevrij den, zooals zij indertijd in de ka- toenboschjes bad gedaan, maar zij hield h»ar mond op voor zijn kus terwijl ze daarna haar gezichtje tegen zijn schouder legde Tevergeefs trachtte hij uiting te geven aan de bonderden gedach ten, die hem bestormden, terwijl hij 'iefkoozend over haar lokken streek, en zijn gezicht er in verborg. Toen eerst vond hij de woorden, waardoor hij uiting kon geven aan zijn groote liefde en zeide hij haar. at hij voor haar vechten zou en De Valk 3 10 3 1 6 7 24-34 Servatius 3 8 3 0 5 6 22-26 Merselona 2 11 0 0 11 0 7-69 JAARVERGADERING DER JONGE BOEREN TE MERSELO. Deze week had in de zaal Arts de jaarvergadering van de Jonge Boeren plaats. Na opening met een mooi inleidend woord door Voorzitter van Hoof, werd het jaarverslag voorge lezen, waaraan wij het volgende ontleenen; Op 31 Dec. telt de vereeniging 87 leden. Er werden 5 bestuurs- en 3 algemeene vergaderingen gehouden, terwijl 11 lezingen werden gegeven, waarvan 9 door de geestel. adviseur. 1 door Ir. Timmermans over vee voeding en 1 door den heer Verbakei over onkruidbestryding. Aan de in Januari gehouden retraite namen 32 leden deel. In Juni werd een excursie georganiseerd naar de Wilhelmina- polder in Zeeland, met 29 deelne mers. De studie- en cultuurdagen werden door de leden zeer goed be- dat geen macht ter wereld hen zou kunnen scheiden, Dit herhaalde bij zoolang, totdat zij haar blozend ge zichtje van zijn schouder ophief, en zich weer door hem had laten kus sen, waarna zij zich zachtjes uit zijn armen losmaakte. XXIII. Voor een tijdje stonden ze van elkaar verwijderd, doch bij geen van beiden kwam eenig gevoel van schaamte of berouw In een oogenblik hadden zij den slagboom opgeheven, die de conven tie tusschen hen had doen oprijzen en wat zij thans voelden, was niets dan geluk en triomf, en geen ver nederend gevoel van schande. Ze deden ook geen poging om iets van hun geluk voor elkaar te verbergen. Ze waren blij over hetgeen tus schen ben gebeurd wes. Toch stonden ze nu van elkaar verwijderd, en Alan voelde het on schendbare van die kleine ruiin te tusschen hen, die voor Mary Stan dish van een gewijde beteekenis was en heel duidelijk zag hij de uitdruk king van trots en vertrouwen in haar mooie oogen, toen hij dezen afstand niet overschreed. Hij stak zijn hand uit, waarin ze zonder eenige aarzeling de hare legde. Haar lippen, die gebeefd hadden onder zijn kussen, glimlachten hem toe en ze boog haar hoofdje een weinig, zoodat hij et mooie, glan zende haar kon zien, dat nog de sporen droeg van zijn liefkoozin- gen Ik dank God. zei hij (Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 9