Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. PAREL DER PEEL Buitenland. Binnenland. STER TABAK PUZZLE Provinciaal Nieuws Zaterdag 30 Januari 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 5 Onze Karnemelk en Karnemelkspap een heerlijk en voortref- felijk voedsel voor jong en oud. Coöp. Zuivelfabriek „VENRAY" PEEL EN MAAS - - -- d,nu» vam nru mumpkhnf vfnrav i ARONNRMRNTSPRIJS d. kwartaal voor Venrav 6 ADVERTENTIEPRIJS 1 tot 8 regels 60 ct. per regel 71/, ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. een frissche drank, een gevraagde lekkernij, een zeer voedzaam product, overal verkrijgbaar. Jan welgemoed gaat het niet goed. we voeden het buiten land met goedkoope boter. en eten zelf dure margarine. We hebben ernstig bezwaar tegen de dwangmaatregelen, waar mee bepaalde boerenorganisaties de margarine willen weren tot zélfs van de tafels van hen, die de, voor de huidige omstandig heden, dure boerenboter niet kunnen betalen. Er moet zeker vrijheid wezen ten aanzien van de wijze, waarop men z'n parti culiere huishouding wil inrichten en voeren. Evenwel geven we volmondig toe, dat op het gebied der boter- distributie de gekste verhoudingen bestaan. Ons land met zijn vette weiden en prachtig vee staat buitenaf bekend als een oord, dat van melk en honing over vloeit. In feitelijken zin is dat juist, maar daarom alleen zijn we nog niet te benijden. We winnen hier meer melk (en dus ook melkproducten) dan we voor eigen gebruik behoeven. We vloeien dus woordelijk over van rijkdom in dat opzicht. Maar niettemin staan de volgende omstandigheden volkomen vast ie. In 1935 produceerden we 96 millioen K.G. boter, waarvan 46.8 millioen K.G. werd uitgevoerd. In 1936 pro duceerden we 101 6 millioen K.G., waarvan 60.2 millioen K G werd uitgevoerd. Alleen naar Engeland reeds 41'mil lioen K.G. 2e. De gemiddelde uitvoer- prijs over 1936 naar Engeland is nog niet bekend, maar in 1935 leverden we den Engel- schen onze boter voor 58 cent per K.G., terwijl de marktprijs in Nederland (door heffingen) f 1.45 per K.G. bedroeg, dus twee en een half maal zooveel als wij van de Engelschen voor onze boter ontvangen. 3e. Wij eten hier margarine voor een prijs, welke dubbel zoo hoog is als de boterprijs, tegen welken we 40 millioen Kilo's per jaar naar Engeland sturen 1 4e. En ondanks de propa ganda van de Zuivelcentrale „Jan Welgemoed voedt u goed' ging de boterafname in eigen land van 1935 op 1936 achter uit met 8 millioen kilogram Nu is het gemakkelijk genoeg om te critiseeren en te beweren, dat „de regeering" door haar landbouwpolitiek voor dezen mal len toestand verantwoordelijk is, maar daarmee zijn we niet klaar. We moeten een beter stelsel van bevredigende prijszetting bij overproductie kunnen aangeven en dat is zeer moeilijk. Daarin is nog niemand geslaagd. Als er één boerenorganisatie met bepaal de voorstellen komt, verwerpen de andere belangenvereenigingen ze verre. Er moet een regeling zijn, welke een kunstmatigen prijs for ceert, anders gaan de boeren economisch kapot. Laat men de markt vrij, dan zet zich een prijs, welke den producenten op geen stukken na aan hun kosten helpt. Om dan over wijst maar heelemaal te zwijgen. Omdat we den prijs in het buitenland niet kunnen beïnvloeden, rest ons helaas niet anders dan dezen in het eigen land door heffingen, accijns of toeslagen op te voeren Als de regeering uitvoer naar het buitenland tegen veel te lagen wereldmarktprijs bevordert, dan heeft ze daarbij tweeerlei doel Ten eerste beocgt ze behoud van de exportmogelijkheden in crisis tijd, opdat deze mogelijkheden niet verloren zullen, wanneer de wereldhandel en wereldprijzen ziph ééns zullen hebben hersteld En ten tweede moet door export natuurlijken weg op den duur een loonend prijspeil zullen gaan benaderen. Tegen deze politiek is, gelet op de omstandigheden, maar heel weinig in te brengen, maar heel moeilijk is het om daarbij op juiste wijze rekening te houden met bepaalde onontbeerlijke even wichtstoestanden. Het is toch b.v. te gek, dat in arbeidersgezinnen en zelfs in duizenden boeren gezinnen margarine van 60 cent per pond moet worden gegeten, terwijl we naar Engeland 60 millioen pond tegen ongeveer een zelfden prijs uitvoeren. Het is niet noodig tot behoud van onze exportmogelijkheden, dat we zóóveel boter tegen zoo lagen wereldmarktprijs naar Engeland zenden, Nederland's normale boterproductie (van vóór de crisis) was 85 a 87 mil lioen K.G., waarvan 4 a 8 mil lioen naar Engeland ging. Thans 40 millioen In honderdduizenden Neder- landsche gezinnen „behelpt" men zich met margarine van 60 cent per pond, terwijl we ze voor ongeveer denzelfden prijs een kilo Hollandsche roomboter kunnen verstrekken. Zonder dat er iets behoeft te veranderen in de afname van de (door heffingen) duurdere boter, van welker opbrengst de tekorten op de export-kilogrammen moe ten worden weggewerkt. We moeten zorgen, dat de margarine op de tafels der minder welge- stelden door goedkoope natuur boter kan worden vervangen. Als we daarin slagen, is er een bron van maatschappelijke ontevredenheid gestopt. Maar, zoo eenvoudig als het I ij k t is het niet. Er zijn tenslotte ook margarine-belangen. Ook in de margarine-industrie vinden arbei ders werk en brood. Ende margarine-fabrikatie noopt tot een import van grondstoffen, tegenover welke wij weer exportmogelijk heden óók van landbouw producten hebben kunnen bedingen. Aan de margarine- fabrikatie dienen dus mogelijk heden te worden gelaten. Bovendien, hoe zal men uit maken, wie voor het betrekken van goedkoope natuurboter kun nen worden aangewezen en wie niet En als de minder-welge- stelden tegen goedkoopen prijs natuurboter kunnen ontvangen, zullen zij dan niet in de verleiding komen om deze tegen iets minder dan den kunstmatigen Nederland schen marktprijs te gaan ver koopen om zich dan zelf wederom met margarine tevreden te stellen? Men zieteen oplossing, al thans 'n goede regeling, is uiterst moeilijk. Er moet echter iets tegen worden gedaan, dat bij ons te lande het boterverbruik per jaar met miliioenen kilogrammen af blijft nemen, terwijl we voort gaan om als Jan Welgemoed het buitenland tegen veel minder dan kostprijs vol te stoppen met het vette, dat van ons landje afdruipt. Daartoe lijkt ons het middel een verlaging der heffing op boter, waardoor de kunstmatige markt prijs zooveel minder wordt, dat de boter door meerderen kan worden gekocht en betaald. We moeten zoeken naar het heffings- punt, dat zooveel meer verbruik tengevolge heeft, dat daarmee de directe opbrengstvermindering per pond of kilo, wordt gedekt. Md. heden en de gruwelen, die alom ge pleegd worden, hier door 't barre kapitalisme met zijn rijkdommen in de handen van enkelen, terwijl mas sa's worden uitgebuit en honger Hjden, daar door de van God en godsdienst losgeslagen schurken, wier ideaal het is, alles uit te roeien, wat aan godsdienst herinnert, elders door verwaten grootdoeners en hoog hartige hansworsten, die zich zelf torenhoog verheffen en meenen, dat zij straffeloos het Christendom kun nen weerstreven. Waarlijk, het is alsof de helle machten over het menschdom zijn losgelaten. Richten we even onzen blik op de gruwelen, die in Spanje het gevolg zijn van den burgeroorlog, uitgelokt door de roode benden, op aanstich ting van de Russische dry vers, die Spanje willen maken tot een filiaal van de Sovjethei, die Rusland heet. In één blad treffen we twee be schouwingen aan, die alleen reeds staat zijn, om te doen gruwen. Het eene spreekt over het tra gische gevolg van den burgerkrijg, dat zeker 50.000 ouderlooze kinde ren dakloos rondzwerven in Spanje, terwjjl vele arme kleinen bevroren langs den weg worden gevonden Hun aantal is zoo groot, dat geen redelijke hulp meer mogelijk is. Die ruim 50.000 kinderen hebben geen dak meer boven hun hoofd, ze weten niet waarheen en angstig vraagt men zich afwat zal er van deze ongelukkige kleinen worden Over dit verschrikkelijk drama ontleenen we aan de Msb. nog de volgende ontstellende bijzonderheden: Ontzettend tragische tooneelen spelen zich af onder de zwervende kinderen in de gebieden, waar de rooden nog heer en meester zijn. Volgens de getuigenissen van vluch telingen, moeten er in de spelonken van de bergketens van Guadarama, Navacerada, Los Molinos en Cerce- dilla hoopen bevroren lijken van deze kinderen gevonden zijn. De kleine zwervers verbergen zich ach ter alles, wat maar eenige beschut ting bieden kan. Een oorlogscorrespondent vond tusschen wat armzalig huisraad langs den weg vyf doodgevroren kinderen. Het was op den landweg tusschen Maqueda en Santa Crue de Retamar. De ryk betaalde vertegenwoordi gers van Rusland bekommeren zich niet over het lot der Spaansche wezen. Zij hebben geen tijd om zich met zulke kleinigheden te bemoeien. Hoeveel duizenden kinderen zijn er destyds in Rusland niet omgekomen Als na maanden de oorlog be slecht zal zijn en de heropbouw van huizen en kerken beginnen kan, zal het rampzalige land zich geleidelijk van de toegebrachte schade kunnen herstellen. Wat het evenwel aan menschenbloed vooral aan zijn kinderen verloren heeft, is een verlies, dat in geen halve eeuw is in te halen. De tienduizenden weezen, van wie de wereld weinig hoort en zich weinig aantrekt, ziedaar de onschul dige bloedgetuigen, die met hun jonge leven boeten voor de schuld der vele ouderen, die rooven en dooden... schat hij op vier millioen 297 dui-1 zend man en het totale aantal vliegtuigen op vyf-en-twintig dui zend. Gemiddeld zouden deze een-en- twintig landen 20,6 procent van hun begrootingen voor leger-uitgaven hebben gebruikt. In geval van oor log zouden 34.740.000 man in het veld kunnen worden gebracht. Daarbij komt nog de sterkte van het Duitsche leger van 6 700.000 Hellemachten in actie in Spanje. Er zwerven 50.000 ouder looze kl.ideren rond! Krankzinnige bewapening in Europa. Trotzki beschuldigt Stalin. HELLEMACHTEN IN ACTIE IN SPANJE EN ELDERS. Wat heeft het verdorven deel van het menschdom van de mooie wereld, zooals God ze schiep, met haar orde en haar overvloed voor allen, toch een schunnige creatuur, een voor- En nu een ander bericht over het ongelukkige Spanje. De Aartsbisschop van Toledo en primaat van Spanje, legde in een in- tervieuw een verklaring omtrent den wederopbouw der Kerk in Spanje. Volgens de Msb. zij hij o.m.: Het is onmogelijk, nu reeds het juiste aantal priesters en religieu sen, die om het leven werden ge bracht, te geven, doch ik schat het tusschen de vier en vijf duizend. Door deze verliezen zijn er voor de Kerk zeer moeilijke problemen ontstaan. Het zal noodzakelijk zijn, priesters uit de goed voorziene bis dommen over te plaatsen naar de streken, die het meest geleden heb ben. Voor 18 Juli bedroeg het aantal priesters en religieusen in Spanje ongeveer 35.000. De overlevende pries ters, die over het land verdeeld zul len worden, zullen den geloovigen zooveel mogelyk bijstand kunnen ver- leenen, door gebiuik te maken van auto's, motorrijwielen en fietsen. Technische hulpmiddelen zullen een zeer belangrijke rol spelen. De kerken herbouwen, zooals waren, zal het werk van eeuwen zijn. Men zal beginnen met bescheiden standaardkerkjes. Ook dat geeft een droef beeld van den gruwel van den burgeroorlog hij besloot aldus: „Ik vertrouw op de Voorzienigheid en op Spanje. Zyn overwinning zal het begin zyn van het einde van het communisme in Europa en in de ge- heele wereld." KRANKZINNIGE BEWAPE NING. Kapiten Theodor von Zeska, die verbonden is aan het Duitsche mi nisterie van oorlog, publiceert in het niet-officieele tijdschrift „Wehrbei- TROTZKI BESCHULDIGT STALIN. In een intervieuw in verband met de proceesen te Moskou, zeide Trotzki m.: Indien er een leider is dan is dat Stalin, wiens totalitaire dictatuur meer dan ooit een ernstig conflict vormt met de economische encultu- reele ontwikkeling van het land. Zijn stoutmoedige geest is thans uitslui tend bezig met de vraag, hoe zijn eigen almacht en privilegies te hand haven. Het laatste proces, aldus Trotzki, wijst er in ieder geval op, dat een vreeselrjke politieke crisis in Rus land naderend is. Trotzki verklaart zich bereid Stalin aan te klagen bij om het even welke bevoegde onpartijdige internationale commissie. AANTAL KATH. PRIESTERS IN DE WERELD. Tijdens het internationaal congres van den priester-missiebond, dat het vorig jaar te Rome gehouden werd, gebleken, dat er over de geheele wereld in totaal 322.708 priesters zijn. Het aantal seminaristen be draagt 82.000. Van deze priesters telt Europa er 251.154, van wie 214.242 seculiere en 36.912 reguliere geestelijken. Noord- en Zuid-Amerika tellen tezamen 38.358 priesters, van wie het grootste gedeelte in de Vereenigde Staten werkzaam is, n.l. 31.108. Van de Amerikaansche priesters zyn er 27.994 seculiere en 10.364 reguliere geestelyken. Zuid-Amerika telt 12.906 priesters en ook hier overheerscht het aantal seculiere geestelijken (7927 tegen 4979). Het aantal priesters in de Missie landen bedraagt 20.390, van wie in Azië 12.515, in Afrika 4568 en in Oceanië 3307. KORTE BERICHTEN. BELGISCHE VLIEGTUIGRAMP By Oran, in Algerië, is een Belgisch vliegtuig neergestort. De twaalf in zittenden kwamen om het leven. Het was een gewoon ïynvliegtuig BrusselCongo. BELGISCHE STAKINGEN. De wilde havenstaking in Antwer pen is geheel verloopende werk zaamheden zijn hervat. Ook in het Belgische steenkool- gebied wordt op de meeste plaatsen het werk weer begonnen. AMERIKAANSCHE STAKINGEN In de Ver. Staten heerscht een stakingsgolf met gevaarlijke tenden- zen. Men heeft er n.l. het stelsel van de fabrieksbezettingen uit Frankrijk overgenomen. Zoo hebben de arbeiders ook de electrische cen trale te New York bezet gehad. Daar dreigt op het oogenblik mede nog een tram- en autobusstaking. ZWARE ARMOEDE BIJ DE KLEINE BOEREN. Waar blijft de steun Het was ons verre van onbekend, dat vele kleine boeren en keuters, vooral op den zandgrond, het zeer hard te verduren hebben in dezen tijd, maar we wisten toch niet, dat het er zoo vreeselyk mee gesteld is als Mr. Van Haastert ons de zware armoede schetst in vele boerenge zinnen. In „De Kath. Boeren- en Tuin dersstand schryft hy o.m. Wat men nog te eten heeft is zóó schraal, dat een stadsmensch ervan zou rillen. Droog brood en vaak niet eens genoeg. In waar heid te weinig om van te leven en nog iets te veel om van te sterven. En van 't andere, wat noodig is om van een leven een „menschwaar- dig bestaan" te maken niets. Geen brandstof dan wat sprokkel hout of turf. Geen beddegoed, om zich 's nachts behoorlyk te verwar men. Geen middelen, om in plaats van de tot op den draad versleten kleeren wat nieuws en beters te koopen. Men moet de brieven lezen, die wy van tyd tot tyd van tot wan hoop gekomen leden krygen. Men kan ze niet met droge oogen lezen, En dan moet men de menschen hooren, die veel in onze boerenge- weten zeer goed, dat de verschrik kelijke crisis ons platteland niet onaangetast kón laten, maar er behoeft in Nederland nergens hon ger of kou geleden te worden. Mr. van Haastert schryft dan verder o.m. In dit verband komt vanzelf ook de gedachte op Waar blijft de reeds zoo lang in uitzicht gestelde be scheiden geldelyke steun voor de kleine boeren en tuinders Reeds heel lang geleden is van Overheids wege besloten deze kleine menschen te helpen. Op 27 Juni 1936, dus al een half jaar geleden, is de „Dienst voor de kleine boeren" in het leven geroepen. Een bedrag van 2 millioen gulden veel te weinig, maar toch iets is bestemd om de kleine boeren en tuinders een duit in de hand te geven, om er hun eersteD en ergsten nood mee te lenigen. Herhaaldelyk is, ook van de zyde onzer organi saties, op spoed aangedrongen. Wie snel helpt, helpt dubbelIn dezen wintertijd, nu er niets of nagenoeg niets wordt verdiend, geldt dit meer dan ooit. En toch blijft de hulp op onverklaarbare wijze nog altyd uit. Mogen zy, die de beslissing in handen hebben, toch beseffen, dat het hier als 't ware op leven en dood gaat. De nood der behoeftigen schreit ten hemel! Tot zoover het artikel, dat een scherpe aanklacht vormt tegen de instanties, die hier in gebreke zyn gebleven. Zulke klacht had men kunnen en moeten voorkomen en het is ons een raadsel, dat hier niet eerder inge grepen is. In veel opzichten wordt in ons land maar te lang overwogen. Typisch werd dit eens aldus uit gedrukt men schiet niet, omdat men bang is mis te schieten, maar ver geet, dat niet schieten altyd mis is WINTER We hebben er zoo naar verlangd althans we hebben zoo gemop perd over alweer een kwakkelwinter dat we het geval nu maar moeten nemen, zooals het geworden is: via natte sneeuw en storm naar droge sneeuw en ys. Is te hopen, dat de schaatsen- sportbeoefenaren nu nog een oogen blik gelegenheid krygen om hun hart op te halen, dan henben ook zij niets meer te verlangen van den winter en kunnen we via hyacin then op glazen en de katjes aan de hoornen, de lente van crocussen en zonnewarmte binnenhalen. Voor het zoover is, gaan 11 onzer vaderlandsche zonen Zondag eerst nog een partijtje voetballen in Dus- seldorp, op de reis waarheen ze zul len worden vergezeld, dan wel ge volgd door allicht een paar duizend landgenooten, die van de crisis geen kwaad weten; althans doen van alsof. We wenschen er het beste van voor ons nationale heil. We bedoelen van den voetbaluitslag. een zekere boterschaarschte in!eeu 3l;uuul-<■- ij j u -it j l i pr°ef van de hel gemaakt, zoo znn Ons land worden bereikt, opdat jWe geneigd uit te roepen, wanneer de binneniandsche prijzen langs we kennis nemen van de barbaarsch- j traege" een interessant artikel waarin zinnen komen; onze priesters, onze hy zegt, dat een-en-twintig Euro- i boerenbondsambtenaren, onze leid. peesche landen met uitzondering sters der boerinnenbonden. Het zyn Duitschland in het afgeloo- j louter hartverscheurende verhalen, 1 die men te hooren krygt. Aan zulke toestanden, zoo zegt de Msb. terecht, dient heel snel een eind gemaakt te worden. Wy van pen jaar circa vyf milliard 925 mil lioen dollar voor hun geregelde legers hebben uitgegeven. De totale sterkte van deze legers Heefb Li de af opqefofb Jee(ere goede oplojyer orvtdoLMfi een pryS.' vtouxrondL&r f.5000 ojxn yefdifrdyxea 't GAAT BETER! Och, waarom zouden we de Hol landsche dubbeltjes niet weer eens laten rollen, nu het ons toch 't is heusch waar in het algemeen beter gaat. De cyfers wijzen het uit. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling deelde mede, dat van de arbeiders-verzekerden tegen werklocs'aeid (de landarbeiders uit gezonderd) in de week van 4 t.m. 11 Januari j.l. het werkloosheidsper centage bedroeg 31.7 pet. In de overeenkomstige week van het jaar tevoren was dat percentage nog 36.6 pet. en in 1935, toen de crisis nog steeds verergerend was: 34.7 pet. We gaan dus werkelyk vooruit! De afname gaat op het oogenblik zelfs sneller dan de groei van de crisis in zyn laatste jaar. DE MINISTERS WEER THUIS. En als we nu bedenkeD, dat ook onze ministers, die de welvaarts bronnen van het buitenland zyn gaan verkennen, de excellenties Deckers en Gelissen, óók weer terug zyn van hun Scandinavische reis en van uit het hooge noorden misschien nog wel iets méér hebben meegebracht dan alleen een drietal hooge onder scheidingen voor ieder afzonderlyk dan hebben we reden om de toe komst hoopvol in te zien. We zyn benieuwd naar de initiatieven, welke we na den ministerieelen halven- Pooltocht te wachten zijn. Jammer dat de verdere ministerieele carrière van de heeren Deckers en Gelissen in het zicht van de verkiezingen aan het zijden draad is komen te hangen. Onder de katholiexe kiezers blykt er weinig bewondering te zyn voor de drie Roomsche excellenties, die het cement van het kabinetColijn hebben willen zyn. Onze premier is óók weer terug van zyn reis naar buiten. Dr. Colyn heeft eenige ontspanning in het Zuiden van_ Frankrijk gezocht, een ontspanning, welke iedereen gaarne aan dezen nijveien grijzen werker heeft gegund. SCHEEPSRUIMTE TEKORT In de haven van Amsterdam, waar men een jaar geleden nog een heel rijtje opleggers kon aannreffen, die tezamen eenige duizenden tons on gebruikte laadruimte vertegenwoor digden, doet zich thans het verschyn- sel van een.... tekort aan laadruimte voor Dit tekort heeft nog wel geen grooten omvang aangenomen, maar het is niettemin karakteristiek voor de opleving in de koopvaardy. Het was de K.N.S.M., die voor een reis naar Odense, een Deensche haven, het ongeveer duizend ton metende Duitsche stoomschip „Franciska Hendrik Fisser" heeft gecharterd. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. De heer Dr. Van der Waerden (S.D.) heeft per gelegenheid van het stellen van vragen een paar pikante gevalletjes in de openbare belang stelling geplaatst, Hy wil geen Köpenick-imitatie in ons leger en heeft aan de regeering verzocht om per wetswijziging te bevorderen, dat van militairen niet langer gehoor zaamheid kan worden gevergd aan in burger gekleede personen, die beweren officier te zyn, zonder dat ze zulks kunnen of behoeven aan te toonen. VENRAY, 30 Jan. 1937. PUZZLE. Wy ontvingen heden een exemplaar van de interessante Ster-Tabak Puzzle, welke deze week door geheel Nederland huis aan huis verspreid is. Tot 15 Maart a.s. kunnen oplos singen worden ingezonden, terwijl de uitslag op 30 April a.s. zal wor den bekend gemaakt. Voor de prijzen welke voor deze puzzle worden uitgeloofd, zie men de advertentie op pagina een van het eerste blad dezer couranti

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1