k°° ASPIRIN Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. PAREL DER PEEL On- en bijgeloof in de groote wereld Buitenland. Provinciaal Zaterdag 23 Januari 1937 Acht'en vijftigste Jaargang No 4 Onze Karnemelk en Karnemelkspap een heerlijk en voortref felijk voedsel voor jong en oud. Coöp. Zuivelfabriek „VENRAY" PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 ct. per regel 71/» ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. een frissche drank, een gevraagde lekkernij, een zeer voedzaam product, overal verkrijgbaar. zoo veelvuldig wordt gedebiteerd, dat duizenden met toekomstvoor spellingen rijk hun kostje kunnen verdienen. We zullen niet be weren, dat het honderd procent vertrouwen is, dat de menschen Een koningsbroeder bij de naar clairvoyanten drijft, maar waarzegster, j'°ch minstens het gevoelen van I „je kunt niet weten" en „het „Een bedenkelijke huwelijks- kJ,mt ,och maar dikwjj|s ujt»„ knobbelUit de dagen van de jongste Veel van het z.g. occultisme i Engelsche regeeringscrisis herin- is een publiek gevaar. Misschien zijn er enkelen onder onze lezers, die het verhaal, waarover het in dit artikel gaan zal, nog niet kennen. Voor hen duiden we het in korte trekken aan. Op Oudejaarsdag bracht de hertog van Kent, de jongste broer van den Engelschen koning, in gezelschap van een zekere Mevr. Allen, een bezoek aan een phre- nologe, d.i. een z.g. schedel- meetster, in Fleet Street te Lon den. Fotografen legden de „merk waardige" gebeurtenis vast op de gevoelige plaat, deze foto's wer den gepubliceerd en.het ge roddel begon. Het heette, dat Mevr. Allen echtscheiding had aangevraagd van haar man en dat de hertog van Kent... Enfin, de lezer be grijpt. De praatjes werden na tuurlijk sterk gevoed door het geen openbaar was geraakt inzake de liefde van den pas afgetreden vorst, den oudsten broeder van den hertog van Kent. De hertogin en de hertog kregen een stroom van meeren- deels anonieme brieven en ook de familie Allen werd hevig lastig gevallen, zoodat tenslotte door de betrokkenen een officieele mededeeling aan de pers moest worden ingegeven, kenbaar ma kend de juiste toedracht der zaak. Mevr. Allen blijkt 'n jeugd vriendin te zijn van de hertogin e" den hertog van Kent. Ze woont KuJ haar man al zes jaar in de ~he hoofdstad Dublin en maakt slechts uiterst zelden de verre reis naar de Engelsche hoofdstad Londen. Bij een dezer zeldzame ge legenheden dat was met j.l. Oudejaar bracht zij een bezoek aan de hertogin van Kent, in het bijzonder naar aanleiding van het kort te voren plaats gehad heb bende geboorte van dezer tweede baby. Ze vertelde, dat zij nog een boodschap bij een phrenologe, waarop de hertog aanbood, haar daarheen per auto te geleiden. Dat is de heele zaak. Met nadruk wordt bovendien verzekerd, dat het huwelijk van Mevr. Allen heel gelukkig is en dat zij niet aan scheiden denkt. We hopen, dat het incident voor de betrokkenen thans kan gesloten worden verklaard. Wij voor ons, we hebben slechts behoefle om op een bijkomstig heid van de zaak te wijzen en daaop nader in te gaan. Wat is een phrenologe Zij is iemand, die met eenig hocus-pocus de verschillende maten neemt van den mensche- lijken schedel, om daaruit haar conclusies te trekken voor de toekomst van de(n)gene, wie(n) de schedel toebehoort. Ze is dus een artiste als de jnffrouw, die „leest uit de lijnen van de hand", of de toekomst openbaart uit koffiedik of de ligging van de kaarten. Voor ons nu is het 'n opmer kelijk feit opmerkelijk, zonder onze verwondering te wekken dat de broer van een Engelschen koning onder zijn schedelplan de gedachte voelt opkomen om in gezelschap van een aanzienlijke dame welke bijkomstigheid aan de zaak overigens niets af noch toedoet een z.g. clair- voyante te gaan raadplegen. Voor de mopOch ja na tuurlijk voor de mop. Omdat de trenschen zich toch nog schamen over hun bijgeloovigheid, daar- neren we ons het openbare stand van een Anglikaanschen bisschop aan het adres van den nu afgetreden .koning en diens vriendenkring. Ze zouden een schromelijk te kort betoonen en hebben betoond aan godsdienstig gevoelen en meer uit zijn op een frivole levenswijze. Een en ander openbaart zich in onze dagen inderdaad sterk in de „hooge" Engelsche familie's. En is het in dat verband niet sterk „typisch", dat een oude vrouw zich een rijk bestaan kan verwerven door in de Londensche krantenwijk een instituut te ex- ploiteeren, dat zich middels het meten van schedels met toekomst voorspellingen bezighoudt? Natuurlijk zeggen die schedels even weinig als de lijnen van een hand, maar het schedelmeten is als occult vak weer iets bij zonders en leent zich dus voor het berekenen van hooge prijzen en het verwerven van rijke en aanzienlijke clientèle. Overal waar het Godsgeloof vervalt of is overgegaan in een religieuse belevenis naar uits! uiterlijke vormen, daar wast het bijgeloof en wordt het meest dwaze den „wijsten" mensclt niet te gek, omdat de behoefte aan geloof in elke menschenziel is verankerd. Hoe zonderling zijn vaak de menschen Ze verwerpen om één percent van twijfel 'f veilig Gods geloof en Godsvertrouwen om zich fe „wijden" aan een bijge loof, dat naar het gezonde verstand hun zegt voor hon derd procent humbug moet zijn. Inzake het bijgeloof valt er geen onderscheid te maken tus- schen armen en rijken, dommen en geleerden het bijgeloof vindt in alle maatschappelijke kringen zijn stille aanhangers en vereerders. Vaak juist zelfs onder de z.g. „hoogere" standen, die daarbij een heel slecht voorbeeld geven aan het volk. Bijna alle vormen van z.g. occulte wetenschap zijn een groot maatschappelijk gevaar, omdat ze de geesten der levenden ver warren, waardoor ze jegens el kaar vaak onheil begaan. Over de resultaten der „sche delmeting" van den hertog van Kent is een en ander in de En gelsche bladen gezegd. Miss Boot zoo heet de oude schedels-metende dame had van den hertog o.m. gezegd, dat hij een slecht ontwikkelden knob bel voor het huwelijksleven had en dit dan ook moeilijk zou zijn, tenzij... de andere partij zich voldoende zou weten aan te passen. Dergelijke vaagheden zijn vuil venijn. Ook wie „voor de grap" naar een clairvoyante is gegaan en zulke boodschap van haar meekrijgt, zal in tegenstelling met vroeger en met hetgeen nor maal is het gemis om zich aan te passen gaan onderkennen in zijn vrouw, telkens als hij met deze de meeningsverschillen heeft welke in geen enkel huwelijk of welken omgang van menschen ook, kunnen worden vermeden. De waarschuwingen van kaart legsters e.d., dat de cliënt moet „oppassen voor een donkeren man die zijn huwelijksgeluk bedreigt" en al zulke nonsens meer ze brengen het grootste ongeluk te weeg, ook al doordat degenen, die zich aan bijgeloovigheden overgeven, niet bepaald de even wichtigste naturen zijn Ook het spiritisme 't meeste althans van wat daarvoor door gaat werkt dikwijls heilloos, gezien, bij welke gelegenheid een „overgegane" sprak door haar mond. Toen is het ons heel dui delijk geworden, dat een echte roddelaarster ook nog een gevaar voor de samenleving vormt, nadat ze goed en stevig „dood en be graven" is verklaard. Wanneer ze althans weer gelegenheid krijgt I om zich te laten „oproepen". Willen we waarlijk verstandig j leven, ons zelve en anderen niet ongelukkig maken, dan moeten we nalaten om te wroeten in het verleden en te willen lezen in de toekomst, maar hebben we, voor wat bovennatuurlijk is, te gelooven en vertrouwen in Hem Die alles in het eeuwige voor ons heeft geregeld en bestemd. Md. om heet het "altijd, dat ze „voor Wij hebben enkele malen ten be de grap" naar een kaartlegster hoeve van een persoonlijk onder gaan, 'n grap, welke overigens zoek een medium „in trance" Heden en toekomst- van Spanje. Het nieuwe Spanje een vrij land. Het communisme moet Spanje uit. Hoe vreeselijk het er huis hield. Reeds meer dan 13000 priesters vermoord Gebrek aan vet InDuitsch- land. Oorlogsgevaar beperkt. HEDEN EN TOEKOMST VAN SPANJE. Mede om de groote gevaren, die voor den wereldvrede vastzitten aan den Spaanschen burgerkrijg, blijft bet oog van heel de wereld "gevestigd op de vreeselijke worste- ling, die thans het ongelukkige Spanje naar den rand van den af grond voert. Het is zoo buitengewoon moeilijk, om 'n juist beeld van de situatie te krijgen Generaal Franco, het hoofd van de nationalistische regeering, heeft een interview e3n en ander ge zegd over het heden en de toekomst vair zijn land en daaraan zullen wij tot goed begrip een en ander ont- leenen, waarbij we den correspondent van Havas aan 't woord laten. De correspondent sprak o.m. over het internationaal karakter van den oorlog. Franco onderbrak hem daarbij en zeide ,Wij hebben dat internationaale karakter niet gewild. Wij strijden en zullen strijden tot de uiteindelijke overwinning behaald is, uitsluitend om de slechte invloeden van het communisme van onzen bodem te verdrijven. Wij willen en zullen ons land bevrijden uit den greep van een ideologie, die ons op all§ punten vreemd is. Slechts dat wenschen wij slechts daarvoor strijden wij. Wij wenschen ons land slechts her stel te brengen door de vernietiging van het communisme. Duitschland en Italië, elk naar eigen inzicht, voeren een zelfden strgd; dat is het geheele geheim van hun sympathie ten opzichte van ons streven. Indien het dan waar mag zijn, dat onze legers profiteeren van den steun van een klein aantal buitenlandsche technici, het zijn Spanjaarden en Spaansche onder danen, die aan de fronten vallen. Met uitzondering van de vreem delingen, die regelmatig in ons legioen dienst nemen, zijn het Span jaarden, die stervan voor hun God en vaderland. (Volgens andere berichten strijden bij de rooden 40.000 en bij de nationalisten 32.000 vreemdelingen. Red.) „Aan onzen kant", ging Franco voort, „worden zg, die strgden, niet in het buitenland aangeworven, dank zg hooge premies, die betaald worden met goud, dat uit de schatkist ge stolen werd. Ondanks een zekere diplomatie ziet de opinie der wereld dit duidelijk in en begint zij ons recht te doen wedervaren. Zelfs in Frankrgk en Engeland, waar de Komintern het meest actief is, bemerkt men het communistisch gevaar. Volgens mij accentueert dit gevaar zich vooral de koloniën dezer beide landen. Ik zou geen ongeluksprofeet willen zgn, doch Frankrgk en Engeland, met welke landen wij steeds vriend schappelijke betrekkingen hebben gehad, waken wèl over hun bezit tingen zij worden bedreigd." .Wijzigt de evacuatie van de bur gerbevolking van Madrid uw plannen ten aanzien van de verovering van de stad I „Er verandert niets. Madrid zal vallen, zooals wij het hebben voor zien. Na de overwinningen van Illes- cas, Naval Camero en de aaDkomst van onze troepen bij Carabanchel, was het een misdaad van de rooden, j verstaat ge, Madrid niet te verlaten, j Daarmede werden wij voor een vreeselijk dilemma geplaatst: ons meester te maken van de stad en haar te vernietigen en den dood te veroorzaken van tallooze onschul- digen of welden oorlog naar elders te verplaatsen. Wg hebben een andere oplossing gevonden: Wij zullen Madrid nemen en de stad niet ver nietigen. Het is de eerste maal in de we reldgeschiedenis, dat een aanvaller een wflk aanwijst, waar de non- combattanten geisoleerd zullen zgn. Indien vrouwen en kinderen zgn gedood, staan de moordenaars tegen over ons, want in deze wijk is nog nimmer een bom terecht gekomen. Franco kwam vervolgens op tegen de verspreide berichten, dat de na tionalisten iederen soldaat, dien zg gevangen nemen, zouden dooden. „Wij zullen den oorlog mïlitaire- ment winnen, zoo zeide hij. Ik zeg niet, dat hij in een week of zes maanden zal zijn gewonnen, maar hg zal gewonnen worden". „En het nieuwe Spanje „Het nieuwe Spanje zal in de eerste plaats een vrij Spanje zgn. Men verdenkt ons er in het buiten land van, de sociale kwestie te zullen verwaarloozen, men behan delt ons als vijanden van het volk Dat is onjuist. Wg zullen den klas senstrijd onderdrukken, doch wg zullen aan den arbeid waardigheid en vrijheid geven, wij zullen met het volk zijn tegen de slechte rijken. Wij hebben reeds een reeks maat regelen genomen met betrekking tot de werkloosheid, hygiëne, woning bouw en openbare gezondheid, wg hebben de vakorganisatie op gang gebracht, die later in de corporatie zal opgaan. Een laatste vraag: Hoe zullen de verhoudingen in het buitenland Zi^_ wij hebben niemand iets te ragen. Wij zullen zoo spoedig mo gelijk hartelijke betrekkingen trach ten aan te knoopen met alle landen zonder uitzondering. Wij zullen ech ter met name het ocg gericht hou den op de landen van Spaansch. Amerika. Het is in de versterking dezer vriendschapsbanden dat men voornamelijk den zin moet zoeken der woorden die het volk van geest drift vervullenEen Spaansch im perialisme. VERMOORDING VAN PRIES TERS EN VERWOESTING VAN KERKEN. Hoe de communisten in Spanje huishouden leeren ons de cijfers om trent den massa-moord op priesters de verwoesting van de kerken. Volgens de nieuwste statistieken tel len de Spaansche geestelijkheid 60 bisschoppen, waaronder 10 aartsbis schoppen, verder 33.500 seculiere priesters en 20.640 kloosterlingen. Over geheel Spanje bedraagt het aantal priesters, dat aan den geloofshaat der rooden ten offer viel, gemiddeld 40 tot 50 pet. Dat beteekent, dat er meer dan 13000 priesters zijn vermoord Volgens de allernieuwste gegevens is het aantal in Spanje vermoorde bisschoppen tot elf gestegen. In negen bisdommen bedraagt het aantal der vermoorde priesters meer dan 80 procent, in Malaga is het gruwelijke record van 90 pet. be reikt. Wat het aantal kerken en kloos ters betreft, die in brand gestoken zijn. luiden de berichten uit 23 bis dommen; „Bijna allemaal doorbrand vernield." In 3 bisdommen luidt het rapport„Alle kerken in brand ge. stoken." DUITSCHLAND ARM AAN VET. VERBRUIK MOET NOG 1 VIERDE DALEN! Het eerste nummer van 't tijd schrift voor nationaal-socialistische economische politiek „Der Vier- Jahresplan", hetwelk de naam zegt het reeds geheel gewijd zal zgn aan de uitvoering van het tweede vier-jarenplan, is verschenen. Zoowel wat het uiterlijk als wat den inhoud betreft, maakt't nieuwe blad een uitstekenden indruk. In het voorwoord verklaart gene raal Göring, de uitvoerder van het vier-jarenplan, dat het „om het waar borgen van de Duitsche eer en van het Duitsche leven gaat." „Niemand zal ons helpen" zoo schrijft hg verder als we ons zelf niet willen helpen Met het vier jarenplan belijdt Duitschland den plicht, zich te handhaven, om zich uit eigen kracht te helpen. In de vereeniging van alle volkskrachten, t centraal besturen van deze krachtbronnen ligt de garantie, dat 7,*ij de even moeilijke als voor de toekomstige zegenrijke taak vol brengen. Het wellicht belangrijkste artikel van het tijdschrift is gewijd aan de voorziening van het Duitsche volk van boter en andere soorten vet. De schrijver, staatssecretaris Bac- ke, wijst er in zijn beschouwing op, dat Duitschland, ofschoon het ge dwongen is en er met alle macht naar zal streven, zijn behoefte aan vet zooveel mogelijk uit eigen pro ductie te dekken, binnen afzienbaren tijd niet in staat zal zijn, dit ideaal in vollen omvang te bereiken. Niettemin zal Duitschland er in de komende jaren toe moeten over gaan, den invoer van vet uit het buitenland te beperken. Tenslotte betoogt deheerBacke, helpt snel en zeker Let op oranje band en Bayerkruis buisjes van 20 iabl. - 70 ceni zakjes van 2 iabl. - 10 cent soen met nog 25 pCt. te verminde- een welverdiend applaus. Afzonder- ren, de gevaren voor de voedsel- lijk zouden we nog willen noemen voorziening zijn afgewenteld. Daarom moet dit nieuwe offer van 25 pCt. gebracht worden. DE DUITSCHE RIJKSDAG. EN DE KOLONIALE EISCHEN. Zaterdag 23 Januari komt het Duitsche kabinet bijeen om de Rgks- dagzitting van 30 Januari voor te bereiden. Ook op 30 Januari zal 's ochtends het kabinet bijeenkomen. Na afloop van de zitting zal de regeering zich naar de oude Kroll-opera begeven, waar de Rijksdag vergadert. Hitier zal in zijn Rijksdag-rede hoofdzakelijk spreken over de rijks reorganisatie, doch hij zal ook-eenige actueele kwesties der buitenlandsche politiek, o.a. die van Duitschland's eischen inzake koloniaal bezit be handelen. DE SPAANSCHE OORLOG EN DE WERELDVREDE. De Engelsche minister Eden heeft in een rede gesproken over het ge vaar van den Spaanschen burger oorlog met betrekkiDg tot de hand having van den wereld /rede. Hij zeide hieromtrent Ofschoon hït conflict met onver minderde felheid voorlwoedt, zijn toch de gevaren, dat Europa in een oorlog verwikkeld zou raken, zonder volkomen opgeheven te zijn, toch beslist beperkt. VENKAY. 23 Jan. 1937. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dal aan vragen om vergunningen voor het geven van concerten enz minstens acht dagen en voor verlating van het sluitingsuur van dranklokalen drie dagen te voren schriftelijk moeten worden ingediend. Verzoeken betreffende het sluitings uur moeten steeds uitgaan van deD houder der inrichting. Venray, 21 Januari 1937. De Burgemeester van Venray, G. H. HOUBEN l.b. IN MEMORIAM. Na 'n korte ongesteldheid overleed alhier den 15 Januari de heer Gerar- dus Hoeymakers. Hg was gedurende 25 jaar Bestuurslid der Venaysche Derde Orde, in welk Bestuur hij belangloos de verantwoordelijke func tie van Penningmeester waarnam met voorbeeldige accuratesse. De Derde Orde verliest in hem 'n Tertiaris van den echten stemppl. van Franciscaanschen eenvoud, van innige vroomheid, van onverstoorba re gemoedelijkheid en van ongerepte plichtsbetrachting! Met hem is 'n goed mensch onder ons heengegaan! Zijne gedachtenis blijve in eere! Hg ruste in vrede! 'n TERTIARIS. GYMNASTIEK EN TOONEEL- AVOND. In het St. Antoniuspatronaat gaf de gymnastiekvereniging „De Valk" j.l. Zondag een gymnastiek- en tooneelavond, welke druk bezocht was. De geestelijk adviseur de Weleerw. j Heer Kapelaan Kuepers, heette allen hartelgk welkom en bracht dank aan degenen, die tot het welslagen van dezen avond hadden medege werkt. Onder de bekwame leiding van den heer P. Hoedemaeckers, leeraar M.O. gymnastiek, werd hierna onmid- dellgk begonnen met diverse vrije oefeningen, eu werkzaamheden aan wanneer het Duitsche volk er inbrug, rekstok enz. Alles liep keurig slaagt zijn reeds schamel vetrant- van stapel en ieder nummer ontving de lichtoefeningen en de gymnastiek. Het hierna opgevoerde stuk „Samson en Moot doen aan boksen" werd uitstekend vertolkt en ook deze spelers kregen een welverdien de hulde. Het geheel was een mooien avond. Euterpe zorgde als steeds op keurige wgze voor de onmisbare muziek. LANDBOUWBOND VENRAY- DORP. Algemeene vergadering van 13 Januari j.l. De voorzitter opent de vergade ring, heet de aanwezigen welkom, stelt aan de vergadering voor den nieuwen Geestel. adviseur Kapelaan R. Linssen en hoopt, dat deze nog lange jaren de Geestel. leider van den bond zal mogen zyn. Achtereenvolgens worden behan deld de notulen der vorige algemee ne vergadering, het jaarverslag over 1936 waaruit blijkt dat een bevredi gende winst is gemaakt, waarna aan de orde komt de verkiezing van het Bestuur. De voorzitter en achtereeenvolgens de leden verklaarden zich niet meer herkiesbaar te stellen. Na gehouden stemming zijn ge kozen; Hub. Janssen voorzitter. P. G. Geurts, ondervoorzitter. P. v. Lipzig, J. v. d. Munckhof, en J. Vollenberg leden. De G. adv. verklaarde gaarne zijn léiding en steun aan den Bond te zullen geven en bedankte het afge treden Bestuur voor alles wat het voor den Bond gedaan heeft. Daarna werd de vergadering ge sloten. MARKTAANVOEREN TE VENRAY In de Vee en Vieeschhandel lezen wij het hier volgende overzicht en eene beschouw ii g van de Venraysche veemarkten, wat wij hier laten vol gen: Diersoort Runderen Kalveren Biggen Paarden 1936 1935 1934 1173 1249 1738 62 12 65 3508 3768 3411 471 583 436 5214 5612 5650 De aanvoer van rundvee vertoont tegenover 1935, doch vooral 1934, een niet onbelangrgken achteruitgang. De oorzaak hiervan, aldus schrgft ons Venray's gemeentesecretaris, moet uiteraard mede gezocht wor den in de vermindering van den vee stapel wegens de afslachting in 1934, doch vooral in den nadeeligen in vloed op de markten in'omliggende plaatsen, welke wordt uitgeoefend door de groote veemarkten in den Bosch. Deze markt, welke niet alleen de kooplieden meer en meer daar concentreert, doch die ook wegens de steeds gemakkelgker en goed- kooper vervoermiddelen 't vee uit steeds wgder kring tot zich trekt, doet zich de laatste jaren ook danig gevoelen in de toch nog betrekkelijk ver afgelegen peelstreek, welke vroe ger op de Venraysche markt was aangewezen. Daarbtf komt, dat 12 van de 20 jaarmarkten op Woens dag vallen, dus op denze f Jen dag als de Bossche markt. Intusschen, al moge de quantiteit van den aanvoer wat afnemen, de qualiteit van het aangevoerde blijft stijgende en er mag ten volle ver trouwd worden, dat de Venraysche markt de eerste plaats in Noord- Limburg en voor een groot gedeelte van Oostelijk Noord-Brabant waar dig zal blijven innemen. De handel is er steeds zeer levendig. De Venraysche Paardenmarkten (vier per jaar zgn het laatste decen nium feitelijk eerst van belang ge worden en weten zich meer en meer vooral ook door de aangevoerde qualiteit een eervolle plaats te

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1