Bf OE1E1 Millioenen Levertraan De geboorte achteruitgang in Limburg. Voor onzen Mid denstand. Uw hoest verdwijnt in 24 uur! akkers Abdijsiroop Provinciaal Nieuws Griep, Influenza. üemengde Berichten Herhaaldelijk hebben wij waar schuwend gewag gemaakt van den teruggang der geboorten in Limburg, schrijft de Nieuwe Koerier. Helaas moeten wij het erkennen, dat de geboortebeperking ook in onze in overgroote meerderheid katholieke provincie vorderingen heeft gemaakt. Die erkenning moet elkeen, die daartoe bij machte is, aansporen om tegen dit groote kwaad te waken en het te bestrijden met alle kracht, waarover hij beschikt. Het gaat om het heil, het geluk, het leven en bestaan van Limburg. Maar wij moeten den toestand in Limburg niet zwarter afschilderen dan hij in werkelijkheid is en zeker niet met onbewezen beschuldigingen een groot deel onzer gezonde platte landsbevolking te na komen. Tot degenen, die met grooten ijver het verfoeilijke kwaad der gewilde geboortebeperking besti Ijden, behoort de Katholieke Bond voor Groote Gezinnen, met zijn uitstekenden Voorzitter, den heer J. W. F. van Meegeren, van Venlo en zyn bonds orgaan Het Gezin. In het jongstverschenen nummer van dit bondsblad bespreekt de heer van Meegeren opnieuw waarschuwend den geboorte-achteruitgang in Lim burg. Zijn groote yver heeft hem dezen keer echter parten gespeeld, vervolgt de N.K. De bondsvoorzitter heeft zich de groote moeite getroost om van elk der 119 gemeenten van Limburg het geboortecijfer per duizend inwoners te berekenen. Die cijfers zeggen ons dus, hoeveel geboorten er in de verschillende gemeenten hebben plaats gehad, berekend per duizend inwoners. Maar ze zeggen ons absoluut niet, of in een bepaalde gemeente ge boortebeperking heeft plaats gehad. Een der gemeenten met dubbel onderstreept geboortecijfer, omdat het daar nog beneden het rijks gemiddelde ligt, is b..v Neeritter. Het bedraagt 17-9 Neeritter had op 1 Januari 1935 613 inwoners. Nu is het verre van voorzichtig om uit een geboorte cijfer van een bepaald jaar van zoo'n kleine gemeente de conclusie te trekken, dat „het kwaad" en „het euvel" daar heerschen. „Bij sommige plattelandsdorpen", zegt de heer van Meegeren, „laat zich het zeer lage cijfer verklaren uit het feit, dat daar broers en zusters bijeen blijven op de boerderij en pas laat of in het geheel niet tot een huwelijk komen." „Maar in de meeste gevallen, voegt de schrijver er aan toe, „kan men tot geen andere conclusie komen dan dat de gewilde geboortebeper king haar weg gevonden heeft tot de Limburgache bevolking." En onder deze beschuldiging'gaat een reeks van Limburgsche platte landsgemeenten in „Het Gezin" door Nederland, gebrandmerkt met de zoo even genoemde conclusie. Wij verzetten ons daartegen. Reeds herhaaldelijk hebben we betoogd, dat het onmogelijk is, conclusies te trekken uit de cijfers van kleinere gemeenten over een willekeurig jaar. Zelfs zijn we overtuigd, dat óók voor gemeenten van zestienduizend zielen de cijfers van één jaar geen voldoende bewijs leveren. Men moet ze dan berekenen over een reeks van jaren. Maar op cijfers van gemeenten van eenige honderden en ook van een paar duizend zielen nog, vallen over één jaar geen gevolgtrekkingen te maken. Statistische cijfers zijn teere din gen, die men voorzichtig dient te hanteeren. Onlangs meldden wij uit een der Midden-Limburgsche dorpen, dat daar in vele maanden tijds geen enkel sterfgeval was voorgekomen. Die gemeente zal waarschijnlijk in 1935 een zeer laag sterftecijfer te zien geven. Is het daar nu gezonder dan in de aangrenzende ongeveer even groote gemeente, waar in dienzelfden tjjd toevallig misschien betrekkelijke vele sterfgevallen voorkwamen En is de godsdienstige en geestelijke toestan^ der bevolking van Neeritter, met een geboortecijfer van 17.9, ongezoader dan die van het aan grenzende Hunsel, met een geboorte cijfer van 37 CRITIEK. Een oud spreekwoord zegt: Voor Het volgend jaar kunnen die cijfers j hem die leeren wil, is overal een Stampede Smith van vrcegere dagen en Alan voelde zich opnieuw sterker aangetrokken tot hem, wiens hand hij drukte Dit was eindelijk weer de man, wiens naam in de oude pioniers- dagen op aller lippen gelegen had, de man, wiens koude, berekenende moed, wiens doodsverachting en nooit falend schot, bladzijden in de geschiedenis van Alaska gevuld hadden, die nooit vergeten zouden worden. Terwijl hij eetst tot lachen geneigd was geweest, kwam plotseliog dezelf de bewondering bij hem op, die mannen uit vroegere dagen in de tegenwoordigheid van Stampede voor hem gevoeld hadden, omdat zij begrepen, dat ze tegenover een man uit een stuk stonden. De oude Stampede was weer her leefd en Alan wist waarom. Zijn handen sloten zich vaster om de zijne en Stampede beantwoordde den druk. Eens, wanneer het geluk met ons is, komt et altijd een vrouw, die waarde voor ons aan het leven geeft. Stampede, zei hij. Dat is zoo. antwoordde Stam pede. Hij keek Alan strak aan. En ik weet, dat jij van Mary Standish, houdt, voegde hij er aan toe. En dat jij voor haar, als het noodig mocht blijken, vechten zou. Dat zou ik, antwoordde Alan, Dan wordt het hoogtijd, dat je vertrekt raadde Stampede hem beteekenisvol aan. Ik ben ononder broken twaalf uur op stap geweest. Ze zeide mij, dat ik haast moest juist andersom zijn. Dat hangt van verschillende omstandigheden af. Het bij Neeritter gelegen Ittervoort met 351 inwoners heeft een geboortecijfer van 22.7, een aan merkelijk verschil, dat evenwel niet gelegen is in het feit, dat het euvel in de eene gemeente dieper zou zijn doorgedrongen dan in de andere. Dat hangt af van het verschil tus- schen het aantal huwelijken in beide gemeenten over een reeks van jaren, van het verschil in vruchtbaarheid dezer huwelijken en zoo meer. Om vergelijkingen te kunnen maken kan men tieD, twintig, dertig en zelfs honderd geboorten van een bepaald jaar niet in verschillende gemeenten vergelijken. Daarvoor zijn grootere getallen noodig, zooals die van onze grootere steden. Het is odjuist om Bingelrade met 596 inwoners, Broeksittard met 931, Buggenum met 782, Itteren met 589, Ohé en Laak met 604 inwoners, om van kleine gemeenten boven duizend zielen te zwijgen, met een zwarte kool aan te teekenen in verband met gewilde geboortebeperking opgrond van de cijfers over één jaar. Dat het lage geboortecijfer zich in sommige plaatsen gemakkelijk laat verklaren uit het groote aantal kloosters en onderwijs-inrichtingen, aanvaardt de schrijver slechts ten deele. Hg merkt op, dat zoo men zelfs een groot aantal personen, die hiervoor in aanmerking komen, in rekening zou brengen, het geboorte cijfer dan nog onder het uimburg- sche gemiddelde zou vallen. Maar de gemeente Heel en Pan heel, welke hij in opspraak brengt met het geboortecijfer 13.7, heeft twee gestichten, dat alleen meer dan 1000 inwoners hebben van de 2180, die de geheele gemeente telt. Geachte heer van Meegeren, wij schatten u hoog om uw nobel streven, om het hooge doel, dat u het artikel deed schrijven, te waarschuwen en medewerkers te verkrijgen in den grooten strijd, maar in uw middel zijt ge hier tekort geschoten. Dat het schrikkelijke gif in zoovele onzer zuiver landbouwgemeenten van het platteland zoude zijn doorge drongen, uwe cijfers bewijzen het NIET, zelfs niet van dichtbij. De schrijver zegt terecht ook wij hebben daar onlangs nog op gewezen dat feitelijk de vrucht baarheidscijfers moesten worden na gegaan, maar ook zelfs dan zou een gemeente van enkele honderden inwoners over één bepaald jaar geen recht geven om er conclusies uit te trekken, laat staan zulk een gewel dige conclusie. Daar zijn de getallen te klein voor. Bij kleine getallen in verschillende van al die gemeenten gaat het over een aantal geboorten beneden v ij f t i e n, in eenige zelfs van beneden tien kunnen toe vallige omstandigheden een groote rol spelen, wat by cijfers van grootere steden niet het geval is. Laten wij het groote kwaad be strijden, maar laden wij op een groot deel onzer geestelijk gezonde Limburgsche bevolking geen onbe wezen beschuldiging. als Gij direct Akker's Abdijsiroop neemt. Gij zult dadelijk de gunstige werking on dervinden van de Vanouds beproefde „genees-kruyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak beslaat, thans door den beken den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nog meer dan vroeger, nu het beproefde hoest-geneesmiddel Verhoogde werking door eenige nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzenf 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. Overal verkrijgbaar. het bijna een quaestie van leven en dood was. je zou gauw mogelijk te vinden. Ik wilde bij haar blijven, maar ze wilde het niet hebben. Ze wil jou bij zich hebben. Rossland is daar ginds. Rossland Ja, Rossland. En het zou me niets verwonderen, als John Graham niet ver uit de buurt is. Er zit wat in de lucht, Alan. Het is. beter, dat we voortmaken. XXI. Stampede was vertrokken op een van de twee zadeldieren, die op de bezitting waren achtergebleven, maar het rijden op den rug van een ren dier, ten minste wanneer men een zekere snelheid moest betrachten en in een bepaalde richting moest gaan, was iets, wat Stampede niet kon. Daarom had hij het dan ook na de eerste paar mijlen reeds opgegeven en besloten zijn reis te voet te ver volgen. Daar Taptan geen zadeldier onder zijn kudde had, en de snelste bood schapper verscheidene uren zou noo dig hebben om Amuk Toolik te be reiken. vertrok Alan een half uur na zijn aankomst in Taptan's kamp, reeds weer naar zijn huis. Stampede, die verklaarde na zijn korten slaap en het daarop volgende m8al, zich als een ander mensch te voelen, wilde niet naar Alan's raad luisteren om nog wat langer uit te rusten en hem daarna te volgen. Gedurende het eerste half uur van hun tocht door de bergen naar de maken en ik heb me gehaast.Ik steppen, lag er in de oogen van de bedoel Mary Standish. Ze zei, dat kleinen vechtersbaas, die Alan oplet- school. Zoo is het ook heden ten dage nog en zoo zal het wel altijd blijven ook. De school der critiek is misschien wel een der beste. Niet een school waar men critiek leert uiten, maar een waar men uit critiek leert. Wij staan gauw klaar om opmerkingen opzijde te zetten met een: „Laat die maar naar zichzelf kijken Best mogelijk, dat degene welke de opmerkingen maakte, zelf ook niet geheel en al feilloos is, het ontslaat ons echter geenszins van de plicht, die critiek naar waarheid te onderzoeken. Doen wij dit ook altijd wel Volgen wij wel de lessen door de school der critiek ons opgegeven Wij gelooven van niet. De middenstander staat heden ten dagen aan heel wat critiek bloot, maar legt hg daartoe zijn oor wel eens te luisteren De middenstand is laksch, wordt veel gezegd en men antwoordt daar op vaak: „Best mogelijk" en denkt er niet verder meer over na. Toch is dat verkeerd, want in elke critiek „zit iets", hetzij een les, het zij waarheid. Wij weten zelf maar al te goed of critiek gerechtvaar digd Er is echter een andere zijde voor onze middenstand aan dit punt en wel: wij moeten ons oefenen in het beluisteren van critiek. Met andere woorden: wij moeten die plaatsen zoeken, waar wij ongestoord critiek op ons zelf kunnen beluisteren. Veronderstel het volgende fantas tische (misschien nog niet eens zoo'n dwaas) idee. Een winkelier laat een microfoon buiten voor zijn etalage aanbrengen. Nu zet hij een bediende aan een tafeltje met de weergever bij zich. Deze noteert elke opmerking welke tot betrekking van de etalage (of zaak zelf gemaakt wordt. Zoo noodig zet hij er bij waarop het gesproke ne betrekking heeft. Wij stellen ons dan voor, dat het een kruidenier is welke deze proef neemt. Den geheelen dag heef t de bediende genoteerd. De gegevens, verzameld uit de verschillende opmerkingen worden nu 's avonds rustig gerang schikt in afdeelingen. Bijv. Ie waar deering. 2e algemeene opmerkingen, en ten 3e critiek. Nu nemen wij uit dezen denkbeeldigen lijst een paar voorbeelden en wel uit de afdeeling critiek Er werd dien dag gezegd; 12 maal „die man is veelte duur' 18 maal „de bruine boonen zijn hier twee cent duurder dan bij A." 9 maal „de koffie van die man is lang niet zoo lekker niet als van B." We hebben dien dag dan geleerd, dat onze bruine boonen te duur zijn, De conclusie is dan: zoeken naar fouten in onze prijscalculatie en de koffie eens met andere soorten aan vullen of van een andere firma be trekken. Ziehier een van de vele moeilijk heden om uit critiek profijt te trek ken. j \De hierboven aangegeven methode is^ natuurlijk een zeer gebrekkige, doch waar wij dan weinig of in het geheej geen acht op slaan. Wij kennen een warenhuis in een der groote steden, waar een employé voor de etalages wandelt en noteert welke opmerkingen van belang door het publiek gemaakt worden. De wereld zou er slecht uitzien zonder critiek. Volsta nimmer met het zoo bekende schouderophalen. Gaat Uw zaak goed, staat 't geheel er niet slecht voor, openen er zich gunstige perspectieven, wordt nim mer overmoedig en wees toeganke lijk voor critiek, van welken aard ook. Er zijn er maar al te veel, die zich dan zonder fouten wanen. Bedenk tenslotte ook het oude spreekwoord Als 't geluk U tegenlacht, Vriendlief, sta dan op wacht. Jn de R-maanden, d.i. van September tot April, zijn Uw kinderen vatbaar voor influenza, griep, bronchitis en alle andere infectieziekten, en vooral voor Engelsche ziekte. Het is een bakerpraatje, dat het moet vriezen, voor men levertraan noodig heeft. Geef Uw kind NU Millioenen Levertraan voor het te laat is. Millioenen Levertraan, de beste ter wereld, 272 maal sterker dan andere èn aangenaam van smaak. Flesch voor de geheele maand (U doet er dubbel zoo lang mee als mef andere) 27, maal sterker - Aangenaam van smaak Er is een foto-wedstrijd - Vraag Uw winkelier I Ml-1312-F tend volgden, een gloed van smeu lend vuur. Alan bemerkte hiervan echter niets, evenmin zag hij den grimmigen vastberaden trek om Stampede's lippen. Alle mogelijke gedachten en vragen bestormden hem. Het feit, dat Ross land ontdekt had, dat Mary Stan dish niet dood was, was niet een van de dingen, die hem het meest verbaasden. Dit kon hem ter oore gekomen zijn door Sandy McCor- mick of diens vrouw. Wat hem echter meer opviel, was de geheimzinnige wijze, waarop hij haar vlucht duizend mijlen noord waarts ontdekt had en wat hem nog meer verwonderde, was, dat hij haar had durven volgen en zichzelf open lijk op zijn bezitting vertoonen. Zijn hart sloeg met wilde slagen, want bij begreep, dat Rossland gehandeld had in directe opdracht van John Graham. Toen nam hij plotseling het besluit Stampede in zijn vertrouwen te nemen en hem alles te vertellen van hetgeen op den dag van zijn vertrek naar de bergen gebeurd was. Hij deed dit dan ook onomwonden en zonder de minste aarzeling, want hij had het stellige gevoel, dat hem dreigende dingen boven het hoofd hingen. VENRAY, 16 Jan. 1937. ONTWIKKELINGSAVONDEN. Maandag 11 Januari sprak in het St. Antoniuspatronaat, waarvan "de groote zaal zóó vol wa?, dat de Gymnastiekzaal mede toegankelijk gesteld werd, de Zeereerw. Heer Henri de Greeve over de Schatten van den Pharao, een onderwerp dat de aandacht van het talrijke publiek niet zoo zeer heeft, maar werd door den eminenten Spreker op een bui tengewone wijze leerzaam voorge dragen. Op het Zondag te Lottum ge houden Solistenconcours behaalde het duo CuypersVerstegen, Venray den lsten prijs in de 1ste afdeeling. Verder behaalde de heer J. Ver stegen, Venray, in de Eere-afdeeling den lsten prys en de heer P. Ver stegen, Oostrum, in de Superieure afdeeling den lsten prijs. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD IN LUXOR-THEATER. Reeds thans op Zaterdag, Zondag en Maandag vertoont Luxor in haar bijprogramma de lange reportage opnamen van Polygoon van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Het gansche sprookje trekt, nadat de radio en de bladen daarover al zooveel verteld hebben, nog eens aan onze oogen voorby en we aan schouwen de huwelijksplechtigheden woord en beeld met alle statie pracht. Nederland's bruidspaar is in de gouden Koets gezien en gaat van het paleis naar het stadhuis en van hèt stadhuis naar de St. Jacobs- kerk. Daarachter volgen H. M- de Koningin en de genoodigden en familieleden. We krygen een indruk van het enthousiast-gestemde publiek en van de geweldige drukte, die in Den Haag heerschte. Polygoon maakte interessante op namen van het nationaal bruidspaar, dat we meermalen van dichtbij in de stralende koets kunnen bewonde ren. Als hoofdfilm gaat hier de geestige schlager van Anny Ondra. Anny in Anny, bijgestaan door Adolf Woklbrück is deze film ge worden een meesterwerk in haar genre. Reuze momenten laat deze film U zien, de een nog kostelijker dan de ander, zoo b.v. Anny Ondra loopend op stelten, loopend met een kast vol met vuurwerk, dat dan plotseling af gaat, waardoor zij in de cel terecht komt. Kortom een schlager-filmwerk dat eenieder zal bevredigen. Alles en alles zal wel drommen bezoekers trekken, wat dan ook ten volle verdiend is. Zaterdag en Zondag om 3 uur speciale kindervoorstellingen met de prachtige opname van de Huwelijks plechtigheden. Zoo iets mogen de kinderen niet voorbij laten gaan. lippen. Hij antwoordde slechts op zijn grappige, eigenaardige wijze. Dat wist ik al heel lang ge leden, zeide hij Dat vermoedde ik al dien eersten stormavond in de dilligence naar Chitina, en ik wist het zeker, voordat we naar Tanana gingen. Ze sprak me er heelemaal niet over, maar ik was niet blind. Ik begreep alleen niets van dat stukje papier, dat ze in haar schoentje ge stopt had. En Rossland vertelde me, voor mijn vertrek, dat het abso luut geen doel had om jou te gaan halen, daar hij het plan had Me vrouw John Graham dadelijk met zich mee te nemen. En na dat gezegde liet je haar alleen Stampede trok zijn schouders op, terwijl hij zijn uiterste best deed ge lijken tred te houden met Alan's plotseling versnelden pas. Zij stond er op. Ze zei, dat het een quaestie van leven of dood voor haar was en zoo zag ze er ook uit. Na haar gesprek met Ross land was ze zoo wit als een doek. Bovendien.... Wat Sokwenna zal geen oog dicht doen, voordat wij terug zijn. Ik heb hem van alles op de hoogte gebracht. Stampede gaf niet het minsteHij houdt van uit het vlieringraampje teeken van verbazing gedurende de wacht met een reuzengeweer Ik ontboezemingen. Dezelfde zag hem gisteren op een afstand van smeulende gloed was in zijn oogen twee honderd yard een eend raken, en zijn trekken bleven onbewegelijk. Ze haastten zich verder. Na een Slechts toen Alan, in zijn eigen tijdje zei Alan, terwijl een onuit- woorden Mary's liefdebekentenis in sprekelijk gevoel van angst zich van de deur van Nawadlook's kamer hem meester maakte herhaalde, verdwenen er enkele van Waarom zei je, dat Graham de harde lijnen om zijn oogen en j waarschijnlijk niet ver uit de buurt MERSELO. Verleden Zondag werd door een 5-tal leden onzer Fanfare deelgenomen aan het Solistencon cours te Lottum en werden als volgt bekroond Jozef Janssen behaalde in de derde afdeeling met bombardon ci b 74 punten en kwam zoodoende voor een 2de prijs in aanmerking. De overige muzikanten, welke deelnamen in de tweede afdeeling mochten de navolgende successen boeken: Hub. Janssen, met bugle 80 punten le prijs; Piet Janssen met sax.tenor 74 punten, 2e prys; Harrie v. Osch, piston 76 punten 2e prijs; Johan v. Osch met trombone 65 punten 3e prijs. Onze kranige muzikanten proficiat. Driekoningendag had in de zaal van H. Arts alhier eene algemeene ledenvergadering plaats van den Boerenbond. De agenda bevatte o.m. verkiezing van het. bestuur en verder leden voor de verschillende commissies. Het oude bestuur, bestaande uit de heeren P. Pubben, W. Arts, Joh. Claes, M. Thuyls, G. Michels, A. vaD Rijswijck en H. van Helden, werd eveneens met vrijwel algemeene stemmen herkozen De heer Pubben werd eveneens met vrijwel alge meene stemmen als voorzitter her benoemd. De verschillende commissie's wer den als volgt samengesteld BrandassurantieP. Pubben. P. J. Ewalds en P. J. Marcellis. Deze laatste eventueel met assistentie van B. Gielen. Hagelverzekering: P. Pubben, W. Arts en P. J. Ewalds. Ongevallenverzekering;?. Pubben, Mathijs Arts en P. J. Ewalds. Verder werd besloten een verzoek schrift te richten aan den Raad dezer gemeente, inzake de binnen- kolonisatie en tot de verschillende plaatselijke boerenbonden, om adhesie voor dit verzoek. Vervolgens werden plannen be raamd teneinde te komen tot op richting eener bewaarschool', welke plannen door den Zeereerw. Heer Pastoor werden toegelicht en verder door het kerkbestuur behandeld zullen worden. Tenslotte gaf de voorzitter, na dank gebracht te hebben aan de leden voor het in 't bestuur gestelde vertrouwen, een overzicht van de kosten van het nieuwgebouwde ma gazijn, dankte nogmaals allen, die meehielpen dit schoone gebouw te voltooien en sloot deze geanimeerde vergadering met gebed. EEN KIND GEDOOD. Het Bossche gerechtshof heeft in hooger beroep arrest gewezen in de zaak tegen een 67-jarige arbeider uit Wellerlooi. Met bevestiging van het vonnis der rechtbank werd de man veroordeeld tot 6 jaren gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest. Hem was ten laste gelegd, dat hij een pasgeboren kind heeft gedood. De advocaat-generaal had 10 jaar geëischt. WETHOUDER JANSSEN TE VENLO. De heer H. Janssen, wethouder van financiën te Venlo, werd in het ziekenhuis opgenomen tot het on dergaan van een operatie. Wethouder Janssen zal om ge. zondheidsredenen voor zyn wethou derschap en verschillende andere functies bedanken. GEEN AMNESTIE VOOR DE STAKERS. Zooals bekend brak aan de werk verschaffing te Baarlo op 2 Nov. plotseling een wilde staking uit, waarbij 29 personen betrokken waren. Het gevolg hiervan was dat een persoon voor goed van de tewerk stelling bij de werkverschaffing werd uitgesloten, een ander werd gestraft met 5 maanden uitsluiting, twee met vier maanden en acht met drie maanden. De anderen mochten na drie weken weer het werk hervatten. Het Gemeentebestuur en de St. Vincentiusvereeniging hadden thans een schrijven gericht aan H. M. Koningin om bij gelegenheid van het huwelijk gratie te verleenen. Op dit verzoek is echter afwyzend beschikt. De Minister van Sociale Zaken acht de overtreding van zoo emstigen aard, dat kwijtschelding niet kan worden verleend. DIEFSTAL VAN LOOD. Gedurende de laatste nachten zyn van de kerken en scholen te Hoens- broek ruim 2200 kg. lood gestolen. In het Lauradorp werden van leeg staande mynwerkerswoningen hon derden kg. lood ontvreemd. zou zijn? Dat voelde ik nu eenmaal, antwoordde Stampede, terwijl er weer een harde uitdrukking op zijn gezicht verscheen. Dat voelde ik. Is dat alles Wordt vervolgd. BROODPRIJSVERHOOGING IN ZUID-LIMBURG. In een Maandagavond te Heerlen gehouden vergadering van den R.K. Bakkerspatroonsbond in Zuid-Lim burg werd overeengekomen tot broodprysverhooging over te gaan en wel met 2 cent per heel brood (8 ons), meldt de „Limb. Koerier' Aan alle burgemeesters in Zuid- Limburg zal het verzoek worden ge richt dezen prijs in practijk te mogen brengen. ACHTDUIZEND GULDEN VERDWENEN. Te Venlo heeft men Zaterdag, morgen een ontdekking gedaan, die onder de betrokkenen de noodige opschudding verwekte. Aan een geldzending bestemd voor het agentschap der Nederlandsche Bank aldaar, bleek by aankomst een geldzak, welke een bedrag van f 8000 moest inhouden te ontbreken. Onmiddellijk werd de politie met het geval in kennis gesteld, waarna een uitgebreid onderzoek is ingesteld. Zooals gebruikelijk was deze geld zending per spoor verzonden in z.g. stortingskisten, ook wel „goochel- kisten" genoemd. In deze kisten be vindt zich een aantal kleppen, zoo danig, dat wanneer men er een geld zak in deponeert, deze er niet anders kan worden uitgehaald, dan met be hulp van een specialen sleutel. De geldzending waarvan één der zakken verdwenen was, kwam te Venlo aan met den trein, die te 10.57 uur van Maastricht binnen komt. Nadat de kisten aan de ge adresseerde waren afgeleverd werden deze geopend en kwam men tot de conclusie, dat de inhoud niet over eenstemde met de bijbehoorende stortingsbriefjes, doch dat een geld zak met f 8000 inhoud ontbrak. De mogelijkheid, dat dit bedrag tijdens de treinreis dus tus- schen Maastricht en Venlo, zou zyn ontvreemd, acht men met het oog op de speciale constructie der kisten nagenoeg uitgesloten. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de ontbrekende geldzak in het geheel niet in de geldkist is gekomen, doch reeds eerder werd ontvreemd. In verband met het onderzoek kon men vooralsnog geen nadere inlich tingen verschaffen. Al wat U noodig heeft om spoedig te herstellen, zijn 'n paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw drogist. BIJ DE LIQUIDATIE VAN HET FEEST. Wie tijdens de Bruisdagen van de Prinses den Haag als lichtstad heb bed gezien zullen wellicht bij zich zelf de opmerking hebben gemaakt, dat het wel zeer zware dagen voor de lichtbedrijven moeten zijn geweest om zooveel extra gas en electrischen stroom te leveren. We hebben zelfs de veronderstelling hooren uiten, dat het Electrisch Bedrijf voor die dagen wel stoom van elders zou moeten betrekken om in de groote vraag te voorzien. De feiten zyn echter heel anders geweest. Het Gemeentelijk Gasbe drijf heeft tijdens de feestdagen nauwelijks iets van een grooter gas verbruik kunnen merken. De toe neming bedroeg slechts een half procent bij gewone dagen vergeleken. Als het eventjes wat kouder weer wordt, loopt het gasverbruik ineens veel sterker op. En wat het Electrisch Bedrijf be treft, heeft het ook niet zoo'n vaart geloopen met het stroomverbruik, Het Electrisch Bedrijf kon ons op het oogeDblik nog slechts globale cijfers verstrekken. VolgeDs die cijfers is er tijdens de feestdagen in totaal aan netstroom (cLw.z. stroom voor tractie van H.T.M. en Spoor wegen buiten beschouwing gelaten) meer geleverd dan normaal in het overeenkomstige tijdvak ten hoogste 500.000 K.W.U. Wanneer men weet, dat het Elec- tisch Bedrijf normaal gemiddeld per dag ongeveer 600.000 K.W.U. aflevert, dan blijkt, dat het extra-verbruik voer de illuminatie Dog niet eens het normale verbruik van één dag of 1/365 van het totale jaarverbruik heeft bedragen. De hoogste stroomafgifte werd genoteerd op 6 Januari. Het feit, dat dien nacht de café's openbleven dekking: de?eliet en niet of slechts zeer kort naarop zijn ster vut bed gingen, zal hierop zeker wel van bleek geheid. K invloed zyn geweest. j dat de manjyerls Hoe dit betrekkelijk geringe overleden, v*e stroomverbruik mogeiyk was, on- 1 brand vloge: danks de enorme hoeveelheden stroom j Tydens dik,n£i welke de lichstad verslond voor de verrichtte, deen D illuminaties dige ontdekïn vo De verklaring is al heel simpel, I hoeken ea De normale stroomafname zelf geld en bri#en was enorm teruggeloopen om de j Overal W &e3d doodeenvoudige reden, dat Den Haag schijn, achtfc"el» TWEE PA<DO VfELl Dinsdag i& t\ bespannen vstui landbouwer :er door den tren 1 Groningen richl school wasten, bewaakten on meente Adorede Het ongelteddi de paardebde den. Beide fcrdi weegs meega ve De voerms>g ji kans gezieilen springen, zotaet vrij kwam. DE GEHApK SÏCE. De N.V. Nch-i IJmuiden, dk, een nieuw jeha blikken vooiibut werkloozen ider al bitter wefïs b wel het teg»eef van betalinffaag Dinsdag H: rechtbank bgde voorloopig v Tot voorltfindv benoemd msmai lem. De direct: dat aan haar vefen voldoen voorteuri ring. Dinsdag df is (N.-B.een to oj schoolkinder^ea. jarig docht* de Verstijnen Pder terecht en vVel o dood. Ook h(»gzus kind werd doch werd s^t g< Tegen den3er V; is proces-veiemas TRAGfGEI- Te Linscht^oerc dag een ti£g®lu Buren ontdeed in^ van den all£en Men deed «wikk

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6