Cfyj ASPIRIN R. K. Staatspartij Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. PAREL DER PEEL Tegen den draad in. Stand der bevolking gem. Venray op 31 December 1936. Buitenland. Binnenland. Algem. Ledenvergadering AMeelu» VENRAY op ZONDAG 17 JANUARI 1937 om 7 uur Zaterdag 16 Januari 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 3 Onze Karnemelk en Karnemelkspap een heerlijk en voortref felijk voedsel voor jong en oud. Coöp. Zuivelfabriek „VENRAY" PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 ct. per regel 71/, ct. Bij ojntract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. een frissche drank, een gevraagde lekkernij, een zeer voedzaam product, overal verkrijgbaar. Nieuwe maatschappelijke functies voor vrouwen. En juist weer bij semi- overheidsbedrijven. Wij, Nederlanders, hebben in het algemeen gevoel en bewon dering voor dapperheid. Ook waar die niet of slechts schijn baar aanwezig is. We herinneren er aan, hoe de Nederlandsche pers in alle toonaarden den moed heeft bezongen van de jeugdige K.L.M.-stewardess, die de eenige geredde was gebleken bij een verschrikkelijke vliegramp. Wat toch eigenlijk meer een geluk, dan een verdienste moet worden geheeten. Het meisje immers vond zich zelf na de ramp terug in den tuin van het huis, waarop het vliegtuig te pletter was geslagen hoe ze daar terecht was ge komen, wist ze zelf niet. De menschen hebben aan de geredde jongedame allerlei dwaze vragen gesteld. Elke persvertegen woordiger b.v. begon zijn inter view met te informeeren, of de stewardess thans geen angst had om haar beroep voort te zetten. „Neen zei ze dapper, zonder vrees zou ze haar taak blijven vervullen. Welk ander antwoord had het meiske kunnen geven Géén immersAls ze wél van angst zou hebben getuigd, zou ze haar baantje zijn kwijt geweest en de pers zoowel als de publieke opinie zouden haar de bewonde ring hebben onthouden, waarop ieder jongmensch is gesteld Maar n a t u u r 1 ij k heeft dit kind angst. U en wij en wie ook we zouden niet meer zonder vrees in een vliegtuig kunnen stappen, wanneer we een maal op zoo wonderbare wijze aan den dood, die anderen trof, waren ontsnapt. Iets anders is, of de plichten van onzen staat, ons in bepaalde omstandigheden niet zouden kunnen r.open om dezen angst te trotseeren. Zoóals de „dappere" soldaat uit de voorste loopgraaf, die wordt opgecommandeerd om mee te doen aan den bajonetaanval op den kort voor hem gelegen vijand. Moed bestaat in zulke ge vallen niet, wé! „het moeten'' Na de jongste K.L.M.-ramp hebben we ons afgevraagd waarom kiest men voor de ver vulling van 'n zoo gevaarlijke taak juist jonge vrouwen uit Elke dood heeft veel afschrik wekkends aan zich, maar buiten gewoon gruwzaam komt den mensch de dood voor, welke het gevolg is van een vliegramp Wanneer men zich realiseert de ontzettende angsten in de secon den van den val, waarbij de in zitienden volkomen machteloos zijn om iets te doen, dan de verplettering tegen de aarde, de schending der lichamen meest door het verterend vuur, dan kan de huivering slechts worden vergroot bij de gedachte, dat er onder die ongelukkigen óók een jonge vrouw was, die ambtshalve den fatalen tocht moest mee maken en dat onder de gebla kerde onherkenbare menschen- rompen óók het vergane leven moet worden gezocht, van wat een nieuwe vruchtbare levensbron beloofde te worden. De K.L.M. heeft nog maar 12 a 14 stewardessen in dienst of in dienst gehad; van deze wei nigen is er reeds een gesneuveld in de Zwitsersche Alpen en een is er ternauwernood aan een vreeseiijken dood ontsnapt. Gelooft men nu in waarheid, dat die anderen los van vrees en angst haar dienst vervullen Een beroep, dat zóó groote levensrisico's met zich meebrengt is geen beroep, dat voor jonge vrouwen speciaal geëigend kan worden geacht. Naast het genoemde levens gevaar staan bovendien groote moreele gevaren. Jonge meisjes worden geheel zelfstandig ten verblijve in allerlei wereldsteden geplaatst. In de kleine intimiteit van de vlieg tuigcabine, hebben ze tot taak om zich voor persoonlijke diensten beschikbaar te stellen aan een heterogeen, maar uit den aard der zaak altijd cosmopolitisch gezelschap. De stewardess, die te Londen aan den dood ontsnapte, heeft over haar ervaringen in haar nieuwen werkkring een boek ge schreven, waarin ze het open hartig mededeelt, dat ze telkens en telkens weer de uitnoodigin- gen van passagiers moest cou peeren, die er op uit waren om haar in de vreemde wereldstad mee ten eten te vragen of ter ontspanning in de een of andere gelegenheid. Zooals ook aan boord van de schepen, dienen aan boord van vliegtuigen mannen als ste wards op te treden. Tenminste als men werkelijk service voor de passagiers op 't oog heeft en geen stemmingmakerij of het scheppen van eer bepaalde sfeer. We zien, dat op alle Euro- peesche luchtlijnen stewards de taak vervullen, welke de K.L.M. aan stewardessen heeft opgedra gen. Alleen in Amerika zijn er twee maatschappijen, welke er stewar dessen, op na hielden voor de bediening in haar verkeersvlieg tuigen, maar zij zijn er dezer dagen juist op teruggekomen en hebben het vrouwelijk personeel door mannelijk vervangen. o Wij zouden weinig reden heb ben om een hoofdartikel te lan- ceeren, speciaal tegen het insti tuut der K.L.M.-stewardessen ware het niet, dat hetzelve zoo volmaakt indruischt tegen de economische eischen van het oogenblik en... blijkbaar navol ging wekt in andere bedrijven. Wanneer uit crisis-noodzaak een of ander beroep gesloten wordt verklaard voor vrouwen, dan komt men daartegen van sommige zijden in verzet, mee- nende bepaalde rechten onthalsd te zien. Het gaat echter niet om rechten maar om economische noodza ken. Zoolang er een aanzienlijk tekort aan arbeidsgelegenheid is, dient de arbeid zoo rationeel mogelijk te worden verdeeld, opdat de gemeenschap niet met te groote lasten van werklozen zorg wordt bezwaard. Het gaat volkomen legen den draad van goed maatschappelijk beleid in, wanneer een semi- overheidsbedrijf, als hoedanig men de zwaar gesubsidieerde K. L.M. mag beschouwen, een be roep gesloten gaat verklaren voor mannelijk personeel, terwijl de waarneming van zulk beroep toch speciaal geëigend is voor jonge mannen. We zeiden, dat het ts.L.M- voorbeeld elders wordt gevolgd. Dat is b.v. het geval bij de N Z.H., welke op haar stadslijnen te Leiden, Haarlemen Voorburg, de conducteursdiensten gaat in richten voorvrouwelijke krachten van boven de 20 jaar. Ook hier dus wordt een be paalde maatschappelijke functie gesloten verklaard voor mannen. Omdat die minder geschikt zijn Neen, de directie verklaart het openhartig, dat zij vrouwen ver kiest, omdat die als werkkracht goedkooper zijn. Niet alleen dus, dat vrouwen hier de mannen uit de vervulling van hun maatschappelijken ar beidsplicht verdringen, maar bovendien vormen zij nog een factor van loondruk. En het eind van het lied is, dat de gemeenschap weer zal worden belast met de voerziening in de nooden van de mannen, gezinshoofden of a.s. gezinshoof den, die aldus worden gedupeerd. Ons dunkt, dat er wettelijke voorziening noodig is om de arbeidsgelegenheid, voor mannen te beschermen. Vermeerdering door geboorte Vermeerdering door vestiging Totale vermeerdering Vermindering door sterfte Vermindering door vertrek Totale vermindering Verschil tusschen vermeerdering en vermindering Bevolking op 31 December 1936 Er werden 60 huwelijken voltrokken. Er werden 17 kinderen als levenloos aangegeven. Mannen 5 7001 166 442 Vrouwen 6816 193 425 Totaal 13817 359 867 608 618 1226 89 97 186 464 413 877 553 510 1063 55 108 163 7056 6924 13980 Vreugdevolle ontspanning. In ons vorig overzicht hebben we het reeds aangeduid, dat hoe ernstig de toestand, de internationale span ning ook leek, achter de schermen besprekingen werden gehouden, wel ke wel eens aangename verrassingen zouden kunnen baren, b.v, die van een toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland. Inderdaad is de toe stand in Europa plotseling veel minder ernstig geworden. De toespraak, welke de Führer en rijkskanselier Hitier Maandag bjj de diplomatieke Nieuwjaarsontvangst heeft gehouden was zeker in vrede lievende termen opgesteld. En boven dien heeft Hitier den Franschen ambassadeur de uitdrukkelijke ver zekering gegeven, dat Duitschland de bedoeling niet heeft gehad en ook niet heeft om op welke wijze ook aan de integriteit van Spanje of de Spaansche bezittingen te raken Waarop de Fransche ambassadeur van zijn kant, in naam van Frank- rijks regeering de tegenverzekering gaf, dat Frankrijk vast besloten is de integriteit van Spanje en het statuut van Spaansch Marokko bin nen het kader van de bestaande internationale verdragen te eerbie digen. Het valt niet te loochenen, dat dit complex van gebeurtenissen een aan merkelijke ontspanning in den inter nationalen toestand brengt. Mis schien is het nog juister te zeggen, dat deze feiten aantoonen, dat de toestand in de volle werkelijkheid niet zoo gespannen is, als de sen- sationeele, en soms bitter felle be schouwingen in de pers zouden doen gel oo ven. Europa leeft inderdaad in een crisis, en niemand ziet precies hoe een uitweg uit de verwikkelingen, welke zich rondom den Spaanschen burgeroorlog verstrengeld hebben, gevonden kan worden. Maar kritiek beteekent nog allerminst hopeloos, vooral het algemeene besef, bij de verantwoordelijke kringen zeer diep geworteld, dat een oorlog een Europeesch zelfmoordenaars-avon tuur zou zijn, hetwelk practisch on vermijdelijk het einde der Europee- sche cultuur zou beteekenen, is een rem voor gevaarlijke ondernemingen, van zulk een kracht, dat zelfs inde somberste uren alle hoop niet be hoeft te worden opgegeven. Men kan zeggen, dat men weer over het hoogtepunt van de jongste crisis heen is, waarbij men natuur lijk het voorbehoud moet maken, dat bij de chaotische verwarring van het heden zich elk oogenblik nieuwe hoogtepunten kunnen voor doen. In Spaansch Marokko valt niets te verbergen. In het midden dezer week werd te Parijs medegedeeld, dat de hooge commissaris van Spaansch Marokko na een bespreking te Tetoean tus schen den Franschen consul en kolonel Beigbeder aan den Franschen militairen attaché in Tanger, kapi tein Luiset, een permanent vrijge leide heeft verstrekt, dat hem ver oorlooft, zich vrij te bewegen in de Spaansche zóne van Marokko, met inbegrip van Melilla en Ceuta. Ontzettend bombardement op Malaga. Terwijl de nationalisten even uit bliezen van hun aanval op Madrid, welke hun in enkele dagen een terreinwinst opleverde van 2025 K. M. diepte over een front van 20 K.M. breedte, en de regeerings- troepen vergeefsche tegenaanvallen deden op de verloren gegane stel lingen, heeft een lucht- en zeevloot der nationalisten een onbarmhartig bombardement geopend op het groote bolwerk der rooden in Zuid-Spanje, op de stad Malaga n.l., welke sedert het uitbreken van den oorlog nog nimmer zulk een tempeest heeft beleefd. De door het bombardement aan gerichte materieele schade is aan zienlijk en de eerste ramingen stel len het aantal dooden op 300. KORTE BERICHTEN. VREESELIJKE KINDERMOORD. Het lflk van den op 27 December ontvoerden Charles Mattson, een 10 jarige knaap, is gevonden, zooals we reeds vermeldden. Het gezichtje van den knaap was gezwollen en met bloed besmeurd. In het hoofdje bevond zich een gat, ter wijl de boeven het kind alle tanden uit den mond hadden geslagen. De ontdekking van het lijkje heeft allerwegen groot verontwaardiging gewekt. De daad moet door een krankzin nige zijn gepleegd. Honderden recher cheurs, zijn belast met het opsporen van den ellendigen dader, op wiens arrestatie een prijs van 10.000 dollar is gesteld. Een verdachte bevindt zich in handen van de politie. VLIEGTUIGRAMPEN. In Zuid-Engel and zijn twee leger vliegtuigen neergestort, drie doo den. In Mexico werd sedert Maandag een verkeersvliegtuig vermist met 9 inzittenden. Het toestel is later als wrak tusschen de bergen in de pro vincie Vera Cruz teruggevonden. MUSSOLINI VERWIERF VLIEG BREVET. Benito Mussolini heeft zijn militair vliegbewijs verworven. Hij had de laatste weken 25 uur solo gevlogen. SCHEEPSRAMP. Ten Zuid-Westen van de Orkney- ei'anden is het nieuwe Finsche 5000 ton metende motorschip „Jo hanna Thorden", dat zijn eerste reis maakte, vergaan, waarbij 31 opvoerenden, w.o. twee vrouwen en twee kinderen1, om het leven zijn gekomen. Slechts 6 personen konden zich redden. Het schip strandde tijdens een storm en brak in twee. KOUDE-SLACHTOFFERS. Californië wordt op het oogenblik door een hevige koudegolf geteis terd. Vier en dertig personen kwa men dientengevolge reeds om het leven. De door sneeuwstormen aan gerichte materieele schade bedraagt 100 millioen dollar. Bulgarije wordt bezocht door hevige sneeuwstormen. Reeds zijn de lijken van vijf omgekomen wa tersportliefhebbers gevonden, Het stadje Sevlijevo is volkomen van de buitenwereld afgesloten. De bevolking arbeidt met man macht, om althans den levensmid delentoevoer veilig te stellen. DRAMA IN THEATER. Tijdens een concert van den pianist Frank Parker in een klein theater te Chicago heeft zich een ernstig drama afgespeeld. Terwijl de toehoorders voor den musicus, die juist een stuk had geëindigd, applaudiseerden, liep een heer op Frank Parker toe, trok een revolver en schoot hem dood. Na zijn arrestatie weigerde de moordenaar de motieven voor zijn daad te noemen. ANTI-COMMUNISME IN JAPAN. In Tokio is men een revolutie- plan op het spoor gekomen, in ver band waarmede 350 communisten zijn gearresteerd. ANTI-SOCIALISME IN DANZIG, De Senaat van Danzig heeft het beroep van de socialistische partij op de beslissing van den politie- president tot ontbinding van de par tij verworpen. De partij is dus nu definitief ontbonden. Verder beroep staat niet meer open! ERNSTIG TREIN-ONGELUK IN RUSLAND. Een zeer ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gehad bij Korvofskaya. Twee en dertig wagons en twee locomotieven werden vernield. Er zijn verscheidene dooden en gewonden. Onmiddelijk zrjn een aantal spoor wegbeambten en de stationschef, die voor het ongeluk verantwoordelijk worden gesteld, gefusilleerd. DE FEESTKATER Terwijl Prinses Juliana en Prins Bernhard in het blijkbaar mooie Poolsche wintersport-plaatsje Kry- nica hun wittebroodsweken door brengen, waarmee voor hen „het" feest van hun leven pas goed is begonnen, loopen wij het volk helpt snel en zeker Let op oranje band en Bayerkruis buisjes van 20 labl. 70 cent zakjes van 2 tabl. - 10 cent der in 't Patronaat. AGENDA Notulen vorige vergadering Aantal leden. Verkiezing twee Bestuursleden. Candidaatstelling Tweede Kamer. Rondvraag. Sluiting. Het Bestuur, L. SALA, Voorzitter H. KRAYKAMP, Secretaris. 56 in de bekende katerstemming rond, ziende naar het weghalen van de laatste dingen, die het bruidsfeest hielpen mooi maken, terugkeerende alzoo tot de beslommeringen van allen dag. Het ergst is de voren bedoelde stemming aanwezig bij de heeren tribunisten, die van gouden eieren hebben gedroomd en thans op geen stukken na hun voerkosten blijken te hebben terugontvangen. Ze roepen „ach en wee", zeggen dat ze faillliet gaan en adresseeren aan het gemeentebestuur van Den Haag en smeeken aan anderen om ze te helpen. B.v. door restitutie van de pachtsom. Een moeilijk geval. Wat zouden de heeren hebben ïdaan, als de speculatie eens ware meegevallen en zij inderdaad goud hadden kunnen maken zooals de opzet was van elk der 30.000 ge bouwde zitplaatsen Zouden ze van den winst dan aan de gemeente hebben toebedeeld In een vervelende katerstemming verkeeren ook de lieden, die hier en daar de pas geplante Oranjeboompjes vernielen. Wie kunnen zij toch zijn Volgens de jongste politieke geloofs belijdenissen, zelfs die der commu nisten, voeren alle parken tegen woordig het „nationale" vóór haar naam en achten ze alle het bestuur der Oranjes een zegen voor het land. Maar in den nacht schijnen som mige lieden toch. hun schapenvacht weer uit te trekken en hun wilde- dieren-instincten uit te leven. NOG GEEN ECHTE WiNTER. Ondanks vale anders geluid heb bende voorspellingen beleven we nog steeds geen échten winter. Van de week heeft De Bilt ons 'n beetje beziggehouden met „temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst", maar juist als we schaatsen uit het vet haalden, kwamen dooi en 'n beetje regen. Toen werd het wat glad op straat, daarna vielen een paar natte sneeuwvlokken, kortomhet is kwakkelen. Wie van de wintersport willen genieten, zullen dus van hier de beeneD moeten nemen en ons prinse lijk paar hebben na te gaan naar i de Karpathen of de Koningin hebben I te volgen naar de Alpen. Van de Koningin is het een vaste gewoonte om jaarlijks een paar weken in hooger gebied door te brengen. I H. M. is gisteren vertrokkea; ze zal zich waarschijnlijk óók nog voegen bij haar kinderen inKrynica. DE RAMP VAN DE LIJSTER. De uitspraak vau de Londensche jury, welke een onderzoek moest instellen naar de. oorzaak van den dood van de opvarenden van het K.L.M.-vliegtuig „De Lijster", dat onlangs nabij Croydon te pletter sloeg, is niet bepaald in het voordeel van onze Luchtvaartmaatschappij uitgevallen. De jury heeft kenbaar gemaakt, dat het ongeluk te wijten was aan den dikken mist, waarin werd ge start. De jury gaf als zijn meening te kennen, dat het starten bij mist niet moest worden overgelaten aa* den piloot, maar dat vlieghavenauto- riteiten moesten uitmaken, of er al of niet kon worden vertrokken. De K.L.M. heeft vroeger herhaal delijk berichten aan de pers inge geven, volgens welke bij zwaren mist alle luchtlijnen haar diensten hadden gestaakt, „alleen de K.L.M.-vlieg- tuigen vertrokken prompt op tijd" heette het dan vaak. Dat dit op zich zelf niet bepaald een verdienste be hoeft te zrjn, bewees de Lijster-ramp- ONZE REIZENDE MINISTERS „Wie verre reizen doet, kan thuis veel vertellen." Dat schijnt steeds het devies te zrjn geweest van minister Deckers, die in de laatste jaren eenprettigen reisgenoot heeft gevonden in zijn collega Gelissen. Beiden zijn thans tot een uitstap je besloten naar Scandinavië, in het bijzonder naar Noorwegen en Zwe den, waar het crisisspook al lang is geweken en waar onze ministers den bewoners van het koude Noorden de kunst willen gaan afkijken. Een kunst, welke toch niet alléén haar verklaring kan vinden in het feit, dat Noorwegen en Zweden juist die grondstoffen rijk zrjn, welke grootere landen zoozeer om hun oorlogstoerusting behoeven. We kunnen slechts hopen, dat onze excellenties met kostbare er varingen naar ons griep-landje zul len wederkeeren. EEN INITIATIEF VAN DR. COLIJN. Het is wel zeker, dat onze minis ters in het Noorden veel belangstel ling zullen ontmoeten, want men is erg nieuwsgierig naar de plannen van onzen regeeringsleider Dr. Coljjn, door dezen in een interview met een buitenlandschen journalist ont vouwd. Dr. Colijn gaf te kennen, dat de omstandigheden wijzen op een eco nomische herleving en dat we deze moeten stimuleeren door den interna tionalen handel itft zijn boeien te bevrijden. Omdat defgelijke dingen ook in de Scandinavische landen al meermalen zijn gezegd, acht Dr. Colijn het mogelijk, dat deze met Nederland tot een onderlinge over eenkomst van vrijer ruilverkeer ko men, een overeenkomst, waarbij anderen zich zullen kunnen aan sluiten. Mocht het eens waar zijn, dat men onderling tot het stellen van zulke economische daad overgaat

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1