Hub. Cit Hulp aan kleine boeren en tuinders. Provinciaal Nieuws Voetbal. Advd Hac Kae F ou Gshr.i Indien U een RIJW1 P. J. JACOBS^ Importeur M. V«i Ködel en Bóhm Dors«< Smederij Gebr. Lucass, 1 Incasso- en RechtskuncBi 4 „MERCURIU! Ten kantore van G. W.IS KOM Meufei Tapijten, Karpetten, Coien lopers, alle Vloerzeilen rfl(ei brief gelezen en draagt mij op U ln zijn naam te antwoorden. Wy dan ken U hartelyk voor uw innige deel neming in onze beproevingen, want juist in zulke zware dagen doet ons de warme deelneming en de troost van een dierbaren medebroeder zo goed.' U hebt de strijd in Spanje juist begrepen; het is geen burgeroorlog in de gebruikelijke zin van het woord, maar het is een strijd van het oude katholieke Spanje tegen het Marxisme, onder leiding van Rusland, het is een godsdienststrijd. De door de communisten bedreven gruwelen en moorden zijn ontelbaar en onbeschrijfelijk. Priesters en kloos terlingen zijn steeds de eerste slacht offers; dan volgen de leken, wier katholieke overtuiging bekend is. Men heeft zelfs kinderen gekruisigd men heeft mensen in een ruimte tezamen geperst, ze met benzine overgoten en in brand gestoken, en zovoorts. Wat bijzonder de Franciscanen aangaat, kan ik U over de provin cies van Catalonië en Valencia niets zeggen, wijl wij zelf sinds het begin van de oorlog geen bericht vandaar ontvangen hebben. Wij hebben ech ter alle reden om aan te nemen, dat de Franciscanerprovincies van Catalonië, Valencia en Murcia niet meer bestaan. Dat kunt U begrijpen, als U weet hoe het met de andere provincies gegaan is, waarover de rode vloed reeds is heengespoeld. Onze Provincie van Andalusië heeft vijf Franciscaanse martelaren, na melijk den Gardiaan, den Rector en een Professor van ons serafijns col lege, die eerst onmenselijk mishan deld en daarna doodgeschoten wer den. Het klooster, waartoe zij be hoorden en dat door de roden bezet was (Fuente de Maestre, Badajoz) is nu weer in ons bezit. Vervolgens zijn nog twee Paters van Cadiz ge marteld, die de parochie-zielzorg uitoefenden. In groot gevaar verkeerde ons klooster van Guadalupe, dat een onzer grootste Spaanse kloosters is. Onze fraters studeren hier. Vlak voor de muren van dit convent woedde een bloedige slachting, die ongeveer 2000 lijken achterliet. De gehele bevolking van het stadje, meer dan 4000 mensen, vluchtte ons klooster binnen en was drie dagen lang binnen de kloosterruimte sa mengepakt. Dikwijls was ons klooster het doelwit van vijandige bombardement vliegtuigen; dank zij de Goddelijke Voorzienigheid, werd enkel het dak beschadigd. De Franse leveranciers hadden namelijk hun rode collega's in het begin van de oorlog zeer slecht bommenmateriaal gestuurd. U zult wel uit de wereldpers reeds vernomen hebben, dat ons gedenk waardig klooster van La Rabida, dat door Christoffel Columbus om zo te zeggen de wieg van Amerika geworden is (want de dappere ont dekker van het nieuwe werelddeel heeft hier met de* Franciscaner gardiaan zijn plannen besproken en van hem de aanmoediging gekregen) door de rooden overvallen is. De vier Paters nam men gevan gen. Het beeld van het hoogaltaar, welk beeld nog uit de tijd van Co lumbus stamde, werd vernield, kerk en klooster geplunderd. De Provincie der Franciscanen van Granada, Chipiona, heeft onzeglijk veel geleden, zowel aan kloosters als aan leden. Ik wil enkel het lot van het klooster Fuente Orvejua (Cordoba) vermelden. Zeven Franciscanen werden daar gemarteld. Men wilde ze dwingen om godslasteringen uit te spreken en Christus te verloochenen. Toen echter onze dappere medebroeders daar niet op ingingen en veeleer God loofden en prezen, rukte men hun letterlijk de tong uit de mond. En als de bloedgetuigen zich op de knieën wierpen en de oogen ten hemel hieven om daardoor aan te toonen hoe hun gezindheid was, rukte men hun ook de oogen uit. Eerst toen werden ze neergeschoten. De Provincie van den H. Grego- rius, in het centrum van Spanje, is volkomen verwoest. In het klooster van het Alcazar de San Juan voer den de communisten al de paters en al de fraters gezamenlijk proces- siegewys naar het kerkhof en scho ten ze daar dood. Alleen de provincies van Santiago en Cantabrië zijn zonder noemens waardige schade gebleven. Van onze kloosters in Catalonië, Valencia en Murcia vreezen wij, gelijk reeds ge zegd, het allerergste. Maar genoeg! Mij bloedt het hart bij deze mededelingen en ik kan niet langer de verwoesting schrijven Maar geloof mijhet echte, goede Spanje is door al deze verschrik kingen het hoofd niet kwijtgeraakt. Veeleer moet men zich verbazen over het geweldig verzet. Juist nu zijn wij er fier op, Spanjaard te zijn. Het was noodzakelijk, plaats voor plaats in een hete strijd te verove ren, want de propaganda der god- loozen was sinds lang overal door gesijpeld. Maar in viervijfde van het reeds bevrijde land wordt de com munistische, godloze plant met de wortel en al uitgeroeid en wij zijn overtuigd, dat met de beëindiging van de oorlog ook het Marxisme uit Spanje verdwenen zal zijn. En tot slot danken wijU hartelijk voor uw gebed Hoe schoon toch is het broederlijk saamhoorigheidsge- voel in onze franciseaansche fami lie Groet al uw goede medebroeders in uw klooster. Wij omhelzen hen en smeeken hun, ons ook verder in hun gebeden niet te vergeten Frater Javier del C. de Beltran O.F.M. Verkouden Grieperig! DDin Dampo inwrijven en diep inademen. Poi SO. Doo» JO cl. Bij Apocb. eo Droguleo. amP0 lucht op en geneest I 371—5 bij handelen zou. Wordt vervolgd. De Minister van Sociale Zaken heeft een rondschrijven gericht tot de 13 inspecties voor de werkver schaffing, waarin de Minister mede deelt, dat de regeering besloten heeft, de mogelijkheid onder de oogen te zien, om te komen tot uit breiding van de hulp aan kleine boeren en tuinders door plaatsing van deze in werkverschaffing en waar mogelijk en verantwoord op EIGEN BEDRIJF. Het gaat hierom een proef, waarvoor in alle inspec ties drie gemeenten zullen worden aangewezen. Er is voor dezè proef een nauwe 3amenwerxing tot stand gebracht tusschen den dienst van kleine boeren by het departement van Landbouw en Visscherij, waar van directeur is de heer ir. Const. Stevens en de afdeeljng werkver schaffing van het departement van Sociale Zaken. De heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur voor de werk verschaffing, is door de Minister van Sociale Zaken in het bijzonder aan gewezen voor het te voeren over leg. De bedryfsconsulenten, verbonden aan den dienst van de kleine boeren, zullen voor het orgauiseeren van deze proef samenwerken met de inspecteurs voor de werkverschaffing en gemeenschappelijk verbinding zoeken met burgemeester en wet houders van de gekozen proefge- meenten en met deze colleges na gaan, welke kleine boeren en tuin ders voor hulp, als hiervoren bedoeld in aanmerking komen. Onder kleine boeren en kleine tuinders worden verstaan zy, die, hoewel zij een eigen bedrijf hebben, onder de gegeven omstandigheden op dat bedrijf geen of onvoldoende inkomsten kunnen verkrijgen en derhalve arbeidskrachten „over" hebben. Hoofd voor hoofd wordt vastgesteld, welke kleine boeren c.q. tuinders zullen moeten worden ge holpen. De bedrijfsconsulent en diens as sistent gaan by de aangewezen kleine boeren of tuinders na, of en zoo ja, welk duidelijk en controleer baar werk in werkverschaffing op het bedrijf kan worden verricht. Hiervan wordt een lijst opgemaakt Onder „zichtbaar werk" worden ver staan die werkzaamheden, welke een duidelyk, overzichtelijk, op zich zelf staand en afgerond geheel vormen. Hiermede worden bedoeld: 1 hetonginnen van een stuk heide. 2 het omspitten van weiland tot bouwland. 3 het draineeren van het land en 4 het opbrengen van bagger. Als een duidelyk, overzichtelijken en op zich zelf staand en afgerond stuk werkverschaffing zullen in be paalde gevallen ook kunnen worden beschouwd het graven van nieuwe slooten, het in orde maken van een weg en het in orde maken van een houtwal. De Minister wyst in zijn aan schrijven erop, dat werkzaamheden als het inhalen van oogst, het wieden van de gewassen, kortom alle normale arbeid welke bij en op de boerderij moet worden ver richt, niet als zichtbaar werk, waarvoor subsidie kan worden verleend, mogen worden beschouwd. Voor werkzaamheden, anders dan hierboven genoemd, moet afzonder lijk toestemming van den Minister worden gevraagd. In de aanschrijving van den Mi nister wordt dan verder met voor beelden toegelicht, boe de regeling in de practijk zal kunnen werken. Als voorbeeld wordt o.a. genoemd het ontginnen van een stuk heide. De bedrijfsconsulent geeft aan, dat het spitten van deze heide (dus een zichtbaar stuk werk) in vrij werk naar raming f 100 zal kosten. De bijdrage van de Overheid, dus van het werkloosheidssubsidiefonds en de gemeente, zal hier by wijze van voorbeeld dienen te bedragen 75 pet. van het door den bedryfsconsu- lent aangegeven bedrag. Wanneer de bedryfsconsulenten bezig zyn na te gaan, welk zichtbaar werk by de aangewezen boeren en tuinders kan worden verricht, wor den gelijktijdig door B. en W. op de gebruikelijke wyze de gewone aan- vraagkaarten opgemaakt en by de inspectie voor de werkverschaffing ingediend. Aan de hand van deze kaarten stelt de inspectie vast, in welke mate de betrokkenen moeten worden geholpen, bijvoorbeeld door plaatsing gedurende 3 dagen per week, of om de andere week, of 2 dagen per week, of 4 van de 5 weken enz. Wanneer nu verder wordt aange houden het hiervorengenoemde voor beeld van f 100 werk bij een kleinen boer, waarvoor een overheidssubsidie noodig is van 75 pet., dan kan aan den betrokken boer een subsidie toezegging worden gedaan van 75 pet. van de geraamde f 100 is f 75. Door de inspectie is verder be paald (ook weer slechts als voor beeld) dat de betrokken kleine boer of tuinder in aanmerking komt voor hulp, welke overeenkomt met 3 da gen plaatsing per week. Hy moet dus om f 75 te kunnen ontvangen en aangenomen dat het loon bij 3 dagen werken f 6 bedraagt, geacht worden 12 13 weken door deze hulp op zyn bedrijf te kunnen wer ken. In dit geval wordt door hem bepaald, dat dit bedrag en de toe gestane hulp geldt voor een periode van 13 weken. De bedrijfsconsulent moet regel matig controleeren, of de boer de werkzaamheden naar behooren ver richt. Mochten de binnen de vast gestelde periode, waarvoor de hulp is verleend, met het werk klaar zijn dan wordt in die periode geen nieuwe hulp verleend. De Minister wijst er nog op, dat de plaatsing op het eigen bedryf geenszins uitsluit, dat de betrokkene ook nog by de gewone werkver schaffing wordt geplaatst. Dit kan b.v. het geval zyn met een kleine boer, die op den zand grond 'n bedryfje heeft van ander halve H.A. De man is hoofd van een groot gezin, het bedryfje is al aardig in orde, zoodat daarop voor een heel jaar genomen, niet meer dan f 50 „zichtbaar" werk kan wor den verricht. Ook al wordt in een dergelijk geval zelfs 80 pet. toege kend, dan is de betrokkene niet in staat daarvan te leven. In een der gelijk geval kan tevens plaatsing by de gewone werkverschaffing ge schieden. De Minister wyst er nadrukkelijk op, dat medewerking van het ge meentebestuur onontbeerlijk is, om dat hier subsidieering uit het werk loosheidssubsidiefonds zal plaats vinden. Veilig voor Griep en Keelpijn De antiseptische tandpasta Ivorol zuivert den mond van bacteriën en vermindert besmettingsgevaar in tijden van griep en verkoudheden. VENRAY, 9 Jan. 1937. KERSTSPEL DERDE ORDE. De levenskrachtige afdeeling van de Franciskaansche Derde Orde te Venray, heeft haar goede gewoonte van de laatste jaren, om namenlyk gedurende de Kersttyd, het feest van 's Heeren Geboorte eens in buiten kerkelijk verband, geheel bizonder te herdenken, ook dit jaar weer vol gehouden. Dinsdag en Woensdag 1.1. 29 en 30 December werd er in de Pa tronaatszaal een fraai Liturgisch Kerstspel opgevoerd. Dit spel was samengesteld uit gedeelte van het gebed en het gezang der Heilige Kerk gedurende geheel den Kerst kring van het kerkelijk jaar. De rijke Gregoriaansche melodieën en de lezingen uit het oude en het nieuwe Testament waren door P. Dr. Silvester Coenen tot- een goed slui tend geheel verweven, dat niet naliet een diepe indruk op de toeschouwers te maken. Te meer daar van tijd tot tijd het publiek onmiddellijk in het spel werd betrokken door het meezingen van de Liturgische zangen of van een vroom Kerstliedje uit de ryke verzameling van Nederlandsche Kerstliederen. Het spel was verdeeld in vier tafereelen. I. De Profeten. II. De Voorlooper. Hl. De Moedermaagd. IV. De Messias. In de twee eerste werd de ver wachting der menschheid naar de komst van en de verlossing door Jezus Christus tot uiting gebracht. Daarna was een korte pauze, waar onder de eanwezigen in de gelegen heid werden gesteld een kleine gave voor de armen by de Kerstkribbe te deponeeren. Aardig was het om te zien, boe vier jongens, verkleed als kleine Patertjes, een groote mand met konijnen en gevogelte als gift kwamen aandragen. De tafereelen na de pauze ver> telden van Christus' Geboorte uit de Maagdelijke Moeder Maria, en van de groote dankbaarheid der men- schen om de komst van den Messias, vooral om het geschenk van den Vrede. Aan het begin van den avond en direct na de pauze trad als inleider op, P. Lactantus O.F.M. uit Weert, die in groote trekken telkens de inhoud, de sfeer van de komende tafereelen aangaf. Aan het slot van den avond sprak de Pater een kort gebed uit. Beide avonden was de bezetting van de zaal zeer goed te noemen. P. Silvester dankte dan ook de aanwezigen zeer hartelijk voor de betoonde belangstelling maarniet minder bedankte hy al degenen, die hadden meegewerkt om deze avond te doen slagen. Daar was op de eerste plaats Meester van Heijster met zijn Jongenskoor, verder P. Remedius met zyn Dameskoor, P. Lobanus met zyn Jeugd Derde Orde. Ten slotte te veel om allen met name te vermelden, maar de dank van P. Directeur omvatte allen en alles. Het zijn geslaagde avonden geweest EEN OOGGETUIGE. OPRICHTING MANNENKOOR. In een j.l. Zaterdag gehouden ver gadering werd besloten alhier weder om een mannenkoor op te richten. Als directeur zal optreden de heer H. Welting. Tydens de vergadering gaven zich 24 leden op. Tot voorzitter werd gekozen de heer C. van Kemenade. BENOEMING. Wegens het bedanken als penning meester van de afd. Venray van den Ned. R.K. Tabaksbewerkersbond door den heer Jac. Smits, is tot penning meester gekozen de heer P. J. Beer- kens, Hagelweg alhier. VARKENSPEST. De algemeen gevreesde ziekte onder het vee n.l. de varkenspest doet zich onder deze gemeente zeer veel voor. By verschillende land bouwers zyn reeds vele dieren aan deze gevreesde ziekte bezweken. Voor de betrokkene eigenaars een groote schadepost. PAARDENRENNEN. Door de Venraysche Ruiterclub „Ons Genoegen" is besloten om ook in 1937 wederom een groot intern. Paardenrennen te organiseeren en wel op Zondag 18 Juli. Deze rennen zullen wederom gehouden worden op het sportpark aan den Leunsche- weg. ESPERANTO. Biykens achterstaande advertentie zal a.s. Vrydag 15 Januari om 8 uur een buitengewone avond plaatsheb ben in het Patronaat. Twee buitenlandsche sprekers zul len er het woord voeren. Het is bedoeld als een propaganda voor de wereldtaal „Esperanto." In Katholieke kringen begint men steeds meer te beseffen, de groote diensten die „Esperanto" aan de Kath. Kerk kan bewijzen. Z. H Exc. Mgr. Diepen is reeds 25 jaar lid van de Ned. Bond van Esperantisten. Z. H. Exc. Mgr. Hop mans, beval het vorig jaar in warme bewoordingen de studie van Esperanto aan. Enkele Esperantisten uit Venray organiseeren deze avond met mede werking van het Hoofdbestuur van den Ned. Esp. Bond en van de Ven- loscbe Esp.-club. De bedoeling is in Venray een cursus in Esperanto te beginnen. Niemand verzuime deze buiten gewone avond mee te maken. Het zal interessant en leerzaam zyn LUXOR-THEATER. „PEER GYNT" Veel lovenswaard is in deze film. Er is een grandioze vitaliteit in dien Hans Albers. Hy modelleert de wereld naar zyn zin, of hij tracht het tenminste. Hy springt over land wagens, zooals hij springt over de beurzen der wereld. Hy schenkt ons de min of meer geslaagde impressie van de oneindige leegheid in den mensch wanneer hy alles bezit geld, dat geluk heet te brengen, macht, die voldoening heet te geven en toch niets bezit, en toch met leege handen staat, als zyn haren beginnen te grijzen en de heele wereld zyn voeten kust in werkelijke of geveinsde bewondering.... En tot de goede hoedanigheden'van deze film behoort ook de fotografie van de majestueuze fjorden, van de rjle transparante schoonheid van het Noorsche landschap, de flitsen uit alle werelden, het spel van licht en donker. De eerste helft is de verfilming van het eerste bedryf van het stuk, dat in het Noorsche Gudbrandstal en zyn bergen speelt en bier blijkt met de middelen van de film zulk een winst bereikt, dat men zich waarlijk in de bewerking van het klassieke tooneelstuk verheugt. De Hans Albers, die deze eerste drie kwartier van 'de film over de bergweiden dartelt, zyn moeder wat wijsmaakt, achter op een voorbij rijdend wagentje springt en er mee vandoor jakkert, na de teugels over genomen te hebben, die houtvlotten de rivier afstuurt, op de bruiloft van Mats Moen verschijnt om er met Aslak te vechten, die door Solveig betooverd wordt en met de bruid Ingrid de bergen in vlucht die Hans Albers is de Peer Gynt van het stuk. De wonderlijk mooie foto grafie van het Noorsche landschap maakt dit gedeelte, dat met alle vrijheden als een ideale herschep ping van bet tooneelstuk kan worden beschouwd, tot een lust voor de oogen. De muziek van Grieg verleent deze film, zooals vanzelf spreekt, een groote bekoring. Tevens vertoont Luxor de prach tige Polygoon opnamen van de ondertrouw ven H. K. H. Prinses Juliana, wat reeds alleen een bezoek ten volle waard is. De volgende week vertoond Luxor reeds de Huwelijksplechtigheden van H. K.H. Prinses Juliana, wat Venray en Luxor tot eer strekt. „Bravo". KRING HORST—VENRAY. lste KRINGWED STRUD 1937. A.S. ZONDAG 10 JANUARI. Op het H.S.C.-terrein te Horst speelt morgenmiddag het volgende officieele kringelftal tegen de sterke 2de klasse I.V.C.B.'er H.S.C. I Doel: Geurtjens (Servatius). Achter: J. Gommans (Servatius) en Manders (De Valk). Midden: W. Peeters (Servatius), L. Bexkens (De Valk) en J. van Enckevort (Sevenum). Voor: Peeters (Wanssum), Buddi- ger (Oirlo), Vermeulen (Servatius), Beurskens (Swolgen) en van Lin (Excelsior). Reserves: Ewalds (De Valk) doel, G. Versieyen (Meterik) achter, Tim mermans (Wanssum) voor. Deze wedstrijd begint om twee uur. De spelers en officials zullen zich om half twee verzamelen in café Moorees tegenover het H.S.C -terrein. Met belangstelling wordt alom dit eerste officieele optreden van het kringelftal tegemoet gezien. Een overwinning der-kring-elftal- lers zal wel niemand verwachten, doch dat zij voor de momenteel weer echt op dreef zijnde H.S.C.-ploeg geen gemakkelijke prooi zijn zullen, daarop mag men gerust vast ver trouwen. GECOMBINEERDE VERGADE RING TE HORST aan de Oude Lind. Spreekbeurt de heer Kuyper, Heerlen. Het aanvangsuur der vergadering welke op initiatief van de Scheids rechters kring HorstVenray en de kring Horst—Venray van den R.K.L.V.B. wordt georganiseerd, is bepaald op half 7 precies. Op deze vergadering worden ver wacht de bestuursleden en werkende leden der clubs uit dit rayon, bene vens alle scheidsrechters. Door de beer Kuyper zal een lezing worden gehouden over de spelregels, Een onderwerp dus, dat alle sportlui zeer interesseeren moet. Om pl.m. 9 uur zal het officieele gedeelte van deze gecombinèerde bij eenkomst gesloten worden. Het is echter niet de bedoeling dat allen dan reeds uit elkaar gaan. De organisatoren hopen dat daarna de wedstrijdleiders, de clubleiders en de actieve voetballers nog een paar uurtjes gezellig by elkaar zullen blijven. De onderlinge samenwerking, het onderling begrypen en het onder ling waardeeren zal hierdoor waar noodig nog verstevigt of verbetert kunnen worden. Een bekend Limburgsch humorist en een even bekend pianist zullen bij bet tweede gedeelte van deze vergadering, hun medewerking ver- leenen. TENTOONSTELLING MISSIE- N AAI KRING MERSELO. De door de Missienaaikring alhier op 1 en 3 Januari j.L georganiseerde tentoonstelling mag in alle opzichten prachtig geslaagd heeten. Was de eerste dag het bezoek reeds goed te noemen, Zondag 3 Januari was de drukte enorm. De verschillende met zorg bereidde standen trokken zeer de aandacht en slechts één roep hoorde men prachtig, fijn. Ook de verschillende vermakelijkheden sorteerden een prachtig effect. Beide dagen heerschte er een echte feeststemming, welke zeer verhoogd werd door de muziek, die gratis geleverd werd door de Venraysche Radio-Centrale. Hiervoor dan ook een speciaal woord van dank. Alvorens de trekking der loterij plaats had, dankte de Zeereerw. Heer Pastoor allen die hebben bij gedragen aan het welslagen van deze prachtige dagen. De uitslag der lotery is als volgt Prijs No. Pry's No. 1 455 51 409 2 857 52 543 3 586 53 385 4 955 54 80 5 10 55 497 6 284 56 822 7 45 57 704 8 478 58 176 9 876 59 203 10 538 60 513 11 885 61 509 12 514 62 619 13 601 63 961 14 337 64 413 15 21 65 44 16 242 66 972 17 646 67 963 18 705 68 508 19 172 69 622 20 232 70 293 21 78 71 848 22 432 72 109 23 511 73 978 24 904 74 471 25 557 75 99 26 805 76 389 27 658 77 415 28 214 78 938 29 632 79 462 30 663 80 911 31 764 81 402 32 725 82 320 33 434 83 93 34 850 84 914 35 814 85 923 36 675 86 135 37 32 87 647 38 270 88 612 39 890 89 889 40 82 90 983 41 492 91 419 42 442 92 420 43 693 93 340 44 307 94 591 45 872 95 43 46 831 96 440 47 430 97 39 48 643 98 594 49 146 99 625 50 540 100 273 Prijzen moeten worden afgehaald morgen Zondag 10 Januari, tusschen I en 5 uur namiddag in het Jeugd huis. Eventueel niet afgehaalde prijzen zullen wederom de vereeni- ging ten goede komen. MERSELO. De vorige week hield de Heer H. J. Verbakei te Lieshout alhier een lezing over de onkruidbestrijding met kalkstikstof voor onze Jonge Boeren en andere b e 1 angst ellende n De Voorzitter M. vac Hoof opent de vergadering met gebed, roept allen een hartelyk welkom toe, spe ciaal de spreker van dezen avond en de Z.E. Heer Pastoor, waarna hy het woord geeft aan den Heer H. J. Verbakei, die in zijn inleiding een kort overzicht gaf van de omzetting van Kalkstikstof in den grond. Hierna besprak hy uitvoerig de onkruidbestryding met Kalkstikstof op wintergranen. Spreker spoorde vooral aan om by eenigszins gunstig weer vroeg aan te wenden, nl. 2de helft Januari of begin Februari en wel 200 tot 250 Kg. per H.A. Bij zomergranen 4 tot 6 weken na het zaaien. By bieten minstens 8 dagen voor het zaaien. Men dient dan het land eerst zaaiklaar te maken, dan laten we het een week liggen tot de onkruid zaadjes zyn ontkiemd, waarna we dan pl.m. 200 kg. kalkstikstof aan wenden, welke we licht ondereggen. Ten slotte gaf hy nog een kort overzicht over de bemestingswaarde welke als chili 100 is op 110 wordt berekend. De gestelde vragen werden tot aller tevredenheid beantwoord. Tot verduidelijking werden nog licht beelden gegeven. GERARD CREEMERS t Zaterdagmorgen had onder groote belangstelling de begrafenis plaats van den heer G. Creemers, in leven opzichter van de N.V. Venraysche Stoomsteenfabriek v.h. H. Trynes, te Overloon. Hy was vanaf de oprichting reeds 30 jaar opzichter van de fabriek en bij zyn superieuren en arbeiders een zeer geacht persoon. Hy werd onder begeleiding van treurmuziek van de fanfare, waarvan hy reeds jaren bestuurslid was, grafwaarts gedragen Ook 't St. Theobaldusgilde, waarvan hij ook lid was,'bewees hem met omfloerst vaandel de laatste eer. De directeur der fabriek evenals het personeel, gaven blijk van deelneming door hunne aanwezigheid. BRUTALE POSTDIEFSTAL TE VENLO. Zaterdagavond is op de binnen plaats van het postkantoor te Venlo een postzak met inhoud ontvreemd. De diefstal geschiedde te ongeveer tien uur, toen een postbeambte bezig was met het naar buiten dragen van postzakken om deze op een handkar te laden, teneinde ze naar het station te vervoeren. Gedurende een oogenblik, dat de beambte in het gebouw was, hebben onbekenden den postzak van den wagen genomen. Zy zijn erin ge slaagd ongemerkt te ontkomen. De beambte ontdekte den diefstal on middellyk by zyn terugkeer en stelde de politie van het gebeurde op de hoogte. Het uitgebreide onderzoek, dat dadelijk werd ingesteld, had Maandagmiddag resultaat. In een perceel bosch, gelegen achter het woonwagenkamp te Venlo, werd een hoeveelheid verscheurde enveloppen en brieven gevonden. Het bleek weldra, dat men hier te doen had met den inhoud van den verdwenen postzak. Of er poststukken in den ontvreemden zak zaten, welke gelds waarde bevatten, kon nog niet worden vastgesteld. Wel bevond zich in de zaknieuw- jaarspost. Het onderzoek wordt voortgezet. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. TWEE KINDEREN ONDER ZAND BEDOLVEN. Dinsdagmiddag waren de zes- en achtjarige zoontjes van den heer v. E. uit Lunteren aan het spelen by de zandgraverij „De Konijn" aldaar. Plotseling had een aardverschuiving plaats, waardoor beide kinderen wer den bedolven. Na tien minuten gelukte het de kinderen uit te graven. Een ervan bleek reeds gestikt te zijnhet andere leefde nog, maar de toestand was zoo ernstig, dat men vreest het in leven te kunnen houden. EEN GOEDERENTREIN GEDERAILLEERD. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de groep-goederentrein Utrecht-Eindhoven op het station te 's-Hertogenbosch ten deele gederail leerd. Ongeveer in het midden van den trein zijn op een wisselblok acht wagons uit de rails gesprongen, omgekanteld en volkomen vernield. Persoonlijke ongvallen kwamen gelukkig niet voor, echter werd alle verkeer van Noord naar Zuid vol komen gestremd, daar het ongeval juist op 2 hoofdlijnen plaats had. Marl* VENLO. Ce eeniging vana voer 2.200.000ri Kipeieren \f Kleine eiere-a Eendeieren. ROERMOJffC vereeniging aanvoer 3.000 i Kipeieren vf Eendeieren t Een mooie ser pijpen, el^e: Vloerplaten 4ff< Pc fa hp Smederij koopen, komt dan eens kijlbij Maasheescheweg 19 Tc Daar vindt U alle soorten RIJWIIN gewenschte uitvoering, te1 Jasbeschermers, StuurtasschéCi stoeltjes enz. Alles aane De FRICKE dorschmachines werden op dtott toonstellingen te Hamburg en Frankfurt erkent de Daarom Landbouwers, koopt ook iets goep 1 machine een FRICKE zijn. Ze is beter afgewemet reiniging en met dichte trommel. Ook deze i?er fabrikaat. Leverbaar in 12 verschillende men. Stationsweg VENRAY Lister. Diesel, Heemaf'Benzine- en EMot Duitsche boeren zeggenFRICKE DORSCES 1 KUNSTMESTSTROOIER Giervaten cn Pompen, Melotteen'ga Diesel- Benzine-, Petroleum- en Iro WAGENS OP LUCHTÖE Cirkelzaag-machines en alle Landbouwwerktuig Landbouwmachinehande' Incasso's* Rechtskunde Schoolstraat 14, VENR bij ons efn U zult het metens U iets bieden- beter, m#er goedkope'3" Stationstraat 3 Tolet

Peel en Maas | 1937 | | pagina 6