Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. PAREL DER PEEL Buitenland. HET HUWELIJK Kroonprinses en Prinsgemaal. Binnenland. Ontwikkelingsavond Provinciaal Nieuws Zaterdag 9 Januari 1937 Acht en vijftigste Jaargang No 2 Onze Karnemelk en Karnemelkspap een heerlijken voortref felijk voedsel voor jong en oud. Coöp. Zuivelfabriek „VENRAY" PEEL EN MAAS advertent™,: re?e,s 6, «t_ «««ave nUUVAl» DEN MD.NCKHOF^VENRAY per regel 7l/j ct. Bij contract groote reductie. een frissche drank, een gevraagde lekkernij, een zeer voedzaam product, overal verkrijgbaar. VAN Zoo is dan in het Huis van Oranje het nieuwe Verbond tot stand gekomen, hetwelk, met Gods Zegen, strekken zal tot verzekering van het persoonlijk geluk der jonggehuwden en tct heil van het Nederlandsche volk. Eigenlijk zouden we ons bij het neerschrijven van een her denkingsartikel over de beteeke- nis van den 7den Januari tot den bovenstaanden volzin moeten bepalen, want een huwelijk tus- schen twee menschenkinderen beteekent iets zóó intiems, schoon, verheven, teer dat we als buitenstaanders ons van elk opdringerig aanhankelijkheidsbe- toon dienden te onthouden om de jonge menschen, wien dit huwe lijk aangaat en alléén aangaat, de ongestoorde verzadiging te laten der vreugde over de sacra- menteele verwerkelijking van hun diepste zielsverlangen. We mogen er eigenlijk niet aan denken om te treden in de glanswerpselen der facetten van de kristallen burcht, waarin de liefde op den huwelijksdag twee menschenharten tot één nieuwe levensbron versmelt. Maar ja d e z e jongehuwden hebben naast de rechten van eiken mensch den druk van zéér zware plichten te aanvaarden, waardoor ze tenslotte ook thans niet enkel en alleen zich zelve kunnen zijn. Deze jonggehuwden sloten met elkaar een Verbond, echter zon der zich een oogenblik te kun nen losmaken van de tallooze draden, welke hen eerder reeds saam hielden, met nationale be langen, met volkeren en volks groepen, met millioenen men schen individueel. Het is deze last, welke vorstenkinderen naast alle lusten een levenlang hebben mee te torsen. Is die verbondenheid inderdaad een last? Ze kan het zijn of worden. Het buitenland heeft ons dat meermalen doen zien. Banden van vorst en volk kunnen knellende banden zijn, maar de banden, die Oranje aan Nederland verbonden en nu denken we speciaal aan de re- geerende Koningin en onze jeug dige, nu zoo gelukkige Kroon prinses waren en zijn: vezelen van liefde, trouw en verknocht heid. En daarom ook kan de alge- meene blijdschap van ons volk en zijn drift om iets te zien van het nieuwe geluk der jongge huwden, dooi dezen niet zijn gevoeld ais een opdringerige onbescheidenheid in een oogen blik van intieme menschelijke zaligheid, maar is elke juichkreet langs den bruidsweg, elke ge storte vreugdetraan, elk blijk van hartelijkheid, gevoeld geworden als een trilling der vezelen van verbondenheid van Volk en Oran je, een trilling, welke blijde moet hebben geresonneerd in het hart van Kroonprinses en Prinsge maal. Prinsgemaal I Hoe vertrouwd klinkt ons dat woord weer in de ooren. Hoe herinnert het aan een nog zeer kort verleden. PrinsgemaalHet woord zegt ons, dat we werden geregeerd en als God 't wil zullen worden geregeerd door een zachte vrouwehand, een hand, te zwak om het zwaard van den oorlog te kunnen omvatten, maar sterk genoeg om de palmtak van den vrede hóóg te houden in een van haar zinnen beroofde wereld Het woord Prinsgemaal zegt ons tevens, dat de Vrouwe, welke ons eens regeeren zal, de steun heeft vat: een man, die haar zal schragen door zijn liefde en haar die persoonlijke levensvoldoening zal schenken, welke voor het behoud van bestuurskracht be- noodigd is Prinsgemaa!het woord doet ons óók denken aan de bijzonder moeilijke, persoonlijke positie van den man, die zich in het huwe lijk met een vorstin, a.s. Koningin verbond. En aan zijn delicate verhouding tegenover het volk, dat in hem met blijdschap en dankbaarheid den gade en beschermer van zijn Koningin ziet, maar dat zou vreezen om in hem tevens, den- gene te moeten erkennen, die door vrouwenhand zijn wil tot wet maakt. Het Nederlandsche volk echter voelt, dat zulke vrees in dit ge val slechts ongegrond kan zijn omdat Prins Bernhard in de enkele maanden van kennisse aan ons volk, reeds vele blijken van zijn natuurlijke gevoelens van tact heeft gegeven, daarmee dankbare herinneringen wekkende aan wij len den ons allen zoo sympa thieken Prins Hendrik. We voelen het en niet al léén, omdat we het zoo gaarne wenschen dat het thans ge sloten Vorstenhuwelijk zal leiden 'ot het persoonlijk geluk van de twee daarbij nauwst betrokken menschenkinderen. En tot zegen van ons volk. Met ontroering denken we op heden aan onze dierbare Konin gin, wie de laatste jaren zware slagen hebben getroffen. Het moet haar tot groote vreugde en voldoening wezen, dat zij het groote moedergeiitk mag smaken van haar dochter voor het leven verbonden te weten aan den man harer vrije keuze, op wiens liefde en trouw ze zal kunnen steunen, wanneer zij ééns wat God ons nog voor vele jaren moge besparen haar moeder zal moeten af staan voor den overgang naar een nog grooter Koninkrijk. We eindigen met den wensch, dat uit het nieuwe Verbond in Oranje nieuwe kracht en glorie mogen opbloeien tot heil van het vaderland. Schenke God een groot en rijk geluk aan de jongehuwden, aan onze Kroonprinses en haar thans Koninklijken gemaal, Bernhard, Prins der Nederlanden. Md. EUROPA VECHT IN SPANJE. Met den dag wordt het duidelijker, dat zich op Spaansch grondgebied meer en meer een Europeesche oorlog ontwikkelt. Nadat in het begin van den oorlog duizenden rood-georienteerde strij ders Italianen, Russen, Franschen, enz. ongehinderd de Fransche grens waren overgetrokken om zich bij de Spaansche volksfronttroepen te voegen, toont de buitenlandsche inmenging door levering van levende strijdkrachten thans meer het karak ter eeuer versterking van Franco's troepen. We willen niet zeggen, dat het een gelijk is aan het ander. De Fransche regeering heeft de inmen ging ten gunste van de Spaansche Volksfrontregeering toegelaten, ter wijl die inmenging ten behoeve van Franco, thans wordt georganiseerd, naar het lijkt althans, door de Duit- sche en Italiaansche regeeringen. Het staat b.v. vast, dat in de laatste weken ongeveer 10.000 Ita lianen, volledig militair uitgerust, zij het niet bewapend, te Cadiz en andere rebellenhavens zijn geland. LONDEN WORDT ONGEDULDIG. De Britsche regeering heeft tele grafisch aan de Duitsche en Italiaan sche regeeringen verzocht, uiterlijk aan het einde van deze week te antwoorden op de Engelsch-Fransche stappen betreffende de vrijwilligers- kwestie. Ook ontving Eden de Fransche en Spaansche ambassadeurs. In officieele kringen te Londen laat men zich andermaal in beves tigenden zin uit over de geruchten, volgens welke de laatste weken tien duizend Italiaansche vrijwilligers te Cadiz zijn geland. De landing zou hebben plaats gehad in twee etappes: één contingent van 6000 man arri veerde den 22sten December, een ander van 4000 man den lsten Januari. Men meent te weten, dat deze troepen volkomen militair waren uitgerust, doch overigens niet ge wapend waren. De Britsche regeering betreurt, volgens bedoelde kringen, deze nieuwe schending van het neutraliteitspact, en ofschoon men het niet-inmengings- probleem gaarne gescheiden houdt van het gentlemens agreement, dat de Britsch-Italiaansche betrekkingen regelt in de Middellandsche Zee, geeft men te Londen toch uiting aan een zekere teleurstelling, dat deze vrijwilligerstransporten moesten sa menvallen met de onderteekening van het Britsch accoord met Rome, waarvan juist een der voornaamste doeleinden is de waarborging van de integriteit van het Spaansche grond gebied. Intusschen meldt Havas uit Rome, dat het Italiaansche antwoord op den Fransch-Britschen stap aangaan de de vrijwilligers voor den burger oorlog in Spanje ieder oogenblik kan worden verwacht. Zooals men weet, heeft Italië reeds eerder zijn voorloopige meening kenbaar ge maakt. Goed ingelichte kringen verzekeren dat het antwoord in vriendschappe lijke, duidelijke en uitdrukkelijke bewoordingen is gesteld. Het schijnt, dat men niet te doen heeft met een afwijzend aotwoord, maar dat de gestelde voorwaarden en opgeworpen bezwaren zeer belang rijk zijn. Italië's nota werd in overleg en volledige overeenstemming met Duitschland opgesteld. DE STIJD TEGEN DE KERKEN. Het Katholieke Duitsche episco paat heeft n.l. Zondag van de kan sels aller Katholieke kerken weer een schrijven doen voorlezen, waarin wordt gewezen op de noodzaak van steun aan de regeering in deze strijd tegen het communisme. Van den an deren kant beklagen de bisschoppen zich bitter over de behandeling der kerk door de Berlijnsche machtheb bers. Zg schreven o.m.: „Wij moeten echter met groote zorg toezien, dat er een voortdurend wantrouwen tegen ons wordt gezaaid dat iedere Katholiek die gehecht blijft aan zijn Kerk als een verkapte vijand van den staat beschouwd wordt en dat men zelfs in een Maria Con gregatie een genootschap van samen zweerders ziet. Dat moet in het volk de vreugde om mede te werken ver gallen. Met groote zorg beschouwen wij de opdringerige propaganda voor de z.g. Duitsche geloofsbeweging, die het geloof in Christus en het Chris tendom zelf, uit het openbare leven van ons volk wil uitroeien, om in de plaats van het Christendom een uit vleesch en bloed geboren natuur godsdienst te stellen. „Deze geloofsbeweging heeft in den laatsten tijd bg haar propaganda en perscampagne en bij haar aanval op het Christendom in zeer veel plaatsen meer vrijheid en meer be scherming der autoriteiten ondervon den dan de Kerkelijke instanties bij de verdediging van het Christendom". ARBEIDSSLAVEN. In Duitschland is de arbeidsvrijheid weer aan verdere beperkingen onder hevig gesteld. Een Dieuw decreet machtigt de werkgevers in de metaal- en bouw- industrie en den landbouw de arbeids kaarten hunner werknemers in te trekken indien "zij hun betrekking verlaten voordat hun contract afloopt. Dit beteekent, dat de arbeider eeni- gen tijd geen ander werk zal kunnen vinden, daar de arbeidskaart moet worden vertoond, voordat men een betrekking kan krijgen. STAKING EN BEZETTING IN FRANKRIJK- Twee der groote hotels te Nice, het Hotel d'Angleterre, dat de koning van Zweden zich, als hij aan de Ri viera vertoeft, gewoonlijk tot ver blijfplaats kiest, en het Hotel de la Méditerranée, zijn door de leden van het 'personeel bezet. Den gasten, die zich op het oogen blik in de hotels bevinden meest Engelschen en Amerikanen heeft men toegestaan in de hotels te ver blijven, doch service" worden niet aangenomen. BULGAA RSCH-JOEGOSLAVISCHE VRIENDSCHAP. Twee aartsvijanden hebben vrede gesloten, Bulgaren en ServiërsDe regeeringen van beide volken hebben op initiatief van Bulgarije besloten om een vriendschapsverdrag met elkaar aan te gaan. UNAMUNO OVERLEDEN. De beroemde Spaansche schrijver en wijsgeer, professor Miguel deUna- muno, is na een kortstondige ziekte te Salamanca overleden. Hij heeft den leeftijd bereikt van 72 jaar. DE TOESTAND VAN DEN PAUS. Ondanks wisselende verbeteringen de uiterlijke ziekteverschijnselen bij Paus Pius XI, is de hartaandoe- ning van den opperpriester geleide lik verergerend. AMERIKAANSCH NIEUWJAAR. De Nieuwjaars-feesten, welke in de Vereenigde Staten met groote uit bundigheid worden gevierd, hebben wederom tal van menschenlevens gekost. Volgens tot nog toe ontvangen be richten zijn in den Oudejaarsnacht in het bondsgebied 150 menschen om het leven gekomen, van wie 110 bij verkeersongelukken, de overigen bij vuurwerkexplosies. STAKING AMERIK. AUTO- INDUSTRIE. Een stakingsbeweging in de Ame- kaan.iche auto-industrie breid zich sterk uit. Het aantal arbeiders, dat direct of indirect bij het conflict betrokken is, bedraagt thans omstreeks 40.000. Zij zijn verdeeeld over zeven fabrieken, die tot het concern der General Mo tors behooren, en een aantal bedrij ven, die het werk hebben moeten stopzetten, omdat er gebrek aan materiaal kwam voor de montage. De directie der General Motors weigert met de vertegenwoordigers der stakers in onderhandeling te tre den, zoolang de bezetting der fa brieken gehandhaafd wordt. In regeeringskringen te Washing ton maakt men zich zeer bezorgd over den gang van zaken. Men vreest, dat de stakingsbeweging zulk een omvang zal aaunemen, dat er in totaal ruim een millioen arbeiders bij betrokken zullen zijn. KINDERONTVOERINGEN In Amerika nemen de gevallen van kin ierontvoeringen wederom toe. Ernstig is de ontvoeringsgeschiede nis van den 10-jarigen Charles Matt- son te Tacoma in den staat Was hington. Reeds verscheidene dagen geleden is voor hem losgeld betaald van 28000 dollar, maar nóg is de knaap niet vrijgelaten en men be gint voor zijn leven te vreezen. LINDBERGH WEER OVER DEN OCEAAN In den loop van deze maand zal kolonel Linbergb via Newfoundland van Ierland naar New-York een proefvlucht maken voor een luchtlijn voor passagiers en goederen. DE CHINEESCHE RAADSLEDEN. Tsang Hsoe Liang, de ontvoerder van den Chineeschen generalissimus Tsjang Kai Sjek, is tot 10 jaar ge vangenisstraf verooordeeld, maar zal dezer dagen reeds gratie krijgen. De Japanners meeneD, dat te Nanking komedie wordt gespeeld en dat wel dra een regeeringswijziging in anti- Japanschen zin zal worden voltrok ken. Zij dreigen met „maatregelen" daartegen. HET VORSTELIJK HUWELIJK We mogen in deze samenvattende rubriek niet uitvoerig zijn en dan is het héél moeilijk om te schrijven over een gebeurtenis als het vorsten huwelijk. Omdat daar zoovéél van te zeggen is. Enfin, anderen hebben op andere plaats al genoeg hun best gedaan om den lezers een indruk te geven van de plechtigheid, welke voor het Huis van Oranje en ons volk van zoo groote beteekenis is. Onze vreugde is groot, het enthou siasme van de honderdduizenden in Den Haag en over het geheele land is laaiend geweest. „Iets" is er vernield geworden van het mooie, dat in de harten moet hebben geleefd van het internatio nale gezelschap dat gedurende de huwelijksdagen aan ons hof te gast was. N.l. door de gezochte en over dreven „incidenten", welke onze Oosterburen meenden te moeten constateeren en waarvoor inderhaast een oplossing moest worden gevon den. Een oplossing, welke lang niet allen heeft bevredigd. Het doen spelen immers van het Horst Wessllied op den officieelen Oranje-avond in het gebouw van K. en W. te Den Haag, heeft tot nieuwe incidenten geleid, o.m. tot een wei gering door een 25-tal leden van het Residentie-orkest om dit lied te helpen begeleiden, een demonstratie, waaraan ook Dr. van Anrooy, Direc teur van het Residentie-orkest heeft meegedaan. Het moet toch wel even pgnlijk zijn geweest, toen op het bedoelde moment de muzikale partg der weigeraars moest worden over genomen door leden van de Staf- muziek der Grenadiers. We zullen de laatsten zgn om op i getroffen regelingen critiek uit te oefenen, de positie van regee ring, vorstenhuis en organisatoren der feestelijkheden was uitermate delicaat. PARLEMENTAIRE ARBEID. Nu de feesten achter den rug zgn en het jonge vorstenpaar middels gebruikelijke huwelijksreis zich aan de overgroote belangstelling van het oogenblik heeft onttrokken, zal er weldra weer de gewone aandacht zijn voor de dingen van allen dag ons landjevoor de crisis en werkloosheid, steun, accijns, heffing, contingenteeringvoor biggenmerken en kalverenschetsen. En voor alles, wat tot den heel- of halven parle mentairen arbeid kan worden ge rekend. De Tweede Kamer blgftnog even op vacantie, maar de Eerste Kamer hervat in de komende week al weer haar gewone werkzaam heden. KWIJTSCHELDING EN VERMIN DERING VAN STRAF. Bij gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard is, zooals ook vroeger bij dergelijke heugelijke feiten geschied is, aan onderscheidene veroordeelden gratie verleend. Meerendeels betreft dit veroor deelingen tct, in den regel geringe, geldboeten. Daarnaast is, óp den voet van den jaarlrjkschen af- en ontslag, aaneen aantal tot vrijheidsstraf veroordeel den afslag of kwijtschelding van straf gegeven. Voorts hebben bij deze gelegen heid de veroordeelden wegens de muiterg aan boord van „De Zeven Provinciën", voor zoover dezen bun straf nog niet ondergaan hadden, of kwijtschelding gekregen van het nog onvervuld gedeelte hunner vrij heidsstraf, of een zoodanigen afslag, dat de mogelijkheid geschapen is, hen voorwaardelijk in vrijheid te stellen. De maatregelen daartoe te geraken, worden spoedig getroffen. BELANGRIJKE ONTWERPEN. Er liggen heel wat belangrijke wetsontwerpen op behandeling te wachten. De ontwerpen Grondwets herziening zijn voldoende voorbereid verklaard en zullen weldra op de agenda van de Tweede Kamer prij ken. Ingediend is ook een ontwerp ten behoeve van concentratie van bij zondere scholen, een gedachte, waar op het huidige regeeringsblok eerder reeds dreigde uiteen te vallen. Een ander nieuw ontwerp, dat de aandacht vraagt, is de voorgestelde wijziging van de vestigingswet voor vreemdelingen. De regeering is nader, voor wat betreft de in het koninkrijk geves tigde ondernemingen, uitsluitend uit gegaan van de gedachte, dat alleen physieke personen zullen kunnen worden verplicht zich van een ver gunning te voorzien alvorens hun werkzaamheden te kunnen verrich ten. Een onderneming als zoodanig zal derhalve, krachtens deze wet, voor de uitoefening van hun bedrijf niet aan een vergunning kunnen worden gebonden. Met deze verandering van begin sel zijn de hoofdbezwaren tegen het ontwerp vervallen, met name, dat Nederlandsche bedrijven voor de toepassing van deze wet uitslui tend administratief, maar in elk geval formeel tot vreemde onder nemingen zouden worden gestempeld met het daaraan verbonden gevaar voor represaille-maatregelen in het buitenland. Bedoeld wordt dit: wanneer wg hier fabrieken als van Bata, Lever's Zeepmaatschappg e.d. als vreemde ondernemingen gingen behandelen, zou men dat in het buitenland kun nen gaan doen ten aanzien b.v. van de Philips-nederzettingen. Ondernemingen van vennootschap pen en maatschappijen zullen dus niet aan vergunningsstelsels worden verbonden, maar wél blijven de vreemde werkkrachten vergunning voor het verrichten van arbeid ten onzent behoeven. Algemeen is men in ambtelijke kringeD trouwens zeer tevreden over de werking van de vestigingswet. Een wijziging van de Dienstplicht wet heeft betrekking op verlenging van den duur der eerste oefening bij de zeemacht, een uitbreiding van het aantal herhalingsoefeningen van 7e avond Maandag II Januari om 8 uur in het St. Antonius- Patronaat houdt de bekende rede naar H. de Greeve R. Pr. een schitterende lezing met licht beelden over De Schatten van den Pharao. Entréé 10 ct. Kaarthouders wor den beleefd verzocht hun kaarten mede te brengen. Abonnementen en gereserveerde plaatsen te bespreken bij G. W. MUSKENS, Schoolstraat 14, Tel. 144. twee tot drie en een beperking van den broederdienst. Hoeverre men met deze laatste beperking beoogt te gaan, is nog niet bekend. Wel mag in afzienbaren tijd uitbreiding van het getal van 't jaarlijkscha contin gent militietroepen worden verwacht. VREEMDE KRIJGSDIENST. We zouden op de gebruikelijke wijze kunnen besluiten met de op somming van groote series verkeers ongevallen deze keer te uitge breider door de „Haagsche" drukte maar dit wee is onbelangrijk ge worden door haar onafwendbaar heid en regelmatig optreden. Het eenige bijzondere in deze serie zou deze week het spoorwegongeluk te 's-Bosch kunnen zijn, omdat spoor wegongelukken hier gelukkig nog uitzonderingen zgn. Het liep bovendien nog weer goed, zij er ook een groote materieele schade van vernielde goederenwa gens te boeken. Nog één ding willen we doorgeven: de herinnering van de regeeringaan het feit, dat wie in vreemden krijgs dienst treedt (thans b.v. in Spanje) zijn Nederlandsche nationaliteit ver liest. De Nederlandsche comm. schrg- ver Jef Last vocht een blauwen Maandag in Spanje en mag thans als „buitenlander" in ons land geen politieke spreekbeurten meer ver vullen. VENRAY, 9 Jan. 1937. Bg gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk werd door het Gemeente bestuur van Venray het navolgende telegram verzonden Aan Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana en Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard 's-Gravenhage. Mede namens Gemeenteraad en geheele bevolking van Venray eer biedige gelukwenschen. Moge onder Gods bescherming en met Zijnen onmisbaren bijstand dit huwelijk zgn voor U, Vorstelijk Paar, een onuitputtelijke bron van geluk, voor Uwe Koninklijke Moeder, onze geëerbiedigde Vorstin, een over vloedige bron van vreugde, voor ons bemind Vorstenhuis en ons geliefd vaderland een rijke bron van heil en zegen. Burgemeester en Wethouders van Venray, G. H. HOUBEN, loco-burgemeester VAN HAAREN, Secretaris. TOEZICHT OP KRANKZINNIGEN. De Burgemeester van Venray her innert de ingezeten bij vernieuwing aan den inhoud van aitikel 3 der Wet van 27 April 1884 (S. nr. 96), tot regeling van het Staatstoezicht op Krankzinnigen, waarbij is bepaald dat hij, die een krankzinnige ver pleegt, over wien het Staatstoezicht zich uitstrekt, gehouden is hiervan aangifte te doen aan den Burge meester der gemeente van zijn wer kelijk verblgf, binnen tweemaal vier en twintig uur na den aanvang der verpleging. De aandacht wordt in het bijzon der er op gevestigd, dat de aangifte niet slechts alleen moet geschieden voor de krankzinnigen buiten ge stichten verpleegd, maar ook voor idioten, onnoozelen en dergelijke stille krankzinnigen, in één woord, al wie niet in het volle bezit zijner verstandelijke vermogens is en hetzij bij bloedverwanten of betrekkingen verzorgd wordt.J Hg, die nalaat bovenbedoelde aan gifte té doen, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste drie hon derd guldeDi Venray, 5 Januari 1937. De Burgemeester van Venray, G. H. HOUBEN, l.b. TURNVEREENIGING „DE VALK." Op Zondag 17 Januari a.s. geeft bovengenoemde vereeniging een gymnastiek- en tooneeluitvoering in de zaal van het Patronaat. Behalve de uitvoering van diverse interes sante nummers gymnastiek, zal voor het voetlicht gebracht worden „Sam son en Moot doen aan boksen", kluchtspel in 3 bedrijven. Het muzikale gedeelte berust bij het orkest „Euterpe." Den liefhebbers van gymnastiek, tooneel en muziek staat ongetwijfeld een genotvolle avond te wachten.

Peel en Maas | 1937 | | pagina 1