Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. PAREL DER PEEL De algemeene on billijkheid van in directe belastingen. Buitenland. Binnenland. UQiét U mindet laót van de laatmte jeuken-flóumh, Qanqétiaat ia JruKkehde hitte hoofdpijn. Provinciaal Nieuws Zaterdag 27 Juni 1936 Zeven en vijftigste Jaargang No 26 Onze Karnemelk en Karnemelkspap een heerlijk en voortref felijk voedsel voor jong en oud. Coöp. Zuivelfabriek „VENRAY" PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 ct. per regel 7l/2 ct. Bij cjntract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct.' Telefoon 51 Giro 150652 Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. een frissche drank, een gevraagde lekkernij, een zeer voedzaam product, overal verkrijgbaar. O. L. Vrouw Behoudenis der Kranken" Oostrum. Deze kunnen echter niet worden gemist. Zijn ook de winsten van overheids bedrijven indirecte belas tingen Tarieven en ge- zinslasten. Belasting moet er wezen, maar o.i. kan slechts één soort van belasting rechtvaardig zijn, n.l. die, welke rechtstreeks van de bestaansbronnen worden geheven, d.i. van inkomsten en van ver mogen, rekening houdende boven dien met de normale gezinslasten. Dat laatste is te bereiken door aftrek van kosten voor levens onderhoud en door een progres sief stelsel, zooals dat trouwens ook thans reeds geschiedt. Indirecte belastingen kunnen moeilijk rechtvaardig zijn, omdat ze arm en rijk gewoonlijk gelijk matig drukken, soms de armen zelfs zwaarder dan de rijken. Een voorbeeld van dat laatste levert de onlangs ingevoerde heffing op de koffie. Deze be draagt circa 8 cent per pond (gebrand), maar die 8 centen worden net zoo goed gelegd op het kwartje koffie van den arbei der als op den gulden, waarvoor de rijken hun pond koffie koopen. Zout is een artikel, dat in alle huishoudens gelijkmatig benoo- digd is, arm en rijk betalen er evenveel belasting voor. Suiker idem. Suiker is niet alleen een genot-, maar ook een hoogwaardig voe dingsmiddel. In de gezinnen van minder draagkrachtigen wordt naar verhouding veel suiker ge bruikt, omdat de beurs er niet toelaat om veel variatie te bren gen in de menu's. Boterhammen met suiker moeten dikwijls duur der „meubilair" vervangenpap met suiker is een normale aan vullende middag- of avondkost. We wijzen voorts nog op de heffingen, welke geiden voor vetten en olieën. Omdat vleesch en jus niet alle dagen kan worden opgediend, zijn juist vet en olie de artikelen, waarin de arbeider en kleine boer de aardappelen moet soppen of waarmee deze en andere etens waren moeten worden bereid. Zoo ziet men, hoe vele indirecte belastingen de armen soms het zwaarst treffen, zoowel relatief als absoluut. Er zijn ook directe belastingen, welke aan de rechtvaardigheid, althans aan de billijkheid en redelijkheid te kort doen. De personeele belasting b.v.Als iemand, die een hoop geld heeft, in een uiterst bescheiden woning kruipt en geen sterveling iets laat verdienen, dan betaalt hij nauwelijks of géén personeele belasting. Als iemand met hetzelfde bezit, inkomen of vermogen een behoor lijk huis op behoorlijke wijze laat meubileeren, dan wordt hij behoorlijk zwaar gestraft (met belasting) voor het feit, dat hij andere menschen iets laat ver dienen. Betoont deze mensch boven dien nog zooveel onverstand, om aan directe werkverschaffing te doen, door vrouwelijk dienstper soneel aan te nemen, dan moet hij voor die luxueuse uitspatting alweer betalen aan de schatkist. En drijft zijn „sociaal gevoel" dien mensch er toe om een werk- looze van de straat te halen en van den moreelen ondergang te redden door hem als huisknecht aan te nemen, dan eischt het rijk een jaarlijksche premie van 200 procent boven het bedrag, dat men voor het houden van een vrouwelijke dienstbode verschul digd is. Is het wonder, dat sommige menschen er de voorkeur aan geven om vrijgezel te blijven En tóch.... zijn we bereid om toe te geven, dat de overheid niet buiten de heffing van indi recte belastingen kan. We hebben hierboven wel aangeduid, hoe verkeerd deze overheid handelt, maar we zijn evenmin blind voor het feit, dat de onderdanen van deze overheid lang niet allen engelen zijn. Zeer velen zouden kans zien om den beiastingdans geheel en al te ontspringen, als de fiscus niet langs een omweggetje het een en ander bij hen weghaalde. Er zijn nog andere practische bezwaren tegen de heffing van belasting uitsluitend uit de bron nen van inkomen en vermogen. De directe heffing zou veel te hoog worden en ieder geval nog te hoog lijken, zelfs al zou ze het totaal niet te boven gaan van wat thans op directe en in directe wijze gezamenlijk wordt geheven. En tenslotte: iedereen, arm en rijk, profiteert van de maatschap pelijke voordeelen, welke de samenleving hem biedt, het is dus ook goed, dat iedereen een steentje bijdraagt aan de financieele lasten. Enkele heffingen en accijnzen kunnen worden beschouwd als de meest eenvoudige manier, waarop de kleine belastingspor ties worden geïncasseerd. Maar nogmaalsde rechtvaar digheid worde daarbij toch al thans „zooveel mogelijk" be tracht. Mr. C. Romme hield daarover de vorige week een interessante inleiding op de algemeene ver gadering van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te Apeldoorn gehouden. Hij besprak de tarievenpolitiek der overheids bedrijven. Velen beschouwen de winst, welke door de overheidsbedrijven wordt gemaakt, als een vorm van indirecte belastingheffing van de gebruikers. Mr. Romme deelt deze meening. Persoonlijk bezien we de zaak niet zoo. Wanneer de overheid in be paalde gevallen als producente of (en) ais leverancierster op treedt, dan behoeft ze o.i. niet tegen kostprijs te leveren, mag ze voor haar bemiddeling een bescheiden belooning inrekening brengen. Dat geldt vooral voor die bedrijven (artikelen), welke in de behoefte van slechts een deel der bevolking voorzien (gas electriciteit enz.) Van indirecte belasting zou o.i. pas gesproken kunnen worden als de tarieven als sluitstuk van de begrooting werden gebezigd, m.a.w. geen verband meer hiel den met den kostprijs, doch meer in het bijzonder werden bepaald naar de financieele behoeften van de overheid. Dan wordt de bedrijfswinst een willekeurige en daarmee een indirecte belastingheffing. Welke al weder geen rekening houdt met de sociale en economische omstandigheden van hen, die de belasting opbrengen. Intusschen zijn de finantieele verhoudingen zóó gegroeid of vergroeid, dat menig gemeentelijk bestuur het maken van (onrede lijke) overwinsten door de be drijven niet meer kan missen. Ir deze gevallen in het bij zonder zal gelden de eisch, die Mr. Romme te Apeldoorn stelde, dat de overheid rekening zal houden met de gezinslasten. M.a.w., dat ze de tarieven niet alleen afhankelijk zal stellen van de mate van gebruik of verbruik, maar eveneens van de mate, waarin deze indirecte belasting op het gezin zal drukken. Het zou o.i. in het algemeen billijk wezen, wanneer b.v. vast rechttarieven en abonnementen een zekere reductie ondergingen naarmate het gezin, aan hetwelk de overheid levert, grooter is. Zulke prijzen-politiek zou óók te loven zijn in gevallen, dat niet van maken van overwinsten, doch van slechts van normale winsten kon worden gesproken. Immers, waar de overheid als bedrijfsvoerster optreedt, is het maken van winst tenslotte geen doel, maar middel om op vlotte wijze te voorzien in een econo mische behoefte van de bevol king, welke tevens van een so ciaal belang is. Welnu, de overheid behoeft zich niet te laten weerhouden om daarbij de lijn van haar so ciale werkwijze verder uit te stippelen, dan het voorzien in een economische behoefte op zich zelf vereischt. Md. Een nieuwe Vinding welke zonnebrand en vervellen voor komt en Uw huid tevens egaal mooi bronst en bruintis AMILDA-zonne- bruincrême. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. DE STAKINGEN. De stakingssituatie in Europa is naüwelijks big te houden, ze wijzigt zich voortdurend. In het algemeen schijnt men van eenig luwen te mogen gewagen, maar alle berichten over stakingsopheffingen gaan telkens vergezeld van mededeelingen over nieuwe conflicten. Voor wat België aangaat, is het belangrijk, dat in Nde haven van Ant werpen het werk inderdaad algemeen is hervat, zooals dat was overeen gekomen. In Brussel echter en in de provincie is de toestand nog zeer verward. De besturen der vakvereeni- gingen hebben bijna alle zeggenschap over hun leden verloren. Dinsdagmiddag hebben deze be sturen per radio het parool uitge geven aan de arbeiders om 't werk 's anderen daags te hervatten, maar dat parool is slechts weinig opge volgd. Om de animo wat te verhoogen hebben de bondsbestuurders „fees ten" georganiseerd om de „over winning" der arbeiders te vieren. Ook in Frankrijk is de toestand nog lang niet stabiel. In Marseille hebben de havenarbeiders en scheeps lieden het werk gestaakt tn de schepen in de haven bezet, op welke ze de roode vlag heschen. De groote buitenlandsche booten konden niet vertrekken, doordat ook het sleepbootpersoneel het werk had neergelegd. DE VERHOUDING TOT DUITSCHLAND. Ten aanzien van de Fransch-Duit- sche betrekkingen verklaart de regeering, dat indieD Duitschland zal antwoorden op de Britsche vragen lijst, Frankrijk de Duitsche plannen zal bestudeeren met den oprechten wensch er de basis voor een over eenstemming in te vinden. Een dergelijk accoord zou evenwel slechts kunnen worden verwezenlijkt, indien het beantwoord aan het prin cipe van den ondeelbaren vrede, zonder bedreiging tegen eenig land. WANTROUWEN De partijen, welke thans vereenigd zijn in het volksfront, hebben steeds geijverd voor een goede verstand houding tusschen Frankrijk en Duitschland. Wij zijn vastbesloten deze actie voort te zetten en tege lijkertijd de eer der beide landen te verzekeren. Herhaaldelijk heeft Hitier zijn bereidheid uitgesproken met Frank rijk tot overeenstemming te komen. Wij willen niet twijfelèn aan zijn woord van oud-strijder, maar hoe innig onze wensch tot een goede verstandhouding ook moge zijn, wij zullen de lessen der ondervin ding en der feiten niet kunnen vergeten. De Duitsche herbewape ning ontwikkelt zich met een tempo, dat dagelijks versneld wordt en sinds 7 Maart is de toestand ernstig gebleven. DE ARME NEGUS. ZE ZIEN HEM LIEVER NIET. De vriendschap en het ontzag ten opzichte van Abessinië en van den Negus zijn gedaald in Engeland, ook anderen vinden de tegenwoordigheid van den zwarten ex-keizer een com promittant gezelschap worden, nu hij zgn zaak tegenover Italië heeft verloren. Zeer waarschijnlijk zal de Negus persoonlijk zijn zaak te Genève wenschen te verdedigen en hij schijnt van plan om daartoe zelf het woord te voeren in de Volkenbondsassem- blée. Hij heeft Eden, den Engelschen min. van buit. zaken omtrent een en ander ingelicht of gepolst. Alleen echter reeds de mogelrjk- heid van de verschijning van den Negus te Genève, heeft de Zwitser- sche u federale raad doen besluiten 'om den keizer te kennen te geven, dat de Zwitsersche regeering ver wacht, dat hij onmiddellijk na de zitting van den Volkenbond Zwitser land weer zal verlaten. Hartelijkheid is maar alles JAPANS OORLOGS-AUTARKIE. Verschillende groote landen stre ven naar de grootst mogelijke mate van zelfgenoegzaamheid, wat betreft de vitale behoeften in tijden van oor log. Ook Japan volgt nu het Duitsche, Italiaansche en Russische voorbeeld. Men kent de situatie der Japan- sche olie-maatschappgen. Deze staan onder controle der Japansche Re geering, indien zij hun bedrijf in Japan verder willen voortzetten. Zij moeten bepaald omschreven hoeveel heden olie en benzine in het land aanhouden, opdat er geen gebrek aan olie bestaat op het moment, dat een eventueele oorlog uitbreekt. Nu is de wet op de regeling van den aanmaak van automobielen aange nomen. Door verhooging van de ei gen productie moet de Japansche markt zoo vlug mogelijk onafhanke lijk gemaakt worden van het buiten land. Onder meer bepaalt de nieuwe wet, dat het kapitaal der auto-maat schappijen minstens voor de helft Japansch moet zijn. Vreesi geen Examen want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft Mijnliardt'g Zenuwtabletten be hoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apothekers en Drogisten. DE HITTEGOLF. We klagen permanent over de crisis. Als het koud is en het 'regent hetgeen in ons land semi permanent het geval is dan klagen we ook. En thans hebben we gedu rende ruim 'n week een hittegolf gehad. Is het niet heerlgk We bedoelen is 't niet heerlijk, dat we eindelijk eens over iets anders konden klagen Want ja, klagen moeten we het is in onze aard. We verzuimen om ons te verheugen over duizend dingen, die we rijk zijn om te kunnen kan keren over het ééne, dat we missen. Eén dag van warmte en we zuchten, dat het héét isden tweeden dag van warmte klagen we over dé „voortdurende" hitte en als het den derden dag onweert, mopperen we, dat het bij ons geen dag droog kan blijven. Intusschen, laten we niet overdrij ven. Er zijn toch ook nog tiendui zenden menschen, die het mooie zomerweer weten te waardeeren. Dat bewees het bezoek v£ n 170.030 menschen op Zondag j.l. in Nt.o d- wijk. Denk eens 'n dergelijke portie toe aan Scheveningendenk aan de toeristen, die het Gooi opzochten, aan de bezoekers-van tal van buiten plaatsen, en men mag concludee- ren, dat op dien éénen zonne-Zondag, dien we beleefden, honderdduizenden de natuur hebben gezocht en ge vonden. En dat er weer eens zaken zijn gemaakt. En helaas dat de lijst van verkeersslachtoffers een droevig verlengstuk kreeg. Ach, spanden we ons toch alle maal, stuk voor stuk, voordurend in om het genoegen niet gedachteloos te smaken en voortdurend beducht te blijven voor het heil van onzen medemensch. We denken aan de slachtoffers van het vreeselijk autobusongeluk te Arnhem en aan de tientallen, die den dood vonden op den motor, in de auto, wandelend langs den weg, of terwijl ze verkwikking zochten in het frissche water.... Denken we toch voortdurend aan het welzijn van anderen, en denken we toch ook aan het behoud van het eigen leven. Laten we niet roekeloos zijn, niets „wagen" met ons leven. We kruipen niet achter 't stuur van een auto, als we 't rijden niet hebben geleerd, laten we zoo verstandig zijn om evenmin in onbekend water te gaan baden, als we niet kunnen zwemmen. WARMTE EN POLITIEK. Op den Landdag van de R. K. Staatspartij, >1. Zondag te Alkmaar gehouden, hadden de 4000 a 5000 bezoekers behalve de hitte van de zon ook het vuur van de politiek te verdragen, hetwelk werd opgepookt door vier meesters in de rechten, zijnde Mr. Teulings, Mr. Verschuur, Mr. Romme en Mr. Goseling. Is het niet een beetje eenzijdig met al dat ge-meester op een derge- lijken Landdag De hoofdtoon van Neem een licht en luchtig Zomercostuum, dat is een genot. Begrijp de hooge kosten van „goedkoop" en de lage kosten van „goede kwaliteit". Vraagt daarom onze speciale Zomercollectie fresco, florida, flanel, kamgaren enz.,dan krijgt U zeker iets goeds. Dames- en Heeren-Tailleur. „Het huis met de trapjes" x veroorzaakt licht hevige Neemt dan als altijd LSPIRIN-KD) Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Telefoon 162 de gehouden redevoeringen was onge twijfeld de verwijzing naar de ver antwoordelijkheid der katholieken om in dezen tijd ook op politiek gebied een gesloten eenheid te blijven maar boven dit intern belang der R. K. Staatspartij ging de tendenz uit, door den oud-minister Verschuur in zijn rede gelegd, een rede, welke een uitgesproken propaganda voor devaluatie inhield. De R.K. Staatspartij moge zich al officieel onttrekken aan de verant woordelijkheid van het voorstaan van een nieuwe muntpolitiek, wanneer de partij telkens op haar samenkomsten eenzijdig voor deva luatie laat pleiten, kan zij de werke lijke verantwoordelijkheid voor het doen colporteeren van zoo'n stand punt niet langer meer van zich afschuiven. Nu de oud-ministers Steenberghe en Verschuur openlijk in partijbijeenkomsten tegen Coign's en Oud's muntpolitiek stelling hebben genomen, bepale de R.-K. Staatspartij als zoodanig haar standpunt. Dan is er kans, dat we eindelijk niet alleen heen komen over het doode punt van de economische- maar ook van de politieke crisis. •UTRECHT'S UNIVERSITEITSFEEST. De Utrechtenaren hebben van de week hun hart kunnen ophalen aan de feesten ter gelegenheid van het Universiteitsjubileum. Nu hun hooge- school 300 jaar bestond, hebben vele bewoners van de Domstad zich weer eens extra rekening gegeven van de groote economische beteekenis dezer onderwrjsstichting. Ze hebben diep in den zak getast om bij te dragen voor een behoor lijke viering en ze toonden aldus, dat de goede geest te Utrecht nog niet onder is gegaan in de moeilijke omstandigheden. De versieringen in de stad waren rijk opgezet, maar daardoor kreeg Utrecht dan ook zoo'n groote bekoring voor de vreem delingen, dat de baat in verhouding zal komen tot de gebezigde kosten. INGEZONDEN DE ZWEMSPORT. Het hoeft geen betoog, dat de zwemsport thans wel boven alles in het teken der belangstelling staat. Toch zijn er nog velen, die deze gezonde lichaamsoefening te weinig waarderen. Gemakzucht en bekrompen, ouder- wetsche opvattingen beletten velen volop te genieten in het frisse water en het zo gezonde zonne-bad. Ik denk hier vooral aan het soort men sen, dat terugschrikt voor een half uurtje fietsen of een flinke wande ling en aan de helaas zo onverstan dige opvatting van vele ouders, die hun meisjes het zwemmen verbieden, omdat die sport voor een meisje niet zou passen. Waarom zou een meisje niet het recht hebben te profiteren van deze sport Waarom zou een meisje niet het recht hebben haar lichaam te ontwikkelen, het krachtig en gezond te maken Is dat iets verkeerds, is dat in strijd met onze Katholieke beginselen Zeer zeker niet. Ik heb slechts enkele factoren ge noemd, die een algemene beoefening van het zwemmen in de weg staan. Er zijn echter ook nog andere fac toren, die ieder reeds bekend zgn, b.v. het ontbreken van zwembaden, te weinig tijd, de school enz. Deze laatste factoren kunnen wij zelf niet veranderen, dat hangt af van de plaatselijke toestand, de werkkring enz. Het eerste echter kunnen en moeten we veranderen, dat ligt aan ons zelf. Gemakzuch tigheid kunnen we opzij zetten, een bekrompen opvatting overboord gooien. Een duidelijk inzicht in de betekenis van het zwemmen zal ons dat vergemakkelijken. Vooreerst is de hygiënische be tekenis van het zwemmen van bui tengewone waarde. Geen sport is er, die zo doeltreffend op 't lichaam inwerkt als het zwemmen. Bij het zwemmen is heel het lichaam in actie; geen spiertje is er of 't krijgt zijn werk. Het gevolg hiervan is, dat de stofwisseling wordt opge voerd, want zoals een machine bij groter werking meer brandstof noodig heeft, zo ook het lichaam. Alle spieren vragen meer voedings stoffen, die via het maag-darmkanaal in het bloed en vandaar naar het orgaan (de spier) getransporteerd worden. Het zal duidelijk zijn, dat het maag-darmkanaal dus meer voedsel zal vragen, hetgeen dan ook de ge zonde eetlust na een flinke zwem partij getuigt. Het bloed, dat voor het transport moet zorgen, moet natuurlijk sneller stromen. Hiervoor nu zorgt het hart, de motor van het organisme. De hartsfunctie wordt opgevoerd tot een buitengewone hoogte, het geen aan de vorming van dit orgaan ten goede komt. (Lijders aan een hartkwaal, geneesheer raadplegen). De zuurstof, die voor de verbran ding der stofwisselingsproducten in de spier nodig is, moet nu eveneens in groter hoeveelheid aangevoerd worden. De longen krijgen meer werk, immers deze moeten de zuur stof uit de lucht halen. Bij een snellere en diepere ademhaling wordt 't gehele longoppervlak in gebruik genomen, ook de longtoppen zullen met frisse lucht, waarvan ze anders verstoken blijven, gevuld worden. Dit is weer van betekenis voor 't voorkomen van besmettelijke ziekten als tuberculose, welke de laatste jaren zo veel slachtoffers maakt. Behalve echter 't sterker worden der vitale organen, betekent 't zwem men ook een prachtige oefening voor een goede lichaamshouding en vorm (kweektslanke, soepele spieren) Ook de huid wordt door 't verblijf in het natte element gesterkt én gehard, de poriën gereinigd en daar door een betere zweet-afscheiding bevorderd. Men ziet dus hoe belangrijk het zwemmen is, alleen al uit hygiënis oogpunt. Maar ook opvoedkundig enpractis is 't zwemmen van groot belang. Daarover echter een volgende keer. P. H. VENRAY, 27 Juni 1936. HET K.R.O.-MISSIESPELDJE. Zondag 28 Juni is het de speldjes dag van de K.R.O. Voor Venray is deze verkoop echter uitgesteld tot de volgende Zondag d.i. 5 Juli. De reden hiervan is het Jubileumfeest van „De Valk", aan welke vereniging vergunning werd verleend voor de verkoop van een „Va!k"-insigne op haar feest van 28 Juni. Daarom K.R.O.-vrienden, geduld tot 5 Juli a.s., wanneer U door de K.R.O.-propagandisten het Missie speldje zal worden aangeboden. We willen er U nu reeds op wijzen, dat dit speldje voor U waarde heeft, daar alleen de bezitter van een speldje kan mededingen in de K.R.O.- Missie-wedstrijd met meer dan 1000 prachtige prijzen. Tevens steunt gij door het koopen van één of meer speldjes de Missie actie, die vooral in dezen tijd uw steun behoeft. K.R.O.- en Missie vrienden „Koopt dus op 5 Juli a.s. allen een missie-speldje!" LUXOR-THEATER. Zaterdag en Zondag weet de Luxor zgne bezoekers wederom een pro gramma te presenteeren dat er wel zijn mag. Twee hoofdfilms staan op het programma. „De Kozakkenkapitein" een prach tig filmwerk met den beroemden en geliefden tenor Don José Mojica en de lieftallige onafscheidelijke Rosita Moreno vervullen beiden de hoofd rollen in deze spannende film. Roman tisch getint, overvloeiende van

Peel en Maas | 1936 | | pagina 1