Buitenland. Provinciaal Nieuws öemengde Berichten. Bij Examens en Openbaai) „Peel en Maas" m GRATIS SPRUTOL DE STAKINGSGOLF. VERERGERING IN BELGIË. De stakingen in België houden eenigszins verband met de ontwikke ling van den binnenlandschen poli- tieken toestand en met de zucht van de communistische onruststokers om een Volksfrontregieme naar Fransch model af te dwingen. De bodem is geschikt voor het uitzaaien van onkruid, want de loonen zijn laag in België en de levensduurte stijgt. Omtrent den toestand valt te zeggen, dat de staking in de haven van Antwerpen aanhoudt en zich uitbreidt tot de bedrgven, die aan de haven annex zijn. Zoo heeft de transportcentrale de staking afge kondigd voor de chauffeurs der vrachtauto's teneinde een eind te maken aan het vervoer op den weg. Hetzelfde zal geschieden met de binnenscheepvaart. Zondag is op het buitengewoon nationale congres van den socialis- tischen mijnwerkersbond besloten om de algemeene mijnwerkerstaking voor heel het land af te kondigen, ingaande op Maandag. Ook in de nationale wapenfabriek is de staking algemeen. Zoowel in de wapenfabrieken als in de werk plaatsen voor het vervaardigen van rijwielonderdeelen, de Gillet-fabrieken en de Cockerill-fabrieken te Seraing is de staking algemeen. Hier bedraagt het aantal stakers 2000. Men verwacht voorts, dat in heel de provincie Henegouwen een alge meene staking van de arbeiders zal uitbreken. De houding der stakers is overal betrekkelijk kalm, maar veiligheids halve is behoudens de actieve gen darmerie ook de reserve-gendarmerie gemobiliseerd. In de Antwerpsche diamantnijver heid is een accoord bereikto.m. is de 40-urige werkweek ingevoerd. In deze tak van nijverheid kan de ar- beidshervatting worden verwacht. VERBETERING IN FRANKRIJK. In Frankrijk is, vooral in en rond Parijs, maar óók in de provincie een algemeene verbetering van den toe stand ingetreden. Er is een accoord bereikt in de metaalindustrie, waar de arbeiders zoo goed als al hun eischen ingewilligd hebben gezien. De meeste bezette fabrieken werden ontruimd, terwijl geleidelijk de arbeid wordt hervat. Ook in de bouwnijver heid bespeurt men een werkhervat ting, daartegenover brak een stakinguit onder de kappersbedienden te Parijs. De slagerswinkels zijn weer open. Enkele plaatsen zijn nog zonder stroom. In de streek van Rijssel hebben 150000 arbeiders het werk hervat. ARTSENSTAKING IN TSJECHO SLO V AKI JE Op initiatief van een groep jeug dige doctoren, dreigen de artsen in Tsjecho-Slovakije in staking te gaan indien de regeering hun niet zekere verbeteringen in hun sociale toestand verleent, welke zij tevergeefs sinds meer dan twee jaar verlangen. DE STAKINGEN IN SPANJE. In Spanje blijven de partiëele stakingen aanhouden. Als ergens de arbeid weer wordt hervat, omdat er nu en dan toch eenige verdiensten in de gezinnen moeten komen, dan leggen anderen het werk weer neer. De algemeene staking te Malaga is aan het verminderen. Voornamelijk de socialisten en com munisten hebben het werk hervat de syndicalisten daarentegen zetten over het algemeen de stakingen voort. De Spaansehe stakingen en poli tieke acties leiden voortdurend tot bloedige incidenten. In Malaga zijn twee syndicalisten gedood bij een botsing met andere arbeidersgroepen. De politie-president van de stad is door 4 revolverschoten zwaar ver wond. In het dorp Palenciana hebben uiterst linksche elementen een aan slag gepleegd op een patrouille, die van een inspectietocht in de oïngeving van het dorp terugkeerde. Een der manschappen werd het volkshuis binnengesleept en daar onthoofd. Zijn kameraden wilden hulp bieden en maakten daartoe van de vuurwapenen gebruik. Twee ver- zetplegers werden toen zwaar gewond. VENRAY, 20 Juni 1936. EXAMEN L.O. Aan de R.K. Kweekschool te Mook slaagde voor het examen Lager Onderwys, onze dorpsgenoote Mej. N. L. A. van Haren, Oostsingel. Schutterij „St. Anna". Zaterdag 13 dezer vergaderde in het Gildehuis aan het Eindt alhier het Bestuur der Schutterij „St. Anna", met enkele genoodigden om de eerste besprekingen te houden, teneinde met gepaste feestelijkheid het feit van het 310 jarig bestaan dezer Schutterij te vieren. Waar in Brabant en Gelderland op het oogenblik, dank zij aller mede werking, uit den rijken schat der folklore geput wordt om de Schut terijen hun oude glorie terug te be zorgen en zoo een stukje uit de grijze oudheid voor ons te doen herleven, meende het wakkere Bestuur der Schutterij „St. Anna" het feit van het 310 jarig bestaan niet onopge merkt te mogen laten voorbijgaan. Het oudste vaandel dezer Schut terij spreekt van het jaar 1626, al mogen we met reden veronderstellen, dat de eigenlijke oprichtingsdatum nog verder in de geschiedenis moet liggen. De zilveren platen, waarme de de borst van den Koning gesierd wordt, spreken ook van lang vervlo gen tijden. Ieder koning moest volgens de toen geldende Schutterijreglementen, by deze platen het zijne bijvoegen: „Soo wie den papegaey oft vogel affschiet ende Coninck is sal binnen eenjaer, eer men weder schiet, aen de broodsie hangen die weerde van twee stuy vers, ter verbeurte van vier stuyers". In iedere plaat, die bovendien rijk bewerkt was, werd den koningsnaam gegraveerd met of zonder hun be roepsembleem. De meesten Conincken besteedden dan ook heel wat meer aan hun plaat dan twee stuyvers. Na uitvoerige besprekingen, be sloot de vergadering bovengemeld feest te herdenken met een Natio naal Concours voor Schutterijen waarbij Koningschieten, Vedelzwaai en, tromslaan, costumes etc. ten beste gegeven zullen worden. Een prachtige feestweide zal worden in gericht om op 5 Juli 1936 allen te ontvangen, die belangstellen in het leven en gewoonten van de vroegere bewoners van ons geliefd Limburg, waarvan Venray geroemd wordt als de Parel der Peel. Op een en ander komen we nader terug. EXAMEN ZIEKENVERPLEGING. Venray, 12 Juni. Staatsexamen „Ziekenverpleging diploma B". Ge slaagd P. J. Cuypers, F. H. van Dijck, A. H. W. van Gerwen (Br. Walthe- nus), G. J. Janssen, P. H. Vullings. Afgewezen 1. KONINGSCHIETEN. Bij het gehouden koningschieten op doelen van „St. Anna", wist de heer J. van Gerven den koningstitel te behalen. GROOT INTERNATIONAAL RUITERFEEST. Door de Ruiterclub Ons genoegen is besloten, in Juli a.s. wederom een groot internationaal Ruiterfeest te organiseeren. In verband met het 20- jarig bestaan dezer club zullen de feesten nog grootscher worden dan vroegere jaren. GOUD IN LUXOR. Een „Superhors serie"-film der Ufa is keer op keer een gebeurtenis, die reikhalzend tegemoet wordt ge zien en die telkens weer volkomen aan de hooggespannen verwachtin gen beantwoordt. Op dezen regel maakt ook de lang voor haar op voering vermaarde film „Goud!" geen uitzondering. Onmiddellijk bij den inzet reeds wordt men met één slag geworpen buiten de baan der alledaagsche gedachten in het voor profanen on toegankelijke heiligdom van een natuurkundige, die ernaar streeft de huidige wetenschap den volgenden stap te laten doenhet doen ver anderen van een onedel metaal in een edel metaal, in dit geval van lood in goud. Met stijgende bewondering en in hevige spanning slaat men gade, hoe een geheim aan de natuur ontwron gen wordt, neen, méérhoe de menschelijke geest de natuur dwingr, zich naar zijn bedoelingen te schik ken En plotseling weet men zich te midden van een hooge verrukking, beleeft men de glorie van wijd ont plooide vleugelen Doch het mogelijke resultaat van den belangeloozen arbeid van den natuurkundige en zijn helper, een ingenieur, roept de duistere driften wakker van een loodmagnaat, en diens handlangers. Het drijft hen aan tot bedrog, misdaad en winstbejag. De grootindustrieel maakt zich door moord op den man der wetenschap van de uitvinding meester, doch hij kan de geheimzinnige machine, die hij enorm heeft laten vergrooten, niet op gang brengen. Treffend al weer wordt hier ons tot bewustzijn gebracht, dat zonder den ingenieur, zoowel grootindustrieel als arbeiders niets vermogen, dat zonder hem stagnatie en verval het lot der indus trie zullen zijn. Fel en hartstochtelijk is de strijd tusschen den onbaat- zuchtigen ingenieur, door Hans Albers, ditmaal wars van alle bra voure, in subliemen eenvoud vertolkt en den door wil tot macht bezeten magnaat, een intens levende creatie van Michael Bohnen, een peesnaakte individualist, wiens „go-and-get-it."- methoden niets en niemand ontzien. Brigitte Helm, als de dochter van den magnaat, weet zich meer dan ooit in een mystiek waas te hullen, zonder nochtans aan menschel ijkheid in te boeten. Lien Deyers, Kayssler, Karchouw, Schur, Becker en alle overige nevenfiguren kunnen wij in feilloos gespeelde rollen bewonderen. De meesterlijke regie van Karl Hartl en de virtuositeit van cameraman Günther Rittau hebben het weten klaar te spelen, dat, ondanks het fantastische van 't geval, de film toch vrij is van alle zucht naar uitmiddel puntigheid om-der-wille van de uit middelpuntigheid. Deze film, die alle klokken van onzen geestdrift te luiden zet, kent slechts twee soorten van vijanden de kruideniers-naar-den-geest en de imbecielen. De overigen zullen, een maal in het magnetische veld van „Goud!" gekomen, onweerstaanbaar worden aangetrokken Wij raden dan ook een ieder deze vertooning, een zeldzaam pracht programma, beslist te gaan zien. P.D.V. „DE ZWALUW". Uitslag wedvlucht vanuit Chateau- rou. Afstand 611 K.M. Ie en 12e J. Vollebergh, 2e en 5e P. Kersten, 3e en 4e G. v.d. Putten, 6e J. Janssen, 7e G. Janssen, 8e Gebr. Hendrikx, 9e Jac. Voesten, 10e en 11e J. Goumans, 13e Gebrs. Siebers, 14e J. Kusters, 15e P. Manders, 16e St. Servaas en overduif. Uitslag wedvlucht van de C.C. de Peel vanuit Creil. Afstand 354 K.M. Ie en 30e H. Theeuwen, Wanssum 2e en 54e J. Goumans, Venray 3e en 37e P. Manders, 4e en 23e J. v. Heugten, Sevenum 5e P. Janssen, Deurne 6e, 8e, 20e, en 28e J. Kusters, Venray 7e J. Bertrams, Deurne 9e, 13e en 26e St. Servaas, Venray 10e J. Eibers, Venray 11e en 40e P. Kersten, idem 12e J. Verstegen, idem 14e G. Janssen, idem 15e en 50e Gebrs. vd. Ven, Sevenum 16e H. Kuyten, Deurne 17e G. v.d. Putten, Venray 18e en 49e H. Derks, 19e Tegelbeckers, Sevenum 21e G. v. Dijck, Venray 22e en 38e Bardoel, Vierlingsbeek 24e H. Göertz, Deurne 25e Gebrs. Janssen, Venray 27e W. Derks, Vierlingsbeek 29e Verhaegh, Sevenum 31e M. Franken, Wanssum 32e L. Jacobs, Sevenum 33e en 42e G. Engels, Deurne 34e, 39e en 52 E. Vermeulen, Venray 35e en 48e L. Maassen, 36e Gebrs. Rutten, Wanssum 41e Fr. Arts, Vierlingsbeek 43e en 51e W. Thijssen, Venray 44e M. Poels, Veulen 45e J. Janssen, Venray 46e J. Vullings, Sevenum 48e Beterams, Wanssum 53e H. Geurts, Sevenum Koningspoule 2/3 H. Teeuwen met No. 1. Koningspoule 1/3 P. Kersten met No. 11. Serie II H. Teeuwen met no. 1 en 30 Serie II Gebrs. v.d. Ven met no. 15 en 50. OOSTRUM. Op Woensdag 1 Juli a.s. hoopt de heer W. van Bergen, opzichter der Nederlandsche Spoor wegen alhier den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren aan de voor malige N. B. D. S. te Gennep in dienst trad. PROGRAMMA van den DERDE ORDE-LANDDAG te HORST op 21 Juni 1936. Aanvang 4 uur plechtig Lof. Volg orde: Adoro Te (volkszang) Meer stemmige zang. Magnificat (volks zang). Feestpredicatie door den Zeereerw. Pater fr. Christinus Kops. Meerstemmige zang. Tantum Ergo (volkszang). Ridder Franciscus (door allen). Vrije tijd tot half zes. Half 6 algemeene bijeenkomst in het Patronaat. 1. Opening door den Zeereerw. Pater Ephrem Sloots O.F.M., Visi tator van het district Venray 2. Zang van het dameskoor 3. Feestrede door den Tertiaris Jan Koop uit Scheveningen: „Het geluk van een kind van Franciscus". 4. Zang van het dameskoor. 5. Slotwoord door den Zeereerw. Pater Eusebius Kemp O.F.M., Com missaris van de Derde Orde in Nederland. 6. Vaandellied van de Derde Or de (door allen). De landdag eindigt omstreeks 7 u. HORST. Beëindigd door het bin dend worden der eenige uitdeeliDgslijst het faillissement Th. Mooren, aan nemer te Horst; uitkeering aan conc. crediteuren 10.032 pet. Rechter Com missaris Mr. J. Jurgens en Curator Mr. A. Geurts, advocaat en procu reur te Venlo. JONGEN DOOR AUTO OVER- Zondagmiddag is de 15-jarige H. Bonrath uit Krefeld, terwijl hij met drie zijner kameraden over den He- rungerweg te Venlo fietste en hij al rijdende met een zijner vrienden in aanraking kwam, gevallen en aan gereden door een vrachtauto, bestuurd door een zekere S. uit Venray. De jongen liep ernstige kneuzingen op. Hij is naar het ziekenhuis overge bracht alwaar hij 's avonds is over leden. Den bestuurder treft geen schuld. De politie heeft van het on geval proces-verbaal opgemaakt. LIMBURG'S BEVOLKING. Op 1 Januari 1936 waren de bevol kingscijfers van de hier volgende gemeenten als volgt Gemeenten mannen vrouwen tot. Bergen 3792 3472 7264 Bemelen 146 123 269 Gennep 1575 1607 8182 Grubbenvorst 1361 1440 2801 Heerlen 24030 24794 49724 Horst 4134 3965 8099 Kerkrade 19429 17949 37378 Maasbree 7620 7290 14910 Maastricht 31796 34133 65929 Meerlo 1281 1153 2434 Roermond 8171 8879 17041 Sevenum 1601 1606 3207 Sittard 8071 7696 15767 Tegelen 6122 5746 11868 Venlo 13000 13531 26531 Venray 7001 6816 13817 Wanssum 519 483 1002 Zooals men ziet had Venlo per 1 Jan. j.l. 26531 inwoners, naast Roer mond met 17041 zielen. Een verschil dus van ruim 9000, dat echter nog sterker op den voorgrond treedt, wanneer men Venlo als centrum be schouwd van de aanliggende plaatsen Tegelen (11868) en Blerick (ruim 10.000). Het inwonertal van Roermond maakt zelfs een vrij pover figuur ten opzichte van Weert (15801) en Sittard (15767). Ook Venray blijkt een voor naam centrum te zijn met 13817 in woners. Bemelen is de kleinste gemeente met 269 zielen. Ook het totaalcijfer van Gennep's inwonertal werkt wel eenigszins ontgoochelend. De noor delijkste stad van Limburg telt slechts 3182 inwoners, dus nog minder dan Sevenum. Maastricht spant in Limburg de kroon met bijna 66000 zielen; dan volgt Heerlen met 49724 inwoners Kerkrade 3737S en Venlo met 26531. STREEK-SCHIETWEDSTRIJDEN VRIJW. LANDSTORM EN BURGERWACHT. By den Zondag te Bergen gehou den schietwedstrijd werden de prijzen behaald als volgt: Eereprys B.V.L. Blitterswijk. Korpsprys B.V.L.le prijs Blitters wijk, 2e Oirlo—Castenray, 3e Meerlo, 4e Leunen. Korpsprijs B.W.le prijs Wanssum, 2e Bergen, 3e Wanssum, 4e Wanssum. Personeelle prijs J. Aarts, Wans sum, 2e H. Rutten, Wanssum, 3e G. Vissers, Wanssum, 4e M. v. d. Ven, Wanssum, 5e Gerards, Broekhuizen, 6e J. Wylers, Wanssum, 7e J. Arts, Leunen. Vrfle baan: le prys H. Rennen, Blitterswijck, 2e A. Thissen, Blitters wijk, 3e J. Daemen, Well, 4e J. Ursel- man, Bergen, 5e M. Rothof. Well, 6e M. Gielen, Meerlo. Kampioen B.V.L.Alf. Thissen, Blitterswijk. Kampioen B.W.H. Rutten, Wans sum. Meeste vijftallen B.W. Wanssum. Verstkomend gezelschapB.V.L. Leunen. Publieksbaanle prijs K. Willems, Bergen, 2e Jac. v. d. Hoef, Well, 3e Jac. Krebbers, Well. Geluksbaan Damesle prijs Mej, M. Drissen, 2e Koosje Drissen, 3e Toni Krebbers, 4e M. Vink, 5e Cato Janssen, allen te Well. a Geluksbaan Heeren le 'prijs W. Eickmans, 2e P. Krebbers, 3e H. Theunissen, 4e G. Stevens, 5e J. Janssen, allen te Well. JONGEN VAN TRAP GEVALLEN. Bij het verlaten van de gemeente lijke ambachtsschool aan den Tegel- schenweg te Venlo, had Zaterdag de leerling dier school, de 15-jarige P. Schelberg uit Venlo, het ongeluk van de trap te vallen. De jongen liep hierbij een lichte hersenschudding op. Hoewel het ongeluk aanvankelijk zich niet zoo ernstig liet aanzien, is de toestand van den knaap later verergerd. Maandagavond is hij in het R. K. Ziekenhuis te Venlo aan de bekomen verwondingen overleden. LAFFE ROOFOVERVAL TE WYLRE. Te Wylre heeft een laffe roofover val plaats gehad. Een oude vrouw, die alleen thuis was, werd door een bandiet gekneveld, waarna hij met het in huis aanwezige geld verdween, Tusschen half elf en elf uur Maan dagmorgen vervoegde zich een nogal net gekleed persoon met actetasch onder den arm in verschillende naast elkander gelegen huizen en gaf zich uit als ambtenaar. Hij stelde allerlei vragen, welke een fiscusman schier dagelijks te stellen heeft. Hij kwam ook bij de oude mejuffrouw V.Jstelde haar de eene vraag na de andere en het duurde niet lang of hij wist, dat de vrouw alleen was en twee dagen geleden een koe had verkocht. Onverwachts greep hij de oude vrouw vast en sommeerde haar te wijzen waar het geld verborgen lag. Hij stopte haar een prop in den mond en bond haar aan een bed vast. Hij heeft daarop de woning onder zocht en zich met de buit uit de voeten gemaakt. Toen de echtgenoot ongeveer 20 minuten later uit het veld terugkwam, deed hij de ontzettende ontdekking, Onmiddelijk werd de marechaussee te Gulpen gewaarschuwd, welke on middelijk een onderzoek instelde. Voor de beide oudjes V. is het gebeur de een groot verlies. Het onderzoek is inmiddels in vollen gang, NOORD EN ZUID VERBONDEN. DE WAALBRUG TE NIJMEGEN DOOR H.M. DE KONINGIN GEOPEND. Dinsdagmiddag heeft H.M. de Ko ningin officieel de Waalbrug te Nij megen geopend, waarmede de eerste vaste verbinding tusschen Noord en Zuid is tot stand gekomen. Met deze nieuwe brug is de eerste vaste verbinding tusschen Noord en Zuid compleet geworden. Over de brug te Arnhem, de brug te Nij megen en de brug bij Grave gaat thans een doorloopende verkeersweg die onafgebroken bij alle weersom standigheden de twee zoo lang ge scheiden deelen van ons vaderland verbindt. De Nijmeegsche brug, de zevende van de in het nieuwe wegenplan ontworpen bruggen over de groote rivieren, is inderdaad een grootsch geheel geworden. De grootste en ook de mooiste door haar prachtige boog van de eene geweldige overspanning, die bijna de beide oevers in één formi- dabelen greep verbindt. Sierlijke luchtigheid paart dit grandioze bouwwerk aan kracht en soliditeit. De middelste overspanning van ruim 244 meter lengte is de groot ste boogbrug van het vasteland in Europa. Met inbegrip van rywiel- en voetpaden is de breedte 21 meter. Aan staal is 8 millioen kg. verwerkt geheel in eigen land en de kosten van den totalen aanleg hebben on geveer 5 millioen gulden bedragen. DE „BEGRAFENIS" VAN DEPONT Maandagavond om half acht ver zamelde te Nijmegen zich voor het corpsgebouw van „Carolus Magnus" een groote menschenmenigte. Een lange file landauers stond er opge steld en vóór deze wagens een es corte studenten te paard met hoogen hoed en jacquet. Het corpsvaandel werd gedragen door een vaandrig en was zwaar met rouwfloers omhangen. De studenten kwamen naar buiten, gekleed als aansprekers in lange zwarte jassen met zilveren tressen en papieren hooge hoeden met rouw- voiles. Allen droegen bovendien groote papieren neuzen en weenden bitter. Om half acht zette de stoet zich in beweging. In het eerste rijtuig zette de senaat van Carolus Magnus zich neer; in het tweede rijtuig het bestuur der meisjesclub met zware crépevoiles over de studentenpetten. Vervolgens werden alle rijtuigen bezet door be sturen en commissies en daarachter sloten vele auto's zich aan. Toen de stoet zich in beweging had gezet, begon de muziek een rouwmarsch te spelen, terwyl de stu denten luid in hun zakdoeken snik ten. Langs Oranjesingel enVoerweg trok men naar de Waalkade. Hier werd de „lijkwagen" in den stoet op genomen, een groote sleeperskar, met zes rouwbehangen paarden be spannen. Zoo kwam men aan de pont. Daar stond het heele bestuur der Waal brugcommissie gereed, ook al met rouwhoeden en daar voegde zich Hendrick Heuck ontroerend bij den stoet. Onder de tonen van de rouwmuziek werd van de pont een groote nage maakte houten pont gedragen, welke op den „lijkwagen" werd geplaatst. Voor het laatst kroop de stuurman achter het stuurwiel, het „voor waarts weerklonk en de pont begon haar laatsten tocht. De straten zagen zwart van de menschen, die schaterend het rouw misbaar aanzagen. Onderweg be zweken de masten van de pont en onmiddellijk werden ze door de stu- 1 denten opgeraapt en als triomfteeke- nen meegedragen. Op de markt stelde tenslotte de stoet zich op voor de Waag. Daar had zich ten tweeden male de com missie-Waalbrug verzameld in een der bovenzalen van het gebouw. Toen de stoet zich had opgesteld, kwam mr. Weve met de commissie naar buiten en sprak in sappig en schaterend Nijmeegsch de herden kingsrede uit van de pont. Haar geschiedenis van 1650 tot nu. Intus- schen werden toortsen ontstoken, filmtoestellen draaiden, fototoestellen klikten. Dan daalde mr. Weve de hooge trap van de Waag af en om hing de pont als een hulde aan het personeel dat altijd zoo goed zijn plicht volbracht met een grooten krans. Voort trok de stoet weer door den avondval. Het had iets van een Grieksch lijkfeest. Snik en lach wis selden elkaar af. De eene flauwte werd gevolgd door de andere uit bundigheid. Straat volgde na straat, en aldus bereikte men de Wedren, waar een groote brandstapel lag opgehoopt. Het laatste lijden werd kort. Door de rijen der commissieleden werd de pont naar den brandstapel gedragen. Het volk in de ronde, door de maré chaussee in bedwang gehouden, drong op, fakkels vlogen aan, de vlam laaide op in het hout. Hoog sloeg de vlam op, nog hooger klonk de juichkreet. Rond het vuur sprongen commis sie en studenten een indianendans. Bengaalsch vuur, rood en groen. En nog eer het vuur was uitge brand blies de harmonie haaropge- wekten marsch en de begrafenisstoet trok ter bruiloft met de brug de stad in. DE KAT WAARSCHUWDE. Zaterdagnacht werd de 20-jarige landbouwer J., wonende aan den La gen Kanaaldijk te Maastricht, om streeks half vier wakker geschrikt door het aanhoudend miauwen van een kat. Terstond bemerkte hij dat de zoldering van zijn kamer aan het branden was. Hij snelde naar beneden om zijn ouders te waarschuwen en bracht een in een stal staand paard buiten ge vaar. De gealarmeerde brandweer was spoedig ter plaatse. De zolder van het perceel brandde geheel uit. MARKT DOOR WERVELSTORM ZWAAR GETEISTERD. De vroeger zoo beroemde St. An- toniusmarkt te Geleen (in 1852 in gesteld), die sedert vele tientallen van jaren niet meer gehouden werd, is Zaterdag 13 Juni opnieuw in het leven geroepen. Het weer hield zich in den loop van den dag uitstekend, maar tegen den avond stak plotseling een cycloon achtige stormwind op. De kracht van den wiDd was zoo hevig, dat de tent zeilen scheurden en tal van kramen krakend instortten. De marktwaar sloeg tegen den grond en in minder dan een minuut was de markt in een wilde chaos herschapen. De honder den bezoekers vluchten vol ontzet ting weg. Duizenden stukken stof en manufacturen lagen in woeste wan orde verspreid of waaiden weg, som mige werden zelfs huizenhoog gezo gen, door de kracht van den wer velenden wind. Tot overmaat van de ramp brak daarna een hevig.onweer los, waardoor de goederen werden doorweekt. De veroorzaakte schade is zeer groot. KONINGIN EN PRINSES TE 'S HERTOGENBOSCH. Na de plechtigheid van de opening van de Waalbrug en een rondrit door de stad zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana Dinsdag middag doorgereisd naar 's-Hertogen- bosch, voor een tweedaagsch bezoek aan Brabants hoofdstad, waar Zij de gasten waren van den Commissaris der Koningin jhr. mr. dr. A. van Rijckevorsel. De Bossche bevolking, die in dichte drommen overal stond opgesteld, heeft Koningin en Prinses waardig ontvangen door Haar met beschei denheid een eerbiedigen groet te bren gen. blijft men kalm en helder door het gebruik vs*j tabletten. Glazen buisje 70 cl Zji die zich met ingang van 1 Juli a.s. op abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver- eeniging van Maandag was de aan voer 2.170.000 eieren. Kipeieren van f 2.35 tot f 2.85 Kleine eieren van f 2.15 tot f 2.25 Eendeieren van f 2.25 tot f 2.55 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 5.000.000 eieren. Kipeieren van f 2.15 tot f 2.85 Eendeieren van f 2.25 tot f 2.55 DE DISTRIBUTIE VAN GEHAKT IN BLIK. Nadat de slagerspatroons in Den Haag het aanbod hadden afgewezen om het gehakt in blik te distribueeren tegen een vergoeding van één cent per blik, heeft Maatschappelijk Hulp betoon de winstmarge voor de slagers distributie verhoogd tot anderhalve cent per blik. Ook met deze vergoeding meenen de slagers de voor hen aan deze distributie verbonden bedrijfsonkos- ten niet te kunnen goed maken, waarom ze hebben besloten, zich niet voor deze distributie beschikbaar te stellen. Waarschijnlijk zal Maatschappelijk Hulpbetoon nu de distributie van ge hakt in blik zelf ter hand gaan nemen. DE BOXMEERSCHE VAART. Zondag was het de eerste dag der bekende Boxmeersche Vaartweek. Bij duizendtallen waren de bedevaart gangers uit binnen- en buitenland naar het genadeoord gekomen, ter vereering der kostbare relikwie van het H. Bloed. Per extra-trein arri veerden een groot aantal pelgrims uit Nijmegen en omstreken, terwijl honderden K.J.V.-ers mede aanwezig waren. Wegens den regen kon de plechtige Hoogmis in de openlucht niet plaats hebben. Het kerkgebouw was te klein. Nadat het H. Offer in grootschen luister was voltrokken hield Pater Borromeus de Greeve O.F.M., de predikatie. Van de groote processie met het Allerheiligste en de relikwie moest wegens het slechte weer eveneens worden afgezien. De drukte bleef geheel den dag voortduren en steeds voerden de autobussen nieuwe stroo men van pelgrims aan. Geheel de gemeente is in een feest kleed gestoken en blijft dit gedurende de gansche week. Dinsdag waren er de processies uit Weert en omgeving en Zondag komen de processies uit Kevelaer, Venray en Heijen. Deze dag zal de groote processie door de gemeente trekken. De predikaties werden iede- ren dag door Pater Borromeus ge houden. REISMINISTER. „Ons Noorden" (kath.) schrijft Er gaat bijna geen dag voorbij of onze minister van Landbouw laat in de pers aankondigen, dat hij op reis is. In veertien dagen tijds bezocht de minister Sneek, Leeuwarden, Win schoten, Houtenisse, Vlaardingen en Groenlo. En nu citeeren we nog maar uit het hoofd. Geen wonder dat men zich hier en daar afvraagt of de minister nog wel eens op zijn departement is. Kolkman zei eens van deze reis- ministers 't volgende Het zijn uitstekende ministers en ze hebben vele vrienden, want er zijn maar heel weinig menschen, die het niet prettig vinden, een minister te' ontvangen en hem rond te leiden. Maan ze hebben één groot euvel. Als bewindsman spelen ze te veel op den souffleur. RICHARD TAUBER IN HET HUWELIJKSBOOTJE. Aan het bureau van den burger lijken stand te Londen, wordt onder de huwelijksgegadigden vermeld de zanger Richard Tauber, die waar schijnlijk a.s. Zaterdag zich te Lon den in den echt zal laten verbinden met miss Diana Napier, een Engel- sche actrice. VERHOOGING VAN DE VARKENS- PRIJZEN. De minister van Landbouw en Visscherij heeft besloten de Neder landsche Veehouderrjcentrale in de gelegenheid te stellen, tot steun aan de te lage varkensprijzen, varkens af te nemen. Het ligt in de bedoeling door dezen maatregel de varkensprijzen tot een minimumprijs van ongeveer 18 cent per pond levend op te voeren. Zeer binnenkort zal nader bekend gemaakt worden onder welke voor waarden en tegen welke prijzen de Nederlandsche Veehoudery-centrale deze varkens zal afnemen. Zooals men weet, hebben de slagers bonden in telegrammen aan den Minister er op gewezen, dat de positie van de varkensmarkt de laatste dagen reeds verbeterde dóór den beperkten voorraad varkens en het daardoor te vreezen zou zijn, dat een overnemen van zware varkens door de Veehouderijcentrale een sterke prijsschommeling zal brengen, met daardoor een ontwrichte markt en een nieuwe vermindering van het gebruik van varkensvleesch. Volgens de meening dier bonden zou alleen door afschaffing van de crisisheffing de varkenshouderij, var kenshandel en 't slagersbedryf gebaat kunnen zijn, omdat daardoor de boer een hoogere prijs voor zijn varkens kan krijgen zonder dat dit direct beteekent een hoogere prijs voor het varkensvleesch. Daarentegen hadden de drie cen trale landbouworganisaties den minister geadviseerd wel tot af slachting over te gaan, terwijl inde vergadering der Veehouderijcentrale met meerderheid van stemmen be sloten werd den Minister te advi- seeren niet de heffing te verlagen doch wel zware varkens uit de markt te nemen. Gelijk boven wordt gezegd, ligt het in de bedoeling de prijzen tot een minimum van ongeveer 18 cent per pond levend op te voeren. De drie centrale landbouworgani saties dachten voorloopig als loonen- den prijs voor de varkenshouderij aan te nemen, dat de varkens per pond levend gewicht opbrengen 31/, maal den prijs van één pond voer- I meel plus 10 cent, hetgeen zou neer komen op ongeveer 20 cent per pond I levend gewicht.

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6