TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS akkertjes Rond de Boerderij FEUILLETON. Mesalliance Mijmeringen op oudejaarsavond Zaterdag 28 December 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 52 VEE-VERPLEGING EN VEE-VOEDING. Wanneer we dan een voeder- het veld ruimen. Alsdan kan de rantsoen samenstellen, komen we opbrengst best nog 4500 kg. per vooreerst aan het droge stofge- H.A. bedragen. Het beste is met halte. Dit zal hier echter wel 't planten te pooten. groctste bezwaar niet zijn. De beste zaaitijd is eind Mei In sommige streken wordt tot begin Juni, op een ruim bed. aan het rundvee tot 100 kilo Ongeveer een ons zaad per are mangelen gevoerd. U begrijpt, is noodig. Daar de planten vlug rtroliilrfl h.vmroolliarlA" nrrAoInn U1 ding, welke wij öp verzoek hier gaarne volledig laten volgen Vooreerst zal hij nagaan, wat ons, in verband met de lage prij zen en de veebeperking, te doen staat. Een éérste vereischte is natuur lijk goed vee, d.w.z. vee, dat veel en goede melk produceert en daarbij kerngezond is, met als gevolgvrij van ziekten en dat in staat ts groote hoeveel heden ruw voer te verwerken. Nemen we een voorbeeld aan de kippenhouderij. Vroeger bestonden geen kip- penziekten dan de verkoudheid. Door de veredeling van onze hoenders, met als gevolg het hooger opvoeren van de produc tie, is dit echter zeer verandert Zoo kennen we thans diphterie, pullorum, beenverlamming enz, Hetzelfde gaat het met ons rundvee, Vroeger was dit voor 30 pet. productie en 70 pet, vleesch. Nu is het 50 tegen 50, zelfs iets meer. Willen we zooveel mogelijk proffijt hebben van ons vee, dan moeten we dit terdege kennen, wat alleen mogelijk is door een geregelde controle. Elke boer moet zuiver weten, wat eene koe opbrengt, om een zoodanig rant soen te kunnen samenstellen, dat de veehouderij nog eenigszins loonend is. Nemen we bijv. de kalktoe- stand van den grond. Iedere boer weet tamelijk nauwkeurig hoeveel en wat soort meststof gebruikt moet worden om veel en goede vruchten te oogsten. Dit hebben we voor een groot gedeelte danken aan het feit, dat we in de gelegenheid zijn onze grond geregeld op kalkgehalte te laten onderzoeken. Zelfcontrole moeten we heb ben. En al heeft dit voor den handel ook geen waarde, daar deze immers goedgekeurde melk staten eischt, voor ons zelf is het van zeer groot belang. Doch naast goede productie moeten we hebben voldoend exterieur. Met onze varkensstapel is dit al een der. Men eischt snellen groei en veel vleeschaanzet. Dit is bij de huidige prijzen absoluut noodza kelijk, om nog eenige winst te behalen. Zoo komen we ook hier weer bij de ster- en stamboekvarkens. Weinig voer, veel vleesch of spek. Een tweede punt is zoo goed koop mogelijk te voeren. Niet te weinig, doch zeker niet te veel Bij een proef genomen op 100 dieren bleek, dat 25 pet. te wei nig, 7 pet. juist goed en 68 pet te veel werd gevoerd. Dat moet vooi ons een les zijn. In eene vergadering van Jong» Boeren te Merselo, hieldd. heer v. dat met dergelijke hoeveelheden groeien °is een ruime bemesting Rijswijck, landb -- ip,in„lde geheele veevoeding een mis- noodig. Ruim kalk en stikstof is te Weil, eene nteressante lezmg |u(Jng is aan beve|el)i terwjj| een flinke over vee-verp g g I Van veel grooter belang is het 40 pet. kaligift zeer loonend is, eiwit. Dit is echter ook het kost- De rijen-afstand moet 40 bij 50 baarste en speelt de grootste rol. c.m. bedragen. De verpleging is Vooral jonge dieren vragen veel vrij gemakkelijk, daar door de eiwit, voor de vorming van spie- snelle groei het onkruid zich ren en beenen. Een bacon-varken slecht kan ontwikkelen. Bij al te eischt wederom meer eiwit dan strenge vorst de stengels binnen een spekvarken. Verder het vet. brengen, b.v. onder een afdak en Ook dat is noodig. Maïs bezit met wat stroo bedekken, een hoog vetgehalte, doch heeft PERSVOER. Doe bij het in- het nadeel, dat het zacht spek maken van aardappelen geen zout en weeke boter vormt. Dit gaat de verteerbaarheid tegen Cocos en palmpit daarentegen Voer ze aan jonge varkens rauw. geven harde boter. Boven de 50 kg. is gekookt ech- Bij de voeding speelt het vet ter beter. Bij het inmaken van niet zoo'n voorname rol. Dan 't klaver of seradella is een wenig zetmeel. Dit is noodig voor de ondermelk wel aan te bevelen, vorming van vet. Eiwit geeft GKANEN. Maïs heeft meer vleesch. Voor de vorming hiervan voedingswaarde dan rogge. Dit is eiwit onmisbaar. is ongeveer 100 tegen 60. Haver Dan komen aan de beurt de is veel te duur tegenover de zouten. Men heeft steeds gemeend voedingswaarde. Voor hoog- dat fosforzure voederkalk sterke drachtige en zoogende dieren is beenen maakt. Niets is echter ze echter uitstekend, minder waar. Het werkt zelfs Erwten is een uitstekend mest ontkalkend. Geslibt krijt daaren- voer, wegens het vrij groot ei- tegen maakt sterke beenen. witgehalte. Het eiwitvoer voor Tot slot krijgen we dan nog een goed voederrantsoen mag de vitaminen. ongeveer 40 pet. uit soyameel Hiervan weten we tot nog toe bestaan, iets cocos en grondno- zeer weinig. Alléén, dat we er tenmeel en iets üjnmeel, wijl dit steeds gebrek aan hebben, hier- laatste gezond is voor de dieren, van zijn we overtuigd. Vooral terwijl de rest wordt aangevuld de D-vitaminen is in zeer kleine met eigen geteelde granen, hoeveelheden beschikbaar. Toch Ondermelk waar dierlijk eiwit is zij onmisbaar. Zij zorgt o.m. in zit, is dan ook alleen te ver voor het opnemen van de zouten vangen door dierlijk eiwit, als: in het bloed. Dyofral-olie en ook vleesch, visch en haringmeel. levertraan is rijk aan vitaminen, De voedingswaarde van 6 k.g. evenals het zonlicht. Daarom met ondermelk is ongeveer gelijk aan ons jongvee naar buiten. 1 k.g. graanmeel, of 4 k.g. aar- Vervolgens ging Spreker over dappelen of 8 k.g. mangelen, tot de groenvoergewassen. Spur- Wat de varkens betreft, wan- rie is nog steeds een van de neer de centrale geen óf bijna gewassen met het hoogste ge- geen varkens meer afneemt en we halte aan droge stof. Veel meer dus weer meer op spekvarkens dan van seradella of wikken, zullen gaan toeleggen, zal de ofschoon deze beide laatste wel voeding niet zooveel zorgen eiwit bevatten. Een nadeel is eischen, dan wanneer webacon- echter, dat spurrie vrij arm land varkens moeten hebben. De ex- maakt. port vraagt nu eenmaal vleesch- Misschien is het aan te be- varkens, velen, een proef te nemen met Voor paarden is haver nog spurrie en wikken onder elkaar, steeds het aangewezen kracht- Van de verschillende stroosoor- voer. Niet te veel bieten, daar ten is haverstroo nog steeds het dit erg verzwakt, beste. Hooi klinkt wel iets fraaier Ons pluimvee moet met de hui- doch is vaak veel slechter dan dige lage eierprijzen heel wat goed haverstroo, vooral in onze goedkooper gevoerd kunnen wor streken. den. Thans is men proeven aan Wat de teelt van mergkool het nemen of het misschien mo- betreft, deze is zeker wel aan te gelijk is wat minder eiwitrijk te bevelen. Hiervan wordt blad, voeren. stronk en stengel geoogst. Het Gevraagd wordt of het mogen- kan op het veld blijven, zelfs 'ijk is dat spurieland beter is dan bij de strengste vorst. Als hoofd- wikkenland, daar de haver door gewas is het echter minder aan gaans op spurieland beter wil te bevelen, daar de opbrengst groeien dan op wikkenland. dan iets tegenvalt. Als stoppel- Neen antwoord men. Spurrie- gewas voldoet het echter prach- land is in elk geval heel wat tig. magerder, dat de haver echter Als voorvrucht kan zeer goed hierop beter groeit kan aan heel voldoen erwten en vroege aard- wat andere oorzaken liggen, aardappelen, daar beiden vroeg Naar aanleiding van een lezing (Een ongelijk Huwelijk) Roman door Cor de Blij. 18 Alles was voor vrouw Swievers voorbij... ze wachtte reeds zoo lang... wachten op een einde. Ze wist dit zelf niet, ze zou het zich ook niet gerealiseerd hebben, wanneer anderen het haar gezegd hadden,ze was te moe... Haar levensstorm was uitgewoed, haar zon ging voor altijd onder, den dag, dat haar man van uit de ge vangenis begraven werd Haar zoon Arie? Zij zaten bij elkaar... zij aten samen... Dat was alles... Was ze verstomd... verbeten op het lot, op het wreede leven Neen... ze was slechts moe in haar ziel zag het er even dor uit, als haar doffe oogen... haar vergeelde-grijze haren... Dood... Wachtend op een einde... dat het kaarsje uitgebrand zou wezen... een ruwe kist zou weg voeren een omhulsel, waaruit de geest reeds lang verstorven was. De petroleumlamp verdonkerde. Het werd duister in de kamer.., ze merkte het niet, wachtte duttend in haar wrakke stoeluit sleur, dat Arie zou komen, om haar naar de bedstee te helpen.. Een laatsteflik- kerin... een even oplichten.de petro leum was op... het was aardedonker in het benauwde vertrekje... Zoo had ze een geruimen tijd ge- van den heer Timmermans te Castenray gehouden, vraagt men de gevoelens van den heer van Rijswijck betreffende het voeren van een flinke partij bieten aan de paarden inplaats van haver. Laatstgenoemde meent, wanneer een paard zeer weinig werk be hoeft te verrichten, dat dan de haver wel door bieten kan ver vangen worden. Veel bieten geven echter verslapping van het dier. van die andere die een jaarlang heeft volhardt? Denk eens goed na over dit alles. Hoe kijk je naar die 365 afge-y Ioopen dagen Met spitsen van bij het bij den 'n Enkel, kort woord einde van het oude jaar aanvang van het nieuwe. Het oude is voorbij. Die 365 dagen hebben gedraaid. De film is afgeloopen. Een jaar beleeft nooit een jubileum-voorstelling zelfs geen tweede voorstelling Een jaar is en blijft altijd een première. En geen repetitie vooraf, geen generale repetitie. Als Januari begint, begint meteen de definitieve opvoering, die 31 Dec, gesloten wordt. Dat is alles bij elkaar een ge vaarlijke onderneming, d.w.z. in zooverre gevaarlijk, dat er hier geen speling wordt gelaten om n beetje te knoeien, 't zoo nauw niet te nemen wie knoeit, knoeit definitief. Bij de repetitie van een tooneelstuk kan men zich de luxe permiteeren, z'n rol niet te kennen, slordig te spelen; maar bij de opvoering van het jaar is die luxe direct ruïneus, 'n Dag, twee dagen, drie dagen, 'n week vergooien, onherstelbaar. en dan huiverend... niet I Die hoef je niet te zoeken... de razende tochtvlagen... Dat is onze zaak... Zeg vrouw: is je zoon thuis Bevend klemde ze haar handen de tafel. Het gebeuren drong zich in heftige golf aan haar op een verzet... Ga weg man, 'k weten 't niet. Wees nu eens even kalm zeten, voelend nog niet realiseerend, dat zij zitten bleef... Daar werd geklopt... iiog eens... luider... een mannenstem riep Is 'tr volk Dan werd de klink opgelicht... een felle schijn van een electrische zak- lantaarn... twee Rijksveldwachters vrouw Swievers, kalmeerde de oudste, vulden met hun grove lichamen de We moeten Arie spreken... we doen keuken. hem geen kwaad hoor, dat weet je Vrouw Swievers... hé, wordt toch welzeg eens, is hij al thuis er is wakker... geweest, is hij in bed Ze opende de oogen, ze knipperden Geen kwaad, schamperde ze in dien hellen glans... Afwerend sloeg geen kwaad, ze de handen vooruitZoo schieten we niet op... we Ga weg... ga weg... zullen zelf maar zoeken. Licht eens Onwezenlijk blikte ze naar de ge- bij... hier is geloof ik een bedstee... uniformde mannen,., haar sluimerende hm... niet beslapen... 'n kast... niets. herinnering hallucineerde die vroegere zoldertje... neen, dat is er niet... Hij gebeurtenis... zij zag haar man weg- schijnt hier niet te vinden... wat zul- voeren... dan bleef ze roerloos zitten, len we doen? Jij hier blijven? ineengedrongen, een loer door de Zal het beste zijn... in die ver- oogen op die twee indringers. vloekte duisternis zie je anders toch Wat moeten ze geen drommel. Waar kan hij nog Haar afweer-instinkt was ontwaakt, meer naar toe zijn. Eenig vermoeden een herleven voltrok zich in de enge, Vrienden... Familie verbotte, door leed en ellende, ver- Geloof ik niet... de vent staat stompte hersenen... die zooveel jaren bekend als eenzelvig... vreemd type, geslapen hadden... opgeschud door dan tot de oude vrouw de wreede herinnering. Moeder, luister nou eens goed. Is 'tr geen licht hier, vrouw Ik ga weg en mijn collega blijft bij Bij een terugblik op het oude jaar kome dit vast te staan. 365 dagen geleden zijn we allemaal gelijkelijk aan het nieuwe jaar begonnen; alle menschen, alle standen, alle geloovigen, alle Godshaters en bestrijders, alle vromen, alle boozen. Het jaar begon, we moesten er allen doorheen, of we wilden of niet, want de dagen rollen automatisch af. Nu bij het einde, rijst één vraagWie heeft het beste deel verkozen Nemen we een voorbeeld: de mensch, die zich verzet tegen zijn kruisen de mensch, die het aanvaard heeft! Over beide zijn de 365 dagen heengerold. Heeft de eerste iets méér bereikt Heeft hij zijn kruis afgelegd Is zijn ziekte door zijn verzet beter gewordenzijn crisislast door zijn opstandigheid tegen Gods wereldbestuur verminderd Ieder moet maar zelf antwoorden. Het zelfde geldt voor hen die Gods wet niet geëerbiedigd hebben. Het jaar is om. Het genotene is genoten, het verbodene is gedaan. Welnu, Mijnheer? Welnu Me vrouw Welnu jonge dame Welnu jonge man? hoe denk je er nu over? En wat denk je Swievers wachter... 'k Weten et niet. vroeg de oudste veld-1 je wachten. Je kunt gerust naar bed toe gaan, zijn stem werd milder bij het zien van het armzalig menschje Zeg es, is Arie, je zoon, hier wij moeten onzen plicht doen... Arie Je hebt hier niks te doen. Het stak in haar hersens... Mulders, wat mot je van Arie? Wat motten jullie met Arie Och, vrouw Swievers... We zoeken hem. De oudere politieman had meelij Ruw kwam het van den jongsten met de stumper, aarzelde... hij kende Rijksveldwachter, die uit een naburig haar geschiedenis, dorp erbij gehaald was. Dan de ander, slecht gehumeurd Zoeken ém?? Zoeken 'm?? door de corvee, die feitelijk buiten zijn district viel, argwanend, ver moedend een medeplichtigheid van de Moeder... nog jong, onervaren... dienstklopper. Die zoon van je heeft g* stoken. Zeg nou maar als de bliksem.... Hij voleinde niet. De vrouw werd door een satanische macht bevangen. Wild sprong ze naar voren, greep den veldwachter bij de keel, schreeu wend Leugenaar,., leugenaar... mijn jongen... je krijgt hem niet. Dan was haar kracht uitgeput... ze zakte ineen... een rochelend geluid., vrouw Swievers lag dood in het keukentje.... De doodelijk verschrikte veld wachters belichtten met de lantaarn een wrak,.. De Moeder had haar laatste energie voor haar kind ver bruikt, Dat d erlijk instinct... ver heven boven alle andere mensche- lijke gevoelens. In huize „Duivecate" was de ver warring enorm. De gelukkig niet zwaar gewonde, werd door behulp zame handen naar zijn kamer ge dragen. Een oogenblik verloor hij het bewustzijn, dan was hij weer volkomen bij kennis. Zoo, jong mensch... weer door het oog van den naald. De tweede keer in korten tijdGoddank kwam de steek naast de slagaar. Nou, het verband zft goed... kalm blijven lig gen.. dan is het een quaestie van rust 1 Dokter. Eén vraag... hebben ze Swievers 'k Weet het niet, jongeman- Ik wil je wel zeggen, dat ik diep meelij met dien stumper en zijn moeder heb. EnBn, daar praten we je lippen, fronsen van je wenk brauwen, schouderophalen, met de gedachte Enfin, 't was niet veel; HmHm't Kon beter. Bah ellendig Jongen, jongen 1 vergooid, ver knoeid M'n gedragboekje min nul Heb dan tenminste zooveel verstand, dat je alles zakelijk be oordeelt en kom tot de conclu sie, dat je beleid minstens dom is geweest, dat je geestelijk bent achteruit geboerd en dat je met al je verzet, tegenwerking, lui heid in godsdienst, met je ge kanker en gemor, de dingen niet alleen niet beter hebt gemaakt, maar ook je eigen stemming niet hebt geholpen. I Als je dan thuiskomt, slaat de klok twaalf en een nieuwe film begint. Profiteer dan van je ondervin dingen, van je overpeinzing en je oudejaarsavond-meditatie en begin, maar begin goed. In het afgeloopen jaar heb je misscnien niet gezegd: „De Heer heeft ge geven, de Heer heeft genomen, de Naam des Heeren zij geze gend". Begin, klokslag twaalf uur, te zeggenDe Heer zal geven, de Heer zal nemen, de naam des Heeren zij gezegend 1 De Heer 1 Welk 'n rust ligt er over den neveligen horizon van 1936 als we dat woord uitspre ken De Heer. Hij is 't die te geven heeftdie het recht heeft om te nemen, en die toch alles ten slotte regelen zal. De HeerDan voel je het machteloos pogen en werken en streven van den mensch. Ieder intrigeert op z'n eigen terreintje, voor z'n eigen klein bedoelinkje. Maar reusachtig verrijst boven hen de Heer. Stel je in Zijn schaduw, vlei je aan Zijn voeten, schik je onder Zijn heilige han den, vertrouw op Zijn liefdevol Hart wat er dan ook komt, met een groote rust zal je kun nen zeggenDe Heer heeft ge geven, de Heer heeft genomen de naam des Heeren zij geze gend. Zoo rillerig, roo koorlrig, geen wonder mei del rlechle gure weer en el die zieke menrchen om U heen. Ween Gij echier ■ne"AKK&Ti"neem Uedelijk n /\js.KfcKIJE en vanavond Trv r.^e,d Faan weer 'n AKKERTJE (Akker-Cachet). Tien tegen één dat Ge daar mede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en Irisch opstaat, want de "AKKERTJES" werken buitenge woon bij griep, gevatte koude, rheumatische pijnen, spier- en zenuwpijnen. Verdrijven ook direct hoofd pijn, migraine, tand-en kiespijn. Per 12 stuks slechts 52 cent» AKKER - CACHETS A$ïtfp de naam AK-K-tX voor m ruil"-vorm.i Le! merop en weiger elke namaak! Balans-opmaking aan het einde van 1935. Wanneer de onpartijdige de econo mische balans van ons land voor 1935 opmaakt, dan moet hg wel over uitstekende kwaliteiten beschikken om uit den chaos wijs te worden en orde te kunnen brengen in de dui zenden grootere of kleinere tegen, strijdigheden. Dan nog zou hij uit het verkregen feiten-materiaal geen sluitende balans samen kunnen stel len, want hetgeen hij verzameld heeft zijn stukken en stukjes, die niet- tegestaande de aanpassing, niet in elkander kunnen passen. De boeren hebben iets gekregen zonder dat ze tevreden zijn. Boven dien betalen groote groepen van agrariërs het gelag, want zij moeten aan den eenen kant meer opbrengen voor het landbouwcrisisfonds dan zij wel eens later over. Voorloopig denk je nergens aan., slapen... rusten. Eh Ja, kom maar binnen, Burge meester. Het loopt nog wel los. Ik zal oogenblikkelijk een verpleegster zien te krijgen. Parbleu... wat een schandaal Den rijksveldwachter heb ik belast met de opsporing... Zoo'n ellendeling... de appel valt niet ver van den boom. Van Beers liep, na den dokter te hebben uitgelaten, terug naar de ziekenkamer- Beste jongen, wat een ellendig einde van dezen dag. Gelukkig ver zekerde dokter me. dat de verwon ding niet ernstig. er aan de andere zijde uit terugkrij gen. Hadden de verschillende boeren niets gekregen, dan was er een eco nomische ramp ontstaan, die men nu heeft kunnen afwenden, hetgeen niet wegneemt, dat het bereikte niet in staat bleek de achteruit hollende wagen van het Nederlandsche Volk in zrjn vaart tegen te houden. Want de boerenstand blijft op en kele uitzonderingen na aan het kwij nen, terwijl de mogelijkheid op ruine nog steeds bestaat. Maar door de landbouwcrisispolitiek heeft men on bewust enorme verschuivingon onder ons Volk teweeg gebracht; industrie, handel, verkeer, middenstand, con sumenten, kortom allen hebben er een duw door gekregen. De contingeuteeringspolitiek heeft weer andere aspecten geopend. Het heeft de strijd onder hen, die zich op de binnenlandsche markt moesten werpen, verscherpt, terwijl groote groepen van nijvere Nederlanders er door uit hun broodwinning worden gestooten. Nam de Regeering maat regelen om b.v. crisis-executies tegen te gaan, dan stagneerde de crediet markt voor landbouw- en stedelijke hypotheken; ijverde de overheid voor verlaging der vaste lasten na tuurlijk buiten de lasten, die aan de Overheid ten goede komen, want men bezuinigt gewoonlijk daar, waar men er zelf geen last van heeft dan gingen groote groepen den weg der misere op met gevolg opnieuw stijgende werkloosheid. Het eenige positieve, wat de Re geering voorstaat is het handhaven van den goudgulden. Wat beteekent het op peil houden, zoolang det du ren kan, van publiekrechtelijke^waar- den, van goud, bankbiljetten, terwijl alle andere waarden erdoor dalen en het aantal faillisementen van particulieren en van particuliere re- orgahisaties schrikbarend, toenemen. Nederland verlaat het jaar 1935 in een chaos, in een gedachten-men gelmoes. In één strgd van belangen, want de noodzaak om het eigen naakte bestaan te verdedigen, leidt tot negatie van de levenseischen van den buurman. Daar in moet verandering komen. Daarin komt verandering, doch het hangt af van het economisch inzicht der regeerders, of de zekering zal door slaan of dat men zélf het roer in handen weet te houden. Door het manoeuvreeren op de manier van de huidige Regeering komt men er in geen geval. Mis schien weet de commissie van Loon, die het geheele complex van land- bouw-crisis-maatregelen moet bestu- deeren, hetgeen in werkelijkheid als gevolg van de verbondenheid van alle economische factoren beteekent bestudeering van onze algeheele ellendeling Dien Swievers Och natuurlijk Vader, zooals je iedereen hier kent. Ja, dat begrijp ik, maerre heb je eenige notie van het motief... van de reden, die de ellendeling gehad heeft voor zijn misdrijf? Oudeveete... ja. Hemel, je weet niet wat die kerels bezielt Absoluut niet, Papa. Ik herinner me, dat heel vroeger, ik hem op school mede geplaagd heb, over zijn vader... Burgemeester wuifde met zijn hand, inhoudend„bagatel." O ja, later heb ik hem eens zijn loon in de gevangenis... voor een dergelijk schandaeltje... moord op een jachtopziener, als ik me goed herinnerHet beste, kerel... sterkte. Zulke gevaerlijke, onbekookte sujetten hooren achter de tralies Nu kan ik me de houding van dien veldwachter ook verklaeren. Ja, die Swievers, vrijde zoo'n beetje met zijn zuster. Ah zoo. Kitty was bij het gebeuren flauw gevallen in de armen van haar Vader. Kende jij dien Wel was haar verloofde nooit, de met een aureool omstraalde, neen, ze had hem materialistisch getaxeerd... „De goede partij I" Daarom voelde ze de vernedering, de verguizing De beleediging van Swievers was als bijlhouwen op haar teruggekaatst. Op een divan kwam ze bij, sloeg snikkend de handen voor het gelaat, bij de herleving van de scène, die wreed verstoorde haar triomfale apothéose. O Mae... hoe affreus.Waar is Jan.Hij is toch niet dood Nee, lieveling, kalm maar, schat. Ja, het was ontzettend Welk een betrapt, dat hij op ons terrein liep... beestacht'ge menschen hier Zoo'n ik dacht toen, met de bedoeling tot canaille stroopen... j Kitty, kindje, ben je wat beter. Aaaah, daer zal je het hebben. Och huil maer eens goed uit. Dergelijke canailles, vergeten dat niet, Mevrouw van Beers, de teerge- zoo'n seurt Italiaansche „vendetta" j voelende, toekomstige schoonmama jae... jae... wees nu maer rustig. Ik sloeg in teedere omhelzing haar zal Mama en je meisje in dien geest armen om het weenende meisje wel expliceeren. Die zijn natuurlijk 't Goudvischje moest eens te ook uit hun evenwicht. Jae, jóe, die veel geschrokken zijn Vader van den ellendeling kreeg ook Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 5