en in ÜQ IJ10.Ü9 Central® Tirol cosr Joh. Comuth-Nott bef op Koud en warm Water! Pompen Zinkwerk El? Firma ianders Th. Lie P. SCUAEFP WILT GIJ Betaal toch op tijd...! Provinciaal Nieuws Markten Advei Prima Stoffen Voor een mooi of H naar EË! De PHOENIX Naaima A. H. DE HAEN, V Voor Graf mom Nafuursfeenv overingsplannen zouden op niets uitloopen, dit zou weldra blijken. Nauwelijks was men opgetrokken, of door de onbekendheid met 't terrein was alle contact tusschen de ver schillende afdeelingen verbroken. Groote overmachten stortten zich van alle kanten op de afzonderlijke troependuizenden sneuvelden weerstand bieden was onmogelijk en 'n wanordelijke vlucht was 't einde van den grooten slag bij Adoea, zoo vernederend voor 't trotsche Italië, dat verpletterd was door barbaren De Italianen moesten hun plan tot uitbreiding van hun gebied in N. O. Afrika opgeven en achter de gren zen van Eritrea terugtrekken. In October 1896 werd 't verdrag van Utshalli onderteekend, waardoor Italië in de gelegenheid werd gesteld langs de kust van de Roode Zee strook land te koopen van 675 mijl, waardoor Abessynië voor zich zelf den weg naar zee afsloot. Voor 'n schadeloosstelling van 10 millioen lire werden de vele krijgsgevangenen los gelaten. Van nu af maakt Italië zich sterk om de smaad door z'n nederlaag bij Adoea te herstellen en met de barbaren af te rekenen. Voorloopig viel er niet aan te denken. In Europa broeide wat... de wereldoorlog brak uit... Italië kon zich niet bemoeien met kolonieën. Voor Mussolini was 't echter ongezochte gelegenheid, om de macht van 't fascistische Italië eens te toonen. 'n Grensincident zou de aanleiding worden voor 'n oorlog die nu in vollen gang is. Volgens 'n verdrag, gesloten in 1928 mochten inboorlin gen van Italiaanseh Somaliland water gaan halen in Oeal-Oeal, dat op Abessrjnsch gebied ligt. Op 5 December 1934 kwamen er met de waterhalers 'nafdeeling Italiaansche militairen mee, die teruggewezen werden. De soldaten volgden 't bevel echter niet op. Een schot viel, gevechtdooden aan twee kanten. 't Begin was gemaakt Een protest van Italië volgde. Mobilieering en verscheping van troepen en oorlogs materiaal Wachten tot 't einde van de regenperiode en de oorlog begon... zonder verklaring... duurt nog voort.... nog vallen dooden, Italianen en Abessijnen, „beschaaf den" en „onbeschaafden", „menschen! Wat zal 't einde zijn En wanneer zal 't komen, of is dit pas 'n begin, 'n inschieten van wapenen, 'n oefe ning voor 'n anderen strijd, die nog te wachten staat De wereld wacht in spanning en bereidt zich voor op 't ergste. Mussolini staat als 'n rots en heerscht door zijn wil over leven en dood. En 't volk juicht hem toe en in massaverband wil het den oorlog, maar 't individu zwijgt.... is doodof moet dood THEO VIRL. domsrente niet dikwijls uitkomst gebracht Diezelfde uitkomst brengt de V.O.V. ook in de toekomst. Niet meer kos teloos, maar tegen een matige premie en met dezelfde garantie van de rente door den Staat, Is de V.O.V. ook van beteekenis voor den boerenstand Deze vraag mag wel eens gesteld worden. Er is geen enkele maat schappelijke stand, die in economisch opzicht met den Boerenstand kan worden vergeleken. Geldt dit voor den Boerenstand in het algemeen, meer in het bijzonder nog geldt dit voor onze boeren in de zandstreken. Wat het verzekeringswezen betreft kan men, zonder gevaar voor tegen spraak zeggen, dat onze landbouw bevolking in de zandstreken zich aangaande zijn toekomst niet erg druk maakt. Hij verzekert zijn huis en inboedel en veestapel tegen brand, en dat soms nog maar heel laaghij denkt nog eens over een hagelschade of veeverzekering, maar verder gaat als regel zijn belangstelling voor verzekering niet. Het verplichte zegeltjes plakken en de Landbouw-Ongevallen-verzeke- ring vindt hij maar een gedwongen fraaiigheid en zich zelf of zijn gezin verzekeren beschouwt hij weggegooid geld. Er kunnen zeer zeker meerdere redenen worden genoemd voor dit gebrek aan belangstelling voor eigen verzekering, meer in het bijzonder voor een pensioenverzekering. Wij bepalen ons tot een algemeene ver klaring van het verschijnsel. De toestand bij onze landbouw bevolking is over het algemeen nog zoo, dat de oude boer, wanneer hij zich zoogenaamd uit de boerderg terugtrekt, blijft inwonen in het ge zin van een van zijn kinderen en bij voorkeur in het gezin, dat de ouder lijke boerderij betrekt. Hij werkt dan nog wat mee, waar toe hij ruimschoots gelegenheid vindt, omdat op de boerderij altijd van die kleinere werkjes zijn waarmede men zich verdienstelijk onledig kan houden en valt er niets te werken dan houdt hij wel een oogje in het zeil bij den kleine in de wieg. Is hij eigenaar van het erf dan wordt er met instemming van de andere kinderen, wat geschipperd met de pacht en vader (en moeder) zijn onderdak. Zoo moge het dikwijls gaan, maar lang niet altijd gaat het zoo mooi, vooral niet bij de pachtboertjes en dit zijn er zeer vele. Dan gebeurt het maar al te dikwijls, dat de oude luidjes bij de kinderen maar matig welkom zijn. Zij blrjven daarom maar het liefst zoo lang mogelijk doorwerken om 0 toch maai, zoo lang als het maar eenigszins gaat, onafhankelijk te zijn. Ziet de eigenaar van het boerderijtje een beetje door de vingers dan kan het nog een tijdje goed gaan, maar begint die te mopperen over het onderkomen van de boerderij, dan wordt het mis. Dan komt de misère. Een boer wordt door zijn kinderen niet gemakkelijk naar het oude mannenhuis verwezen. daarvoor schaamt men zich, maar is het een gezellige oude dag in het gezin van zijn kind als men voelt dat men daar tot last is en als men weet, dat het jonge huishouden het hard te verantwoorden heeft Zou voor zulke menschen een polis in de V.O.V. geen uitkomst zijn Wat hebben de drie gulden koste- looze of nagenoeg kostelooze ouder De heerlijke zonneschijn, die dien Zondag de burgers gewoonweg naar buiten lokte tot een wandeling, scheen op den schildersbaas Mulders geen invloed te hebben. Hij zat voor een berg papieren, waarin hij snuffelde; af en toe maakte hij een paar aan- teekeningen en schudde soms bedroefd het hoofd. Een energieke tik klonk op de deur. Mechanisch riep baas Mulders het „binnen"... Groeze, een gemeente ambtenaar die met Mulders zeer goed vriendeD was, trad binnen. „Goeie móge...riep Groeze, vroolijk lachend". „Halo, Karei, kom uit je kluis! Dan zullen we een wandeling maken, waar je bloed weer van gaat stroomen 't Is reuze-weer Maar baas Mulders schudde mistroostig het hoofd: „Ik kan niet Frits, ik moet werken „Maak geen grappen, Karei, je werkt de heele week; je bent een bijzonder ijverige kerel, je hebt drie flinke knechten, jij verdient toch ze ker geld als waterJij kunt je wel een Zondagswandelingetje gunnen Frits, je kijkt niet verder dan neus lang is antwoordde de schilders baas, eenigzins geërgerd. Ga een oogenblik hier zitten, steek een si gaar op en luister... Hoofdschuddend ging de ambtenaar zitten en keek zijn vriend vol verwachting aan: Nu draai af, Mulders waar wringt de schoen Tja jij hebt goed lachen... Kerel, schei uitriep Frits op eens, zooiets heb ik nog nooit meegemaaktJe kimt zeker niet wachten, totdat je vanzelf millionair wordtHet geld vliegt je huis bin nen en jij durft te spreken van zor gen Nee beste, jongen... Halt Frits! Wat beteekent: het geld vliegt het huis binnen? Daar zit nu juist de rotte plek! Het geld vliegt niet! Dat kan ik me niet begrgpen is het antwoord, dat moet je me dan maar eens nader verklaren. Met alle genoegen; dan zal je pas inzien, dat ik volmaakt gelijk heb, wanneer ik zeg, dat ik groote zorgen heb. Jij krijgt je salaris aan het einde van iedere maand voor je uitgesteld, precies op den dag, die daarvoor bepaald is... dat weet je maar al te goed Ja natuurlijkbromde Frits. Maar Karei onderbrak hem vlug: Zoo natuurlijk, zeg jeEn heb je wel eens erover nagedacht, hoe het bij mij eruit zietZoo natuurlijk, is dat bij mij heelemaal nietAls ik rekeningen verzend, heb ik nog lang geen geldHelaas zijn er héél veel menschen, die met betalen geen haast plegen te hebben! Frits trok een lang gezicht: Dat zal nu toch heusch wel wat over dreven zijn Absoluut niet. zei Mulders snel, kijk 'ns hier... dat zijn allemaal onbetaalde rekeningen, onbetaald reeds sedert drie maanden>De men schen waren verheugd toen d< ren en plafonds weer ordenlijk ge verfd waren, maar mijn geld heb ik nóg niet, hoewel ik reeds een paar maal beleefd gemaand heb Maar dat zijn toch zeker ui! zonderingen zei Frits, terwijl hij zijn geheugen raadpleegde, of hij misschien ook weieens zoo'n zondaar was geweest... Tja, er zijn menschen, die hun geld graag spoedig kwijt zijn. Ik wil ook niet zeggen, dat het altijd opzet of onwilligheid is: meestal is het slechts een gevolg van te veel uitgaan, van een gemakkelijke op vatting omtrent onze plichten in het maatschappelijke leven. Men bedenkt niet, dat wij geen bankiers zijn, doch slechts eenvoudige handwerkers Wij moeten onze knechts betalen, we moeten verf koopen en ander mate riaal, we moeten ods gereedschap onderhouden, huur betalen... en ten slotte... willen we toch óók nog wel een beetje lévenDe een hangt af van den ander! Je hebt gelijk, Karei, zei Frits ernstig, men heeft die waarheid echter nog niet genoeg overpeinsd De meesten' denken heelemaal niet erbij, wanneer zij een rekening wat langer laten liggen En het ergste is, ging Karei voort, dat men, wanneer wij be leefd om ons'zuur-verdiend geld vra gen, zich beleedigd voeltDan zegt men ons de clandizie ópDe ambte naar krijgt zijn geld precies op tijd, de klerk en de gemeentearbeider weet, wanneer hij het ontvangt en hoeveel hij krijgt, doch wij... moeten met een vriendelijk gezicht afwach ten, uit vrees een goeden klant te verliezen Dat goede klant is dan toch zeker wel wat overdreven, zei Frits lachend. Ach Frits, ieder is immers blij, wanneer hij weer een werklooze knecht arbeid kan verschaffenIk steek mijn. geld ook niet in het spaar- varkentjeNog afgzien ervan, dat ik mijn medewerkers betalen moet en alles moet betalen, wat ik noodig heb, om het werk naar behooren uit te voeren!, wil ik toch ook wel wat van het leven genieten! Al leg ik een kleinigheid van mijn verdienste ter zijde daarvóór het overgroote deel moet toch uitgegeven wordenDe gulden, die dagelijks zoovele malen van eigenaar verwisselt, doet [zijn plicht in het economische leven. Doch als ik dezen gulden, als tegenwaarde van mijn arbeidsprestatie niet krijg, kan hij zijn plicht niet doen, want ik kan die gulden dan niet weer uit geven Daarover heb ik nog niet nagedacht, zei Frits nadenkend, maar wat kan men eraan doen Beste Frits, men moet weer op gevoed worden ln het besef, dat al leen het tijdig betalen der rekenin gen redding kan brengen. De tim merman kan geen hout koopen, de slager geen vleesch, de schildersbaas geen verf, als hun rekeningen niet betaald wordenHet is een kring loop In de bedragen van die reke ningen zijn voorschotten verrekend en als die niet zoo spoedig mogelijk worden aangezuiverd, staat het be drijf stil, is de' kringloop onderbro ken Als allen dat inzien en stipt I speech. zijn in het nakomen van hun beta lingsplichten, dan is alles in orde De afbetalingszaken de menschen in dat opzicht zorgeloos gemaakt. Zij hebben de waar in huis en leeren aan de betaling minder aandacht te schenkenZeer zeker, het kan iemand wel eens niet gelegen ko men oogenblikkelijk te betalen. Dat neemt men dan ook geenszins on- middelijk kwalijk, maar het mag geen stilzwijgende gewoonte worden Je hebt volmaakt gelijk, Kareizei Frits, terwgl hij opstond, ik zal er voortaan ook voor zorgen, mijn rekeningen stipt op tijd te betalen En aan al mijn kennissen zal ik eens vertellen, wat jij mij vandaag hebt leeren inzien Dan heb ik niet tevergeefs met je gepraatzei baas Mulders lachend, laat mij nu nog één uurtje wer ken en kom me dan afhalen, dan gaan we samen een wandeling ma ken! I.aten we hopen, dat het niet zoo heel lang meer moge duren, tot ik 's Zondagsmorgens dadelijk met je mee kan gaan, als je me wilt ko men afhalen! En dat ik dan niet meer ettelijke uren van den prach tige Zondag moet verknoeien met het schrijven van aanmaningen.., Wie stipt betaalt, helpt het economische drijfwerk op gang te houden De wintersche feestdagen staan voor de deur. Nieuw materiaal moet besteld worden, nieuwe krachten moeten worden aangenomen Daarom: Stipt betalen niet meer borgen Het eerste schept werk het tweede zorgen Mgr. Lemmens, die vandaag met Zijn hart hier is, zal ook dit plan toejuichen. Jammer dat de Bisschop wegens zijn gezondheid niet kon komen. Na een gelukwensch tot de Congre gatie, die op den feestdag van de H. Maria haar 75-jarig bestaansfeest viert, sluit de H. E. Heer Deken zijn VENRAY, 14 Dec. 1935 75-jarig jubileum Maria-Congregatie. Na een plechtig Triduum, waarin de Weleerw. Pater Tillemans, oud- Venrayer, het wezen en doel der Maria-Congregatie in welsprekende predicaties heeft uiteengezet, hield de Congregatie Zondagavond in de Wilhelminazaal een groote feest- vergadering, waaraan een Limburg- sche koffietafel was verbonden. De Wilhelminazaal was geheel be zet met de Congregatieleden van het hoofd waarvan de Jubilaressen Jo hanna Poels en Petronella Creemers 50 jaar lid, Johanna Hanraets 40 jaar lid, Maria Wijnhoven, Maria Onkels en Wilhelmina Vlos 25 jaar lid zijn, hadden plaats genomen. Mede was met den Weleerw. Heer Directeur, Kapelaan Theunissen, aan wezig de H.E. Heer Deken Berden, de Weleerw. Heer Kapelaan Linssen en de Weleerw. Pater Tillemans. Nadat allen hadden plaats genomen sprak de Weleerw. Heer Directeur een woord van welkom tot den H.E. Heer Deken, Kapelaan Linssen en Pater Tillemans, die dezen avond wilden passeeren te midden der Congreganisten. Hartelijke woorden van gelukwensch, sprak Spreker tot de Jubilaressen, die heden zulk een schoon Jubileum vierden, dat rijke vruchten voor den Hemel brengen zal. Spreker herinnerde er verder aan, dat op den Bisschoppelijken troon te Roermond een vurig Maria-minnaar zetelde, die zich in alles wendde tot de gezegende Almacht, zooals Vader Bisschop Maria zoo vaakt noemt. In Venray hebben we nu een Maria-Deken, die voorheen Rector was in Maria's Genade-kapel te Oos trum, en die niets liever zag, dan heel Venray, heel het Dekenaat aan Maria toegewijd. Daarom wenscht Spreker, dat de H.E. Heer Deken vanaf deze vergadering het initiatief zou nemen om op een plein te Venray, omgeven door boomen en bloemen, een mooi Mariabeeld te plaatsen, waar de Congreganisten vaak zouden langs komen en bidden. Staat aan het eene eind van het Dorp het beeld van Christus Koning, aan het andere einde zou een beeld van Zijne H. Moeder zeer wel op zijn plaats zijn. Dit initiatief zou zeker de hooge goedkeuring wegdragen van Z. Exc. den Bisschop. Congreganisten, thans kent gij uw taak. Ik spreek de hoop uit, dat gg in de toekomst nog vuriger uw lid maatschap daadwerkelijk zult toonen en veel zult bidden, om zoo de plaats aan te vullen van hen, die onze Moeder de H. Kerk verlieten. Maria, die alles kan, zal zeker dit gebed verhooren. Hierna herdacht Spreker de oud- Prefecte, Mej. P. v. d. Putten, die dit schoone feest niet heeft mogen beleven. Zekerlijk hebben we allen haar in ons gebed herdacht, opdat zij spoedig het Heraelsgeluk deel achtig wordt. De oud-Prefecte Mina Janssen en de huidige Prefecte Mej. Arts, mogen we danken voor alles, wat zrj voor de Congregatie deden, een dank, waarin het heele Bestuur deelt. Niemand wil ik vergeten en daarom zeg ik hier mrjn dank aan allen, die, op welke wijze dan ook medewerkten voor het welslagen van dit feest. Laten we ten slotte allen dank brengen aan Maria in een geweldige gebedsactie, opdat heel Venray in liefde tot Haar hervormd worde. Hierna voerde de H.E. Heer Deken het woord, die na een woord van hulde aan de Jubilarissen, de hoop uitsprak, dat nog velen zulk een jubilé zouden vieren, al hoewel hg meende dat „trouwen" ook zijn be koring heeft. (Hartelijken bijval). Wat het beeld betreft, waarover de vorige Spreker gesproken heeft, vele moeilijkheden Na uitvoering van een tooneelwerk- je, „Het Huisje van Nazareth", dat zoo goed gespeeld werd, dat het ontroerende momenten gaf, deed Kapelaan Theunissen voorlezing van een zoo juist ontvangen geluks telegram van Vader Bisschop, het welk direct beantwoord werd. Hierna voerde de Weleerw. Pater Tillemans het woord en sprak na een gelukwensch tot de Jubilarissen den wensch uit, dat de Congregatie moge groeien en bloeien. Meerdere zang- en tooneelnum- mertjes werden met succes uitge voerd, onderwijl de feestvierende Congreganisten de feesttafel alle eer aandeden. Alles bijeen een zeer mooie avond. JAARVERGADERING P.D.V. „DE ZWALUWVENRAY. De postduivenvereeniging „De Zwaluw" hield in café van Mej. Wed. Schellen hare jaarvergadering, welke druk bezocht was. Nadat de voorzitter de vergade ring op de gebruikelijke wijze ge opend had en de notulen waren goedgekeurd, kwam aan de orde de bestuursverkiezing. Alle aftredende bestuursleden werden herkozen, met uitzondering van den heer P. Manders, die zich niet meer beschikbaar stelde. Het bestuur is nu samengesteld als volgtG. Vissers, Wanssum, voorz. P. Kersten, Venray, secretarisG. van Dijk, Venray, penningmeester, J. Kusters en G. Janssen, commis sarissen. Als bestuursleden der C. C. de Peel werden gekozen P. Kersten, G. Vissers en J. Goumans. Uitvoerig werd verder besproken de tentoonstelling welke op 6 Jan. zal georganiseerd worden door de C. C. de Peel (Venray, Deurne, Sevenum) in de zaal der Wed. Schel len. De duiven zullen in 12 klassen op vliegtype gekeurd worden, terwijl de bekende keurmeesters C. van Gorp uit Alphen N.B. en Van den Broek uit den Bosch hierbij hunne medewerking zullen verleenen. VERGADERING BOERENBOND MERSELO. Woensdag 4 December vergaderde de Boerenbond alhier in de zaal van H. Arts. Voorzitter Pubben opent met ge bed en heet de zeer talrijk opge komen leden van harte welkom, speciaal de Geestelijke Adviseur. De notulen der vorige vergadering werden ongewgzigd goedgekeurd. Pnnt 3 der agenda vermeldde op richting van een eigen T.B.C.-fonds. De Voorzitter licht een van het hoofdbertuur binnengekomen circu laire nader toe. Iedere standsorga nisatie, aldus Spreker, heeft zijn eigen T.B.C.-fonds. Zoo kennen we o.a. het prachtige Santosfonds en het even schoone Herwonnen Levens- kx-acht. Alleen de boerenstand heeft tot dusver een dergelijke inrichting gemist. Van harte kunnen we dan ook het schoone voorstel van ons actieve hoofdbestuur toejuichen. De vergadering besloot dan ook adhaesie te betuigen aan dit voorstel. Het woord is thans aan de Gees telijke Adviseur. Op de hem eigen gemoedelijke manier spoort hij de leden aan, wanneer de gelegenheid zich voordoet het jeugdwerk te steunen. Deze gelegenheid doet zich thans voor. Het plan bestaat n.l. om van de z.g. oude school een jeugd huis te maken. Hiervoor is echter een vrij groot kapitaal noodig. Spreker hoopt dat bij een even- tueele rondgang langs de huizen, eenieder naar vermogen zal bijdragen. Het zal uwe kinderen en u zelf ten goede komen. De Voorzitter dankt de gewijde Spreker hartelijk voor zijn mooie uiteenzetting Thans is aan de orde, het meest cardinale punt der vergadering, het bouwen van een magazijn. De Voorzitter zet in den bi-eede de zaak uiteen. Door verschillende omstandigheden, eenieder bekend, zijn wij thans gedwongen naar een nieuw magazijn of althans nieuwe bergruimte om te zien. Het plan van het bestuur is, een magazijn te bouwen wat plaats biedt voor het ontvangen en verder bewerken der eieren, voldoende opslagplaats voor kunstmest en brandstoffen, voldoende i-uimte voor het plaatsen van den trieur, en verder er aan te bouwen een stierenstal. Nadat door een paar sprekers hier over het woord gevraagd is, wordt dit voorstel in stemming gebracht met bijna algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter dankt hiervoor de vergadering en meent dat hierdoor het algemeen belang ten zeerste zal zijn gediend. Na een korte bespreking van huishoudelijken aard sluit hij met gebed. Daar op den oogenblik hier in Veni-ay zoo veele mensen zijn die waater is ge steegen tot aan de kin ge leukig nog niet tot op de lippen dan was het steets te laat. Dus hoog ge achte en meer ge goede van Venray help bedijts want hier kan geleukig geholpen worden met een woort en daat. Bemint uwe neeven naaste gelijk uw ijgen zei vers. Bemint Got en eei'biedig onze Koningin en Ret wie kan. Ik heb ge zegt." VOETGANGER DOOR AUTO GEGREPEN. Zondagavond wei-d te Tegelen de heer N. Hekkens bij het oversteken van den Roermondscheweg door een passeerende auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Met ernstige verwondingen aan het hoofd werd opgenomen en naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. De toestand van den heer H. is zorgwekkend. RED WIE KAN Men verzoekt ons onderstaand stukje op te nemen ,Naar aanleiding door het mooijen en goet wex*k dat ver rigt wert op 5 Deezer savons op de Vis markt door Kees Henskens alhier. Toen hei de 5 of wel 6 honderd Pont vis cadoo gaf aan de werkloose mensen, sprak voor noemde Hens kens voor alleer hei de vis uit rijkte zijne toe schauder toe ge achte Ven_ rayjenaar het doet mij van harte ge noegen dat gij aan mijne oproep zoon schoon ge hoor hebt ge géven. Ik heet uw van harte welkom bei meine cadoo voor sinder klaas het zgn enkele hondert Pont Vis, het is wel niet veel mar die geeft wat hei heeft is waart dat hei leeft. Ik hoop dat gei ze in ge zont hijt mag ge bruiken. Verder hoop en ver trauw ik dan zitten daaraan vast, doch het mooie doel zal hij nastreven allen zullen gedenke en er zijn beste krachten aan geven, ber naarden tijt. R.K. KIEZERSBOND VOOR LIMBURG. Te Roermond werd Zaterdagmid dag in het St. Chrïstoffelhuis een algemeene vei-gadering gehouden van den R.K. Kiezersbond voor Lim burg. Er was groote belangstelling. Ook vele Kamer- en Statenleden waren aanwezig. Voornamelijk huishoudelijke voor stellen kwamen aan de orde. De voorzitter, de heer J. Mols te Maastricht, deelde mede, dat op voor stel der afdeeling Echt een commissie is ingesteld, om na te gaan, waarom nog vele katholieken afzgdig staan van de kath. kiesvereenigingen. Daarin zijn benoemd de heei-en Claessen, Reuver, Schoolmeesters, Echt, E. van Oppen, Maastricht, Donné, Venlo, Stappers, Heerlen, Koops, Venlo, Tops, Roermond, dr. Panhuysen, Maastricht. De heer mr. M. de Kort, leider van den centralen propagandadienst der R.K. Staatspartij, behandelde vervolgens het onderwerp Nieuwe wegen in de propaganda en gaf om trent deze propaganda voor de R.K., Staatspartij verschillende practische wenken Dit geschiedde eveneens bij de daarop volgende gedachtenwisse- ling. De vergadering werd opgewekt, voortdurend propaganda te maken voor De Opmarsch en de andere uitgaven der Kath. Staatspartij. Ook werden de afdeelingen aan gespoord, in grooten getale op te gaan naar den Kath. Landdag te Amsterdam. Hulde werd gebracht aan den heer Hol, die aftreedt als lid van het bondsbestuur. Medegedeeld werd, dat in de Leo-stichting te Maastricht, het secretariaat van den bond zal worden gevestigd. In zijn slotwoord spoorde de voor zitter de leden aan, groote belang stelling te toonen voor het werk der R.K. Staatspartij en de R.K. Kamer fractie. De heer ir. M. Bongaerts, lid der Tweede Kamer, wees op de parle mentaire moeilijkheden en zeide over tuigd te zijn, dat het werk der Kamerfractie gedragen wordt door het vertrouwen der afdeelingen van de Kath. Staatspartij. Spr. huldigde het bestuur en den voorzitter. Hierna sluiting. SMOKKELAARSBENDE AANGEHOUDEN. Door de recherche te Heerlen is een goede slag geslagen door het aanhouden van een smokkelaars bende. Door een zekeren P. werd bij de recherche aangifte gedaan, dat zekere H. J. een aanzienlijk bedrag geld verduisterd had. Bij onderzoek bleek, dat P. aan H. J. deze som had ge geven om in België boter en suiker te koopen en deze waar naar Neder land te doen oversmokkelen. H. J. maakte echter het bedrag in België op en kwam zonder geld of koopwaar Vrijdagavond in Heerlen terug. Hij werd toen door de recherche aangehouden en zeide het ontvangen geld te hebben verbrast. Maar tevens begon hij ook te vertellen van een beruchte smokkelaarsbende. Naar aanleiding van dit verhaal werd een uitgebreid onderzoek door de recherche ingesteld, met het ge volg, dat bij een zekeren K. twee automobielen in beslag werden ge nomen en K. met verscheidene andere personen werd gearresteerd. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. P. is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Maastricht. PARATYPHUS GECONSTATEERD. Gemeld is, dat zich in Waubach gevolgen van vergiftiging hadden voorgedaan welke zouden veroorzaakt zijn door het eten van pndeugdelijke worst. Feit is evenwel, dat er van vergiftiging geen sprake is, maar van een paar gevallen van paratyphus, welke in twee gezinnen is voorge komen. Door de ziekte waren aangetast het bejaarde echtpaar D. en het echtpaar C., alsmede de reeds vol wassen zoon van het laatstgenoemde echtpaar. Na opname in het zieken huis is de heer D. overleden. De overige patiënten maken het redelijk goed. LOONGESCHIL IN DE SIGAREN- INDUSTRIE GEëINDIGD. In een huishoudelgke vergadering van den Ned. Siga renmakers-en Ta- baksbewerkersbond is besloten zich neer te leggen bg de nieuwe loon-en arbeidersregeling. Hiermede is het loongeschil in de sigarenindustrie, dat reeds sedert April van dit jaar gaande was, ge- ëndigd.- Immers ook de federatie van sigarenmakers heeft zich thans bij deze beslissing neergelegd, terwijl de R. K. en Christelijke sigarenmakers organisaties zulks reeds eerder deden. De nieuwe regeling houdt in loons verlaging voor diverse groepen in het bedrijf overeenkomstig de verander de werkgevers-voorstellen. Zij zal gelden tot 1 April 1937. OVERVOLLE GEVANGENIS. De gevangenis te Maastricht is plaats krijgen en wachten tot zij aan de beurt komen. Ooi'zaak: meer cri minaliteit en geen duiten om de boe ten te betalen. Wie wordt „toege laten" heeft vrije kost, inwon:ng en verwarming. Factoren, die in crisis- dagen dubbel tellen. BELGISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Boven Engelsch gi'ondgebied is een Belgisch passagiersvliegtuig van de „Sabena", op weg naar Londen, wegens slechte weersomstandigheden tegen een huis gevlogen. Alle elf inzittenden zijn ge dood. Piloot van het vliegtuig was de bekende Congo-vlieger Schoon- broodt, die reeds 750.000 kilometer zonder ongelukken heeft gevlogen. Het is de eerste maal, dat zich een doodelijk ongeluk met een „Sabena"-vliegtuig heeft voorgedaan. ook dat alle meer ge goede aan uw overvol. Alle „kamers" zijn bezet. hier in deeze Nieuwe „gasten" die door de politie worden aangevoerd, kunnen geen VENRAY, Woensdag 18 December CUYCK, Dinsdag 24 December I VENLO. q, eeniging vaajl voer 1.600.00ö6 Kipeieren Va[ Kleine eieren Eendeieren ve roermond vereeniging aanvoer 1.800.0< Kipeieren vat Eendeieren V! is toch vi VEI ALLE SYSTEMEK Plannen en Begrootingen. Aanbevelend Kruisstraat 1 bij Hotel G Kleermakerij Mcrselesck Het aangewezen adres voor Bekers, L IMedaille? met EXTRi Alle soorten Uur-, Goud- ei werken, Doublé en BR! Een ruime sorteering Gero Zilver Gero Gero Zilmeta Pleet Coocurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, Gediplomeerd Horlogemaker Groi le klas Reparatie-inrichtio een goede NA koopen Neemt clan een machine, waarvan ge zekpjj NA VELE JAREN in alle opzichten zal voldoen worden reeds 70 jaren door de grootste speciaalfi vervaardigd en alhier bijna 30 jaren onafgebroke de honderden gebruikers in de Huishouding en Heereii'Modevak, hoe zij over deze machine tev De wijze waarop wij de machines koopen ei een minimum van onkoslen, waardoor wij deze mogelijken prijs kunnen leveren, ook op afbetali Onze ervaring waarborgt (J vakkundige bc reparaties aan andere machines. Aanbevele en verder alle voorki is het oudste en vertik Mariastraat VENLO IIII. Architecten en Aannemers vro ,t pryi CONCURREERENtf

Peel en Maas | 1935 | | pagina 8