Een en ander over Abessynië. Stille helden in Oost-Afrika. Provinciaal Nieuws Binnen Nu naar wij hopen deze kwesties van de baan zijn, zullen de zusters van de wijkverpleging het voorbeeld van de vroegere wijkverpleegsters volgen tot heil van Venraysch Zieken en tot groei en bloei van het Groene Kruis. Bij de overname van de wijkver pleging op 1 Sept. 1935, werd door onze vereeniging een prachtig beeld geschonken aan 't St. Josephsgesticht en heeft dit een voorname plaats in de kapel ter dankbare herinnering. In 1918 werd de Tuberculose bestrijding onder handen genomen. Momenteel hebben alle wijkverpleeg sters het diploma t.b.c.-bestrijding en doet ieder dat werk in zfc'n eigen wijk. Behalve van de gemeente ont vingen wij ook van het rijk subsidie. Deze bedroeg aanvankelijk 315 gld., steeg toen tot ruim f 500, terwijl wij nu tengevolge van de crisis maar f 236 meer krijgen. In 1910 werd begonnen met het uitsturen van patiënten naar de sa natoria. Gedurende die jaren hebben we gemiddeld 2 a 3 patiënten geheel of gedeeltelijk op onze kosten uitge stuurd. In 1923 werd een jonge man het geheele jaar verpleegd in Horn. Een jongetje is in het sanatorium van Herwonnen Levenskracht waar bij wij gedurende 8 maanden de helft betaalde. Een patiënte werd hier in het ziekenhuis verpleegd. Ook werden in den regel aan t.b.c. patiënten versterkende middelen ver strekt, soms tot wel f 800 per jaar. In 1934 voor f 90.46. In 1928 werd een bureau opgericht voor t.b.c.-bestrijding. Het is geregeld goed bezocht en werkt flink mede de witte dood in Venray te bestrij- den. In 1928 werd een kinderconsulta tiebureau opgericht onder leiding van Dr. Peljak. Het bureau werd overgebracht van het St. Josephsgesticht naar het ziekenhuis. Het mocht zich in den loop der jaren in een druk bezoek verheugen en had dan ook een zegen rijke werking. Eenige cijfers zullen u dit duidelijk maken: In 1928 wer. den in Venray geboren 297 kinderen en stierven er 18 beneden het jaar. Deze cijfers waren in 1934, dus na 7 jaren dat het bureau werkzaam is, 352, waarvan er 12 stierven. Dus gedaald van 6 pet. op nog geen 31/ Een vijfde terrein waarop ons Groene Kruis zich reeds eenigszins begaf is de verzorging van kraam vrouw en zuigeling. Tot nu bestond de belangstelling alleen in 't gebruik geven van voorwerpen uit het ma gazijn en in het houden van Moeder cursussen. In 1915 werd hiermee begonnen en werden vrij geregeld gegeven in het dorp en later ook op de ge huchten. Bij he: bestuur is het denkbeeld gerijpt, waaraan reeds jaren was gedacht, om ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der vereeniging een kraamverzorgster aan te stellen, en ons aldus aan te sluiten bij tal van plaatsen in Lim burg, waar deze ie dsbistaat. Deze is intusschen benoemd. Ten slotte nog eenige officieele data: Onze vereeniging werd opge richt 1 Dec. 1910, koninklijk goedge keurd 4 Febr. 1913, de gewijzigde statuten werden goedgekeurd 15 Maart 1918 en op 8 Mei 1924. Aan gesloten bij de Ned. Centr. vereeni ging tot bestrijding der t.b.c. op 21 Sept. 1918. Als ik hiermee eindig, dan wil ik niet roemen een volledig beeld te hebben gegeven van alles wat het Groene Kruis betreft. Integendeel, slechts hier en daar heb ik de ge gevens genomen, opdat u eenigen indruk zou krijgen over al wat er in die 25 jaren in onze vereeniging is omgegaan. Ik kan niet eindigen zonder een woord van hulde aan onzen voorzitter, die dit ambt reeds 25 jaren waarneemt, aan onzen pen ningmeester, die reeds 21 jarenlang zijn functie accuraat vervult, aan mijn voorganger Dr. Struben, die door zijn keurige jaarverslagen en notulen mij in staat stelde dit over zicht te maken, alle geestel. advi seurs, bestuursleden en oud-bestuurs leden, aan vereenigingen, particu lieren, gemeentebesturen voor hun vrijwillige bijdragen en subsidie en tot slot aan alle leden, die door hun lidmaatschap ons in staat stellen zoo'n zegenrijken arbeid te verrich ten. De Voorzitter dankt den Secretaris voor diens keurig overzicht, waaruit de geschiedenis der Afdeeling Venray geheel te construeeren is. Onder dank voor de geboden ge legenheid om namens het Gemeente bestuur dank te zeggen voor het zegenrijke werk van het Gróene Kruis, voerde de Edelachtb. Heer Burgemeester van de Loo het woord en wees er op, hoe de kleine ver eeniging het Groene Kruis in zijn 25-jarig bestaan is uitgegroeid tot een groote Vereeniging en deze groei en bloei is te danken aan de heeren Bestuurderen, die onvermoeid en onbaatzuchtig zich gewijd hebben aan den dienst der lijdende mensch- heid. En zeer zeker geldt dit van den Voorzitter, die vanaf de oprich ting der vereeniging den Voorzitters hamer heeft gehanteerd. Hij is de motor, die alle Bestuursleden in actie brengt. Wat een enorm werk is in de afgeloopen 25 jaar verzet, waar van het grootste deel neerkwam op de schouders van U, mijnheer de Voorzitter. Daarvoor onzen bijzon deren, diepgevoelden dank. (Applaus) Zeker, we weten het, de Voorzitter is een sociaal voelend man, die zijn mooiste belooning ziet, in de vruchten van zijn werk. Ook de 2 Secretarissen, Dr. Struben en Dr. Vercauteren, met wie ik ambtelijk de eer had in aanraking te komen, heb ik leeren kennen ais bescheiden werkers, die groote kun digheid paren aan liefde voor de arme lijders. Aan hen breng ik dan ook gaarne een woord van hulde, voor alles wat zij voor den groei en bloei van de Vereeniging zoo ruim schoots gedaan hebben. (Applaus). Aan den heer Messemaekers, die thans reeds 21 jaar den moeilijken accuratesse zijn verantwoordelijk werk deed, ook onze oprechte hulde en dank (Applaus). Dan aan de Bestuurderen, zoowel levende als overledenen of vertrok kenen, waarvaD we op de eereplaats moeten noemen, onze grooten Jan Poels, wiens naam in eere zal blijven als pionier van sociaal werk, onzen oprechten dank. Uit het zoo juist voorgelezen ver slag van Dr. Vercauteren heeft men kunnen zien, dat de Gemeente steeds met hare subsidies de Vereeniging heeft gesteund. In den loop der jaren is deze subsidie gegroeid van f 150 tot f 775 en daarnaast is nog een subsidie gegeven van f 400 tot be- bestrijding der zuigelingensterfte. Wanneer ik nu nog wijs op het Consultatie-bureau, dan heeft de vergadering een geheel inzicht, in hetgeen het Gemeentebestuur voor de Vereeniging doet. Ik stel er prijs op te verklaren, dat alhoewel ten gevolge van den crisis vele subsidiën zijn ingetrokken of verminderd, de Gemeenteraad de subsidie voor het Groene Kruis steeds heeft gehand haafd en deze besluiten steeds met algemeene stemmen genomen zijn. Mogen de Gemeentenaren dit voor beeld van den Raad volgen, hun con tributies voor de Vereeniging hand haven en zoo mogelijk verhoogen, dan kan de Vereeniging op haar beurt haar eervolle, maar zware en moeilijke taak naar behooren ver vullen. Laten allen hunne dankbaar heid toonen, zooals die patiënt, waarvan in den aanvang der ver gadering door Dr. Vercauteren is melding gemaakt. Zonder dien steun kan de vereeniging niet. Mijne Heeren, Voorzitter, Secretaris, Penningmeester en verdere Bestuurs leden moge het U gegeven zijn met dezelfde energie als in het afgeloopen tijdvak tot Uwe groote voldoening werkzaam te mogen zijn tot het 40-jarig jubileum. Onder dank voor alles wat gij voor de arme lijders gedaan heb, spreek ik gaarne mijn wensch uit, dat de Afdeeling Venray van het Limburgsche Groene Kruis moge groeien en bloeien. (Applaus). Hierna voerde de H.E. Heer Deken Berden het woord, die de Vereeniging het Groene Kruis vergeleek met den barmhartigen Samaritaan, weldoende waar het gaat, naar ziel en lichaam. Gaarne brengt hij hulde en dank voor alles wat aan de Parochianen gedaan is. Naast zijn financieelen steun, zegt Spreker gaarne zijn daadwerkelijke medewerking toe. Met een herhaalde gelukwensch, eindigt de H.E. Spreker. (Applaus). Nadat de Voorzitter voornoemde Sprekers dank gezegd heeft voor hun mooie woorden en de betoonde medewerking, werd in een drietal keurige filmen het uitgebreide en schoone werk vertoond, dat door de Vereeniging het geheele land door wordt verricht. Onder dank voor de schoone ver tooning, sluit de Voorzitter de feest- vergadering en verzoekt den leden met aandrang ondanks den moeilijken tijd hun contributie te handhaven zoo mogelijk nog te verhoogen tot groei en bloei der Vereeniging. RASSENKWESTIE. De kern der bevolking wordt gevormd door de 2.500.000 Am- hara's. 't Is 'n trotsche, intelli gente en oorlogszuchtige stam, die er groot op gaat, z'n afstam ming terug te kunnen voeren tot koning Salemon. Na 'n strijd van duizend jaar zijn ze er tenslotte in geslaagd de overige stammen aan zich te onderwerpen. Ze bekleeden de voornaamste posten in 't rijk, en treden op als ambtenaren die zich van hun waardigheid tenvoile bewust zijn en met 'n zekere minachting neerzien op allen, die niet tot hun stam behooren en die zij beschouwen als hun vazallen. Hun taal ,,'t Amharisch" is de staatstaak In deze taal ook spreekt de keizer, die ook Fransch kent, de gezanten toe. Een tolk zorgt voor de vertaling. De Amhara's zijn klein van postuur. Ze hebben zwart krul lend haar, dat aan negers doet denken. Maar probeer 't niet ze voor een neger te houden. Ze willen geen negers zijn en ver achten deze. Onder 't zachte kof fiebruin van hun huid ligt 'n matte blanke tint. Hunjoogen stra len zwart. Hun ziel ligt in hun oogen, '11 diepe beschouwende fanatieke Oostersche ziel. De Amhara's zijn koptische Christenen, terwijl de overige stammen Mohammedanen en hei denen zijn. In de hoofdstad komt dit ras 't zuiverst voor en vormt 't voornaamste deel der bevol king. In 't binnenland zijn ze vermengd met Galla's. De 4.000.000 Galla's vormen de grootste stam. 't Is een lang hoe kig mager volk met 'n trotsche houding. Z^ vinden 'n bestaan in landbouw en wonen om de steden of in de vruchtbare berg streken. Hun gelaatskleur is don kerder. Nauw verwacht met de Am hara's zijn Tigri's. Een heel bij zonder soort volk zijn de Gura- door 't heele land verspreid. gis, - 1 i Terwijl de Abessiniër over 't post van Penningmeester bekleedt, 1 „-.„-werken wiens werk gegroeid is"van enkele n, hUUdt Van WerKën uren tot dagtaken en steeds met liever Z n dag doorbrengt in den meesten ijver en de grootste „dolce farniente" zijn deze ge woon te werken, 't Zijn de slaven. We moeten hier dan niet denken aan onmenschclijke behandeling, die gewoonlijk bij 't begrip „slaaf" domineert. Deze stam voelt zich goed in z'n slavernij en wil niet vrij zijn omdat hij niet weet wat met vrijheid aan te vangen. Toen Abessynië dan ook tot den Volkenbond toetrad en moest beloven de slavernij af te leggen had de keizer bij de uitvoering van z'n besluit niet alleen met den „slaaf" te kampen. De slavernij in z'n meest on gunstige beteekenis komt echter ook nog wel voor. Om alle stammen en bijzondere groeperingen van menschen op te noemen zou ons te ver voeren, is zelfs 'n onmogelijkheid. Toch wil ik van een nog wat zeggen: de Danahils. 't Is een van de meest onbe schaafde stammen van Abessynië. Roofzuchtige, bloeddorstige no maden. In 'n groote vlakte, rotsig, kaalgebrand door de zon, 'n woestijn zonder oazen met tem peraturen tot 50 gr. C. vindt dit volk 'n bestaan in zouthandel. Groote karavanen brengen de witte zoutklompen naar de stad, waar ze in ruil er voorkleeding en levensmiddelen ontvangen. AI deze genoemde stammen, vijandig aan elkaar, zijn éèn in hun haat tegen de overheerschen- de Amhara's, wordt echter als éèn groote fanatieke menschenkudde, als 't gaat om de onafhankelijk heid van hun land te beschermen tegen vreemde indringers. GODSDIENST. Van den tijd voor Christus is er van den godsdienst van Abes synië niet veel bekend. Evenals in vele Oostersche landen moest ook hier 'n soort slangencultus bestaan hebben. Later is 't hei dendom er vergroeid met Jood- sche elementen. Reeds in de vierde eeuw werd er van uit Egypte 't Christendom met succes verkondigd, zoodat we 'n paar eeuwen later reeds konden spreken van een Christen- staat Abessynië. In 't Oosten ontstonden echter verschillende dwalingen omtrent den persoon van Christus, die tenslotte leidden tot 'n breuk met de Moederkerk. In 421 ver kondigde Nestorius, 'n patriarch van Constantinopel, de dwaling, dat er in Jezus niet alleen twee naturen maar ook twee perso nen waren. Volgens deze leer zou Jezus dus geen God maar slechs Godsdrager zijn en Maria niet de Moeder van God. Heftig werd dit Nestorianisme bestreden door een abt van Constantinopel Eutzches. Doch hij verviel in 'n ander uiterste en kwam met 'n andere dwaling, dal in Christus slechts één persoon, maar ook slechts één natuur is. Beide dwa lingen werden veroordeeld, maar kregen toch aanhangers. Het deel der Oost-Romeinsche kerk, waar men geen Grieksch sprak, werd door de Monophysieten, aanhan gers van Eutyches, losgescheurd van de Moederkerk. Ook de Kop ten van Egypte hangen deze leer aan. Vanzelf sprekend werd de Ethiopische kerk, die nog geheel onder invloed van Egypte stond, in de scheuring meegesleurd. Weldra onderging deze kerk, die zich van de voedende hoofd bron, de ééne ware kerk had af gesneden, 't lot van andere sec ten. De levenskracht, die zich uit in ontplooiing, ontbrak. Ze ver dorde innerlijk. De geestelijke hoofdleiding was weg en ze verlaagde tot 'n instrument in de handen de wereldlijke macht. Nieuwe godsdiensten ontston den in den loop der tijden, die hun invloed in de Koptische kerk deden gelden. Mohammedaansche gebruiken werden overgenomen. Heidensche voorstellingen, die nog leefden bij de pas bekeer den, eischten haar rechten weer op en veroverden zich langzamer hand 'n plaatsje in den Christe- lijken eeredienst. Bij stammen waar 't Christendom nog niet was doorgedrongen, bleef 't hei dendom zegevieren. Bij anderen, waar 'n begin tot kerstening was gemaakt, verdorde 't zaad, of op geschoten, kwijnde het weg bij gebrek aan voedsel. Velen ook gingen over tot 't Mohammedanisme. (Wordt vervolgd). Theo Virl. Steunt de Francis caansdie Missiën ABONNEERT U op het St. Antonius-Maandblad 10 cent per maand. Akale, 25 November. (Van den U. P.-Correspondent Webb Miller.) De kleine, zwijgzaam voortgaande Afrikaansche muilezels sterven onbezongen helden van den Abessy- nischen veldtocht als vliegen op de wegen, waarlangs de Italiaansche troepen het Ethiopische binnenland binnenrukken en op groote hoopen liggen hun uitgemergelde cadavers opgestapeld. Hoe geduldig deze taaie dieren vliegenzwermen en legers van onge- dierten, welke paarden ongetwijfeld dol zouden maken ook kunnen ver dragen, de steek van bepaalde ver giftige insecten, die in de laagvlak ten veel voorkomen, heeft onvermh delijk binnen vier-en-twintig uur den dood tengevolge. De Abesynische gieren beleven dan ook een gouden tijd. Welke heldendaden generaals en soldaten ook mogen plegen, de be scheiden muilezel is bij dezen veld tocht een der voornaamste raderen in de oorlogsmachine. Niet minder dan 20.000 muilezels dienen in het Italiaansche leger en zij zijn het, waarvan de beslissing, het wel en wee der troepen afhangt. In dezen oorlog, die voornamelijk in bergachtige, bijna onbegaanbare streken wordt gevoerd, heeft de me chanisatie der troepen de rol der muilezels als transportmiddel nog geenszins beinvloed. Vele duizenden muilezels zijn uit Noord-Afrika en Zuid-Europa geimporteerd; de sterkse en taaiste exemplaren komen uit Silezië en Marokko. Ze zijn maar half zoo groot als de Amerikaansche muildieren, doch ze bezitten een dub bel sterk uithoudingsvermogen. De spreekwoordelijke .zekere stap" der muilezels is, naar ik helaas moest constateeren, een fictie. Zeven uur lang heb ik namelijk het genoegen ge had een dergelijk dier te berijden en voortdurend struikelde het en scheen het. alsof het in elkaar zou zakken. Bovendien neb ik dikwijls hooren vertellen, dat deze zoogenaamde uit stekende bergbeklimmers hun even wicht verloren en in den afgrond stortten. In elk geval zou een vereeniging tot bescherming van dieren in een veldtocht als deze haar handen vol hebben. De geduldige dieren dragen lasten van meer dan helft van hun eigen gewicht; ze zijn kalm en gaan langs gevaarlijke bergpaden zonder zenuwen. Ze zijn bovendien tevreden met zeer weinig voer, zoo weinig, dat een paard er voor zijn ontbijt niet eens genoeg aan zou hebben. De muilezels hebben inderdaad de zen veldtocht mogelijk gemaakt en de vruchtgebruikers der nieuwe Italiaansche Oost-Afrika-domeinen, indien deze althans definitief worden veroverd, zijn dezen stillen dieren met hun treurige oogen grooten dank verschuldigd. De veilige weg. Het gaat tegenwoordig zeker niet, zoals velen gaarne zouden wenschen. Het maatschappelijk gebouw kraakt en zijn voegen en wat altijd muur vast stond, stort op een onverwacht ogenblik als een puinhoop in elkaar. Zaken, die tot voor kort een enkele reden tot ongerustheid gaven, kun nen zich niet handhaven en in de financiën van vele worden diepe, soms onherstelbare wonden geslagen. De uitdrukking: „Zo wis als de Bank", heeft haar waarde verloren. Talloos velen worden het slachtoffer van de noodlottige samenloop van omstan digheden. De man, die zich heden rijk waant, blijkt morgen arm te zijn, Men mag dus aannemen, dat met deze feiten voor ogen, degene die nog in het gelukkig bezit is van goede geldswaardige papieren, zich dik wijls met zorg afvraagt, hoe hg zich voor mogelijk verlies kan vrijwaren. Wij zullen hier niet jals raadgevers op financieel gebied optreden. Maar wij geloven met enig vrijmoedigheid deze mensen toch een goede raad te mogen geven. Beleg iets van uw geld in de Vrijwillige Ouderdomsver- zekering, de bekende V. O. V. Wat dan ook verloren mocht gaan, dit blijft toch zeker voor U behouden. Verzekert men zich bij de V. O. V. dan heeft men de veilige weg geko zen, want de Staat waarborgt de uitkeringen. Hoe solide de Nederlandse Staat is, blgkt wel uit de beursschommelingen. Overal daling van waarden, doch.de Staatspapieren blijven op peil. En er is thans geen enkele reden om te veronderstellen, dat dit in de toe komst anders en slechter zal wor den. Daarom vestigen wij gaarne weder opnieuw de aandacht op de V. O. V. Wil men door middel va*i geregelde premiebetaling of door be taling van een afkoopsom in eens zijn toekomst minder zorgelijk ma ken, de gelegenheid is er dus nog. Men kan zich elke dag wenden tot de Raden van Arbeid of hun verte genwoordigers en de inlichtingen die men wenscht, worden steeds spoedig op de meest welwillende wijze ver strekt. Men weet, dat de verzekering loopt over bedragen van f 3.tot f 20.per week, uit te betalen bij het bereiken van een leeftijd, gelegen tussen 55 en 65 jaar. Voor ieder Nederlander staat deze verzekering open. Weistandsgrenzen bestaan er niet en het pensioen is later onver- vreembaar, d.w.z. niemand kan U dat pensioen afnemen door er beslag op te leggen, enz. Bovendien mag de man voor zijn vrouw en de vrouw voor haar man een verzekering sluiten tot hoogstens f 10.per week. Dit bedrag wordt aan de weduwe of de weduwnaar uitgekeerd, wanneer degene, die de verzekering sloot, komt te overlijden. Men ziet, dit zgn mogelijkheden, die de overdenkind waard zijn. En na rustige overweging doe men zijn keuze. Wacht niet te lang en kiest die veilige weg. VENRAY, 7 Dec. 1935 Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne ver gadering van 1 Augustus 1935 is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING BETREFFENDE DE CLASSIFICATIE DER GE MEENTE VENRAY VOOR DE HEFFING DER PERSONEELE BELASTING. Artikel 1. De gemeente wordt voor de heffing der Personeele Belasting naar de eerste twee grondslagen ingedeeld Het gedeelte der gemeente, om vattende de kadastrale Sectie C met uitzondering van het noordelijk ge deelte, ten zuiden begrensd door den Buitenweg, den Overloonscheweg tot aan het noordelijk eindpunt van het terrein van het St. Annagesticht voor vrouwelijke krankzinnigen en van daar door een rechte lijn, loo pend in oostelijke richting tot het punt, waar de Smakterweg, kadas trale Sectie C verlaat, en met dien verstande, dat het gedeelte van Sectie C, gelegen ten Oosten van den St. Servatiusweg, er buiten valt, en voorts onder bepaling, dat de woningen, aan de het omschreven gedeelte van Sectie C begrenzende wegen gelegen, er in vallen, IN DE ZEVENDE KLASSE; het overig deel der gemeente IN DE ACHTSTE KLASSE. Artikel 2. Deze verordening treedt in werking met ingang van het belastingjaar 1936. Alsdan vervalt de thans gel dende verordening betreffende de classificatie der gemeente Venray voor de heffing der personeele be lasting, behalve voor wat betreft over 1935 of vroegere belastingjaren opgelegde of nog op te leggen aan sla gin. Zijnde deze verordening goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 6 November 1935, Nr. 51. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2 December 1935. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. VERRICHTEN VAN ARBEID DOOR VREEMDELINGEN. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat aanvragen om verlenging van ver gunning ingevolge de wet van 16 Mei 1934 Stbl. 257 tot het doen ver richten van arbeid door vreemden tijdig, d.w.z. uiterlijk op 10 Decem ber a.s. bij den Heer Directeur v.d. Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling te 's Gravenhage, Bezuidenhoutsche weg 97, moeten worden ingediend. De verlenging kan per brief wor den aangevraagd onder vermelding van het nummer der vergunning en den naam van den vreemdeling. Voor afdoening van aanvragen, die na 10 December a.s. worden inge diend, kan niet worden ingestaan. Venray, 2 December 1935. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. INBRAAK. Bij de politie werd aangifte gedaan van inbraak bij den heer van K. a.d. Mgr. Nolensstraat. Er werd eenige etenswaar vermist en een portemonnaie met geld. De dader, een Duitscher, werd te Vierlingsbeek aangehouden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn ten nadeele van den kleermaker B. te Leunen, na het uitsnijden eener ruit, een paar rollen manchesterstof ontvreemd. De politie doet onderzoek naar de onbekende daders. LUXOR THEATER. Luxor theater vertoont Zaterdag en volgende dagen een prachtfilm „De Zigeunerbaron". Hoofdrollen Adolf Wohlbrück, Hansi Knoteck, Gina Falckenbergh en Fritz Kampers. Regie van Karl Hsrtl. Veel operette-films hebben het daglicht aanschouwd en zgn reeds in onze bioscopen vertoond en de meeste trokken volle zalen. Ook de Ufa bracht in den loop der tijden enige verfilmde operettes uit, zij be tekenden 100 pet. succes. Nu is onder regie van Karl Kartl „De Zigeunerbaron" verfilmd. Dit werk doet al de voorafgaande rolprenten in het niet verzinken. Johan Stauss onsterfelijke muziek is in deze film op meesterlijke wijze vastgelegd, de artisten spelen en zingen, dat het een lust is. Een ieder moet onder den indruk komen van deze meeslepende sfeer. De operette „De Zigeunerbaron" werd door duizende menschen genoten, de film „De Zigeunerbaron" zal millioenen menschen in extase bren gen. Daarvoor staan het onderwerp en de Ufa U borg. CASTENRAY. Voorde lezing over paardenfokkerij van Ir. Timmermans bestond ongekend groote belang stelling uit geheel Noord-Limburg. Het volledige bestuur derHengsten- associatie Venray, Horst, Sevenum en Omstreken, benevens zeer vele leden merkten we o.a. op in de overvolle bondszaal te Castenray. De leiding van deze avond berustte in handen van den heer Emonds, die Ir. Timmermans speciaal verwel komde. Ir. Timmermans begon met te om schrijven, waarom het houden van hitten op sommige bedrijven vol komen verantwoord en gerechtvaar digd is. Verder behandelde spreker het in het middelpunt der belang stelling staande themakoudbloed of warmbloedpaarden. Om aan het slot zeer opzienbare theoriën bekend te maken omtrent voeding. Na een geanimeerde rondvraag sloot Voorzitter Emonds met wel verdiende dankwoorden aan den spreker. Nog deelde hg een en ander mede aangaande de komende ont-1 wikkelingsavonden der Jonge Boeren Vereeniging, groep Venray. YSSELSTEYN. In de zaal Janssen hield de Boerinnenbond alhier een feest vergade ring. De voorzitster opende met een welkom, waarna allen aan de Limburgsche koffie tafel- De geestelijk adviseur hield een lezing over: Parochie en pa rochianen, zulks naar aanleiding van het feit, dat het rectoraat binnen kort tot Parochie verheven wordt. Afwisselend werden enkele liedjes gezongen en een drietal kluchten opgevoerd. MERSELO. Het jaarlijks concert met tooneeluitvoering behoort weer tot het verleden. Was de belang stelling Zondagavond zeer matig te noemen, Maandag was de drukte enorm. De ruime zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. De verschillende muziekstukken werden onder leiding van den heer Mathieu Arts keurig ten gehoore gebracht. Het hoofdnummer „De Gestolen Juweelen" voldeed goed. Regisseur en spelers hebben alle eer van hun werk, al kunnen wij het niet verhelen, dat vooral het eerste bedrijf iets langdradig was. Het blijspel „Corruptie" bracht de lachspieren danig in beweging. Het werd eveneens keurig vertolkt. Onze beide vereenigingen kunnen met voldoening op hun goed geslaagd concert terug zien. FEESTVERGADERING BOERINNENBOND MERSELO. Verleden week Donderdag was hst een feestdag voor onze Boerinnen- bond. De dag werd ingezet meteen plechtige algemeene H. Communie, 's Avonds om 6 uur had een feest- vergadering plaats. Niettegenstaande het zeer slechte weer was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. De Voorzitster Mej. de Wed. Poels-Wismans, opende de bijeenkomst met de Christ, groet en riep de aanwezige leden een hartelijk welkom toe, speciaal de Geestelijke Adviseur, het bestuur van den Boe renbond en Jonge Boeren. Verder memoreerde Spreekster het vele nut wat de Boerinnenbond in haar 3-jarig bestaan reeds heeft afgeworpen o.a. het geven van een tweetal kook cursussen, bak- en slachtcursus enz. Een speciaal dankwoord bracht spreekster aan het bestuur van de Boerenbond, voor het schenken van het prachtige vaandel. Alvorens dit door de Zeereerw. Heer Rector plechtig werd gewijd, werd het lied gezongen van de Patrones van den Bond, de H. Oda. De Geestelijke Adviseur hierna het- woord verkrijgende, feliciteert de vereeniging hartelijk met haar mooie vaandel. Dit, aldus Spreker, moet het symbool zijn van trouwen aanhankelijkheid aan den Bond. Het moet voor U allen een spoorslag zijn zoo mogelijk nog meer voorde ver eeniging te doen. Intusschen komt Directeur Bemel- mans ter vergadering en wordt door de Zeereerw. Heer Rector hartelijk welkom geheeten. In een mooie rede legde de gewijde spreker de beteekenis van een vaan del uit. Vooral spoorde hij de leden aan trouw te blijven aan ons schoone geloof, trouw te blijven aan Maria. Hierna werd het vaandel gewijd. Ir. Bemelmans hierna het woord verkrijgende, sluit zich bg de felici tatie van de vorige Spreker aan. Dit vaandel is voor hem het symbool van eenheid en eenvoud in den boerenstand. In deze eenvoud zit voor ons een schoone les. Bewaar deze eenvoud en gij zult gelukkig leven. Heb uw beroep lief, want het is het schoonste vak op aarde. Hoe schoon is het in de natuur. Dank God, dat gij steeds in deze natuur moogt arbeiden. Als Hij ons in de natuur alreeds zooveel moois schenkt, hoeveel schooner zal dan de hemel zijn, wat ten slotte dan toch ons aller einddoel is; Twee groote midde len zijn in dit vaandel aangegeven, I de H. Eucharistie en de lieve Moeder Maria. Houdt dit steeds voor oogen, het zal U tot troost strekken in uw dikwijls zware beroep. Zie ook op naar het kruis en uw dagelijksche kruisjes zult gij met vreugde dragen. Helpt elkaar, draagt elkanders lasten en lusten en het schoone vaandel dat vandaag gewijd is, zal aan zijn doel beantwoorden. Een hartelijk applaus viel de ge wijde Spreker ten deel en namens de vergadering dankte de Voorzitster hem voor alles wat hij voor de boerenstand doet. Vervolgens wordt de vergadering een koffietafel aangeboden, welke alle eer werd aangedaan. De. afdeeling damestooneel onder leiding van Mej. Keltjens bracht ondertusschen enkele kluchtjes voor het voetlicht, die zeer in den smaak vielen. Vooral het stukje „Dito Dito" was een waar succes. De Geestelijke Adviseur was dan ook de tolk van de geheele ver gadering, toen hij de dames een hartelijk dankwoord bracht. Hij dankt verder de geheele Boerinnenbond voor het aanbieden van deze mooie avond. Met een enkel woord wijst hij nog op de komende Advent, opdat deze moge zijn een goede voorbe reiding voor het Kerstfeest. Tot slot dankt de Voorzitster allen die op eenigerlei wijze hebben bijge dragen aan het slagen van dezen avond. Met het lied „Aan U, o Koning der Eeuwen" was deze prachtige avond ten einde. Veemarkt te Horst. Totale aanvoer 275 stuks. Rundvee 69 stuks; 45 dragende koeien en vaarzen f 120180; 24 stuks vet vee, koeien 2022 ct., runderen 2225 ct., per kg., pinken van f 5080. Schapen 4 stuks van f 1012. Over het geheel stugge handel met iets lagere prijzen. Biggen 202 stuks van f 912. Handel redelijk, bij het sluiten dei- markt iets lagere prijzen. Er bestond voor deze markt, de jaarlgksche z.g. Allemansmarkt een buitengewoon groote publieke be- j langstelling. I Luem, Rlfch VOETBAli/ Gedurende Griendtsveen—K^,g( Griendtsveen-speierki met een H.-speV v zijn rechter-ondcft^u De gladheid b in groote hoofd^ voetbal-ongeluk. INBRAKEN tj o In den nacht i Zaterdag werd fee R.K. Jongensschool t Door het indruk achter het schoolde dieven het raam o lokaal en verder i kasten openbrekei n breekijzers. Ook desa bouwcursus werd ipe werd echter niets tei Bij K. Janssen, kk eens een poging^ Omstreeks 2 uurpe gewekt door geriiish van de slaapkajer waren met jalougn J. wilde de ongewas de vlucht jagen, dt ruiten aan den bimmi Hebben de dieven jat Of waren zij brutat] blik later probed om het venster uoj lukte niet. Door de marechtus wordt een onderz«k burgeruki maashees ex Gedurende de mtar geboren Johanna Cealesta, Hubertus Crooynan Overloon Johan Andre Ltai£ Maria CupVervtrg Karei Elisabeth, Henricus de Overloon Gertruda Ma^ Antoon Peeters— OVERLEDEN Gerardus Hendnku sen, oud 1 jaar, Qser Antonius Martisu: 18 dagen, Overloon. Petrus G. van Daiji jaar, Overloon. GEHUWD Mathias M. van Ne en Antonia Janss®, loon. A. H. HIIfE Maandag is tejN ouderdom van 84 ir« Weled. heer A. H.8i aanstaande figuur iit wereld op het ekle in het begin van 4zi In 1878 werdh >fd der O.L. Scbo hier met vriih ruim 34 jaar teh heeft hij eervol r'oor op 1 Juni 1912. In 1882 wercffij leeraar aan de Ijk te Venray en op JJ zijn benoeming is deze onderwijs-inriihl hoewel het ea wijs-instituut betref gelijk een katholiek i ontzettend c vier persone? WEERT VEFD: In den nacht v Maandag heeft te I de gem. Weert, 'n i plaats gehad, waarbi het leven zijn gekom Zondagavond hibl mannen n.l. Gielet, en Holskes een autor gië gemaakt en zin keer in de haven v fabriek gereden. Niemand heeft iés bemerkt. Maandajn schippers in de van de Zinkwitfam voertuig op den wal De vier jonge ma geveer van denzelf afkomstig uit Nedên zaten nog in den waj NIET AFB Het schijnt, dat ooi den internationalen zonder zorg beziet. 5 een aanmerkelijke k: ons leger in een of avontuur betrokken daarom wenscht ze in den korst mogelij te hebben. De ervarii dat we hopeloos acb wat de ontwikkelir ons luchtwapen als a satie en motorisath aangaat. Voor de z sterking van leger e uitgave van 53 jaren trjds beit^P onze weermacht En wat het geld bet Colijn blijkt ook ie man van groote alhn kleine middelen niet iets geweldigs te bei ons vernieuwde legt kóopen D.w.z. er fonds gevormd van de gewone publiek „Defensie" betaalt d schotten in 20 jaarl\ plus de rente terug, nieuwe vliegtuigen, he enz. nu maar niet n< als met vele stofz blijken te zijn, wann termijnen nog ma£ zijn verstreken COLIJN HOU 't Is te begrijpen van kom-af een n diende o.m. als kapi zóó trotsch is, nu wt leger krijgen, heeft kenbaar gsSsn feuille van Oorlog liever Koloniën weg last van beide port

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6