Gemengde Berichten het openbaar worden geopend in de vergadering van het College van Burgemeester en Wethouders. Aanbesteders hehouden zich het recht van gunning voor. Inlichtingen en model inschrij vingsbiljetten worden verstrekt ten kantore der Gasfabriek. Venray, 4 December 1935. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne verga dering van 28 November 1935 is vastgesteld het volgende besluit „Inachtneming van het voor schrift, vervat in het eerste lid van artikel 16 van het Motor- en Rrjwielreglement betreffende de verlichting van motorrijtuigen op meer dan twee wielen en inacht neming van het voorschrift, ver vat in het derde lid, aanhef onder a en b van artikel 62bis van dat Reglement ten aanzien van de verlichting van rijwielen op meer dan twee wielen, ingericht voor het vervoer van goederen is niet noodig binnen de bebouwde kom men der gemeente, ten aanzien van zulke motorrijtuigen of rij wielen stilstaande in het licht van een op ten hoogste vijf en twintig meter afstand aanwezige branden de lantaarn der openbare straat verlichting". En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 5 December 1935. Burgemeester en Wethouders vnd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. ST. NICOLAASFEEST. Donderdagmindag om 3 uur arri veerde in gezelschap van den H.E. Heer Deken per auto St. Nicolaas met Zwarte Piet aan de R.K. Bijz. Jongensschool in Venray-Dorp, waar de Heeren Onderwijzers denHoogen Gast onder het zingen der jongens ontvingen. Nadat de Sint in de hoogste klasse middelerwgl een bezoek bracht en daar zijn belooningen en vermanin gen uitdeelde, gingen de onderwijzers en onderwijzeressen met de kleinere klassen naar het St. Antoniuspatro- naat, waarvan de groote zaal dra gevuld was. Terwijl de kinderen uit volle borst zongen „Vol verwachting klopt ons hart, wie de koek krijgt, wie de gard", kwam St. Nicolaas binnen, die met den H.E. Heer Deken, Kapelaan Linssen en Pater Directeur plaats nam op het podium. Zwarte Piet plaatste zich met zijn roede dreigend achter St. Nicolaas, die zijn algemeene tevredenheid over de Venraysche jeugd uitsprak, maar... enkele moesten toch apart behandeld worden. Gelukkig viel het nogal mee en begon de Sint met de extra braven, die hij een pluim op den hoed stak, maar als hij verder in zijn boek keek en op de zwarte bladzijde namen las, liet Hij de boosdoeners bij zich komen en vermaande hen in het komende jaar beterschap te toonen, anders... St. Nicolaas, moest Zwarte Piet nu al kalmeeren, die geloofde blijk baar niet veel van die belofte en zou de boosdoeners maar in den zak stoppen. St. Nicolaas wou het echter dit jaar nog eens aanzien. Nu men tegenwoordig zulke rare huizen bouwt en de schoorsteen soms heel hoog naast de huizen uit steekt, was het paard van de goede Sint met zijn rechterachterpoot in zoo'n schoorsteen terecht gekomen. Zijn paardje had zich dan ook be zeerd en kon daarom zoo goed niet vooruit, zoodat de Sint, die vannacht nog zóóveel doen moet, niet lang kon blijven. Hij wekte alle jongens op wat brood in hun klompje te doen, dan zou het paardje gauw beter zijn. Alle jongens beloofden dit. Nadat de Sint de jongens nogmaals aangespoord had flinke kerels te worden, verzocht hij hen naar school terug te gaan, waar geen enkele klas of jongen vergeten was en allen een verrassing op hun plaats zouden vinden. Onder blijde kinderzang verliet de Sint de zaal om zijn werk aan te vangen, dat zoovele verlangens ver vullen zal na nog één nacht slapen. Een hartelijk woord van dank voor de organisatoren van dit feest is zeer wel op zijn plaats. GEVONDENEen beursje en een rozenkrans. Inlichtingen Marechausséekazerne. GEVONDEN3 rij wiel plaatjes en een huissleutel. Inlichtingen Gemeentepolitie. Op de Woensdag alhier gehou den jaarmarkt werden aangevoerd ruim 70 stuks rundvee. Dragend vee van f 140 tot f 210. Gust vee van f 60 tot f 110. Biggen van f 10 tot f 12. De markt was zeer druk bezocht.' VOLKSONTWIKKELING. Maandag j.l. hield de Weled.gestr. Heer Mr. V. Haessaert in de goed bezette zaal van het St. Antonius- patronaat een lezing over het leven en strijden der Vlamingen in de loopgraven aan den Yser. Het was muisstil in de zaal, zóó had de spreker de aandacht van zijn gehoor. Spreker deed ons de verschrikkin gen van den oorlog zien en verklaar de daarbij de gegeven lichtbeelden. Zoo vaak ziet men dergelijke plaat jes in de geïllustreerde bladen, doch men geeft zich dan geen rekenschap van de omvang der ellende en van het lijden. In de verschrikkingen van den oorlog heeft men een duidelijker inzicht gekregen. Neem daarbij nog het lijden van het" fiere Vlaamsche Volk, dat in het bijzonder te lijden heeft gehad in zgn volksbewustzijn, en gij kunt met aandacht bidden van den oorlog, verlos ons Heer. I De Spreker deed zich kennen, als een echte Vlaming uit de school van den grooten Gezelle, die de liefde voor hun geboortegrond den Vla mingen bijbracht. Hij verklaarde dan ook, dat het welkomstlied„De Vlaamsche Leeuw", gezongen door een kinderkoor onder leiding van den Heer van Heyster, hem zeer ontroerd had, wijl het reeds zoo lang geleden was dat hij het hoordehij voelde zich bgna „thuis" al was hg dan nog maar in het hem stamverwante Limburg. VALK-REVUE. Schreven we in een der laatste revue's dat De Valk op eigen veld tot goede dingen in staat was, Zondag tegen Montagnards werd dit bewezen. In vorige wedstrijden bleek, dat er aan De Valk's scoring-machine iets haperde. Zondag scheen dit de fect onder handen te zijn genomen, want lustig werd er op los gescoord. Hoewel de weersgesteldheid verre van ideaal was, omzoomden honder den toeschouwers het Valk-terrein. Zij hebben dan ook van een span nende en aantrekkelijke wedstrijd kunnen genieten. Wat een gejuich steeg er op, toen de Valken zich uit een omklemming wisten los te werken en in de laat ste tien minuten de beide winnende goals wisten te scoren. Met een 42 nederlaag keerden de jongens uit Bergen huiswaarts, hun onge slagen record bestaat dus thans niet meer. Technisch was Montagnards beter, doch De Valk speelde enthousiaster en dit bezorgde hun de overwinning. Wordt door de Venrayers steeds met diezelfde geestdrift gespeeld, dan zullen zij zich wel weten te handhaven in den I.V.C.B. De Valk 3 boekte een verdienste lijk gelgk spel tegen Broekhuizen- vorst 2 (22). Zondag 15 December de wedstrgd van het seizoen n.l. De ValkHVC. De twee kampioenscandidaten van verleden jaar. DE KLEINE BOER. In het Patronaatsgebouw alhier hield de Zeereerw. Heer Bemelmans, geest. adv. van den L.L.T.B. op ver zoek der Fed. van Jonge Boeren, een lezing over „de kleine boer". Een groot aantal belangstellenden waren aanwezig toen de Voorzitter de heer Emons uit Castenray, allen het welkom toeriep, speciaal den spreker van dezen avond rector Bemelmans, die zal behandelen het onderwerp„De kleine boer", dat in ieders belangstelling staat en naar spreker hoopt, meer voor gedaan zal worden. Na opening met den Chr. groet is het woord aan den Zeereerw. Heer Bemelmans. Deze begint met er op te wijzen wat onder klein bedrijf dient ver staan te worden. Bij het aantal H.A. krijgt men al direct verschil, nl. of de grond gebruikt wordt voor graan bouw of tuinbouw, de grondsoort klei of zand is. Men is gegaan tot 5 H.A. rekening houdende met grondstof en of hij niet meer een loonend bestaan bied. Er wordt niet bedoeld die bedrijfjes, die nog andere inkomsten halen uit nevenbedrgven, winkel of andere zaak, doch die uitsluitend moeten leven van hun grond, dus ook geen inkomsten hebben door bij andere boeren te gaan werken. Stelt men zich de vraag of dat een groote groep is dan is het ant woord, ja. Volgens de statistiek waren er in 1930 bedrijven boven 1 H.A. 234000 en hiervan van 1 tot 5 H.A. 110000, ofwel ongeveer de helft. Er is dus zeker een landsbelang mee gemoeid of ze ten onder gaan of niet. Vooral is het nog voor ons katho lieken van belang, daar de meeste kleine bedrijven in het Zuiden des lands gelegen zijn. Er is een rapport verschenen van een regeeringscom- missie over het kleinbedrijf, die tot de uitspraak komt, dat deze een landsbelang zijn en wel om de vol gende redenen Op de eerste plaats het getal. Op de tweede plaats het platteland levert de gezondste menschen, het geen spreker nader aantoont. Op de derde plaats, het geeft de men schen gelegenheid door eigen wils kracht te komen tot eigen bezit hetgeen stemt tot rust en orde. Op de vierde plaats, verminderd de tegen stellingen, als de kleine boerenstand zich wat kan helpen. Men voelt zich een stand. Op de vijfde plaats nog om economische redenen nl. ontgin ning in het klein, zoodat men terecht kan eischen dat de Staat zich die groep aantrekt. Uitvoerig behandelt spreker dan de ontwikkeling der kleine bedrijven. Verschillende commissies hebben vroeger het vraagstuk bestudeerd. De commissie van 1906 kwam tot de conclusie, dat ze een groote kracht waren voor de welvaart van Neder land. Wat de ontwikkeling van het kleinbedrijf betreft gaat spreker terug naar de vorige eeuw en wees er daarbij op hoe aanvankelijk akker bouw hoofdzaak was en daarnaast pas de veeteelt kwam. Door het afzetgebied in de ons omliggende industrielanden werden de prijzen der veeteeltproducten steeds hooger, waarom men zich daarop meer en meer ging toeleg gen. Dit was toen alles goed ging. Totdat de crisis kwam met uitvoer verboden, het dalen van den wereld- prijs enz. er niet meer loonend te produceeren was, hetgeen spreker met cijfers aantoont. De Staat moest gaan steunen maar hoe De producten van den akkerbouw was het gemakkelijkste, de veeteelt was moeilijker, doch hierdoor werden de kleine bedrijven de dupe, hetgeen spreker uitvoerig aantoont, waarbij hg tevens er op wijst, wat echter door het werk der crisisorganisaties voor de kleine be drijven is bereikt, (biggenmerken, veebeperking, aardappelbouw enz.) Tevreden aldus spreker kunnen we echter nog niet zijn. Met cijfers uit Land en Vee van het Boekhoudbureau toont spreker aan, hoe gering de netto opbrengst is. Wat moeten we doen om de kleine boer te redden De eenigste weg is volgens de Zeereerw. Heer Bemelmans zorgen dat de veeteeltproducten loonend in prijs worden. Noodig zal blijven be perking, doch de kleine boer zal dan moeten hebben een normale veesta pel, zooals vroeger. We moeten allen bekrimpen, doch dan zijn de kleine bedrijven van ver dwijnen gevrijwaard. Eer het zoover is zou hen een toeslag op de eerste 1000 Kg. producten (rogge enz.) kunnen gegeven worden. Komen ze aan de werkverschaffing, dat zou voor die menschen een ramp zijn, Bovendien zou dit voor den Staat geld kosten. Veel beter is dan ook totdat ze zichzelf zooals bovenver meld konden helpen, hen een uitkee- keering te geven. Met vertrouwen te hebben op God eindigt spreker zijn mooie uiteenzet ting. Nadat nog enkele vragen beant woord waren, werd den avond door den voorzitter, na een hartelijk dankwoord tot spreker gericht te hebben, gesloten. LEUNEN. Woensdagmiddag is alhier brand ontstaan in de schuur der boerderij „Trynesplaats" van F. Janssen. De daarin aanwezige oogst, machinerieën enz. werden door het vuur vernield. De brandweer wist de woning te behouden, wat moeilijk was, daar deze gedeeltelijk met stroo gedekt is. Tot laat in den avond moest de brandweer actief blijven. OIRLO. Blijkens achterstaande advertentie komt de Heer Dinghs hier een lezing houden. De Heer Dinghs is op de hoogte van alle Crisiswetten en de toestand van den Landbouw. Wie den Heer Dinghs kent, wil hem ook hooren. Allen zijn welkom. HOLT HEES-SMAKT. Evenals andere jaren zal St."Nicolaas weer een bezoek brengen aan ons dorpje en wel morgen Zondag 8 December. Bij den Zondag alhier gespeelde competitie-wedstrijd H. S. V. V. I Wanssum II had den speler Hendriks uit Wanssum het ongeluk zijn enkel te breken. Hij werd op last van Dr. Vercaute- ren naar het Ziekenhuis te Venray overgebracht. HOLTHEES. De nieuwe brug over de „Vierlingsbeek" nabij de spoor wegovergang alhier is thans gereed. Deze vernieuwing is tevens een verbetering. Door de autobestuurders zal dit dan ook worden toegejuicht, aangezien die zoo gevaarlijke bocht geheel is weggenomen. BELANGRIJKE ARRESTATIE TE VIERLINGSBEEK. In den nacht van 2 op 3 Decem ber werd door den gemeente-veld wachter te Vierlingsbeek op heeter- daad een zwervend Duitscher betrapt, welke aan de villa van Dr. Reijers aldaar diefstal had gepleegd en zich juist aan de woning van den heer Soree oriënteerde, blijkbaar met de bedoeling, opnieuw inbraak te plegen, toen hij door genoemde veldwachter van Helden werd betrapt. Hij werd onmiddellijk in arrest ge steld en daarna aan een streng ver hoor onderworpen. Nadat de door hem te Vierlings beek gepleegde diefstal had bekend, werd door veldwachter van Helden te Vierlingsbeek en veldwachter Schrader te Maashees het onderzoek voortgezet en bleek al spoedig, dat met hem een goede aanhouding was gedaan. Bij onderzoek werden op hem en elders meerdere van diefstal afkom stige goederen gevonden, o.a. van een gepleegde inbraak te Venray, waarom hij op transport werd gesteld naar de Kon. Marechaussée aldaar voor onderzoek. Donderdagmorgen is hij weer naar Vierlingsbeek getransporteerd, aan gezien vaststaat, dat deze de per soon is, die Noord-Limburg en het Land van Cuyk door inbraken onveilig maakte. Na afdoend onderzoek zal hij ter beschikking van den Officier van Justitie te Den Bosch worden gesteld. YSSELSTEYN. Den laatsten tijd is men druk in de weer, om het uiterlijke en ook het inwendige van onze kerk te verfraaien. Zoo is er thans voor den ingang een stoep en een afrastering ver schenen, die aan den entrée een heel ander aanzien geven. Ook heeft het Kerkbestuur besloten in de kerk centrale verwarming aan te leggen. Om de benoodigde gelden bijeen te brengen, hield de Z.E. Heer Rec tor reeds een rondgang door het Rectoraat. Tegen Kerstmis hoopt men ze in gebruik te kunnen ne men. Vooral voor ouden van dagen en voor hen die een grooten afstand moeten afleggen, zal de verwarming heel welkom zijn. Ook wordt nog overwogen de kerk electrisch te verlichten. HOLTHEES. Dinsdag 10 Dec. zal in de zaal van F. Bonants een le zing met lichtbeelden worden ge houden over het Missiewerk der E. E. P. P. Kruisheeren onder de Azanden in Congo en de Roodhuiden in Minnesota, 's Middags 2 uur voor kinderen en 's avonds 6 uur voor dames en heeren toegankelijk. Gezien dit mooie en nuttige doel, wordt vooral 's avonds een groot aantal bezoekers verwacht. Nieuwe enveloppenfabriek. Te Well (L.) wordt binnenkort een nieuwe fabriek opgericht en wel een enveloppenfabriek Koverto. Deze enveloppenfabriek zal geëxploiteerd worden door de fa. Kessels en Kwanten. Einde Februari of begin Maart zal de fabriek gereed zgn. De fabriek wordt gevestigd aan den rijksweg nabg de tramhalte. De Maas wast. Door den aanhoudenden regenval tijdens de laatste dagen is de Maas flink gewassen. In het laatste etmaal steeg ze bg de sluis, in de Weerd te Roermond nog 36 c.M. en kwam van 16.70 M. op 17.06 M. N.A.P. De uiter waarden beginnen hier en daar onder te loopen. Ook uit 't Zuiden wordt een snelle was gemeld, die thans weer in langzaam tempo afkomt. Te Maastricht steeg de rivier Maandag 1.56 M. en Dinsdag nog 43 c.M. De stuw in de Weerd bij Roer mond is gestreken. Te Luik, Borgharen, Belfeld, Sara- beek en Grave zijn de stuwen even eens gestreken. HORST. A. s. Zondag 8 December zal via den zender Huizen een Hoog mis vanuit de Parochiekerk worden uitgezonden. Door 't Kerkelijk Zang koor zal worden uitgevoerd de wis selende gezangen van het Feest van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, terwijl de vaste gezangen door de gezamelijke geloovigen zullen worden uitgevoerd. De predicatie op dien dag zal worden gehouden door den Eerw. Pater Vollaers S,J., leeraar aan het St. Aloysiuscollege te Den Haag. De zendtijd is van 10. tot 11.20 uur. VENLO. Bij de mededeeling van de ontslagname van het arbeiders gemeenteraadslid den heer V. Til- mans, werden door den voorzitter op de Woensdag te Venlo gehou den raadsvergadering woorden van dank aan zgn adres gericht voor de werkzaamheden in 't belang van de gemeente verricht. De op volger de heer G. F. van Boxtel, werd daarna geïnstalleerd als lid van den Raad. De Raad stelde vast niet te wil len medewerken aan de salarisver lagingen van politiepersoneel, diverse ambtenaren, werklieden en gemeente- personeel, welks doorvoering van koogerhand wenschelgk wordt ge acht. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot het aangaan van kas- geldleeningen voor 1936 tot een maximum van f 400.000. Voor aanleg van rioleering in het Craneveld werd een crediet van f 10.400 uitgetrokken. STEEKPARTIJ MET DOODE- LIJKEN AFLOOP. De Officier van Justitie te Roer mond eischte Dinsdagmiddag een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren tegen den 50-jarigen H. H. C. uit Thorn, die op Kermis- Zondag van dit jaar den 26-jarigen Jan Wolters zoodanig met een mes stak, dat het slachtoffer enkele dagen later overleed. DOOR VALLEND GESTEENTE GEDOOD. Woensdagavond is in de onder- grondsche werken van de mijn „Wil lem Sofia" te Spekholzerheide de ongehuwde houwer W. J. Sliepen uit Simpelveld door afvallend ge steente getroffen en gedood. Vermelding verdient, dat op ge noemde mijn sinds drie en een half jaar geen doodelrjk ongeluk meer is voorgekomen DE VALSCHE GEBOORTE AANGIFTE. De 37-jarige arbeider H. H. S. uit Venlo stond Dinsdag voorde Roer- mondsche Rechtbank terecht terzake, dat hg op 2 October j.l. bij den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand zijner gemeente aangifte had gedaan van de geboorte van een zoon. Spoedig bleek echter, dat de ge- heele geboorte verzonnen was en het verdachte enkel en alleen te doen was geweest, om wat meer steun te krijgen. Verdachte ter zitting verschenen, verklaarde te hebben gehandeld uit armoede; de buitengewone ernst van het feit de wet stelt er maxima vijf jaar op had verdachte volgens zijn zeggen niet ingezien. De eisch van den Officier van Justitie luidde drie maanden ge vangenisstraf, terwijl de verdediger Mr. P. Tripels ook van oordeel was, dat verdachte tot een dergelijk ver- grgp alleen is gekomen, gedwongen door den nood der tijden. Verdachte heeft vijf kinderen te verzorgen, het zesde werd verwacht en door nu deze aangifte „een week te vroeg te doen" ontving hij die week f 1.50 meer aan winkelwaar, iets wat verdachte voor zijn gezin bg een netto-steun van f 4.88 wel kon gebruiken. Pleiter is van oordeel, dat verdachte voor een uiterste clementie in aanmerking mag komen. Nadat verdachte nog heeft beloofd, dat hem zoo iets niet meer zal over komen, werd de uitspraak bepaald op 17 Dec. a.s. DE BRUG OTER DEN MOERDIJK. Donderdagmorgen is de zesde overspanning van de nieuwe duizend meter lange brug over den Moerdijk geplaatst. Nu behoeven er nog slechts vier te volgen en dan zal dit grootsche karwei, waardoor een nieuwe ver binding tot stand zal zijn gekomen tusschen Noord en Zuid een feit zijn geworden. Intusschen zal dit echter nog wel een aantal maanden duren, want naar aan de Maasb. werd medege deeld, zal de zevende overspanning eerst in Maart van het volgende jaar worden geplaatst. In de maand Juli 1936 zal de nieuwe brug over het Hollandsch Diep vermoedelijk voor het verkeer worden opengesteld. VERDUISTERING DOOR NOTARIS- De Bredasche rechtbank veroor deelde Donderdag den ex-notaris P.uit Bergen op Zoom wegens het plegen van verduisteringen tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De eisch was 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. ALCOHOL EN SNELVERKEER. Een caféhouder te Den Haag was gedagvaard voor de kantonrechter, mr. Van Haeften aldaar. Op 2 September j.l. heeft hij een auto bestuurd, terwgl hij onder in vloed van sterken drank zou heb ben verkeerd en de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen, hem on geveer een jaar geleden voor een dergelijk feit voor den tijd van één jaar was ontzegd. De ambtenaar van het O.M. mr. Hollander, betreurde het, dat de nieuwe Verkeerswet nog niet kan worden toegepast, welke de moge lijkheid opent personen als verdachte, die een gevaar op den weg zijn, voor den tijd van tien jaar de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen, te kunnen ontnemen. Spr. noemde het feit buitengewoon ernstig. De vorige veroordeeling, toen den O. één week hechtenis werd opgelegd en één jaar ontzegging, heeft blijkbaar haar uitwerking op verdachte ge mist, want binnen den gestelden ter mijn maakt hij zich opnieuw aan een dergelijke ernstige overteding schul dig. Mr. Hollander eischte twee maan den hechtenis en twee jaar ontzeg ging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen, conform wel ken eisch verdachte werd veroordeeld. NIET NUCHTER OP DEN MOTOR. Bg verstek werd behandeld de zaak tegen zekeren M. te Den Haag. M. heeft met een motorrijwiel op de Weteringkade te Den Haag ge reden. Hg slingerde evenwel over den weg, zoodat een agent van politie hem sommeerde te stoppen. De man gaf echter gas, maar onge veer 20 meter verder kwam hij te vallen. Bij zijn aanhouding bleek hij sterk onder invloed van alcoholhoudenden drank te verkeeren. Overeenkomstig de vordering van den ambtenaar van het O. M. ver oordeelde mr. van Haeften verdachte bij verstek tot 1 maand hechtenis en 1 jaar ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen. DE VERLOREN f 16.000.— De politie aan het bureau Groote Pauwensteeg te Rotterdam heeft in den loop van Woensdagavond den 17-jarigen bediende, die Woensdag morgen een bedrag van f 16.000 is kwijt geraakt, gearresteerd. De houding van den jongen tijdens zijn verhoor en de raadselachtige omstandigheden, waaronder het geld verdween, waren hiertoe de aanlei ding. De jongen moest, zooals wij reeds meldden, voor zijn patroon het geld innen en had het, zooals hij nader hand verklaarde, in den zak van zijn regenjas gestoken. Op de Gedempte Bierkade aangekomen was hij de bankbiljetten kwijt. MOORD IN DE TRAM TE ROTTERDAM. EEN MAN DOODGESTOKEN. Woensdagnacht heeft zich in de Posthoornsteeg te Rotterdam een drama afgespeeld. Op de tram werd een ongeveer 32jarige schipper door zijn gewezen 27jarigen knecht doodgestoken. De man vluchtte, doch werd door publiek en den trambestuurder ach tervolgd en door den laatste gegre pen. Een lid van den R. K. Eerste Hulpdienst heeft den gewonde nog geholpen, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Nader wordt nog gemeld Ofschoon het 't plan van den knecht was om den schipper op de werf op te wachten, wilde het toeval, dat hij op den tramwagen van lijn 3 sprong, waar juist de schipper met zijn vrouw op 't balcon stond. De knecht voegde den schipper nog eenige woorden toe, trok een dolkmes en trof hem in de hart streek. De getroffene zonk ineen. De dader wist inmiddels van de tram te springen en nam de vlucht. Hij werd echter achtervolgd en op de Wijnhaven wist men hem aan te houden. Het slachtoffer is per ziekenauto naar den Coolsingel vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. De dader heeft een bekentenis tegen over de politie afgelegd, waarbij hij zeide niet de bedoeling te hebben gehad den schipper te dooden. NEDERLANDSCHE AMBULANCE NAAR ABESSYNIË. Op enthousiaste wijze is Dinsdag aan de leden van de Nederlandsche Ambulance naar Abbesynië, die met het m.s. „Kota Radja" van den Rot- terdamschen Lloyd naar Djiboeti vertrok, uitgeleide gedaan. H. K. H. Prinses Juliana, vele auto riteiten en de familieleden van de deelnemers hebben ondanks de felle koude tot het laatst het vertrekkende schip nagewuifd en dit afscheid is wel een bewijs geworden van de groote belangstelling, die het geheele Nederlandsche volk voor zijn afvaar diging naar het oorlogsterrein, waar zg den goeden naam van Nederland ongetwijfeld in eere zal houden, aan den dag legt. DE INBRAAK TE WEERT. De Roermondsche rechtbank deed Dinsdag uitspraak in de strafzaak tegen den 22-jarigen P. H. H. en den 21-jarigen smid H. C. M. S., beiden uit Weert. Op 19 November hadden zij terecht gestaan, verdacht van diefstal in vereeniging bg den bakker F. Boeken te Weert, gepleegd op 15 September j.l. De rechtbank veroor deelde beide verdachten tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrex van het voorarrest. De eisch was voor beiden 2 jaar gevangenisstraf. DE CHINEEZEN VAN EUROPA CIJFERS, DIE SPREKEN. Cijfers zijn dor, zegt me*i. Toch gaan we er hier een paar geven, die interessant zijn en zeer leerzaam. Eerst over het opiumverbruik door de Chineezen. In China geven de Chineezen jaar lijks meer dan 250 millioen gulden uit aan opium en in Indië meer dan 25 milloen gulden. En nu over ons onderwijs. Dat kostte in 1934 rond 134 milloen. Voor sigaren, sigaretten en tabak gaven wij in 1931 uit 176i/j millioen gulden. In 1931 gaven wij voor wijn, bier en gedistilleerd de som uit van 158 j millioen. Duswij geven aan onderwgs minder, aan alcoholica meer uit dan 't reusachtige China aan opium! I Zijn wij dan toch de Chineezen van Europa Hun trots In zijn altijd lezenswaardige „Uit vallen" in de N.V.Crt. vertelde de redacteur dezer dagen een geschiede nis, die we gaarne aan onze lezers voorzetten Een jonge vader en moeder zullen voor het eerst uit wandelen gaan met hun baby. De baby is op z'n Paaschbest uitgedost in de herfst. De wagen is fonkelnieuw. Stroomlijn laatste mode. Dat hoort er tegen woordig zoo bij. Ook voor kinder wagens. Vroeger konden alle kinderen van een groot gezin met één wagen toe. Nu moet er voor elk kind een nieuwe wagen zijn. Volgens de laatste mode. Elk jaar een andere. De wereld is gek. Om de groote gezinnen 't lastig te maken. De jonge ouders zijn zeer gelukkig, en nog meer trots op hun zoon. Als een pauw loopt de moeder achter de wagen. De vader tracht zoo eveneens naast de kinderauto te loopen, maar 't lukt 'm niet te best. Da's net als wanneer je voor 't eerst je winterjas uitlaat, dan weet je niet waar je met je handen moet blijven. Hg had altijd gearmd geloopen, maar nu moest hij alleen door 't leven laveeren. Dat valt niet mee zoo voor 't eerst naast 'n kinder wagen. Maar hij was toch zeer ge lukkig, over-gelukkig. En wat lachten de menschen toe, als ze hen zagen. Iedereen lachte. Of zij ook begrepen hoe gelukkig zij waren. Toch wel mooi, dat anderen je zoo de vreugde gunnen. De gemeenschap is Dog zoo slecht niet. Er is nog saamhoorig- heids- en sociaal gevoel, liefde voor elkaar. Iedereen was blij om hun geluk. Nu, ze hadden reden om trots te zijneen jongen van negen en een half pond en dat voor een baby, die pas een maand oud is. 't Was gewoon weg enorm. Zij liep te glunderen en minzaam te knikken tegen al die lachende menschen, hij groette heel joviaal. Ja, die was van hen Toen ze echter hun buurt uit waren en veel menschen tegenkwamen, die ze niet kenden, zagen ze, hoe deze ook lachten. Soms zelfs het uit proestten. Dat was eigenaardig. Zij liep nu als een kalkoen achter de wagen. Hij als een schuldige jongen er naast. Daar zagen ze een goede kennis. Die klampten ze aan. Deze moest natuurlijk kijken naar hun trots Ja, hij prees hem. „Maar", zoo zei hij, „je hoeft toch niet zoo er mee te koop te loopen." ,Hoe bedoel je dat vroegen ze angstig verbaasd. „Kijk maar eens voor op je wagen." Ze keken. Daar hing nog 't bordje van de winkel op„Neerlandsch fabrikaat." Weg dat kaartje. En naar huis. Daar brak het eerste onweer los. Hij had dat moeten zien. Zij had dat moeten zien. Enfin, u weet wel... Het duurde een heele poos eer ze weer samen gingen wandelen. MASSAGRAVEN ZONDER OORLOG. EEN SOMBERE STATISTIEK. De Volkenbond heeft zoojuist een statistiek gepubliceerd. Nu is dit op zichzelf niets bijzonders, als men aan de geweldige hoeveelheid ge schriften denkt, die het Geneefsche instituut elk jaar het licht doet zien. Deze statistiek moesten de lei dende staatslieden dezer wereld echter eens zorgvuldig en ernstig bestudeeren, ja men moest zich met deze statistiek vier weken lang in volkomen afzondering begeven. Deze statistiek vertelt namelijk in zakelijk droge getallen, dat in het jaar 1934 2.4 millioen menschen verhongerd zijn, verder dat 1.2 millioen menschen uit gebrek aan voedingsmiddelen zelfmoord gepleegd hebben en dat een vierde gedeelte van alle aardbewoners, dat wil dus zeggen 400500 millioen menschen, niet,voldoende te eten hebben! Men kan zonder meer aannemen, dat deze gruwelijke cijfers met de uiterste voorzichtigheid berekenden eerder te laag dan te hoog zijn. Men mag verder als hoogstwaar schijnlijk aannemen, dat deze cijfers voor het jaar 1935 nog erger zullen uitvallenmen behoeft slechts aan de geweldige gebieden in Azië te denken, waar hongersnood geleden wordt en aan de honderdduizenden, die onder de terreur van het Sovjet regime den hongerdood sterven, om van sommige landen in Europa maar niet eens te spreken. Terzelfdertijd bestaat echter het feit, dat in andere deelen van de wereld groote hoeveelheden levens middelen, zooals graan en koffie, verbrand of in zee geworpen wor den, omdat zij onverkoopbaar zijn. Onverkoopbaarterwgl millioenen en nog eens millioenen in de wereld om brood roepen i Vóór den oorlog was een hongers nood in een of ander deel van de wereld een sensatie, die internatio nale hulpacties van grooten omvang tengevolge had. Thans in het tijdperk van hooge tolmuren neemt men iets dergelijks even onverschillig op als den zelf moord van een deugniet in het park van het Casino van Monte Carlo DOODELUKE AANRIJDING. Op den weg van Borne naar Weer-

Peel en Maas | 1935 | | pagina 2