TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Venray, Zingend door het leven Zaterdag 23 November 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 47 gehouden op Dinsdag 22 October 1935, nam. 4 uur. Voorzitterde heer O. L. P. VAN DE LOO, burgemeester. Secretarisde heer A. F. M. VAN HAAREN. Afwezig met kennisgeving de heer J. C. H. Vermeulen. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna aan de orde isnotulen der vergadering van 3 September 1935. De VOORZITTER zegt, dat bij het afdrukken der notulen in de courant de navolgende zin is uitgevallen„Het kohier der trottoirbelasting wordt vervolgens vastgesteld tot een bedrag van f 839.24." In de officieele notulen is deze regel echter wel opgenomen. De notulen worden hierna ongewijzigd vastgesteld. De VOORZITTER leest daarna voor het proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-Ontvanger over het 3de kwartaal 1935, waaruit blijkt, dat op 27 September 1935 het totaal der inkomsten bedroeg f 694805.39, het totaal der uitgaven f 602118.31, zoodat op 27 September in kas was f 92687.08. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Dan is aan de ordevaststelling der vergoedingen ten behoeve der bijzondere lagere scholen over 1933, overeenkomstig het bepaalde bij de artikelen 101 en 103 der Lager-Onderwijswet 1920. De VOORZITTER deelt mede, dat de vergoeding eerst kan worden bepaald, als de rekening over het desbetreffende dienstjaar is vastge steld. Dit is geschied en overeenkomstig de gelijksoortige openbare school bedraagt de vergoeding per leerling f 6.47 en is het totaal bedrag voor het St. Joseph-gesticht f 900.05; voor de Bijzondere school Venray- Kom f 3066.78; idem Oirlo (Jongensschool) f 595,24; idem Oirlo (Meis jesschool) f 556.42; idem Leunen (Meisjesschool) f 501.425; idem Leunen (Jongensschool) f 501.425; idem Castenray f 782.87; idem Oostrum f 776.40; idem Ysselsteyn f 854.04; idem Merselo f 744.05; voor school A der Zusters Ursulinen f 1931.295; voor school B der Zusters Ursulinen f 1305.32 en voor school Veulen f 504.66, Wordt algemeen goedgevonden. Hierna worden aangeboden: a. het verslag der Brandweer over 1934. b. het Gemeente-verslag over 1934. c. het finantieel eindverslag der Commissie van beheer voor de ontwatering van gronden in Westelijk Noord-Limburg. Wordt algemeen goedgevonden deze verslagen voor de leden ter Secretarie ter inzage te leggen. Vervolgens wordt op zijn verzoek, wegens vertrek uit de gemeente, aan den Hoogeerw. Heer P. J. Thielen, pastoor-deken te Venray, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als lid van het Burgerlijk Armbe stuur, onder dankbetuiging voor de diensten als zoodanig bewezen. Dan is aan de orde: benoeming van een lid van het Burgerlijk Arm bestuur, in de vacature Deken Thielen. Op voorstel van den VOORZITTER wordt bg acclamatie benoemd de Hoogeerw. Heer W. Berden, pastoor-deken. Hierna wordt behandeld het voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling der begrooting dienst 1935. De VOORZITTER leest de voorgestelde wijzigingen voor. De heer ODENHOVEN vraagt of thans de bijdrage van het Nationaal Crisis-Comité ook over de Gemeente-rekening moet loopen. Vroeger was dit toch niet Juist, zegt de VOORZITTER, dat is een nieuw voorschrift. De heer ODENHOVEN vindt de kosten voor de opritten van en naar het woonwagenkamp nogal hoog. De VOORZITTER zegt, dat hieronder ook begrepen zijn de kosten voor het in orde maken van het kamp. De heer MILLEN zegt, dat de stal nog niet klaar is, terwijl de Ver- eeniging tot bescherming van dieren, die nu jaarlijks f 10.bijdraagt, de kosten voor den stal reeds heeft ontvangen. Neen, antwoordt de VOORZITTER, de Gemeente bouwt den stal zelf. Deze f 400.zijn in hoofdzaak noodig voor den aanleg van den weg op het terrein en de in orde-making van het terrein. Wat er nog over blijft, kan besteed worden voor den stal, die de gemeente zelf moet bouwen en die misschien nog wel iets meer dan f 400.zal kosten, want als we geen degelgken stal maken, kunnen we er beter geen maken. De Vereeniging ontvangt dus niets. Wel heeft zij toegezegd geduren de 10 jaren een som van f 10.hiervoor aan de gemeente te zullen betalen. De voorgestelde wijzigingen en aanvullingen worden hierna algemeen goedgevonden. Dan komt in behandeling het voorstel van B. en W. tot het aanvaar den van kosteloos ter beschikking gestelde strookjes grond van diverse eigenaren, gelegen langs de Veldstraat en de Wilhelminastraat. De VOORZITTER brengt dank aan de eigenaren, die den benoodigden grond voor verbreeding van wegen in het uitbreidingsplan gratis heb ben afgestaan aan de gemeente en stelt den Raad voor deze afgestane gronden te aanvaarden. Wordt algemeen goedgevonden. Hierna schorst de VOORZITTER de openbare vergadering en gaat de Raad in geheime vergadering over. Na heropening der vergadering stelt de VOORZITTER aan de orde: Voorstel van B. en W. tot aankoop van twee perceelen grond, groot 40.30 aren en 1.60 aren, gelegen aan den Oostsingel en de ontworpen Oranjestraat, van P. Minten. Wordt algemeen goedgevonden dezen grond aan te koopen voor f 2200.—. Nog wordt algemeen goedgevonden een bedrag van f 7000.ter leen te verstrekken onder verband van eerste hypotheek aan Pa. J. R. Peeters te Venray, tegen een rente van 41/* pCt. Dan is aan de orde: Voorstel van B. en W. tot intrekking van het besluit van den Gemeenteraad van 17 Juli 1934, tot goedkeuring van de verdere huurverlaging der met rijkssteun gebouwde woningen der Bouwvereeniging „St. Oda" met f0.25, zulks met ingang van den datum, waarop de huren der woningen van de Bouwvereeniging „St. Oda" met 25 pCt. worden verlaagd en deze gebracht worden op f 3.15 voor 4 woningen; f 2.80 voor 8 woningen; f 2-40 voor 18 woningen en f 2.25 voor 6 woningen en de woningen der Bouwvereeniging „Volkshuisves ting" worden verlaagd met f 0.50 en gebracht op f 2.65 per week, waar voor dan de Rijksbijdrage wordt verhoogd en waarbij dan de gemeente 1 derde van de verhooging zal moeten voegen. De VOORZITTER zet dit voorstel nader uiteen en zegt dat de ge meente vroeger 50 cent per week bijdroeg in de huren der met Rijks- steun gebouwde woningen der Bouwvereeniging „St. Oda". In 1934 is dit bedrag" gehalveerd en gebracht op 25 ct. De huren waren toen voor 4 woningen f 4.20, voor 8 woningen f 3.70, voor 18 woningen f 3.20 en voor 8 woningen f 3. Het plan der Regeering om den looptijd der door het Rijk verleende bouwvoorschotten te verlengen tot 75 jaren, ging niet door, doch later werd in een circulaire gezegd, dat, wanneer de huren niet anders op het geldend peil konden worden gebracht, de Regeering als regel be reid zou zijn de bijdragen te verhoogen, waarbij de gemeente 1 derde van de verhooging zou moeten voegen. B. en W. hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt en de Re geering verzocht de Rijksbijdrage te verhoogen, met het gunstig ge volg, dat de huurprijzen voor de woningen der Bouwvereeniging „Volks huisvesting" Venray kunnen worden verlaagd tot f 2.65 en deze voor de woningen der Bouwvereeniging „St. Oda" worden: voor 4 woningen f 3.15, voor 8 woningen f 2.80, voor 18 woningen f 2.40 en voor 8 wo ningen f 2.25 per week. Het" gevolg hiervan is, dat de gemeente ongeveer hetzelfde blijft bij dragen dan zij thans doet, terwijl de huurprijzen van de woningen der beide bouwvereenigingen aanmerkelijk kunnen verlaagd worden, zoodat Spreker verwacht, dat de Gemeenteraad gaarne dit voorstel zal aan vaarden. De heer ODENHOVEN juicht dit voorstel ten zeerste toe en spreekt de hoop uit, dat nu ook de particuliere verhuurders dit voorbeeld van Rijk en gemeente zullen volgen en eveneens de huurprijzen zullen ver lagen. De VOORZITTER antwoordt, dat wij daaraan niets te zeggen hebben, maar indirect zal het voor hen zeker een prikkel zgn, omdat het zijn invloed zal hebben op de woningmarkt. Het voorstel van B. en W. wordt hierna algemeen goedgevonden. Vervolgens is aan de orde voorstel van B. en W. in verband met den aanbouw van een apotheek en het aanbrengen van eenige veranderin gen in de woning, bewoond door den gemeente-geneesheer en tot wijzi ging der huurovereenkomst in verband daarmede. De VOORZITTER zegt, dat de gemeente-geneesheer gevraagd heeft aan zijne woning eene apotheek bij te mogen bouwen en eenige veran deringen in de inwendige verdeeling van het huis aan te brengen. In de kosten daarvan, die aanmerkelijk hooger zijn dan f 500.vraagt de gemeente-geneesheer eene bijdrage van f 500.terwijl het meerdere dan door hem zelf zal worden betaald. De kosten voor enkele bovendien noodig gebleken reparaties en het bijvoegen van den gevel, welke worden geschat op f 200.—, komen eveneens ten laste der gemeente. Hiertegenover verklaart de gemeente-geneesheer zich bereid ingaande 1 April a.s. f 25.— meer huur per jaar te betalen, terwijl het bijge bouwde onmiddellijk geheel kosteloos eigendom der gemeente wordt. De heer ODENHOVEN zegt, dat reeds dikwijls hamer en truffel aan deze woning zijn geweest. Wij blijven echter hiermede sukkelen en daarom had Spreker liever gezien, dat de woning verkocht werd, of de huurder had gevraagd, wat moet ik er voor betalen, dan gooi ik het ding tegen den grond. De VOORZITTER zegt, dat wij het natuurlijk niet kunnen voorzien, doch wie weet hoe wij het nog ooit noodig kunnen hebben. Spreker zou dan ook nooit een pand, zoo gelegen in het centrum der gemeente, uit handen geven. Andere gemeenten leggen dikwijls op dergelijke woningen beslag, vaak ten koste van groote geldelijke offers. Wordt algemeen goedgevonden te besluiten overeenkomstig het voor stel van B. en W. Dan komen in behandeling de diverse aanvragen om subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de volgende posten op de begrooting 1936 uit te trekken R. K. Vereeniging Moederschapzorg te Heerlen f 40. Afd. Venlo der R. K. Reclasseering f 12.50 R. K. Gezinsvoogden te Venlo f 10. Venray's Harmonie f 275. Fanfare St. Catharina, Leunen f 80. Fanfare St. Oda, Merselo f 80. Fanfare Ons Genoegen, Oirlo f 80. Harmonie Sub Matris Tutela, Oostrum f 80. De heer STEEGHS vraagt, of het niet kan gevonden worden, dat er ook eens een concert te Castenray wordt gegeven. Het laatste concert is al een paar jaar geleden. De VOORZITTER antwoordt, dat het aantal plaatsen waar concerten worden gegeven is vermeerderd en elk gehucht niet elk jaar een con cert kan hebben. Als het laatste concert te Castenray echter reeds een paar jaar geleden gegeven werd, zal Castenray in 1936 zeker wel aan de beurt zijn. Commissie van advies inzake beroepskeuze en vakopleiding f 27. De VOORZITTER stelt dan voor, de aanvragen van de Patronaats commissie en de R. K. Gymnastiekvereeniging St. Christoffel gelijktijdig te behandelen. Na voorlezing der beide requesten zegt Spreker, dat het verzoek van St. Christoffel op een misverstand beruster is nimmer subsidie voor gymnastiek gegéven, doch enkel subsidie aan het Patro naat voor diensten, die dit aan de gemeente bewijst. De Raad heeft zich bij het subsidieeren van vereenigingen steeds bepaald tot de har monieën en fanfares. Zelfs de zangvereenigingen vallen er buiten. Gaan wij verder, dan scheppen wij een gevaarlijk precedent, want er zijn nog zeer vele andere vereenigingen, die de sport beoefenen in zekeren zin. Spreker gelooft ook niet, dat een dergelijk subsidie zou worden goed gekeurd. B. en W. staan in elk geval op het standpunt, dat geen nieuwe sub sidies moeten worden gegeven en wat betreft het subsidieeren van vereenigingen, die niet direct het algemeen belang behartigen, zooals b.v. de handelscursus enz. dat doen, er in geen geval uitbreiding mag komen verder dan de fanfares en harmoniën, want dan zijn de gevolgen niet te overzien. De heer MILLEN zegt, dat de aanvrage van het Patronaat thans anders gesteld is dan vorige jaren. Vroeger werd steeds subsidie ge vraagd voor lichamelijke opvoeding. Thans niet meer, doch dit komt, omdat de lichamelijke opvoeding of lichamelijke oefening ook in hoofd zaak niet meer in het Patronaat is. Volgens zijne meening is hiervoor steeds f 150.gegeven en daarom zou hij ook willen voorstellen dit bedrag te halveeren en de helft aan „St. Christoffel" te geven. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. voorstellen het subsidie met 10 pCt. te verlagen. Goed, zegt de heer MILLEN, dan de helft van f 135.te meer nog, waar „St. Christoffel steeds de openbare feesten opluistert en daartoe ook verder bereid is. De VOORZITTER Waarschuwt nogmaals met klem tegen het geven van nieuwe subsidies, waarop de heer Millen antwoordt: dat „St. Chris toffel" geen nieuwe vereeniging is, doch de vanouds bestaande; de Pa tronaatsclub is een nieuwe. De heer ODENHOVEN wijst er op, dat „St. Christoffel" een vereeni ging is, waarop Venray en Limburg trotsch kunnen zijn; het is en blijft de gymnastiekclub van Venray, die veel gedaan heeft en nog veel zal doen. Steeds stond en staat zij paraat. Spreker zegt dan ook sterk te zijn voor halveering van het bedrag. De VOORZITTER herhaalt, dat nooit een gymnastiek-vereeniging is gesubsidieerd. Spreker dingt niets af op de verdiensten van een of beide gymnastiek-vereenigingen, doch wijst enkel op het precedent. De heer ODENHOVEN zegt, dat geen precedent geschapen wordt, want het kost de gemeente geen cent als wij deze steeds cresendo gaande vereeniging subsidieeren. De heer VAN BOVEN zegt, dat wel niemand subsidie-uitbreiding in dezen tijd zal aandurven, maar dat is hier ook niet het geval. Automa tisch had feitelijk het geheele subsidie, dat het Patronaat voor lichame lijke oefening ontving, aan „St. Christoffel" moeten overgaan. Spreker zal er zich niet tegen verzetten als deze vereeniging nu slechts de helft krijgt, doch hoopt, dat ook alle Raadsleden willen aannemen, dat dit bedrag „St. Cdristoffei" toekomt. De VOORZITTER houdt vol, dat er een misverstand heerscht. Aan het Patronaat is nooit voor een bepaald onderdeel van zijn werkzaam heid een gefixeerd bedrag aan subsidie gegeven. Spreker zal nu het voorstel om f 67.50 aan „St. Christoffel" te geven, in stemming brengen, zoodat dus het Patronaat nog f 270.krijgt. De heer PUBBEN zegt, dat het subsidie aan het Patronaat noodig is, zelfs hard noodig. De naam is echter gecamoufleerd, want het vorig jaar werd nog subsidie gevraagd voor de lichamelijke opvoeding. Spreker zou het toejuichen als de verstandhouding tusschen beide vereenigingen beter werd. Wellicht zal de H.E. Heer Deken dit wel kunnen bereiken en veranderen. Hij meent, dat wij wel verantwoord zijn het bedrag te geven en steunt dan ook het voorstel Millen. Bij de gehouden stemming blijkt, dat no. 5 getrokken is, zoodat bij stemmingen in deze vergadering no. 5 der presentielijst, i.e. de heer Janssen, het eerst zijn stem moet uitbrengen. De VOORZITTER zal nu het voorstel Millen om f 67.50 aan „St. Christoffel" te geven, welk voorstel voldoende gesteund is, instemming brengen, doch herhaalt eerst nog, dat Burgemeester en Wethouders op het standpunt blijven, dat er door aanneming een gevaarlijk precedent wordt gesteld en zg dus aanneming blijven ontraden. In stemming gebracht wordt het voorstel Millen met 12 tegen 2 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Janssen en Wethouder Houben. Vereeniging „Volksbelang" Venray f 250. De heer Millen zegt de laatste jaren zoo weinig van „Volksbelang" te zien, waarop de VOORZITTER het verslag der werkzaamheden over 19341935 voorleest. De heer PUBBEN wijst er nog op, dat het subsidie minder is ge worden en daarom minder sintels kunnen worden gekocht. Voor het Groene Kruis worden de bedragen, evenals het vorig jaar. als volgt vastgesteld a. plaatselijke af deeling f 200. b. afd. tuberculosebestrijding f 400. c. kindersterftebestrijding f 175. De Voorzitter zegt dan, dat B. en W. voorstellen het subsidie aan den A.N.W.B, Touristenbond voor Nederland, niet meer te geven. De heer ODENHOVEN vraagt of de A.N.W.B. ook voor wegwijzers zorgt. Zeker, zegt de VOORZITTER, doch dat zal hg wel blijven doen in het belang van zijn leden. De heer VAN HAREN begrijpt het voorstel van B. en W. niet goed. De A.N.W.B. mag gerust onzen steun hebben. Steunen wij den Bond, dan kunnen wij ook wat van hem verwachten en voor vele dingen in het belang van het verkeer hebben wij den Bond noodig. Hij stelt dan ook voor het subsidie te handhaven. De VOORZITTER merkt op, dat maar steeds van bezuiniging ge sproken wordt, maar dan moet men toch ook ergens beginnen. De heer MILLEN vraagt, of wij met ons uitgestrekt groot wegennet te eenigertijd geen groot voordeel van die f 15.kunnen hebben. De heer REINTJES vindt dit als bezuinigingsobject toch niet zoo wel gekozen, terwijl het bedrag ook zoo luttel is. Die het kleine niet eert, is het groote niet weerd, antwoordt de VOORZITTER. Jawel, zegt de heer REINTJES, maar de Bond dient toch ook het algemeen belang en is van algemeen nut. Daar zegt U iets buitengewoon gevaarlijks, zegt de VOORZITTER, want als wij dit als maatstaf aannamen, wisten wij wel waar wij be gonnen, maar niet waar wij eindigden. Wij hebben het gemeentebelang in het oog te houden, verder niet. De heer PUBBEN zegt, dat de gemeente vroeger ook voordeel van den A.N.W.B. genoten heeft en is er dan ook voor, die f15.weerte geven. In stemming gebracht, wordt met 11 tegen 3 stemmen besloten voor 1936 weer f 15.op de begrooting uit te trekken. Tegen stemde de beide Wethouders en de heer van Dijck. Het subsidie is aan den Venrayschen Middenstand tot instandhou ding van den Handelscursus wordt vervolgens voor 1936 vastgesteld op f 550.— Nog wordt op voorstel van B. en W- algemeen goedgevonden aan de R.K. Vereeniging Het Limb. Groene Kruis, ten bate van het werk der sociale kinder-hygiëne in de gemeente Venray, meer in het bgzonder voor wat betreft de volledige organisatie van het Zuigelingen-Consul tatie-Bureau, voor 1936 een credit-subsidie te verleenen van zooveel maal f 1.20, als het aantal nieuw ingeschreven zuigelingen uit de ge meente Venray op een der Consultatie-Bureaux van die vereeniging be draagt, met een maximum bedrag voor 1936 van f 375. Dan wordt behandeld de aanvrage van Mej. Meesters om voor 1936 wederom een subsidie te mogen ontvangen. De VOORZITTER zegt, dat aan mej. Meesters verleden jaar een gratificatie van f 200 is verleend, zulks uit overweging, dat zij nog niet voldoende praktijk had om daaruit geheel een bestaan te vinden. B. en W. achten het niet wenschelijk thans reeds dit subsidie te laten ver vallen. Van den anderen kant mag het ook niet uitgetrokken blgven op hetzelfde bedrag, omdat het nooit het karakter mag krijgen eener vaste toelage. B. en W. stellen daarom voor niet f 200 te geven, zooals gevraagd wordt, doch f 175. De heer MILLEN meent, dat de vroedvrouw dit jaar nog wel die f 200 mag houden. Als wij Venray vergelijken met Maashees, dan geven wij toch al bedroefd weinig per bevalling. Het is een zeer nuttige uitgave wij kunnen een tweede vroedvrouw hier niet missen. Vooral voor de arbeiders is het een zegen. De VOORZITTER antwoordt, dat het voor Maashees een ander geval is. Maashees verkeert in de gelukkige omstandigheid, dat Venray zoo dicht bij ligt, want moesten ze daar een vroedvrouw nemen, die enkel op .Maashees was aangewezen, dan zouden ze haar heel wat meer ge meentesubsidie moeten geven. Hoewel een tweede vroedvrouw hier moei lijk te missen is, moet er toch geleidelijk verlaging komen. In stemming gebracht wordt het voorstel Millen, gesteund door de heeren Odenhoven en van Boven, met 12 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de beide wethouders. Vervolgens wordt algemeen goedgevonden de bijdrage voor de Vak- teekenschool volgens de ingezonden begrooting vastte stellen op f 436.35 en de bijdrage voor de Landbouwhuishoudschool op 1018,48. Het verslag der Gasfabriek over 1934 wordt hierna aangeboden en voor de leden ter Secretarie ter ixzage gelegd. De heer ODENHOVEN zegt, dat de rioolbelasting de vorige vergade ring met 5 pCt. is verlaagd. Desondanks zien verschillende menschen hun belastingbedragen met vele guldens verhoogd. Als dat zoo blijft doorgaan, zal er spoedig een voorstel moeten komen tot verlaging met 20 pCt. of meer. De VOORZITTER antwoordt, dat dit dan moet zitten in die perceelen, die herschat zijn en waarvoor een hoogere huurwaarde voorde personeele belasting is vastgesteld, en woningen, die.zijn vergroot of verbouwd. Anders kan het niet. De heer ODENHOVEN kan dan niet begrijpen, dat dit ook panden betreft, die al oud zijn en die in eens niet luttele doch vele guldens hooger zijn aangeslagen. De VOORZITTER antwoordt, dat er dit toch slechts weinige kunnen zijn, want een algemeene herschatting heeft niet plaats gehad. De heer MILLEN zegt ook, dat er toch heel wat verhoogingen zijn en er dan ook verschillende reclames zullen komen. De heer VAN BOVEN zegt, zelfs biljetten gezien te hebben, die f 7 hooger waren dan verleden jaar. De VOORZITTER antwoordt, dat als deze menschen bij hem komen, hij stuk voor stuk zal bekijken of de cijfers kloppen. De heer VAN BOVEN vraagt, hoe het staat met onze steunregeling; moet deze thans niet in werking treden, nu ons laatste restje industrie gaat verdwijnen en er weer een aantal personen werkloos wordt Waar moeten die menschen van leven als zij uitgetrokken zijn De VOORZITTER antwoordt, dat de Minister indertijd heeft medege deeld geen termen aanwezig te achten de steunregeling in werking te doen treden. Tengevolge van het stopzetten der sigarenfabriek van de Firma Baars zijn verschillende werkkrachten gedeeltelijk tewerk gesteld in Cuyk en is geprobeerd ook de anderen te werk gesteld te krijgen. De pogingen om de fabriek hier weer opengesteld te krijgen zijn niet direct mislukt, doch geven ook geen afzienbare vooruitzichten. De pogingen om deze menschen elders geplaatst te krijgen zgn echter ge lukt en zg zouden Maandag j.l. hebben kunnen beginnen. Doordat er echter iets tusschengekomen is, is de uitzending vertraagd. Zoodra dit B. en W. bekend werd, hebben zij zich in verbinding gesteld met den Minister en hem medegedeeld, dat thans het oogenblik gekomen is de steunregeling in werking te doen treden voor die menschen, die nog moeten wachten op tewerkstelling. Hierop is tot heden nog geen ant woord ontvangen, doch dit kan wel elk oogenblik worden verwacht. De heer VAN BOVEN hoopt, dat dit antwoord gunstig zal zijn. Hij weet, dat ze thans in den Haag op hetzelfde standpunt staan als inder tijd reeds door hem verdedigd werd, n.l. dat sigarenmakers niet in de werkverschaffing als dat grondwerk is mogen worden geplaatst, aangezien zij dan ongeschikt worden voor hun vak. De VOORZITTER antwoordt, dat thans de situatie heel anders is; hier staat waarschijnlijk werk in eigen vak voor de deur en dan mag men voorloopig steunen. De heer VAN BOVEN zegt vele jonge kerels langs de straat te zien loopen, terwijl de oudere vaders moete®. gaan werken. Dit wordt toch anders zooveel mogelijk tegengegaan, antwoordt de Voorzitter. Dan heeft de heer VAN BOVEN nog gehoord, dat de Burgemeester tegenwoordig weer zoo weinig soepel is met het geven van werk. Spre ker wijst op een vader met 5 kinderen, die slechts f 10 van zijn zoon heeft en slechts om de andere week mag werken. Spreker geeft den Burgemeester in overweging om de menschen toch vooral vriendelijk te ontvangen en welwillend te woord te staan; het zijn toch al zoo'n stak kers en een onviendelijk woord treft hen dubbel zwaar. De VOORZITTER zal den heer van Boven straks omtrent het door hem gesignaleerd geval onder vier oogen inlichten. Men moet verder bedenken, dat de beslissing niet bij hem is maarbg den Inspecteur der werkverschaffing en Z. E. den Minister van Sociale Zaken. Men wordt in den Haag met den dag lastiger en wij hebben ook onze voorschriften. Daarbij zijn er ook menschen die maar altijd onjuiste gegevens verstrekken en daarvan worden ook de goeden de dupede algemeene indruk over Venray wordt dan ongunstiger. Spreker kan voorts op tientallen wijzen, die de laatste weken meer werk hebben gekregen en de heeren weten toch ook, dat hij ervoor ijvert, dat nooit iemand behoeft te wachten. Als er maar even kans is om een gezin meer te laten werken, heeft hij dat steeds gedaan en zal dat ook blijven doen. Men moet echter niet vergeten, dat werkverschaffing en steunverleening aan de overheid onnoemlijke offers kosten, en men strenge selectie moet toepassen om de loonen en steunnormen op het huidige peil te kunnen handhaven. Wanneer men Spreker nu in het algemeen vraagt of hij het niet juister vindt, dat de vader thuis blgft en de zoon gaat werken, moet hij volmondig ja zeggen, doch in den Haag stelt men zich op het standpunt, dat het gezinshoofd moet tewerkgesteld worden en alleen als de vader niet of minder goed kan, de zoon zgn plaats mag innemenin gewone gevallen moet de vader, het hoofd van het gezin, worden tewerkgesteld. Waar er termen aanwezig waren om aan den Inspecteur voor te stellen, den zoon in plaats van den vader te laten werken, is dit steeds gebeurd en den heeren zijn verschillende gevallen hiervan bekend. De heer STEEGHS vraagt, of het gerooid bosch te Castenray geen goed object is om in werkverschaffing te worden omgespit. De VOORZITTER antwoordt, dat dit reeds lang een plan van werk verschaffing is, doch nog steeds geen goedkeuring is verkregendeze kan echter iederen dag komen. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord ver langende, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. Het jaar gaat hard het holt voort, de toekomst in... Wat ligt die eerste dag van het jaar al een eind achter ons. Als men loopt voelt men tenminste nog den vasten grond onder de voeten, maar de tijd neemt ons mee als snelstroomend water een stukte hout, Mee, we moeten mee 1 Wat moeten we dan zuinig zijn met onzen tijd, er mee doen wat we kunnen. Maar dan moeten we ook de handen uit de mouwen steken. Eerst en vooral zijn eigen leven aanpakken. Zijn eigen leven. Het dient nergens voor om met een scheel oog van nijd het leven van onzen buurman te bekijken, dat van anderen lijkt verkieslij ker dan het onze. Maar het leven van „hem" is niet van „ons". Dus niet voor ons bestemd... Ons eigen leven dat ligt uit gerold voor onze voeten als de weg waarop we staan en moeten gaan, voort Als we goed de oogen open houden, hebben we altijd reden tot blijdschap, om ons eigen leven. Ik heb eens een plaat gezien met een landlooper er op, die midden in een geweldige regen bui een schuilplaats had gevon den onder een brug. Hij stond met een gelukkig gezicht naar den regen te kijken, die in stroomen neerviel. Daar lag iets om zijn lippen van een dankge bed: Dank, mijn God, dat ik deze schuilplaats heb mogen vinden, terwijl er zoovelen dien regen op hun rug zullen moeten voelen. Een wijs man, die landlooper. Volg hem na: wees niet als iemand die nooit dankt voor een gevonden brug in het leven op een dag van beproeving. Het was een woord, een nietigheid, maar toch iets dat sprak en dat goed deed...,

Peel en Maas | 1935 | | pagina 7