Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Katholiek zijn niet de daad. St. Nicolaastafel Geen opcenten op omzetbelasting. Boterletters en Harten De K.L.M. in den knoei? Marsepain Buitenland. Marsepain letters, harten, schotels Provinciaal Nieuws Macron staven Chocolade letters en harten Zaterdag 23 November 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 47 Onze Karnemelk en Karnemelkspap een heerlijk en voortref- felijk voedsel voor jong en oud. Coöp. Zuivelfabriek „VENRAY" PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 ct. per regel 71/* ct- Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY I ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Telefoon 5i Giro 150652 j Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. Voor het pasteuriseeren, het koelen, de betrachte hygiene enz. betaalt U bij afname van onze producten niets. Coöp. Zuivelfabriek „VENRAY" In 't weekblad van een onzer grootste katholieke sociale organi saties, trof ik een apologetische geloof s verdedigende) beschouwing aan van de navolgende strekking. Onze tegenstanders verwijten ons; Uw beginselen zijn prachtig, doch waarom worden ze niet in praktijk gebracht De Bergrede is 'n keurig ideaal, maar waarom tracht ge ze niet te verwezenlijken Ge waart groot onder Nero en Diocletiaan, maar zoodra ge de wereld scheent overwonnen te heb ben, liet ge U overwinnen door de wereld. M. Goumans-Rutten Onze is gereed! Onze bekende sorteering luxe-doozen Ge waart onthecht aan de wereld, zoolang Nero brandde en folterde, maar ge werdt even wereldsch als ieder ander, zoodra Constantijn U duldde en vrij maakte. Gij hadt roemrijke idealen, toen ge Europa begon te kerstenen, maar zoodra ge het gekerstend hadt, be_ gont ge zelf wederom heidensch te worden. Ge hebt altijd de rechtvaardigheid en de liefde gepredikt, doch zijt ten slotte zelf door de liberale geest besmet geworden. Wat antwoordt nu onze apologeet op al deze en meer andere verwij ten en beschuldigingen tegen het Christendom Hebben, zoo vraagt de schrijver, al deze beschuldigingen iets in te brengen tegen het Christendom, of pleiten ze er 'juist vóór Zijn die beschuldigingen eigenlijk niet een erkenning van de levens waarheid en de levenswijsheid en de levenskracht van het Christendom Overigens, zoo voegt hij daaraan nog toe, kan hier sprake zijn van een mislukking Is de schijnbare mislukking niet een feitelijke triomf Wat van deze soort geloofsver- dediging te zeggen? We hebben die meer vernomen, doch kunnen ze slechts zeer matig waardeeren. Wie zich voor de waarachtigheid van het katholieke geloof beroept op de niet-beleving ervan door hare belgders, die moet op de tegenstan ders wel uitermate weinig indruk maken, om niet te zeggen: hen nog verder van dat geloof vervreemden. En al moge het waar zijn, dat in een bepaalde zin, onder bepaalde voorwaarden en in verband met een ander feit, zelfs de vermelde tekort, komingen als apologetisch materiaal kunnen worden gebezigd, wij voor ons liever zien gebruik gemaakt van andersoortig en meer doeltreffend materiaal. Trouwens, als ons geen ander en beter materiaal voor de verdediging van het katholieke geloof ter be schikking stond, dan ware het met die geloofsverdediging allerdroevigst gesteld. Wij voor ons zijn dan ook van oordeel, dat naast de wetenschap pelijke fundeering der katholieke geloofsleer geen betere, geen vruchtbaarder en doeltreffender apologie voor die geloofsleer is te voeren, dan de dagelgksche volledige beleving ervan door de geloofsge- nooten zelf. En dan niet een beleving, die enkel bestaat in het heel dikwijls ter kerke gaan, in het doen van zeer veel mondgebeden en het bij wonen van allerlei godsdienstoefe. ningen, maar allereerst en op de voornaamste plaats in het betrach ten der velerlei vormen van recht vaardigheid opzichtens den even- mensch en de gemeenschap en in het beoefenen eener overvloedige mate van liefde ten aanzien van den naaste èn als individu èn als deel der samenleving. Wie aan deze laatste eischen voldoet, die is o.i. de beste katho. lieke apologeet. Want dit is de apologeet van het voorbeeld, dat oneindig sterker spreekt tot de tegenstanders dan de apologie van het woord. Trouwens, alleen hij, die de apo- logie van het katholieke geloof be oefende in laatstbedoelde zin, die is katholiek in de ware en waarachtige beteekenis van het woord. Omgekeerd; wie dit niet doet, doch wèl zeer dikwijls ter kerke gaat en misschien zelfs dagelijks communi ceert, die is een ergernisgever en in feite een felle bestrijder van het geloof, dat hij zegt te belijden. (De Middenst.krt.) Het is uiterst moeilijk een oordeel uit te spreken over de houding van de Regeering. Het schijnt, dat zg in een toestand van weifeling verkeert dat de vroegere kracht gebroken is. Wellicht is dit schijneen terugkeer van een foutieven weg moet worden gewaardeerd en is menigmaal moei lijker dan het betreden van onjuiste paden. Er zijn momenteel talrijke voor beelden van de terugtocht op een zeer breed front. Ten eerste op landbouwcrisisgebied. De vroegere machthebbers worden langzaam maar zeker uitgeschakeldhet nieuwe Ministerie van Landbouw en Vis- scherij is aan het voorbereiden van een geheel nieuw landbouwcrisis systeem en alles, wat die voor bereiding in den weg staat, wordt op zijde gezet. Op zichzelf is dit juist. Maar hoe is het te rijmen, dat de minister bij het opschorten van de steunbeper- king van melk positief beweert, dat die beperking er komt, dat er niet van afstel, slechts van uitstel sprake is, terwijl enkele weken daarna de geheele geschiedenis toch wordt op gedoekt Is dat weifeling of niet Ook op belastinggebied is er een draai in de lucht. Al enkele malen hebben wij gewezen op het feit, dat onze belasting-techniek dringend moet worden herzien. Te weinig rekening wordt er gehouden met den invloed op de economische ver houdingen van indirecte belastingen. De geheele landbouwcrisiswet- van Uw Banketbakker, dus M. Goumans-Rutten Steun! de Francis- caansche Missiën geving is één aaneenschakeling ge worden van experimenten, van fou tieve inzichten van den invloed der regelingen op de consumptie. Niet alleen echter het ingrijpen op land bouwgebied. Ook op het terrein van den middenstand. De omzetbelasting is een misreke ning geworden. De ramingen waren te hoog gegrepen. Dit is begrijpelijk. Doch de minister greep ook te hoog ten opzichte van de 1936-raming, daar hij de inkomsten op hetzelfde bedrag als de 1935-taxatie aannam Daarboven stelde hij nog 20 pCt. opcenten voor en niettegenstaande deze opcenten werd de hoofdsom onveranderd gelaten. Hij nam der halve niet in aanmerking den stagen achteruitgang van de koopkrachten hij hield verder geen rekening met den remmenden invloed van de opcenten. Teneinde niet overstroomd te worden met buitenlandsche goederen in de periode tusschen het indienen van het opcentenvoorstel en het in werking treden van de eventueel tot wet geworden heffing, maakte de minister gebruik van de aan de Regeering gegeven algemeene mach tiging om invoerrechten direct af te kondigen, ook al zou de Volksver tegenwoordiging zich er nog niet over hebben uitgesproken. Derhalve is de hoogere invoerheffing met 20 pCt. al van kracht en de invoer rechten zijn al voor behoorlijke be dragen in de schatkist gevloeid. Nu de Regeering de opcenten op de omzetbelasting heeft ingetrokken, vervallen ook de hoogere rechten aan de grens. Wat reeds betaald is. zou dienen te worden gerestitueerd, doch hiertoe wil de Regeering niet besluiten. Zij zegt, dat de kans niet mag worden geloopen dat de resti tutie plaats vindt aan heD, die er geen recht op zouden hebben, terwijl haar inziens onoverkoomlijke be zwaren zijn verbonden aan het na gaan van de werkelijke rechthebben den. Over deze houding willen wij het niet hebben. Enkele vinden het een onjuiste methode; anderen kunnen zich ermede vereenigen. De hoofd zaak is, dat de opcentenheffing op de omzetbelasting van het tooneel is verdwenen en hierover kan de onaf hankelijke middenstand niet genoeg verheugd zrjn. Waar het nog niet vaststaat, wie ten slotte de omzetbelasting betaalt, de consument, de middenstander, de producent of alle drie, zijn ook vele industrieën, die het hoofdzakelijk van den binnenlandschen afzet moeten hebben, tevreden. Degenen, die hoopten te profiteeren van accijnsverlaging op bier en ge distilleerd, worden echter teleur gesteld. Immers de minister koppelde aan deze accijnsverlaging onder meel de opcenten op de omzetbelasting en nu de laatste vervalt, gaat ook de accijnsveriaging niet door. Hier zit o.i. een nieuwe weifeling, want het motief der accijnsverlaging lag in het feit, dat het verbruik van bier en sterke drank zoodanig was terug- geloopen, dat de hooge accijns leidde tot een vermindering aan rijks inkomsten en men veronderstelde, dat de verlaging meer in hetlaadje zou brengen. Bestaat dit motief nu ineens niet meer? Beschuldigingen over en weer. Fokker zegt: Het beleid van de K.L.M. deugt niet. Evert van Dijk beweert: Fokker kan geen vliegtuigen bouwen. Samenwerking vereischt tusschen de Nederiandsche luchtvaart en -industrie. Sedert het Nederiandsche volk werd opgeschrikt door de rampen reeks, welke de K.L.M. teisterde, heeft dezer oude glorie haar schit tering verloren. Het bestuur van onze Koninklijke Luchtvaartmaat schappij, zoo goed als het pilotencorps zijn het zich bewust geweest, dat de strijd voor roem en vertrouwen van voren af aan gestreden zou moeten worden. Ze beloofden te zullen-, maar in de gegeven omstandigheden ook te moeten vechten, met den rug tegen den muur. En dat doen ze, maar.... het is een dapperheid, waaraan de massa slechts weinig aandacht wijdt. Het publiek heeft zich vergaapt aan wat hóóg troonde en stralend schitterde, maar sedert het ideaal in stukken omlaag kwam gestort, heeft de massa geen belangstelling meer over voor degenen, die zoo moeizaam de brok ken bijeen zoeken en deze weer hecht aan elkaar pogen te verbinden. De K.L.M. is niet geheel zonder schuld aan dit verloop van zaken. Ze heeft haar „Titanic" te vroeg gebouwd. We hopen, dat de reactie tot een verstandige bezinning bij de K.L.M. zal mogen leiden. De zucht moet worden onderdrukt om de onnatuur lijke topplaats weer te zoeken, tot welke ze in het verleden langs dure en gevaarlijke wegen in gloriedrift was gestegen. We hebben het, vóór de rampen reeks over haar kwam, meermalen tot uiting gebracht, dat het onnoodig en ongewenscht, te gevaarlijk en voor een klein land te duur was, om te blijven streven naar de eerste plaats in de lucht. Zulke eer kan in een tijd, waarin gepionierd en ge- experimenteerd wordt, voor 'n paar menschen, voor een in zielental ge ring volk zijn weggelegd, wanneer de wegen zijn gebaand, is het slechts een kwestie van geld en materiaal om die wegen te gaan. In elk land worden thans goede piloten opgeleid, figuren, worst Onze collectie is reuze uitge breid. Speciaal onze GELDERSCHE WORST. de grootste en rijkste landen zullen over het beste materiaal kun nen beschikken. Voor de K.L.M. kan in de toekomst nog slechts één eer zgn weggelegd: gelijk te blijven met het vele goede, dat ook andere volkeren in de lucht vaart zullen weten daar te stellen. Onze eigene luchtvaartglorie heeft ons tot nog toe vele millioenen ge kost, de heer Fokker becijferde dezer dagen, dat alleen op onze Indië-lijn reeds 10 millioen gulden aan gemeenschapsgeld werd bijgelegd. Als de K.L.M. weer nieuwe moge lijkheden voor haar bedrijf 'zoekt, laat ze dan eens aan de rentabiliteit?- mogelijkheid gaai denken. Een sluitende bedrijfsrekening is in haar soort óók 'n glorie! De rust rond ons luchtvaartbedrijf kan den zakelijken ernst in de bedrijfsontwikkeling ten goede komen. We willen overigens spaarzaam zijn met onze critiek op de K.L.M. We hebben haar die niet onthouden, toen ze bijna verstikt werd in de wierook, welke de massa haar toe zwaaide, maar we achten het een eisch van ridderlijkheid om welwillend heid te betoonen, nu het noodlot haar roem achterhaalde. Die eisch geldt ook voor anderen, ja voor iedereen. Met een gevoel van wrevel hebben we kennis genomen van de felle bedenkingen, welke onze groote vliegtuigconstructeur, Anthony Fok ker, tegen het beleid van de K.L.M. thans! heeft geuit. Haar directie zou de Nederiand sche industrie onnoodig zgn voorbij gegaan en met opoffering van een deel van de veiligheid van het ver voer, de metalen Amerikaansche vliegtuigen in de vaart hebben ge bracht. Dergelijke critiek is fnuikend, ja vernietigend, als ze door een man als Fokker wordt geuitze ondermijnt het laatste restje van het vertrouwen der massa in de Nederiandsche lucht vaart. Als de heer Fokker goede gronden heeft voor zijn critiek, dan zijn er bevoegde en verantwoordelijke instanties, waar men deze gaarne in ontvangst zal nemen en naar haar waarde zal weten te beoordeelen, wat het publiek niet kan. Het ongelukkige van dergelijke critiek is, dat ze even onwaardige weder-critiek uitlokt. De bekende K.L.M.-piloot Evert van Dijk heeft zich gehaast met een publieke verzekering, dat het tegenwoordig snert is met onze nationale vliegtuig-industrie en dat Fokker hopeloos „achter" ligt bij de ontwikkeling dezer industrie in Amerika. Vandaar, dat de heer Van Dijk de K.L.M.-directie prijst, omdat deze Amerikaansche machines koopt, die véél en véél beter zijn. Ook dat kan het publiek niet be oordeelen. Al weet het wél, dat reeds drie dezer nog nieuwe machines met haar kostbare lading aan menschenlevens werden gekraakt in verschillende werelddeelen. De heer Van Dijk uit zich wel eens meer té spontaan. We herinneren ons, hoe hij na het pilotenconflict bij de K.L.M. zich een jaar lang buiten het dienstverband dezer maatschappij hield, omdat hij het niet met zijn nationale gevoelens overeen kon brengen, dat een Duit- sche piloot was aangemonsterd als bestuurder bij een zoo bij uitstek nationale Nederiandsche onderneming als de K.L.M. door hem werd geacht. Wordt zijn nationalen gevoelens minder geweld aangedaan bij het passeeren door de K.L.M. van de Nederiandsche vliegtuigindustrie en het gebruik van Amerikaansche toestellen Nederland heeft nog steeds recht om trotsch te zijn, én op haar burgerluchtvaart én op haar natio nale vliegtuigindustrie. 't Kan zgn, dat beide 'n moment zgn achtergeraaktde eene werd achterhaald door het noodlot, de andere leed misschien een tempo verlies. Maar is het niet onverstandig en onverantwoordelijk om elkander nu te gaan afmaken en beroddelen ten genoegen en ten voordeele van de gnuivende buitenlandsche concur renten Het nationale belang eischt, dat beide partijen allereerst door zelf inkeer tot zelfverbetering komen, om dan door samenwerking aan elkanders verheffing te werken. Md. De oorlog in Abessynië. Moeilijke strijd voor Italië. Ondanks het feit, dat de Italianen in Abessynië en speciaal in het Noorden van dit land, slechts lang zaam zijn opgerukt, schijnt hun positie allesbehalve gunstig te zijn. De langzame opmarsch van het noordelijk leger werd gemotiveerd door de groote zorg welke daar be steed werd aan de consolidatie van het veroverde gebied. Generaal de Bono betrachtte de uiterste voorzichtigheid en wilde niet verder optrekken, voor hij een krach- tigen steun had in den rug, de beide flanken op een afdoende wijze was beschermd en het gebied van ge vaarlijke losse Abessynische troepen geheel was gezuiverd. Nu de oorlog bijna twee maanden duurt, is het noordelijk leger nog maar een zeer kleine strook van 't noorden binnengedrongen en nu achteraf blijkt, dat de daarmee be oogde tactiek allerminst is geslaagd. een magische kracht is, foltert het Italiaansche leger op een boven- menschelijke wijze. Van iederen kant en elk oogen- blik kan men 's nachts een aanval verwachten en ontzettend vermoeid door de hitte van den dag en de slapeloosheid van den nacht, waarbij vele soldaten door de gele koorts getroffen worden, zitten ze in span ning en bij elk geheimzinnig ruischen wordt alarm gemaakt, dikwijls voor niets. Onder deze omstandigheden wordt begrijpelijk, wat van Engelsche zijde reeds aanstonds gezegd is, nl. dat al zouden deltalianen erin slagen met hun geweldige militaire over macht Abessynië te veroveren hun ellende dan eerst voorgoed zou beginnen door de guerilla, die steeds zal blijven voortduren en welke den Italianen tal van menschenlevens zal kosten en een duurzaam bezet tingsleger noodzakelijk zal maken, dat niet te financieren is. Voorloopig is echter zelfs van deze algeheele bezitting nog geen sprake. Zoowel aan het noordelijk als aan het zuidelijk front is het offensief de laatste dagen weer doodgeloopen en zijn eigenlijk de Abessijnen thans degenen, die actief optreden. Niet onwaarschijnlijk is het dan ook, dat de tactiek van generaal de Bono niet zoo voldaan heeft, als Mussolini wel moet doen voorkomen om het moreele prestige in het land en in Afrika hoog te houden. En dat de bekwaamste militair waarover Italië beschikt, nu moet trachten het beter te doen. Maar ook hij zal komen te staan voor de toestanden, die door moderne stra tegie niet kunnen worden opgelost. Gemeld wordt, dat thans de groot ste en bloedigste slag van den Noord Abessynischen veldtocht aanstaande is en wel op de lijn MakalleDole. Met belangstelling wordt het ver loop dezer krijgsverrichtingen tege moet gezien, omdat nu moet gaan blijken, of de Abessijnen den Itali- aanschen opmarsch kunnen stuiten. Men kan er intusschen van ver zekerd zrjn, dat juist nu de Italia nen er alles zullen opzetten om zoo spoedig mogelgk een gunstige po sitie te bereiken, teneinde sterk te staan, vóór de sancties hun invloed doen gelden. N. Goumans-Rutten Want achter het Italiaansche front te Makalle wemelt het blgkbaar nog van Abessynische troepen, die het den Italianen niet alleen buiten gewoon lastig maken, maar die voor het optrekkende leger een zeer groot gevaar vormen, omdat zij de verbindingslinies kunnen verbreken, de grootste ramp welk een leger treffen kan. Achter het zoogenaamde front wordt de laatste dagen hevig ge vochten. De langzame, maar voorzichtige tactiek van generaal de Bono heeft dus weinig succes gehad en de po sitie van het leger in het Noorden is wellicht weinig minder dan pre cair. Daarbij komt nog, dat we om trent den waren toestand weinig te weten komen, doordat de geheele berichtgeving in Italiaansche handen is. Zoo meldt een bgzondere corres pondent uit Noord-Abessynië, dat in het zoogenaamde gezuiverde gebied de inlandsche hoofden met onge regelde troepen des nachts telkens het Italiaansche gebied binnendrin gen en een moordende guerilla uit voeren. De nachten, zoo schrijft hij, zijn hier pikdonker, maar de inlanders hebben oogen als luipaarden en als omstreeks 7 uur 's avonds de duis ternis invalt, komen ze van alle kanten uit hun schuilplaats, ver borgen holen, langs sluippaden, die de Italianen niet kennen, vernielen de prikkeldraadversperringen en val len de Italianen aan. Wel worden deze aanvallen afge. slagen, maar deze tactiek, die van VENRAY, 23 Nov. 1935 KAMER VAN KOOPHANDEL. De komende verkiezingen. De Kamer van Koophandel te Venlo deelde mede, dat bij de d.d. 18 November 1935 gehouden ver kiezing voor leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Limburg te Venlo voor de afdeeling Grootbedrijf bij exikele candidaatstelling zijn gekozen de heeren B. H. van den Bergh, Blerick F. H. A. Janssen, Venlo J. E. F. Kreijkamp, Tegelen B. S. Th. J. Teeuwen, Tegelen. Voor de afdeeling Kleinbedrijf wei d in candidaat gesteld W. Lenders, Helden H. A. Peeters, Tegelen H. J. A. Verheugen, Venray J. Th. H. Winters, Venlo. Daarnaast werden nog 2 candidaat- stellingen ingeleverd, die door het Hoofdstembureau ongeldig zijn ver klaard. Het aftredende lid de Heer A. H. de Haen uit Venray wenschte niet meer in aanmerking te komen. Nadat met betrekking tot de beide laatstbedoelde candidaatstellingen de beslissing van het Hoofdstembureau kracht van gewijsde zal hebben ge kregen, zal door het Hoofdstem bureau nader dienen te worden be slist. Eerste prijs nog niet afgehaald. Men verzoekt ons er op te willen wijzen, dat de eerste pi-ijs der Loterij van de Landbouwtentoonstelling alhier nog steeds niet is afgehaald. De eerste prijs viel op no. 3195. Wie is de gelukkige bezitter van dit lot letters en harten natuurlijk van Goumans-Rutten Nergens lekkerder. Op Zondag 15 December a.s. zal de turnclub „St. Christoffel" haar jaarlijksche winteruitvoering geven. Onder de huidige leiding van den heer Dekkers, leeraar M.O. te Venlo, zal het technisch gedeelte op hoog peil staan. I Verder zal worden opgevoerd het blijspel „De Verjongingskuur". Gezien de voorgaande opvoeringen is ook dit „St. Christoffel" wel toevertrouwd. Een en ander beloofd dan ook een interessante avond te worden. Luxor Theater brengt weer een genotvolle avond, een Lumiafilm „Die Englische Heirat." De jonge Douglas Mavis, die in op dracht van zgn grootmoeder (Adêle Sandrock), welke een alleen-heer schappij over de gehele familie uit oefent, een reis om de wereld moet maken, is niet verder dan Berlijn gekomen, waar hij les in het auto rijden neemt, hoewel hij dit reeds jaren kan. De reden voor deze over bodige lessen is de charmante Gerte Winter (Renate Müller). Spoedig zal de tyrannieke grootmoeder haar 75e verjaardag vieren en Doug wordt opgecommandeerd, hierbij aanwezig te zijn, doch voor zgn vertrek naar Londen trouwt hij met Gerte. Doug wikt, maar Oma beschikt! _e oude dame heeft het in haar hoofd gehaald, haar kleinzoon te laten trouwen met de dochter van een naburige familie, en op de avond van haar verjaardagfeest wordt tengevolge van enkele misverstanden verloving officieel bekend gemaakt. Intussen vond Gerte in Berlijn, dat 3 berichten van haar man te lang uitbleven. Doug neemt nu een manmoedig besluit... hg zal gaan werken, doch het resultaat is, dat hij met een van zijn vrienden in een nachtclub ver zeild raakt en na afloop met de zangeres Bella Amery gaat souperen met wie hij, onder de invloed van de overvloedige champagne, verloofd raakt. Onderwijl heeft Gerte toevallig kennis gemaakt met de oude Lady Mavis, die niet weet, dat zij de ge vreesde vrouw van haar kleinzoon En als Doug, lichtelijk katterig, de volgende dag terugkomt, vindt hij Gerte als gast in het landhuis. Spoedig hierna verschgnt ook Bella Amery, die met haar toekomstige familie kennis wil maken, en als ook Roberta Buckley met haar ouders binnenkomt, staat Doug tegenover zijn vrouw plus zgn twee verloofden die hem echter allen op hoogst ver ontwaardigde wijze de rug toekeren. Oma weet de situatie meesterlijk te redden, maar hoe? Dat kunt U in de film zien. Een frisse, aantrek kelijke film vol gezonde humor, met kostelijke karaktertypen die deze Renate Müller-film begeleidt met de heerlijkste melodieën. DE FANCY-FAIR IN HET ST. ANTONIUS-PATRONAAT. Dank de welwillendheid en het meeleven van vele vrienden en be gunstigers is de patronaatsfancv-fair van verleden Zondag een succes ge worden en voor het patronaat een weldaad. Toen Zaterdagavond om zes uren de feestelijkheid werd geopend, waren aanwezig de HoogEerw. Heer Deken en de Edelachtb. Heer Burgemeester, de Eerw. Heeren Kapelaans, Wet houders en Gemeenteraadsleden, Patronaatsbestuur en vele geinvi- teerden. De HoogEerw. Heer Deken sprak een woord vol waardeering voor het moeilijke patronaatswerk dat ten voordeele der Venraysche jongens, met ijver en zorg wordt behartigd, spoorde alle aan dit werk te steunen, nu vooral, door het bezoeken der patronaatszalen en het offeren van een financieele bijdrage. Na deze woorden verklaarde hij officieel de fancy-fair voor geopend. Vervolgens nam de Edelachtbare Heer Burgemeester het woord, die in hartelijke woorden zijn lof en sympathie uitsprak voor het vele goede, dat voor Venray's jeugd was bewerkt en dankte voor de zorg en moeite, waarmede de directeuren van het patronaat de jóngens in zijn gemeente hadden vooruitgeholpen, hij sprak de beste wenschen uit voor het welslagen van de fancy-fair en voor heel het patronaatswerk. Daarna bezochten allen de ver schillende stands. Gedurende heel de Zondag was er voortdurend flink bezoek. Vooral in de avond was het bezoek druker heerschte een gezellige stemming. Euterpe gaf een heerlgk strijkje, en met animo werd er gebruik gemaakt van alles wat er gepresenteerd stond. De avond werd gesloten met het uitreiken van behaalde prijzen en het bekend maken van de uitslag der verloting. Voor zoover de prijzen nog niet werden afgehaald, laten we hier de uitslag der verloting volgen No. Prijs No. Prijs No. Prijs 28 16 184 50 186 34 207 26 341 29 361 45 431 6 506 36 565 3 568 19 593 43 598 38 814 8 868 47 895 13 950 23 987 9 1050 33 1095 11 1140 46 1185 35 1208 15 1223 22 1263 14 1264 17 1265 4 1314 30 1344 5 1394 49 1453 41 1490 39 1493 24 1502 42 1506 31 1520 12 1610 40 1622 44 1641 25 1649 27 1727 20 1887 28 Tot Woensdagavond a.s. 9 uur, zgn deze prijzen af te halen aan het patronaat. Wij brengen langs dezen weg, hartelijk dank aan de vele weldoe ners die door hun giften deze fancy- fair mogelgk maakten en aan de worden van de allerbeste chocolade gemaakt bij Goumans

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1