Lofwaardig sociaal initiatief. Buitenland. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. later een briefje thuis van de vol gende inhoud Blijkens mededeelingen van den gemeenteveldwachter oversehreedt u op.... de voor de bebouwde kom dezer gemeente bepaalde maximum snelheid. Aangezien u de verorde ning op dit punt niet in zoodanige mate overtradt als verschillende anderen, heb ik mij voorgenomen u voor dezen keer vrijuit te laten gaan, onder voorwaarde, dat gij mij belooft in het vervolg in de bebouwde Kom dezer gemeente met geen grooter snelheid te rijden dan veertig kilometer. Ik verwacht dus uw schriftelijk bericht hier omtrent. De burgemeester van Schalkwijk, L. P. J. ten Holter. Reeds enkele maanden is Schalk- wijks burgervader op deze wijze bezig de automobilisten die te snel zijn gemeente passeeren, op te voeden en blijkbaar niet geheel zonder suc ces. Aan een medewerker van het U.D., die den burgemeester naar zijn ervaringen ging informeeren, deelde hij mede dat hij van bijna alle op deze wijze aangeschrevenen antwoord ontving met de stellige belofte in het vervolg bij het pas seeren van Schalkwijk de toegestane veertig kilometer niet te overschrij den. Vele dier brieven zijn vol waar deering over deze daad van den burgemeester. Die antwoorden kwa men uit alle deelen van het land. Burgemeester Ten Holter heeft de overtuiging dat hij door op deze wijze te werk te gaan heel wat automobilisten meer van het met te groote snelheid door de bebouwde kommen rijden afhoudt dan door het rauwelings hun op het dak sturen van een proces-verbaal. Het middel is nieuw naar wij meenen en is elders nog niet toege past. Zou het werkelijk aanbeveling verdienen indien het Schalkwijker voorbeeld elders werd nagevolgd Nu werkte het in Schalkwijk prachtig en steeds minder automo bilisten passeeren die gemeente met grooter snelheid dan veertig kilo meter... Italiaansche soldaten over hun ervaringen in Abessynie. In de haven van Napels stond een detachement Italiaansche soldaten, die zooeven uit Oost-Afrika waren teruggekeerd. Zieken, die naar het Vaderland op verlof waren gestuurd. De krijgers zitten langs de steigers, van de kade omringd door een troepje nieuwsgierigen en wachten op het schip, dat hen naar Cagliari zal brengen. Ze zijn vroolijk en opge wekt en maken een uitstekenden indruk. ,,De ernstig zieken en de verwonden worden naar onze heer lijke hospitalen op Rhodes gebracht, vertellen ze. Alleen zij die het tran sport door de Roode Zee niet meer kunnen uithouden blijven in Afrika. Alleen wij, die lichtelijk ongesteld zijn, mogen naar het Vaderland terug. „Wat we van het front weten Niet veel, we zijn immers op ziekte verlof naar huis gestuurd", zegt een kleine zonverbrande Korporaal uit Cagliari. „Wat mij scheelt Kijk mijn arm maar eens. We lagen in de loopgraven, die we langs de grens in de nabijheid van Adigrat gegraven hadden. Op zekeren nacht dacht ik, dat mijn arm met een stuk gloeiend ijzer in aanraking kwam. De pijn was zoo hevig, dat ik overeind sprong In enkele oogenblikken was mijn arm, van de hand tot den schouder, olifantdik opgezwollen. DE WRIEMELIGE HONDERDPOOTEN. Deze honderdpoot is een vinger- lange bruine worm. Raa^ je het griezelige dier aan, dan krijg je razende pijnende arm wordt lam en het vleesch ontstoken. Men moest me mijn hemd van mijn lijf scheuren, lederen dag werden eenige uit onze compagnie door dit dier gewond. „Kijk maar eens even hier," zegt een ander, terwijl hij zijn arm laat zien, die met etterbuilen bezaaid is. „Dit komt van de neten. Terwijl we in onze tenten sliepen, boorden zich deze diertjes in onze handen, in onzen hals, overal, waar ze naakte deelen vonden, vast. Bij iedere beet ont stonden etterige ontstekingen. Bijzonder pijnlijk was, wanneer dit ongedierte zich onder onze vinger nagels ingroef. lederen avond, wan neer we tijd hadden, moesten we met naalden dezen vreeselijken vijand uit onze huid peuteren. We hadden gebrek aan water, om ons lichaam rein te houden." „Water we hadden water genoeg,', mengde een ander zich in ons ge sprek. „Voor het uitbreken van den oorlog lagen we acht weken lang in het waterrijke gebied van den Mareb. Maar wat voor waterWanneer we in de hitte onze voeten wilden baden, zogen bloedegels zich aan onze voet zolen vast. In den 'feilen zonnegloed lagen we in het koele water en konden niet eens onze lichamen ver- frisschen. De felste strijd was ons liever geweest dan deze weken in de tropische hitte zonder eenige afkoe ling." MUSKIETEN, KOORTS, MALARIA. „Nog erger dan die honderdpooten en neten zijn de muskieten," zei een ander. „En wat voor muskieten Niet van die kleine kwelgeesten, die we ook in Italië kennen. Millioenen beesten, die ons met hun spitse angels tot razend wordens toe trei terden. En de koorts Niemand kan zich voorstellen, wat we van die koorts te verduren hadden, wat het beteekent in de hitte van den dag en de gzige kilte van den nacht met koorts te liggen. Maar nog erger is de malaria. We werden buitengewoon goed verzorgd en verpleegd, maar wat baatte het Na den derden malaria-aanval wer den we naaf het hospitaalschip ge bracht. Ge weet, wanneer de aanval vaak terugkeert, krijgt men in het onderlijf de zwarte waterkoorts. De nieren worden verstopt, de blaas zwelt..." „Ik was aan de grens van Ogaden gestationeerd," zei een jonge Reser vist uit Cagliari. „Heel onze com pagnie voerde dag en nacht een moordenden strijd tegen de mieren. EEN MOORDEND GEVECHT TEGEN DE MIEREN. Weet ge, wat het beteekent na een 10-urigen marsch door de woestijn geen oog te kunnen dichtdoen. Het waren helsche nachten, welke we beleefden. Nauwelijks waren we in geslapen, of de mieren kwamen onder onze kleeding gekropen. Ze beten zich in ons lichaam vast en bleven in de wonden hangen, die ze opengebeten hadden. Wanneer we ze wegrukten, bleef de kop met den angel vaststeken. Den anderen mor gen reeds begon de wonde te etteren. Met duizenden hingen ze als klitten aan de proviand-wagens en de gaar keukens. Wee dengene, die in de grenssteppen verdwaalde en van moeheid en hitte insliep Eens moesten we een paard af maken, dat een been gebroken had. Binnen luttele uren was van het kadaver niets meer te zien. Menig maal gebruikten we leege termieten- hoopen als stellingen voor ons ge schut. Kent ge deze hoopen Het zijn twee tot drie meter hooge tent achtige leemhoopen. Het werk van de nijvere termieten. Deze behuizingen van het onge dierte zijn hard en vast als vuur steen. Deze heuvel's waren voor ons van groot belang. We gebruikten ze als stellingen voor onze machine geweren. Wanneer we zoo'n termieten heuvel aantroffen, sloegen we het dak eraf en hadden aldus uitsteken de stellingen voor het lichte geschut. De harde leem weert iederen vgan- delijken kogel af. Na vermoeiende marschen van meerdere dagen waren wij in een gebied gekomen, waarin we ons in stelling wilden neerlaten. We bouw den onze stellingen uit, plaatsen de machinegeweren en vielen uitgeput, overal waar we lagen, in diepen slaap. Nauwelijks hadden we een uur geslapen, of we werden door een akelig gezoem gewekt. Eerst dachten we dat het onze vliegers waren, die in dezen nacht een verkenningstocht maakten. Onze vliegers moeten n.l. vaak 's nachts vliegen, omdat men aan de kampvuren het beste kan vaststel len, waar de Abessynische troepen zich ophouden. TERMIETEN VRETEN MUNITIEKISTEN. We merkten dra, dat we ons ver gist hadden. Centimeterdik was de grond met grijze vliegen bezaaid. Met millioenen zoemden de termieten rond onze ooren. We wisten niet, dat de termieten bij daglicht niet te voorschijn komen en hadden ge dacht dat ze hun heuvels verlaten hadden. De insecten vraten de draag banden van de machinegeweren, de conservenbussen uit onze ransels. In onze magazijnen werd ieder stuk brood en vleesch-tot de laatste rest door de termieten verslonden. Zelfs onze munitiekisten werden opgevre ten. Niets wat uit stof of leder be stond werd gespaard. Den anderen morgen was van onze houten stel lages niets meer over dan een arm zalig hoopje melig stof. Vier nachten moesten we zonder slaap uithouden. Zelfs voor rook gingen de termietenzwermen niet op de vlucht. Naderhand kregen we lysol, om ons tegen het ongedierte te vrgwaren. Het roode kruis heeft ons met de duurste medicamenten verpleegd. Hetzij we ziek waren of niet, ieder van ons werd door de artsen onder zocht en kreeg een dosis kinine en desondanks werden steeds meer van onze mannen ziek. Thans in het droge jaargetijde zal het wellicht beter worden. „Velen van ons wer den door vingerlange schorpioenen gebeten," hernam de kleine korporaal met den gezwollen arm. „Mijn buur man werd in zijn slaap onder zijn oksels gebeten, ondanks het goede tentdoek en de harde kleeding. Terwijl al deze afgrijselijkheden voor oogen gevoerd worden, zien we een stoomschip de haven uitvaren, op alle masten de Italiaansche vlag. „Onze troepen zullen heldendaden moeten verrichten," zegt de kleine korporaal weer. Na lange geforceerde marschen strijd voeren, in de gloeien de hitte dorst lijden, door insecten gestoken en gebeten, door koorts en ander tropische ziekten gekweld en toch zal onze dapperheid eens de overwinning behalen!" De Telgr. heeft een zeer interessant artikel gepubliceerd.Waarom Tilburg ontvloden en waarin het blad een paar interviews publiceert over de vraag, hoe het komt, dat dewollen- stoffenindustfie in Tilburg zich ge leidelijk naar andere centra begint te verplaatsen. Wij zullen het over de oorzaken van deze verplaatsing niet hebben. Wij willen de uitlatingen weergeven, welke de Telgr. heeft vermeld van den Heer Wynand Janssens, de leider van een nieuwe wollenstoffenonderneming, niet in Tilburg gevestigd, maar in Ooster hout. Het initiatief om niet in Tilburg, maar elders te beginnen, moet niet alleen gezocht worden in de kwestie der loonen. De heer Janssens, die een fabriek in Oosterhout heeft geopend met ongeveer honderd personen, ge deeltelijk gerecruteerd uit Ooster- houtsche werkloozen en uit jongere krachten uit Breda, zegt wij citee- ren de Telgr. „het is voor een groot deelwelwaar.dat verscheidenen nieuwe fabrieken elders dan te Tilburg opgericht zijn, uitsluitend wegens de gelegenheid om lagere loonen te kunnen betalen en ge bonden te zijn in het algemeen aan voordeelige arbeidsvoorwaarden. In weerwil van de goede, ja prachtige vestigingsmogelijkheid in deze stad, wegens de gunstige ligging, voor deelige kracht- en watertarieven en uitstekende vakscholen, heb ik Til burg toch niet gekozen, eigenlijk alleen om volkomen uit de sfeer te komen van een systeem van loon en arbeidsvoorwaarden, dat niet strookt met mijn idealen voor de toekomst. Ik zoek verbetering, maar juist niet in een aanpassing, door middel van o.a. loonsverlaging. Dan wil ik hier om even op mijn bepaalde meening vooruit te loopen, dadelijk tegen spreken, dat mijn industrie zou concurreeren tegen Tilburg dooi de betaling van een lager loon, door het niet geven van kinderbijslagen en vacantie, het niet verstrekken van ouderdomspensioen, zooals in het algemeen beweerd wordt. Al mijn arbeiders, die geschoold zijn, hebben als vast inkomen, grond- loon f 25 per week, een salaris, dat zeker niet onder het gemiddelde loon van Tilburg zal gaan. Zij krijgen verder een hooger pensioen dan in Tilburg, onze fabriek geeft verder ook ruim geachte kinderbijslagen, en voorts ontvangen weduwen van arbeiders, die minstens een jaar in het bedrijf geweest zijn een uitkeering ineens van f 2.000, een regeling, welke in Tilburg niet bestaat. Thans kom ik tot mijn hoofd verschil met het textiel-centrum en mijn opvattingen over toekomstige veel betere verhoudingen. Het stelsel heb ik ingevoerd van nauwe samenwerking tusschen ar beider en werkgever. De geschoolde arbeiders, kettingsscheerders, twy- ners en andere vaklieden ontvangen, zooals gezegd, een vast weekloon van f 25 met recht op uitkeering uit de winst van het bedrgf.. Zij worden dus bij het eindresultaat der produc tie betrokken, hebben geen belang bij jakkeren, doch kunnen zich ten volle toeleggen op het leveren van een zeer goed product. Zij krijgen bovendien een goede woning in huur, voorloopig voor f 4.25 per week, inclusief waterleiding. Na verloop van een zeker aantal jaren kan deze woning vollen eigendom worden." „Volgens mijn inzichten" ging de Heer Janssens voort „behoort een deel van de ondernemerswinst aan de arbeiders afgedragen te worden." Dit is o.i. een lovenswaardig sociaal initiatief dat in breeder kringen navolging moest ondervinden. Men begrijpe ons goedhier is het geen novum. Vroegere ondernemers heb ben er gelijke gedachten op na ge houden en velen zijn er van terug gekomen, daar de arbeiders niet allen voor zulke denkbeelden rijp zijn. Wanneer de ondernemers in deze richting voortgang willen maken en de Nederlandsche koopkracht der massa op deze wijze trachten te verhoogen, dan dienen de werknemers zich ook te verheffen tot dit peil. Zij moeten, terwille van zichzelf en van hun collega's, deze nieuwe arbeidsopvattingen waardig toonen en hun belang ook werkelijk vast- knoopen aan dat van de ondernemin gen, "*<116 de nieuwe onderlinge ver houdingen hebben ingevoerd. Niet elk mensch kan tegen de weelde erkend te worden als on misbare schakel in het productie proces Laten wij hopen, dat de sociale rechtvaardigheid, zoo duidelijk naar voren gebracht in Quadrigesimo Anno, algemeener toepassing moge vinden. Van de oorlogsfronten. Het Italiaansche veldtochtsplan is na ons laatste overzicht een belang rijke schrede voorwaarts gegaan. In het noorden heeft het Italiaansche leger bezit genomen van Makalle en Dolo, terwijl aan het zuidelijke oor logsfront Gorahai in zijn bezit is gekomen. De Abessiniërs boden geen tegenstand en lieten alle 3 steden zonder verzet in Italiaansche handen overgaan. De verovering van Makalle. Vrijdagmorgen zijn de Italianen onder aanvoering van generaal Dal- mazzo, Makalle triomfeerend binnen getrokken. Ras Koeksa, de verrader, die thans is aangesteld als gouver neur over Tigre, reed met zijn even eens naar Italianen overgeloopen staf voor de Italiaansche troepen uit. Hij heeft zgn intrek in het keizerlijk paleis genomen. De stad is volkomen door de Abes siniërs leeg gehaald en in het keizer lijk paleis was zelfs geen stoel voor den Ras achtergelaten, waarop hij plaats zou kunnen nemen om de hulde van zijn volgelingen in ont vangst te kunnen nemen. Het Italiaansche volk werd per radio op de hoogte van deze nieuwe overwinning gebracht en het offi- ciëele communiqué over de verove ring van Makalle werd in de stad aangeplakt. Overal werden haastig kranten gekocht in de hoop bijzon derheden té* vernemen, maar er vonden geen publieke vreugde demonstraties plaats. Hoewel de Italianen veel waarde hechten aan de jongste overwinning, die een streep haalt door een 39 jaar oude nederlaag, is generaal de Bono een verderen opmarsch begonnen. De Italiaansche troepen hebben dan ook hun opmarsch weer voortgezet, Ras Koeksa en zijn manschappen achterlatend om de stad te bescher men. De bezetting van Gorohai. Zaterdag zijn alle versterkte stellingen van Gorohai door een Italiaansch detachement met pant serauto's bezet, zonder dat tegen stand werd ondervonden. In verband met het jongste hevige luchtbombardement van het district Gorohai door de Italianen, zijn de Abessiniërs, wier aantal geschat wordt op 3000, gevlucht met achter lating van talrijke kleine kanonnen machinegeweren. De Italianen zetten hen na in de richting Noord- Oostelijk van Gorohai. Uit betrouwbare bron wordt ge meld, dat aanzienlijke Abessinische versterkingen op weg zijn naar het Zuid-Oosten, in de richtingen van Joeba en de Sjebelideze troepen zijn afkomstig uit de provincie Bali. Te Dzjiboeti zijn Zaterdag 12 vrachtauto's van Engelsch en Ameri- kaansch fabrikaat, 250 kisten, elk bevattende 26 Mauser-geweren, 4 luchtafweer-kanonnen en 3 gedemon teerde Britsche vliegtuigen aange komen, bestemd voor het Abessini sche leger. Gering aantal gesneuvelden Reuter meldt uit Asmara dat volgens een officiëele statistiek het aantal dooden en gewonden in het Italiaansche leger sedert het begin der vijandelijkheden bedraagt Gedood een officier, drie soldaten, 32 Askari's. Gewondvier officieren, zes solda ten, 71 Askari's. Geen gevangenen. Indien deze verlieslijst juist is er ïs echter alle reden om aan te nemen dat zij wat is geflatteerd (één officier gesneuveld in een cam pagne van vijf weken!) is zij niet in overeenstemming met de berich ten der oorlogscorrespondenten, die herhaaldelijk melding maakten van „bloedige gevechten", „strijd van man tegen man" en „overvallen in den nacht." Maar uit den grooten oorlog 1914 1918 herinneren we ons nog wel welke waarde aan dergelijke verlies- iijsten is te hechten Italiaansch vliegtuig boven Addis Abeba. Een vliegtuig, vermoedelijk van Italiaansche nationaliteit, heeft boven Addis Abeba gevlogen. Het zou de eerste keer zijn, dat een Italiaansch vliegtuig tot de Abessinische hoofdstad is genaderd. De tactiek van de Abessiniërs, welke groote veldslagen vermijdt, omdat de Ethiopiërs daarbij tenge volge van hun onvoldoende moderne bewapening groot gevaar zouden loopen vernietigend te worden ver slagen, werkt de bereiking van het Italiaansche doeleinde in de hand. De Abessinische legers blijven zoo doende weliswaar intact, voor moge lijk later gebruik, doch het terrein, dat de Italianen bezetten, wordt geleidelijk grooter. Langzaam, maar zeker werkt de Italiaansche oorlogs machine, waarmede de wegenbouw gelijken tred houdt. Deze wegenaan leg geldt als noodzakelijk voor de waarborging van een behoorlijken etappendienst (aanvoer van leger- behoeften, afvoer van zieken en ge wonden enz). De grondige wijze echter, waarop deze wegenbouw geschiedt, doet ver moeden, dat er verderstrekkende bedoelingen aan ten grondslag liggen, n.l. vast legging van het veroverde terrein als blijvend Italiaansch bezit. Het thans in het Noorden bezet worden de gebied valt weliswaar, blijkens de bij het Italiaansche memorandum aan den Volkenbond overgelegde kaart,binnen de „historische" gren zen van het Amharisch gebied, het welk de Italianen aan den Negus zouden willen laten, terwijl zij aan spraak maken op de z.g. door dezen vroeger veroverde gebieden, doch het is toch moeilijk aan te nemen, dat de veroveraars het terrein be werken en klaar maken, zoo als zg doen, ten pleiziere van de Abessi niërs. De wijze, waarop de Italianen te werk gaan, wijst veeleer op het karakter van een zuiveren veroveringsoorlog. De op zich zelf volkomen gezonde taktiek der Abessiniërs van terug wijken werkt echter het blijkbare doel der Italianen in de hand om een zoo groot mogelijk deel in het Noorden en in het Oosten in bezit te nemen en te „bevestigen". De oorlog is weliswaar nog pas het beginstadium en het is nog niet goed mogelijk de verdere ont wikkeling te voorzien zooals ge zegd, de Abessinische legers bijv. staan nog intact te veldeMaar hetgeen thans in de Italiaansche strategie zich begint af te teekenen, doet de mogelijkheid toenemen, meldt het Hbl., op het ontstaan van ernstige politieke problemen, gelegen in bezetting door de Itali anen van een betrekkelijk uitge strekt gebied, waaruit zij moeilijk weer door de Abessinische strijd krachten verdreven kunnen worden. plein bewees nu reeds goede diensten, zoodat verdere uitbreiding gelukkig kon voorkomen worden. VENRAY, 16 Nov. 1935 Vergadering Boeren leenbank Venray. In de Wilhelminazaal hield de Boerenleenbank te Venray haar jaar vergadering onder Voorzitter M. Wismans, die de vergadering opende met den Chx-istelijken groet en een woord vanv welkom richtte tot de leden, speciaal aan den Weleerw. Heer Kapelaan Theunissen, die voor het eerst als Geestelijk adviseur een vergadering der Bank bijwoonde. Verder wijdde de Voorzitter harte lijke woorden aan het verhoopte herstel van den heer Ant. Droessen, voorzitter van den Raad v. Toezicht, wiens ziekte hem nog steeds belet te komen. Nadat de notulen der vorige ver gadering door den Secretaris waren voorgelezen, werden deze onveranderd goedgekeurd. Aan de beurt van periodieke af treding waren de bestuursleden M. Wismans, G. W. Litjens en Joh. Janssen, Heide, welke laatste zich niet meer herkiesbaar stelde. De Voorzitter sprak namens de vergadering dank uit voor alles wat Janssen in het belang der Bank ge daan heeft. In deze vacature werden gecandideerd de heeren J. v. Meijel, G. Wismans en H. Janssen Jzn., Ontvangsten Inkomst Kas f 7163.72 Ontv. Spaargelden f 121725.20 Afl. Voorschotten f 19020.28 L. R. Leden f 14613.81 L.R. C.C.B. f 138690.46 L.R. Deposito f 30000.— Afschr. Roerend goed f 30.— Bezit Voorschotten f 6016.17 Prov. Voorschotten f 1.87 Rente L.R. f 4154.92 Prov. L.R. f 0.62 Afb. verlies vorig jaar f 4226.99 Diverse Ontvangsten f 25.12 f 345669.16 Uitgaven Terugbet. Spaargelden f 117401.11 Nieuwe Voorschotten f 740.— L.R. Leden f 4568.03 L.R. C.C.B. f 203751.57 Afb. verlies vorig jaar f 4226.99 Rente L.R. f 102.40 Rente Spaargelden f 7593.80 Prov. en kosten L.R. f 328.62 Salaris f 850.— Diversen f 538.79 Saldo Kas f 5567.85 f 345669.16 BALANS. Bezit Kassa f 5567.85 Uitst. Voorschotten f 146104.66 L.R. Leden f 3131.16 L.R. C.C.B. f 54476.37 Deposito C.C.B. f 70000.— Aand. C.C.B. f 300.— Aand. B.H. f 100.— Waarde Goederen f 435.— Effect-koersverschillen f 12.50 Te vorderen bezit voorsch. f 3422.15 Terug vorderen onkosten f 17.70 f 291054.89 Saldo Spaargelden L.R. Reserve winst Debiteuren reserve Winst 2005.48 25106.65 5000 336.82 Heide. Bij de gehouden stemming bleken als bestuursleden te zijn her kozen de heeren M. Wismans en G. W. Litjens terwijl in de vacature Janssen gekozen werd de heer G. Concept Heide. Wismans, die deze benoeming aan- De Zangvereeniging „Het Heide- nam. De heer W. v. Dijck, Heide bloempje" heeft zijn concertavonden werd als lid van den Raad van Toe- op 10 en 11 November weer eens zicht herbenoemd. gehad, beide avonden met een volle Op voorstel van het Centraal zaal. In tegenstelling met andere Bestuur te Eindhoven werd besloten jaren was dit jaar de hoofdschotel geen grooter crediet te verleenen een blijspel met een goede strekking, aan één persoon dan f 5000. Waar andere jaren tranen voort- Hierna las de Secretaris de Winst kwamen uit een bewogen gemoed, en Verliesrekening 1934 voor, welke heeft het publiek zich nu tranen werd goedgekeurd en den Secretaris gelachen. Het Heidebloempje kan decharge bracht. meer dan tevreden zijn. rekening. Vergadering Jonge Boeren, Merselo. Verleden week vergaderde de afd. Jonge Boeren te Merselo, onder (Voorzitterschap van den heer M. van Hoof. Hij richtte een hartelijk wel kom tot alle aanwezigen, en meer speciaal tot de Zeereerw. Heer Rector. Dit werd gevolgd door het bondslied „Kruis en ploeg." Het verslag der vorige vergadering werd na voor lezing goedgekeurd. Hierna volgde vaststelling van het winterprogramma. Door de Geestelijke Adviseur zullen een 7-tal lessen worden gegeven, handelende over de H. Sacramenten. Verder zal de Z. E. Heer Rector van den Bosch gevraagd worden een lezing te komen geven, terwijl de heer Th. van Rijswijck, onze vroegere dorpsgenoot zich bereid heeft ver klaard voor het geven van eene lezing op landbouwgebied. Hierna krijgt de Geest. Adviseur het woord. Hg spoort de leden aan de lessen, welke dezen winter gegeven wox'den, trouw bij te wonen, om ons zoodoende nog meer te ontwikkelen op gods dienstig en sociaal gebied. Wij moe ten ons verheugen, aldus Spreker, dat de tijd om zich te ontwikkelen wederom is aangebroken, en we moeten hiervan gebruik maken om hieruit ons nut te trekken. Hij ver trouwt dat ook dezen winter evenals verleden jaar weer zal worden door gegaan met de H. Mis vertegenwoor diging. Tot slot spoort hij allen aan zoo veel mogelijk gebruik te maken van de Jonge Boeren-retraite, welke in de loop van Januari zal gehouden worden te Venlo. De Voorzitter brengt een warm dankwoord aan de Zeereerw. Heer Rector voor zijn aanmoedigende woorden, en zal thans overgaan tot het uitreiken van de prijzen der proefveldhouders. De proefnemers brachten eerst nog nauwkeurig verslag uit, waaraan we het volgende ontleenen. Van de onkruidbestrijdings-proef bleek dat KALKSTIKSTOF het beste bestrijdingsmiddel was. Van de ha verrassen bleek GOUDEN REGEN het beste, terwijl bij de tarwe de MANSHOLT VAN HOEK de hoogste opbrengst gaf. De proeven met BORAX ter be strijding van hartrotziekte bij bieten leverde zichtbaar resultaat. Het volgende jaar zullen hiermee nog verdere proeven worden genomen. De Voorzitter brengt dank aan de proefnemers en wenscht hen geluk met de behaalde prijzen. De Zeereerw. Heer Rector sluit zich bij de felicitatie van den Voor zitter aan en wijst nog even op het nut van dergelijke proeven, mits zij doelmatig worden opgezet. Hierna doet de Voorzitter nog enkele mededeelingen o.a. dat op 11 December te Horst een studiedag voor Jonge Boeren zal worden ge houden en spoort allen aan hieraan deel te nemen. Bij de rondvraag krijgt de heerP. Pubben het woord en deelt mede, dat door de Stoomzuivelfabriek Venray een practische les over stal- verzorging wordt gegeven en bij genoegzame deelname een melkcursus voor jonge boeren. Tot slot dankt de Voorzitter allen voor de trouwe opkomst en sluit met gebed. Missiewedstrijd. De Missiewedstrijd Merselona contra Concordia, Horst, is door het niet opkomen van laatstgenoemde ver- eeniging jammerlijk mislukt. Het financieel resultaat is echter zeer bevredigend te noemen. De kaarten- verkoop welke door de dames van de Missienaaikring was ter hand genomen bracht ruim 3 gulden op. De verkochte kaarten blijven geldig, daar op een nader te bepalen datum een wedstrijd zal gespeeld worden tegen een club welke ons naar we hopen niet zoo laf in den steek zal laten. Merselona treft in het mislukken van de wedstrijd geen schuld. Jubileum van de Stoomzuivel fabriek St. Lambertus te Horst. Bovengenoemde stoomzuivelfabriek vierde Donderdag feest. Behalve de heeren L. Verdellen, L. In 'tGroene- wolt en B. Raaimakers, herdacht ook de botermaker den heer G. Thielen den dag, dat hij voor 25 jaren in dienst der fabriek trad. De andere heeren waren respect, gedurende 25 jaren bestuurslid en commissaris van toezicht. OVERLOON. Bij het bestuur van de R.K. Werkliedenvereeniging alhier bericht ontvangen, dat Pater Henricus ook dezen winter een spreekbeurt zal komen vervullen. Voor de leden van den Boerin- nenbond alhier worden wekelgks een tweetal cursussen gegeven, nl. voor breien van alle boven- en onder goederen door Mej. Van Hout uit Helmond en voor verzorging van zieken door Mej. M. v. Hoenselaar uit St. Anthonis, f 291054.89 De winst ad f 336.82 werd aan de Reserve gevoegd. Bij de mededeeling bracht de Voorzitter dank aan de heeren Ver heugen en Wintels voor hetgeen zg resp. als voorzitter van den Midden stand en voorzitter der Bakkers- patroons gedaan hebben bij de liquidatie der Coöperatie St. Petrus Banden, door welke bemoeiingen f 1179.30 in de kas gevloeid is. Hierna werd de vergadering op de gewone wgze gesloten. AANGIFTE VAN STIEREN. De Burgemeester van Venray herinnert belanghebbenden aan hun verplichting om van het houden van een stier van 6 maanden of ouder TUSSCHEN 15 EN 25 NOVEMBER aangifte te doen bij den Burgemees ter der gemeente, waar de stier ge houden wordt. Deze aangifte moet schriftelijk geschieden op een voorgeschreven formulier, hetwelk ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar is en moet onder meer inhouden leeftijd, kleur en bijzondere kenteekenen van den stier, benevens mededeeling of de stier al dan niet reeds goed- of afgekeurd of van rechtswege tot dekking toegelaten is. Van de aangifte ontvangt de stier houder een bewgsdit bewijs moet zijn bezit zgn, aangezien het steeds op eerste vordering moet worden vertoond aan de politie. Van het houden van een AFGE KEURD EN stier moet steeds ON MIDDELLIJK aangifte worden ge daan bij den Burgemeester. Niet naleving van de verplichting tot aangifte als bovenbedoeld en het niet op eerste vorderiDg vertoonen van het bewijs van aangifte wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 25 gulden1. Venray, 12 November 1935. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Voor de Schoenmakers. Maandagavond om 6 uur zal van wege de Rijksvoorlichtingsdienst voor schoenmakers een lezing worden gehouden door den Heer Hoek in zaal Wilhelmina met als onderwerp „Aan welke eischen moet de Schoen hersteller voldoen." Toegang vrg. Bouw van Juvenaat der Eerw. Broeders van Liefde. Bij onderhandsche aanbesteding werd het bouwen van een Juvenaat met kerk enz. voor de Eerw. Broeders van Liefde a.d. weg Venray-Wanssum onder deze gemeente gegund aan het Aannemersbedrijf Bernsen en Braam uit Nijmegen. Collecte. De collecte gehouden in de Pa rochiekerk en Paterskerk ten bate der St. Vincentiusvereeniging bracht de som op van rond f 240. Aan de firma Tillemans alhier werd opgedragen den aanleg der centrale verwarming in de nieuwe Kerk en Pastorie te Oostrum, als mede in de gebouwen van het R.K. Ziekenhuis te Boxmeer. Zondagavond omstreeks 12 uur door onbekende oorzaak brand ontstaan in een groote stroo- en hooimijt, staande in den boomgaard achter de boerderij van den heer J. v(d. Munckhof, alhier. De brandweer met motorbrand spuit was spoedig ter plaatse. De nieuwe brandput op 't Hensenlus- Bekend inbreker aangehouden. De gemeenteveldwachter teMegen heeft een bekend inbreker gearres teerd. Zondagavond vervoegde zich Zondagmorger 14 Duitsche bi inzittenden op snelheidsvlucht. er vier afgedrev Groningen. Zg 2 of in den loop behouden in <li Om 5 uur lai Nieuweschans, Houwerzijl (gei 6 uur een tussc Oostwold (gem tien over half ze huizen. Overal de landerijen t ballonvaarders t< betaald. De ballong^ geland is, is cp laden en des 6v Groningen gesr vier Duitscher vrachtauto mee hebben doorgebi Onder hen be^ ballonvaarder Ki Rijksambtenar Napoleonsweg c Thorn nabij de I soon, die een zak ders vervoerde, der ambtenaren 1 in den steek en achtervolgd dooi ambtenaren. To haalde en tot s hij in het kanaal mende den andei Hier wachtte he: wachter vajj^, verzocht aan zwemmer maakt omkeert. Toen h handen der ara hij door een kog geschoten. Per g€ hg naar het 2 overgebracht. Daar zoowel d veldwachter verl geschoten, blijft dat schot gelost INGEKOMEN M. E. A. van straat 3 van Hel W. P. Roosen, 1 van Horst G. M. J. Poels, van Eind^^jgj P. Klokgieter Draalstraat 4 va A. C. Smits, 68 van Venlo

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6