DERDE BLAD VAN „PEEL EN MAAS CITAX u WINTERM A NTËLS Magazijn DE ZON, Groote Straat 9 PRACHTSORTEERING Oebr. Lucassen bel op no. 95 J. KEMPS Ons weekpraatje. Binnenland. Advertentiën Haarden, Kachels, Haardkachels Assurantiën, G. W. MUSKENS MEUBELEN Vitrages i K iS O Buitengewoon elegante modellen, nieuwste kleuren en dessins. Aparte lijnen. Schitterende Bontgarneering. W ZEER LAGE PRIJZEN CHARME en ELEGANCE voor den laagsten prijs. KIEST uit onze vele aparte modellen DIE MANTEL welke aan Uw smaak beantwoord. Bij ons slaagt U zeker Bij ons HET MOOISTE uit HET NIEUWSTE in zeer veel variatie's. Zaterdag 26 October 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 43 yy OEFENING IN DE LUCHT- BESCHERMING. Op Zaterdag 26 October a.s. zal des ■namiddags van 2 tot 4.30 en van 5.30 tot 6.30 uur eene oefening worden gehouden in de luchtbescher ming over een gebied, omvattende een gedeelte van Noord-Brabant en Noord- en Midden-Limburg. Voor de gemeente Venray zullen de volgende maatregelen worden genomen 1. Het in werking stellen van een waarschuwingsdienst. 2. Het totaal verduisteren der openbare verlichting gedurende het geheele verloop der oefening. 3. De geheele bevolking wordt bij deze dringend verzocht zijn mede werking te verleenen door de alge- heele verduistering te helpen be vorderen door het uit hunne huizen naar buiten stralend licht zooveel mogelijk te onderscheppen door het neerlaten van gordijnen of anderszins alsmede door het buiten werking stellen van lichtreclames. 4. De Directeuren van fabrieken en instellingen worden verzocht de verlichting hunner instellingen tot het uiterste te beperken. 5. Autobestuurders en wielrijders worden verzocht met gedempte lichten te rgden. 6. Men wordt verzocht de door de politie te geven voorschriften onmid dellijk op te volgen. Venray, 15 October 1935. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Wereldspaardag. Is sparen nog een deugd Ja! zegt de fiscus. "Spaarpot is Belastingpot. De bloemistenorganisaties hebben den Moedersdag uitgevonden. Deze dag heeft een diepen ideëelen zin voor wie hem vieren en een groote mate- rieele beteekenis voor degenen, die hem uitdachten. Op 30 October telken jaren is de Wereldspaardag. Deze is uitgevonden door de groote wereld-spaarbanken en dezer materieele welvaart wordt er öngetwgfeld door gediend. Maar zoo vragen we ons af welke i<? dp* ideëele beteekenis voor wie dien dag vieren Is sparfh in onze dagen nog wel een deugd? Alleen de fiscus hooren we een geestdriftig „Ja" bulderen. de be lastingbetalers weifelen en hebben daartoe alle reden. Wie spaart, moet, als hij crisis- slachtoffer wordt, zijn eigen geld opteren; wie niet spaarde, teert later op de gemeenschap, d.i. op de spaar centen van anderen. Wie niet spaart betaalt mis schien eenmalig belasting van zijn inkomen; wie spaart betaalt van een gelijk inkomen drie of méér keer be lasting. Latem we een voorbeeld stellen. A. een B. hebben 30 jaar achter elkaar een gelijk inkomen van 3000 4000 •gulden. Ze betalen gelijke inkomsten belasting, maar A. verzwabbert alles, •wordt na 30 jaar „crisisslachtoffer" en komt terecht bij den „steun" in een of anderen vorm. Dubbeldik krijgt hij zijn belastingcenten terug. B. heeft per jaar 1000 gld. gespaard. Ook hg heeft over het met A. ge lijke inkomen zijn belasting be taald en wordt eveneens crisisslacht offer. Maar B. krijgt nu niets. Inte gendeel, hij betaalt thans uit zijn spaarpot: vermogensbelasting; van zijn rente: inkomstenbelasting, en omdat hij zich netjes in zijn spul, letjes heeft gezet: hoog personeele belasting. Gaat-ie dood, dan graait de fiscus diep in zijn nagelaten spaar pot en hij haalt er handen vol uit. Natuurlijk, het kan nu eenmaal niet anders. Ook de fiscus kan geen veeren van een kikker, doch ik con stateer, als sparen zoo'n deugd is, dat deze tegenwoordig dan slecht wordt beloond. En dat er in sommi ge gevallen wel iets af te dingen op de juistheid en waardigheid van de leuze de wetgever of de steun organiseerende autoriteit het „geld maar moet weten te halen waar het zit". Sparen is afgezien nu van de belastingconsequenties een steeds moeilijker wordende deugd, omdat sparen tot bezit, tot eigendom voert en de geest van den tijd meer en meer op de ontkenning van het eigen-1 domsrecht is gericht. Waarlijk niet alleen meer door socialisten en com munisten. Ook het fascisme in haar onderscheidene vormen, tast het eigendomsrecht aan. In Griekenland wordt mèt het her stel der monarchie de afschaffing van den privaten eigendom, althans van vaste goederen, voorbereid. Wie er thans onroerende goederen heb ben, verkrijgen van den staat een... gebruiksrecht voor den duur van 99 jaar, van hetgeen ze tot heden be zaten; daarna vervalt de eigendom volledig aan den staat. Je moet maar sparen... Voor den fiscus, voor je buurman, voor den staat En toch ik meen het natuurlijk niet zoo slecht, als uit bovenstaande regelen geconcludeerd zou kunnen worden, ik houd er nu eenmaal van om punten, welke er zijn, nog wat aan te scherpen. Een gematigde spaarzin is heusch nog wel een zaak van eigenbelang ook. Door spaarzin vormen we ons een reserve bij tijdelijken tegenslag en bovendien vormen we een reserve voor onze persoonlijkheid. Het moge al gemakkelijk zgn om de hand op te houden, wanneer men au bout de sa portemonnaie is, wanneer het met spaarzaamheid anders had gekund, werpt men mèt het bedelend handgebaar ziel en karakter uit het lijf. Dat geven we ter overdenking tegen Wereldspaardag 1935. Maar aan degenen, die de geneigd heid hebben om van hun 3paardeugd een overdreven drift te maken, be velen we tevens nog eens de lezing van den aanhef van dit artikeltje aan. En we herinneren ze aan de eco nomische wijsheid: dat het in dezen crisistijd in het algemeen van groo- ter maatschappelijk nut is om zich wel te bedenken over de vraag, hoe men verdiend geld het nuttigst uit geeft, dan wel, hoe men het 't meest verzekerd kan beleggen. Jeugdwerkeloosheid. Te Nijmegen is van de week een congres gehouden, gewijd aan het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid. De ramp der werkloosheid, welke ons land vooral in hevige mate teistert, is een nationale ramp ge worden, die in de geschiedenis van ons land als een der meest sombere tijdperken zal gebrandmerkt blijven. Maar een der meest droeve en hopelooze plekken in dit verschijnsel is het feit, dat daar momentaal tienduizenden jonge kerels in de kracht van hun leven, uitgerust met een theoretische kennis, waarvoor ze dagen en nachten dikwijls gezwoegd hebben, rondloopen met 't gevoel, dat dit alles voor niets is geweest, dat ze leven in een maatschappg, waarin voor hem geen plaats is. De werklooze jeugd is verbitterd tegen een maatschappelijk stelsel, dat onverbiddellijk zijn poorten voor haar gesloten houdt, zij komt in opstand tegen een samenleving, die niet meer schijnt te begrijpen, dat de jeugd de toekomst is en dat een demoralisatie van de jeugd betee kent een demoralisatie van heel de maatschappg. Het is de verdienste van de ka tholieken, dat zij eindelijk de koe bij de horens hebben gepakt en nu in Nijmegen niet langer hebben ge wacht op hetgeen de Regeering zal doen, maar zelf het vraagstuk heb ben aangesneden en in een resolutie na een breedvoerige bespreking van allerlei deskundigen, hebben aange nomen, waarin een serie maatregelen worden opgesomd, die dit vraagstuk wel niet zullen oplossen, maar toch de beklemming minder angstwek kend kunnen maken. Het is te hopen, dat de Regeering, de provinciale en gemeentelijke overheden en daarnaast ook de par ticulieren, aan de hier voorgestelde maatregelen ernstige aandacht zullen besteden. Is het niet teekenend, dat vrijwel alle regeeringspersonen, die met dit probleem in aanraking komen, una niem van oordeel waren, dat de tot nu toe getroffen maatregelen der Regeering, tot bestrijding der werk loosheid ten opzichte van de jeug dige werkloozen geheel onvoldoende waren Laten we hopen, dat als gevolg van dit Katholiek Congres aan dit probleem veel en veel meer aan dacht zal worden geschonken. Dat is hard noodig. St. Bureaucratius Is niet dood. Stad-Hardenberg onderhoudt haar boeltje netjes, óók al is het crisis. De hoofdstraat is onlangs nog van een geluiddempend wegdek voorzien en in andere buurten is de bestra ting vernieuwd of verbeterd. Er lig gen aldus óók steenen langs het postkantoor. Dat is goed en hóórt zoo. Maar nóg zijn er blijkbaar rijks ambtenaren, die niets te doen heb ben, althans niets goeds en nuttigs weten te ondernemen. Zoo'n mijnheer bekeek in Stad-Hardenberg de stee nen eens, welke voor het postkantoor liggen en zulke menschen hebben merkwaardige instincten hij rook rijksgrond onder de gemeentelijke straatsteenen. Nu schijnt de combi natie van rijksgrond en gemeentelijke steenen een alleronmogelijkste en en onduldbare samenvoeging uit te maken. In de oogen tenminste van een rijksambtenaaar. Onze mijnheer in kwestie vond het geval een diepgaand onderzoek waard. Er verscheen een landmeter met helpers, die de zaak opnamen, Na veel vijven en zessen kwam het inderdaad vast te staan er lagen dood-gewone, ordinaire gemeente- steenen op rijksgrond, nog wel zónder dat er permissie voor was gevraagd. Er werd een situatie-schets ge maakt en later een preciese teeke- ning, waarop het gedeelte rijksgrond was aangegeven, waarop de gemeen telijke steenen des aanstoots waren gelegd. De teekening ging naar Den Haag mét een rapport, kadaster- uittreksels, verklaringen enz. In Den Haag werd de zaak bestudeerd, teekening en rapport met verdere bijlagen werden hog eens naar Hardenberg opgezonden, kwamen in Den Haag terug, gingen weer... enfin, de lezer bevroedt natuurlgk wel iets van de ambtelijke kronkelwegen, zonder deze precies te kennen. Eindelijk werd er met de gemeente onderhandeld en nu, j.l. Maandag avond werd de zaak in den raad van Stad-Hardenberg, zij het onder protest van den voorzitter tegen dergelgk bureaucratisch gehaspel in dezen tijd, „opgelost." De Raad aanvaardde een voorstel van Den Haag om van den Staat der Nederlanden voor de somma van 5 gulden een strookje grond te koopen. 't Kost veel méér aan papier, klaagde de voorzitter. Enfin, nu nog een acte, een notaris inschrijving op het kadaster enz. Dan is de zaak gezond. Dan liggen de Hardenberger stee nen in eigen grond. En is het vaderland gered. Verbetering van de volkshuis vesting. In betrekkelijk korten tijd is de volkshuisvesting in Nederland zeer aanzienlijk verbeterd, dank zij vooral den grooten steun, dien het rijk daaraan heeft verleend, waarbij onze herinnering in het bijzonder terug gaat naar de jaren, waarin prof. mr. Aalberse minister van Arbeid was, 19181927, toen zeer veel voor de volkshuisvesting is gedaan. De anti-rev. Standaard stelt den vooruitgang^ met eenige cijfers in het licht. „In 1899 bestond 28 pet. van den woningvoorraad uit woningen met één vertrek30 pet. had twee ver trekken. De rest 42 pet. van de huizen had drie of meer vertrek ken. In 1930 bedroeg het aantal wonin gen met één vertrek nog slechts 4.3 pet. van het totaal. 13 pet. had twee vertrekken. De rest 82.7 pet. bestond uit woningen met drie of meer vertrekken. Sedert 1930 zijn wij opnieuw voor uitgegaan. De netto-toeneming van den woningvoorraad bedroeg in de latere jaren 41.000 a 49.000 woningen per jaar. Van de circa twee millioen woningen staan er thans honderd duizend leeg. Vrij algemeen wordt aangenomen, dat, wanneer 3 pet. leeg staat, de woningmarkt behoor lijk voorzien is. Nu is 5 pet. bewoond." Weer verlaging van crisisheffing op varkensvleesch. Toen eenige weken geleden de crisisheffing op varkensvleesch ver hoogd werd, van 6 tot 9 cent per kg., gelijk zij oorspronkelijk ook was geweest, werd daarbg aangekondigd, dat deze maatregel zou gelden tot dat de stgging van de varkensprij- zen afdoende zou zijn stopgezet. Wanneer dit doel bereikt was, zou verlaging weer kunnen worden over wogen. Inmiddels zijn zoowel de varkens- als de varkensvleeschprgzen met eenige centen per kg. gedaald en het met de verhooging van de crisis- heffing gestelde doel wordt geacht te zijn bereikt. De Telegr. verneemt dan ook, dat weldra weer een verlaging van de heffing kan worden verwacht. Valsche aangifte geboorte van een zoon. Ongeveer twee weken geleden deed de werklooze H. S., wonende op de Kleine Heide aangifte van de geboorte van een flinken zoon. Weinig ver moedde de ambtenaar van den Burgerlijken Stand echter, dat deze aangifte valsch was. Toen dezer dagen echter de geboorte in den Burgerlijken Stand geannonceerd stond, ging de buurt de gelukkige moeder feliciteeren. Hierbij bleek spoedig, dat de man wat erg voor barig was geweest met de aangifte, want... er was nergers een baby te bekennen. Het bleek, dat de man aangifte van het zesde kind gedaan had om een hoogere steunuitkeering te krijgen De politie heeft daar nu echter een stokje voor gestoken. De valsche aangifte werd ontdekt, voordat de arbeider van de hoogere uitkeering had kunnen profiteeren. Naar de ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, ons mededeelde, heeft zich een dergelijke valsche aangifte te dezer stede en voor zoo ver hem bekend, ook in het land, nog niet voorgedaan. Gewacht wordt thans totdat de Roermondsche rechtbank de valsche geboorte-aangifte nietig zal verkla ren. N.V.C. Waarschuwing loterijen. De Commissaris van Politie in den Haag der afdeeling B. vestigt de aandacht op de nieuwe bepalingen van de Wet tot Regeling van de Staatsloterij. Het ligt in het voornemen over treding van deze bepalingen krachtig tegen te gaan en in verband hier mede wordt het publiek ontraden loten in particuliere loterijen te koopen, welke, zooals men dat noemt, „op de Staatsloterij trekken". Steun aan Pluimveehouders? Het landelijk verbond van pluim veehouders, waarvan het secretariaat te Apeldoorn is gevestigd, heeft op zijn aan den Minister van Econo mische Zaken gericht verzoek om herziening van de graanrechten of op andere wijze tegemoetkoming aan de pluimveehouders een brief van den Minister ontvangen, waarin deze mededeelt, dat het door bijzondere omstandigheden in Augustus moge lijk is gebleken, zooveel eieren aan de binnenlandsche marktte onttrek ken, dat de nadeelige gevolgen van de Engelsche invoerbeperking voor die maand grootendeels teniet wor den gedaan. In September zijn de nadeelen echter reeds goed merkbaar geworden. Op het departement van den Minister van Economische Zaken zgn maatregelen in voorbereiding om de hierbij genoemde nadeelige gevolgen van de Engelsche invoer beperking zoo goed mogelijk voor de pluimveehouders weg te nemen. De Minister overweegt daarbg het doen vanrechtstreeksche uitkeering aan pluimveehouders. Kinderzegen. Dinsdag heeft de heer M. Berends te Mill aangifte gedaan van de ge boorte van zijn drie en twintigste kind. Een mooie sorteericg in en alle Winterartikelen. Electr. Waschmachines met en zonder oliebad. Alle Huishoudelgke Artikelen. Aanbevelend, Smederij LEUNEN Winterdienstregeling der Spoorwegen Losse nnmmers van De Vliegsport a 8 cent Boekhandel van den Munckhof Belastingzaken, Kadastrale Zaken, Koop- en Huurcontracten enz. Schoolstraat 14 Telef. 144 is toch voordeeliger VENRAY. Massief eiken Ledikanten, Geschilderde Ledikanten f8, 9, 12 IJzeren Ledikanten met matras, KINDERLEDIKANTEN f 5 39, 7.26, 7 74 enz. Staaldraad en Aupings Matrassen OIRSCHOTSCHE STOELEN fl.87 LOOPREKKEN f 2.60, 3.00 3 30 Kinderstoelen, Rielstoelen, Wiegen f 2.3 5.en hooger Keukentafels f 6.86 10 10. RUSTFAUTEUILS f 7 50 8 48 KARPETTEN EN KLEEDJES ,.HOLTAP"-Karpellen Gordijnen, Chlnamatten, Japan- en Cocosmatten, Ruige matten, Rubber Closelmatten Kapstokkleeden Divankleeden, Tafelkleeden, Kamervachten Vcetzakken Schoolstraat 5-7 Magazijn Sint Oda Bedveeren dubbel gestoomd en gezuiverd in prima betrouwbare kwaliteiten. Kapok, Zeegras, Alpengras, Wolvlokken. Prima 2persoons 3deelig MATRAS zwaar ge/uld met prima vetvrije wolvlokken metb.b. schuine peluw f 13.72, 15 68 Kapok Matrassen f 20.— 22.— Rusto Matrassen Zeegras en Alpengrasmatrassen Kinderbedjes enz. DEKENS ZUIVER WOLLEN DEKENS Prima Gewatteerde Dekens Moltonnen Dekens Lancaster Wii,keigordijnen alle kleuren en breedten. Hospilaallinnen. Door lage bedrijfskosten naar den lagen verkoopsprijs Steunt de Francis- caanscne he M issien I ABONNEERT TJ op het St. Antonius-Maandblad 10 cent per maand. Brandewijn Puike Jenever Cognac Oude Jenever Likeuren Wijnen Slyterji Uenseniusplein m •i f 4 1 h <3 De meest exclusieve modellen, in de nieuwste modelinten met aparte garnee- ringen, zult U in groote keuze bij onze sorteeringen aantreffen, j De mooie kwaliteiten en de zeer soliede afwerking, maken al onze mantels bijzonder pnjswaard.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 9