Zenuwpijnen overal? BAKKERTJES Londen in vlammen. Provinciaal Nieuws Qemengde Berichten. zekert de verhaler in de Augustus aflevering van „Der Volksmissionar", is zij tot dusverre volstrekt ver borgen gebleven. Wij deelen haar mede uit de meest vertrouwbare bron. Toen Bernard Walter na de ver korting van zijn straftijd de vrijheid had bekomen, gelukte het hem niet dan na lang zoeken in een industrie stad der Rijnprovincie werk te vinden en dan nog maar voor drie weken. En nu was het bij afwisseling werken en zwerven, werken en zwerven. Van dezen tijd is niets bij zonders te bemerken dan dat Ber nard Walter niets had van de gewone landloopers. Stil en ernstig ging hij zijn weg en zelfs de schoonste zomerdag kon de rimpels van zijn voorhoofd niet glad strijken. In Augustus 1928 verkreeg hij eindelijk vast werk op een brouwerij in een buitenwijk der groote West- faalsche mijnstad Bochum. De herfst kwam, de winter kwam en Bernard Walter deed trouw zijn werk. In Januari begon een strenge vorst en reeds na enkele dagen was de ijsvijver der brouwerij dichtgevroren. Het ijsophalen begon en een aantal losse arbeiders werd aangenomen. Bernard Walter kreeg tot opdracht met dezen de kelders voor den zomer met ijs te vullen. Onder hen was 'n huisvader, die een gezin met drie kinderen had te onderhouden, en overgelukkig was goed loonenden arbeid te hebben gevonden. Op een morgen, dat zij een wagen hadden geladen en nieuwe stukken ijs gingen losslaan, trof genoemde huisvader een ongeluk. Hij stond op den rand van het ijs en hief juist de bijl om een nieuw stuk los te slaan, maar hij gleed uit, verloor het evenwicht, viel in het water en schoot onder het tegenover liggend ijsvlak. Een gil... De arbeiders die daar stonden, sprongen terug en verbleek ten. Zij hoorden den ongelukkige met geweld tegen het ijs slaan... Tever geefs.... O ogenblikkelijk moest wor den geholpen. Bernard Walter trekt zijn kiel uit en springt zonder zich te bedenken te water... Een haast wanhopig werk begon. Met inspanning aller krachten slaagt de redder er eindelijk in den drenkeling aan den rand van het ijsvlak te brengen, waar de overige werklieden hem grijpen en aan wal trekken. Maar ook den moedigen redder moesten zij te hulp komen, want zijn krachten hadden hem hijna be geven. Nog zag hij, hoe de geredde teekenen van leven gaf, maar dan verloor hij het bewustzijn. Toen hij wederom tot bezinning kwam, lag hg in witte kussens. Voor zich zag hij een beeld Onzer Lieve Vrouw en te gelijkertijd hoorde hij een zacht en big gefluister„Hij eeft" ig, hij komt tot zich zeiven." Een ziekenzuster zag hem vriendelijk aan en een jonge vrouw vatte snik kend zijne handen. Een meisje en twee knapen stonden naast haar. Dat zag hij een oogenblik, maar toen werd het weer duister voor zijn oogen en nevelig voor zijn geest, iToen hij voor de tweede maal de oogen opende, schemerde een zwak licht van het plafond der zaal en zat een liefdezuster biddend aan zijn bed. „Zuster, waar ben ik toch „In het Elisabethziekenhuis, mijn beste man... Walter, gij hebt een mooie daad verricht..." Hij kromp ineen en weer spreidde zich een donkere sphaduw over zijn oogen. De goedheid kan gedachten lezen en zuster Paula was de belichaamde goedheid. Aanstonds gaf zij een wending aan haar gesprek en aan de gedachten van den zieke. „De drenkeling is ook weer bij zinnenhij ligt in de kamer hier naast. Van morgen waren zijne vrouw en zijne drie kinderen hierzij wis ten niet, wat zg zouden doen om hun vreugde en dankbaarheid te toonen. Walter, gij hebt de jonge vrouw haar echtgenoot en den kinderen hun vader gered..." Zoo sprak de goede Zuster met veel innigheidzij had zoo gaarne de rimpels van zijn voorhoofd glad gestreken en de zwarte gedachten uit zijn ziel gedreven. Zij kende het verleden van Bernard Walter. Dien middag was de procuratie houder der brouwerij daar geweest en had haar een en ander meege deeld... Een stille, bescheiden werk man. Een aannemer heeft hem ons aanbevolen. Na enkele dagen gevoeld^ Bernard Walter zich zoo ver beter, dat hij weer zijn werk in de brouwerij kon hernemen. Het bestuur wilde de edele daad beloonen en gaf een voor- deeligen post, die juist vrij was ge komen, aan Walter. De werklieden en het personeel, die niets van zijn verleden wisten, betoonden hun deelneming en gunden hem van harte de bevordering. Maar dat juist kon Walter niet verdragen en beschouwde het als een onrecht vaardigheid, want de twaalf jaar gevangenisstraf hadden een levendig schuldbesef bij hem verwekt. Toen hij de volgende week hoorde dat de huisvader, dien hij gered had, nog altoos in het ziekenhuis lag en aan een lichte longontsteking leed, ging hij hem op een avond bezoeken. De man was reeds aan de beterende hand en niet weinig verheugd zjjn redder te zien en hem nogmaals zijn dankbaarheid te kunnen betuigen. Zij spraken over het ijsbreken en over alles en nog wat. Eindelijk sprak Walter„Ik begrijp, wat dit ziekzijn voor u en uw gezin beteekent. Wanneer ge na uw herstel niet aan stonds werk vindt, komt de nood bij u in huis. Is het niet zoo Nederiandsch Van die verschietende Product pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER-CACHETS De zieke liet het hoofd hangen en gaf te kennen, dat de nood reeds binnen was gekomen, en vertrouwde hem met gebroken stem toe, dat de kinderen 's morgens met hongerige magen naar school moesten. „Dan kom ik te rechter tijdop de brouwerij is een goede post vrij ge komen. Ik zal zorgen, dat gij dien krijgt." En de man kreeg dien post. Toen hij in Februari van het vorig jaar zijn functie begon waar te nemen, trok de man, die voor hem dat werk had verricht, Bernard Walter, weer langs 's Heeren straten om nieuw werk te zoeken. Wat zou ik nu gaarne kunnen verhalen, dat de edele man tot be looning van zijn daad aanstonds een schoone aanstelling had gekregen, dat hij in voorspoed en geluk zijn treurig verleden had vergeten en de rimpels van zijn voorhoofd waren verdwenen. Dat had de edele man verdiend en gunde hem ongetwijfeld de lezer met ons. Maar 's Heeren wegen zgn onnaspeurbaar en de waarheid is heel anders. Op een der ijzige vastenavonddagen van 1929 vond men langs de straat niet ver van een kleine Westfaalsche stad het lijk van een zwerver. De papieren, welke hij bij zich droeg, deden hem kennen als den ontslagen gevangene Bernard Walter. Een hevige longontsteking had een einde gemaakt aan zijn leven. In een hoek van het stadskerkhof werd hem een graf gedolven. De doodgraver heeft waarschijnlijk bij het loshakken der aarde afgegeven op dien zwerver, die hier kwam sterven en het hem zoo lastig kwam maken, maar de rechtvaardige Ver gelder, die alles weet en niets onbe loond laat, heeft den armen gevangene en edelen boeteling ongetwijfeld een eereplaats toegewezen in het rijk van het eeuwige licht. H. Familie. In 1666. Een ooggetuige verhaalt: 2 September. Op dezen noodlotti- gen avond, tegen tien uur, begon de betreurenswaardige brand, bij de Visch-straat, in Londen. 3 September. Bg mij thuis kwamen velen bidden. De brand breidde zich uit. Na het eten stapte ik met vrouw en zoon in mijn koets en liet mij naar Souhtwark brengen, waar wij het ontzettende schouwspel van de in vlammen staande stad beter kon den zien. Reeds waren heelt straten in asch gelegd. Ik keerde terug, mij afvragend wat er van de rest zou worden Gedurende den ganschen nacht, die zoo hel was als de dag tien mijlen in het rond, woekerde het vuur door. Het geheele Zuidelijk gedeelte brand de. Het vuur was zóó algemeen en het volk zóó van streek, dat men al van meet af aan niet aan blusschen scheen te denken. Slechts hoorde men overal schreien en jammeren, zag men de menschen radeloos rond loo pen, terwijl zij nauwelijks trachten hun have en goed te bergen. Kerken, openbare gebouwen, de Beurs, zie kenhuizen, alles brandde. De vlam men sprongen van de eene straat naar de andere over op een verwon derlijke manier en soms over heele afstanden. Na het warme droge weer waren de huizen voor den brand rijp gestoofd, zoodat meubels en alles ten gronde ging. De theems was be dekt met wat men in der haast nog had weten te redden, Karren gingen de richting van het open veld, beladen met huisraad. Tenten werden opgeslagen om de menschen een on derdak te verschaffen. Sedert het ontstaan der wereld ja, sedert den zondvloed, had men nooit grooter ramp aanschouwd. De lucht zag rood van den vuurgloed als een branden de oven en op veertig mijlen afstand kon men nog de vlammen zien, de vlammen van tienduizend huizen. Het geloei dezer meedoogenlooze vlammen, sde donderende val van torens, huizen, kerken, het gewee klaag van vrouwen en kinderen ging alle beschrijving te boven. De hitte was zóó geweldig, dat we op eer biedigen afstand moesten blijven staan. Onwillekeurig schoten mij de woorden uit den Bijbel te binnen ,want wij hebben hier geen blijvende woning". Londen was, maar is niet meer! Zoo begaf ik mij huiswaarts. 4 September. De brand heeft Fleet- straat, de Old Baily en veel straten méér bereikt^. Alles ligt daar nage noeg in puin. Het lood der aange taste gebouwen vliet door de gloeien de straten als een rivier; geen paard, geen mensch durft het plaveisel te betreden, zoodat géén hulp kan wor den geboden. De Oosten-wind wak kert het vuur geweldig aan. Hier kan géén menschelijke hulp, alléén de Almacht Gods' nog baten. 5 September. De vlammen hebben het koninklijk paleis Whitehall be reikt. Het Hof is er ondersteboven van Het behaagde Zijne Majesteit mij te gelasten naar blusch-middelen uit te zien. Niets scheen nog te kun nen helpen dan het in de lucht laten vliegen der naburige huizen, hetgeen héél wat vlugger in zijn werk zal gaan dan met de werktuigen. Dap pere zeelieden hadden dit reeds eerder aangeraden, maar de hebzuch tige wethouders moesten er niets van hebben, omdat zij bang waren voor eigen have en goed. Het behaagde God den wind te laten afflauwen1 en een geest van flinkheid en doortastendheid over de bewoners der ongelukkige stad te brengen. Men slaagde er in op be paalde punten den voortgang van de vlammen te stuiten; deze baanden zich nu een weg naar den Tower- gevangenis. Wel was de hitte nog ontzaglijk en belette het naderbij komen, maar de verwoesting was minder dan de vorige dagen. Veel schade werd teweeggebracht door kolen- en hout- opslagplaatsen, lood sen met vaten olie enz. De bevolking zocht haar heil in tenten, hutten en krotten, meestal zonder eenig meu belstuk en men zag lieden, aan de grootste weelde gewend, van allen en alles verlaten 6 September. De Koning en de Hertog legden een buitengewone be zorgdheid aan den dag en namen persoonlijk aan de veiligheidsmaat regelen deel. Zij wekten de arbeiders tot plichtsbetrachting op, bemoedig den en beloonden hen, zoodoende hun liefde voor het volk toonend, een lief de, die graag beantwoord werd. 7 S ptember. Vanmorgen ging ik te voet van Whitehall naar de Fleet- straat, maar het kostte mij buiten gewoon veel moeite. Ik kon den weg haast niet vinden en zóó warm was de grond onder mijn voeten, dat mijn zolen schroeiden. De menschen leken op eenmaal woestijnbewoners geworden, of slacht offers van een wreeden oorlog. Een afschuwelijke stank van vergane lichamen dreef door de straten. De hitte zengde het haar en de voeten; alleen de puinhoopen wezen den weg. Nabij Highgate toefden tweehon derd duizend menschen bg de puin hoopen van hun bezit. Zij vroegen géén aalmoes, ofschoon zij haast niets meer het hunne konden noemen. De koning wekte de boeren op deze on- gelukkigen in hun nood te hulp te komen. 'Aldus het Engelsche dagblad. Ik dacht maar zoo Men kan toch nooit genoeg op zijn land letten. 'k Weet wel dat er vrij wat beter acht gegeven wordt dan een dertig veertig jaar terug. Gevolg van de vooruitgaande algemeene ontwikke ling waardoor „de domme boer" van thans vrij wat meer in zijn mars vaak heeft dan zg, die dit woord vóór in de mond hebben. Maar dit neemt niet weg, dat men voort moet blijven gaan met op alles acht te geven en nooit op de theorie alleen te letten, noch deze geheel te ver achten. De laatste 10 jaren wordt veel op de kalktoestand gelet en er over gesproken en geschreven. En naar de adviezen wordt gehandeld. Met vaak heel gunstige resultaten. Maar men moet hierop blijven letten. Want men is er nog niet. Men moet steeds bedenken, dat ook de bemesting zonder nog de speciale bekalking te bedoelen, een groote invloed heeft op de toestand van den bodem. Bemesten moet men doenook in deze benarde tijden en het is nu meer nog dan in gewone tijden zaak om goed berekend te handelen. Er zijn er, die het haast niet meer kun nen betalen en het dus nalaten. Spreek er eens hard afkeurend over. En toch is het onvoordeelig. En heel onvoordeelig is het als men niet Iet op de werking die nevenstoffen kunnen uitoefenen. Dat bleek c.a. te Rijperkerk op de Proefboerderij van de Friesche Land- bouwmaatschappij. Daar wordt al eenige jaren een perceel steeds met „zure", dus naast kali super en zwavelzure ammoniak en op een ander perceel alleen „basische" mest, dus met naast kali, slakkenmeel en kalksalpeter bemest. Gevolgen waren op het slakkenmeel-kalksalpeter- perceel een gezonder structuur, betere zoden en betere oogst van beter grassoorten. Vooral het zooveel en zoo goed opneembare kalk bevat tende slakkenmeel zal hier zijn invloed hebben laten geiden- Men moet weten wat men geeft en wat de aard er van is. De crisistijd en de V.O.V. Wij willen iets over dit onderwerp zeggen en wel in de eerste plaats tot de reeds verzekerden en ten tweede tot de candidaat-verzekerden. De reeds verzekerden zullen thans zeker geen berouw hebben over hun besluit om zich bg het Rijk een pensioen te verzekeren. De V.O.V. is toch in deze dagen de stevige rots te midden der brui sende zee. Overal om ons heen zien thans degeen die hun kapitaal in fondsen belegd hebben deze sterk waarde verminderen, terwijl het einde dezer daling nog niet is te voorzien. Veel ouderen die meenden dat zij zich voor den ouden dag niet be zorgd behoefden te maken, zien thans hun wellicht met hardwerken verzameld kapitaaltje zoodanig ver minderen, dat zij moeten trachten met eenig werk nog wat te ver dienen en juist dat is weer in dezen crisistijd voor niet geheel volwaar dige arbeidskrachten dubbel moei lijk. Lukt het niet, zoo zijn zij op de hulp van particulieren en van instel lingen van weldadigheid aangewezen. Stel daar nu tegenover zij, die 'n Rijkspensioen hebben afgesloten- Zeker, ook zg zijn het kapitaal kwijt, dat zij aan premie betaald hebben, maar zg ontvangen in ieder geval plus minus 10 pet. rente van het kapitaal. Een onafneembaar bezit. Dit geldt althans voor degenen, die reeds den pensioengerechtigden leeftijd bereikt hebben Stel eens, dat deze zonder werk komen of hunne verdiensten zoodanig terug loopen, dat de premie voor de ver zekering niet kan opgebracht wor den. Wat dan Zijn dan de voor hen gestorte premiën verloren Neen, in het geheel niet, op den pensioengerechtigden leeftijd krijgen zij wanneer zg althans één jaar hun premie betaald hebben eene uitkee- ring in verhouding tot de gestorte premiën. En indien vóór dien tijd hun finantiëele omstandigheden weer beter mochten worden, zoo kan de verzekering altijd hersteld worden, eene regeling getroffen worden omtrent de achterstallige premiën, waarbij deze ineens of in een tijds verloop van één jaar kunnen aange zuiverd worden. Nu een woord tot de candidaat- verzekerden. Wellicht vraagt gij is dit nu een tijd om over het sluiten van ver zekeringen te spreken? Op deze vraag moet ongetwijfeld een beves tigend antwoord gegeven worden. Zeker, er zijn thans duizenden in Nederland die niet bij machte zijn om eene verzekering te sluiten, maar daar naast zijn er tienduizenden die er wel toe in staat zijn. En tot deze zou ik willen zeggen, zoo ooit dan dringen nu toch wel de economische omstandigheden tot het sluiten van een Rijkspensioenverzekering. Waar moet gij uw geld, dat gij over kunt sparen thans beleggen Zelfs de knapste financier kan de intrensieke waarde van een fonds thans moeilijk bepalen. Maar eene belegging door het afsluiten van een V.O.V.-verzekering, hetzij door het storten van een afkoopsom, hetzij door het betalen van wekelijksche, maandelijksche of jaarlij ksche premiën brengt geen risico met zich mede. De Staat waarborgt zonder eenig voorbehoud de uitkeeringen, terwijl deze niet vatbaar zijn voor beslag en ook niet in het faillissement vallen. Thans geen betere en veiliger geldbelegging dan het sluiten van een Rijkspensioenverzekering. Uif den Gemeenteraad van Venray. Dinsdag 22 October, nm. 4 uur Afwezig met kennisgeving de heer J. Vermeulen. 1. Notulen. Nadat deze aangevuld waren met de vermelding der rioleeringsbelas- ting werden deze goedgekeurd. 2. Kasopname Gemeente-Ontvan ger 3e kwartaal 1935. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Vaststelling der vergoedingen ten behoeve der verschillende bijzon- dere scholen over 1933 overeenkom stig het bepaalde in de artt. 101 en 103 der Lager Onderwijswet 1920. Vastgesteld op f 6.47 per kind. 4. Aanbieding van het verslag der Brandweer over 1934. 5. Aanbieding van het Gemeente verslag over 1934. 6. Aanbieding van het financieel eindverslag der Commissie van Beheer voor de ontwatering van gronden in Westelijk Noord-Limburg. Werden ter inzage neergelegd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den Hoogeerw. Heer Deken Thielen, wegens vertrek naar elders, als lid van het Algem. Burgerlijk Armöestuur. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het benoemen van een lid van het Burgerlijk Armbe stuur in de vacature Deken Thielen. Voorgesteld wordt den HoogEerw. Heer Deken Berden. De Raad vereenigde zich met het voorstel van B. en W. en verleende onder dank eervol ontslag aan den Hoogeerw. Heer Deken Thielen en benoemde in diens plaats de Hoog eerw. Heer Deken Berden. Wijziging en aanvulling der begrooting dienst 1935. Deze begrooting werd in verband met het aanleggen van een derde vloeiveld en het oprichten van een paardenstal voor het woonwagen kamp, gewijzigd. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanvaarden van kosteloos ter beschikking gestelde strookjes grond van diverse eigena ren gelegen langs de Veldstraat en de Wilhelminastraat. Z.h.s. besloot de Raad deze stukjes grond te accepteeren. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een perceel grond, groot 40.30 aren en 1.60 aren, gelegen aan den Oostsin gel en de ontworpen Oranjestraat, van P. Minten voor f 2200.— 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot belegging eener som van f 7000.onder verband van eerste hypotheek. Nadat de Raad in geheime ver gadering deze twee pu»ten bespro ken had, ging de Raad in de her opende openbare vergadering z.h.s. accoord. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het besluit van den Gemeenteraad van 17 Juli 1934 tot goedkeuring van de verdere verlaging der met rijkssteun gebouwde woningen der bouwver- eeniging St. Oda met f 0.25, zulks met ingang van de datum waarop de huren der woningen der bouw- vereeniging St. Oda met 25 pet. worden verlaagd en deze gebracht worden op f 3.15 voor 4 woningen, f 2.80 voor 8 woningen, f 2.40 voor 18 woningen en f 2.25 voor 6 wonin gen en de woningen der bouwver- eeniging Volkshuisvesting worden verlaagd met f 0.50 en gebracht op f 2.65 per week, waarvoor dan de Rijksbijdrage wordt verhoogd, waarbij dan de gemeente 1/3 van de ver hooging zal moeten voegen, De Voorzitter herinnerde er aan, dat in 1934 de huren der woningen van de Bouwvereeniging „St. Oda» al reeds verlaagd zijn, doch in ver band met de economische crisis heeft het Rijk besloten de anuïteiten te verlagen, waardoor de gemeente in staat is tegen een offer van pl.m. f 150.per jaar de voorgestelde verlagingen toe te staan. Z.h.s. aangenomen. De heer Odenhoven hoopt, dat ook de particulieren met een verlaging der huurprijzen zullen komen. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het bijbouwen van een apotheek en het aanbrengen van eenige veranderingen in de woning bewoond door den Gemeentegenees heer en tot wijziging der huurover eenkomst. De Voorzitter zet uiteen, dat pl.m. f 500.verbouwd zal worden, waar voor de gemeente-geneesheer f 25- huur per jaar meer zal betalen. De centrale verwarming door den ge neesheer aangelegd, wordt dan het eigendom van de gemeente. De heer Odenhoven merkt op, dat het een oud huis is, dat niet meer aan de eischen voldoet en het zal een duur pand worden voor onder houd. Spr. zou trachten het aan den huurder te verkoopen. De Voorzitter zegt, dat het dicht bij het Raadhuis ligt en het is altijd goed voor de gemeente eigendom in de buurt te hebben. Om het te ver koopen zou na 50 jaar wel eens kunnen berouwen. De heer Odenhoven meent, dat over 50 jaren het ons niet meer hinderen zal. Z.h.s. ging de Raad verder met het voorstel accoord. 15. Behandeling der aanvragen om subsidie van: 1. de R.K. Ver. Moe- derschapszorg te Heerlen; 2. Afd. Venlo R.K. Reclasseering3. R.K. Gezinsvoogden te Venlo 4. Venray's Harmonie 5. Fanfare St. Catharina, Leunen 6. Fanfare St. Oda, Merselo; 7. Fanfare Ons Genoegen, Oirlo8. Harmonie Sub Matris Tutela, Oostrum 9. Patronaatscommissie10. Com missie van Advies in zake beroeps keuze en vakopleiding11. R.K. Gymnastiekver. St. Christoffel12. Ver. Volksbelang13. Plaatselijke Afdeeling R.K. Groene Kruis Plaatselijke Groene Kruis b. Afd. tuberculosebestrijding; c. Afd. kinder- sterfte-bestrijding. 14. A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland15. Venraysche Middenstand tot instand houding Handelscursus. De navolgende subsidies werden verleend 1. f 40.—. 2. f 12.50. 3. f 10.—. 4. f 275.—. 5. 6. 7. en 8 elk f 80.—. 9. f 27010. f 27.—. Bij de behandeling der muziek- subsidies houdt de heer Steeghs zijn maidenspeech en merkt op, dat de laatste jaren in Castenray geen concerten geweest zijn. Hij voelt dit als een gemis. De Voorzitter zal de zaak onder zoeken en bij juist bevinding er voor zorgen, dat in 1936 de vrolijke muziek in Castenray zal klinken. De Gymnastiekvereeniging „St. Christoffel» verkreeg na een uit voerige verdediging van de heeren Odenhoven, Millen en van Boven f 67.50 subsidie. 12. f 250.—. 13a. f200.—. b. f 400.— c. f 175.14. Na verdediging van den heer van Haren werd deze sub sidie ad f 15 verleend. 15. f 550. 16. Aanvrage van Mej. Meesters om over 1936 wederom een subsidie te mogen ontvangen. Na uitvoerige bespreking verleende de Raad aan adressante over een sudsidie van f 200. 17. Aanbieding van het verslag der Gasfabriek. Werden ter inzage neergelegd. 18. Ingekomen stukken en mede- deelingen. De heer Odenhoven wijst er op, dat er ondanks de 5 pet- verlaging der Rioolbelasting de aanslagen een hooger bedrag aanwijzen dan vroe ger. Hier is eenvoudig de huurwaarde verhoogd. Als het zoo doorgaat zal de Raad komen met een drastische verlaging. De Voorzitter merkt op, dat in totaal het kohier nog minder aan wijst en een eventueele verhooging van den aanslag veroorzaakt zal zgn door verbetering van het pand. Nadat gezegd is, dat dit niet altijd opgaat, houdt de Voorzitter zich aanbevolen voor aanmelding van eventueele onjuistheden, die dan zul len hersteld worden. De heer van Boven vraagt, hoe het staat met een tot standkoming eener steunregeling nu een groep arbeiders, tengevolge opheffing der fabriek werkloos zgn geworden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich bereid tot den Minister gewend hebben en op het antwoord thans wachten. Spreker meent, dat dit antwoord nog deze week zal binnen komen, waarna onmiddellijk de ge geven instructies zullen worden toe gepast. de heer van Boven vraagt, waar de uitgetrokkenen thans van moeten leven, zegt de Voorzitter, dat het nu nog maar Dinsdag is en het antwoord wel voor a.s. Zaterdag binnen zijn zal. Immers als de arbei ders elders werk gevonden hadden, zouden zij immers ook moeten wach ten tot den loondag. De heer van Boven spreekt dan de wensch uit, dat de Burgemeester de menschen vriendelijk te woord staan zal, waaraan deze vaak behoefte hebben. De heer Steeghs zegt, dat er in Castenray nog wel grond is, die omgespit kan worden in werk verschaffing, waarop de Voorzitter antwoord, dat deze grond al reeds een punt van studie uitmaakt. Hierna werd de vergadering ge sloten. VENRAY, 26 Oct. 1935 LUXOR-THEATER. Luxor gaat steeds voort met prima filmwerk te geven, dat blijkt uit de volgende hoofdfilm „De Speler". Een mooie frissche film met een opmer kelijke gevoelige creatie van Richard Dix. Hij laat hier, totaal onverwacht, een andere kant van zijn talent zien. Maar dat schaadt zijn uitbeelding niet. Integendeel, het geeft een pikant tintje, dat anders allicht een tikje sentimenteel zou zgn geworden. Er is iets frisch en natuurlijks in deze film, niet alleen in het spel, dat tusschen twee haakjes prima is, maar ook de geheele opzet van de film. Zeker het onderwerp is min of meer tragisch en het kanheelemaal geen kwaad als de bezoekers een flinke zakdoek mee naar Luxor nemen, maar de manier, waarop die drommelsche Richard Dix alles ten slotte weer in het reine brengt, is zoo verkwikkend, dat je ondanks het dramatische element, ten slotte toch in een genoeglijke stemming komt. Als wg zouden beweren, dat „De Speler" een wereldschlager is, dan zouden we niet geheel en al de waarheid spreken. Maar als we op merken, dat het succes van deze film er dik bovenop ligt. dan zeggen we geen woord te veel. Als tweede hoofdfilm „Rare Snui ters". Een stel „toffe jongens", dat zooals vooral uit deze boeiende film zal blijken, waarmee Wheeler en Woolsey in staat zullen zijn stor- merderhand het publiek te veroveren, dan moet het „Rare Snuiters" zijn. Zoo vol grappige vondsten, zoo boeiend, zoo vol afwisseling, zoo melodieus is deze verrukkelijke muzikale dwaasheid. De vreemdste situaties, de lach wekkendste complicaties volgen el kaar in duizelingwekkend tempo op. En muzikaal is de film een juweeltje. Wheeler Woolay in hun zang en dans-acte staan muzikaal ver boven het peil, dat men gewoonlijk van grappenmakers verwacht. Kortom een prima amusementsfilm waarbij je de tranen over de wangen biggelen van het lachen. Vader had steun noodig! Zaterdagnamiddag vervoegde zich in het St. Antoniusgesticht te Horst een onbekende met een bedelbrief, waarin vermeld stond, dat hij onder steuning kwam vragen voor zijn vader. De Eerw. Zuster liet hem even in de wachtkamer, waar ook een Ven- losche dame zat, die haar handtaschje naast zich op tafel had liggen. Onderwijl de Zuster de Overste zou gaan roepen, verliet genoemde juffrouw de wachtzaal een oogenblik en liet haar taschje per abuis achter. Deze oogenblikken werden door den vreemdeling blijkbaar benut, om 't taschje van de dame te visiteeren, waarin een portemonnaie met eenig geld zat. Hij zag kans, 't geld er uit te halen en de portemonnaie weer netjes gesloten er in te leggen. Toen de Eerw. Overste, die even wel niet op de bedelbrief was inge gaan, den vreemdeling uitliet, kwam men tot de ontdekking, dat het geld uit het taschje was verdwenen, waarop direct telefonisch de Mare- chaussée werden gewaarschuwd. De onbekende bleef echter onvindbaar. Nader vernemen we, dat bedoelde persoon met dezelfde boodschap in het Zusterklooster te Meterik had aangeklopt. Eerstvolgende Retraiten op Manresa te Ven o. 2831 Oct. Gereserveerd. 31 Oct.3 Nov. Kring Bladel. 47 Nov. Kring St. Anthonis. 8—11 16—19 19—22 22—25 26—29 Overloon. Asten. Dienstplichtigen, die in de eerste wintermaan den onder dienst moeten Jongelingen derde Orde van Weert en Venray. Helden, Kessel. 30 Nov.3 Dec. Kring Bergeyk. 36 Dec. Neer, Horn. 6—9 13—16 19—22 Kekerdom, Leuth, Ooy, Millingen. Panningen, Beringen, Grashoek. Venray e.a.p. Weert. Oude man aangereden. Op den Canneweg te Maastricht werd de 77-jarige H„ die met zijn vrouw huiswaarts keerde, door een auto aangereden. De oude man werd aan den lin kerschouder zoodanig gekwetst, dat hij naar Calvariënberg moest worden overgebracht, alwaar bleek, dat de schouder gebroken was. Gevaarlijk sujet aangehouden. Door de recherche te Heerlen is aangehouden de 26-jarige Duitsche aborteur uit Duisburg, die gedurende twee jaar Zuid Limburg met zgn lugubere praktijken onveilig maakte. Man vermoord te Helmond. Zondagavond omstreeks kwart over elf ontstond in een café in de Hei straat te Helmond een vechtpartij tusschen den 20-jarigen R. D. uit Stiphout en den ongeveer 25-jarigen P. S. uit Helmond. Beiden trokken een mes en tot ontzetting der andere cafébezoekers stak S. zgn tegen stander in den buik. De Stiphoutsche jongeman zakte ineen en moest op advies van een geneesheer onmiddellijk naar een ziekenhuis worden overgebracht. Daar hg veel bloed verloren had, is des nachts enkele malen bloedtrans fusie toegepast, doch dit heeft het jonge leven niet mogen redden. De maag van den getroffene bleek doorstoken te zgn, terwijl op ver schillende plaatsen de ingewanden waren geraakt. Maandagmorgen is hg aan de gevolgen overleden. De gemeentepolitie heeft nog in den loop van den nacht den dader aangehouden, doch deze blijft, niet tegenstaande alle bewijzen tegen hem getuigen, ontkennen den steek te hebben toegebracht. Hij is in verzekerde bewaring ge steld. De safe van de weduwe. Tot nog toe onbekend gebleven personen hebben ten nadeele van de weduwe v. O., wonende in de z.g. „Me'.anen" te Bergen op Zoom, een bedrag van 2000 gulden aan bank papier, dat in den tuin onder den grond was verborgen, ontvreemd. De weduwe v. O. ontdekte den diefstal, toen zij een betaling moest doen. Een flink bedrag aan baar geld, dat eveneens onder den grond was gestopt, is onaangeroerd gelaten. De politie heeft van de daders, van wie verondersteld wordt, dat zg met den toestand ter plaatse volkomen op de hoogte zijn geweest, geen spoor kunnen ontdekken. Gestolen auto terecht. Te Eindhoven-Acht naderden Zon dagmiddag |twee auto's het Kerkplein, Een van de twee wagens had een lekken band: de bestuurder van deze auto stapte uit en ging over in den anderen wagen, die oogenblikkelijk door reed, By onderzoek bieek, dat de achtergelat ui stolen was. vf^ed gebruikt gewe$ vo einden, daar food met suiker blroo is in beslag g-Uit Raadse|cht Zondagavond kee M. Vinck uit j. Ja ouderlijke uw naar St. Nicofc (1 dienstbode waibij 1 kwam echteniet aan, terwijl hir fie I taschje gevotfcn kreek in de tjjrts< aan de Nederla&cb- Kort daarop jgrd water opgehad, i Eenige weka jong meisje uitstel dezelfde plaatijem terwijl ook ha)t lijl nadat men 1 gevonden had De Nederland: politie stellen een o Slachtoffer var Op het Zvt t landbouwer M nv in den stonryen lijk is gevondet De gehuwd en veter Wat de Invtidii Stand ofi O Soort der rentei Aa 1- P Invaliditeitsr. 49 Ouderdomsr. 112 Weduwenrente 31 Weezenrenten 13 Vrge renten 7ota Aantal gevafen,\ of behandeliu! w 55258. Een po Ijl,- over 'n iiï< Mevrouw B.taal politie bekend als woonde in eemrm buurt en adurte plaatselijke blden medium. Zij rerd deeld. In 1932bet huis in een derdri Rotterdam me; groot bordMe' ziende." Haar aan, zonder werk, ver achter het stuur luxe auto. Toen overtuigend B. zich ook berg 1 practijken, besbot dacht aan haar te week lang weid cheurs gedurerde per dag op hasr die week werda c sen verzameld v£ vrouwenhet anl die week liep ta;e> de verklaring£^£? wier namen en ai zameld, blijkt \i mevrouw B. te te In -het algemtn eerst eenigen lii gelaten, waa». j gekomen is, t spreekkamer. ie aan een burea. „a beroep van deo n; Deze vragen-^ cl bepaling van L t vat daarna dt&-».1 en valt in sla.>l eenigen tijd word- gewekt door klö kamerdeur. Zodi begint zg bijz^c verleden der pit echter in zoodr dat het nageuE] toepassing is. Di voorgedragen, at door geïmponetfd wen in haar gia hart voor ha"-*il de vlieg dan^fch dan laat zg ha*.: den laatstend gezogen heeft. Uit de verklei Jüj klanten der heie zij voor alles en< dat het honora*i grootste moeite Arbeidersvrouw a lang een gedé";t huishoudgeld oy 1 rium te voldoen Het zou or t alle verhooren üï- dien is een en iac voor een vakbl jï. Uit alles biyi c loovigheid nog. -e moet er verbas '1 nog vrouwen r jvi zoo laten bee'j-r voor nog laterjjj De behandeling i. onschuldigen aa X van echtgenoot glazen water per- tot men zichgeno dat kost behal'i ad f 2.vfy^g^Ê naar de gegóedüei Dit schrgft ie Hazewinkel te E Tijdschrift voord* Boter woidl getoi De boteraccgis i: op 85 ets. per Hlc In veertien digo prijs gestegen *ar 13 cents, doch de laagd var* 95 tot 10 cents. Daarvóór stieg 16 cents, doch ie slechts verlaagd met 5 cent. Het „Handelsbk dit bericht als vo Summa summari over een botOT cents een acöjn cents. Dit beteike boterprgs in fce stuivers houden, verg3k< gevolgden op*et landschen groot 1.40 (toen d< r

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6