OVERJASSEN REGENJASSEN Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Zoonpr e i i i g JEAN LEMMENS VENRAY Sneeuwklokje Sneeuwklokje Minister Deckers zwaait den moker Buitenland. Binnenland. Veilig vlug van hand tot hand Bedient JOH. JEUKEN elke klant. JOH. JEUKEN-POUWELS Krakelingen. Provinciaal Nieuws Zaterdag 26 October 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 43 WEET wat U EET Machinaal bereid Hygiënisch verpakt! PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 ct. per regel 71/* ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Ven ray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. Room-lJs Chocoiade-IJs Cltroen-IJs Liter thans 50 ct. 7« 25 ct. Is er een plan van herbouw Wonderlijke veelzijdigheid van een crisisambtenaar. Elf functiesDe landbouw crisisregelingen moeten worden vereenvoudigd. Sommige, psychologische reac ties zijn bepaald onverklaarbaar. Daarbij denken we thans in de eerste plaats aan die, welke ge volgd is op de benoeming van Dr. Deckers tot minister van landbouw. Er was een van jaar op jaar, eindelijk van maand tot maand en van dag tot dag groeiende ontevredenheid onder de boeren over de werking van de crisismaatregelen, welke hun maar half en volgens sommigen in het geheel niet ten goede heetten te komen. Er begon zich zelfs een geest van verzet te openbaren. Wie de klachten der boeren voor 100 procent ernstig nam, zou hebben geloofd, dat zij de opheffing van alle crisismaat regelen en het herstel van de productie- en handelsvrijheid als de grootste weldaden beschouw den. Men zou ze... intusschen hebben hooren piepen, als het gebeurd ware Voor de consu menten zou het een koopje zijn geweest, als de millioenen en millioenen aan „toeslag en ac cijns" onnoodig werden. Het is intusschen een feit, dat de crisismaatregelen een menge ling waren geworden, een onont warbaar kluwen gelijk. En óók dat degenen, die een uit dat kluwen getrokken draad kregen toegewezen, een ongelijke be deeling genoten, de een kreeg een lang eind, de ander een ontijdig afgebroken stukje. Dadelijk na de benoeming van den heer Deckers in zijn nieuwe ministerieële functie is de storm van verzet gaan luwen en hij lijkt thans zelfs geheel te zijn gaan liggen. Het is duidelijk, dat de instelling van een departe ment van landbouw op zich zelf een tegemoetkoming aan de boeren beteekende, een belofte van aan de landbouwbelangen zal voortaan nog eens speciale aandacht worden gewijd. Voorts moet het den boeren tot voldoening hebben gestemd, dat een ongetwijfeld ter zake deskundige aan het hoofd van het nieuwe departement kwam te staan. Van de psychologische reactie is dus wel het een en ander te verklaren, maar o.i. lang niet alles. Nog maar pas had Dr. Deckers het beheer van zijn nieuwe departement op zich genomen, of op een Landbouwdag in het Noorden des lands hoorden we een burgemeester, wien de politieke richting van den minis ter verre stond, zijn boeren- gemeentenaren voorhouden, dat de tijd wel zwaar was, maar dat ze thans een landbouwminister hadden gekregen, in wien ze volledig vertrouwen konden stel len. Dat de heer Deckers voor de boeren inderdaad betere ver houdingen zou scheppen, daar voor stond deze burgemeester zijn gemeentenaren als 't ware borg. Thans, nu Dr. Deckers zijn eerste daden heeft gesteld, is het duidelijk gebleken le. dat het met het samenstel van crisismaatregelen in ons land inderdaad een janboel was 2e. dat de minister niet schroomt om den moker te ge bruiken, teneinde puin te maken van hetgeen verkeerd was opge trokken, en 3e. dat hij zijn uiterste best doet om een eenvoudiger en doelmatiger systeem van land- bouw-crisissteun in elkaar te zetten. Er gaat geen week voorbij of men verneemt thans van zeer ingrijpende maatregelen van minister Deckers, welke voorloo- pig nog zijn gericht op de groote schoonmaak. B.v. Het befaamde baconcontract is opgezegd tegen 1 Januari. Een zeer hooggeplaatst ambte naar is teruggezet, omdat 's mans verleden aanstoot gaf. De heer Bückmann treedt af als regeeringscommissaris voor zuivel. Mr. van Rhijn treedt af als regeeringscommissaris voor vis- scherij, pluimvee en turf. Vier juridische ambtenaren van het regeeringsbureau voor de uitvoering van de Landbouw- crisiswet 1933 nemen ontslag, omdat ze zich teruggezet achten door een hoogeren ambtenaar van het Landbouw-Crisisbureau, dien ze van onbegrensde machts strevingen beschuldigen. De mi nister neemt met dezen gang van zaken geen genoegen hij onder zoekt het een en ander en de uitslag geeft hem aanleiding om een meer uitgebreid onderzoek op te dragen aan een zeer aan zienlijk rechterlijk ambtenaar. „Uiteraard" zoo zegt de mi nister „zal aan misstanden, die aan het licht mochten komen, een einde worden gemaakt". In aansluiting op bovenstaande mededeeling, dat Mr. van Rhijn bewogen werd om voorloopig al vast voor drie baantjes van regeeringscommissaris te bedan ken en als staaltje van de ver wording der Landbouw-crisis- instellingen, volge hier een lijstje van crisisfuncties, door genoem den Mr. van Rhijn bekleed vóór het optreden van den heer Deckers als minister van landbouw 1 le. Regeeringscommissaris voor de fabrieksturf 2e. Eénig bestuurder van den crisisaccouritaiitsdicnst 3e. Regeeringscommissaris voor de pluimveehouderij 4e. Voorzitter van het College van Regeeringscommissarissen 5e. Lid van den Crisis-Raad 6e. Regeeringscommissaris voor de visscherij 7e. Eénig bestuurder van het Landbouwcrisisbureau 8e. Voorzitter van het Regee ringsbureau voor de uitvoering der landbouwcrisiswet 9e. Voorzitter van de Centrale Commissie van Advies 10e. Secretaris-Generaal van het departement van Nijverheid en Handel 11e. Secretaris-Generaal van het departement van Landbouw. De heer Mr. van Rhijn blijkt dus wél een man van wonder lijke veelzijdigheid te zijn. In hetzelfde verband mag ook wor den gesproken van een „wonder lijke toestand", omdat de heer van Rhijn in zijn ééne functie onder toezicht en controle staat van zich zelf in een andere functie 1 Er is intusschen geen aanlei ding om ter zake dezer samen voeging van ambten ook te spreken van een ergerlijke cumu latie van inkomens, daar de meeste der opgesomde baantjes niet extra werden gehonoreerd. Men kan slechts hopen, dat de minister ook slagen mag in zijn blijkbaar ernstig streven om niet alleen te breken, maar ook iets anders en beters op te bouwen. In hoeverre hij daarin zal slagen, valt slechts af te wachten. Het ligt in het voornemen van den minister om met medewer king van de groote landbouw organisaties een commissie in te stellen die zal onderzoeken, of en zoo ja, welke wijzigingen naar haar meening gebracht moeten worden in de landbouw crisisinstellingen, de landbouw crisismaatregelen, de uitvoering en de controle om te bereiken i. dat het aantal administratie maatregelen tot een minimum wordt beperkt; b. dat op zoo goed mogelijke wijze wordt samengewerkt met de landbouw-organisaties en den Rijksvoorlichtingsdienst. Aan de drie centrale landbouw organisaties is verzocht vier leden voor deze commissie voor te dragen, met dien verstande, dat één hunner goed op de hoogte moet zijn van de omstandigheden, waarin de kleine boeren leven en werken, terwijl een tweede ais vertegenwoordiger van den tuinbouw in overleg met den Ned. Tuinbouwraad moet worden voorgedragen. De Alg. Ned. Zuivelcentrale is uitgenoodigd, een voordracht voor een lid uit de zuivelbelang- hebbenden te doen. Voorts zal in de commissie zitting nemen de directeur-generaal van den Landbouw en van het college van regeeringscommissarissen de re geeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij en de regeeringscommissaris voor den tuinbouw. Als voorzitter zal worden aan gezocht een hoogstaand persoon, die niet direct bij den landbouw en den tuinbouw is betrokken, zoodat hij door kennis van het bedrijfsleven en economisch in zicht het onderzoek kan leiden. Aan de commissie zal een jurist ais secretaris worden toe gevoegd. Hiermede meenen we in kort bestek zoo duidelijk mogelijk te hebben uiteengezet, hoe het was op het gebied van landbouw- crisissteun en hoe het belooft te worden. We meenen, dat er voorloopig genoegzame redenen zijn om het plots ontstane boeren-vertrouwen in den nieuwen minister niet ongerechtvaardigd te achten. Md. DE OORLOG. Van het oorlogsfront in Abessinië blijft het nieuws schaarsch. By ge brek aan groote acties wordt een plaatselijke onderneming soms ver boven haar beteekenis uitgeteekend. Zoo hebben de Italianen in het zuiden Bagheri genomen, maar heel de aanval is slechts door inlandsche strijdkrachten uitgevoerd en wie Bagheri ontdekt op de kaart van Abessinië, ervaart dat deze plaats vlak nabij de grens van Italiaansch Somaliland is gelegen, een grens, welke bovendien als „onbepaald" wordt aangeduid. Het schijnt intusschen, dat de mobilisatie der Abessiniërs thans zoo goed als voltooid is en dat ruim een millioen strijders zijn verzameld. De Negus zou nu ook gereed staan voor vertrek naar het front en dè.t zou een teeken zijn, dat groote ge vechten weldra kunnen worden ver wacht. Mussolini heeft aan de regeerin. gen van Engeland en Frankrijk verzocht, den datum van het in werking treden der sancties te ver schuiven. Italië zal inmiddels een zijner di visies in Lybië terugtrekken. Gruwelberlchten* Van beide zijden begint men met de verspreiding van gruwèlberichten, welke zulke opwindende uitwerking op strijders en niet-strijders kunnen hebben. De Abessiniërs beweren, dat onder hun gewonde stryders men- schen zijn, die zeer klaarblijkelijk door dum-dum-kogels zijn getroffen. En de Italianen seinen de wereld rond, dat ze bij de verovering van Bagheri veel munitie buit maakten, w.o. heele kisten met dumdum- kogels Dergelijke berichten kunnen ten slotte niet anders verwekken dan laffe moordpartijen op aan weers zijden gemaakte gevangenen. Als een staaltje van de opwinding, welke gruwelberichten kunnen ver oorzaken, diene een mededeeling uit Georgetown dat in verscheiden streken van Britsch Guyana geruch ten liepen, volgens welke Italianen vergiftigde zoetigheden aan de be volking verkochten- Onder de negers ontstond daardoor een geweldige opwinding. In het district Demerara stormden neger-ouders de scholen binnen en eischten dat hun kinderen onmiddel lijk de gebouwen zouden verlaten. Te Georgetow werd een katholieke missieschool door een menigte negers bestormd. Nader wordt gemeld, dat de anti- Italiaansche stemming onder de negers steeds ernstiger vormen aan neemt. Plotseling werd de bewering ge lanceerd dat een Italiaansch school arts de kinderen met een giftig serum inentte. Honderden negers stormden daarop naar het schoolgebouw en sloegen den arts half dood, omdat zij geloof den, dat hij van Italiaansche natio naliteit was. Door de politie kon de dokter tenslotte worden bevrrjd. De scholen zijn thans gesloten, om verdere incidenten te voorkomen. Hitier wordt belachelijk gemaakt Maar anders bedoeld. De leider van het Duitsche arbeids front van Hessen-Nassau, Willy Becker, heeft vorige week te Frank furt op den Gouwdag van de Hitler- jeugd de volgende verklaring afge legd „De godsdienstige tegenstanders van het Nationaal-Socialisme, die den Staat de jeugd willen afhandig maken, moet het volgende gezegd wordenKerken en godsdiensten zouden thans in Duitsehland niet meer bestaan indien het Nationaal- -öowau.Ane er niet geweest was en de strijd tegen de godloozen-beweging op straat niet zegenrijk ten einde gevoerd had. Het Nationaal-Socialis me kan niet vergeleken worden met een of andere partij-groepeering van vroeger. Dit zal de toekomst duide lijk leeren. In later eeuwen, wanneer men een juiste maatstaf voor de dingen, die thans gebeuren, verkre gen heeft, zal eens terugblikkend op dat verleden, kunnen gezegd worden „Christus was groot, maar Adolf Hitler was grooter". De voornaamste plicht van de Duitsche jeugd moet zijn een werktuig der Voorzienig heid te worden voor het groote en eeuwig jonge Duitsehland." Zoo maakt men dus den Führerin zijn eigen land belachelijk. Van je vrienden moet je het toch maar hebben NEDERLAND EN DE SANCTIES. Nederland betoont grooten ernst ten opzichte van de sanctiebesluiten te Genève en als alle staten zoo prompt als onze regeering dat doe meewerkten aan de middelen van oorlogsafweer, zouden deze heel wat effectiever wezen dan ze nu dreigen te worden. Voor de tweede maal heeft de re geering zich tot de volksvertegen woordiging ge\vend om al die vol machten te bekomen, welke voor een vlotte aanpassing aan de beslui ten van Genève benoodigd zijn en de Kamer heeft haar volle mede werking gegeven. Dinsdag nam ze de regeerings- voorstellen in ontvangst, Woensdag werden deze in de afdeelingen on derzocht' en Donderdag reeds door de Tweede Kamer aanvaard. t Is te hopen, dat het kabinet slechts weinig gebruik zal behoeven te maken van de verleende machti ging en alleen reeds de bereidheid der staten om zich gezamenlijk tegen onrecht jegens een natie te verweren, de aanvallende mogendheid tot juis ter en vredelievender inzichten zal vervoeren. BOOS NATUURGEWELD. Het is niet alleen ministerieel ge. weid, dat in deze dagen over ons land waarde, maar de natuur vierde booze driften bot. Storm heeft onzen vaderlandschen bodem zwaar gebeukt en onze kust geteisterd, wat ernstige scheepsongelukken tengevolge had. Het jammerlijkst is vermoedelyk wel het lot der bemanning van het Duitsche s.s. Insterburg, dat betrek kelijk kort na het vertrek uit Rot terdam met man en muis moet zijn vergaan; noch van het schip althans, noch van de uit 14 koppen bestaan de bemanning, is meer iets vernomen. Boven Terschelling verging het Engelsche s.s. Pendennis, maar deze bemanning kon gelukkig door een andere boot worden overgenomen en gered. Op de N.-Ho!landsehe kust liepen de Kerkdriel en de sleepboot Drente vast, van welke de eerste misschien verloren zal zijn. Maar bij deze ramp kwamen geen menshen om en... dat is de gerechtvaardigde trots van onze dappere redders ter zee, de kloeke bemanning van de Egmondsche red dingsboot, welke heldendaden heeft moeten verrichten om een aantal in nood verkeerende mannen aan een gruwzamen dood te ontrukken. WE HEBBEN WEER GOUD. Met „we" bedoelen we de Neder - landsche Bank, welke tenslotte een nationaal bezit is, van u en ons derhalve. Jammer dat het alleen in theorie zoo is en dat we overigens overal hebben af te blijven. Maar het gaat weer goed met de Nederland- sche bank en dus met „onzen" gulden. Er is weer goud teruggevloeid en deswege kon het rentetype met een half percentje worden verlaagd. De weg-terug is altijd een langzamer weg, dan de weg heenwaarts. VERLAGING P.T.T.-TARIEVEN. Hoe lang heeft het b.v. niet geduurd, eer we de vóór-oorlogsche prijzen weer zoo'n beetje benaderd waren. Voor wat sommige bedrijven betreft, schijnen we nooit meer zoover te zullen komen. Anders is dat met het bedrijf der P.T.T., hetwelk er het eerst toe is overgegaan om de tarieven zoo ver mogelyk te drukken en... dat aldus ook het eerst uit de misère was en het eenige overheids bedrijf schijnt, dat tot het maken van winst in staat is. Thans heeft de P.T.T. opnieuw tariefsverlagingen aangekondigd. Op de regelmatige verzending van groote hoeveelheden periodieken zullen aan de uitgevers belangrijke reducties worden toegestaan, het minimum tarief van telegrammen in Euro- peesch verkeer wordt verlaagd, Nog voor Allerheiligen een nieuwe OVERJAS of MANTEL? Voor HEEREN- en JONGENSJASSEN hebben wij prachtige coupons in voorraad. De Coupons voor JONGENSJASSEN zij'n resten van DURE STOFFEN. Uw jongens zullen er plezier van heibben. 't Voor naamste is dat ze spotgoedkoop zijn. Dames- en Heeren-Tailleur Langstraat la „Het huis met de trapjes" Telef. 162 Indien U zich onbehaaglijk voelt, Uw hoofd zwaar is en Uw benen als lood zijn, zullen 1 a 2 Aspirin-tableHen U weer fit maken: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tab!. I VOOR telefoonaansluitingen worden goed- kooper, evenals de intercommunale gesprekken, het radio-telefoonverkeer met Indië wordt voordeeliger, aan zienlijk worden de tarieven verminderd van de pakketpost. Het is alles bijeen een prachtig iets, omdat ook de indirecte voor- deelen belangrijk zijndergelijke tariefsverlagingen stimuleeren het heele handelsverkeer. Melkkoetje* Het melkkoetje is een belangrijk object in de crisis-steunregeling, maar niet altijd is het even duidelijk, wie er het meest van profiteert, de kleine boer of de ambtenaar. Ook degene, die er één melkkoetje op na houdt, wordt begraven onder een berg van paperassen, welke hij heeft „bij" te houden, wil hij uiteindelijk den grijpstuiver krijgen toegewezen, welke hem op de boerenbeenen moet houden. Nu de minister van landbouw be reid gebleken is om opruiming te houden in allen onnoodigen admini stratieven rompslomp, hebben de organisaties van landbouwers ook weer den moed hervonden om tegen onnuttig geplaag op te komen. De afd. Gelderland b.v. van den A.B.T.B. besloot eenparig om er bij den minister op aan te dringen, dat de houders van één koe, welke in hoofdzaak dienen zou ter voorziening in eigen gezinsbehoeften, van den ontzaglijken paperassenboel der Crisis-Zuivelcentrale zouden worden ontlast. Als men in Den Haag werkelijk eens zóó practisch zou kunnen wor den... Het geplaag van dergelijke „melk veehouders" kost méér aan ambte- narenloon, drukkosten en porto's, dan de waarde bedraagt van de volledige productie der éénzaam ge houden koeien in ons land. Geen ambtenaar zou zich dan ook voor het eenige beestje van den boer interesseeren, als de regeering in Den Haag nog niet een ander en béter melkkoetje op stal had staan, dat van de belastingcenten vreet, als waren deze vet gras en malsch hooi en in verhouding daarmee haar pro ductie aan de landsknechten afstaat Tewerkstelling thuis. .Noodzakelijk is het zoo heeft dezelfde Boerenbond zich uitgespro ken dat de kleine boeren ge durende enkele dagen in de week in eigen bedrijf worden te werk gesteld, en daarvoor een vergoeding krijgen van b.v. drie a vier gulden." Dat lijkt den buitenstaander mis schien vreemd, maar: hoe is het thans De kleine boer met 2 a 3 koetjes kan in de werkverschaffing worden geplaatst. Wat zien we nu? Ik ken een aantal van zulke menschen, die af en toe, als de eigen werkzaam heden in het niet loonend bedrijf dat toelaten, te werk worden gesteld op het bedrijf van groote ondernemers, die met 80 a 95 pet. subsidie van het rijk hun landeryen z.g. diep- spitten om ze voor meerder cultures geschikt te maken. Het bedrijf dier boertjes komt op die wijze nóóit vooruit. Ze blijven op de werkverschaffing aangewezen, omdat hun die gelegenheid ontbreekt om de eigen zaak uit te bouwen. Sommigen hebben nog een deel woesten grond in bezit of een stuk wei, dat by behoorlijke bewerking voor akker- of tuinbouw geschikt kou worden gemaakt. Door kleine boeren, die in daartoe vereischte gunstige omstandigheden verkeeren, eenige guldens toeslag per week te geven op voorwaarde, dat ze daarvoor bepaalde verbete ringen in hun bedrijf aanbrengen, verkrijgt men, dat deze lieden einde eens loskomen van de steunregeling en zich zelf kunnen helpen. Geen mlcaaijes verdiend. In de kranten stonden dezer dagen een paar foto's van een villa, door een typograaf in zyn vrijen tyd gebouwd. De man deed drie jaar over zijn paleis. Men schynt het erg mooi van hem te hebben gevonden, want de gelegenheids-bouwer wordt geprezen en zijn product wordt als een super-mooi staal van „huisvlijt" genoemd. Maar Micaatjes, zoo vinden we, komen hem toch niet toe, want hij is met het karwei de aangewezen bedrijfsmenschen voorbij geloopen. Als de timmerman en metselaar, de schilder, loodgieter en behanger een degelpersje koopen, kunnen dezen het misschien op den duur wel leeren om zelf hun drukwerk te vervaar digen. 't Lijkt wel gemakkelijk, als men alles zélf kan maken, maar we ont- rooven op die manier elkaar den normalen arbeid en zéker de men schen, die nog een taak en plaats in het productieproces hebben, zooals onze bouwende typograaf, hebben er geen belang bij om dat verder te helpen dèsorganiseeren en ontwrich ten. Als er een gebrek aan plaatjes ontstaat voor de fotopagina's der kranten, laat men ter aanmoediging dan liever eens kiekjes doen maken van werken, welke eindelijk weer eens goed, degelijk en daardoor tenslotte ook goedkoop worden uitgevoerd door den vakman. Met aanmoediging van beunhazerij komen we niet uit den crisisput. VENRAY, 26 Oct. 1935 Loterij Land- en Tuinbouw tentoonstelling te Venray. De trekking van bovengenoemde lotery zal plaats hebben onder toe zicht van Notaris Pluymaekers op Maandag 28 October a.s. des nam. half 5 ten Raadhuize alhier. Deze trekking is publiek. De loten zijn nog niet geheel uitverkocht. De trekkingslijst plaatsen wij de volgende week. Rechtbank Roermond. VONNISSEN. J. C. van den B. 35 jaar, koopman te Venray, bevestiging vonnis kanton rechter, f 500 boete of 3 maanden hechtenis wegens smokkelarij van boter te Kessel. J. H. A. J. T. 21 jaar, chauffeur te Venray, vrijgesproken van overtre ding der verkeersvoorschriften te Venlo. Volksontwikkeling. Maandag 21 October sprak in de geheel gevulde groote zaal van het St. Antonius-patronaat de bekende publicist Sapiens. Zyn met luchtbeelden aangevulde rede deed een juiste blik werpen in het leven der Eskimo's, een leven voor onze begrippen vol ontberingen en tekortkomingen. Te recht kon spreker ons in dit opzicht witte broodskinderen noemen. Een luid applaus gaf den by val van het publiek te kennen aan het Jade der rede.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1