Avondscnool. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. slagerij chr. goumans T •ekensdiool- PLECHTIGE INSTALLATIE HoogEerw. Heer W. Berden, Sneeuwklokje Sneeuwklokje als Pastoor'Deken te Venray, Japan en Italië straffende wereld voor de sluiting der grenzen. Binnenland. gelderse rookworst gekookte metworst zijn specialiteiten van Opening van de Teekenschool en Avondschool. Provinciaal Nieuws Zaterdag 5 October 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 40 WEET wat IX EET Machinaal bereid Hygiënisch verpakt! PEEL EN MAAS Room-lJs Chocolade-IJs Citroen-IJs ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 ct. per regel 772 ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. Va Liter thans 50 ct. 7i 25 ct. Niet alle naties hebben zich even kortzichtig betoond en van den Bij gelegenheid van de plechtige Installatie van den HoogEerw. Heer W. Berden, benoemd tot Pastoor- Deken onzer Parochie, zal morgen Zondag, 6 October, een défilé ge houden worden van alle vereenigin- gen en is het navolgende feestpro gramma vastgesteld 1. Alle deelnemende vereenigingen worden verzocht met hunne vaandels, op Zondag 6 October 1935, des nam. 2 uur, op het Henseniusplein aan wezig te zijn, alwaar de optocht zal worden opgesteld. De ruiterclub van Venray-Dorp echter wordt verzocht bijeen te komen aan hun clublokaal café „In den Engel", en die van de gehuchten bij Hotel „De Gouden Leeuw". De stoet zal trekken als volgtHenseniusplein, Hensenius- straat, Paterslaan, Patersstraat, Groote Straat naar Groote Markt. Eenieder wordt verzocht de aanwij zingen van de Orde-Commissarissen en van de Politie stipt cp te volgen. 2. Om kwart voor drie wordt de HoogEerw. Heer Deken aan de Pastorie afgehaald door de Heeren Geestelijken, Leden v.h. Kerkbestuur, Venray's Harmonie en Bruidjes en gebracht naar het Raadhuis, alwaar Volgorde van het Défilé 1 Ruiterclubs Venray, Oostrum, 21 Voetbalclub V.V.V. Castenray, Ysselsteyn enMerselo. 2 Schutterij St. Anna 3 Jongensschool Dorp 4 Meisjesschool Dorp 5 Kinderen St. Jozef gesticht 6 Kinderen School Heide 7. Pensionaat Jerusalem K.J.V., Leerl. Huishoudschool 9 Harmonie Oostrum 10 Vereenigingen Oostrum 11 Schutterij Geijsteren 12 Congregatie O.L. Vrouw 13 Meisjespatronaat St. Agnes 14 Vrouwelijke Derde Orde 15 Mariavereeniging 16 Vrouwen, die bij geen vereeniging zijn aangesloten 17 Jongenspatronaat St. Antonius 18 Goudpluvier, J. W. en de Valk 19 Studenten Gymnasium 20 Turnclub St. Christoffel ter verwelkoming aanwezig zullen zijn de Leden van den Gemeenteraad. 3. Om 3 uur aanvang défilé. 4. Na bet défilé zal de HoogEerw. Heer Deken, vergezeld van de Heeren Geestelijken, Leden van het Kerkbe stuur en Leden van den Gemeente raad, zich begeven naar de Parochie, kerk, alwaar Hem aan den ingang de sleutels der Kerk door den Wel- Eerw. Heer Kapelaan Teunissen, onder een toespraak, zullen worden overhandigd. Daarna wordt de Kerk binnengegaan, waarna de plechtige Liturgische Installatie van den Hoog. Eerw. Heer Deken zal aanvangen, die verricht zal worden door Z.D.H. Mgr. Bauduin, Vicaris-Generaal van het Bisdom. Na de installatie een plechtig Lof, waarna processie langs de Pastorie. Alle parochianen worden beleefd verzocht op dien dag te vlaggen. Een gelijk verzoek wordt gedaan aan de inwoners der Gemeente, wonende aan den provincialen weg Castenray LeunenVenrayKom, zulks in verband met de komst van Z. D. H. Mgr. Bauduin, Vicaris' Generaal van het Bisdom. 22 Credo Pugno 23 Dèputaties v. vereenigingen Oirlo 24 Boerenbonden Gem. Venray, Jonge Boeren, Venray, leerl. Landb.scbool 25 Fanfare Leunen 26 Orchestvereeniging Euterpe 27 Ziekenfonds St. Ludovicus 28 Duivenvereenigingen de Zwaluw en de Eendracht 29 Kerkelijk Zangkoor 30 H. Familie en mannelijke D.O. 31 R.K. Werkliedenvereeniging 32 St. Vincentiusvereeniging 33 R.K. Radiohond 34 R.K. Kiesvereeniging 35 R.K. Middenstanders 36 R.K. Jonge Middenstand 37 Gemengd Koor Polyhymnia 38 Mannen, die bij geen vereeniging zijn aangesloten 39 Schutterij Het Zandakker. Vrede eischt de moge lijkheid van emigratie Hooge tolmuren lok ken bestorming uit. Het is natuurlijk onbegonnen werk om te trachten een „recht vaardiging" te geven voor de oorlogszuchtige- en veroverings- strévingen van Japan en Italië, maar ter leering van wat noodig is voor behoud of herstel van den vrede, is het wél nuttig om verklaringen te zoeken voor het geen Japan in China en Italië in Afrika misdrijven. Japan en Italië huisvesten bin nen te enge grenzen groote, vruchtbare en arme volkeren, aan welke de vaderlandsche bo dem niet voldoende biedt om den strijd voor het bestaan met succes te voeren. Gevolg daarvan is, dat het overschot buiten de grenzen dat gene probeert te vinden, wat het behoeft. Men moet toegeven, dat noch de Japanners, noch de Italianen daartoe te weinig ondernemend waren. Integendeel, in vroeger jaren verlieten ze regelmatig jaar op jaar bij duizenden den ge boortegrond om zich in den vreemde voor arbeid brood te gaan verschaffen. Men moet dat respecteeren ook al zou men zich daarnaast overtuigd houden, dat in het bijzonder de Italianen bij dat streven aan zooveel mogelijk brood (macaroni) dachten tegen zoo weinig mogelijken arbeid. Toen de economische toestand overal ter wereld begon te ver slechteren, zijn de verschillende landen begonnen om hoe langer hoe meer de eigen welvaart te beschermen en af te schutten tegenover het omringende ver val. Men richtte tolmuren op, welke geleidelijk hooger werden gestapeld en toomde de emi gratie in, welke de arbeidsge legenheid voor eigen werkkrach ten deed verminderen. Niemand scheen in te zien in die dagen, dat bij een algemeene overstrooming moeilijk een eigen droogte-plekje valt in te dam men en dat de wereld er min der beroerd aan toe zou zijn ais het toevallende leed van den beginne af gezamenlijk werd af gedragen en opgedeeld, dan wanneer zooals geschiedde ieder volk in individualistische strevingen zich slechts op eigen heil bedacht zou toonen. speciaal ons eigen land heeft de vrijhandelsgedachte zoo lang als mogelijk hoog en de emi- gratiemogelijkheden, zoowel hier als in Indië, open gehouden, maar tenslotte dwong de hou ding van andere regeeringen om de algemeene koers te volgen. Wetten tegen de emigratie van Japanners werden allereerst in Zuid- en later in Noord- Amerika uitgevaardigd; naarmate de algemeene economische toe stand zich verergerde, sloot ieder land zich afzonderlijk van de rest der wereid af. Deze toestand heeft tenslotte gedreven tot het Japansche weid in China, tot de Italiaan- sche oorlogsdreiging in Oost- Afrika en hij zal straks ook de Duitschers op avontuur jagen en andere volkeren. Voor den oorlog, zoo zei lord Lothian het dezer dagen in een rede, le Manchester uitgespro ken, emigreerden jaarlijks 300 duizend Italianen naar de Ver. Staten; thans zijn alle landen, waaronder eenige met snelwas- seude bevolking, opgesloten in hun grenzen. Het meest lijdt daaronder mis schien wel Italië, doch ook de andere landen zullen morgen met eenzelfde klacht komen. De eenige mogelijkheid om de Abessynische kwestie en ook andere, welke zullen volgen op te lossen, bestaat in een uit breiding van de emigratie-mo gelijkheid. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken sprak te Genéve over de verdeeling van de grondstoffen der wereld, maar zoowel ten aanzien van Duitsch- Iand als Italië zal men veel verder moeten gaan, wil men op den duur vrede houden. Noodzakelijk is een verlaging van de tolmuren, gemeenschap pelijke bespreking van het emi gratieprobieem, herziening van de mandaten en een studie van het vraagstuk van de „open deur" politiek in alle koloniale gebieden. Vooral dat laatste heeft ons land als groote koloniale mo gendheid ter dege te overwegen Ons Indië bevat nog ontzaglijke gebieden we denken in het bijzonder aan Guinea en Borneo welke wij zelfstandig niet kunnen koloniseeren. We nemen graag aan, dat tegen zulke kolonisatie ernstige economische en klimatologische bezwaren kunnen worden aan gevoerd, welke voor ons af doende zijn. Men heeft er echter geen idee van, tot welke offers van kapi taal, arbeid en gezondheid een groot volk bereid kan wezen, welks eigen bodem te klein is geworden. Eéns reeds, in de na-oorlog- sche jaren, heeft men ons van Duitsche zijde om gebied ge vraagd in Indië, nadat een broer van wijlen Prins Hendrik aan het hoofd van een aantal deskundigen de exploratie-mogelijkheden in Borneo was gaan onderzoeken. Concessie-aanvragen zijn toen afgewezen. Het vraagstuk der exploratie van Borneo en Guinea door buitenlanders zal zich nog wel eens voordoen en dan hebben we de aanvragen met ernst te beoordeelen en te bezien, ook in verband met de internationale verhoudingen. Het is beter en veiliger om met anderen samen te werken in gebieden, welke voor ons „te zwaar" zijn, dan in een gevoel van overdreven nationale trots allen vreemden invloed te weren in gewesten, welke voor ons bijna geen andere beteekenis hebben, dan dat we er een dure Nederlandsche vlag hebben wap peren. Md. ingezet, want allerwaarschijnlijkst zal het in het voorjaar van 1936 zijn taak besluiten. De gedachte daaraan zou bij het publiek de gedachte wel eens kunnen doen postvatten, dat het „dus" niet meer zoo noodig is. Een fatale gedachte De crisis immers duurt onver minderd, voor ons land zelfs in ver ergerde mate, voort. En dus ook de ellende van honderdduizenden. Als het Crisiscomité in het voor jaar van 1936 wordt opgeheven, beteekent zulks, dat het uitsluitend deze organisatie nog zijn zal, welke in den komenden winter is aange wezen om in de groote en veel ver breide armoe te voorzien en dat het dus nog ten volle onzen steun ver dient. De a.s. opheffing duidt er volstrekt niet op, dat de nood vermindert, maar dat de „crisis" een zoo per manent verschijnsel is geworden, althans een van zóó beteekenenden duur, dat de leniging van den nood niet langer kan worden overgelaten aan een incidenteel in het leven ge roepen instelling. In de taak van het Nationale Crisiscomité zal voor volgende jaren op andere wijze moeten worden voorzien. De meeste plaatselijke comité's blijven, naar thans reeds bekend is, als organisatie van hulp verleening bestaan en vermoedelijk zullen ze onder een bepaald regee- ringsdepartement of eenigen depar tementalen raad komen te resorteeren. Er is derhalve geen enkele reden om de inzameling van het Nationaal Crisiscomité minder te gaan beden ken, nu door haar de klok voor de laatste ronde is geluid. Integendeel. De laatste ronde van het Crisis-comité. Het Nationale Crisiscomité heeft de laatste ronde van zijn inzameling Wat gegeven werd, Het Nationaal Crisis-Comité heeft mooi en vruchtbaar werk verricht door het lenigen van veel nood. In de vier jaren van zijn bestaan werd met de plaatselijke comité's samen opgehaald de som van rond f 8.200.000 of gemiddeld f 2.050.000 per jaar, Dit bedrag werd goeddeeis besteed aan het verstrekken van kleeding dekking en brandstof. Afslachting melkvee De Vereeniging van veeweiders en mesters in Nederland heeft aan den minister van Landbouw en Visscherij het volgende telegram gezonden .Melkvee-afslachting beteekent ver nietiging van Neerland's roem ten koste van millioenen guldens ten laste van de schatkist, .zonder dat hiermede eenig resultaat wordt be reikt. De normale toestand der vleesch- distributie is door den verkoop van blikvleesch ontwricht, zoodat de marktprijs van slachtrijp beest van 700 pond slachtgewicht pl.m. 115 gulden bedraagt. Hierdoor wordt de voornaamste schakel in de veehouderg vernietigd en zoomede dreigt het gevaar voor de volgende jaren van een tekort aan eigen rundvleesch. Dringende hulp is noodzakelijk, welke bereikt kan worden door de markt positie te verbeteren. Gaarne bereid tot verdere mondelinge toelichting." Marie no. 14 en de crisis. We lazen van de week van een wondergeit, in het bezit van iemand te Zelhem. Dr. J. Grashuis vertelt ons bijzonderheden van haar, o.m. hoe „Marie no. 14" zoo heet het beest als 4-jarige 1778 liter melk gaf met 4.12 pet. in 312 dagen, of 73 K.G. botervet. Marie is natuurlijk van een goede afstamming en kreeg een krachtvoeder toebedeeld, dat ge heel op wetenschappelijken grondslag was samengesteld. Om nu méér geiten zoo productief te maken als „Marie no. 14" wordt dan de samenstelling van het kracht voer precies meegedeeld. Waarom toch zouden we willen vragen. De top-productie van Marie is ongetwijfeld een triomf van fokkunst en wetenschappelijke voedermethode. Wat dat betreft, hebben we al heel wat overwinningen behaalden staat de toekomst voor niets meer. Onze koeien zijn complete melk fabrieken geworden en zelfs één geit is in staat om twee gezinnen van room in de koffie, pap op het bord te voorzien. We fokken varkens als Nijlpaarden en de gemiddelde productie der kippen hebben we van 80 op meer dan 150 eieren per jaar gebracht. Terwijl we alles wat we aldus te veel produceeren, opslaan in koel huizen, inleggen in blik, tot meel laten verwerken, of op de mestvaalt doen vergaan, bekostigen we voor een groot deel de studie en latere onderzoekingen van de geleerden, die naar nog hoogere opvoering der capaciteiten van vee en grond streven. Wat doen we toch met al die over winningen „Marie no. 14" voert ons met haar kolossale prestatie, uiting van den algemeenen vooruitgang van het melkgewin, alleen maar verder de crisis in. Fokkunst, wetenschappelijke voe dermethoden enz. kimnen de wereld slechts vooruithelpen, als ze gepaard gaan met wijzigingen in het maat schappelijk stelsel, welke de arbeids verhoudingen aan de verhoogde en vereenvoudigde productie doen aan- en Dinsdagavond S October om 6 uur dus ook de leerlingen van de Avondschool. Alle leerlingen worden op tijd verwacht. Ook bestaat nog gelegenheid voor eenige nieuwe leerlingen. VENRAY, 5 Oct. 1935 Eindiging Zomertijd. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat dit jaar de vervroeging van den wettelijken tijd met één uur zal eindigen op ZES October a.s. te drie uur voormiddag. In den nacht van Zaterdag op Zon dag worden te 3 uur de openbare klokken op 2 uur gezet. Venray, 30 September 1935. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Afscheid Pastoor-Deken Thielen. In alle H„ H. Missen van j.l. Zondag werd door Pastoor-Deken Thielen afscheid genomen van zijn parochianen, na een achtjarig her derschap, waarin hij zich bij armen rijk, groot en klein bemind heeft gemaakt, en waarvan we dezen zomer nog getuige konden zijn bij de grootsche hulde, hem door allen gebracht bij zijn 40-jarig Priester schap. Deken Thielen zal zich in zijn ge boorteplaats Horst vestigen. Dat hij nog vele jaren van een wei-verdiende rust moge genieten, is zeer zeker de wensch van alle Ven- rayers. Jubileum van de K.R.O. In deze maand is het 10 jaar ge leden, dat onder aanvoering van den energieken Radio-pastoor L. H. Perquin O. P. een eigen Katholieke Radio-Omroep werd gesticht. Van welk een onschatbare waarde deze omroep is, kunnen feitelijk alleen zij het best beseffen, die zulk een eigen omroep missen en slechts over een luttel aantal zenduren per week kunnen beschikken. Dat Neer- lands Katholieken dit uit eigen kracht gestichte propaganda-bolwerk voor de Katholieke cultuur weten te waardeeren, moge blijken uit de vrijwillige geldelijke bijdragen, waar door deze stichting in stand wordt gehouden. Ter gelegenheid van dit 10-jarig jubileum zal op initiatief van Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck aan de K.R.O. een feestgave worden aan geboden in de vorm van een bouw fonds om de noodzakelijke technische verbeteringen aan studio's enz. aan te brengen. Alle katholieken van Nederland zullen de gelegenheid krijgen hun gave te offeren. In Venray geschiedt dit door een comité bestaande uit 't bestuur der afdeling Venray van de K.R.O., de Voorzitters der Jonge Boerengroep Venray en de Voorzitter van de Jonge Middenstand. Wanneer U, katholieken van Ven ray, dus bezoek hebt ontvangen van de propagandisten, sluit dan Uw gave in het U bezorgde zakje, dat ook weer opgehaald wordt, en gij verricht een goede daad voor de Katholieke zaak. Ontwikkelingsavonden Venray. Zooals bekend mag worden geacht, zal Woensdag 9 Oct. a.s. de eerste ontwikkelingsavond worden gehouden in de Patronaatszaal alhier. Deze avond zal de Zeereerw. Pater Henricus uit Helmond ons vergasten op een lezing getiteld: „In de branding." Wat de organisatie dezer avonden betreft, kunnen we mededeelen, dat de belangstelling inderdaad enorm is. De propagandisten, die zich be lastten met de verkoop van kaarten voor de hele cursus, zijnde 10 avonden, hadden geweldig succes. Naar wij menen te weten zijn er reeds een 250-tal vaste plaatsen voor de hele winter verkocht. Prachtig Of er nog belangstelling bestaat voor ontwikkeling! We noemen dat een verblgdend teken. Tevens kunnen we nog melden," dat ook Pater Callewaert voor velen geen onbe kende een avond za.1 komen vullen! Indien de bezoekers tegen gewone entree-prijzen nu nog in voldoend aantal deze avonden bezoeken, is het succes verzekerd en kan men op de beste krachten rekenen. Zie verder advei'tentie. Luxor-Bioscoop. „Karavaan" is de hoofdfilm van het programma, een programma dat „af" is. Deze film spreekt van liefde, romantiek, blijdschap en geluk als Lazi (Charles Boyer) zulke schitte rende tonen aan zgn viool weet te ontlokken, componeert hij een nieuw lied, dat bij wijze van oogstlied ge zongen zal worden en hij Tinka (Jean Parker), zijn Zigeuner-geliefde, een nieuw costuum met hooge laar zen beloofd, wanneer het lied inslaat en de druivenoogst groot is. Temidden van dit tooneeltje van romantiek, kleur en Zigeuner-muziek, arriveert de betooverende Gravin Wilna, en verklaren haar bedienden het bijgeloof, hetwelk de oogst zeker zal doen mislukken, indien er geen Zigeuners bg spelen. Een oude getrouwe, die overtuigd is van dit oude bijgeloof, verklaart haar, terwijl hij een glas goudkleurige wijn tegen het licht houdt: „De muziek die U daar hoort, Milady, maakte deze wgn." Door het raam zweeft nu een andere melodie, het is Lazy's nieuwe wijnlied. Getroffen door de mooie muziek, kijkt het gravinnetje uit het raam naar de spelende Zigeuners, waarbij haar oogen die van Lazi ontmoetten. Zij ontbiedt Lazi en vraagt hem, haar echtgenoot te wil len worden en wanneer deze er niets van begrijpende, romantische Zigeu nerknaap toestemt, legt zij hem het huwelijkscontract ter teekening voor, terwijl haar oom en de advocaat van woede een beroerte nabij zijn. Het huwelijk wordt op Zigeuner- wijze in de groote hal van het kasteel voltrokken, en wanneer het feest in volle gang is, sluipt Wilna ongemerkt weg om haar luxieuse Parijsche toilet te gaan verwisselen voor een eenvoudig zigeunerpakje. Lazi ver gezelt haar naar het dorp en op hun terugweg ontmoeten zij een jong luitenant van Tokay en hij denkt, dat de lieftallige Wilna werkelijk een Zigeunerinnetje is en sluit zich, zeer tot het ongenoegen van Lazi, bij de feestvierenden aan en komen hij en Wilna tot de ontdekking, dat zij elkaar op het eerste gezicht lief gekregen hebben. Het verdere verloop van deze prachtfilm, gecomponeerd door Werner Heymann, kunt U Zater dag, Zondag en Maandag aanschouwen in de Luxor. P.D V. De Zwaluwt. Uitslag Zondag gehouden vlucht van uit Jemeppe, afstand 151 K.M. Oude duiven: l13 L. Maassen, 2 overduif H. Thijssen, 3 v. d. Ven, 4 A. Loonen, 5—6—7 G. v. Dgck, 8— 12 H. Henkens, 9 Gebr. Rutten, 10 Servaas, 11 J. Janssen. Late: 1 H. Henkens, 23—510 Franken, 4 G. v. Dijck, 6 J. Janssen, 7—13 Servaas, 8—14—15 Beterams, 9—11 Gebr. Rutten, 12 Gebr. Siebers 16 en overduif L. Maassen. Los 8.30. Z.W. wind. Aank. leduif 10.13,53. Laatste 10.49.40 Late: aank. leduif 10.15.33. laatste 10—45—14. Onze dorpsgenoot de heer H. Valckx, thans vrijwilliger onder officier bij de artillerie, is aangesteld bij het Korps der Militaire Politie, met voorloopige standplaats Nieuwer- sluis.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1