TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Vestigingseisen Mesalliance 2e NoorcULimb. Lands en T uinbouwtentoonstelling. WERD SPIERWIT VAN LENDENPIJN EN DACHT TE BEZWIJKEN AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE KLOOSTERBALSEM Zaterdag 21 September 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 38 voor den middenstand. Niemand zal kunnen ontkennen, dat liet drin gend noodzakelijk is, tenminste theoretisch, om vestigingsseisen te stellen voor nieuwelin gen die zich als midden standers gaan vestigen. Dit is van groot belang voor de oude winkeliers, doch tevens voor de industrieën en grossiers. Het is zo eenvoudig om zonder kapitaal in de een of andere buurt een zaak te beginnen. Heeft men geld genoeg voor de huur der eerste maanden en voor het levensonderhoud voor zich zelf en zijn gezin, dan kan men de rest wel op crediet verkrijgen. Men maakt zijn winkelinrichting op crediet, men krijgt de nodige goederen op crediet en klaar is Kees. Daarna echter beginnen de moeilijkheden. Teneinde clientele te trekken, moet men betere voorwaarden stellen dan de oudere zaken in het rayon. Men is goedkopêr en zelfs werkt men de eerste tijd met verlies om er maar in te komen. De oudere gevestigde zaken zijn verplicht mede te gaan willen deze niet te sterk worden afgetapt. Het prijsbederf is ingetreden, hetwelk tot gevolg heeft, dat verschillen de hun zaken op een gegeven moment zullen hebben te sluiten. Meestal behoren de beunhazen tot de sluiters zij zelf hebben niets verloren, de stroppen komen voor de leveranciers. Men zou kunnen zeggengoed, na die tijd komen de degelijke onder nemers weer tot hun recht, al hebben zij in die tusschentijd verliezen geleden. Doch dit is echter niet waar. Zolang de middenstand een ge heel open beroep is, worden de overleden beunhazen opgevolgd door een nieuw leger van avon turiers op middenstandgebied en de ellende voor de goede zaken begint opnieuw. Hiertegenover staat de keerzijde van het medaille. Kwamen er niet telkens nieuwelingen, dan zou in een bepaalde buurt bij vooruitgang van het aantal in woners, de ouderen 'n soort monopolie verkrijgen, hetgeen niet bevorderlijk is voor de afzet. Hoge prijzen doen de consumptie verminderen en zorgt tevens voor verplaatsing .van de orders naar buurten, die een lager prijsniveau noteren. Het is tegenwoordig 'n sport voor de huisvrouw om in een stad of stadje de goedkoopste gelegenheid op te zoeken. De vroegere nauwe band tussen winkelier en zijn cliënt is al tal van jaren verbroken. Vestigingseisen dienen derhalve rekening te houden met alle factoren. Vandaar, dat algemeen FEUILLETON. (Een ongelijk Huwelijk) Roman door Cor de Blij. wordt erkend, dat het beter is de vestigingseisen alleen te doen bepalen tot vakkennis en het bezitten van een behoorlijk kapitaal. De vraag der behoefte aan 'n nieuw bedrijf zal men voorlopig hebben te laten rusten. In dezen zin is de Regering bezig de nodige wetsontwerpen voor te bereiden en binnenkort zal men hieromtrent wel nadere berichten vernemen. Toch is het niet verkeerd, indien belanghebbenden onder elkander enigermate zorgen voor het beperken van nieuwelingen uit het oogpunt der behoefte. Daartoe kunnen wijkverenigingen een flinke steun verlenen. Deze wijkverenigingen zullen actief dienen te zijn in het verkrijgen van informaties omtrent hun, die de bedoeling hebben in de be treffende wijk een winkel te openen. Men kan natuurlijk niet dwin gend optreden, maar men kan overleg plegen. Is de aspirant voor elk logisch argument onge voelig, wel nu, dan is er verder niets aan te doen. De wijkver- eniging kan zich dan op diplo matieke wijze tot de wijkcliëntèle richten om de verschillende pro blemen te harer kennis te bren gen. Want dat wordt te weinig gedaan. De wijkverenigingen der winkeliers zoeken nagenoeg nimmer contact met hun afnemers. Wanneer de wijkbewoners op de juiste wijze werden ingelicht over de algemene problemen, de wijk betreffende, dan zou er wellicht een betere verhouding tussen afnemers en distribuanten komen en zou men niet zoveel elders kopen. Wijkverenigingen kunnen orga nisatorisch nog veel meer doen. Zij kunnen trachten voor de aangeslotenen speciale voordelen te bedingen, zoals speciale huren, speciale rabatten voor collectief inkopen etc. Slechts leden der wijkvereni gingen zullen deze faciliteiten verkrijgen zij die zich nieuw willen vestigen tegen de zin van het bestuur der wijkvereniging, zouden 't lidmaatschap der wijk vereniging alsdan niet kunnen verkrijgen met gevolg dat zij ook niet de voordelen, aan dit lid maatschap verbonden, zullen ge nieten. Zij staan alsdan in con currentiekracht ten achter bij de wel aangeslotenen. Dit zijn slechts enkele opmerkingen het spreekt vanzelf dat wijkverenigingen het probleem veel verder zullen heb ben te detailleren, hetgeen niet wegneemt, dat de middenstand voor zichzelf nog heel wat kan doen teneinde zijn positie krachtig te versterken. Sfeunt de Francis- caansdie Missiën ABONNEERT U op het St. Antonius-Maandblad 10 cent per maand. Vader was een en al bedrijvig heid en kwam met een zakje sigaren. Laat maar, vader steek eens van mij op... zoo... ja, dat is wat goeds... meisjes gaan jullie eens je tante opzoeken. In den loop van den morgen kwam ook Jan, de veldwachter in zijn beste uniform, z'n vrouw moest thuis blijven bij de kleuters. Ook buren kwamen op bezoek. De Amsterdamsche Mevrouw Ver hoeven voelde zich geënerveerd door het gemêleerde gezelschap gunst ja, ze had 't vooruit geweten, maar haar brave Gijs had er nu eenmaal op gestaan. De goeierd wilde maar niet begrijpen, dat hij het ouderlijk milieu ontgroeid was. Soit voor het diner reden ze weg, zouden buiten wel een hapje eten.... maar een beetje luisteren, een woordje lanceeren, als het noodig was, oppassen niet te kwetsen die menschen zijn zoo gauw op hun teentjes getrapt.... O Mama wat een zalige brood jes, hé Zoo koddig, zoon eenig modelletje, Ja kind, dat noemen we hier puntjes, lachte Oom Frans. O ja Oompje, leuk zeg.... vree slijk typisch toch, zoon heerlijk! jong oompje en zoo'n schattig jeug dig tantetje te hebben... Dag tante Marie, met een lief knikje naar den overkant der tafel. Hoeveel ouder bent U, tante, ik ben bijna een en twintig... Nou dan schelen we twee jaar Kitty, maar laat dat tante weg, da's te gek, vinden jullie niet Kom, Vader, tast nog eens toe, U eet niet naar dat je geld hebt, joviaalde Gijs. Zeker jongen.... 't huisje bij de schuur laten, vertel eens hoe gaat 't in Amsterdam Niet over zaken, Vader, kwam Frans, door 't gezelschap der lieve nichtjes aangestoken, in luchtige stemming. Wel waarom niet, wat zal ik U zeggen Vader, het is een moeilijke tijd, dat weet U zelf wel Vader knikte heftig van ja als de boeren stand niet floreert, hebben wij make laars den- terugslag maar; och, als oude, gevestigde firma, doe je altijd nog wel wat, 'n geforceerd verkoopje, wat buitenlandsch goed.... maïs was vrij tam. Wij hadden juist stoomend op September levering.... de betrok ken afnemer failleerde.... prijzen juist stijgend.... Och, dan verdien je een paar slordige duizendjes... Wij heb ben 't vertrouwen ziet U en dat doet veel.... neen, geen koffie meer, dank U Moeder. Wat zeg je... och, och, ja, dat binnen van die dingen, waar wij geen verstand van hebben. Hoor je 't Frans. Een schip met maïs.... Wel, wel... Dan tegen zijn andere zoon: Ik hoorde van burgemeester van Beers, dat jij naar hier hebt ge solliciteerd, Jan Ja Vader, dat heb ik. 'k Had Te midden van tal van autoritei ten en genoodigden werd Zaterdag avond de groote 2e Noord-Limb. Land- en Tuinbouwtentoonstelling geopend met een openingswoord van den E. A. Heer Burgemeester O. van de Loo. Meerdere sprekers voerden het woord en wel het lid van Ged. Sta ten Th. Rutten, Horst, de heeren Hermans en Dings van de Jonge Boerenvereeniging en het Tweede Kamerlid Dr. Droesen. Alle sprekers roemden den groot- schen opzet der tentoonstelling, brachten hulde aan de initiatief nemers en spraken de beste wen- schen uit voor het welslagen der tentoonstelling, tot welzijn der boeren. Onder de aanwezige autoriteiten merkten we opde leden der Prov. Staten Thomeer en Drabbels, de Burgemeesters van Horst, Wanssum, Broekhuizen en Sevenum, alsmede de Besturen van de R. K. Midden stand, Zuivelfabriek Venray, Jonge Boerenvereeniging, Boerinnenbond. Mede was aanwezig Ir. Bles, Direc teur Landbouwschool Roermond, Mej. Hendriks uit Roermond. Na de openingsrede en de rede voeringen der sprekers, welke wer den afgewisseld met een drietal zangnummers van de Jonge Boeren, werd in de groote consumptietent een verversching gebruikt, waarna een rondwandeling door de tenten gemaakt werd ter bezichtiging der diverse stands en inzendingen. De uitgebreide inzendingen op elk gebied van den landbouw en veeteelt maakten een bezoek aan de tentoonstelling intressant en leer zaam, doch gaven tegelijkertijd aan de Jury's een moeilijke taak. Het verschil van voorheen en thans kwam frappant tot uiting en getuigde in alle opzichten van liefde en toewijding voor het bedrijf. Het zou teveel plaatsruimte innemen dit alles hier te bespreken en zullen we meer het verloop der tentoon stelling volgen. KRINGPROEVEN. Welke is de beste rijen-afstand bij Rogge Ie pr. L. v.d. Sterren, Meterik 2e pr. W. Rongen, Melderslo 3e pr. Gebrs. Engels, Lottum E.V. Gebrs. van Rens, Hegelsum E.V. Bruijnen, Helden E.V. A. Wynands, Koningslust E.V. G. v. Lier, Meijel TARWEGEWASSEN. Kleine Kolben-Exta; Kolben van Hoek Blanca. Ie pr. P. J. Bartels, Meerlo 2e pr. van der Pas, Broekhuizen 2e pr. M. Beurskens, Helden 3e pr. M. Direks, Oostrum 3e pr. Gebrs. Leysten, Sevenum E.V. P. Direks, Oostrum. Ontsmetten en niet ontsmetten van Rogge bij 80, 100 en 120 Kg. per H.A. Ie pr. J. Cleven, Blitterswijk en G. Aerts, Melderslo 2e pr. Ver. Proefveld, Wanssum Eiwitrifke Gewassen: Paarden- boonen, Duivenboonen, Erwten. Ie pr. Jonge Boeren, Leunen le pr. J. Peeters, Beringen 2e pr. M. Joosten, Helden en J. Bouten, Meterik 2e pr. Kinderen Pubben, Merselo. 3e pr. W. Grommers, Beringen (Erw) 3e pr. Gebrs. Christiaans, Melderslo 3e pr. Gebrs. Lemmens, Hegelsum E.V. L. Naus, Beringen Kalkstikstof op rogge ineggen of niet 3 Kg. per Are niet en wel in- geëgd. Grootte veldjes 4 Are. 't voor U als een verrasing willen bewaren. Heeft Burgemeester 't ver klapt Vanmiddag loop ik eens aan bij wethouder Beukers, of die mijn verzoek wil steunen. Die kan d r wel wat aan doen. 't Zou honderd gulden vooruitgang beteekenen. Zou II 't gezellig vinden, Moeder, als we naar hier kwamen... As je kinders de boel maar niet verruïneeren... Maar Omatje, lachte Kitty, dat zegt U maar om te plagen. Welnee, welnee, Moeder meent d r niks van, suste Vader, natuurlijk zullen wij 't prettig vinden, Jan. Doe jij je best maar jongen en ga vanmiddag maar eens naar boer Beukers. Die mag ons wel... Sterk kleurde Frans, de Vader van Alie... de Stiefkop... Zou hij d'r ook eens heen durven 't Bloed steeg hem naar het hoofd. Heeft U het zoo warm Oompje, plaagde Alice. Maar het is hier warm, mogen wij eens naar buiten, Grootje? Wel ja meiskes, gaart jullie d res 'n toertje om, dan ruimen Moeder en Marie onderwijl de boel op. Een oogenblik later wandelden de twee zusters langs den straatweg. De hei stond in purperen bloei, overgoten de paarsige waze door gouden zon licht... September. Die goeie Papa, hoe kwam hij op 't onzalige idee ons hierheen te te sjouwen. Och kind, ouderliefde, theatraal haalde ze 't uit. Hoe vind je dat vreeselijke mensch, die Grootmoeder. Ze noemde jou Kaatje. 'n Serpent. Grootvader wel een I goed oud ventje, 'k had ze me toch anders voorgesteld meer, ja hoe zal le pr. M. Emons, Castenray 2e pr. Chr. Steeghs, Oirlo Wintertarwe rassen, le pr. P. J. Verstappen, Oirlo E.V. P. J. Steeghs, Castenray E.V. Stiphout, Merselo Haver rassenGouden Regen, Adelaar Zege, Binde. le pr. J. Derks, Heyde 2e pr. W. Lenssen, Brukske 3e pr. P. Steeghs, Oirlo E.V. A. Janssen-Wynnen, Ysselsteyn E.V. J. Classens, Castenray Bestrijding Voetziekte tarwe (zomer) 3 Kg. Kalkstikstof tegenover 2J/4 Kalkammen dat geschoffeld wordt, le pr. Fr. Janssen, Oostrum 2e pr. Chr. Heiligers, Oirlo Tijd van uitzaaien kalkstikstof op Haver. 14 dagen voor het zaaien met zaaien met zaaien 46 weken na 't zaaien een Are met Kalksal- peter. Van elk 2 Kg. per Are. le pr. Vervuurt, Leunen 2e pr. Jac. Philipsen, Castenray 3e pr. G. Jacobs, Oostrum E.V. P. J. van Rycwijck, Merselo E.V. Th. Classens, Ysselsteyn Hoeveel Kg. erwten zaait men per H.A. 150—200—250. le pr. Willems, Leunen 2e pr. M. Bots, Oirlo 3e pr. A. Marcellis, Merselo E.V. A, van Asten, Ysselsteyn Entproef Lucerne geënt tegenover niet geënt zaad. E.V. Kusters, Oirlo Tacken, Smits, Droessen, Horst, zeer eervolle vermelding met ge zamenlijke inzending augurken. Bieten. le pr. Janssen, Helden 2e pr. Beurskens, Panningen Koolraap. le pr. Bruynen, Helden Wortelen. le pr. Smeets. Helden 2e pr. Basten, Meijel TUINBOUWPROEVEN Spekboonen. le pr. J. Wagemans, Hegelsum 2e pr. J. Coenen, Hegelsum 3e pr. H. Beelen, Hegelsum E.V. J. Smeets, Horst E.V. Jos. Verhaag, Horst Augurken. 2e pr. J. Arts, Hegelsum Coll. Fruit, le pr. Leunen 2e pr. Horst Extra vermelding dient de stand (welke buiten mededinging aan de prijzen aanwezig was) van den heer Schraven uit Lottum met 25 ver schillende soorten pruimen. Afdeeling inzendingen van Jonge Boeren. le pr. A. Oirlo, Organisatie le pr. B. Castenray, Kippenteelt le pr. Horst, Tuinbouwstand 2e pr. Meterik, Tuinbouwstand 2e pr. Merselo, Zaadreiniging 3e pr. Leunen, Fruit 3e pr. Heyde, Fok- en Contrölever. 3e pr. Ysselsteyn, Ontginning - Sorteering Fruit. 3e pr. Leunen Idem met bespuiten. 2e pr. Leunen De bijenles van den heer Vissers had Zondag veel belangstelling en de imkers volgden de diverse punten met groote aandacht. Des middags had de keuring der trekhonden plaats. Dit ging uit van de Centrale Keuring. Het viel op, dat hier zulk een keur van honden, alle van het Belg. type te zien was, doch de Keurings commissie wees er op, dat nu alleen kwamen de honden die reeds op Kringkeuringen prijzen behaald hadden. De keuring staat dus hooger en heeft het hierbehaalde diploma meer waarde. De actie der Vereeniging tot Dierenbescherming wil den trekhond afschaffen doch deze Vereeniging wil voor verbetering van den hond werken. Het dier moet nu eenmaal den mensch dienen. Tot dit doel be vordert zij meer speciaal het Belgi sche type hond Matin. De uitslag der keuring was Jeugdklas tot 18 maanden, le prijs Due 144 van W. H. Dries- sen te Wijnandsrade 2e prijs Beau Geste van G. Coenen te Oirsbeek 3e prijs Baron 154 van M. Gielen te 1 Merselo 4e prijs Beautype 148 van G. Hen- quet te Eysden Zeer eervolle Vermelding verwierf Max 160 van A. H. Poels te Weverslo. Hoofdklas Reuen ouder dan 18 m. le prijs Bello 222 van P. Rutten te Voerendaal le prijs Majordon 160 van J. Debye-1 Habets te Breust-Eysden 2e prijs Bob 102 van P. H. van Crugten, Maasniel 2e prijs Pol 115 van H. J. Eurlïngs te SwierWijnandsrade 3e prijs Selly 163 van M. Willems, Gronsveld 4e prijs Tonny 223 van H. Heffels te Urmond 4e prijs Caesar 94 van A. Ramekers uit Roermond Zeer eervolle vermeldingen verkre gen Caporal 105 van G. Berkens te VenrayBrigadier 106 van J. H. Claes te WeversloBruno 229 van P. J. H. Cuypers te Stevensweert. Jeugdklas Teven tot 18 maanden. le prijs Tommy 228 van P. Vincken Stevensweert le prijs Bettina 156 van V. Beckers uit Heugem-Maastricht Poels de eereronde over het terrein te zien maken. De uitslag der keuring is als volgt Categorie I. Merrieveulens geboren in 1935. 1. Janny van Helpeney, eig. J. Soberjé, Horst. 2. N.N. van A. Gielen, Sevenum. 2. Clara van Oyen van E. Kallen, Broekhuizenvorst. 3. Bertha van Jac. Driessen, Affer- denFlora van W. Smits, Meerlo Henriette van Helpeney van J. So berjé, Horst. 4. Sophie van 't Schoor, eig. L. Heidens, SchoorCorrie van St. Leendert, eig. P. J. Rutten, Wanssum; Liza van Broek, eig. P. J. Hoeyma- kers, SevenumN.N. van G. Berden Blerick. Eerv. verm. N, N. van Wed: P. J. Vullings, HorstN. N. van P. Duy- kers, Castenray. Dank zij KLOOSTERBALSEM is zij weer gezond en vroolijk „Telkens als het op hwam, kreeg ik een gevoel of ik met nijptangen werd geknepen en ook of gróote spelden in mijn lichaam prikten. Mijn werk moest ik laten liggen. Niets hielp en ik werd oud voor m{jn tijd en onge rust over de toekomst. Toen begon ik met Klooslerbalsem, die ook voor mij een wondermiddel bleek. Hoe meer ik mij met Klooster- balsem inwreef, hoe minder de pijnen L werden en hoe beter ik mij voelde. J Nu ben ik weer gezond en vroolijk." S. L. te A. Categorie II. Merrieveulens geb. in 1934. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand' en snij wonden 2e prijs Frida 146 en Pau,a 147 van 's'pt'reÜ G. Berkens te Venray c M u 3e prijs Hertha 142 van J. Janssen Sch roefdoos 35 ct. Potten: 62'/2ct. en 1.04 te Merselo 4e prijs Caesare 161 van J. Metse- BON voor Inzenden in open couvert, maekers uit Wanssum GR ATIS als drukwerk (l'/2 ct.) aan 4e prijs Lien v. d. Wissengracht MONSTER Handelmij.L.I. Akker,R'dam 197 van V. Pyls te Venray 4e prijs Hertha 162a van J. Gielen te Wanssum 4e prijs Paulina 159 van G. Flinsen- berg te Merselo. Hoofdklas Teven ouder dan 18 m. le prijs Gaby van Gebrs. Huynen, Mesch 2e prijs Mirsa van Nic. Gelissen, Geleen 3e prgs Vilette van Proefboerderij, Beesel. De regen, die reeds lang gedreigd had, kwam thans in stroomen neer en bedierf het dagprogramma geheel. Concert en reidansen moesten achter wege blijven, terwijl het bezoek van Z. Exc. Minister Deckers niet tot zijn recht kwam. PaardenfoUdag op Maandag 16 September. Maandagmorgen, de zon speelde af en toe schuilevinkje achter de wolken en dreigde de regen onze Paardenfokdag te bederven. Doch het is bij dreigen gebleven en hebben de in groote getale opgekomen paardenliefhebbers naar hartelust kunnen proüteeren van de keur- inzendingen, het bloempje op het gebied van Paai'den in Noord-Lim burg, dat de algemeene goedkeuring spoedig verwief en de Jury een moeilijke taak opgaf. Het was werkelijk een lust voor de oogen al die paarden met voorop den nieuwen hengst der Hengsten- Associatie voor Venray, Horst, Sevenum en Omstreken en de Kampioen-merrie van den Heer Ant. 'k het zeggen, meer boerenluidjes. Gunst, zag je die Auburn Dat was Jantje van Beers. Wat voert die hier uitKijk Kit hij stopt, neen zeg, hij heeft ons gezien Hallo ventje hoe kom jij hier uit de lucht vallen? Dag Kit, dag Alice. Lui, dat is een bof. Stap in, gaan we teaën op de Vieza-sprong. Leuk zitje hier vlak bij. Kit ga jij in de dicky seat. Denk er niet over. Geen com mando's, Jantje. Maar je antwoordde me niet. Hoe kom je hier Wel. aan 't toeren. Pa woont hier. De Burgervader De meisjes wisselden snel een blik. Malle boel. De student Jan van Beers, kwam bij kennissen van hen in Amsterdam aan huis,'en ze hadden veel samen getennist, gezeild, en ge flirt. 'n Ontmoeting hier kwam heele- maal niet in hun kraam te pas. Ver beeld je, als „men' te weten kwam, dat ze kleindochters waren van ge wone boerentypen. Handig vertelde Alice, dat Pa( bij een paar boeren voor zaken moest wezen, Maar dan heb ik jullie wagen zien staan, zeg, bij 'n pachtboertje van ons. O ja Pa zou ons achterop rijden. Maar zeg, houd je nu niet op, de ouwe heer kan ieder oogen blik komen, zeg en als die je naam hoort herinnert hij zich dat geval bij Meerrust in Warmond. Jouw naam is toen thuis een paar maal genoemd Absurd enfin, zoo jullie willen, dan ga ik. Tata luidjes. Dag schattige snoezige Kit. Dagengel-j achtige Alice. Tot kijk. 'k Kom na de vacantie gauw weer een dagje 1 in Amsterdam, Adi. Ook Jan had reden te eclipseeren. Je kon nooit weten of Marietje Verhoeven juist langs kwam, terwijl hij stond te kletsen met die twee goudvischjes. En Marietje dat kan een leuke passe temps worden. Ma had 'm verteld, dat ze overmorgen bij hen in betrekking kwam, als dienstmeisje. Potverdrie... Mama zette de poes wel bij 't spek Vader liep met z'n twee zoons langs de Kamp. Ja jongens, we hebben nu drie vaarsen erbij. Twee koeien, drie daarginds, moeten we volgende maand verkoopen voor de pacht, zie je. Burgemeester heeft d'r wel vijf en twintig gulden afgedaan, maar 't valt toch zwaar... Maar als willend verontschuldigen zijn klagen we zullen 't met Gods hulp wel redden. Natuurlijk, Vader, wel ja, die rogge staat er goed voor, hé Maar Gijs, ken jij als graan handelaar 't gewas nog niet eens, 't is haverIs 't- niet, Vader Zeker, zeker, Jan heeft gelijk, je broer weet wel beter. Maar als jij nu temet naar Beukers wilt gaan, loop dan hier 't kerkpaadje af. Dan kon ik doen, tot straks Vader, Gijs. Samen kuierden zij verder.J Ja, dan hebben wij ook nog schuld bij Verbruggen 't Boekje is over de zeshonderd gulden opge- loopen, omdat we van 't winter de beesten met koeken moesten bij voeren. Nu krijgen we de haver op 'n bult, en hebben we volop, als 't tenminste droog binnen mag komen; maar zie je Gijs, vader is altijd als eerlijk man, zonder schuld, door de wereld gekomen. Nu op m'n zeven tigste jaar zit ik vast... 1. Flora van Jac. Jacobs, Horst. 2. Corry van Ooyen, eig. E. Kallen Broekhuizenvorst. 3. Laura van Lotjeshof, eig. J. Custers, Meerlo. 4. Netta van Oostrum eig. Jos. Thielen, Oostrum. 5. Minerva van Ooyen, eig. E. Kallen, Broekhuizenvorst. 6. Poline van Eikelbosch, eig. Jac. Jacobs, Horst. 7. Martha van Ooyen, eig. E. Kallen, Broekhuizenvorst. 8. Hildo van Ooyen, eig. idem. 9. Gertruida van Bekenhof. eig. J. Jenniskens, Meerlo. Eerv. verm.Liza van Veedijk, eig. Th. Reintjes, Heide Flina van Smakt, eig. J. vd Winkel, Smakt Cavalier van Oranje, eig. A. Valkx, OostrumAmor van Beek, eig. J. van Osch, Merselo Lieske, eig. M. Houben, MeterikNelly, eig. St. Servatiusggsticht Venray. Cat. III. Merries geboren in 1933. 1 Grade v. Boomhof, van H. M. Janssen, Kessel. 2 Irma v. d. Molenhoek, van J. Derikx, Oirlo. 3 Mimie van Wehr, van Jean H. Burgers, Venray. 4 Odessa van Giemhof, van P. H. Muijsers, Merselo. 5 Paula, van Ch. Jacobs, Kessel. 6 Carolien, van C. Janssen, Heyen. 7 Irma van P. L. Geurts, Meterik. 8 Gerda - van W. H. Thielen, Cas tenray. 9 Jeanette van J. v. Meijel, Venray. Cat. IV. Merries geboren in 1932. 1 Brunette van Hagerhof van Gebr. Gebr. van Wylick, Venlo. Gijs liep met de beide handen in de zakken, 'n dikke sigaar ver schuivend van den een naar den anderen mondhoek hij begreep wel waar de oude heer heen wilde... Verdraaid ook, altijd dat gespeculeer op je beurs. En nu had ik al eens gedacht Gijs, 'k heb je d'r maar niet over geschreven, 'k wist wel, dat je van daag komen zou misschien, dat onze Gijs wat wil doen... 't Is voor je broer Frans ook zoo mirakel zwaar jongen, die ploetert wat ie kan. Ja, ja, dat doet-ie. Zoo, staan de zaken zoo. Niet bijster rooskleurig. Had ik totaal niet verwacht, Vader. Wat zou U even tueel noodig. hebben Och, alles hoeft n'et opeens betaald te worden, we krijgen 't dividend van de melkfabriek ook nog, maar als je me een paar hon derd gulden zou.... Hm, praat U maar niet verder, 'k zal 't eens overwegen, zijn porte feuille voor den dag halend, U heeft nog een cadeautje voor Uw verjaar dag te goed, als-U-blieft... Hij trok er een briefje van vijf en twintig uit. Nee-nee, jongen, dat moet je niet doen.... zóó heeft Vader het n:et bedoeld. Met tegenzin-verdrietig een ietsje gekrenkt nam hij het aan..., 't Was als een aalmoes van zijn eigen zoon.... Dien zelfden avond stonden achter bij de weide Frans Verhoeven met zijn Alie. Zijn arm om haar geslagen, droomerig keken ze in het verre..,. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 5