Weekblad voor VENKAY, HORST en Omstreken. m Sneeuwklokje Sneeuwklokje' Een belangrijke Troonrede. Buitenland. Binnenland. Zo'n rheumatiekl Provinciaal Nieuws Zaterdag 2! September 1933 Zes en vijftigste Jaargang No 38 WEET wat U EET Machinaal bereid Hygiënisch verpakt! PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 ct. per regel 7l/a ct- Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. Room-IJs Chocoladeijs Citroen-IJs Vs Liter thans 50 ct. lU 25 ct. Ingesteld op het verwerven van het vertrouwen der R. K. Staatspartij in de Regeeringspolitiek. HOOFDPUNTENGeen devaluatie. Vermindering der spoorwegte korten. Geringe belastingver- hooging. Industrialisatie. Oprichting van industriebanken. Economische ordening door regeeringsbemoeiïng en toezicht bij de vestiging van nieuwe be drijven en van winkels. Pro ductiebeperking voor veeteelt en tuinbouw. Verdere inpoldering van het Yselmeer Uitbreiding van het Werkfonds. Verster. king der nationale verdediging. Grondwetswijziging. Tegen gaan van particuliere machts vorming op overheidsterrein. De Dinsdag j.l. uitgesproken Troon, rede is belangrijker dan ze in de laatste jaren toen de regeering haar politieke plannen meer in de Millioenennota onthulde is geweest. Het staatsstuk is dezen keer vooral een weerslag op de jongste kabinet crisis en het zal op de definitieve oplossing daarvan van grooter in vloed zijn dan de metamorphose van het kabinet Colijn I in kabinet Colijn II is geweest. De plannen der regeering, voor zoover ze in deze Troonrede tot uit drukking kwamen, kunnen vooral een ernstige poging worden geheeten om het vertrouwen te winnen van de R.K. Staatspartij, aan wier ver langens in politiek en economisch opzicht zeer ver tegemoet is geko men. Dat moet vooral den kabinets leider, die voor economische heror dening en industrialisatie tot nog toe niet zoo'n enthousiaste apostel is geweest, de noodige zelfoverwin ning hebben gekost. Om dan nog te zwijgen van het échte liberale ele ment in zijn regeering Ons dunkt, dat thans weinig of niets meer een hartelijke samenwer king van de katholieken, aangeno men dat ze van den ernst der uit gesproken bedoelingen overtuigd zijn, met deze regeering in den weg staat. De R.K. Staatspartij heeft reden om zich alleszins te verheugen over de samenstelling van deze Troonrede ze zal zich thans verzekerd achten, dat de incidenten van dezen zomer, welke tot een regeeringscrisis heb ben geleid en tot het uiten van smaad jegens de politiek der katho lieken, belangrijke resultaten hebben afgeworpen. Colijn heeft zijn eigen wensch, zijn groote levenstaak in crisistijd, geen devaluatie, handhaving van den vol waardigen gulden, aan welken mis schien ééns de naam van den huidigen kabinetschef zal worden verbonden, nummer één gemaakt van het opgestelde regeeringsprogram, maar begrijpende, dat hij zijn opzet zonder den steun der katholieken niet zou kunnen volvoeren, heeft hij als tweede punt de uitwerking gesteld van een belangrijk deel van het economisch plan der R.K. Staatspartij, Immers, de katholieken zijn wel niet principieel voor devaluatie, maar ze zijn slechts voornemens om deze te ontgaan, als op andere wijze de grootste hindernissen, welke door de crisis aan de ontplooiing der econo mische volkskrachten in den weg zijn gelegd, worden weggeruimd. En dat heeft de regeering thans toegezegd. Ze zal het onderzoek naar moge lijkheden van verdergaande industria lisatie ter hand nemen, daartoe regionale industrieele en technologi sche instituten oprichten ze bereidt een wetsontwerp voor tot stichting van industriebanken. Ze zal toezicht uitoefenen op- en haar invloed laten gelden brj de vestiging van nieuwe bedrijven. Ze bereidt een serie vestigings- eischen voor, te stellen voor midden standszaken. Ze stimuleert de uitvoering van groote werken door uitbreiding van de middelen van het Werkfonds en door gelden beschikbaar te stellen voor verdere inpoldering van het IJsselmeer. Deze maatregelen tesamen, van welke intusschen het een en ander ook door andere partijen wordt be geerd, vormen een belangrijk deel van het economisch program der katholieken, die zich bovendien sterk bekoord zullen gevoelen door de aangekondigde GRONDWETSHER ZIENING, welker doelstelling groo- tendeels nog in het duister is gehuld, maar toch de mogelijkheid schept om de grondbeginselen vast te leggen van een maatschappelijke herorde ning, alsmede de geestelijke basis van onze staatsorde te verstevigen door een grondwettelijk verbod van propaganda en van partijvorming, gericht op de ondermijning van de zuilen, welke onze geestelijke vrg- heid schragen. Die bedoeling der' regeering lezen we in haar aankondiging, onmiddel lijk volgende op de mededeeling inzake Grondwetsherziening, dat ze een ontwerp van wet voorbereidt tegen de particuliere machtsvorming op "het terrein, dat door de overheid wordt beheerscht. Het wordt inderdaad tijd, dat de overheid te ver gaande politieke tolerantie laat varen en die bewe gingen van uiterst links en -rechts Legengaat, welke de volksvrijheden misbruiken met geen ander doel dan ze te vernietigen. Voor wat de regeering beloofd te doen, zal ze ongetwijfeld den steun van een groote parlementaire meer derheid, waaronder dien der katho lieken verwerven. En ons dunkt, dat het eerste succes van deze Troonrede zich zal openbaren in een succesvol afslaan van den jongsten aanval op onzen gulden, welke in de hope van een verscherpte phase in het latente conflict tusschen regeering en R.K. Staatspartij, dezer dagen met ver woedheid was ingezet. Kan de R.K. Staatspartij tevreden wezen over de Troonrede we wijden thans speciale aandacht aan deze partij, omdat haar standpunt thans beslissend is voor de positie van het kabinet-Colijn voldaan zal ze wel niet zijn. Want er wordt in het regeerings. program niet gesproken over ver laging der vaste lasten. Bezuiniging der openbare uitgaven blijft de eerste zorg der regeering en zelfs kondigt ze daarnaast een belastingverhooging zij het in geringe mate, aan. Toch hebben we de gedachte, ge grond op vroegere verklaringen van den heer Colijn en op de indiening van een desbetreffend wetsontwerp, speciaal verlichting van de lasten van huren en hypotheekrenten be treffende, dat de regeering ook op het gebied van verlaging van vaste lasten nog wel iets zal doen, al acht ze de mogelijkheden daartoe dan misschien niet groot genoeg, om speciaal van die plannen gewag te maken. Gevaarlijke internationale situatie. Bijzondere opmerkzaamheid ver dienen dezen keer de alinea's in de Troonrede, gewijd aan onze verhou ding tot het buitenland. En dan denken we niet in de eerste plaats aan de sympathieke woorden, geuit aan het adres van het zwaar getrof fen Belgische Koningshuis en het Belgischevolk woorden, welke van den zin onzer regeering getuigen om de betrekkingen met onze Zuider buren te verinnigen maar dan doelen we op de uitgesproken be zorgdheid inzake het behoud van den vrede in Europa en op de toe zegging, dat Nederland bereid is om zijn taak als Volkenbondslid ter ver dediging van de volkenrechten en behoud van den wereldvrede te ver vullen. Wie instemmen met die bereidheid der regeeringdus alle goede vader landers, zullen ook met haar de noodzaak erkennen van een verster king onzer weermacht zoolang ont wapening en vredelievendheid uto pieën blijven op onze wereld. De precaire internationale situatie kan tot allerlei onaangename verrassin gen leiden, ook aan onze eigen grenzen. Het regeeringsprogram is grootsch en gedurfd. We bezien het als het plan voor een periode, niet voor slechts één zittingsjaar, want daar is het te uitvoerig voor. Omtrent de preciese bedoelingen van het kabinet zullen we bovendien de begrootingsdebatten en haar da den moeten afwachten, want som mige voornemens zijn meer aange duid dan uiteengezet. Uit de Troonrede kwamen we b.v. wel te weten, dat de regeering de spoorwegtekorten wil inkrimpen, maar niet hoe; dat ze contingen- teeringen, welke den handel verstar ren, geleidelijk wil opheffen zonder het vrije goederenverkeer te herstel len, maar ze zegt niet, welke rege lingen er voor de contingenteerin. gen in de plaats komen; dat ze de kennis en uitspraak wil bevorderen van de Nederlandscne taal, maar niet, of ze de disorde in de schrijf wijze bedoelt te laten voortbestaan; dat ze bij de veeteelt en in den tuinbouw de productie wil laten aanpassen aan den sterk verminder den afzet, maar niet, door welke dwangmaatregelen ze dat denkt te bereiken. Men mag de regeering geen verwijt maken van deze onvolledigheid in een staatsstuk als de Troonrede. Ze bevat in groote lijnen een duidelijk en goed program. Een program, dat vertrouwen wekt in de koers van het Schip van Staat en de algemeene stuurmanskunst van den gezagvoerder. Md. Gevaar voor een Europ. oorlog. Met den dag groeit het gevaar, dat het Italiaansch-Abessinisch con flict tot een Europeeschen oorlog uitgroeit. Alle landen hebben zich, voor zoover ze in den Volkenbond zijn vereenigd, bereid verklaard om aan eventueele sancties tegen een aanvallend. Italië deel te nemen, reden waarom Mussolini verklaarde eventueel tot terugtrekking van Italië uit den Volkenbond te zullen be sluiten en tegen de sancties het ge wapende geweld te zullen plaatsen, door de omstandigheden vereischt. Elke gedachte aan een compromis in het Oost-Afrikaansche conflict wees hij tegelijkertijd af. Komt het tot een Italiaansch- Abessinische oorlog, dan zal ten minste Engeland zich ongetwijfeld mede partij stellen tegen Italië om zijn macht in de Middellandsche Zee, zgn macht ook in Afrika, te ver dedigen. Reeds is de haven van Gibraltar gedeeltelijk gestremd en ruim 70 slagschepen, kruisers en torpedojagers verzamelen zich in de Middellandsche Zee om er... groote manoeuvres te houden in de Zuid- Oostelijke wateren. Tegenover die dreiging stelt Italië een andereaan de grens tusschen. Lybië, de Italiaansche kolonie in Afrika, en Egypte worden Italiaan sche troepen samengetrokken, blijk baar om te betoogen, dat Italië eventueel over-land een aanval op Egypte en op het Suez-kanaal zou kunnen ondernemen. Maar zal Italië de verbinding-over-zee tusschen het moeder en Lybië in een strijd tegen Engeland kunnen handhaven? Als iets de Italianen van het avontuur in Oost-Afrika kan terug houden, dan zal het de dreiging van Engeland zgn. En het is niet te zeggen, waaruit dat blijkt 't net, of er op het oogenblik aarzeling is in Rome Duitschland verdeelt zich zelf. Een week lang heeft het zevende Duitsche rijkspartijcongres te Neu renberg geduurd en in al die dagen is er geparadeerd en vloeide de ge zwollen rhetorica uit de luidsprekers. Op Zondagavond vergaderde in de congresstad Neurenberg de Rijksdag voOr de opvoering der comedie van het „aannemen" van een aantal nieuwe wetten. Het Derde Rijk heeft zich in die wetgeving zelve verdeeld inburgers eerste-klasse, die zich volkomen achter den nat. socialistischen staat plaatsen en een burgerschapsbrief krijgen met stemrecht, burgers tweede-klasse, d. z. ariërs, zonder burgerschapsbrief en zonder stem recht, omdat ze hun ziel en geest niet voor zoo'n burgerschapsbrief wenschen te verkoopen, plus de derde soort Duitschers, welke géén soort is, en geen enkel recht is gelaten zelfs niet het recht om de Duit sche vlag te hijschen de Joden. Ze worden aangemerkt als schurf tige honden, met wie geen ariër mag verkeeren, nog minder trouwen dus hetgeen dan ook wettelijk ver boden werd en als zwijnen met onbedwongen lusten, tegen wie even eens een wettelijk verbod werd uit gevaardigd om zich buiten-echtelijk met Duitsche vrouwen in te laten. Wat verdorven moet 'n geest zijn, waaraan de gedachte aan zulke wet geving ontspruit. Op Zondagavond te Neurenberg heeft het Derde Rijk minder de Joden, maar wel zich zelf geoordeeld en zich buiten de beschaving gesteld. De oude roemvolle Duitsche vlag zal deze sinistere lading niet meer dekkenin de toekomst zal alleen de hakenkruisvlag Duitsche rijksvlag zijn Ook dat werd wettelijk bepaald. Herstel van den vrijhandel? In de economische commissie van den Volkenbond heeft de Fransche oud-minister van Financiën Bonnet, een lans gebroken voor een spoedige stabilisatie der valuta's en een voor stel in dien zin uit naam zijner regeering ingediend. Onze vertegenwoordiger, het Eerste Kamerlid Mr. van Lanschot heeft dat voorstel ondersteund en het met instemming van den Franschman verbonden aan den opzet om den vrijhandel te herstellen, waartoe muntstabilisatie eerste voorwaarde is. Beider gedachtengang ondervond opmerkelijk veel instemming in de commissie, welke de toename der industrieele bedrijvigheid op de wereld vaststelde en de sterke vermindering in het algemeen gesproken van de werkloosheid. Hoe vreemd klinkt dat laatste tot nog toe in Nederlandsche ooren.... De opening der Staten-Generaal Een waar tempeest van stormen en regenvlagen vergezelde dit jaar den naar traditie zonnigen Prinsjes dag. Ook thans hadden zich voor 't gadeslaan van de sproke der gouden koets duizenden naar Den Haag opgemaakt, wier vreugde danig door de natuurelementen danig raakte bekoeld. Het program is nochtans naar alle gestelde regelen verloopen. Generaal Duymar van Twist heeft weer met stentorstem zijn „Leve de Koningin" ingezet, toen H.M. de Troonrede had voorgelezen en zijn wensch weergalmde algemeen en driewerf daarna. De socialisten waren aanwezig, maar volgden een eigen protocol; bij den wensch van „Leve de Koningin" verhieven ze zich wel van hun zetels maar ze bleven sprakeloos. Commu nisten noch de rev. socialist waren aanwezig, zoodat de incidenten van het vorige jaar zich niet herhaalden. Voor wat de Troonrede betreft, verwijzen we naar elders in dit blad. De parlementaire arbeid is weer aangevangen en de regeering Colijn staat op ditoogenblik reeds voor de eerste te nemen barricade. Het lijk van Colijn I ligt nog uitgestrekt aan den voet ervan, Colijn II heeft zgn aanloop reeds genomen.... Onze gulden. Even hardnekkig als de verdedi ging van den gulden door de re geering is, even fel zijn de steeds herhaalde aanvallen op deze munt. De jongste aanval werd kort voor de opening der Staten-Generaal in gezet en het disconto moest weer met een vol percent worden verhoogd om de verdediging te kunnen voeren. De strijd is wel afmattend en duur... Groot is intusschen tegenwoordig de belangstelling der Nederlandsche ministers voor hetgeen de Belgen in sommige opzichten de kunst van het experimenteeren afkijken en tot na volging bereid blijken, als de voor deden zijn gebleken, Een Amsterdainsche Wereldtentoonstelling- Zoo heeft minister Gelissen tijdens het jongste ministerieele bezoek van Brussel te kennen gegeven, dat de wereldtentoonstelling inde Belgische hoofdstad hem zeer heeft bekoord en dat hij thans ten volle bereid is om krachtig het initiatief te steunen van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel om in afzienbaren tjjd ook in de Nederlandsche hoofdetad zulk een tentoonstelling tot stand te brengen Wat de Belgen presenteeren, zoo heeft hij gezegd, moeten wrj ook kunnen doen. Met deze toezegging van regeering- steun is de organisatie van een Am sterdamsche Wereldtentoonstelling thans wel zeker geworden. Ze zal na zal na de Pargsche Wereldtentoon stelling gehouden worden, vermoede lijk 1939. Als aanleiding kan dan het eeuw feest dienen van de opening onzer eerste spoorlijn, welke van Amster dam op Haarlem liep. Het is dan te hopen, dat de toestand van onze spoorwegen in 1939 reden tot fuiven mag geven en dat de duurte van onzen gulden dan ook geen reden voor vreemdelingen meer zal zijn om ons land te mijden. Joden zijn welkom. We zouden onze gastvrijheid kun. nen demonstreeren door de poorten onzer hoofdstad tegen dien tijd te sieren zulks in tegenstelling met een modern gebruik elders met borden, waarop staat aangegeven, dat ook Joden er welkom zijn. Het zoude een stille wenk kunnen zijn aan onverdraagzame gasten om lie ver weg te blijven. Met de onver draagzaamheid loopt het in den laatsten tijd hier en daar inderdaad de spuitgaten uit. En het ergste is, dat men ons zou willen dwingen om ons naar onver draagzame gevoelens uit den vreem de te schikken, De Hitler.regeering in Duitschland immers heeft er niet mee volstaan om Joodsch-gemengde huwelijken in eigen land te verbie den, maar hij ontkent ook de geldig, heid van dergelijke huwelijken van Duitschers in het buitenland gesloten. Daarmee dwingt de regeering te Berlijn de onze, krachtens vroeger afgesloten verdragen, om dergelijke huwelijken in ons land tegen te gaan en te beletten. Dat wordt alles zoo strijdig met onze traditie beschouwd, dat het Kamerlid de heer Boon de regeering gevraagd heeft om on middellijk de verdragen op te zeggen welke ons tot dienstknechten maken van een verwerpelijke cultuur. De Millioenennota. Waar de lezer elders vermoedelijk genoeg wordt geplaagd met cijfers uit de millioenennota, willen we te dezer plaatse volstaan met de resu- meerende mededeeling, dat de be grooting voor 1936 een tekort aan wijst van 119 millioen en dat de re geering hetzelve denkt te dekken middels 76.9 mill, van het Bezuini. gingsontwerp, 14 mi!l, door heel oneerbiedig uitgedrukt administra tief gescharrel met verzekerings- en ensioenfondsen, wijziging in de pe- ridicieeit der salarisverhoogingen en vervroegde pensionneeringen 1.9 mill., alsmede door de heffing van 20 opcenten op Omzetbelasting, Succes sierechten, Zegel- en Registratierecht Dividend- en tantièmebelasting en door een belasting op buitenlandsche plezierreizen. In het Bezuinigingsontwerp wordt de instelling van een kweekelingen- instituut bij het onderwijs vervangen door de instelling van een verlaagd jeugdsalaris, geldende voor alle on derwijzers en rijksambtenaren. Pijnen van rheumafiek-aanvallen maken U soms machte loos. Neemt bij de eerste verschijnselen van zo'n aanval Aspirin. Ook U komt dan tot de conclusie: ZON ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR! Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 labl. b 10 ets. Vakwedstrijden Bakkerij-tentoonstelling. Zondagmorgen 15 dezer werd te midden van tal van genoodigden de flïnk opgezette bakkers tentoonstel ling geopend. Allereerst voerde de E.A. Heer Burgemeester O. van de Loo het woord, en roemde het inititiatief der bakkers, die, niet wachtend op steun regelingen, liever zelf de handen uit de mouwen staken en toonen dege lijke vaklieden te zgn, op de hoogte van him bedrijf. Hierna voerden nog het woord de heeren van Leeuwen, Nijmegen, Se cretaris Bakkerspatroonsbond, de heer H. Verheugen, Voorz. Venray- sche Middenstand en de heer Th. Wintels, Voorzitter Bakkersbond. Deze tentoonstelling, die de vak bekwaamheid meer naar voren liet komen, was een demonstratie voor het publiek en een aansporing tot het meerdere gebruik van melkbrood. Prachtig sier- en kunstwerk was mede aanwezig, waarbg de Venray- sche inzendingen niet de minste wa ren, o.a. M. Goumans met een keurig gedekte tafel, F. Beerkens brood- bakkerij, P. Custers banketbakkerij, Verheugen banketbakkerij en kok, Wintels brood, banket en koek, van Meijel, Spee, Kateman, Hoedemakers en Baken allen met prima brood. Koffie en thee werd geschonken door firma van Nelle, waarvan de opbrengst geheel aan Santos kwam. Verder waren er nog keurige stands van Verheggen Oostrum met graan en voer, W. Schiks Deurne metbloem. G. Stoks Venray agent Smeets uit Roermond, Firma op 't Root Neer en Verstralen Venlo met bakkers machines, Diederik Rotterdam met bakkersgrondstoffen en Jan Poels Venray met transportfietsen. Uitslagen Vakwedstrijden (Groep Patroonsklasse.) Klasse I Melkbusbrood. Ie H. van Lieshout. Tilburg. 2e J. Thijssen, Roermond. 3e (dipl.) B. Clevers, Grubbenv. 4e (dipl.) J. van Essen, Helden. Klasse n. Waterbusbrood. Ie J. Princen, Oss. 2e J. van Essen, Helden. 3e (dipl.) J. Verlouw, Ammerzoden 4e (dipl.) H. Gommans, Sevenum. Klasse III. Tarwebusbrood. Ie J. Princen, Oss. 2e (dipl.) H. Stams, Maasniel. 3e (dipl.) D. Verlouw, Ammerzoden Klasse IV. Krentenbrood. Ie J. van Kerkhof, Groesbeek. 2e H. Driessen, Groesbeek. 3e P. Moeskops, Veldhoven. 4e (dipl.) J. Euwals, Geijsteren. 5e J. Bosmann, Hees 6e Gebr. Kerstjens, Venlo. Klasse V. Hollandsche Beschuit. Ie P. Moeskops, Veldhoven. 2e Fa. B. Nyhuis, Almelo. 3e W. Driessen, Groesbeek. 4e (dipl.) J. Coppens, Grootebroek 5e Piet Peters, Helden. 6e B. Clevers, Grubbenv. Klasse VI. Luxebroodjes, le niet toegekend. 2e J. Coppens, Grootebroek. 3e (dipl.) Jos. Heijnen, Eindhoven 4e J. Princen, Oss. Klasse VII. Tarvo. In deze klasse kon alleen een di ploma worden toegekend. Diploma J. Thijssen, Roermond. Klasse Vin. Limburgsche Vla. le K. van Vlodrop, Venlo. 2e J. van Essen. Helden. 3e (dipl.) Jos. Heijnen, Eindhoven 4e J. Euwals, Geijsteren. Klasse IX. Cake. le J. Thijssen, Roermond. 2e (dipl.) J. Coppens, Grootebroek 3e J. van Essen, Helden Klasse X. Petits Fours. Diploma P. Evers, Ravenstein. Klasse XI. Fantasietaarten, le J. Thijssen, Roermond. 2e Jos. Heijnen, Eindhoven. 3e (dipl.) Gebr. Kerstjens, Venlo. Klasse XII. Speculaas, le J. van Essen, Helden. 2e J. Thijssen, Roermond. 3e (dipl.) C. van de Ven, Deurne. 3e B. Clevers, Grubbenvorst Kampioensprgs alle patroonsklas sen J. Thijssen, Roermond. Klasse ter opluistering Sier- en Kunstwerk, le Urn J. van Liempt, Nijmegen le Gong idem 2e Papegaai, idem 2e Vlechtwerk H. Cuijpers, Deurne Verder waren in deze klasse buiten mededinging ingezonden Diploma met lof der juryGede coreerde Koek Th. Wintels, Venray. Diploma Molen G. Wintels, Venray DiplomaOpgemaakte schotel kreeft H. Verheugen, Venray. Groep Bakkerszoons en Gezellen Klasse I. Melkbusbrood. le Max van Lieshout, Tilburg. 2e (dipl.) Jo Scheres, Helden. 3e Th. Sillekens, Maasniel voorwaardelgk. Klasse II. Waterbusbrood. le Max van Lieshout, Tilburg. 2e (dipl.) Jo Scheres, Helden. 3e Th. Sillekens, Maasniel voorwaardelgk. Klasse III. Tarwebusbrood. Geen prijzen toegekend. Klasse IV. Krentenbrood. le J. Kaak, Hees. Klasse V. Hollandsche Beschuit, le Joh. Holleman, Groesbeek. 2e Frits Peters, Helden. 3e (dipl.) Herman Derix, Horst 4e Jo Scheres, Helden, Klasse VI. Luxebroodjes. Geen prijzen toegekend. Klasse VII. Tarvo. Geen inzending. Klasse Vin. Limb. Vla, le Hein Derix, Horst. 2e Jo Scheres, Helden. 3e (dipl.) J. Verheugen Jr. Venlo Klasse IX. Cake. Diploma J. Kraak, Hees. Diploma J. Verheugen Jr. Venlo Klasse X. Petits Fours. le J. Verheugen Jr., Venlo. Klasse XI. Fantasietaarten, le niet toegekend. 2e J. Verheugen Jr., Venlo. Klasse XII. Speculaas, le J. Verheugen Jr., Venlo. 2e Jo Scheres, Helden. Groep gezellen. Klasse 13. Groot Melkbrood. Dipl. J. G. Pijpers, Grubbenvorst Klasse 14. Groot Roggebrood. Dipl. J. G. Pijpers, Grubbenvorst Groep patroonsklasse. Klasse 13, Groot Melkbrood. le pr. M. Gommans, Sevenum 2e pr. A. J. Reynen, Helden 3e pr. m. dipl. J. B. v. Essen, Helden 4e pr. m. dipl. J. Schelbergen, Bergen Klasse 14. Roggebrood. 1 J. Sillekens, Maasniel 2 P. Mennen, Roggel 3 J. Geraedts, Leeuwen-Maasniel 4 met diploma, Jos. Derix, Horst 5 (dipl.) H. Stams, Maasniel 6 (dipl.) J. B. van Essen, Helden. Ten gerieve van onze lezers deelen wij mede, dat de bakkerspatroons en bakkersgezellen uit Venray niet aan deze wedstrijden konden deelnemen. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Het ingezonden stuk van „Een Kiezer" in Uw blad van j.l. Zaterdag dwingt er ons toe het volgende onder de aandacht van Uw belangstellende lezers te brengen De candidaten van lijst Pubben gingen door onderteekening allen accoord met deze afspraak „Haalt de heer Pubben meer stem men dan den algemeenen kiesdeeler, dan MAG DE HEER POELS deze bij de op hem persoonlijk uitge brachte stemmen optellen." Geheel volgens deze afspraak heeft het Comité de beslissing gelaten aan den heer Poels, die naar ons blijkt van zgn recht geen gebruik heeft gemaakt. Daardoor was de heer Steeghs gekozen. U beleefd dankend voor de plaats ruimte. HET COMITÉ. Venray, 18 September 1935. VENRAY, 21 Sept. 1935 't Feest van St. Franciscus zal dit jaar in de Paterskerk met bijzondere luister worden gevierd. Ofschoon die feestdag, 4 October, n Vrijdag is, 'n dag door de week, zullen toch ongetwijfeld eenige honderdtallen inwoners naar de kerk komen, om aan deze plechtigheid deel tè nemen. Want Monseigneur Verriet zal op dien dag een Ponti ficale Hoogmis opdragen, daarbij issisteerd door een stoet van Paters en Fraters onder leiding van de ceremoniarius, Pater Sloots. Een plechtige pontificale h. Mis, waarbg een bisschop, een hoogste kerkvorst, celebreert, is altijd een indrukwekkende plechtigheid, welke immers de vrome belangstelling der geloovigen trekt. Hier, voor Venray, deze plechtigheid van bijzondere beteekenis, omdat de eigen Bisschop die plechtigheden verricht. Op dien feestdag zal Monseigneur om half acht door heel de klooster communiteit achter in de kerk worden afgehaald en naar het priesterkoor gebracht. Terwijl de Bisschop zich met de h. Misgewaden bekleed, zal het fraterskoor de Terts zingen, waarna de h. Mis begint. Wij zijn er van overtuigd, dat ieder, die maar even tijd kan maken, zich om half acht naar de paters kerk zal begeven, om bij dit hoog kerkelijk feest aanwezig te zijn. De Tertiarissen, die andere jaren om 7 uur hun Franciscusfeest vier den, zullen van zelf hun kerkbezoek verplaatsen naar half acht, om met de vele andere geloovigen tegen woordig te zijn bij deze luisterrijke viering. We willen er nog bij ver melden, dat onder de Hoogmis collecte wordt gehouden voor de missie van Monseigneur Verriet. - Naar wg vernemen heeft de Officier van Justitie, inzake 't door Hoofd-agent Janssen opgemaakt pro cesverbaal tegen P. G. D., L. B. en A. S. te Wanssum, wegens huisvrede breuk, van rechtsvervolging afgezien. Dit ter rehabilitatie van betreffende personen. LUXOR THEATER. Luxor Venray brengt deze week als eerste hoofdnummer, het onge meen spannende drama „De patrouille des Doods". Wel zijn wg Nederlanders een nuchter volk, en zeggen liever „daar gaat Pietje dan daar ligt Pietje". Zal daarom een heldenfilm als deze, die in Amerika zulk geweldig opzien baarde, het hier eveneens doen Wij gelooven van jaWe gaan tenslotte eens naar de bioscoop om eens uit de allerdaagse werkelijkheid te worden gehaald. Een eenzame cavalerie-patrouille, verloren in de onmetelijke zandvlakte. Jonge, sterke, vrolijke kerels, die er geen besef van hebben, welke ont zettende gevaren zij het hoofd zullen hebben te bieden. Als tweede hoofdnummer „Hiepi

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1