Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. m Sneeuwklokje Sneeuwklokje De 33e Jaarbeurs geopend. Buitenland. Zo n pij n! Binnenland. Ons weekpraatje. Zaterdag 7 September 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 36 WEET wat U EET Machinaal bereid Hygiënisch verpakt! PEEL EN MAA ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 ct. per regel 71/* ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. Room-IJs Choeolade-IJs Citroen-IJs '/a Liter thans 50 ct. 1U 25 ct. Zeker, er zijn dezen keer een 50-tal exposanten minder ver zameld ter Jaarbeurze in Utrecht dan bij de Najaarsbeurs van 1934, en de verhuurde expositie ruimte is 400 M2 minder groot, maar men vergete niet, dat de deelname aan de Nederlandsche Jaarbeurs in betrekkelijk weinig jaren tot een ongedachte hoogte is gestegen en dat het toch moeilijk zou zijn aan te nemen dat de stijging zich zelfs in het ergste crisisjaar, dal we tot nog toe beleefden, zou voorzetten. Ook in normalen, laten we liever zeggen in goeden tijd, zou een instelling als de Jaarbeurs ééns een verzadigingspunt moeten be reiken. Op het aantal exposanten zegt een vermindering van 50 weinig of niets, op de haast onmeetbare expositie-oppervlakte een terug gang met 400 M2 nog minder. Daarom is iedereen verbaasd over het feit, dat deze 33e Neder landsche Jaarbeurs weer zoo buitengewoon geslaagd is in den opzet. De zakenwereld vertoont 'n bewonderenswaardigen moed waar ze, ondanks den nijpenden nood der tijden, ondanks de zorgen, welke steeds zwaarder op het nationale zakenleven zijn gaan drukken, zóó durfde uit te pakken. Ware er perspectief van een betere toekomst, dan zou men den betoonden moed gemakke lijker kunnen begrijpen, maar zulk perspectief is er niet. De secretaris-generaal van de Jaarbeurs de heer Graadt van Roggen, stelde dat in zijn woord tegenover „de pers" nadrukkelijk vast. Er is geen reden voor optimisme de algemeene toe stand is verre van rooskleurig. Bovendien is thans de lucht vol geworden van oorlogsrumoer en de zakenman weet, wat dit be- teekent. Maar als het alles dan zoo slecht is in de wereld en de vooruitzichten somber zijn, waar om nemen dan toch keer op keer zooveel groote zakenlieden deel aan de Jaarbeurs? Terwijl de winkelier bangelijk bezuinigt op zijn reclame, „om dat" de tijd slecht is, vindt zijn collega van groot formaat, de fabrikant of de grossier 't juist noodig, méér dan anders, om de trom te roeren en de aandacht op zijn onderneming gevestigd te houden. Deze groote zaken lieden zijn geen weifelende amateurs, maar profs in hun vak; ze weten, welke stimulans hun verkoop behoeftreclame Het is thans geen tijd, waarin het gaat om de risico van een beetje méér of een beetje minder verkoop, maar waarin het „zijn" en het „blijven" van de zaak op het spel staat. Er is minder consumptie, méér productie en het leger van bemiddelaars tus- schen producent en consument is ontzaglijk groot. Producenten en bemiddelaars moeten in grooten getale sneven wie wil blijven leven, moet er voor strijden. De consument kan heden ten dage overal terecht, te kust en te keur. Bij wien of wie hij ten slotte zal belanden, hangt af van de wijze, waarop producent en bemiddelaar hem kunnen over tuigen tot het doen van een be paalde keuze. Reclame is in goeden tijd een middel tot meer welvaart, maar in een tijd, als we beleven, is ze een zaak van behoud, een kwestie van „zijn of „niet-meer- zijn". Dat begrijpen de groote zaken- menschen die alle knepen van het vak kennen. Hoe grooter de moeilijkheden zijn, des te hooger voeren ze hun reclame-energie op. Denken we eens, hoe moeilijk het voor buitenlanders is om thans hun producten in Neder land te slijten. Hooge invoer rechten naast contingenteerings- bepalingen belemmeren den invoer maar toch.... is nog op geen enkele Nederlandsche Jaar beurs de buitenlandsche deel name zóó groot geweest als thans. Men vecht met elkaar om van de geringe importmogelijk heid althans een klein deel te kunnen behouden. Speciaal de Italiaansche sectie is de grootste en ook de mooiste die ooit op de Utrechtsche Jaar beurs is gezien. De Italianen, die het bloed van duizenden zonen willen offeren om een beetje economisch perspectief voor het volk te openen, weten, wat ze aldus met hun opvallende inzen ding ter Jaarbeurs zullen weten te bereiken o Ligt in dit alles niet een lesje neen een zeer groote, ernstige les voor de kleinere zakenlieden verscholen, in het bijzonder voor de plaatselijke neringdoenden Hoeveel bakkers, slagers, krui deniers, schoenmakers enz. enz. zien hun omzet niet van jaar tot jaar, van maand tot maand dalen Ze zuchten en doen niets't Is de crisis zeggen ze. Neen, 't is in hoofdzaak een verkeerde opvatting van wat noodig is om in een beroerden tijd een zaak op pooten te hou den. Ondanks alle narigheid eten de menschen nog brood, hebben ze vleesch en vet noodig, drin ken ze hun koffie en thee en loopen ze de meesten althans op schoenen. Maar terwijl de neringdoenden z'n crisiszuchten slaakt, verdwijnen de klanten naar dien en genen, die het óók eens met een winkel wil pro- beeren of loopen over naar de weinigen, die voor hun bedrijf de trom blijven beroeren en met een suggestieve reclame hun klantjes bij mekaar houden. De perspectieven zijn inder daad slecht. Het zij zoo Maar des te duidelijker moet het tot de neringdoenden doordringen, dat er heel wat zaken zullen sneven in de toekomst en dat slechts diegenen zullen winnen, die de energie betoonen om voor hun bestaan te vechten. De plaatselijke neringdoenden hebben geen deelname aan een dure Jaarbeurs benoodigdze behoeven geen kostbare pros- pecti en circulaires te laten drukken en te verspreiden. Als zij de advertentiekolommen van hun plaatselijke krant gebruiken, stelselmatig en opvallend, dan bereiken ze voor een klein prijsje allen, die ze als klant hebben en wenschen te behouden, allen ook, die ze als klant zouden kunnen winnen. Let eens op, welke zaken men geleidelijk ziet verzinken in dezen tijd. Het zijn als regel niet de ondernemingen, welke regelmatig van zich laten spreken, maar wel dezulken, welke de bezuiniging beginnen bij de reclame. De grafrust spreiden ze om zich heen. Men overwege deze dingen eens goed nu September de „r" in de maand bracht, daarmee het leesseizoen inzettende, welke samenvalt met de vele winter- behoeften van 't koopend publiek. Md. Het Italiaansch-Abessinisch conflict. In het beslissende stadium. Wéér confereeren Eden, Laval en Aloisi met elkaar, zooals ze dat tijdens de driemogendheden-conferen- tie te Parijs deden. Thans hebben ze de Geneefsche Volkenbondscoulissen achter zich en een heele wereld ingespannen vredes- verwachting vóór zich, maar tóch vreezen we, dat het spel der acteurs geen ander sloteffect zal hebben dan in Parijs. De speciale zitting van den Volken bondsraad is bijeen, maar de behan deling van de netelige Abessinische kwestie wordt voorloopig nog aan de staatslieden van Frankrijk, Engeland en Italië in vertrouwelijke samen- sprekingen overgelaten. Men behoeft op geenerlei resultaat te rekenen, Mussolini heeft zich te zeer aan zijn oorlogsuitspraken gebonden. De Paus wil bemiddelen. We vreezen, dat ook de tusschen- komst van den Paus geen nuttig effect meer zal hebben. Uit Rome wordt gemeld, dat het Vaticaan stappen heeft gedaan ter voorkoming van een oorlog tusschen Italië en Abessinië. De Paus, die te Castel Gandolfo verblijf houdt, verklaarde n.l., dat hij de diensten van het Vaticaan aan bood als verzoeningsorgaan. Alle invloed en alle macht van de katho lieke kerk zal, ter voorkoming van een oorlog, ter beschikking gesteld worden van de Italiaansche regeering, aldus de Paus. Hij voegde hieraan toe, dat alle pausen altijd den oorlog hadden veroordeeld en dat hij zijn plicht zou verzaken, wanneer hij zijn afkeuring over het dreigende conflict niet uitsprak. De eerste strijdgeruchten. De oorlogstoebereidselen zijn te ver gegaan, dan dat de Italianen thans nog zouden kunnen terugtreden en we gelooven, dat dezer dagen Mussolini's voorspelling uitkomt en de Italiaansche geweren in Oost- Afrika „vanzelf" zullen afgaan. Het eerste strijdgerucht werd reeds vernomen het werd gemeld en tegen gesproken, achteraf tóch weer be vestigd.... Er schijnt in elk geval „iets" te zijn gebeurd. Al of niet onder Italiaansch bevel staande inlandsche koloniale troepen zouden nabij Assab ten Westen van Erithrea het Abessinische grond gebied zijn binnengerukt. Volgens te Londen uit Addis Abeba ontvangen berichten blgven nog altijd vluchtelingen, die tot den stam der Denakils behooren (deze stam be woont het gebied in kwestie), te Diredaua aankomen. In laatstgenoemde stad verklaart men opnieuw formeel, dat inderdaad Italiaansche strijdkrachten de grens hebben geschonden. De olie-concessie. We betwijfelen, of de stap van den Negus inzake verkoop van de economische exploratierechten aan een Amerikaansche maatschappij de vredeskansen heeft bevorderd. De Italianen zullen meer dan ooit over tuigd zijn geraakt, dat ze in Abessinië alles zullen verliezen, als ze thans niet met geweld toeslaan. Intusschen heeft het Britsche onderzoek inzake de verleende olie concessies uitgewezen, dat geen Engelsch kapitaal bij deze zaak is betrokken, zoodat de Engelsche regeering geen stappen te Addis Abeba zal doen. En de Amerikaansche regeering schijnt nog minder geneigd om oorlogsrisico's te gaan beloopen ten behoeve van een economisch gokje van den Amerikaanschen burger Rickitt, die achteraf een strooman blijkt te zijn van belangrijke olie maatschappijen. We vernemen trouwens nader.dat in aansluiting op het Engelsch ver zoek aan den Keizer van Abessinië om de concessie aan Rickett op te schorten, thans ook het ministerie van buitenlandsche zaken der Ver. Staten aangekondigd heeft, dat de Abessijnsche concessie aan de Ame rikaansche olie-maatschappij van Rickett zal worden geannuleerd. Huil, de minister van Buitenland sche Zaken, heeft verklaard, dat na besprekingen met directeuren van de Vacuum Oil Company deze hem ervan verwittigden, dat zij zich uit de concessie terugtrokken. De concessie-affaire zou dus geheel van de baan zijn. Het Oeal Oeal-incident. Ter Volkenbondsvergadering schijnt de Abessinische regeering het rap port der commissie van onderzoek inzake het Oeal Oeal-incident tégen zich te zullen krijgen. D.w.z. de beide Italiaansche gedelegeerden zijn het in hun uitspraak niet eens kunnen worden met de beide agenten van den Negus, waarop toen de Grieksche diplomaat Politis als vijfde, toege voegde arbiter uitspraak heeft moeten doen. Diens rapport zou volgens de berichten voor Italië gunstig luiden. Het wordt aan den Volkenbonds raad voorgelegd, maar heel het incident van Oeal Oeal is op het oogenblik van geen belang meer. Liever Engelsch dan Italiaansch Waar men in Addis Abeba óók wel inziet, dat de oorlog niet meer te vermijden is men verwacht er den strijd binnen de veertien dagen houdt men er zich met de gedachte aan „andere" oplossingen bezig. Men schijnt zelfs bereid om zich in de armen der Engelschen te werpen om aan het juk van Rome te ontkomen. „Wanneer 't ergste mocht gebeuren dan zou mgn land er de voorkeur aan geven, onder het rechtvaardige en billijke bestuur te komen van Groot-Brittannië dan onder dat van Italië", aldus de Abessinische gezant te Londen, dr. Martin, in een rede, welke hij voor de „Nijlvereeniging" hield. Dat de gezant met deze woorden de opvatting van vooraanstaande persoonlijkheden van zijn land heeft vertolkt, blijkt uit een bericht uit Addis Abeba, volgens hetwelk door Abessinische notabelen eveneens uiting is gegeven aan de opvatting, dat wellicht het beste middel tot verbetering van den toestand zou zgn, dat Groot-Brittannië zich met het mandaat- over Abessinië zou belasten. Het is ons intusschen niet duidelgk, hoe men meent, dat zich een derge lijke oplossing tegen den wensch van Italië zou kunnen voltrekken. De uitvaart der Belgische koningin. Onder ontzaglijke belangstelling is Dinsdagochtend het stoffelijk over schot der jonge, beminde Koningin der Belgen, die zoo tragisch den dood vond, naar haar laatste rust plaats uitgedragen. De gewonde Koning ging met van smart vertrokken gelaat, maar on gebroken achter de baar aan. Het moet hem, in deze pijnlijke oogen- blikken goed gedaan hebben te voelen, hoe geheel zijn land met hem treurt over de nobele vrouw, die niet alleen hem, maar ook al zgn onderdanen is ontvallen. Het snikken van ontelbaar velen langs den weg kan hieromtrent geen twijfel overlaten. De plechtige bijzetting had in de kerk van Laeken plaats. Voorzichtig wordt het stoffelijk overschot op de schouders der dragers getild, die er langzaam, héél lang zaam mede in de kerk voortschrij den. Trompetten schetteren een laatsten groet. De dragers, alléén gevolgd door den koning en de leden der konink lijke familie, treden met de kist de crypte binnen. In een nabijgelegen park, doorklieft een kanonschot de stilte. Het zal nog door achttien andere gevolgd worden, om aan de bevolking mede te deelen, dat in de koninklijke crypte van Laeken koningin Astrid werd bijgezet naast het stoffelijk overschot van Albert den Goede, om er den dag der eeuwige opstanding af te wachten. Enkele minuten na de bijzetting verlieten de koning en andere per sonaliteiten van koninklijken en prinselijken bloede met tranen in de oogen de crypte, om in gesloten auto's naar het kasteel van Laeken te rijden. In de straten verspreidde zich, stil en ingetogen, de menigte.... De Duitsche bisschoppen oordeelen. Het schrijven der gezamenlijke Duitsche bisschoppen, dat als resul taat van de conferentie van Fulda, Zondag in alle Katholieke Duitsche kerken is voorgelezen, mocht op last van min. Goebbels niet in de Duitsche bladen worden afgedrukt. Het schrijven veroordeeld verschil lende nazi-praktijken en geeft een verbod aan de katholieke jeugd om zich bij de Hitier jeugd aan te sluiten of vergaderingen te bezoeken, waar de kerk wordt gelasterd. We citeeren uït den thans hier te lande bekend geworden volledigen inhoud een klein gedeelte „Wij veroordeelden elk optreden tegen terecht bestaande staatswet ten. Wij veroordeelen echter ook met het Evangelie eiken Phariseeschen hoogmoed, die altijd alleen op andere menschen steenen werpt en den balk in het eigen oog niet ziet; die bij gelijkgezinden alles met den mantel van het zwijgen bedekt, bij andere menschen echter alles aan de groote klok hangt. Wij veroordeelen het wanneer met tweeërlei maat gemeten wordt en de vergrijpen van enkele Katholieken aan alle Duitsche Katholieken worden aangerekend." Zeer ernstig werden in den brief voorts de strevingen naar een nieuw heidendom gegisptde kerk zal dat nieuwe heidendom weten te over winnen, zooals het 't oude heidendom Hier pijn en daar pijn 1 Aspirin is de pijnstiller bij uit nemendheid. 1 a 2 Aspirin-tabletten verjagen Uw pijnen. Verwonderd zult U mompelen: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes v. 30tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. 10 ets. Het Donau-pact. Een Fransch- Italiaansch accoord. De Weensche correspondent van de „Times" meldt, dat de Fansche en Italiaansche regeeringen haar goedkeuring hebben gehecht aan de belangrijkste punten van het Donau- pact. Volgens genoemden correspon dent behelst het pact o.a. de volgen de vijf punten 1. waarborgen voor de onafhan kelijkheid van Oostenrijk 2. de verplichting voor de onder teekenaars, zich niet te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van de andere onderteekenaars 3. principieele non-agressie 4. het raadplegen van de andere onderteekenaars in geval van nood, in stede van de vroegere sancties 5. het bijeenroepen van een Donau-conferentie vóór eind Septem ber. De Parijsche correspondent van de .Times" bevestigt het bericht van zijn collega te Weenen en deelt mede, dat de voorstellen een week geleden zijn medegedeeld aan Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Polen en de leden van de Kleine Entente. Wethoudersverkiezingen. Naar wettelijk voorschrift heeft Dinsdag j.l. in alle gemeenten de installatie van den nieuw gekozen Raad plaats gehad. De grootste belangstelling ging daarbij uit den aard der zaak uit naar de wethouderskeuze. Deze heeft hier en daar groote verrassingen opgeleverd, méér dan anders. Dat laatste laat zich verklaren uit de omstandigheid, dat de prac- tische politiek zich in de laatste politiek zich in de laatste jaren steeds losser heeft gemaakt van de vroegere scheidingslijn, zoodat men in verschillende gemeenten is over. gegaan tot het vormen van nieuwe bestuurscombinatie's, het wegvallen intusschen van de algemeene poli tieke scheidingslijn heeft aanleiding gegeven tot een dikwijls weinig ver_ heffenden politieleen handel, welke er noch toe lgden zal, dat de on derlinge verhoudingen in de bestuurs lichamen worden verbeterd, noch dat het geleden aanzien van het volks vertegenwoordigingsapparaat zal worden hersteld. Daarbij komt, dat de gemeente raden van onze grootste steden, die het meest de publieke aandacht trekken, vrij radicale dagelijksche besturen hebben gekozen, grooten- deels uit sociaal-democraten bestaan- een feit, hetwelk in staat zal blijken te zijn om de nationalistische reactie zeer te verscherpen. De tweede stad des lands, Rotter dam, koos zich een volledig stel socialistische wethouders, in Amster dam zullen drie soc. dem. zetelen naast 1 r.k., 1 a.r. en 1 c.h., terwijl de hofstad twee socialisten in het college heeft gekregen naast 1 r.k., 1 lib. en 1 c.h. We houden ons hart vast voor de gevolgen, als straks al die gemeen telijke bestuursscheepjes onder het nieuwe commando in de begrooting- stormen verzeild geraken De Vr. Dem- trouw aan Colijn. Welke critiek de Vr. Democraten niet het minst uit eigen kring, ook geoogst mogen hebben met hun houding in de jongste kabinetscrisis, speciaal ten opzichte van de poging tot kabinetsvorming door Mr. Aal- berse, de partijraad blijft zijn trouw jegens Colijn en de twee partijge- nooten-ministers in diens kabinet vertolken. Bedoelde partijraad stelde een re solutie vast, waarin hij zich welis waar principieel uitsprak voor een parlementair kabinet, doch tevens als zijn meening verkondigde, dat de vorming van zulk kabinet in de huidige omstandigheden onmogelijk is en dat daarom het kabinet Colijn met haar twee vrrjz. democratische ministers gesteund dient te blijven. De partijraad handhaafde noch- thans zgn eisch tot verwezenlijking van enkele partijverlangens, welke de onderwijsbezuinigingen en de maatregelen tegen de jeugdwerk loosheid betreffen. Op den trouw der vrijz. democra ten schijnt Colijn in de komende parlementaire zittingsperiode in elk geval weer te kunnen rekenen. Mussolini bang gemaakt. Op 3 September, op den vooravond van de speciale zitting van den Volkenbondsraad te Genène, heeft de S.D.A.P., in samenwerking met het N.V.V. in verschillende plaatsen van ons land demonstratieve bijeen komsten gehouden tegen den drei genden oorlog in Abessinië. Overal werd daarbij een resolutie aangenomen, waaraan Italië in een eventueelen in Oost-Afrika als aan valler werd gebrandwerkt, waarom maatregelen tegen het land van den Duce worden geëischt. De Nederlandsche socialistische arbeidersbeweging heeft zich bereid verklaard om aan eventueele sanc ties tegen Italië deel te nemen. Als voorloopige maatregel worden de arbeiders tot een verscherpten strijd tegen het fascisme opgeroe pen. De Tiiburgsche staking groeit. Voorloopig hebben de Nederland sche arbeiders nog andere zorgen aan het hoofd dan die omtrent een eventueel benoodigde deelname aan de afsluiting van het Suez.kanaal. 't Is hier vechten om een baantje en dan strijden om dat een beetje op loonpeil te houden. De z.g. wilde staking te Tilburg, gericht tegen een nieuwe 5-procents loonsverlaging, breidt zich meer en meer uit; ze omvatte deze week ge middeld 3000 arbeiders. Het ergste is, dat de zaak geheel aan de leiding van de verantwoor delijke vakbondsbestuurders, zoowel van de katholieken als van de mo dernen, ontglipt, De meest radicale elementen vis- schen hier in troebel water. De stakers eischen intusschen wel op van hun vakbonden, dat deze de ondersteuningskassen zullen open stellen, hetgeen nog niet is geschied. En de werkgevers om met de sta kingsleiding te onderhandelen Het gaat er weinig florisant toe, in dit zuidelijke industrie-centrum. Het Ossehe milieu. Nóg steeds blijven we ons van dag tot dag verbazen over den omvang van de misdadigheid te Oss, uit welke gemeente nu achtereenvolgens meer dan honderd verdachten in het Huis van Bewaring werden ingesloten. Daaronder zijn tal van roovers, en verscheidene moordenaars, onder deze laatsten zelfs een, die zijn eigen moeder in de vlammen duwde van het huis, dat hij omwille van de assurantie-penningen in brand stak. In Oss ligt een hoog opgestapelde vaalt van misdaad, waaruit, nu men den hoop aan het omzetten is, de smerigste en meest ongedachte din gen te voorschijn komen. Hebben van de week nog niet een paar in gesloten Ossenaren een diefstal bekend, voor welke ze een ander kalmpjes negen maanden onschuldig in de gevangenis hebben laten boeten? En toch heb ik te doen met al die misdadigers uit Ossik heb reus achtig medelijden met ze. Die gevangenen uit Oss zijn mis dadiger geworden, zooals een ander koning wordtpar droit de naissance, d.w.z. door geboorterecht: ze volgen eenvoudig hun vader op. Het is niet de eerste keer geweest, dat de Ossche misdadigersbende plaats en streek heeft verontrust; veertig jaar geleden heeft in N.-O. Brabant een zelfde terreur gewoed als onlangs. Ook toen waren roove- rijen en moorden aan de orde van den dag en ook toen stuitte de poli tie aanvankelijk op den bekenden Osschen muur van zwijgzaamheid. Eindelijk echter kon ook in die dagen het warnet van misdaad worden uiteengerafeld en toen kwamen precies dezelfde namen naar voren als thans wederom in de justitioneele kroniek domineeren. De moordenaars en roovers van thans zijn de kinderen van de moor denaars en roovers van veertig jaren geleden. Dat is heel erg voor deze kinderen, maar.... heel erg ook voor de niet minder schuldige maatschappij, welke niets heeft gedaan, om den voort gang van de Ossche misdadigheid te stuiten. We schieten er niet of weinig mee op, wanneer we ons beperken tot het betrachten van .gerechtigheid" jegens degenen, die in handen van de justitie vielen. We hebben de kinderen dezer menschen, de roovers en moordenaars van de toekomst wanneer we althans de helpende hand niet naar uitsteken aan het milieu te onttrekken, waarin zij zóó zeker tot crimmeele daden vervallen, als wij tot verdrinken zouden komen, als men ons midden in zee wierp. Tegen herhaling van nieuwe mis- dadenreeksen kunnen slechts twee zaken worden ondernomen sterili- seeren, zooals men in Duitschland doet, waardoor het verwekken van een misdadig nageslacht onmogelijk wordt, óf het onttrekken van het nageslacht der Ossche misdadigers aan het slechte en onsociale milieu, waarin dat dreigt te worden „opge voed." De eerste methode is minder ver kieslijk; zeer velen hebben tegen toepassing principieele bezwaren. Deze toepassing zou sterilisatie ook als straf doen voltrekken aan de onschuldigen, die nog niets misdaan hebben, doch alleen maar geboren zijn uit misdadige ouders. Omdat echter de maatschappij toch iets moet doen, wil ze verantwoord wezen, daarom komt ons toepassing van de tweede methode dringend noodzakelijk voor. Erfelijke crimineele belasting maakt het individu vooral bepaalde omstandigheden „ge schikt" voor de misdaad, d.i. bijzon derlijk, wanneer het in een misdadige omgeving wordt gehouden. Daarom moet het Ossche milieu worden uiteengehaald, het moet uit mekaar en de kinderen, voortgekomen uit de families, welke Oss een naam als centrum van de misdaad hebben gegeven, dienen zooveel mogelijk aan het ouderlijk gezag te worden ont trokken en elders te worden opgevoed. De mooie resultaten, welke vereeni- gingen als „Pro Juventute" hebben behaald, waarvan Brusse ons in zgn Boef je" een roerende schilderij gaf, leeren ons, dat erfelijke belasting niet alles bepaalt omtrent de toe komst van een kind. Een goed milieu heeft op de vor ming van het individu een grooten invloed. Toen we dezer dagen lazen, dat de bekende Peer de Bie uit Oss ontzet was uit de ouderlijke macht, hebben we gehoopt, dat het bg deze eene wijze daad niet zou blijven. En als de overheid zich soms niet in staat mocht achten om de lasten eener verspreiding van het Ossche milieu en van een herplaatsing der kinderen uit die omgeving te dragen, dat particulieren of daartoe aangewezen vereenigingen zich dan met deze taak belasten en voor de uitvoering derzelve desnoods een beroep doen op het publiek voor financieele deel name. Er wordt voor minder-groote maatschappelijke belangen geld ge zameld. Doen we wederom niets, dan scharrelen er over 2030 jaar wederom benden moordenaars en roovers rond in Oss. Maar_ u en ik, we zouden dan

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1