FEUILLETON. Mesalliance Provinciaal Nieuws Binnenland. MarU AdverS GRATIS» Coiif Gebr. li ft rantsoen per man van drie liter op twee liter wordt verlaagd... Nu vaart iederen tweeden dag een groot schip vol geladen met tonnen en tanks naar Aden.... 5000 tonnen, 10.000 tonnen. In Abessynië brandt de heete tropenzon. De troepen zijn dorstig en water als maar water moet aan gevoerd worden. Dan maar citroenen. Spoedig ontstaat echter reeds watergebrek. Soldaten zoeken op eigen gelegenheid naar water. Noordelijk van Lugh hebben zij water gekregen bij inboorlingen, die het uit eigen bronnen hebben aan gevoerd. Verscheiden hunner worden doodziek. Dokters constateeren dat het bedorven of vergiftigd was. Streng bevel geen water meer van inboorlingen aan te nemen. Een epi demie breekt onder de soldaten uit. Rome wordt op de hoogte gebracht. Resultaat: koop overal waar slechts mogelijk is, citroenen op. En nu varen de schepen vol geladen met citroenen naar Somaliland. Wie is de eigenlijke leider? Iedereen spreekt van den Negus. Hij is de man van den dag. Maar is hij ook de eigenlijke leider van den afweer van Abessynië tegen Italië Neen, dat is een Zweed, een voor malig Zweedsch officier, Erik Virgin. Zweden streeft naar zoo innig mogelijke betrekkingen met Abessinië Zweedsche firma's leveren alle soort van waren. Niemand minder dan de Zweedsche kroonprins bracht een jaar geleden een zeer hartelijk bezoek aan het keizerlijke hof in Addis Abeba. Erik Virgin is de groote berader van den Negus. Wat hij voorslaat gebeurt. Sinds jaren is hij in het land en staat in doorloopende verbinding met de Zweedsche regeering. Het Abes.- synische goud in Walega, de kolen in Debra Libanos en Taunas zoowel als de in heel het land gewonnen gummi zijn geweldige magneten. Zweden probeert door vriendschap op de eerste plaats te komen en zijn vertrouwensman Virgin verstaat de taak goed, om Zweden's belangen tegelijk met die van den Negus te dienen. Erik Virgin is 59 jaar oud. Den wereldoorlog heeft hij aan meerdere fronten meegemaakt. Overal heeft hij zijn oogen de kost gegeven, van alle moderne wijzen van oorlogvoeren is hij op de hoogte, thans kan hij zijn kennis goed gebruiken en is de geweldigste tegenstander van Italë geworden. Zoo is hg begonnen met de grenzen te bevestigen, het leger te moderni- seeren en te bewapenen met het meest moderne geschut. Op handige manier heeft hij daarvoor buiten- landsche leeningen weten te sluiten. Uit een krijgsvolk, zonder discipline en zonder organisatie heeft hij een modern leger geschapen, modern, hoewel de soldaten barrevoets gaan. Hij heeft een voortreffelijk erkenden gezondheidsdienst in het leven ge roepen, waarvan de leider eveneens een Zweed is, n.l. dr. Nijstrom, die kundige artsen, Duitschers, Neder landers en Zwitsers tot zijn beschik king heeft. Abessynië is groot en de verkeers middelen zijn zeer gering. Virgin heeft het nadeel daarvan ingezien. En toch is een snelle berichtendienst van het grootste belang. Het is weer een Zweed, de ingenieur Frank Hamar, die een prachtig werkende radiodienst door heel het land ge organiseerd heeft. De geheime dienst. Dagelijks confereeren de Negus en Virgin urenlang in geheime bijeen komsten. Wat wordt daar niet alles bedisseld Vooral Italië zou dat graag weten en daarom sluipen honderden spionnen rond. Maar ook daar heeft Virgin wat op gevonden. Een vroegere hoogere Zweedsche crimineele ambte naar, Halmer Lilian is door hem belast met de inrichting van een geheimen dienst. Dat deze geheime dienst goede diensten bewijst, dat toonen de voortdurende executies van betrapte spionnen. Het groote plan. Maar wat hebben de Negus en Virgin thans weer uitgebroed De spionnen wisten, dat er wat geweldigs ging komen, maar ze kon den er niet achter komen. Totdat (Een ongelijk Huwelijk) Roman door Cor de Blij. HOOFDSTUK I. Als d'avond daalt de zon ter kimme neigt, de bloemen sluiten, natuur verdonkerd zwijgt, dan klimmen sterren.... schijnt 'n glans, verschijnen elfen, englen- dans.... Wat hoor ik toch, man Hé? Wat zeg je, wat Zit toch niet te soezen, van soezen roesten je de ooren. Hoor es, is 't niet de trekharmonica van Swievers Ja, dat kan wel zoo wezen, wel zeker dat zal 't wel zijn. Die jongen speelt al aardig... Och watDie nietsnut. Hij deed beter z'n oude moeder te hel pen, dan te kiezewiezen op dat on- noozele ding. Man Wel verdraaid, suf je nu alweer Ga 's kijken of Frans al klaar is met de koeien. Kom veruut Vader Verhoeven stond loom op. Even dwaalde z'n blik door het keukenkamertje, bleef 'n ondeelbaar oogcnblik rusten in de starblauwe oogen van zijn vrouw. Altijd wat anders. Altijd jachten. Was 't hem niet, dan Frans. Veruut, veruut1 Ha, ha, 't was me toch een rakker, die vrouw van hem Frans terug een dezer dagen een schreeuw van ontzetting onder de Italiaansche soldaten opging. Voor him oogen zagen zij den spaarzamen watervloed in de rivier langzaam opdrogen totdat niets dan de steenachtige bodem te zien was, die weldra de geweldige zonnehitte terugkaatste. Het gebrek aan water is de groot ste bondgenoot van den Negus. De rivier Schebeli (die gedeeltelijk de grens tusschen Britsch en Itali- aansch Somaliland uitmaakt en in den Oceaan uitmondt) en de rivieren Daua en Addie, die beiden in de Roode Zee uitmonden, zooals eenige andere, slechts nu en dan water aanvoerende rivierbeddingen, zouden in hun loop tegen gegaan moeten worden en in een andere richting moeten worden geleid. Zoo zou men het kustgebied, op de allereerste plaats het Italiaan sche grondgebied van water kunnen verstoken houden. Zoo zou een land zonder water ontstaan, waar geen menschelgk wezen leven kan. De les van den oorlog in Vlaanderen. Ingeklemd tusschen granietwanden die zich tot een hoogte van 3000 meter verheffen, stroomen de weinige rivieren in diepe ravijnen in de richting van Italiaansch Somaliland. Aan de grenzen liggen de Itali aansche troepen. Bg dag heerscht een ondragelijke hitte. Des nachts trekt een vochtige lucht op, onge. zond en vol dampen. Het gaat den troepen in verhou. ding echter nog goed. Hier ligt tenminste de Daua, aan welker koel bergwater duizenden zich verfrisschen kunnen. Hier kun nen ze nog in water zwelgen, doch morgen, wanneer ze het binnenland inrukken, bedraagt het rantsoen nog slechts twee liter per hoofd. Eensklaps gaat een golf van schrik door de rijen der soldaten. Officieren snellen naderbij. Daar zien ze, hoe langzaam de vloed geheel uitdroogt, totdat er geen water meer is. Niets dan kale granietwanden en een zen gende hitte. Snel wordt gehandeld, Rome wordt op de hoogte gesteld. Twee dagen later arriveert het eerste drinkwater in tanks en tonnen, maar gelijktijdig is een nieuw bevel ge komen om het rantsoen op V/A liter per dag terug te brengen... Virgins brein werkte snel. Heeft men in Vlaanderen de Duitschers bijna bijna niet doen verdrinken, door ze geheel onder water te zetten en de dijken door te steken? Welnu, hier is het omgekeerde mogelijk. Belgische ingenieurs werden aan het werk gesteld. Met enorme hoeveelheden dynamiet heeft men rotswanden doen springen, den bodem gekloven en het water zoekt thans een anderen weg.... Nu trekken 400.000 Italianen door een land zonder water en van dui zenden kilometers vermoet men het onontbeerlijke drinkwater aanvoeren, want zonder water kunnen zij niet vechten. Het land verdort, geen sterveling, zelfs geen roofdier laat zich zien. Maar hoog op de granietplateaux hebben de Abessynische krijgers, die tegen alles gehard zgn, zich verbor gen, gewapend met de meest per fecte snelvuurkanonnen en mitrail leurs. Wie door de nauwe bergpassen trekken wil, hij is een kind des doods. En hoe dieper men Abessynië intrekt, des te talrijker worden deze uitge zette posten. Italië staat voor een geweldige granietmuur. Zal het daar tegen het hoofd te pletter loopen? VENRAY, 31 Aug. 1935 Zilveren ktoosterjubileiim. Op 7 September a,s.. vieren o.a. hun 25-jarig kloosterjubiïgum de Z. Eerw. Paters Dagobertus Hilishof, Mag.-Nov. te Hoogcruts. dr. Silves ter Coenen, lector Philosophie te Venray, Flavius Vissers, leeraar te Venray, Jucundus Bouwman, leeraar te Heerlen, Gilbertus Lohuis. Mag.- Cantus te Maastricht, Emmanuel Pompen, Gardiaan te Sittard, Mau- rius van Genk, Assistent te Bleyer- heide. van de beesten 't Zou wat. Ze wist toch, dat er voor twaalf bees ten heel wat water geput en ge sjouwd moest worden. Allo, mis schien kon hij den jongen een handje helpen. 'k Ga al, vrouw. Maar 'k voel m'n beenen anders wel. Te deksel 1 Driemaal moest ik terugkomen bij Burgemeester.... Dan had je 'm moeten laten zitten. Je verslijt meer an je klom pen, asdat je an 'm verdient. Sta niet te lompen, man De koffie wordt koud. Haal Frans op. Met een behaaglijk hè hè stond Verhoeven achter 't huis. Ja, nu hoorde hij 't ook. Vaag zoemden de dreinige tonen der harmonica vanuit den halfscheemren boschrand. Toch wel aardige jongen, Arie Swievers.... Och, moeder hield niet zoo van muziek. Die hoorde liever t snorren van de naaimachine of 't schuren op de blinkende pannen. Hij zette z'n hand boven de oogen, turend over de dauw overgoten weide. Natuurlijk, Frans had 't druk. Hij zou hem tegemoet loopen. Nu werd 't stil op <le wei, 't kruje, kruje verstomde. Langzaam kuierde Verhoeven verder... Daar stond de wagen. Waar de jongen kon zijn Allo, Frans, Franske... Waar ben je Geen antwoord. Wat luider herhaalde hij zijn roepen. Een honderd meter verder stonden twee jonge menschen achter de struiken. Verdraaid, 't is je vader 1 Wat zon die hier Franske smeer 'm. Ja, mien schat, gedag tot mor Luxor Theater. George O'Brien als Jim in „Het uur der Wraak" heeft hij zijn groote kans, om te toonen, dat hij werkelijk de grootste cowboy-acteur is van Hollywood. Hij rijdt op zijn paard zooals hij nog nooit gedaan heeft. Zijn avonturen zijn meer dan angst wekkend en gevaarlijk en het roman tische gebeuren met Claire Frevor, het lieftallige nieuwelingtje aan het Fox-firmament, heeft alle teederheid van een groote liefde. O'Brien geeft wederom het schit terende spel te zien, dat we steeds van hem gewend zijn en heeft met deze cowboy-film heel wat successen geboekt. Als tweede hoofdfilm „Hoera, de tijd wordt beter." Deze opent de gelegenheid, kennis te maken met het meest beroemde „smijtteam" van cabaret en film is vol vroolijkheid, tempo, goede muziek en grootsche tafereelen, een film die U zal boeien. P-D.V. »De Zwaluw." Zondag 25 Aug. hield de Post duivenvereniging „de Zwaluw" een wedvlucht met jonge duiven van uit Quievrain (afstand 204 K.M.) De prijzen werden behaald als vólgt: le en 41e H. Derks2e, 11e, 13e en 34e G. van Dijck3e, 4e, 19e, 40e en 46e Gebr. Rutten 5e, 22e en 42e Gebr. Siebers6e, 25e en 26e L. Maassen 7e H. Theeuwen8e, 10e, 27e en 45e G. Vissers9e J. Jansen; 12e, 32e en 33e H. Henkens14e en 29e J. Verstegen15e en 23e Gebr. Jansen16e H. Thijssen17e en 21e Servaas 18e en 20e Beterams 24e en 48e van der Heiden; 28e en 37e P. Manders30e G. van .de Putten; 31e G. Jansen35e, 38e en 39e J. Kusters36e J. Vollebergh44e Frankenovei'duif E. Vermeulen. Gelost te 8 uur met Noord-Westen wind. Aankomst eerste duif 11-22-4. Aankomst laatste duif 11-47-36. OOSTRUM. Het bouwen van de Kerk te Oostrum is gegund aan de laagste inschrijvers: Gebrs. Ouden hoven, Venray en het bouwen van het Rectoraat aan den aannemer Houwen Oirlo. YS S ELSTEIN. Maandagvoormid- dag ontstond brand in een 2-tal roggemijten van den landbouwer Smeets van Asten te Ysselstein. Deze werden, evenals een daarbij staande dorschmachine, door het vuur vernield. MERSELO. Morgen Zondag zal alhier op de doelen van „Sint Hu bertus"', het derde en laatste bonds- concours, te geven door de Schut tersbond „De Vriendschap", plaats hebben. Daar deze wedstrijd de be slissing brengt wie in het bezit zal komen van de uitgeloofde bekers, zal het zeker aan belangstelling niet ontbrekeD, temeer nog wgl nog een extra wedstrijd zal plaats hebben voor schutters boven de 60 jaren. MEERLO. Zondag droeg de eerw. Pater J. Peeters van de Redempto risten in de noodkerk alhier zijn plechtige eerste H. Mis op. HOLTHEES. Zondag had alhier het jaarlijksch koningschieten plaats van de schutterg „O. L. Vr. Gilde" tevens prijsschieten. Als koning trad uit het strijdperk en tevens als le prijswinnaar W. Smits; 2e prgs Th Bonants; 3e prijs A. Weijenberg; 4e prijs A. Janssen; 5e prijs A. Bonants; 6e prijs P. Ver- sleijen; 7e prijs A. Martens; 8e prijs F. Bonants; 9e prijs K. Beckers; 10e prijs H. v. Kempen. OVERLOON. Zondag hield de af- deeling Overloon van de Bijz. Vrijw. Landstorm een vergadering in 't Patonaat, ter bespreking deelname aan den Landdag van het Landstorm corps „De Meijerij"' op 31 Aug. a.s. te Boxtel. Besloten werd met een i-tal leden deel te nemen. HORST. Een zeer'zeldzaam feit heeft te Horst plaats gehad. De ge zusters Verstappen genaamd Ger- truda en Sophie, vierden samen hun 80en verjaardag. Het zijn tweelingen en zijn ondanks hun hoogen leeftijd flink en kras. Een geniet haar oude dag onder de liefde veile zorg van de zusters van het Kostbaar Bloed, terwijl de andere inwoont bg haar zuster. Het zijn beiden zusters van den zeereerw. heer Verstappen, pas toor te Meijel. genavond. Dag Troel. Moeder zit 'm zeker weer te jagen. Gauw, nog 'n lekkere Dag Alie Met groote schreden spoedde hij zich weg. Ja Vader, hier ben ik. Een koei had een paaltje weggetrapt, 't draad zat los. Wat komt II hier doen Ik kan 't toch wel alleenig Wel ja, jongen, dat weet vader wel. Maar moeder had de koffie klaar en dan weet je 't wel. In 't halfduister zag Frans niet de oolijke trek om vaders mond. Deksels, moeder toch 1 Altijd maar drijven op 't kalmeerend Nou, nou. De beesten motten toch d'r drinken. Altijd maar drijven. Alia, veruit dan maar, 'k mot er straks nog eens op uit. Hebt U den Bur gemeester gesproken Dat heb ik, Frans en al liet-ie me driemaal terugkomen, gesproken heb ik hem en goed ook. Vijf en twintig gulden heb ik er af gekregen, Frans, 't Is een edel man, ja zeker, dat is ie. Smalend boude Frans: 'n Edel man, 't mocht wat wezen. Vijf en twintig gulden. Afijn, 't is beter dan niets, Vader.... Zeker, jongen I Niet lettend op den schamperen toon van zijn zoon, vervolgend Onze burgemees ter is een braaf man- Ik heb 't hem allemaal verteld, van de koeien, van de droogte, van de slechte have en toen schonk hij mij te met die vijf en twintig gulden. Zijn zoon was over, de student. Hij zei me nog, dat zoo n studie duizenden guldens kostte. Wel zeker, zoon man heeft ook zijn gedeite,... Nou daar zijn Man dood gevonden. Zaterdagnamiddag zagen eenige personen een man langs het fietspad van Grubbenvorst nabij wachtpost 60 dood langs den weg liggen. Bij onderzoek bleek, dat het was zekere A.K. uit Swolgen. Dr. Strijbosch uit Horst, die de lijkschouwing verrichtte, constateerde, dat de man aan hart verlamming was overleden. Man onder zand bedolven. Te Beegden brj Roermond stortte Maandagmorgen omstreeks 11 uur bij het leggen van rioolbuizen een gedeelte van het werk in. Zekere F. Schreurs uit Beegden, die op deze plaats juist werk verrichte, geraak te onder de zandmassa bedolven en eerst na een half uur mocht het de toegeschoten hulpkrachten geluk ken. het slachtoffer uit zijn benarde positie te bevrijden. De inmiddels ontboden geneesheer dr. Smits uit Heythuizen achte over brenging naar het St. Laurentius- ziekenhuis te Roermond noodzake lijk. 's Mans toestand is zeer ernstig. Schreurs is gehuwd en vader van twee kinderen. Limburg*s stormtroepen voor Christus. De R.K. Bond van propaganda- clubs van den R.K. Limburgschen Werkliedenbond hield Zondag te Roermond zijn centrale raadsverga dering en tevens zijn bondsdag. De algemeene vergadering in het St. Christoffelhuis werd geleid door pater Jacobs M.S.C., die haar opende met het gebruikelijke gebed en een tientje van den Rozenkrans voor de Katho lieke geloofsgenooten in Duitschland. Spr. dankte zijn Credo-pugno-man- nen voor de warme hulde, hem bij zijn zilveren priesterjubilé gebracht. Volgens het uitgebrachte jaarver slag steeg het aantal clubs met 25 tot 135. Het ledental ging met 400 vooruit en kwam op 2000. Rond 50 afdeelingen hebben een documenta tiedienst. Aangenomen word een voorstel van de afdeeling St. Pancratius te Heerlen, om den dag van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen in alle huis gezinnen van Credo-Pugno-mannen als een Katholieken feestdag te vieren. Tevens werd besloten tot de hoofdbesturen der standsorganisaties in Limburg het verzoek te richten, hieraan mee te werken. Van verschillende zijden werd ge protesteerd tegen de pamfletten, die thans door de N.S.B. worden ver spreid en waarin mgr. dr. Poels wordt beleedigd. Motor botst tegen auto. Zondagmorgen omstreeks half 11 heeft op den Rijksweg tusschen Sit tard en Roermond nabij Susteren een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Een motorrijwiel kwam met zoo danige snelheid in botsing met een auto, dat de motorrijder en de duo rijdster op slag gedood werden, en een der passagiers van de auto zwaar werd gewond, terwijl de be stuurder lichte verwondingen opliep. Er was spoedig medische hulp ter plaatse, doch deze kon slechts den beiden gewonden van dienst zijn.- De motorrijder was afkomstig uit Nieuwenhagen. Hij heette F. P. J. Braun, was 35 jaar oud en ongehuwd. De duorijdster, die eveneens om het leven kwam, was een familielid van den motorrijder. De auto, eigendom van een zekeren Jacobs te Nijmegen, werd bestuurd door den heer J. van Beveren uit Nijmegen, terwijl de zwaargewonde passagier, de heer M. Smid, eveneens uit deze stad afkomstig was. Twee boerderijen afgebrand. Zondagmiddag zijn te Deurne de boerderijen van de landbouwers A. van Leuken en F. van de Wijers op den Voort tot den grond toe afge brand- De brand is te omstreeks half 3 ontstaan in de boerderij van den landbouwer van Leuken. Deze werd in korten tijd met stallen en schuren in de asch gelegd. Van den inboedel kon bijna niets worden gered. Ook eenig vee kwam in de vlammen om. Het vuur sloeg over naar de op 30 meter afstand gelegen boerderij van den landbouwer v. de Wijers, die we, Moeder. Frans is er ook. Is 't zoo goed? Hè, hè.... Met een tevreden glimlach zette hij de klompen tegen den muur en trad de keuken binnen. Waar was je toch wat mot dat zoo lang. De koffie is al koud en Marie is d'r ook nog niet. Wat heb je 'n roode kop, zoo warm is \t toch zeker niet? Marie is naar de zangvereeni- ging, dat weet je toch moeder... Ja dat weet ik- Wat» dacht je, dat ik 't niet Zou weten. Maar ze had er al kunnen wezen. Die meiden zoo laat op den weg. Hier Frans, je koffie. Wat zie je toch rood. Heb je wat Wat zou ik hebben, moeder? Doe me d'r nog maar een schepje suiker in 't Zit d'r in. Afblieven. Foei wat bent U weer mok- kerig. Ik plaagde toch maar. Ik zal 't leeg drinken, dan moet ik nog eene keer met twee bussen water. Jong. jong, 't is zoo droog.... Nog een keer 1 Niks er yan hoor We-eten pap en gaan te bed. Waar die Marie toch blijft? Buiten kraakte een tak. Gestom mel van klompen die omvielen, meisjesgegichel. Daag... Daag... Dag Marie.... Een kloeke meisjesfiguur stond in de deuropening. Blond krulden de zij-ige haren, fluweelïg lagen de wenkbrauwen gepenseeld, over de blauwige oogen, even blauw als die van haar moeder, maar zachter, milder. Ze schitterden de kamer in, terwijl van haar gezondroode lippen een vroolijk „Genavend Vader, eveneens geheel door het vuur werd verwoest. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade wordt door ver zekering gedekt. Bakkerij uitgebrand. Maandagavond is tijdens afwezig heid der bewoners door onbekende oorzaak brand ontstaan in de bak kerij van de gebroeders Mennen aan de Heistraat te Helmond. De brand weer, die met groot matriaal was uitgerukt, bestreed het vuur met twee stralen op de motorspuit. Zjj slaagde er echter niet in de bakkerij te behouden en moest zich beperken tot het beschermen der be lendende perceelen. De bakkerij brandde geheel uit. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. Een dappere jongen. Dezer dagen heeft de 14-jarige C. Woud op de Mauritskade te Amster dam een kranige redding verricht. De jongen, die langs de kade fietste, hoorde plotseling hulpgeroep. 'Hij liet onmiddelijk zijn rijwiel in de steek ging naar den waterkant en sprong in de gracht. Na eenige ma len gedoken te hebben slaagde hij erin een 9-jarig kind, dat op een schuit had gespeeld en te water ge vallen was, in veiligheid te brengen Het kind lag, toen hij het vond. reeds op den bodem van de gracht. Weer een. De gemenntepolitie te Oss heeft Dinsdag nacht gearresteerd als ver dacht van heiing de huisvrouw V. uit het Vierhoekje, een wijkin meente. Zij legde reeds spoedig een bekentenis af en verklaarde o.m van het reeds geruimen tijd geleden ge arresteerde viermanschap van Lies hout, Ulijn, van Baardwijk en Lamers gestolen goederen te hebben opge kocht. Zij blijft voorloopig in hech tenis. Duitsche tarwe tegen Nederlandsche varkens. De Nederlandsche regeering heeft, naar het „Hbld." meldt, van Duitsch land 13.000 ton tarwe van den oogst 1934 gekocht, Het geldt hier een compensatie- transactie. Tegen deze tarwe, die in Neder land zal worden ingevoerd, zal var- kensvleesch en vleesch in blik naar Duitschland worden uitgevoerd. De 3000 ton Duitsche tarwe zgn reeds door importeurs overgenomen; 10.000 ton moeten nog geleidehjkaan de markt worden gebracht. De prijs van deze tarwe is f 4.90 per 100 k,j_ Inbegrepen f 1.50 monopolierechten. De eigenlijke tarweprijs zai dus 3.40 per 100 kg. zijn, wat gezien den prgs waarvoor andere uitheemsche tarwesoorten worden aangeboden, een goede jprijs is voor deze oude Duitsche tarwe. Een groot deel van de aangekochte tarwe zal als veevoer worden ge bruikt. Daar echter het opnemings vermogen van de markt niet groot is, schijnt het niet uitgesloten te zijn, dat ook nog een deel als broodgraan zal worden gebezigd. De aanvaring bij Vuren. Maandag is de zandboot „Nooit- gedacht", welke Zaterdag bij Vuren in de Waal is gezonken, gelicht. Daarbij heeft men ook het lijk ge vonden van de vrouw van den schip per, mej. B. Het had nog een red dingboei om. Het lgk van het 7-jarig dochtertje van de vrouw, dat even een is verdronken, heeft men niet gevonden. Aangenomen wordt, dat dit met den stroom is afgedreven. Benijdenswaardige gemeente. Op Zuid-Beveland ligt de minia tuur-gemeente 's-Heer Abtskerke, tellende 433 inwoners. Daar worden geen opcenten op fonds- en vermo gensbelasting geheven, terwijl de financieele toestand der gemeente zoo gunstig is. dat nog enkele van de overige belastingen belangrijk konden worden verlaagd. De gemeen teraad besloot n.l. Zaterdag j.l. de opcenten op de grondbelasting (ge bouwd) van 80 op 40 en die op de personeele belasting van 120 op 50 te brengen. Een ideaal-gemeente Kind tegen motorrijwiel geloopen. Zondagmorgen is te Sevenum het 3-jarig zoontje van den heer P. Keyzers plotseling den straatweg overgestoken, juist op het moment, dht de heer P. S., uit Horst, per motorrgwiel aankwam. De kleine liep recht tegen den motor in. Met een gapende hoofdwonde en een opengescheurde wang werd het jeug dig slachtoffer naar het R.K. Zieken huis te Horst overgebracht. Den motorrijder moet geen schuld treffen, Nog meer slachtoffers van de Varkenscentrale. Zooals men weet, is de Commissie- Beumer bij haar onderzoek tot de slotsom gekomen, dat de firma v. d. Eyken te Roosendaal ten onrechte door de Varkenscentrale in haar be drijf is stilgelegd en dat ook ten onrechte het contract met deze onderneming werd verbroken, zoodat haar redres dient te worden verleend, Het schijnt, dat de Centrale f 38.000 schadevergoeding 'aan de firma zal betalen Nu aan deze firma, na 21/« jaar eindelijk recht wordt gedaan, komen er méér klachten over de van de zijde der Varkenscentrale ondervon den behandeling. Het „Dagblad voor N.-Brabant' meldt b.v., dat ook de firma De Rijk te Rucphen thans een eisch tot schadeloosstelling heeft ingediend. Reeds heeft Ec. Zaken geantwoord, dat het bereid is, om wekelijks een steunbedrag uit te keeren, doch de firma neemt daarmede geen genoegen; zij wenscht volledige vergoeding voor de sluiting van hare slachterij. 15.000 bevroren varkens naar Duitschland. De „Vee- en Vleeschhandel" ver neemt, dat vorige week de verwerking der bevroren varkens tot blikgehakt is gestaakt, omdat het resteerende deel der bevroren varkens naar Duitschland is kunnen worden uit gevoerd. Wij kunnen dit bericht bevestigen i er aan toevoegen, dat naar Duitschland zijn verkocht 15.000 be vroren varkens, nadat tevoren 22.000 in blik waren geconserveerd, in den vorm van varkensgehakt, aldus het Hbld. Aangezien het totale aantal, dat indertijd, bij wijze van noodsprong, was bevroren, 40 a 45.000 heeft be dragen, (dit aantal is, evenmin als de in Duitschland gemaakte prgs, bekend gemaakt), moeten er 3000 a 8000 varkens zijn uitgesmolten, d.w.z. verwerkt tot vet en varkensvoer (diermeel). Nieuwe arrestaties te Oss. Sedert Woensdag vertoefde op het politiebureau te Oss een zekere M. v. O., bijgenaamd „de Kopere", die reeds voor verschillende delicten in de strafgevangenis te Den Bosch verbleef. Deze v. O. werd er van verdacht nog aan verschillende mis drijven te hebben deelgenomen. Na een dagenlang verhoor heeft hij eindelijk Zondagnacht een vol ledige bekentenis afgelegd. Aange zien door deze bekentenissen nog vele onthullingen te wachten staan, konden geen andere mededeelingen worden verstrekt. Zaterdagnacht is door de gemeente politie te Oss van zijn bed gelicht zekere J. T., die ervan verdacht wordt in 1934 een oude, alleen wonende vrouw van haar spaargeld te hebben beroofd. Te zijnen huize .werden tevens een aantal rijwiellantaarns in beslag ge nomen. Hij heeft bekend deze ont vreemd te hebben en heeft ook de berooving toegegeven. DE WERELDTENTOONSTELLING VAN BRUSSEL Het vreemdelingenbezoek aan de wereldtentoonstelling is geen tegen valler geweest. Integendeel, 't kri oelt er. Tot dat succes hebben verschillen de factoren meegewerkt, inzonder heid de devaluatie, welke de offici- eele opening slechts eenige weken voorafging, dus juist op tijd kwam (meer geluk dan wijsheid) en het blijvend schoone weer. Slecht weer beteekende een „verregende" expo sitie. Bovendien leent nat weer zich niet tot het maken van reisplannen. Pe devaluatie harerzijds maakt het leven goedkoop. Nu wordt er wel gezegd; de hotel, houders profiteeren van den toeloop Moeder" klonk. Waar blijf je toch zoo lang, 't is krek nacht. Deugt niet voor jong vrouwvolk. Zoo moeder, moppert U weer gezellig. O, we hebben zoo n schik gehad. U moet de groeten hebben van Jan van Beers. Jan van Beers?... Jan van Beers, wat zeg je me nou, de zoon van den burgemeester, was die ook op de repetitie? Wel, wel. Nee, Vader, we kwamen m tegen, toen we er uit kwamen. Hal lo, zei ie. ouwe bekenden allemaal. Dag Jans, dat Annie, dag Marie. Nou en toen liep ie een eindje mee op. 't Is nog krek de jongen van vroeger op school. Niks niet ver waand ol verstadst of zoo, heele- maal niet.... En ik zeg, dat dat geen pas geeft. Je had door kunnen loopen, alleenig „Genavend" zeggen. Malle- meidekuren Hier heb je je koffiie, Je lapt 'm dat niet meer, verstaan Maar moeder, wat onzin, Jan zat toch achter me op school en.... En nu staat ie boven je. Laat ik er niets meer van hooren. Doe de pap op en naar bed. Marie haalde onmerkbaar de schou ders op. Flauwe nonsens 1 Moeder moest eens weten, dat ie stiekum haar hand gedrukt had bij 't loopen. De andere twee meisjes hadden er niets van gezien, die liepen op zij. Toch een leuke knul. Nou ja, en wat zei ie ook weer „Morgen kom ik eens bij je thuis aan loopen, mag ik Wel en wat nou nog 1 Van zijn vader was toch het lan«l Maar moeder zocht overal wat om hun prfoii maar zondg^ de prijzen ffjf* Intusschen 'z: derden, welliat die den naqit hemel doorbrfcg hun auto's, De koster y,n zelfs te vertejei rond 5 uur red studenten, Eigi den hoofding,r om binnen gij waren toch fce weest. Een hotelhoid dagbladreportp welke hem nè»c den morgen ii' c en om half ze na gerust teh zak. Ook de clia zaken. Heel er gereder*-^* bedronkenen hier of daa( c vigelanten, vjei meer vermoeid voorschijn. j Dat is be^-i haalde men de c die ze voorttrik Dat op en i Brussel gezeljg verleent aan d aanzien. Alle» te zien in d^ e expositieterreij. Niets toch je! tentoonstelling i ling. Wie Luikei 1930 heeft Daar was gem evenmin. Docr Franschman tei zooals de Eiïe Parijsche tenjoc eeuw terug, htt dorp te An tv» captif op posities va eeuw. Wie f. ballon captif I den deed men c uitsluitend en li: blazen zijden k koorden aan d- zich verhief ter ter. Wie daaar natuurlijk te v Aan vliegtuig de menigte ro, minder aan i televisie en de»g Daarom is b clou, iets da» iets staande to te denken, wij alledaagsch gev< over niets meer Feitelijk lev<r bezienswaardig!» expositie. Om m het paleis vat vang de Sint lit ver overtreft kolos in 1883 v< millioen goudl millioen gl«dlfc van den lcoeje: meter boven i Toch schijnt his de reuzen-afnït heel. Vele Belgen tr bij de gedachte i ling, die zooveri naar de hoofds* de dollars, poncei wordt, eens, en einde zal nemm dreven. Wel b expositie aan vel dat deed ze ver den aanleg, 't b komen is op ït juist na den ;v frank. Daarmte kunnen opvangen van als het iva-e achter.... Eerst met Arie Swievers. Wat had ze daar geen gezeur mee gehad. Daar ginds hoorde je zijn larmonica. Wat kon «ie dat toch fijn... even luisteren... Idiote meid dat ik ben, Nu zit ik zoo maar aan twee jongens tegelijk te deuken.... Eigelijk ook weer niet. Jan van Beers was te hoog, Arie Swievers te laag! Kom, vooruit opschieten.... Hardop: Hier is de pap! Met zijn vieren zaten ze rpnd de tafel. Vader en Frans lichtten de petten, de handen gevouwen werd er gebeden.... Wel bekome het je Je hebt 't an laten branden, meid... Blijf van de suiker af Frans". Niets verstoorde verder het ge klikklak der lepels, 't lichte geslurp van vader, anders drupte 't in zijn baard. Marie plots tot Frans Alie Beu kers was er vanavond niet. Frans had 't te druk met zijn pap. Die Marie ook, zou ze 't in de ga ten hebben Wat is er met Alie, was ze niet goed merkt vader op, zijn aandacht weer aan de pap wijdend. Ik weet 't niet, lachte Marie toen. Au, Naarheid, je schopt me tegen de schenen Doe ik toch zeker niet expres, meid. Kom, ik moet nog met water weg... Gedag samen. Ga maar naar bed, ik ben zoo weerom. Frans ging naar buiten De sterren stonden hoog gewelfd. Morgen weer best weer... vervelen de meid, die Marie. Je kon nog geen vinger in de asch steken, of zij had 't in de gaten. Zou hij haar in ver- tronwen nemen, 't was toch de VENLO. (^4* eeniging van Mal voer 1.74Q000 eiei Kipeieren vaa i Eendeieren van ROERMOND, vereeniging vai aanvoer 3.750.0© Kipeieren van t Eendeieren vin die zich i 1 October MMS it vangen |e verschijn|n Denk a asm SterI GROENTEN en F kende glazen j en U zult onf< 1 hebben. sterilts 1 thermomet: Scherp concu e Smederij eenige .zuster dien Al plenzend td regenput, de kajit dan op te lada Al maanden wi» samen. Van kin^j speeld, gekibbeif vochten, gestoeil.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6