ge' Gemengde Berichten. Binnenland. Buitenland. met diverse kamerplanten, cactussen en bloemruikers om den prijs wordt gekampt. Een mooi idee, waarvoor zeker veel animo bestaan zal. Verder kon het Bestuur mededeelen dat advertenties voor de catalogus nog steeds blij ven toestroomen evenals medailles. Zoo is er ook van Z. Exc. den Commissaris der Koningin voor de afdeeling Paarden een prachtige zilveren medaille ingekomen. Zondag 15 September zullen o. 1. van den Heer Jos. Linnaerts uit Roermond meerdere gemengde Volks dansen worden uitgevoerd, terwijl Dinsdag op den Jonge Boerinnendag Mej. Wuyts uit Leuven komt spreken. Het geheel groeit zoo geheel aan en kan men zich aan de hand der reeds gegeven berichten een mooi beeld vormen over het vele dat de tentoonstelling te zien geven zal. Verrichten van arbeid door vreemdelingen. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat wederom een nieuw Koninklijk besluit is vast gesteld, waarin is bepaald, dat ar beid in de in dat besluit genoemde beroepen en bedrijven NIET mag worden verricht door vreemdelingen zonder schriftelijke vergunning van den Heer Directeur v.d. Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te 's Gravenha- Een lijst, vermeldende deze beroe pen en bedrijven, ligt ter inzage ten kantore der Gem. arbeidsbeurs Marktstraat 10. Deze lijst omvat de meeste beroepen en bedrijven. Eenieder wordt dus gewaarschuwd geen vreemdelingen zonder vergun ning in dienst te nemen. Deze regeling treedt in werking ten aanzien van vreemdelingen, die bij een bepaalden werkgever in dienst waren op 23 Aug. j.l. en bij dien werkgever in dienst blijven, met in gang van 1 November a.s. De werkgever zal dus moeten zorg dragen, dat hij uiterlijk 1 November 1935 in het bezit is der vergunning. Het is daarom wenschelijk zoo spoedig mogelijk aanvragen om ver gunning in te dienen. De Directeur van vooi'noemden Rijksdienst kan geenerleï toezegging doen, dat op aanvragen om vergun ning, die niet vóór 1 October e.k. bij den Rijksdienst zijn ingediend, tijdig kan worden beslist Ten aanzien van de overige vreem delingen, d.w.z. van hen, die na 23 Augustus 1935 bij een werkgever in dienst zijn getreden geldt, dat de werkgever van 15 September af een vergunning moet bezitten. Nadere inlichtingen zijn te beko men ten kantore der Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Venray, 29 Augustus 1935 De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. GEVONDEN: Twee beursjes met geld en een paar handschoenen. TOEGELOOPENeen hond. Inlichtingen Gemeentepolitie. Oranjefeesten te Venray. Door de goede zorgen van het Oranje-Comité zal dit jaar Konin- ginne-verjaardag feestelijk gevierd wórden- Heden Zaterdag 31 Augustus zal op het Henseniusplein een bloemen corso gehouden worden, waaraan voor de deelnemenden mooie prijzen verbonden zijn. Om half 3 wordt daar de stoet opgesteld, waarna men door de Schoolstraat, Marktstraat, Groote Markt, Groote Straat en Patersstr. zal gaan naar het Sportterrein aan den Leunschen weg, waar voor jongens en meisjes meerdere volks spelen zullen gehouden worden. Aan den ingang van het Sport terrein zal aan ieder kind een bon worden verstrekt, welke bon na 5 uur tegen een mooie reep chocolade ingewisseld kan worden bij een der Commissieleden. De uitgifte dezer bons zal slechts geschieden tot vier uur. Mocht men voor vier uur het terrein verlaten, dan kan dit alleen geschieden tegen teruggave der bon, die men mits voor vier terugkeerende weer ont vangen zal. Zoo belooft het voor de kinderen een mooi feest te worden. Des avonds is er concert door de Venraysche Harmonie, waarbij de turnclub St. Christoffel te midden van Bengaalsch vuur mooie turn oefeningen zal houden, die zeker ieders aandacht zullen trekken. Met ingang van 1 Sept. a.s. zal de Heer Deckers uit Venlo op treden als Instructeur van de Turn club „St. Christoffel" alhier. Hoezeer Venraysch bevolking deze vereeniging genegen is, moge blijken uit het feit, dat zij in staat wordt gesteld een mooi sportterrein en een nieuw vaandel aan te schaffen. Ook zal deze club, die dezer dagen haar 100ste lid noteerde, binnenkort in het bezit zijn van een nieuw clublied. Proficiat Ontwikkelingsavonden te Venray In dezen tijd van malaise, crisis, koud materialisme, van grof .egoïsme, van armoede, werkeloosheid, kommer en zorgen, gejaagdheid, overspanning, levensmoeheid en nervositeit, van verwarring der geesten enz. is 't meer dan ooit nodig, dat de geest eens een versterking, opfrissing of verpozing wordt toegediend, hetgeen ophelderend of kalmeerend kan werken, vooral wanneer dit geeste lijk voedsel door deskundigen bereid en opgedist wordt. Welnu, dit alles zal u dezen winter worden geboden op de ontwikkelingsdagen, waar deskundige sprekers van naam onderwerpen op sociaal, religieus, kunst en ander gebied voor u zullen belichten. Er zal gezorgd worden voor zo veel mogelyk variatie, zodat men krijgt: Elk wat wils. Nadat zoals reeds gemeld, Pater Henricus, de bekende Capucijner Pater uit Helmond ons op 9 Oct. a.s. zal vergasten op een lezing „In de branding" (wat kan onder dezen titel in de dagen van thans al niet vallen is de toezegging gekregen van Z. Exc. Mr. Marchant, Oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat hij op een nader te bepalen datum op één der avonden als spreker zal optreden. Deze gevatte, geestige redenaar, rond wiens figuur na zijn overgang tot de Katholieke Kerk zoveel te doen is geweest in bladen van diverse pluimage, zal zeer zeker een grote schare van belangstellenden, zelfs uit wijden omtrek, naar Venray doen stromen. Tevens dient vermeld, dat de Wel Eerw. Heer kapelaan Linssen, daar toe aangezocht, dadelijk enthousiast zijn volle medewerking toezegde bij 't organiseren dezer nuttige avonden, 't Is te hopen, dat ook de inwoners van Venray het grote nut dier avon den zullen waardeeren door een massaal bezoek. We zijn dan ook zo vrij de aan dacht te vragen voor de in dit num mer voorkomende advertentie, waarin gewezen wordt op de gelegenheid Cot het nemen voor vaste plaatsen op deze avonden, waarvan ongetwij feld weer veel gebruik gemaakt zal worden. JONGE-WACHT-DAG. Met iederen dag worden wij er ernstiger van overtuigd, dat het georganiseerde jeugdwerk, Patronaat genoemd, nog dringender noodig is, dan vóór 25 jaar. Tusschep. 1902 en 1907 ontstond het patronaatswerk; en 't werd tijd, hoog tijd! De op groeiende katholieke jongens hadden bescherming en steun noodig. Ondertusschen is in het patronaats werk een hervorming ingevoei'd; de Jonge Wacht met zijn nieuwe metho- tiek, zijn positieve werkwijze en zijn jeugleiders, heeft in het oude pa tronaatswerk een hervorming inge steld en werkt er met vernieuwd resultaat. Wie is niet overtuigd, dat meer dan ooit, nu, in onze dagen, de ge organiseerde zorg en leiding voor onze jonge jongens en de krachtda dige opvoeding tot flinke mannen, beslist noodig is. Zeker, het huisgezin is het door God aangewezen instituut der op voeding, maar welke vader of moe der zal de hulp afwijzen, welke hen door de jeugdorganisatie bij dat opr voedingswerk wordt aangeboden. Onze jonge jongens, die de school ontgroeid zijn, komen het leven in; zij komen op werkplaats, kantoor en atelier, zij komen in gezelschap en op straat; waar blijft dan 't wakend toezicht der ouders Zijn de lessen en raadgevingen, uit 't huisgezin meegenomen, voldoende om staande te blijven, om de gevaren te over winnen Wat zou er van vele jon gens terecht gekomen zijn, wanneer zij geen jeugdorganisatie hadden ge kend en geen jeugdleiding hadden ondervonden. Nog degelijker dan 't algemeene patronaatswerk, zorgt de Jonge Wacht voor de opvoeding der man nelijke jeugd en tracht positief werk te doen, de jongens iets te geven wat hun dienstig is, wat hun als katholiek bewaard. „Het eigenlijke en onmiddellijke doel der Christelijke opvoeding", heeft Paus Pius XI in 1930 gezegd, „is, mede te werken aan met de goddelijke genade in het vormen van den waren en volmaak ten Christen." Wij vinden het daarom een px-acht- werk, dat werk van Directeur en Jeugleiders, die het als een ideaal, als een soort roeping beschouwen, aan dit werk der christelijke opvoe ding te mogen meewerken en er hun tijd en kracht aan te geven, 't Is daarom, nuchter beschouwd, niet te gelooven, dat de ouders niet met handen grijpen naar de gelegenheid, welke hun in Patronaat en Jonge Wacht geboden wordt, om hun te helpen bij het moeilijke opvoedings werk. Geeft het aan veel buitenstaanders niet te denken, wanneer zij zien, dat jonge mannen door een opleiding en het volgen van cursussen, zich be kwamen om jeugdleiders te worden en daartoe het diploma halen; dat die jeugdleiders tijd en moeite geven elke week opnieuw, in het belang van vreemde jongens, dat diezelf de jeugdleiders voortdurend en heel belangeloos en zonder eenige men- schelijke voldoening voor dat ideaal klaar staan, geen moeite sparen, hun lessen geven en vriend woi'den van de jongens Geeft dat te denken? Waarvoor doen zij dat Directeur en jeugdleiders doen die moeite, staan altijd klaar en zijn altijd bereid, omdat zij weten, dat het gaat om de jeugd,om onze katholieke jongens, voor hun sterk te maken en ze op te voeren tot flinke, degelijke, katholieke jonge lingen. Daarom moet dat werk worden gewaardeerd, worden gesteund; be langstelling van ouders op de eerste plaats, maar ook aan alle ingezete nen, niet als dank voor de leiders, maar als steun voor de leiders, en als steun voor het werk. Jonge-Wachten-Dag. Morgen Zondag houdt de Jonge Wacht alhier haar propaganda.dag, welke geen ander doel heeft, dan 't wei'ken en streven der jongens jeugdorganisatie bij de ingezetenen meer bekend te maken en dus- meer bemind. De organisatie van deze Jonge Wachtendag, welke door de Jeugd leider met nauwkeurigheid is ver zorgd, begint met een algemeene H. Communie der leden en preek over 't jeugdwerk. Wegens de drukte der vastgestelde diensten kunnen deze kerkelyke plechtigheden niet plaats vinden in de parochiekerk, maar worden deze gehouden in de Paterskerk. Om 3 uur in dén namiddag alge meene deelname aan 't Lof in de Parochiekerk, waarna in marsch getrokken wordt naar het Sport terrein. Op 't Sportterrein beginnen om 4 uur de teamspelen, estafette en kringspelen en wordt gezamenlijk om 7 uur de avondboterham gegeten. Na een rondwandeling door het dorp begingt om 8 uur ongeyeerhet „Wachtvuur," dat gesloten wordt met avondgebed- Deze Jonge Waehtdag verdient aller belangstelling en zal aan de belangstellende Ouders een duidelijk overzicht geven van de jonge actie en de vrucht daarvan. Valk-revue. De successen van de Sportveree- niging „De Valk" stapelen zich op, zoowel van de turn- als van de voetbalafdeeling. Men denke aan de fx-aaie prestatie van de turners op 't Bondsfeest te Geleen. De eerste prijzen zijn bin nen, die weldra door meerdere ge volgd zullen wox-den. De afd. vcetbal verheugt zich in een gestadigen bloei. Op de Sport- feesten te Tienray brachten de eerste-elftallers het tot in de finale, welke met een gelijk spel 11 eindigde. Na het nemen van straf schoppen werd Horst winnaar van den twee achtereenvolgende malen door De Valk gewonnen wisselbeker. Zondag j.l. behaalden De Valk-res. op de seriewedstrijden te Hox*st, na een spannende kamp de le prijs. Een mooie prestatie voor De Valk II. In de a.s. competitie zullen zij het menigen tegenstander lastig maken. Enkele nieuwe lu-achten beloven veel voor de toekomst. Van al deze successen is de pro motie van het eerste elftal naar den I.V.C.B. wel het grootste. Najaren- lang in de Overgangsklasse van den R.K.L.V.B. gespeeld te hebben, is deze verkx-egen promotie bij keuze wel de kroon op 't wex-k van Be stuur en leden. Nieuwe kracht zal zal er weer uitgaan van de spelers. Vol enthousiasme zullen de 4 elftal len in de a.s. competitie werken om de eer van De Valk te handhaven. De turnafdeeling traint intusschen flink om op het Kringfeest op 8 September een goed figuur te slaan. Morgen Zondag speelt De Valk I een oefenmatch tegen S.S S. I uit Overloon, terwijl het 2e elftal deel neemt aan de Rectoraatsfeesten te Kronenberg. Van beide elftallen hopen we de volgende week gunstige resultaten te kunnen melden. Vooruit, Valken, steeds hooger! Aanbesteding Kerk en Rectorswoning te Oostrum. Vrijdag 23 Aug. had te Oostrum plaats de aanbesteding van den bouw der nieuwe kerk en rectors woning. De volgende biljetten kwamen in: (eerste som kerk, tweede woning, derde massa). v. Neerven, Meerlo f 33595 10250 G. Dinghs, Castenray f 35040 10780 J, Houwen, Oirlo 8940 Hagens-Martens Hopst f 31500 9240 f 40340 P. Volleberg, Venray f 33450 9500 f 42950 Th. Maassen, Venray 9090 v.Enckevort, Oostrum f 30775 9370 f 40000 v. Alphen, Maastricht f 30680 8140 Veldhuizen, Maashees f 39748 P. Coenen, Holthees 9400 f 39299 Verstralen, Venray f 30000 9500 Gb. Oudenhoven Venray 29990 10390 f 40380 H. Oudenhoven, Venray 30660 9940 f 40600 KI. Thyssen, Wychen f 44000 A. Martens, Venray f 34595 f 44180 J. v. Dijck, Wychen f 35945 11395 Gebr. Smits, Nijmegen f 41900 GunningKex-k aan Gebr. Ouden hoven, Kectorsvyonipg aan J. Houwen, Oirlo, LEUNEN. Morgen Zondag zal de Fanfare „St. Catharina" te Leunen een concert geven. Aanvang 6 uur nam. MERSELO. De Boerinnenbond alhier hield een ledenvergadering. Na opening door de voorzitster en voorlezing der notulen werd 't woord verleend aan Mej. Hendriks in verband met de taak, toegewezen aan den Boerinnenbond Merselo, voor de in September a.s. te houden ten toonstelling, n.L het bereiden van groenten. Onder de leden werden die werkzaamheden naar keuze ver deeld. Mej. Hendriks deelde. mede, dat begin October een kookcursus werd gegeven, waarvoor zich verschillende leden opgaven. Verder sprak de geestelijke advi seur dat Zijn Eerw. voornemens was deze winter de beteekenis en plech tigheden der H. Sacramenten uiteen te zetten. Hierna sluiting met gebed. Wij7iging Horster Markten. Door Ged. Staten van Limburg werd verlof gegeven om aan de reeds bestaande markten te Horst er twee toe te voegen. Door de marktcommissie, onder voorzitterschap van den heer N. Ambrosius werden daarom de datums der najaarsmarkten herzien en als volgt voor 1935 vastgelegd: Maandag 9 Sept; Dinsdag 24 Sept. Maandag 7 Oct.; 4 Nov,; 2 Dec. HORST. Dezer dagen werd bij den landbouwer aan de Meterik ge tracht een party kippen te ontvreem den. De huisbaas, die door het onge wone gekakel wakker werd, zag juist, dat een der ondernemers een paar kippen wegdroeg, terwijl zyn collega op den weg met een vrachtauto ge reed stond de buit te vervoeren. Zoodra de gauwdieven onraad be merkten, namen zij ijlings de vlucht met achterlating van de reeds ge kaapte kippen. Van deze poging tot diefstal wex'd by de politie aangifte gedaan. Incident in de Venlosche haven. Dinsdagmorgen heeft zich te Venlo aan boord van het sleepschip Bertha, schipper A. de K., uit Rotterdam, een incident voorgedaan, dat ge durende eenigen tijd de gemoederen van schippers en van de by dit schip werkende werkloozen heeft bezig gehouden. De „Bertha", die met een lading hout van Rotterdam met bestem ming Venlo, onderweg was -is ver leden week Woensdag aan de sluis te Weurt, d<?or den rrjkscontroleur I van de scheepsbevrachting met lading en al in beslag genomen, omdat de schipper niet in het bezit bleek te zijn van de benoodigde papiex*en van de bevrachtingscom missie te Rotterdam. Ondanks deze inbeslagneming is de schipper er verleden Zaterdag in geslaagd met het schip uit Weurt te vertrekken. Zondagavond kwam de Bertha in Venlo voor den wal, en Maandagmorgen begon een 30tal werkloozen met het lossen van de houtlading. De secretaris der bevrachtings- commissie te Venlo, die uit Weurt omtrent de verdwijning van het schip op de hoogte was gesteld, waarschuwde de rijkscontrole te 's Gravenhage, dat de boot in Venlo lag. Toen Dinsdagmox-gen een con troleur van de bevrachting uit den Haag zich op het schip wilde be geven om dit opnieuw in beslag te nemen, werd hij door den schipper lastig gevallen, die hem zelfs dreig de, zoodat de controleur zich ge noodzaakt zag het schip te verlaten. Inmiddels werd assistentie van de politie ingeroepen, die erin slaagde den man tot kalmte te brengen en proces-verbaal van de bedreiging opmaakte. Namens de rijksbevrach- tingscommissie werd last gegeven onmiddellijk het lossen van het hout te staken, hetgeen onder de 30 werkloozen ernstige ontstemming en luid protest verwekte. In den middag is de Bertha onder politiegeleide naar Weurt terugge sleept. Tarwedag te Roermond. Teneinde de tarweverbouwers zoo uitvoerig mogelijk te kuixnen voor lichten betreffende grondbewerking, vnichtwisseling, rassenkeuze, ziekten oogsten bewaring, heeft de cultuur commissie van den Limb. Land- en Tuinbouwbond een tarwedag geor ganiseerd, welke Donderdag te Roer mond werd gehouden. De belangstel ling was buitengewoon groot. Ex- werden verschillende lezingen gehou den, welke betrekking hadden op de tarwe Mr. M. J. H. Paulussen t Donderdagmorgen te half acht is na een korte ongesteldheid in den leeftyd van 61 jaar te zijnen huize te Maastricht overleden, mr. M. J. H. H. Paulussen, lid van Gedeputeerde Staten van Limburg en deken der orde van advocaten te Maastricht. Mr. Paulussen wex-d in 1910 geko zen tot lid van de Provinciale Sta ten van Limburg en in 1919 tot lid van Gedeputeerde Staten, waarin hij vooral als financieel deskundige een een goeden naam had. In December 1929 werd hij benoemd tot voorzit ter der Staatscommissie voor de overlaadhavens aan' het Julianaka- naal. De overledene diè o.m. nog was voorzitter der Stedelijke Muziek school, was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. De begrafenis zal a.s. Maandag plaats hebben. Koningin en Prinses in Schotland. Naar de Msb. bericht ligt het in het voornemen van H.M. de Koningin om, met H.K.H. de Prinses, op 10 September a.s. per stoomschip van de Maatschappij „Zeeland" hier te lande uit het buitenland terug te lceeren. Hare Majesteit en H.K.H. de Prinses zullen dan Haar intrek nemen in het landgoed „De Ruigenhoek." De onbewaakte overweg. Woensdagmorgen heeft op den onbewaakten overweg brj wachtpost 10 onder de gemeente Schalkwijk een ongeluk met doodelijk afloop plaats gehad. Door den sneltrein, die om 7.11 uur uit Utrecht was ver trokken, is de 23-jarige motorrijder M. Mulleners, wonende te Greven- bicht, landmeter van beroep, die in de omgeving werkzaamheden ver richtte, gegx-epen en vrijwel onmid dellijk gedood. EEN GRAPJE. Quaeritur schrijft in De Morgen" In „Volk en Vaderland" staat een grapje over Minister Deckers. Ge lukkig, dat Vova in Nederland ver schijnt, want er zijn landen waar grapjes over Ministers uitloopen op de bittere concentratiegrap. Dat grapje op Minister Deckers nu laat zien, hoe deze bewindsman zich in landbouwzaken laat inleiden, waarvan hij opeens veel verstand moet hebben. Men laat hem 'n aard beienveld zien en zegt hem: „Zie eens Excellentie, dit zijn nu aard beien." „Zoo zoo, constateert de Minister, maar ik zie, dat de vruchten er zijn afgeplukt. Dan brengt men den nieuwen landbouwminister naar een aardappelveld en wederom wordt hem verteld," wat daar groeit. „Oo, zoo", constateert Zijne Excellentie nu, „ik zie, dat die ook al zijn afge plukt." Ik moet zeggen, dat ik het wel een aardig grapje zou gevonden hebben, als deze Excellentie nu niet toevallig een proefschrift schreef over een landbouwkundig onderwerp en ook in de katholieke boeren- ox-ganisatie een. heele rol speelde. Behalve een aardig grapje met het gemaakte voorbehoud is het, van Vovakant bekeken, echter ook een gevaarlijk grapje. Want ik heb wel eens iets gehoord van een man in ons vaderland, die goed biuggen en wegen en kanalen kon ontwerpen, doch het toen opeens in zyn hoofd kreeg, dat hy letterlijk van alles verstand had. Van staat kunde, van geschiedenis, van cultuur, van moraal. Hij had er zoo veef verstand van, dat ieder die niet precies zoo dacht als hij, tot een baatzuchtige of een weetniet werd verklaard. Hij proclameerde, dat het heil voor al de groote dingen, welke ik daarnet noemde, in ons vaderland slechts verzekerd kan worden, als men hem de absolute -alleenzeggen schap geeft. Zie, daar is nu nog een veel aardiger plaat van te teekenen. Daar zijn veel raker grapjes bij te maken. Maar Volk en Vaderland zal ze niet opnemen.... Kampeerders* lief en leed. Dinsdagavond laat is te Loenen (gemeente Apeldoorn) een schuur aan den Vrijenbergweg afgebrand. Eenige kampeerders hadden in dezen schuur een feest gehouden, met lampions verlicht. Eén der lampions was in brand gevlogen. Dit had zoo'n consternatie verwekt, dat in korten tijd de geheele schuur één groot kampvuur was. In een roeiboot naar Engeland. Een visschersvaartuig heeft op de Noordzee twee jeugdige Nederlanders opgepikt. Papee en Brecklinzen, die Zondag met een bootje met twee riemen van IJmuiden naar Engeland op weg waren gegaan. Door den storm was hun bootje onklaar geraakt. De beide jongelui zijn thans op weg naar huis. Verplicht veilen van fruit, r De Nederl. Gx-oenten- en Fruit- centrale heeft thans aan de veilings- vereenigingen in ons land mede gedeeld, dat betreffende het ver pachten van boomgaarden door die Centx-ale in het vervolg niet alleen de openbare verpachtingen zullen worden erkend, doch ook de onder- handsche vex-pachtingenbeide wijzen van verpachten zullen zijn toegestaan indien de pachter een overeenkomst heeft aangegaan met die Centrale., waarbij hij zich verplicht het door hem door de verpachting verkregen fruit te zullen veilen. Door de Centrale zal in bepaalde gevallen toestemming worden ver leend, om fruit administratief te veilen. Onder den (rein. Op den onbewaakten overweg te Geffen is Donderdag een 14-jarige jongen door een sneltrein uit Oss vermorzeld. Auto slipte. Dinsdagavond reed een luxe auto op den rijksweg EindhovenWeert nabij Maarheeze, toen de wagen eensklaps slipte, met groote vaart tegen een der langs den weg staande boomen. De ruim 50-jarige mevr. De Z. uit Poeldijk werd op slag gedood, terwijl mevr. L. uit Den Haag ernstig werd gewond. De staking te Tilburg. De staking te Tilburg heeft zich nog uitgebreid. Naar ruwe schatting zijn er op het oogenblik 2600 stakers. Rome-reizigers in het gevang. Bij de familie te Nijmegen is be richt ontvangen, dat de beide Rome reizigers v. d. I. en H. uit Nijmegen die in Juli vandaar waren vertrok ken en van wie de familie sinds eenigen weken geen bericht meer had ontvangen, te St. Paul nabij Lyon door de politie zijn aangehou den, daar zij zonder middelen van bestaan waren en zonder verlof prentbriefkaarten verkochten. Beide jongens zullen tot 8 September in arrest gehouden worden en daarna naar Nederland op transport worden gesteld. Bij het spelen verdronken. Woensdagmiddag is te Dedems- vaart het vijf jarig- dochtertje van de familie Minke, vermoedelijkspelênde", in de vrij diepe Dedemsvaart geval len en vei'dronken. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren. Een schipper, die later de vaart opvoer, zag het lijk drijven en bracht het kind met een haak aan wal. De ouders van het kind verbleven met vacantie in Limburg. De regeerlngspositie. Tegen dat de Koningin jarig is, pleegt de politieke activiteit in óns land te herleven en thans doen zich daarvan de teekenen te sterker voor, nu we bij den aanvang van het nieuwe zittingsjaar waarschijnlijk belangrijke vex-klaringen van ons landsbestuur te wachten zijn met het oog op de nog steeds regeerings- crisis. De vorige Week schreven we reeds, dat deze crisis inderdaad nog niet is opgelost en deze zienswijze wordt volkomen bevestigd door verschillende uitingen van de laatste dagen in de grootere partijpers. In een polemiek b.v. met het Volk ver klaart de R.K. Volkskrant„Voor ons is in de situatie van 23 Juli niets veranderd." Het blad acht de crisis niet op gelost. „Uit de wereld zou het (con flict) pas zijn, wanneer óf de katho lieke Kamerfractie bereid was haar houding te wijzigen, m.a.w. de knieval te doen, waarover de groote pers zich bij voorbaat en te vroeg beeft verheugd, óf het kabinet-Colijn van koers veranderde. Het eerste is uit gesloten, het tweede niet te ver wachten." Men zietwe komen in de volgende maand weer voor heel moeilijke dingen in ons staatsbestuur te staan. Stakingen in Tilburg- De sterke verlagingstendenz, welke nu devaluatie wordt afgewezen in heel het economische leven tot uitdrukking moet komen, blijft de groote massa van loontrekkenden ten zeerste verbitteren. Nieuwe loonsverlaging leidde van de week in Tilburg tot ernstige „wilde" stakingsacties, waarbij op een gegeven moment circa 1400 arbeiders waren betrokken, die in een twaalftal van de 39 textielfabrieken de arbeid volledig kon worden stopgezet. Natuurlijk heeft deze wilde actie tot niets kunnen leiden, maar het jammerlijke in den huidigen econo- mischen toestand is, dat de goed willende en zich hxin verantwoorde lijkheid bewuste elementen de zeggenschap over de verbitterde massa verliezen en deze onder den invloed geraakt van opruiers, d.i. van politieke avonturiers en desperado's. Honderden katholiek- en modern georganiseerden hebben tegen het advies van hun besturen in het stakingsparool van communisten ge volgd. Arbeidsbeperking voor vrouwen. De economische toestand van ons land is uitermate somber en doet dringender dan ooit van de regeering energieke maatregelen verlangen om te reorganiseeren op de arbeidsmarkt, nieuwe ordeningen te scheppen, proeven te nemen, welke althans eens 'n kans scheppen op mildere arbeidsverhoudingen. We meenen teekenen te zien, dat de regeering het plan heeft om inderdaad in die richting iets te gaan wagen. De inhoud is n.l. bekend gemaakt van een vóór-ontwerp van wet inzake arbeid door vrouwen, waarin een verbod wordt voorgesteld om door meisjes en vrouwen bepaalden arbeid te laten verrichten. Een belangrijke bepaling daarin is, dat de toelatingsleeftijd voor fabrie- ken, werkplaatsen en kantoren voor vrouwelijk personeel op 16 jaren wordt gesteld, uitgezonderd eenige de eerste twee jaren na afkondiging van de wet, gedurende welke de toe latingsleeftijd resp. 14 en 15 jaar zal zijn. De werkloosheidscijfers dwingen tot een dergelijk verbod. In den winter van 1934 was het wex-kloos- heidscijfer rond 400.000 en daaronder waren slechts 15.000 vrouwelijke werkzoekenden. De regeering wilde ai'beidsmarkt voor mannen ten gunste van dezen gaan beïnvloeden en de noodzaak daarvan klemt te meer, omdat industx-iëelen om aan hoogere loonen te ontkomen, steeds meer vrouwen aan het werk zetten. In 1922 was het percentage vrouwelijke werkkrachten in de in dustrie 16.78 pCt., maar tien jaar later was het ondanks de groote werkloosheid onder de mannen, ge stegen tot 18,36 pCt. Men onderschatte de invloed van vrouwelijke werkkrachten op de arbeidsmarkt niet, de hiervoren gegeven cyfers spx-eken een duidelijke taal. Van een verbod om meisjes beneden de 16 jaar om op fabriek, kantoor, of in de werkplaats te arbeiden, verwacht de regeering veel heil.. Ze meent, dat de meisjes na de schoolgang aldus bewogen worden zullen om een meer huishoudelrjken werkkring te zoeken en dan op 16- jax-igen leeftijd nog weinig neiging meer zullen vertoonen om wederom te veranderen. Onze koopvaardljboot sneeft. Het zijn geen mooie beelden van onzen economischen toestand, welke we deze week voorhangen. Daar hebben we onze koopvaar dijvloot, eens de trots van onze zee varende natie. We vonden dezer dagen meegedeeld, dat ze met 25 pet is ingekrompen en den sterksten achteruitgang van alle vloten ter wereld vertoont. De Patria gaat nu weer naar Rus land, de Gelria naar Italië.... Ook tal van vrachtschepen verdwijnen naar elders. Nederland neemt in de wereldvloot thans een plaats in onder Noorwe gen, hetgeen allerminst in overeen stemming is met onze economische en geografische positie. H. N. Koningin Astrid van België gedood bij een auto-ongeluk in Zwitserland. Koxxingin Astrid werd Donderdag morgen ongeveer half 10 by een auto-ongeluk in de omgeving van Kuesznacht (Zwitserland) gedood. De auto, waarin koning Leopold van België, de koningin en de chauf feur gezeten waren, reed om half 10, komende van Luzern op den straat weg naar Kuesznacht. De koning stuurde zelf. Bij het eerste chalet van Kuesz nacht verloor hij blijkbaar de macht over den wagen, die met een snelheid van ongeveer 80 kilometer reed. De auto reed tegen een 25 c.M. hoog muurtje en werd vervolgens tegen een boom geslingerd. De koningin werd, doordat zij tegen den windbeschermer werd ge worpen en daar doorheen werd ge slingerd op slag gedood tengevolge van verbloeding. De chauffeur, die achter in de apto gezeten was, werd eveneens uit den wagen geslingerd en liep een knie- wonde op. De koning werd aan het hoofd ge wond doch niet levensgevaarlijk. De auto reed vervolgens over een weide, botste nogmaals tegen een boom en reed daarna door het riet in het Vierwoudstedenmeer. Zwaar is het verlies, dat België heeft getroffen, nog veel zwaarder het verlies, dat het Belgische konings gezin trof. Een jaar geleden werd koning Leopold in zijn dierbaarste gevoelens geslagen, toen zijn vader, koning Albert, eveneens bij een ongeval in de bergen, het leven verloor. Nu staat hy wederom aan de baar van een dierbai'e doode, van haar, die index-daad zijn moedige levensgezellin is geweest; die met hem alle zorgen van het leven, het gewone dagelijk- sche leven, dat ook koningen niet spaart en hun niets onthoudt, heeft gedragen die hem de kroon hielp torsen, welke vooral in onze dagen onder den bedriegelijken schijn van goud en flonkerende diamanten zoo loodzwaar kan drukken. Koning Leopold en koningin Astrid werden steeds tezamen gezien. Waar de vorst zijn moeilijke ambt uitoefende stond de koningin, in dit echte huwe lijk uit ware liefde, aan zijn zijde, in de stille Intimiteit van het koninklijk paleis evenzeer als in het openbare leven. Nu is zij heengegaan, aan zijn zijdeen het moet den koning, bij alle leed, een troost zijn, dat hij bij haar was in dat supreme moment in het geheimnisvc^ den dood. Straks zal kc^i Brussel terugkeerefr paleis, waar de st^ des huizes nooit weez Er zal een leegt-z weer te vullen is.£a koningin leven ei v de oogen van den for lieve kinderen, \j>n schonken heeft, eid: zijn om ten vc|e beseffen, dat hen<Jpr moeder getroffen bef Mussolini fre en tart dei\ De allerlaatste in Oost-Afrika n< mijden, is thans nu Mussolini Engelschen joui met grooten heid zijns g dat de oorlog iy^jj, zal woi-den en moe de 200.000 geweref d Afrika anders Pva afgaan. Geen diu$Vi bond, geen dreigig geen sluiting, zoo Ie van het Suez-kaa, sancties zullen 1 Abessinië kunnen vi gelijke maatregelei vijandelijke daad be zal er zich met wa versweren. Het staat vast moet Italië zijn g of we beginnen een; oorlog, welke heel: en vlam zet. Naar de zitting oondsraad op 4 Se Mussolini een deleg. uitsluitend om Itall laten mededeelen. B bond sancties, dai aanstonds en voor f terugtrekken. De Iti van beschuldiging vullen een kisfaui deze kist zal Mussolx naar Genève sture geval zal hij ziel iets laten opleggen. Het is alles tesan oorlogsverklaring aj sche keizerrijk en van gewapend ve andere mogendheid, voet wil dwars zett lingen beginnen daii reeds te verlaten er sche gezant te Add zich reisvaardig. I dat Rome geen verklaring aan den] maar den opmarsch neelen bescherminj motiveeren. Dus handeld heeft tegeni Maar de Negus hee zulk geval de stellen en zelf een c zal doen. Grootsche leger-i als de wereld die gekend, zijn deze. Italianen gehoudSP Bellizonakoning ministers waren ds dig. In deze mill werd een kabinetsn in de voor den o economische en pc werden genomen. De feitelijke oorl< dus reeds. Verzet De brutale wijze, de het zevende wereldcongres te openbaar de plann ding der commun revolutie werden alle landen groi gewekt en de schei Moskou uitgelokt v Engeland, Rome, Ji land en andere stal Dedienstplichtig» voor een deel jeugd met drie jaa Egypte besloot^ logsschepen, die tri vervoeren naar Ma: len van havenrecht De verwondingen rijksfchen minister ei'nstigen aard zijn, De boerenstakin Litauen breiden zi< De minister van 1; treden. Burgerlij 1 Ven van 23 tot 30 GEBOREN Herman J. M. St Leonora J. G. W: Gertruda A, Inge Gertruda W. J. I Johanna M. Dral Anna W. M. Frs Peter J. G. Thijs; Kerkelijke Di£ Parocl Morgen Zondag collecte ten bate eerste H. Mis, 7 generale H. Con mannen der H. F Hoogmis waarna den verjaardag vai gin, 2 uur groote Cc bestuursvergaderin processie. Maandag half 7 de vruchten der aï mis, 8 uur Sol. ja£ Eerw. Heer Hem 7 uur Lof. Dinsdag half 7 li Vermeulen als lid ging, half S en 8 t plechtige Huwelij! Gerard Wijnhoven retha Asselberghs. Woensdag half Marie Arts als lid ging, half 8 jaar Michels en echtggj voor Hend. Pöels MeijeL

Peel en Maas | 1935 | | pagina 2