Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. 1SS0 1935 Koninginnedag. Ons weekpraatje. Onze koeien- misère. Provinciaal Nieuws Zaterdag 31 Augustus 1935 Zes en vl|ftlgste Jaargang No 35 WEET wat U EET Sneeuwklokje Machinaal bereid Hygiënisch verpakt! PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1 lot 8 regels 60 ct. per regel 71/» ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Builen Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. Room-IJs Chocolade-IJs Cltroen-IJs Sneeuwklokje Va Liter thans 50 ct. V. 25 ct. Staatsvorm en staatshoofd waren zaken, waaraan de massa in die critieke dagen weinig of niet dacht. De massa van ons volk was nuchtet genoeg om zich het hoofd De trouw van het volk njet op hol te laten brengen. aan ons Vorstenhuis. Herinneringen aan vroegeren moeilij ken tijd. Het is eigenlijk moeilijk te definieeren, het gevoelen van ons volk jegens het Vorstenhuis. Is het liefde In zekeren zin ja Een liefde echter, welke op bij zondere grondslagen rust. Het is geen persoonlijke kennis, noch de bekoring van bepaalde karak tereigenschappen, welke het volkssentiment jegens onze vor stinnen heeft gewekt en onder houden tot den hoogen graad van trouw en achting, welke onmis kenbaar haar deel is, maar het is de lotsverbondenheid van Oranje met het Nederlandsche volk, door de eeuwen heen, welke aan de leden van dit Huis de plaats van respect en vereering, van liefde gaf, welke onder goede patriar chale verhoudingen aan het hoofd der familie toevallen. Dat respect cn die liefde wortelden dieper, van eeuw tot eeuw, van decennium op decen nium, naarmate het volk ervoer, dat haar leiding excelleerde door wijze voorzichtigheid en be- heerschte kracht, en dat ons daardoor meermalen groot volks leed bleef bespaard. Ons volk demonstreert haar innerlijke gevoelens niet vlot naar buiten, als de mond wil weer geven, wat het hart beroert, dan voelen we ons een beetje ge geneerd, een weinig aanstellerig". En daarom uit de trouw en de liefde jegens ons Vorstenhuis zich slechts zelden uitbundig. We maken liever een grapje om een soort van onverschilligheid te betoonen, welke we van elkander niet-ècht weten. Pas als er zware moeilijkheden rijzen, blijkt de edele trouw van de massa jegens het Huis van Oranjeen als er gevaar is, dan laait de liefde wild uit. Dan pas zien de buitenstaanders en zij die het gevoelen hunner volks- genooten door dezer schijnbare onverschilligheid hebben leeren miskennen, hoe stevig de banden zijn, welke de overgroote meer derheid van ons Nederlandsche volk bindt aan Haar, wier Vaderen ons bedachtzaam maar roem- en eervol door de geschiedenis hebben geleid. De oorlogsjaren van 1914- 1918 leverden ook voor ons volksbestaan dreigende gevaren op, het was toen in alle op zichten een moeilijke tijd. Nadat de menschen elkaar vier jaren achtereen op de slagvelden hadden bestreden en naar het leven gestaan, keerden de ge slagen legers, in welke het bloed tevergeefs had gestroomd, ge' désillusioneerd naar huis terug, bezield van één gedachte zóó iets ontzettends en wreeds nóóit meer. En in den ijver om althans dat ideaal nog te redden, ver guisden de menschen al het organisatorische én bestuurlijke wat tót dan toe hacj bestaan oni jn enghartig wantrouwen ppg slechts te willen gelooven in hetgeen nieuw zou worden gesteld en gepredikt. De revolutie goltde over Europa de massa's kozen zich arbei ders- en soldatenraden het gezag zou voortaan van onderen uit worden gevoerd. In ons land waaide de wind welke over de grenzen werd aan geblazen. Hoe zou het anders te verwachten zijn in dergelijke omstandigheden.... Ook ten onzent deden de moderne leuzen opgeld Men praatte óók van arbeiders- en soldatenraden en duizenden trokken achter roode vlaggen aan, de internationale zingende, door de straten der steden. Maar wat we hier niet hoorden waren kreten, als „Weg met de Konin gin of „Leve de republiek 1" We hebben aan het Huis van Oranje veel te danken en van dat Huis nog veel te verwachten voor de toekomst. Speciaal de regeering van Koningin Wilhelmina heeft zich Zulke dingen, als het ketenen van den schuldenaar aan zijn schuld- eischer, kunnen bovendien slechts practisch effect hebben in landen, welke nog zóóver in beschaving achterstaan, dat de menschen vast zitten aan primitief schaamtegevoel. Daar zijn wij al lang boven uitge- Duizenden militairen, dieeenige weken tevoren met een zucht van blijdschap de uniformjas hadden uitgetrokken, kwamen van hun haardsteden teruggekeerd. Ze begrepen, dat de monarchie in gevaar was en de positie van de Koningin werd bedreigd.... De oproermakers mochten dan al weinig denken over de consequen ties van hun handelingen, de rustige burgerij begreep, dat die consequenties niet te ontkomen zouden zijn. Als het dan tegen de Koningin moest, nou dan moest er maar om gevochten worden. Schrijver dezer regelen „lag" in die critieke dagen als officier bij de Jagers in Den Haag. Ik heb verscheidene van die troepen vrijwilligers van den trein gehaaid en keer op keer verwonderde ik me dan, als ik in de opgeruimde snuiten van verscheidene terug gekeerden de zure kankergezich ten van vroegere kennissen uit de „compie" herkende. Nou lach ten die kerels me toe met een tronie van „nou zal ik den luit' eris laten zien, dat ik ook anders kan zijn." Ik kreeg het commando van de militaire bezetting van het ministerie van Financiën, op den hoek Kneuterdijk Parkstraat, vlak bij het paleis. Van demon straties in die buurt was geen sprake. We waren op alles voor bereid dag en nacht lagen de „jongens" ouwe kerels van de veld", cavalleristen, matrozen en infanteristen, van alles had ik onder mijn vrijwilligerstroep achter de ramen van het sous- terrain en verder tot op het dak toe, waaks, maar onzichtbaar. Patrouilles trokken door de straten. En eigenaardig naarmate de vrijwilligers toestroomden naar Den Haag, werden de oproer makers kalmer. En dat laatste minder, naar het me voorkwam, uit respect voor het militair ver toon, dan wel uit het opkomend besef, dat ze zich, blijkens alles wat om hen heen geschiedde tegen Vorstenhuis en Koningin hadden gekeerd. Plots verschenen Koningin en Prinses in de volte van het stads centrum in een open rijtuig tus- schen het volk. En iedereen brulde en juichte van „Leve de Koningin en „Leve de Prinses Het volk danste achter het rijtuig aan en de vlaggen gingen uit. Iedereen tooide zich met oranje. Later mijn mannen hadden zich ook allemaal met oranje getooid en stonden nu buiten het gebouw kwam de geïmprovi seerde stoet voorbij het Ministerie van Financiën, op weg naar het Malieveld. De jongens brulden van geweld en zwaaiden met hun geweren Eén kwam met tranen in z'n oogen naar me toe. „Dat hebben we gewonnen, luit zei-die. Hij zette z'n geweer naast me tegen den muur en holde met de menigte mee. ,,'t Is gebeurd, luit zei 'n tweede, en deed hetzelfde, In enkele minuten waren al mijn mannen van hun post en stond ik nog alleen in den ingang van het departementsgebouw. 't Pleit misschien niet voorde mate, waarin ik de krijgstucht onder mijn troep had verzekerd, maar wél zegt het alles omtrent de gevoelens, welke mijn mannen beheerschten. Ik trok de deur achter me dicht en ging óók naar het Malie veld, de „revolutie" was uit als een zegen voor ons volk doen groeid. Werd het Abessinische recht bij ons plots geldende, dan zouden de kennen. Van de persoon der Koningin gaat een rustige verzekerdheid uit, welke sterk op Haar omgeving inwerkt. In de moeilijke oorlogs jaren heeft H.K.H. de Nederland sche regeering tot de voorzichtig heid gestemd en het volk tot een rustige afwachting in betrouwen, waardoor gevaarlijke passies werden vermeden. We dankten in oorlogsjaren den vrede voor een groot deel aan de koninklijke bedachtzaam heid. Ook thans beleeft ons volk weer moeilijke jaren. „Samen sterkis de leuze, waarop we ons onder leiding van Koningin Wilhelmina hebben teweergesteld. Met God's hulp zullen we winnen. En ook den politieken gevaren ontkomen, welke ons vanuit het buitenland bedreigen. In de per soon van Koningin Wilhelmina wier groote voorvaders ons aan voerde om de tirannie te ver drijven, welke eens het volk 't hart verwondde, hebben we den waarborg, dat we aan geen mo derne geestelijke slavernij zullen worden overgeleverd In gedachten van trouw en liefde vereenigen we ons op dezen 55sten verjaardag van de Koningin met Haar persoon. Ze heeft nog maar nauwelijks den rouw afgelegd, welke de droef heid vertolkte van twee zware verliezen in den engsten familie kring. We bidden God, dat Hij de Koningin de kracht mag blijven schenken om steeds lichter aan te voelen de lasten van 't opge legde dubbele kruis, opdat ze nog vele jaren in voorspoed en vreugde moge leven voor Haar volk en dat ééns moge leiden over een wereld, waar een nieuwe en schoone dageraad gloort. Md. We halen die herinneringen slechts op om te doen uitkomen dat er toch iets edels moet zijn in dat gevoelen, hetwelk ons volk aan het Vorstenhuis bindt, iets wat op een beheerschte liefde en op trouw wijst. Wie daarin niet gelooft en Troelstra deed dat in 1918 niet „vergist" zich en miskent de ware volks mentaliteit. schuldenaars zich verdringen voor de woningen der schuldeischers, luid ruchtig „eischende", dat ze geketend zouden worden, want het Abessini sche gebruik houdt in, dat de schuldenaar zijn geboeid slachtoffer eten en onderdak verleent... Neen, pogingen om schuldenaren tot betaling van hun schuld te dwingen, zouden ten onzent op de maatschappelijke disorde, op den chaos uitloopen. In onze beschaafde samenleving is het mode geworden, dat degenen, die het minst betalen, den grootsten mond openzetten, eischende demonstreerende voor financieelen steun of bijslag van de overheid voor het op pooten houden van een rotte zaak. Zóó is inderdaad practisch onze beschavingstoestand. Bij welke be oordeeling we dan de gelukkig nog zeer vele menschen met een behoorlijke geest en gezond morali teitsgevoel uitschakelen, die, hoewel ze meerendeels óók aan den grond zitten, slachtoffers zijn van de groote hoop, welke door haar gemis aan verantwoordelijkheidsbesef gevolg van haar parasiteerende lusten, de normale maatschappelijke verhoudingen steeds verder ont wricht. Beschaafde en onbeschaafde dwangmaatregelen van schuldeischers. Als de Abesslniërs den oorlog eens wonnen.... Juist op tijd, nu de belangstelling van de geheele wereld zich n.l. richt op Abessinië, dat onder den hiel van den overweldiger vertrapt dreigt te worden, heeft een Deensche film expeditie, met vliegtuigen toegerust, het zwarte Afrikaansche keizerrijk voor ons ontdekt en ons een betrouw baar beeld geschapen van het wezen en de gewoonten van het samenstel van interessante volken, welke be reid zijn om hun overigens weinig benijdenswaardige plaats onder de Afrikaansche zon met opoffering van goed en bloed te verdedigen. De film draait op het oogenblik in ons land en duizenden zitten zich te vergapen aan het vreemde gedoe van die „onbeschaafde" kleurlingen. Inderdaad toonen de verschillende voorstellingen van het Abessinische volksleven duidelijk, hoe ver de Ethiopiërs bij ons ten achter staan dat onze eigen gemeenschap onbestaanbaar zou wezen, als zij plots met het primitieve recht der onderdanen van den Negus zou worden belast. Vandaar, dat we verhoopen, hoe zeer onze sympathie overigens ook naar de bedreigde Oost-Afrikanen moge uitgaan, dat deze niet als overwinnaars Uit den strijd tegen de Italianen te voorschijn zullen komen en als gevolg daarvan eens begeerige oogen zouden gaan richten naar Europa als koloniaal bezit Wat ons speciaal van de Abes- siniërs heeft doen schrikken is hun barbaarsche wijze om schuldvorde ringen te incasseeren. De Deensche filmexpeditie maakte te Addis Abeba o.m. opnamen, zeer interessante op namen weliswaar, van het Abessini sche gebruik, dat een schuldeischer het recht geeft om zijn schuldenaar aan zich te laten vastketenen, tot hij zijn schuld heeft betaald. Stel u eens voor, dierbare lezer, dat zulk primitief recht nog ten onzerft toepassing zou vinden of zulks in de toekomst dreigde te ver krijgen Wat zoude dat een wan hopig gerammel van ketenen op. leveren. We zouden allemaal aan elkander vastgeklonken zitten en de markt van smeedijzer en staal zou zóódanig omhoog vliegen, dat we geen schuldenketenen meer konden koopen zonder ons in nieuwe schul den te steken. Toch staan we er nog niet vol strekt wanhopig voor. Onze voort schrijdende wetenschap en techniek zgn vaak in staat om de fouten, welke een sterk vorderend bescha vingspeil helaas niet blijkt te kunnen ontgaan, zoo goed mogelijk te cor- rigeeren. Mannen dezer wetenschap er techniek hebben in nauwe samen werking met elkander iets gevonden, dat op een beslissende uitkomst in alle, menschelijke moeilijkheden wijst. We bedoelen de Amerikaansche vinding van het bevriezen van men schen. Men is er in geslaagd om het leven der menschen door invriezing tijdelijk te schorsen. Zóó althans luiden de berichten. Het moet mogelgk wezen om menschen tijde lijk, voor honderd jaar b.v., in te leggen in het ijs, waarna ze weer tot het normale bestaan kunnen worden teruggeroepenhet leven herneemt dan zijn loop vanaf het punt, waarop het vóór de invriezing was gebleven. Welk een perspectieven opent deze vondst Wie z'n schoonmoeder te logeeren krijgt, laat zich eenvoudig in het ijs zetten, tot ze vertrokken is. Over complete krachten in het productie proces, behoeven niet naar de werk verschaffing noch naar den steun te worden verwezen, ze gaan in het ijs tot de tijden anders en beter zijn geworden. Dus tot een volgenden oorlog b.v. Wie zijn schuldeischers voor z'n deur ziet vechten met hun ketenen uit te maken, wie den schulde- standigheden zeer respectabele quan tum van vier en drie kwart millioen K.G. rundvleesch waarvan twee derde deel uit Denemarken en de rest uit Argentinië kwam. Vóór de crisis 19271929 impor teerde Denemarken slechts 100 a 200 ton rundvleesch in Nederland, voiig jaar ondanks de beperking nog 3240 ton, of ongeveer 16.000 runderen en in de afgeloopen zeven maanden 9000 stuks. Toen Duitschland zijn grenzen sloot voor het Deensche vleesch, trachtten de Denen hun afzet naar Nederland te verplaatsenhet gevolg was, dat in de jaren 1930 en 1931 telkens 121 millioen Kg. Deensch rundvleesch op de Ned. markt werd geplaatst. In die twee jaren consumeerde Neder land, dat kort daarop zijn eigen veestapel door geforceerde en kost bare afslachting moest gaan beper ken, niet minder dan 125000 Deensche koeienTe laat werd aan dezen abnormalen invoer, die het tachtig voudige bedroeg van den invoer in 19271929, een beperking opgelegd, hetwelk aanleiding gaf tot felle protesten van Denemarken, hoewel het aan dat land toegewezen contin gent nog altijd een veelvoud bedraagt van den normalen invoer vóór de crisis. Thans hebben de Denen bericht, dat zij niet langer gebruik wenschen te maken van hun consenten, omdat de heffingen den prijs zoozeer druk ken, dat zij „het er niet meer voor kunnen doen." Dit is de omgekeerde wereldin plaats van een protest tegen invoer beperking, komt er een weigering, om langer te leveren. En tóch.. dit zoo vreemd De Denen verliezen zooveel op dezen uitvoer, dat zij er liever mee ophouden. Wij denken aan de tien tallen millioenen kilo's boter, die wij geforceerdhebben uitgevoerd naar Engeland en de Ver. Staten voor gemiddeld zeven stuivers per kilo, terwijl de groot handelprijs van boter in Nederland f 1.40 en van margarine f 1 bedraagt, dank zij de crisisheffingen. Geven de Denen, zoo vraagt het Handelsblad, ons land eigenlijk geen voorbeeld, door een einde te maken aan een export, die zware verliezen oplevert, zoodat zij er de voorkeur aan geven om dat vleesch in eigen land te doen consumeeren Om nu nog even op die enorme toename van de productie van melk en boter terug te komen, het Handelsblad vraagt zich af, wat de oorzaak daarvan kan zijn en somt naar aan zich mag klinken, die kruipe in het ijs en geeft order om hem pas te wekken als de vorde ringen zijn verjaard. Het zou aldus alles goed worden in onze maatschappij. Als men maar geen deurwaarders en belasting ambtenaren gaat uitrusten met smeltapparaten. op: Het systeem van melksteun zonder ook maar eenige begrenzingafslach ting van vee zonder gelijktijdige teeltbeperking: te late invoering der beperking van teelt en steun, bene vens het ontbreken van een gezond verband tusschen de maatregelen voor den akkerbouw en die voor de veehouderij, waardoor een overgaan zuivel- op akkerbouwproductie had behooren te worden bevorderd, dit alles blijkt zich thans te wreken Een minimale mogelijkheid tot loonenden afzet valt nu samen met een record-productie, voor rekening en risico van de Ned. natie Men heeft ons in goede jaren wel eens „het land van melk en honing" genoemd, maar nu paste ons beter ,het land van melk en dwaasheid". Deze dingen wijzen er in ieder geval op, dat we met onze landbouw- crisispolitiek niet op den goeden weg zijn. Moge Exc. Deckers landbouw en veeteelt naar betere paden leiden. Het is een even merkwaardig als ontstellend feit, dat als resultaat van alle kostbare crisismaatregelen, om te komen tot een mindere melk productie, alleen in Friesland in het afgeloopen jaar (Juli 19341935) de melkproductie is gestegen met ruim 12 pCt. en daarmede een maximpm heeft bereikt, wat nog nooit werd gehaald. Dat is een. Maar er zijn nog meer onbegrijpe lijke dingen op dit gebied. De Deensche Landbouwraad heeft aan de georganiseerde Ned. Vleesch- importeurs bericht, dat men geen gebruik meer wenscht te maken van het recht om een bepaald quantum rundvleesch in Nederland te mogen invoeren, omdat de invoerheffing hier te lande te hoog is naar Deenschen smaak. De niet-ingewijde lezer, die geregeld kennis neemt van de berichten over vernietiging van varkensvleesch, slachting van drachtige runderen, verstrekking van goedkoop blik- vleesch, teeltbeperking voor runderen en varkens enz., alles ten doel heb bende, om in Nederland den veestapel te doen inkrimpen, zal zich er over verbazen dat niettemin nog invoer van vleesch is toegestaanTóch is dit het geval. Wél is de rundvleesch-invoer door de regeering gecontingenteerd, maar dat neemt niet weg, dat in 1934 nog altijd werd ingevoerd het naar om- VENRAY, 31 Aug. 1935 Distributie rundvleesch in blik. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat personen, die in aanmerking meenen te komen voor rundvleesch (en gehakt) in blik, op 4, 5 en 6 Sept. a.s. van des voorm. 9—12 uur en des nam. van 24 uur ter ge meente-secretarie nieuwe bons kun nen aanvragen. Venray 27 Augustus 1935, Burgemeester en Wethouders van Venray, O, VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Nakeuring van springstieren. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat de houders van springstieren, die hunne stieren aan de aanstaande nakeuring wenschen te onderwerpen, hiervan ter Secretarie aangifte moeten doen VOOR DEN 15 SEPTEMBER a.s. Na genoemden datum zullen ter Secretarie geen aangiften meer worden aangenomen. Venray 28 Augustus 1935. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Op Dinsdag 3 September a des namiddags 4 uur zal de Gemeente raad van Venray een openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende punten 1. Beëediging der leden van den Gemeenteraad. 2. Verkiezing van twee wethou ders ingevolge het bepaalde ir artikel 87 der Gemeentewet. 3. Vaststelling van hetcohierder rioolbelasting. troitoSEES!? Van herder v°orstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen eener crediet-subsidie aan de Vereeniging ?®t9(?ro®ne *ruis van zooveel maal i 1.20 als het aantal nieuw inge schreven zuigelingen uit de Gemeente vanY ?rP e6n der consultatiebureaux VerecnJgmg. van het Groene Kruis bedraagt, ingaande 1 Juli 1935. Wo'f. °0:rst®l van Burgemeester en ^W h6rS i° legging van f 8000 onder hypothecair verband op een boerderij, toebehoorende aan M. L. J. H. Janssen te Venray-Yssel steyn, zulks in verband met de tpvan, ecn bed-air. groot f ^er leen verstrekt onder hypothecs verband aan Johannes Janssen te Venray-Ysselsteyn 7. Notulen. Tachtigjarige door auto gedood. Dinsdagmiddag omstreeks half 2 had op den weg Overloon-Vierlings- beek, ter hoogte van de landbouwers- woning van F. Ars, een ernstige aanrijding plaats. VfÜtu koPer?laSer W. Determan uit Vierlingsbeek reed met zijn vracht auto m de richting Overloon, terwijl •70 6 Zelfde richting wandelde de 79-jange jager Adrianus v.d. Weijer verbhjvende in het St. Josephsge- H, Venray met zijn hond. V. d. w. liep voldoende rechts van den weg, zijn hond links. Toen de auto op ongeveer een 2-tal meters was genaderd, sprong het slachtoffer plotseling voor de auto, vermoedelijk wilde hij zijn hond nog grijpen, met het noodlottig gevolg dat hij werd ovei reden en bijna op slag gedood. Direct werd Dr. Reyers uit Vier lingsbeek gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Deze kon slechts- den dood constateeren. Ook de ZeerEerw. Heer pastoor uit Vier lingsbeek was spoedig ter plaatse, evenals de burgemeester van Maas hees en Vierlingsbeek, rijks- en gemeentepolitie van Vierlingsbeek en Maashees. Ook de marechaussée uit Venray was spoedig ter plaatse. Wachtmeester Theunissen uit Venray leidde het onderzoek, maakte proces verbaal op en nam het lijk in beslag. Dit werd overgebracht naar het St. Josephsgesticht te Venray. V. d. W. was weduwnaar zonder kinderen en in de jagerswereld een bekend type. »St. Christoffel." Weer een feest. Ja de feestklanken zijn niet van de lucht geweest dezen zomer, Zondag aan Zondag heeft ?efeest' nu voor dit dan voor dan met die" En nu komt „St. Christoffel" met een feest, niet een feest voor de club Sur™"' heC' den KriDg N°°rd- En „st. Christoffel" zal de eer hebben, om al die zustervereenigin. gen te mogen ontvangen op 8 Sep- Hniïia-S- Wat zal 1 een fisschen aanblik zijn, die honderden turners turnsters te zien trekken door Venray s straten. Wat zal de aanblik <f, tZ1JD; „aar °p 'l sP°l-"errein van St. Jozef, dat de Eerw. Zusters zoo welwillend ter beschikking stel- d™\Ea Wij weten, dat heel Venray meeleeft met die beweging. Alle stiaten zullen vlaggen om te toonen friL.aü YelkYm zijn die honderden nssche, krachtige menschen, die komen uit Venray zelf, uit Venlo ?^rnd'„W~rt- Afreien. Sevenum, bwalmen, Reuver en Baarlo. 't Zal weer een dag ziin van schitterende samenwerking, van mee- i:r^n,mfev0elen' met"St. Christof- 1 Za! weer een dag zijn waarop blgkt wat samenwerking vermag, t Zal een dag zjjn waarop tot uiting komt dat „Christoffel" zijn ouden roem heeft behouden en de sympathie bezit van heel Venray! 't Zal een dag worden, 8 September, een glorie dag voor „Christoffel" niet alleen, maar ook en vooral voor heel Venray! Tweede Noord-Limburgsche Land- en Tuinbouwtentoon stelling te Venray. Deze week werden door het Hoofd bestuur der bovengenoemde Tentoon stelling de mededeelingen verstrekt omtrent het aandeel door de Jonge Boeren in de groots opgezette plan nen te dragen. De Jonge Boeren zullen dan in brengen Krings- en Afdeelingsproe- ven. De afdeeling Venray is weer onderverdeeld naar de diverse pa rochies en zal respectievelijk uitkomen Oostrum met zaad- en pootgoed, Oirlo met organisatie, Castenray met kippenteelt, Leunen met fruitteelt, Heide met fokkerij en controle, Ysselsteyn met ontginning en Merselo met zaadreiniging. Door de Kring zal een gezamenlijke stand worden ingericht, waarin echter toch weer ieder een meer speciale taak zal hebben, zoo zal o.a. de Meterik uitkomen met land- en tuin bouwproducten, Horst met tuinbouw producten en Lottum met Rozen- kweekerij. Dit alles zal in eene groote tent worden ondergebracht en worden aangevuld met stands van Kunst- mestfabrieken, zaad- en pootgoed- handelaren. fabrikanten van ontsmet tingsmiddelen. Alles zal worden opgesmukt met bloemen en planten, die echter tevens een wedstrijd zullen vormen onder leiding der Jonge Boerinnen, waaraan

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1