Het best Gebr. i Waschr Berlijnsche Brief. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. Marlt Adve Vlief Pergai PBI For van. I staan (trombose). Bij het doorkrabben van een puist met de nagels, bij slechte behande ling van een wonde kunnen vergif tige stoffen in het bloed komen (bloedvergiftiging) - Het best is, door eigen bloeding de wonde te laten zuiveren. Kans op doodbloeden bestaat vooral, als een slagader geraakt wordt. Men kan, zoolang er nog geen medische hulp aanwezig is, de slag ader dicht drukken of het lichaams deel afsnoeren met een zakdoek, en dan zoo spoedig mogelgk een dokter halen. Zoo'n afsnoering mag niet langer dan een kwartier of twintig minuten duren. Bij oudere menschen zet zich wel in de slagaderen kalkstof, waardoor ze broos worden en de bloeddruk gaat stijgen (aderverkalking). Bij sterke inspanning bestaat eerder kans, dat zoo'n ader springt, waar door bloeduitstorting in het lichaam plaats vindt. De bloedsomloop is bij onze huis dieren hetzelfde als bij den mensch. Bij kikvorschen en visschen is de inrichting anders, waardoor minder zuurstof wordt opgenomen. Daardoor heeft minder verbranding plaats, er ontstaat minder lichaamswarmte. Deze dieren rekent men dan ook tot de koudbloedige dieren. N. K. J. H. DELHOOFEN. De gezonde zuigeling. Het Burau voor Kinderbescherming meldt Het Children's Bureau te Was hington, een instelling van het Departement of Labor van de U.S.A., heeft de goede gewoonte om af en toe z.g.n. folders betreffende een en ander onderwerp uit de kinder bescherming in ruime mate onder het publiek te verspreiden. Het zijn propagauda-geschriftjes van slechts enkele bladzijden, verlucht met foto's en suggestieve teekeningen en ge drukt op prima papier. De laatste folder is getiteld: „Keeping the well baby well" en geeft in korte hoofdstukken met pakkende opschriften aan, hoe de moeders hun gezonde zuigeling ge zond kunnen houden. Het geschriftje geeft aanwijzingen omtrent de voeding, de kleeding, het baden, het inenten tegen besmettelijke ziekten, enz. en geeft voor zuigelingen be neden de 5 maanden bovendien nog een dagindeeling omtrent de voeding, slaap en behandeling. „Een gezonde zuigeling heeft een glanzende huid, heldere wijd open staande oogen, veerkrachtige spieren en een tevreden uiterlijk. Hij huilt weinig, heeft een goeden eetlust, slaapt rustig met gesloten mond en heeft een geregelde ontlasting van normale kleur en samenstelling. Uit niets blijkt dat hij pijn heeft of zich niet lekker voelt, en hij gaat regel matig vooruit in gewicht, lengte en behendigheid. Gewoonlijk is het gewicht van den zuigeling verdubbeld na de vijfde of zesde maand en verdrievoudigd aan het eind van het eerste levensjaar. In de derde maand begint hij zijn hoofd op te richten, wanneer zijn lichaam ondersteund is. Tusschende derde en vijfde maand begint hij gewoonlijk hardop te lachen. Na 7 of 8 maanden mag hij rechtop zitten en begint spoedig ie kruipen. Na 12 k 18 maanden begint hij te loopen. Als hij één jaar oud is, kan hij gewoonlijk al eenige woorden zeggen. Zijn eerste tanden breken gewoonlijk door na 6 tot 8 maanden. Als hij één jaar oud is heeft hij gewoonlijk 6 tandjes, op U/V-jarigen leeftijd 12 en op 2-jarigen leeftijd 16. Indien uw zuigeling niet aan bovenstaande eischen van gezondheid en normale ontwikkeling voldoet, raadpleeg dan den dokter." Pater Anselmus Vriens O.C.S.O., zielzorger voor de Katholieke Neder landers en Vlamen te Berlijn, schrijft ons Duitsehland is een land van tegen stellingen. In dezelfde week, waarin te Berlijn Julius Streicher, een der belangrijkste Zuid-Duitsche nazi leiders, in het Sportpaleis te Berlijn een groote rede tegen de Joden houdt, wordt een pact tusschen de Duitsche Regeering en de Joodsche cultureele vereenigingen gesloten, waarbij de rechten der Joden op cultureel gebied definitief worden vastgelegd. Het „pact" heet natuurlijk geen pact. Het heet „Richtlinien", d.w.z. men wil den indruk wekken, dat de Duitsche regeering eenzijdig de rechtspositie der Joden heeft ge regeld. Het is mij echter bekend, dat er wel degelijk tusschen de Duitsche regeering en de Joodsche instanties voeling is genomen, en dat de nieuwe regeling door de Joden is goedgekeurd. En juist dit nu is m.i. heel belang rijk. De Joodsche organisatie zullen vrij op cultureel gebied werkzaam mogen zijn. Ze mogen tooneeluitvoeringen geven, ze mogen werken van Jood sche schrijvers spelen, zooveel zij willen, ze mogen niet-Arische kunste naars op allerlei gebied laten op treden, ze mogen tentoonstellingen houden van producten van Joodsche schilders en beeldhouwers, ze mogen Joodsche dansen organiseeren, in het kort, ze mogen hun cultuur geheel vrij ontwikkelen, en worden zelfs bevrijd van iedere controle van plaat selijke overheid- of partij-instanties. Het „Reichsverband der jüdische Kulturbünde" heeft de leiding en zal met den n.g. Staatscommissaris Hinkel geregeld voeling nemen. Alle Joodsche cultureele organisa ties, behalve dan zulke op zuiver religieus of onderwijsgebied, moeten voor 15 September a.s. in dit „Reichs verband" worden opgenomen. Het bestuur in het „Reichsverband" beslist over haar toelating. Dit be stuur wordt niet gekozen, maar naar nationaal-socialistiscbe begrippen wordt door de regeering een leider benoemd, de voorzitter, terwijl deze weer in samenwerking met de Regee ring vier andere bestuursleden be noemt. Met de democratische vereenigings- gedachte wordt dus gebroken. De Joodsche cultureele vereenigingen worden vanuit een centraal punt te Berlijn, en, wanneer ik het althans goed begrijp, reserveert het Ministerie voor Propaganda resp. Staatscom missaris Hinkel voor zich het recht, dit Joodsche bestuur te allen tijde door een ander te vervangen. Men zou met een grapje kunnen zeggen, dat de Duitsche Regeering zich thans dus tot „cultureel Sanhedrin" ge proclameerd heeft. In werkelijkheid zal Staatscommis saris Hinkel, de oud beproefde vriend van Dr. Goebbels. die vroeger als directeur van den „Angriff" fungeerde, zich natuurlijk met de Joodsche cultureele zaken weinig bemoeien. Het zal voor hem voldoende zijn, wanneer de Joodsche cultureele vereenigingen niets ondernemen, wat de Regeering zou kunnen verzwak ken. De beoordeeling van de waarde der Joodsche cultureele producten zal wel door Staatscommissaris Hinkel aan de Joodsche leiders worden overgelaten. Maar de nieuwe verordening is toch typeerend voor de verandering, die in de nationaal-socialistische geesten bemerkbaar is. De opvatting breekt baan, dat de Joden wel is waar een „Fremdkörper" zijn in den Duitschen Staat, maar dat zij ook menschen zijn, evenals de Ariërs, geschapen naar Gods beelddat men ook goede Joden heeft, ook verdienstelijke Joden, ook Joden, die in de samenlevng een functie hebben te vervullen; en dat zelfs de Joden een eigen cultuur bezitten, die de moeite waard is, die niet mag ondergaan, maar die zich vrij moet kunnen ontplooien. Nu heeft Staatscommissaris Hin kel wel eveneens verordineerd, dat de voorstellingen, lezingen en con certen van deze Joodsche cultureele vereenigingen een „besloten" karak ter moeten dragen. Slechts personen, die een bewijs van- lidmaatschap, van een fotografie voorzien, in den zak dragen, hebben tot deze uitvoeringen enz. toegang. Het is dus niet de be doeling van den heer Hinkel, dat de Joodsche cultuur in het Arische Duitsche zal uitstralen. Maar laat ons nu eens aannemen, dat er straks een tweede Mendel- sshon Bartholdy zal gaan compo- neeren, b.v. nieuwe duetten, nieuwe psalmen, nieuwe oratoria of een nieuwen „Midzomemachtsdroom"; en stel nu, dat deze nieuwe Joodsche componisten in het buitenland ook in Arische kringen opgang maken. Is het dan niet te verwachten, dat Staatscommissaris Hinkel deze mooie uiting van Joodsche cultuur ook den Arischen Duitschers niet zal willen onthouden Door het pact tusschen Staats- commisaris Hinkel en het „Reichs verband der jüdischen Kulturbünde", welk pact door de Geheime Staats- polizei gesanctionneerd is, is een basis voor den vrede tusschen nati onaal-socialisten en Joden gelegd, en ik hoop, dat deze eerste overeen komst door meerdere zullen worden gevolgd, in het belang van Duitseh land en in het belang van de Joden. Dan zal de boycot, die onder Joodsche leiding in verschillende landen tegen Duitsehland en Duitsche producten gevoerd wordt, vanzelf verminderen, en zal de geheele wereld hiervan haar voordeel hebben. Ik wil nog even op de rede van Streicher terugkomen. Deze leider van den anti-semitischen vleugel in de N.S.D.A.P. heeft te Berlyn be trekkelijk gematigd gesproken. Het deed aangenaam aan, dat hij uit drukkelijk waarschuwde tegen het molesteeren van Joden en Joodsche zaken. Wie dit doen, zei hij, zijn geen nationaal-socialisten, maar schaden de nationaal-socialistische beweging. Dit laatste is ontegen zeggelijk juist, maar het wil mij voorkomen, dat de meeste molesta ties van Joden toch van overtuigde nationaal-socialisten zijn uitgegaan, en dat Streichers „Stürmer" menige molestatie heeft uitgelokt. Vooral Streichers eenzijdige inter- preteering van bepaalde, veelal uit ieder verband gerukte teksten uit het Oude Testament en van den Talmud heeft vele nationaal-socia listen tegen de Joden opgeruid. Streichers leer, dat een Jood steeds een Jood blijft, ook al is hij tot het Cristendom overgegaan, kan door een Katholiek bezwaarlijk worden aanvaard. Streichers heeft echter gelijk, wanneer hij Jer de aandacht op vestigt, dat vele Joden in het Duitsche Keizerrijk uit berekening tot het Christendom zijn overgegaan, in de hoop, daardoor staatsposten te kunnen krijgen, die een Jood niet kon veroveren. Het is ontegenzegge lijk een fout van de Keizerlijk Duit sche Regeering geweest, Joden van bepaalde posities uit te sluiten, om dat ze den Joodschen godsdienst be leden, hen daartoe echter benoemde, zoodra ze tot het Katholicisme of tot het Protestantisme waren over gegaan. Dit heeft de huichelarij in de hand gewerkt en het schijn- Christendom bevorderd. Maar niet alle bekeeringen waren huichelarij. Ik ken ook Joden, die na langdurigen strijd tot het Christendom overgingen, en die conflicten met hun familie, ja, zelfs de vervloeking door hun ouders, hiervoor over hadden. Het rassenprobleem is ongetwijfeld een zeer ernstig probleem, dat niet met de een of andere formule is op te lossen. In verschillende landen zal dit rassenprobleem aan de orde moeten komen. Het is niet enkel de Joodsche kwestie. Kent Amerika niet zijn negerprobleem, en heeft ook Zuid-Afrika niet zijn bgzondere rassenwetgeving noodig Wanneer Streicher leert, dat het ongewenscht is, wanneer geheel uit elkaar loopende rassen zich met elkaar vermengen, is dat een stelling, die zeer zeker de aandacht verdient en die van Katholieke zgde niet zonder meer behoeft te worden verworpen. Streicher sprak zeer overtuigendGod schiep verschillen de rassen met de bedoeling, dat deze rassen rein gehouden zouden worden en niet, dat zij met elkaar zouden worden vermengd. Ik geloof, dat Streichers stelling ook door menigen Jood, ja, wellicht door alle orthodoxe Joden, zal worden onderschreven, en m.i. ademt ze zeer in Mozaischen geest. Ik merk hierbij op, dat een kind van ouders, waarvan de een Jood en de ander Ariër is, van Joodsche zijde niet als Jood wordt erkend. Het is in verband hiermede te be grijpen, dat Duitschers, die de rassen kwestie op den spits drijven, een dergelgk kind ook niet als Ariër beschouwen. Ik geloof ook, dat echtverbintenissen tusschen Joden en niet-Joden vaak ongelukkig zijn, en ik heb reden, om aan te nemen dat dergelijke huwelijken een relatief hoog echtscheidingspercentage op leveren. Al deze zaken dienen ernstig te worden bestudeerd, niet alleen door nationaal-socialisten, maar ook door Joden, en voorts zeer zeker door Katholieke deskundigen. Was niet een Katholiek priester een der grond leggers van de erfelijkheidsleer Ik geloof, dat deze rassenleer nog in haar kinderschoenen staat. Een wetenschappelijke beoefening kan de wereld slechts dienen. Maar weten schappelijk onderzoek is slechts mogelijk, wanneer de factor rassen haat absoluut uitgesloten wordt. De rassenhaat heeft steeds ellende ge bracht, heeft talrijke moeilijkheden geschapen en is in strijd met de grondbeginselen van onze Kerk. VENRAY, 24 Aug. 1935 Tweede Noord-Limburgsche Landbouwtentoonstelling te Venrsy. In de persvergadering van Maandag j.l. over de Tweede Noord-Limburg sche Landbouwtentoonstelling te Venray, was eene blijde stemming te bemerken, daar kon worden mede gedeeld, dat het aantal inschrijvin gen voor de paarden reeds zeer dicht bij de 200 lag en voor het rundvee reeds 400. Het zijn recordcijfers, die ook door het gehalte van het ten toongestelde nog niet bereikt zullen zijn. Even werd er aan gedacht of het terrein wel groot genoeg zijn zou om alles behoorlijk te omvatten. Er staat ons dus heel wat te wach ten. Naar het Belgisch voorbeeld „de dappere Boerin" zal aan deze ten toonstelling tevens verbonden zijn een wedstrijd voor de Jonge Boerin nen in huishoudelijke en vakkundige bekwaamheid. De eigenlijke wedstrijd gaat echter de tentoonstelling vooraf. Van iedere afdeeling zullen de twee beste worden uitgekozen om in de Landbouwhuishoudschool hun werk stuk te maken en zal hiervan het beste, door een vergelijking of examen te bepalen, op de tentoon stelling geplaatst worden. Deze wedstrijd zal o.m. omvatten inmaken, veevoeren, melken etc. De expositie van een en ander zal meer speciaal gebeuren op den Dinsdag der tentoonstelling, de dag der Jonge Boerinnen. Meerdere fraaie prgzen zijn door den L.L.T.B. hiervoor uitgeloofd. De Tentoonstellingszondag zal mede gewijd zijn aan den zwaarderen trekhond den z.g. mitrailleurshond. Bovendien zal te zien zijn een modelboerderij voor ongeveer 10 H.A. omvattende 7 H.A. bouwland en 3 H.A. weiland, naar een model der Hoogeschool te Wageningen, waar mede beoogd wordt te demonstreeren hoe of thans zulk een boerderij moet bezaaid en bewerkt worden om zoo veel mogelijk in de behoefte aan krachtvoer kan worden voorzien. In de vorige mededeeling over de Tentoonstelling, is tot onzen spijt uitgevallen, dat de afdeeling Yssel- steyn van de Jonge Boerinnen aan den wedstrijd zal deelnemen met kippen- en eiergerechten. Gaarne herstellen wij dit. Volksconcert uitgesteld. Het door de Fanfare Ons Genoegen te Oirlo op Zondag 25 Augustus op het Henseniusplein te geven Volks concert, gaat wegens afwezigheid van den Directeur niet door en wordt gegeven op een nader te bepalen dag. Aanbesteding. Vrijdagavond werd in café G. Verstralen alhier aanbesteed Het bouwen van een Landhuis voor rekening van den Heer J. Dinjens te Venray. Bouwkundige de heer H. Oudenhoven, Leunsche weg. P. Volleberg, Venray f 5700 J. Houwen, Oirlo f 5390 P. Wijnhoven, Venray f 5362 Jan Oudenhoven, Venray f 5296 Th. Siebers, Venray f 5286 G, Verstralen, Venray f 5270 P. Koenen, Holthees f 5250 Fa. Koppers en Zn., Horst f 5240 Th. Maessen, Venray f 5220 J. Peeters, Horst f 5199 A. Dinghs en Zn„ Castenray f 5175 Begrooting f 5390 Het werk werd aan de laagste inschrijver opgedragen. Luxor Theater Venray vertoont Een Auto.... en Liefde. Annie, de dochter van een sloten maker, maakt op de kermis kennis met Georg, vertegenwoordiger van de Audag-Automobiel-Maatschappij. Enkele dagen later ziet zij hem in een groote luxe-auto - voorbijrijden en, niet wetende, dat hij een ver tegenwoordiger is, denkt zij, dat hij te voornaam is, om zich verder met haar te bemoeien. Intusschen wordt op het slot Petersfelde, waar de oude gravin haar laatste sieraden heeft moeten beleenen, een rijke nicht verwacht, die plannen heeft om het slot te koopen. De oude koetsier wordt naar het station gezonden om haar af te halen, doch ontmoet onderweg Annie, die voor haar vader een hangslot op het slot moet afleveren. Annie komt per rijtuig op Peters felde en als zij zegt voor „het slot" te komen, denkt de oude gravin, dat zij het verwachte nichtje is. Zij laat haar niet aan het woord komen en spoedig is Annie als logé op het Slot geïnstalleerd, het verdere ver loop van deze Lumina-fllm mag U beslist niet voorbij laten gaan, een schlager die iedereen zal fluiten en zingen. Landbouwschuur afgebrand, Op de ontginning „Jaegerhof" aan 't Veulen alhier is Maandagmiddag een landbouwschuur van de boerderij afgebrand. De in de schuur opge borgen dorschmachine, stroopers- machine, landbouwwerktuigen, kar ren, wagens en een groote hoeveel heid nog te dorschen graan, werden een prooi der vlammen. Ook een aantal fietsen van de arbeiders, die op de ontginning werkzaam zgn ging verloren. Twee kinderen van den arbeider v. d. Goor resp. drie en vier jaar oud, die in de schuur aan het spelen waren, liepen brandwonden op. De oudste moest naar het St. Elisabeth- ziekenhuis worden vervoerd. De schade is op f 20.000 geschat. MERSELO. Maandagavond hield de Voethalvereeniging „Merselona" haar eerste jaarvergadering. Aan het mooi verzorgde jaarverslag van de secretaris ontleenen we het vol gende De vereeniging werd opgericht 29 Juli 1934. Op de eerste vergadering traden 14 leden toe, welk getal in tusschen is aangegroeid tot 32. Aanvankelijk bestond het bestuur uit de heeren Mart. Arts, Voorzitter, L. van Hoof en Jean Flipsen, leden, terwijl als Secretaris-penningmeester fungeerde de heer Mathijs Arts. Op de algemeene vergadering van 15 Nov. j.l. werd dit bestuur uitge breid met de heeren P. Muyzers en W. van Meijel. Wegens bedanken van de Voorzitter werd voor deze functie benoemd op 14 April de heer L. van Hoof. De Z.E. Heer Rector De Bot was zoo welwillend het Geestelgk Advi seurschap op zich te nemen en werd als zoodanig geïnstalleerd op 15 Nov.. Tot leden van de elftalcommissie werden benoemd H. Eysen, J. Arts, M. Arts, G. van Mil en de aanvoerder van het eerste elftal. Van het R.K. Kerkbestuur kreeg de vereeniging tegen eene geringe vergoeding de beschikking over een mooi, goed gelegen terrein. Financieele steun mocht de ver eeniging ontvangen van een 70-tal leden. Op 8 December werd het terrein door de Geest. Adviseur plechtig ingezegend. Bij deze gelegenheid werd voor de Missie van Pater v. Meijel een wedstrijd gespeeld, welke de mooie som van onge veer f 40 opbracht. Bij de door enkele zustervereni gingen georganiseerde onderlinge competitiewedstrijden werd het eerste elftal ongeslagen kampioen, en kwam in het bezit van een praentige beker. Op 30 September werd deelgenomen aan de serie-wedstrijd te Oirlo, alwaar een 2e prijs, zijnde een schoone lauwertak werd behaald. In het afgeloopen jaar werd er tegen diverse vereenigingen, met al eens wisselend succes, vriendschap pelijke wedstrijden gespeeld. De inkomsten hebben bedragen f 224.05. De uitgaven bedroegen f 158.35. Batig saldo 1 Aug. 1935 f 65.20. Onder applaus der vergadering werd het jaarverslag van den Secre taris goedgekeurd. Het aftredende bestuurslid P. Muizers werd met groote meerder heid van stemmen herkozen, terwijl het eveneens aftredende lid M. Arts, niet meer voor deze functie in aan merking wenschte te komen. In diens plaats werd benoemd de heer Math. Arts. Genoemde heer werd tevens het secretariaat opgedragen. Na nog eenige besprekingen van huishoudelijke aard werd de vergade ring door de Voorzitter met gebed gesloten. Missiedagen te Horst. Als slot van de Missieweek werd Zondagnamiddag een groote Missie optocht gehouden. Vanaf 15 Augus tus had in het Patronaatsgebouw een grootsch opgezette Missieten toonstelling plaats, welke tevens Zondag werd gesloten. Hef Dekenaat Horst heeft bewezen dat een Missieweek niet alleen mogelijk is, maar zelfs schitterend kan slagen. De tentoonstelling werd geregeld druk bezocht. Op Vrgdag en Zaterdag brachten de kinderen uit verschillende plaat sen van het dekenaat een bezoek. Vrijdagmiddag bracht Mgr. Verriet een bezoek aan het tentoonstellings gebouw, terwijl Zaterdagmiddag onverwachts Mgr. Bukx arriveerde. JULIANAKANAAL VOOR ALLE VERKEER OPEN. Het ligt in het voornemen Maan dag 16 September a.s. het Juliana- kanaal voor alle verkeer plechtig open te stellen. H. M. de Koningin zal bij de plechtigheid dezer openstelling, die door H. K. H. Prinses Juliana zal worden verricht, tegenwoordig zijn. Na een ontvangst op het Gouver nementsgebouw en het raadhuis in Maastricht, zullen de vorstelijke per sonen en de vele genoodigden zich inschepen op een stoomboot, welke het Juliana-kanaal zal afvaren tot Born. Luciferfabriek te Weert. Binnenkort zal te Weert een lucifer- fabriek wornen opgericht, waarvoor de gemeente bij raadsbesluit van van Vrijdag j.l. onder het gebruike lijke voorbehoud van hoogere goed keuring een terrein langs de Zuid- Willemsvaart ter beschikking heeft gesteld. De oprichting dezer nieuwe indus trie en de vestiging te Weert zijn mede het resultaat van de bemoei ingen van het Economisch Technolo gisch Instituut in Limburg alsmede van het gemeentebestuur en de vereeniging „Weert Vooruit" te Weert. Met den bouw en inrichting der fabriek zal spoedig kunnen worden begonnen, zoodat tegen het einde des jaars de fabricage een aanvang kan nemen en wel met een personeel van 70 arbeiders, welk aantal ge leidelijk tot ongeveer 100 man zal worden uitgebreid. HUIS VAN BEWARING VOL. Nieuwe arrestatie en nieuwe bekentenissen. Nog steeds gaat er schier geen dag voorbij zonder dat de politie in Oss overgaat tot de arrestatie van een individu, dat in het verleden deel uitmaakte of in nauwe relatie stond met de beruchte bende aldaar. Zoo werd Maandag weer door de Kon. Marechaussee gearresteerd de 23jarige H. v. D. Deze wordt ervan verdacht meermalen gestolen goed van Ossche inbrekers te hebben ge kocht. Na een langdurig verhoor heeft hij Maandagavond bekend een partij manufacturen te hebben gekocht, welke was ontvreemd bij een in. braak bij den manufacturier v. d. Zanden op den Heuvei te Oss inden Kerstnacht van 1933. In het Huis van Bewaring te Den Bosch volgen onderwijl de bekente nissen der verdachten nog altijd de eene op de andere. Thans hebben van O., bijgenaamd „de Olie" en A. H. bijgenaamd Jonge Toon de Soep beiden bekend door hun medeplichtigheid aan den roof moord te Oyen verklaard, dat zij in de lente van 1934 op een donker gedeelte van den Berghemsche weg een ouden man V. genaamd, hebben opgewacht. Na hem bewusteloos te hebben geslagen, hadden zij hem van zgn portemonnaie met inhoud beroofd. De oude man heeft hiervan nooit aangifte gedaan, uit vrees voor wraakneming van deze ongure typen. Als bewijs van de kracht en de voortvarendheid, waarmede de op ruiming van het Ossche geboefte geschiedt, kan als curiositeit worden vermeld, dat het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch geheel bezet is. Er is geen cel meer vrij. Uit Oss alleen zitten daar reeds 83 man in bewaring. Vrouw door trein gegrepen. Zondagavond te half tien is de 24-jarige mej. Maria Mijnster onder de gemeente Dubbeldam op den onbewaakten overweg door een trein gegrepen en op slag gedood. Landbouwer door trein gedood. Maandagavond is de ruim 70-jarige landarbeider J. S. door een goederen trein, die ongeveer kwart over vijf Anna Paulowna passeert, gegrepen en gedood. S. kwam van zijn werk en liep langs de spoorbaan, om zyn weg naar huis te bekorten. Wielrijder door auto gegrepen. Maandagmiddag omstreeks drie uur is op den Valkenburgerweg te Heerlen ter hoogte van de boerderij „Geleenhof" de 35-jarige wielrijder L. door den vrachtauto, bestuurd door B. uit Oud-Valkenburg, komende uit de richting Heerlem, aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer woonde te Schandelen en laat een vrouw en vier kinderen achter. De wagen is in beslag genomen. Auto rijdt een café binnen. Zondagnacht reed te Langenboom. een auto, komende uit de richting Grave op den draai aan het hoekje waar de bestuurder de richting rechts moest nemen, doch niet de lastige bocht kon krijgen, in volle vaart tegen den gevel van café Lamers. Door de geweldige kracht van den schok werd een groot stuk muur losgerukt, terwijl de cafédeur 20 cM. naar binnen gedrongen werd. De inzittenden werden naar voren gestuwd en allen gewond door glas scherven, uitgezonderd de bestuur der. Een persoon had aan het hoofd een bloedende wonde en moest bij den dokter behandeld worden. De auto was zwaar gehavend. De toestand in het Kappers- bedrijf. De Nederlandsche Kappersbond schrijft Uit een door den Nederlandschen Kappersbond ingestelde enquête is komen vast te staan dat sinds 1 Januari j.l. tot 1 Augustus 1935, dus in 8 maanden, niet minder dan 187 kapperszaken in Nederland zijn op geheven. 187 Zaken opgeheven be- teekent dat even zooveel gezinnen de dupe zijn geworden van de onge breidelde toestanden in dat bedrijf. Alleen te den Haag zijn in dat zelfde tijdvak 32 kapperszaken ge sneuveld en te Amsterdam konden 37 kappers den strijd om het bestaan niet langer volhouden. Verreweg het meerendeel (onge veer 80 pet.) der opgeheven zaken behoorden tot de groep, die de laatste 3 jaar zgn opgericht, waaruit de conclusie getrokken moet worden dat vooral voor nieuw op te richten zaken weinig kans van slagen bestaat. Eindhovenaar te voet naar Lourdes geweest. Onder groote belangstelling arri veerde Zaterdagavond ongeveer half 9 de Lourdesreiziger J. Toirkensaan zijne ouderlijke woning in de Wil lemstraat te Eindhoven. Op 13 Mei van dit jaar vertrok hij naar Lourdes, welke tocht hij zoowel heen als terug te voet aflegde. In totaal werden door hem niet minder dan 27000 K.M. afgelegd. 250 gouden tientjes in een vaasje.... De bloemenverkoopster C. te Den Bosch is dezer dagen beroofd van ai haar spaarduitjes. Deze bestonden uit twee honderd en vijftig gouden tientjes, die zij in een vaasje, bedekt met een laagje zand bewaarde. Iemand, die wellicht op de hoogte van deze zonderlinge bergplaats is geweest, heeft het vaasje geledigd, en heeft de vrouw van haar spaar duitjes beroofd, die zij zoo lange jaren nijver bijeen had gegaard. De bloemenverkoopster, die lang zamerhand op een leeftijd was ge komen, dat zg van een welverdiende rust zou kunnen gaan genieten, had de gewoonte om, wanneer zij tien gulden bg eengespaard had, deze in te wisselen voor een gouden tientje, dat zg dan in het vaasje, dat zij als „spaarpot" gebruikte, legde. Er ging dan wat zand overheen, om rinkelen te voorkomen, en iedere keer wanneer de vrouw erin geslaagd was, weer een nieuw muntje aan de steeds grooter wordende verzameling toe te voegen, verheugd# zij zich in haar regelmatig groeiende schat, die haar een rustige oude dag beloofde. Volgens haar zeggen wist niemand iets van deze zonderlinge bergplaats af, maar het is de vraag of dat waar was. Want tot haar groote ontstel tenis heeft zij ontdekt, dat er tijdens haar afwezigheid iemand binnen ge weest was, die het vaasje geleegd had, zoodat zij niet alleen van haar spaarduitjes maar ook van haar groote levensillusie, een rustige oude dag, beroofd was. De recherche is onmiddelgk aan het speuren gegaan, meldt het Volks blad. Klachten der boeren. Maandagavond hield de kring Nijmegen van den N.C.B. een alge meene bijeenkomst te Nijmegen. Na afhandeling der zakelijke aangelegen heden kwamen meerdere klachten los over de crisismaatregelen van de regeering welke vooral den boeren bond treffen. Men klaagde dat de richtprijzen van tarwe en rogge ver. laagd waren van f 12 op f 10 en van f 8 of f 6.60. Vele boeren waren gekant tegen scheuren van weiland en hadden groote bezwaren tegen veel crisis ambtenaren. De Afd. Nijmegen besloot het Hoofdbestuur van den N.C.B. te appelleeren om verbetering in som mige wantoestanden te krijgen. De heer Koks, bestuurslid van den N.C.B. constateerde ook in den Nij- meegschen kring veel ontevredenheid over de crisismaatregelen welke volgens spreker zoo spoedig mogelijk van de baan moeten. Deze woorden werden met krachtig applaus begroet. We krijgen thans een minister van landbouw, en dat kan een begin van herstel brengen. Dat dient afgewacht te worden. De N.C.B. zal niet talmen om allen mogelijken invloed uit te oefenen op den gang van zaken welke beter moeten gaan. De vergadering sprak zich scherp uit tegen de crisisambtenarij. De oogst in Zeeland. Dank zij het mooie weer zijn de werkzaamheden, verbonden aan het oogsten van granen en peulvruchten in Zeeland, enkele weken vroeger afgeloopen dan in andere jaren. Vrijwel zonder uitzondering zijn de veldvruchten in prima conditie ge oogst. Anders is het echter gesteld met de kwantiteit. Algemeen wordt geconstateerd dat de opbrengsten aanmerkelijk minder zijn dan de vorige jaren. Door het langdurige droge weer en de vroege rijpheid is de groeitijd belangrgk korter dan normaal ge weest. Hierdoor zijn de korrels van granen en peulvruchten kleiner dan gewoonlijk. Op sommige plaatsen blijkt de tarwe-opbrengst ongeveer 20 pet. minder te zijn dan in 1934, toen echter, evenals in 1933 de oogst bijzonder groot was. Op verschillende plaatsen is de opbrengst der erwten 20 tot 30 pet. lager dan vorig jaar. Het laat zich dus aanzien dat de uitkomsten der bouwboeren in 1935 beneden die van 1934 zullen blijven. Verdronken. Te Oostwolde is het drie-jarig zoontje van den landbouwer Janssen in een sloot voor de boerderij geraakt n verdronken. Het einde van een plutocraat John. D. Rockefeller. Onze kranten hebben ons weer eens inlichtingen verschaft over een van de allerrijkste mannen der wereld. John D. Rockefeller, de schatrijke Amerikaan is 96 jaar geworden, en wij hebben uit de verschillende foto's kunnen constateeren, dat hg als een mummie is geworden. En zooals zij vertellen, die alleszins betrouwbare getuigen zgn, is ook zijn geest zoo uitgedroogd en zoo verschrompeld, dat de man alleen nog maar erbar melijke banaliteiten weet te ver tellen. Toch staat de man z'n foto in elke vorm in de kranten, toch worden zgn onbenullige woorden getelegrafeerd naar alle oorden van de wereld. Chesterton, de bekende Engelsche bekeerling en schrijver, vraagt zich af of de journalisten nu enkel en alleen uit louter eerbied voor de millioenen van dezen rijken mensch niet bemerken, dat zij te doen heb ben met het onnoozele gepraat van een kindsch geworden grgsaard. Zg konden heel wat beter werk doen, zegt Chesterton. „In plaats van stroop te smeren om den mond van dezen magnaat, konden ze heel wat beter eens openbaar maken, wat deze man, zuiver objectief beschouwd en zonder te treden in diens geweten, beteekend heeft voor Amerika en feitelijk voor heel de wereld. Dat Rockefeller op 't oogenblik de allerrijkste man is, is niet vanzelf gekomen. Hij stond in Amerika in de voorste gelederen van het kapi talisme, toen daar dat kapitalisme z'n weerzinwekkende veroverings tocht begon. Hg was het symbool van al het lage „afschuwelijke en misdadige, dat gedurende de tweede helft der vorige eeuw in naam der Standard Oil Company gebeurd is. De rijkdommen, die hij zich ver wierf, waren een spoorslag voor de velen, die zonder kieskeurigheid in het aanwenden der middelen, hem navoigen. Zijn methode om geld te verdienen werkte aanstekelijk. Van Rockefeller is een invloed uitgegaan op het economisch leven, die als een infectie om zich heen greep. Op diefceekt feller te wijM^*ee dat dit moet^ijn 1 beschuldiging lan zekere onbewutheid stand zijn bijjonde avond als 't wa-e dc Maar het ijzen ervan afhoudende v kindsche grijs&rd als orakeltaal dit wereld verstaai moe En terecht beluit artikel met deopim de journalisten dien rust laten. On® we kunnen wij hen tot Daar heeft hij 1 niet Ingekomen en persoï van 9 tot 16 INGEKOMMl*** A. L. Custers, lan C 65a van Hors, A. M. H. Coopn straat 44 van Uaasl P. J. Ch. S. Goun pad 3 van Te gelen A. Paulussen, z.b., van Deurne H. M. Engels, d: straat 36 van Meer! W. F. J. Jans:en A.P.C., Oostsingl 1 J. G. A. Jamser van Venlo Tj. Haadsma v Oostrumsche w£ 1 M. v. d. Adel.z.b P. H. Hendrk, z van Gassel J. H. Quicken er Landb. bank, Pier: mond A. M. Rongrn. 's Hage Th. G. H. van c Smakterweg 2 \an B. J. F. Horst J. G. P. Lgssen, 31 van Maasbree Th. W. Vullinjs, van Gent L. Lempens, ser seniusplein 9 van 1 J. J. Vervuilt, van Sevenum J. R. Miggelbrin Langstraat van,Nij H. J. Verdelld i, as tfee K 102 van Hon t M. A. Beursk Annalaan 5 van VERTROKKEN,: C. J. M. varl Ti naar Bergen D. i°9 P. A. J. Ci.j Maashees B 63 i A. Th: J. Val j <x Tongelre G 68 H, J. van Soesi Bergen-Ayen D 17 H. H. M. ptoefl naar Blerick P. M. Joost Steyl, Arn. Jansfcen P. J. Wient, Hoofdstraat 76 B. Wientjes, i J. G. B. Koon Rixtel M. J. J. Laured»ss< Bergen-Afferded M. J. Geere! Deurne. VENLO. Op de eeniging van M|vai voer 1.700.000 e; Kipeieren vai Eendeieren v: ng ROERMOND vereeniging aanvoer 3.800J Kipeieren va* Eendeieren Firma vai. Grr; te leveren vs mogelijke p* voldoen Smederij Hebt U - noodig, verzt bij ons even >1 Wij hebben- electrische er; Deze mae1 le kwaliteit wegens soli- alle andere -iz' Laat uweb ombouwen kracht, zeer'. Voorre TONNEN 5 gtationsweg

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6