L. Wijnhoven *1 Limonade zeer fijn Ki. LUX0R Theater Conservo iebr» Lucassen POUWELS, Hofstraat 8 Th» Pouweis, fiofatr» Tel 64 Ons weekpraatje. Advertentiën Markten ZIJ. GRATIS De Missionarissen en het Comité van Actie danken allen, die hebben medegewerkt tot welslagen der Mis siedagen, van harte. COMITÉ VAN ACTIE. GEVRAAGD leerling electricien ppenrmgen Th. POUWELS Huis met tuin best maalkalf TE KOOP kommelperen Alweer verlaagd Jok. Claessens Steriliseer EEN AUTO EN LIEFDE twee groote Fox-films, een met George O'Brien. Koninginne-V er jaardag Deze week bil elk pond Koffie een mooi sfuk Kinder speelgoed cadeau. deze week per flesch 40 ct. plus 10 ct. voor flesch. Hero Perl p. fl. 17 ct. pl. 5 ct. v.f. Bessensap nieuwe oogst p. fl. 15 ct. pl. 5 ct. v. flesch. Appelmoes per kilo blik 27 ct. Fijne Kwetsen per kilo blik 30 ct. HERO JAMS alle soorten p. blik netto 1 pond thans 25 ct. Chocolade Hagel per pond 24 ct. Telefoon 106 PERMANENT-WAVE „MAISON TINY" Henseniusplein 16 Reuzenvoorraad Inmaakpoffen I fol 100 Lifer lei^meentelijke bad- rafaj een warm bad oretaalt hij met in- etifdrogen door den srjblijkt de Japanner ldg zijn) een bedrag t i circa 20 cent), nit te veronderstel- tx apan reeds de 48- 2kkent. Volgens de xpaner tien uur per leneeste werkgevers xeiers echter elf uur ienachine staan. De bef aagt een half of )e /erkgevers zorgen e »n rijst, die tegen iglar worden gesteld, dj de Japanneesche silt zijn niet groot. i,anneerhij 's avonds 1 aar de bioscoop of 4 is de Japansche ierkan gaan. flfeï-isje wordt reeds jöige leeftijd op. een •ieen geplaatst. Zij is itrn en krijgt slechts wek verlcf om haar nnisen te bezoeken, dragt van 30 tot 45 oedkoope arbeids- pa in staat om zijn i iterst lage prijzen bmgen. Het aandeel, dewereldhandel had, 37 pCt. en was in otï1/, pCt. gestegen, usdat men zich over se; overdreven voor ga de beteekenis van xprt. De Japansche eert circa 80 pCt. erand en slechts 20 rquetie wordt naar (ekporteerd. eWueslwezel. agvan de griezelige boschland van r K. de Bie in het weel en Brecht ge- LQterbrug, waar drie en lijk werd opge- de politie en jus- trvijzingen binnen- vellicht deze zaak ièn kunnen brengen, ust was komen te ca moesten dateeren kvan 1916 tot 1919 meer waarsehijn- i if komstig moesten lcgsdrama. missaris Blommaert gns geruchten ter ooien van het oude Duitsche recruten, dn in het kamp te l tijdlang in de om- Oirderij van De Bie waarbij meermalen h>ten werd. •an de omliggende ïi dan het consigne ii ramen en deuren •«■rongens, die des- ló-jarigen leeftijd thans gezien en/of en, dat bij het schie- met mitrailleurs, :<nige jonge recruten ci en naar oorlogs tee begraven, ceze verklaringen, jlans 20 jaar eerde lijk gevonden cuwbaar zijn, valt ijt na te gaan. Dit li toekomst moeten cr geval de verkla- i, nog een of twee eten worden gevon- e trachten uit te Duitsche troepen- 1916—1918 in het naet verbleven om [jkheid na te gaan cezer oorlogsslacht- het kerkhof Wuest- e rustplaats hebben ^tellen. er wil Engeland g nastreven. ie Britsche minis- de verzoenings- en Abessinië er September voort te al het woord aan rklaarde Wij heb ilm, koelbloedig en en hebben thans l in hetgeen gedaan van het kabinet in welingelichte 'regeering had be ng met de Fransche e zetten, teneinde oplossing van het en de bijeenkomst nondsraad voor te noverhet dreigend besluiten zal heb- n Engeland blijft, Hoare deze op 1 lent heeft uiteen- sloten, het wapen ring aan Italië of ;e heffen. el is echter van :n kan gewijzigd ptember, indien de ulks noodzakelijk uitenland. •rtte een vliegtuig- arbeiders zouden ijn bedolven. Zes gewonden zijn slaapziekte uitge- eten 200 personen en telt 85 slacht- ie grootste leger- nnen, welke ooit bodem gehouden 10.000 man nemen i Rusland. in Rusland heb- rme kapitalen be schikbaar voor leger en vloot, maar de ellende onder de bevolking lenigen, dat is iets van de tweede orde. De in China vermoorde Engelsche journalist Jones was een kenner van de Russische verhoudingen. In 1932 reisde hij naar Ruslanden bestudeerde aldaar de toestanden niet als „intourist", doch als een geheel op zich zelf staande persoon, die niet alleen de door de Reis- bureaux aangegeven punten bezocht, doch ook die plaatsen, welke feitelijk niet bestemd zijn voor buitenland- sche oogen. Eenige stations vóór Charkow verliet hij den trein en wandelde door de dorpen der Ukraïnen. Zijn reisindrukken waren van een geheel anderen aard als die van zijn reisgenooten. Wat den journalist het eerst trof, dat waren de uitgestorven, verlaten dorpen en de ontzettende hongers nood, welke zich afteekende op ieders gelaat. 80 pet. der bevolking, welke nog in die verlaten dorpen leefde, leed aan een .of andere besmettelijke ziekte, vooral syphillis. De appel schillen, welke Jones wegwierp, werden door hongerige kinderen van de straat opgeraapt en gretig verorberd. Heinde en verre een stervend land met stervende men schen... Zijn reisindrukken legde Jones vast in de „Manchester Guardian' Jones was de eerste journalist, die de waarheid omtrent 't huidige Rusland durfde schrijven en de ellende dorst schilderen, welke aldaar iederen dag opnieuw door duizenden wordt doorstaan. Men meent dan ook, dat hetroode Russische leger niet vreemd is aan den moord op deze journalist. Levend bevriezen. Niet minder den ISO menschen hebben zich thans vrijwillig aange meld, om hun leven te wagen voor de wetenschappelijke proefnemingen, welke dr. Ralph Williard wil ver richten, n.l. het levend bevriezen. Met drie apen heeft hij het experi ment al reeds verricht. Eén kwam weer tot leven, zonder nadeelige gevolgende tweede kwam niet bij en de derde bevindt zich nog in de ijskast, en zal binnenkort herleven. Een collega van Dr. Williard ver klaart de mogelijkheid te voorzien, om op die wijze het leven van men- schelijke» levens op te schorten en hen wellicht een eeuw later te doen herleven. De 180 aanbiedingen werden ont. vangen, nadat de dagbladen foto's gepubliceerd hadden van een der apen, eerst vastgevroren in een blok ijs, vervolgens eenige dagen later weer ten leven gewekt en vroolijk aan het eten. Dr. Williard zegt, nog geen toe stemming te hebben gekregen, om een menscheiijk wezen levend te bevriezen. Het is de vraag, of het ooit zoover zal komen, aangezien de autoriteiten zich tegen dergelijke experimenten wel zullen verzetten. Voor I Sepi. Taseltsn kaarten verkrijgbaar Garage Derksen. 2. 15 Sept. Willem, 8 Sepl. Kevelaer Spoedig aanmelden gewenscht GARAGE DERKSEN Landbouwtentoon stelling Venray. STANDHOUDERS, vraagt voor uw RECLAME DRUKWERK op de Tentoon stelling ook onze prijzen. DRUKKERIJ v.d. MUNCKHOF Telefoon 51 De verkondiging van het Evangelie in Duitschland onder Staatscontrole! Pater Anselmus Vriens O.C.S.O. zielzorger voor de Katholieke Ne derlanders en Vlamen te Berlijn, schrijft ons Er is mij den vorigen Zondag iets bijzonders overkomen. Om 10 uur had ik de hoogmis. Gedurende de preek, die de kapelaan hield, zat ik in de sacristie. Daar zat nu in burger een geheime dienaar der politie. Hij moest over de preek een rapport uitbrengen. Na de preek vroeg ik hem, of hij iets „staatsvijandelijks" in de preek had kunnen ontdekken. Op deze vraag bleef hij het antwoord schul dig. Waarschijnlijk was hem verbo den, met de geestelijken over den inhoud der preek een gesprek te voeren. Zoo iets treft onaangenaam. Het is een hatelijke methode. De ver kondiging van het Evangelie onder staatscontrole! En dat in een land, waar een partij regeert, die volgens haar program verplicht is, het po sitieve Christendom te bevorderen Wij Katholieken ademen door deze methodes minder vrij, benauwder. Op deze wijze maakt men van zeer vele katholieken inderdaad vijanden van den tegenwoordigen staat. Hoewel dit toch stellig niet de be doeling is. De Duitschers hebben talrijke deugden, maar hun psychologische kijk op de dingen is zoo verkeerd. Het zijn eigenlijk heelemaal geen psychologen. Voor de meesten van hen geldt nog steeds het oude rijmpje „Und willst du nicht mein Bruder sein, so schlage ich dir den Schadel ein". Daartoe leidt onherroepelijk de staatsvergoding, die thans in Duitschland heerscht. Onbegrijpelijk, hoe in ons land zelfs nog katholieken kunnen ver langen naar en ijveren voor een dictatuur, welke zeker hier gevaren oproept voor godsdienst en Kerk. Ondanks alle geruststellende ver zekeringen van propagandisten. SOLI DEO GLORIA. De gouden Pastoor en *t Christelijk Muziekcorps. In het vriendelijke Slagharen is dezer dagen geweldig gefuifd. Vóór het feest een aanvang nam, hebben ze er eerst met zacht geweld den ouden pastoor weggewerkt uit het dorp. Het geschiedde met de beste bedoelingen, want onderwijl de grijze herder alzoo elders eenige vacantie kon genieten, hebben de dorpelingen straten en huizen met groen en guirlandes, met gekleurde masten, eerepoorten, vlaggen en ander feest- tuig opgesierd, teneinde pastoor Vergouw bij zijn terugkeer te kun nen verrassen. Deze en andere bijzonderheden ontleenen we aan krantenberichten. Hij zou n.l. zijn 50-jarig priester schap gaan herdenken en dat was een feit, hetwelk heel de gemeen schap van Slagharen geweldig en prettig beroerde. J.l. Zaterdagavond, bij zijn terug keer in de parochie, stonden 3000 menschen hem op te wachten, room- schen en protestanten, geloovigen en ongeloovigen. Een feestcomité ontving den ouden herder en een stoet van honderd bruidjes begeleidde den jubilaris naar zijn pastorie. Maar vöör alles uit ging de har monie, het let welhet Chris telijk Fanfarecorps „Soli Deo Gloria". Deze protestanten begroetten den Roomschen priester met het spelen van den bekenden psalm „Dat 's Heeren Zegen op U daal...." Och ja, waarom ook niet Waar om zouden we elkaar, of we van Roomschen, van Hervormden, Gere formeerden of Joodschen huize zijn, waarom zouden we elkaar niet toewenschen, dat 's Heeren Zegen op ons dale Zei dat Christelijk Fanfarecorps het niet in de spreuke, welke ze tot leuze koos „Soli Deo Gloria", aan God alleen zij de eere dat we elkaar niet alleen hebben te verdragen, maar ook hebben te verstaan in ons gelijk, zij het in weg en middelen verschillend, streven om te leven en te ijveren in den naam van Hem, Die ons het aanzijn gaf en in de eeuwigheid zal leiden Pastoor Vergouw schijnt een van die predikers te zijn, die, een be paalde Godsleer als uitsluitende waarheid verkondigend, de menschen niet scheidt van elkaar, maar ze vereenigt door de getuigenis, dat van zijn geloof én van alle andere Christendeugden de naastenliefde de grondslag moet wezen, het goddelijke gebod, aan hetwelk elk ander gebod ondergeschikt behoort te zijn. Pastoor Vergouw was in zijn mooie leven minder de pastoor van de Roomschen dan wel de pastoor van de armen en daardoor verwierf hij zich de vriendschap en vereering van allen, ook van de rijken, vooral van hen, die rijk zijn aan geest. In de burgerlijke gemeente, waarin de jubilaris werkte, vormen de katho lieken slechts een kleine minderheid, maar nu pastoor Vergouw 50 jaar priester was, kwam de Chr. Histori sche burgemeester hem de ridderorde van Oranje-Nassau op de borst hechten en het Christelijke Fanfare corps zong hem toe „Dat 's Heeren Zegen op U .daal...," Roomsch en protestant, iedereen vlagde in Slagharener werden volksspelen gehouden, waaraan iedereen meedeed. Verdraagzaamheid en naastenliefde voerden hier tot een geestelijke eenheid, uitstijgende boven het redelijke onderscheid. Zooals pastoor Vergouw is, zoo zijn er mèèr pastoors. Maar ook dominees en rabbi's. Zij prediken, leerende de Waarheid, zooals ze deze kennen of zien, geen verdeeldheid, maar de eenheid en saamhoorigheid, waarvan de naastenliefde het bind middel is. Zulke geestelijke voorgan gers zoeken zich zelve niet, maar ze hebben één gemeenschappelijk leid motief de eere te zoeken en te dienen van God, weldoende aan Diens schepselen. Als we zien, hoe die menschen in Slagharen een harmonieuze en koste lijke eenheid hebben verworven, waarbij aan ieder de geestelijke vrij heid tot onderscheid kon worden gelaten, hoe weinig benijdens waard en onwezenlijk komt ons dan die andere vorm van eenheid voor, welke men ergens kort over onze grenzen nastreeft met concentratie kampen, schutzhaft, ontrechting, verscherping van rastegenstellingen en onderdrukking van geestelijke vrijheid op hlle gebied, als middelen. Honderdduizenden strekken daar in volkomen gelijkheid d^n arm ten „heil" wensch, maar deze gelijkheid is geen eenheid, want duizenden van deze geestelijk-bedwongenen besterft een vloek op de lippen, terwijl ze anders gebaren. De eenheidswil en -gedachte kan niet met knuppels in hersens worden geslagen, maar moet kiemen in het hart, aldaar worden gevoed met naastenliefde en zal aldus rankend rijzen tot in alle geledingen van het verstand. Om in Nederland een eenheids- schijn, verguldsel van een geestelijk knechtschap te verkrijgen, daartoe is één man, een dictator noodig. Maar om de ware geestelijke een heid van ons volk te verwerven met vrijheid om in verdraagzaamheid van geloof en inzicht te verschillen, daartoe zou het noodig zijn, dat alle pastoors en dominees en rabbi's in onbaatzuchtigheid en naastenliefde, in ruimhartigheid den jubilaris van Slagharen trachten te benaderen. Baasknecht, 30-40 j. voor boerderij in een klooster (schriftelijke aanbiedingen) Werkmeisje Dienstmeisje 16-18 jaar Schilder (halfwas) bek. m. autosp. Huishoudster v. kl. boerenbedrijf IJzervlechter voor Utrecht Modiste voor 's Bosch BIEDEN ZICH AAN W inkel j uff rouw Huishoudster v. geestelijke Kleermaker 5 jaar aan het vak Dienstmeisje 25 jaar Dienstmeisjes 1620 j. v. direct Smid-bankwerker Chauffeurs Jongens voor alle werk Voor de tewerkgestelden bij de werkverschaffing: De kaarten zullen afgestempeld worden Woensdagavond a.s. van half 8 tot half 9. Burgerlijke Stand Venray van 16 tot 23 Augustus 1935. GEBOREN Petronella G. W. Verheyen, Oirlo Johanna M. H. Luypers, Akkerweg Antonius P. v. Soest, Vlakwaterweg Gerardus F. C. Kroon, Stationsweg Petronella Jans-Beken, Buitenweg Johanna Nagelhout, Henseniusstr. Hubertina Litjens, St. Antoniusstr. Franciscus H. van Bergen, Langstr. Jozef G. J. Jacobs, Veltum Johannes W. M. Raedts, Oostrum Rudolpus M. Vermaeten, Stationsw. Johanna A. Loenen, Leunen OVERLEDEN Johanna G. M. Nagelhout, 1 d Henseniusstraat. 2 patiënten St. Annagesticht. Districts-Arbeidsbeurs Kantoor: Marktstraat 10. GEVRAAGD Leerling smid 1 Sept. Kerkelijke Diensten Venray Parochiekerk Morgen Zondag maandelijksche H. Communie voor de Euch. Sectie der K.J.M.V., na de Hoogmis verga dering, 2 uur kleine Congregatie, 3 uur Lof waarna vergadering Apostolaat des Gebeds, 4 uur H. Familie. Maandag half 8 besteld jaarg. voor Johannes Stevens, 8 uur jaarg. voor Hend. Poels en Gertrudis v. Meijel, 9 uur plechtige H. Mis voor de 25-jarige echtvereeniging van Alber- tus Martens en Marie Smits, 7 uur Lof. Dinsdag half 8 zieledienst voor Engelbert Wagemans, 8 uur Sol. jaarg. voor den Weleerw. Heer Hen ricus Verhofstad. Woensdag half 8 besteld jaarg. voor Martinus Jacobs, Petronella Gossens, Wilhelmina en Henricus Groetelaars, Johannes Nellen en Gertrudis Jacobs, 8 uur jaarg. 2de klas voor Martinus en Petrus Mart. Goumans. Donderdag 7 uur te Veltum H. Mis, half 8 leesmis, 8 uur jaarg. 2de klas voor den Weleerw. Heer Henricus Rongen. Vrijdag half 7 leesmis voor Marie Arts, half 8 leesmis, 8 uur Sol. jaarg. voor Jacob Trijnes, Anna Gertrudis Camps, Peter Joh. van den Broek en Hendrina Camps. Zaterdag 7 uur Lof. A.s. Zondag 6 uur eerste H. Mis, 7 uur H. Mis en generale H. Com munie voor de mannen der H. Familie. Patroonheiligen H. Familie. Ant. Camps, Jan Jenneskens, Ant. Claassens, K. Jeuken. K. J. V. Woensdag 81/,91/. Zangles. Paterskerk Morgen Zondag generale absolutie volle aflaat; feestdag van de H. Ludovicus, Koning en Belijder der Derde Orde Biechtgelegenheid aan Epistelzijde. De H. Missen te 5 5.45 en 7 uur met onderrichting, te 8.15 de Hoogmis met preek, te 5.30 Lof. Maandag volle aflaat ter eere van de Zalige Bernardus ab Ophyda, Belijders van de Orde der Paters Capucgnen. Dinsdag te 7.30 gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius van Padua met uitstelling, 's Avonds Lof te 5.30 onder de uitstelling volle aflaat. Vrijdag te 7.30 gezongen H. Mis, 's avonds te 5.30 Lof. Zaterdag, 's middags vanaf 2,306 uur en van 6.308.30 gelegenheid om te biechten. Maandag, Dinsdag en Woensdag b.l. voor de vrouw van Poels-Litjens als lid van de Aartsbroederschap. Maandag om 71/, uur b.l. voor Frans de Haen. Derde Orde. Morgen Zondag vergadering voor de leden der Derde Orde. Om 91/2 uur de H. Mis welke zal worden opge dragen voor Zr. Maria Arts. Daarna vergadering der mannen- afdeling. 's Middags om 21/, uur voor de vrouwen. Maandag om 7 uur Requiemmis voor Maria Arts als lid der Derde Orde. Patronaat. Half 4 klein en middenpatronaat, om 6 uur grootpatronaat tot half 9, Jongelingenvereeniging tot half 10. N.B. Zondagavond spaarboekjes inleveren. Alle boekjes moeten bin nenkomen, voor het bijschrijven van de rente. Woensdagavond om half 8 alge- meene Groepsbijeenkomst van de Jonge Wacht, als voorbereiding voor het wachtvuur. Jonge Wachten, alle present. Genadekapel Oostrum. Zondag de H. Missen om 7 uur en half 10om 3 uur plechtige Sacra mentsprocessie haar het Kruisweg park Trans Cedron. De orde in deze processie is als volgt 1. Kruis met misdienaars. 2. Schoolkinderen. 3. Congreganisten met vaandel. 4. Vrouwen en meisjes. 5. Vaandel en leden Derde Orde. 6Harmonie. 7" Bruidjes. 8- Engelen. 9. Lievevrouwemeisjes met mira culeus Beeld. 10. Zangkoor. 11. Allerheiligste. 12. Mannen. 13. Vaandel en leden van St. Rafael, i Op den Calvarieberg plechtig Lof met preek en zegen. Bij terugkomst in de kapel gebeden, zegen met het Allerheiligste en vereering der reli kwie van O. L. Vrouw. Door de week de H. Mis om half acht. VENRAY Woensdag 4 September CUYK Dinsdag 3 September WYCHEN Dinsdag 27 Augustus die zich met ingang van 1 October op PEEL EN MAAS abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers Michel Derikx, Leeuwstraat. 00 Ontvangen groote partij extra zware 3slags of öslags per 100 sl. 95 ceni Alle mogelijke kleuren. HOFSTRAAT 8 li Te huur of te koop tegen 15 October en werkplaats te Leunen Te be vragen bij L. Willems, Leunen TB KOOF bij J. Janssen, Buitenweg, b.d Overloonsche weg. W. van Elk, Landweert. pEES jtVAEK I bij ZWITSERLOOD Patersstraat, Venray Wederom nieuwe koopjes Mantelstoffen 140 cm. per el f 1.50 Japon- enBlousestof vanaf 13 ct. Zijden Onderjurken 1885 ct. Directoires 1465 ct. Zijden Sokken 40 ct. Kinder Polohemdjes 3045 ct. Heeren Polohemden 85100 ct. Tweka Hemden bleu en beige 1.25 Overhemd met 2 boorden 95 ct. Hemd met lange mouw 50 ct. Blauwe ritshemden f 1.35 Sjaals 25 ct. enz. enz. Extra Koopjes. Zie Etalage. Huismoeders, nu Ic ie wassdien 6 stuk Huishoudzeep 3 stuk Huishoudzeep Zware Waschborden Sterke Waschmanden Waschknijpers 144 stuks 30 ct Fijne Toiletzeep 3 stukjes 16 ct Wasdileilen. Keiels en Kacliellies alles zeer voordeeiig. un 23 ct. 12 ct 55 ct. 59 ct. VF.NRAY Telef. 44. 333 Denk aan de Winter! GROENTEN en FRUIT in onze be kende glazen en U zult onfeilbaar zeker succes hebben. STERILISEERKETELS, THERMOMETERS, RINGEN enz. Scherp concurreerende prijzen. Smederij LEUNEN Uwe ware ontspanning is en blijft in LUXOR de zaak van vermaak Zaterdag om S uur Zondag om 5 en 8 uur bieden wij een mooie succesfilm der LUMINA Jeugd, vroolijkheid en meeslepende schlager- muziek en melodieën. Een schlager die iedereen zal zingen en die tientallen malen door de radio werd uitgezonden. «Een Auto en Liefde" is eenig met Dolly Haas, Willy Eikberger, Adèle Sandrock, Theo Lin- gen e a. „Een Auto en Liefde" is een film zooals U in uw droomen ziet. Voor prima hijprogramma is eveneens zorg gedragen. Verwacht de volgende week 31 Augustus a.s. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van het Oranje- Comité werd besloten om bij gelegenheid van Koninginne- verjaardag weer een Bloemencorso te houden, waaraan prachtige prijzen verbonden. 's Middags op 't Sportterrein voor jongens en voor meisjes verschillende Volksspelen: vliegerwedstrijden, wielrennen, ringsteken, hardloopen enz. voor mooie prijzen. 's Avonds op 't Henseniusplein Volksconcert door Venray's Harmonie. Gymnastiek-uitvoeringen, Illu minatie. van 35, 45, 50 of 60 cent (gemalen of ongemalen) V I I inmaakkruiden, inmaakazijn, OOr aen inmseK l schimmelvrij papier enz. Alle soorlen fiine Vleeschwaren en Spek aan onze bekende lage prijzen. TELEFOON 61 44 WIJ vragen en bezorgen hel U. Dames, laaf U nu permanenten. Deze maand voor slechts 1 2.50. mei 9 maanden garaniie. Bespreek vroegtijdig bij 24 aan onze bekende lage prijzen. Worden thuis bezorgd.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 3