Gemengde Berichten. Naar de Missie. Z. H. Exc. Mgr. W. Panis en 28 missionarissen, waaronder Pater Peeters uit Venray, zijn Donderdag vanuit Roosendaal naar de Missie vertrokken. Te Roermond slaagde voor de excamens Ward II en UI onze dorps genoot de heer A. Zwitserlood. GEVONDEN een zilveren armband. Inlichtingen Gemeentepolitie. Gymnastiekfeesten te Venray. Thans, nu alle inschrijvingen voor het a.s. Kringfeest op 8 Sept. a.s. binnen zijn, vernemen wij dat ruim 500 turners en turnsters aan dit feest zullen deelnemen. Het eere-voorzitterschap voor deze gelegenheid hebben welwillend aan vaard de Hoogeerw. Heer Deken alsmede de- Edelachtbare Heer Burgemeester. Op de Woensdag alhier gehou den veemarkt waren in totaal 253 stuks vee aangevoerd. Dragend vee 24Gust vee 6Vet vee 4Biggen 219. Handel slap, prijzen laag. Dragend vee van f 110 tot f 150. Gust vee van f 60 tot f 110. Biggen van f 8 tot f 12 per stuk. Pater A. Janssen O.F.M. f Woensdagmiddag is tengevolge van een beroerte plotseling overleden in de pastorie van het Boschje te Rotterdam de weleerw. pater Aman- tius Janssen O.F.M. Pater Janssen werd geboren 28 September 1883. In 1909 werd hij priester gewijd. Op verschillende plaatsen in het land heeft hij zgn priesterlijk ambt vervuld, o.a. was hij eenige jaren directeur van het St. Antonius-patronaat en Derde Orde te Venray. Hij stichtte te Heerlen een rectoraatskerk. Sinds ongeveer vijf jaar was hg als kapelaan verbonden aan de Boschjeskerk te Rotterdam, waar hij o.m. directeur was van de Derde Orde. LEUNEN. In het Bondsgebouw te Leunen hield de Boerinnenbond aldaar een algemeene ledenvergade ring, welke druk bezocht was. Na opening door de ondervoorzit ster en voorlezing der notulen werd allereerst het woord verleend aan den Z. E. Heer Pastoor Strijkers, welke in treffende woorden herdacht de groote verdiensten van de over leden voorzitster Mej. Litjens. Hierna hield Mej. Hendriks uit Roermond in vg£|§and met de taak toegewezen san «..en Boerinnenbond Leunen, voor de groote tentoonstel ling in Sept. a.s., n.l. het bereiden van eiergerechten, hierover een leer zame lezing. Na afloop werd een ieders werk voor de expositie vast gesteld. Tot slot werd in de bestuurs- vacature benoemd Mej. Manders, Laagriebroek. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. LEUNEN. Op den Zondag ge houden schietwedstrijd voor Land storm en Burgerwachten te Beegden werd door de afd. B. V. L. Leunen den len korpsprijs behaald nl. een prachtige beker. MERSELO. Op de Zondag gehou den vergadering van de vereeDiging „De H. Stede", werd besloten geza_ melijk een bezoek te brengen aan de H. Landstichting te Nijmegen. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen, kunnen dit morgen nog op geven bij een der bestuursleden. Door de Boerinnenbond alhier zal een eenvoudige kookcursus ge geven worden. Gegadigden kunnen zich melden bij het bestuur. Duivensport. Zondag 11 Aug. hield de Concours commissie „De Peel" een concours met jonge duiven vanuit Jemeppe (België). Afstand 152 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: le en 49e H. Peeters, Venray; 2e, 10e, 13e, 14e, 20e, 30e en 68e H. Kuyten, Deurne; 3e, 59e, 60e, 61e en 70e H. Goerts, Deurne; 4e, 38e, 51e, 52e, 54e, 55e, 78e en 90e J. Kusters, Venray; 5e, 8e, 34e en 48e Beterams,. Wanssum; 6e, 41e, 82e, 84e en 89e G. Engels, Deurne; 7e en73e J. Ver stegen, Venray9e, 76e en 81e W. Goossens, Deurne; 11e, 56e en 88e G. v. d. Kerkhof, Deurne12e, 27e, 29e, 43e, 65e, 71e, 75e en 93e Gebr. Rutten, Wanssum15e, 28e, 47e en 63e G. v. Dijck, Venray16e en 17e P. Jansen, Deurne18e en 22e H. Theeuwen, Wanssum 19e G. Janssen, Venray; 21e, 25e en 80e H. Derks, Venray 23e Jac. Voesten, Venray 24e en 37e J. Janssen, Venray26e G. v. d. Putten, Venray31e E. Ver meulen, Venray; 32e, 33e, 66e en 86e L. Maassen, Venray35e, 44e en 57e G. Vissers, Wanssum36e en 77e Gebr. Janssen, Venray39e J. Lens- sen, Sevenum40e H. Berkens, Deurne42e J. Arts, Wanssum45e A. Loonen. Venray 46e J. Volleberg, Venray50e H. Henkens, Overloon 53e J. Vermeulen, Venray58e en 94e J. Thielen, Sevenum 62e en 87e J. van Heugten, Sevenum64e P. Kersten, Venray67e M. Franken, Wanssum 69e P. Manders, Venray 71e Vullings, Sevenum 72e H. Thijs- sen, Venray79e J. v. d. Ven, Seve num 83e en 91e Stommels, Sevenum; 85e A. Korten, Deurne92e Gebr. Siebers, Wanssum95e Gebr. v. d. Heiden, Wanssum. Sei-ieprgs een rg wiel, gewonnen door Beterams, Wanssum met 5e en 8e prijs. Beker geschonken door de Wed. Schellen voor de 2 eerst getoonde duiven werd eveneens gewonnen door Beterams, Wanssum. Gelost half 9 met Zuid-Oostenwind. Aankomst eerste duif 10-29-47. Aankomst laatste duif 10-54-22. Zondag 18 Aug. hield de P.D.V. „De Zwaluw" een wedvlucht met jonge duiven van uit Solré, afstand 187 K.M. le en 46e H. Theeuwen 2e, 9e, 19e en 54e IMaassen3e, 42e en 50e W. Thijssen 4e, 32e en 41e J. Volle- bergh5e, 11e, 16e. 22e, 23e, 35e, 40e, 47e, 48e eff 61e Gebr. Rutten6e en 20e G. Vissers7e, 12e, 17e, 24e en 52e J. Kusters8e G. v. d. Putten 10e, 28e en 58e Beterams13e, 37e en 44e G. v. Dijck14e en 34e Fran ken 15e E. Vermeulen18e, 26e en 36e P. Kersten21e en 59e H. Derks 25e P. Manders27e en 55e G. Jans sen; 29e, 30e, 33e, 38e en 51e J. Ver stegen 31e v-d. Heiden39e en 60e Gebr. Janssen43e en 57e Van der Ven45e Gebr. Siebers49e en 56e Servaas53e A. Loonen; 62e J. Jansen. Gelost om 10 uur met Zuid-Oosten wind. Aankomst eerste duif 1-12-22. Aankomst laatste duif 1-35-48 HOLTHEES. Op het schutters- concours welk Zondag werd gehou den te Sevenum, behaalde onze schutterij den 2e Korpsprijs vaste paal en A. Bonants behaalde den 3e personeele prijs. Morgen Zondag zal de schut terij O. L. Vr.-gilde haar jaarlijks koningschieten houden en tevens prijsschieten voor de leden op de schietboomen bij café W. Loonen. De Fanfare zal deze feesten opluis teren. OVERLOON. De kermis welke hier op 18, 19, 20 en 21 Augustus werd gehouden, is wederom druk bezocht geweest. Vooral Maandag en Woensdag was het buitengewoon druk en geen enkele wanklank werd gehoord. De Tegelsche Passiespelen verlengd. De Tegelsche Passiespelen, die door een record aantal bezoekers zijn bezocht, zullen wegens de nog dagelijks toestroomende aanvragen om plaatsbewijzen, waardoor het bestuur voorziet, dat niet allen de spelen bij zullen kunnen wonen, met één voorstelling worden verlengd. Deze zal gegeven worden op Zondag 1 September. Daarmede zullen dan de succes volle Passiespelen voor vijf jaar ten einde zijn. Het groote succes, waarop de Tegelsche Passiespelers kunnen bogen, is een even zoo groote belooning voor de moeiten en op offeringen, die de leiders en spelers vóór en tijdens de spelen zich ge troost hebben. Uit alle deelen van ons land stroomden .per trein en autobus duizenden naar den Doolhof, zoodat Tegelen nooit zoo druk door vreem delingen bezocht werd als in het thans eindigende seizoen. Ook kwamen vele buitenlanders, waaronder Belgen, Duitschers, Engel- schen en Franschen naar het Noord- Limburgsche stadje. Zij allen waren vol lof voor het gepresteerde. Door auto gegrepen en gedood. Donderdagmiddag werd het 9-jarig zoontje van den heer Mooren, portier aan het sanatorium te Horn, die op zijn rijwiel den weg langs het sanatorium wilde oversteken door een auto aangereden. De jongen was tengevolge van den hevigen schok op slag dood. De bestuurder van de auto, de heer H. uit Blerick, kon ondanks zijn krachtig remmen een aanrijding niet voorkomen. Duitsche maatregelen. Van Duitsche zijde zijn nieuwe bepalingen vastgesteld, die van belang zijn voor de grensbevolking. Allen, die de Duitsch-Nederland- sche grens overschrijden, en 15 jaren oud zijn, moeten in het bezit zijn van een reispas of een geldigen grenspas. Voor kinderen beneden de 15 jaren is een ambtelijk bewijs met foto voldoende met opgave van naam, ouderdom, nationaliteit en woon plaats. Jeugdige personen die in ge zelschap van volwassenen zijn en in hun reispas vermeld, hebben geen ambtelijk bewijs noodig. Voor kinde ren onder de 10 jaren kan een ambtelijk bewijs zonder foto vol doende worden geacht. Het vervoer van eieren, van af 25 stuks, geschiedt onder controle. De invoer van groenten door bewoners van het grensdistrict voor het huishoudelijk gebruik mag dagelijks geschieden van 712 uur. Ieder grensbewoner mag slechts eenmaal per dag 2 K.G. groenten invoeren. Nat- Rozententoonstelling te Venlo. Van 1417 September a.s. wordt te Venlo wederom een nationale rozen-, bloemen- en plantententoon- stelling gehouden. Van hoeveel belang onze kweekers deze Venlosche na jaarsexpositie beschouwen, bewgst wel het aantal inschrijvingen, dat nu reeds binnenkwam. Het blijkt steeds meer een geluk kige gedachte te zijn geweest, die geleid heeft tot samenwerking in dezen tusschen „Nos Jungunt Rosae" en de Venlosche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, om de natio nale rozenshow, waaraan tevens de keuring der nieuwe rozen verbonden zal zijn, in Venlo te houden. Venlo zelf is een belangrijk centrum van rozen- en bloemencultures, met kweekerrjen wier naam een wereld reputatie verwierf. Evenals de verleden jaar gehouden expositie voor Limburg-Brabantsche kweekers, zal ook ditmaal de nationale najaarstentoonstelling in het Concert gebouw en den tuin daarvan plaats hebben. De beschikbare ruimte, die in den tuin geboden werd, is reeds geheel gereserveerd. In „Rosarium", het orgaan der vereeniging ter bevordering van de rozenteelt „Nos Jungunt Rosae" wordt geconstateerd uit de reeds binnengekomen inschrijvingen, dat deze tentoonstelling, die van Septem ber 1934 verre in belangrijkheid en uitgebreidheid zal overtreffen. Credo-Pugno-dag te Roermond. De R. K. Bond van propaganda- clubs „Credo Pugno" zal op Zondag 25 Augustus te Roermond zijn jaar- lijkschen bondsdag houden. In den namiddag wordt in het Kruisweg park een massa-vergadering ge houden met den Z.Eerw. Pater Colsen als spreker. Tot besluit van den dag celebreert Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, een ponti ficaal Lof. Oneerlijke dienstbode. Te Roermond werd aangehouden de 19-jarige dienstbode C. B., ver dacht van meermalen gepleegde dief stallen van grootere en kleinere bedragen aan geld ten nadeele van den heer L. uit de spaarpotten der kinderen en de winkellade. Het meisje, dat bij aanhouding nog een groot gedeelte van het ontvreemde geld in haar bezit had, legde een volledige bekentenis af. t Groote boerderij afgebrand. Te Kunrade, gemeente Voerendaal is Dinsdag de groote boerderij van den landbouwer Kerkhof, gelegen aan den rijksweg Maastricht-Heerlen afgebrand. De brand is ontstaan in de groote schuren en stallen. Het vuur vond gretig voedsel in den pas binnenge- haalden oogst, welken daarin was opgeslagen. Aan blusschen viel niet te denken. De bewoners, geholpen door de ijlings toegeschoten voorbijgangers, hebben nog gered, wat er te redden viel. Het huisraad kon nog geheel in veiligheid worden gesteld. Tien var kens zijn in de vlammen omgekomen. De boerderij is van het bekende Limburgsche type, zoodat de schu ren met het woonhuis zgn verbon den hierdoor nam de brand spoedig zulk een grooten omvang aan. Het geheele complex werd dan ook door het vuur verwoest. De schade, die meer dan 10.000 gulden bedraagt, wordt door verzekeringen gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Op enkele honderden meters af stand van de afgebrande boerderij zijn eenige weken geleden twee boer derijen en een limonadefabriek even eens door brand verwoest. 100-jarige te Maastricht. Heden zal de Wed. Hendrikx Thoorens haar lOOsten verjaardag herdenken. Buurtcomité St. Pieter straat heeft voor de noodige feesten op Zaterdag en Zondag gezorgd, terwijl verschillende muziekgezel schappen hun medewerking verlee- nen en in de buurt zullen concer teeren. Verder zullen hedenavond na de kinderhulde de ouden van dagen komen om him medezuster te „be steken". De Stroomverkoopmij. zal zorgen dat het huis der 100-jarige electrisch geïllumineerd wordt. Een zinkend en scheurend mijndorp. De mijnbouwschade is een scha duwplek van de mijnindustrie. Schier in heel de mijnstreek zijn de sporen van de mijnbouwschade waarneem baar. Er is echter geen gemeente in de mijnstreek, die zoo erg getroffen wordt door de mijnbouwschade dan Chevremont, een der 4 dorpen, die Kerkrade, de uitgestrekte gemeente met haar 35.000 inwoners vormen. Chevremont ligt in het eoncessie- veld van de mijn Laura en Vereeni ging, welker zetel te Eijgelshoven is gevestigd en grenst aan het con- cessieveld der Dominiale mijn. De mijnschade heeft er nagenoeg geen enkele woning gespaard en niet het minst de groote gebouwen wer den gedupeerd. De in Romaanschen stijl opge trokken parochiekerk, die pas enkele jaren geleden voltooid werd, is er al bijzonder erg aan toe. Jaj^r in, jaar uit, staan er steigers in Tre kerk, wordt er ingewerkt voor het dichten van de scheuren. Den laatsten tijd werden vangkussens aangebracht, zooals vroeger reeds in het Roergebied en Westfalen ge schiedde, ter beveiliging van de kerkbezoekers. Scholen, patronaatsgebouw, de pastoriën en kapelaniën, het kloos ter der Ursulinen, concertzalen, her bergen, winkels enz. werden en worden vanwege de mijnonderne ming gerestaureerd. Tal van huizen moesten worden afgebroken en op nieuwe versterkte fundamenten worden opgebouwd. Onlangs heeft de gemeente Kerk rade de procedure gewonnen tegen de Laura, wegens de schade toege bracht aan de rioleering. Men neemt aan, dat Chevremont in den loop der jaren op sommige punten 1 tot 2 meter is gezakt. De Landbouwtentoonstelling te St. Anthonis. Evenals andere jaren belopft de op 4 en 5 Sept. a.s. te St. Anthonis te houden groote Landbouwtentoon stelling wederom een groote drukte te worden. Er worden ingezonden 127 paarden w.o. 50 tuigpaarden, 286 stuks vee en 230 hokken varkens. Door de Jonge Boerenstanden zul len naast gewassen ook inzendingen plaats hebben van verschillende soorten fruit. Verder zal de R.K. Boerinnenbond dit jaar hare medewerking verleenen door het inrichten van enkele mooie stands. Aanbesteding. Door de Paters van het H. Sa crament te Brakkenstein bij Nijme gen werd Woensdagmiddag in hotel de Molen te Baarlo aanbesteed het bouwen van een klooster te Sambeek (Lactaria). Laagste inschrijvers waren gebr. Naus uit Neer voor de som van f 31.600. Wethouderskeuze te Helmond. De twee grootste fracties in den nieuwen gemeenteraad te Helmond, n.l. van de R.K. Werknemers en R.K. Middenstanders plus landbou wers (bezettend in totaal 13 van de 21 raadszetels) zijn tot overeenstem ming gekomen inzake de samen stelling van het wethouderscollege. Gekozen zullen worden de heeren C. L. de Wuffel (aftr.), R. v. Gemert en J. J. Ebben (aftr.). De heer Jos. van Wel, die gedurende 20 jaren wethouder van Helmond is geweest, zal dus niet herkozen worden. De heer Ebben vervult reeds 22 jaren het wethouderschap van Helmond. Na Oss de omliggende gemeenten. Nu de bende te Oss zoo langza merhand achter slot en grendel zit gaat de politie over tot zuivering der omliggende gemeenten. Reeds lang werd te Berchem aangifte gedaan van diefstallen van rijwielen. Hoewel de marechaussee en gemeentepolitie van Berchem, een onderzoek instel den, mocht het nooit gelukken de daders te vinden. Totdat men Don derdag voldoende aanwijzing kreeg en tot arrestatie overging van C. v. d. A. uit Berchem. In hem meënt men den dader te pakken te hebben van deze diefstallen. Ook moet hij niet vreemd zijn aan kippendiefstal len en diefstallen van veldvruchten. Hij is in de marechaussee-kazerne te Oss ingesloten, maar blijft tot nu toe hardnekkig ontkennen. Door vrachtauto overreden. Donderdagavond is op den grint weg tusschen Hillegersberg en Berg- gischen Hoek een ongeveer 14-jarige jongen, die achterop een vrachtauto meereed, van de auto gevallen en onder de wielen terechtgekomen. Hij bekwam een schedelbreuk en was op slag dood. Groote brand te Beesd. Donderdagavond heeft te Beesd een zware brand gewoed, waarbij 4 boe renwoningen, een tuinderswoning en vier hooibergen een prooi der vlam men zijn geworden. Behalve de vier woningen, is nog een vijfde die van den heer v. Beest afgebrand. De behuizingen waren aaneengebouwd. Gefingeerde inbraken. Woensdagavond is te Oss door de gemeentepolitie gearresteerd zekere G. T. uit Heesch, die er van verdacht wordt een verzekeringsmaatschappij voor assurantie-penningen te hebben opgelicht. Na een langdurig verhoor bekende de man tenslotte door het aangeven van gefingeerde inbraken, die bij hem zouden zijn gepleegd, geld van de verzekeringsmaatschappij te hebben ontvangen. T. wordt ook verdacht van heling. De veerdienst te Nijmegen. Woensdag is bij den Nijmeegschen gemeente-veerdienst de vierde mo torpont in dienst genomen. De moderne pont, toegerust met twee 70 P.K. Deutz-motoren, is ge bouwd op de scheepswerf Vahali te Gendt bij Nijmegen. Wanneer het volgend jaar de brug gereed is en de veerdienst derhalve overbodig zal worden, zal genoemde werf de pont, die f 35000 heeft ge kost, voor f 9000 terugnemen. Invoer van versch Deenseh vleesch stopgezet. Naar de Maasbode verneemt, heeft de Vereeniging van Nederlandsche Importeurs vanbuitenlandsch versch vleesch van den Deenschen Land bouwraad bericht ontvangen, dat Denemarken voorloopig geen gebruik meer wenscht te maken van de ver gunningen, door de Nederlandsché regeering toegestaan, om Deenseh versch vleesch in ons land in te voeren. Naar verluidt zijn de opbrengst- prijzen van dit vleesch als gevolg van de onderscheidene heffingen hierop in ons land van dien aard, dat zij in Denemarken niet meer als loonend voor den producent worden beschouwd. Het vraagstuk der hypotheken- In verband met de stagnatie, die er heerscht inzake het verstrekken van geld onder hypothecair verband heeft de minister van sqciale zaken, mr. M. Siingenberg, namens de regeering een bespreking gehouden met vertegenwoordigers vam de Ver eeniging van Directeuren van Hypo theekbanken, van de Nederlandsche Spaarbank, van den Beleggingsraad en van de Vereeniging ter Bevorde ring van het Levensverzekerings wezen. De minister streeft er naar, in den bestaanden toestand in gemeenschap pelijk overleg verbetering te brengen. Tijdens de besprekingen, die een bevredigend verloop hadden, werd in het bijzonder naar voren gebracht, dat de onzekerheid die er heerschte omtrent het lot van den gulden, zoomede het wetsontwerp inzake de vaste lasten, de credietmoeilijkheden hadden gestimuleerd. De aan de bespreking deelnemende instellingen zullen de regeering, hetzij individueel, hetzij gemeen schappelijk, nader schriftelijk van advies dienen. Tweehonderd gulden uit den trein gevallen. Een reiziger, die dezer dagen met den sneltrein van Groningen naar Meppel reisde, heeft daarbij een on aangename ervaring gehad, welke voor hem echter nog goed is afge- loopen, meldt het „Nbl. van het Noorden". Te Meppel moest hij aangifte doen van het feit, dat hij twee bankbil jetten van f 100 had verloren. Bij navraag bleek de grootste kans te bestaan, dat dit gebeurd was tijdens zijn bezoek aan de W.C., ongeveer ter hoogte van het station Koekange. Natuurlijk werd Koekange ge waarschuwd, ook al leek de kans heel klein, dat het verlorene zou worden teruggevonden. Toch ging men aan het zoeken, waarbij het ongelooflijke gebeurde. Het perso neel vond in de nabijheid van het station de vermiste biljetten terug. Kindje dood in de wieg gevonden. Dinsdagmorgen heeft ten huize van de familie S. in de Stationsstraat te Bergen op Zoom, een tragisch ongeluk plaats gehad. Toen de moeder naar haar negen maanden oude kindje ging kijken, vond zij het dood in de wieg liggen. Gebleken is, dat het koord van den rammelaar de kleine om den hals had gekneld, waardoor het stikte. Onvoorzichtig met een geweer. De landbouwer A. de L. te Wagen berg, die bij het ontladen van een jachtgeweer, toen dit plotseling afging, den 15-jarigen P. J. M. trof, aan de gevolgen waarvan de jongen kort daarop overleed, is door de Bredasche rechtbank veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Het O. M. had veertien dagen hechtenis geëischt. Margarine in het kippenhok. Door de Rijksambtenaren werd te Sterksel bij den landbouwer H. M. uit het kippenhok te voorschijn ge haald een partij van niet minder dan 360 K.G. Belgische margarine, welke in beslag werd genomen. In de Altweerterheide onder Weert stieten de kommiezen ,op eenige smokkelaars, die echter het hazen pad konden kiezen, de smokkelwaar 180 K.G. Belgische boter als buit aan de kommiezen achterlatend. Veiligheid op den weg. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ont werp houdende regelen nopens het verkeer op de wegen wordt het vol gende ontleend: De Minister streeft zooveel moge lijk naar veiligheid en vcor wielrijders en voetgangers, en voor de automo bilisten. Waar zulks mogelijk is, worden niet alleen op de Rijkswegen, doch eveneens op de provinciale we gen, deze categorieën van wegge bruikers gescheiden door het berij den van den hoofdweg voor wielrijders te verbieden. Een verbod voor voetgangers, om van den hoofdweg gebruik te maken ter plaatse waar een behoorlijk voet pad aanwezig is, zal worden over wogen. Het komt den Minister noodzake lijk voor, dat bij vernieuwing van het rijbewijs, om de vijf jaar, de aanvrager opnieuw geneeskundig- wordt onderzocht. Omtrent de waarde van een psy chotechnisch onderzoek voor de be oordeeling van de bekwaamheid en geschiktheid tot chauffeeren loopen de meeningen nog zeer uiteen. Ten aanzien van dit vraagstuk, waarvan de beteekenis niet onderschat wordt, wacht de Minister nog het advies van de Motor- en Rijwielwet af. Voor de verhooging van den leef tijd vereischt voor het verkrijgen van een rijbewijs, tot 21 jaar, bestaat, naar de Minister meent, niet vol doende aanleiding. Een wetsontwerp tot invoering van de verplichting van automobilisten tot verzekering tegen de gevolgen van wettelijke aansprakelijkheid wordt in samenwerking met het Departement van Justitie voorbereid. De Ministér, overtuigd van het nut van de invoering van een zoodanige verplichting, zal daarbij den grootst mogelijken spoed betrachten. Voorrang. Ernstig wordt overwogen den voor rang van het verkeer op hoofdwegen te erkennen. Deze regeling zal zoo noodig in het Motor- en Rijwielregle ment kunnen worden opgenomen ook vóór de inwerkingtreding van de nieuwe wet. De wenschelijkheid van een verbod van samenscholingen op rijwegen, welke het vrije verkeer belemmeren, zal worden overwogen. Een algemeen verbod voor alle wegen, om met een voertuig op den weg stil te staan, indien de wegberm ter plaatse daartoe geen ruimte biedt, gaat den Minister te ver. Omtrent de reminrichting van mo torrijtuigen zijn thans nieuwe voor schriften in overweging. Rood achterlicht. Ook de Minister meent, dat niet alleen motorrijtuigen, maar ook andere rij- en voertuigen, waarmede over een weg wordt gereden, of welke op een weg stilstaan, in het algemeen van een rood achterlicht voorzien moeten zijn. Voor de gewone rijwielen kunnen er ook zijns inziens bezwaren ge opperd worden tegen het eischen van een rood achterlicht. Een wij ziging van de desbetreffende arti kelen van het Motor- en Rijwiel reglement is thans zeer spoedig tegemoet te zien. Een wijziging van de voorschriften omtrent verblindende rijwiel- en autoverlichting en verkeerd gerichte bermlampen, is bij de Motor- en Rijwielcommissie in behandeling. Uiteraard zal op de naleving ook van deze voorschriften door de ver keerspolitie scherp moeten worden gelet. Ook de Minister is overtuigd, dat verscheidene ongevallen worden veroorzaakt door hen, die een auto zonder chauffeur gehuurd hebben. Hij vertrouwt echter, dat ook hier nieuwe eischen van geschiktheid en bekwaamheid, het periodiek genees kundig onderzoek en ook de zwaar dere straffen verbetering zullen brengen. Een algemeen verbod voor wiel- rijdersi van den rijweg gebruik te maken, indien een rijwielpad aan wezig is, komt den Minister niet wenschelijk voor. Wel zal worden nagegaan of en in hoeverre het meer rechts houden van het langzame verkeer bevorderd kan worden. Hoewel de Minister voorshands van oordeel is, dat het stellen van een algemeene maximum snelheid op de buitenwegen geen aanbeveling verdient, stelt hij zich voor, daar omtrent alsnog het oordeel van de Motor- en Rgwielcommissie in te winnen. NEDERLAND TREKT naar BELGIE Is 't het mooie weer, de Brussel- sche tentoonstelling, de Belgische goedkoope franc of de concurreeren- de vervoerprgzen der bussen, die dagelijks duizenden naar België doen trekken voor één of meer dagen We weten het niet, misschien werken al deze factoren wel samen maar feit is, dat onnoemelijk veel Nederlanders nu reeds weken lang dag in dag uit, een bezoek brengen in Belgenland. 's Morgens om 6 uur begint aan de grens bg Zundert de trek reeds en die duurt voort tot in de mid daguren, terwijl na eenige uren van gematigd verkeer de terugtocht aan vangt van bussen, vorige dagen ge passeerd of van die, die van hun dagelijkschen dienst terugkeeren uit Brussel. Een Belgisch ambtenaar zeide het aantal bussen met passagiers, dat dagelijks het grenskantoor passeert. Hij schatte het aantal minstens op 200 per dag. Toen we Dinsdagvoormiddag eens een kijkje namen aan genoemd kan. toor, waar we ongeveer 9 uur arri veerden en we tot ruim 11 uur ver bleven, passeerden 49 autobussen alle tjokvol met passagiers uit alle oor den van ons land. Uit Amsterdam, Leiden, Den Haag het Westland, Rotterdam, Bussum, Nijmegen, Arnhem, Zwolle, Breda en Zundert zagen wij ze en op den terugweg naar Breda was ons op nieuw een tiental voertuigen .rich ting Antv/erpen gepasseerd. Natuurlijk moeten hierbij nog ge rekend worden de honderdtallen particuliere auto's vooral uit Noord en Zuid-Holland, die bijna zonder tusschenpoos de grens passeeren. En dan te weten, dat dit slechts één der toegangswegen tot België BE0RIJF STILGELEGD. Ambtelijke tyrannie. In het rapport der Commissie- Beumer, die de gesties der Varkens centrale heeft onderzocht, staat ook een klacht van de firma v. d. Eijken te Roosendaal. Na het inwerkingtreden der Var kenscentrale werd aan deze firma per contract toegezegd, dat ze in opdracht van deze Centrale varkens zou mogen koopen, slachten en ver zenden. Er zou naar gestreefd worden, dat het aandeel van deze firma in den totalen uitvoer van varkens en varkensvleesch ongeveer gelijk zou zijn aan het gemiddelde van de laat ste vier voorafgaande jaren. Van dit contract is echter niets terecht gekomen. Wegens 'n tweetal onregelmatigheden werd het onge daan gemaakt. Wat zegt de Commissie Beumer daar nu van O.m. het volgende: De Commissie is van oordeel, dat de klacht van de firma P. v. d. Eijken, dat de Ned. Varkenscen trale op onvoldoende gronden het bedrijf der firma heeft stilgelegd en vervolgens den Minister van Economische Zaken geadviseerd heeft, het contract te beëindigen, als juist is aan te merken. Schuld der firma P. van der Eijken aan de eerste, hierboven gereleveerde onregelmatigheid, is niet komen vast te staan. De in de tweede plaats vermelde onregelmatigheid, ten aanzien waarvan de firma P. v.d. Eijken niet vrij uitgaat, gelijk zij ook zelf erkend heeft, is naar het oordeel der commissie niet van die be teekenis, dat zij eenen zoo ver- strekkenden en ruïneuzen maatre gel, als de stillegging van een be drijf, rechtvaardigt, althans niet, nu de N.V.C., gelijk aan de com missie gebleken is, elders minder streng is opgetreden. Voorts heeft de Commissie over wogen, of stillegging van het bedrijf op grond van bovengenoemde on regelmatigheden in overeenstem ming is met de bepalingen van het tusschen de Nederl. Varkenscentr. en de firma P. v.d. Eijken gesloten contract, in het bijzonder met art. 4 van het contract, luidende; „Wanneer mocht blijken, dat zulks in het belang van den uitvoer wenschelijk is, heeft de N.V,C. het recht aan partij ten andere gedu rende een bepaalde periode of voor onbepaalden tijd geen werkzaam heden als bovenbedoeld op te leg gen, mits deze daarvan tijdig in kennis wordt gesteld. De gevolgen hiervan zullen dezelfde zijn als bij het zich vrijwillig onttrekken als bovenbedoeld". De Commissie is tot de slotsom gekomen, dat toepassing van dit artikel bij wijze van straf met de strekking van het artikel onver- eenigbaar is. Evenmin als bovengenoemde on regelmatigheden, kan de omstan digheid, dat er tusschen de Neder landsche Varkenscentrale en de firma P. van der Eycken geschil is ontstaan over hare wederzijdsche financieele verplichtingen, naar het oordeel der Commissie een grond zijn, om tot opzegging van het contract te adviseeren. Het geschil toch is door Neder landsche Varkenscentrale bij ex ploit van dagvaarding van 7 Octo ber 1934 aan het oordeel van den rechter onderworpen. ONGELUKKEN. Woensdagavond is P. van Herpen uit Heesch onder Schayx door een vrachtauto aangereden en gedood. Te Enschedé is de 32jarige arbei der L. door ontploffing van een zwavelzuurvat gedood. Door het opengaan van een auto portier viel het 7jarig eenig zoontje van den gemeente-ontvanger B. te Ginneken uit den wagen en tenge volge van dien val overleden. Pater Honoratus Caminada. De toestand van den hoogeerw. pater Provinciaal der Minderbroeders Franciscanen blijft zorgwekkend. Toch blijven de geneesheeren goede hoop koesteren omtrent den afloop. De laatste dagen trad een geringe verbetering in. Het leven der Japansche arbeiders. Ongeveer het drie-vijfde gedeelte van de Japansche arbeiders, die in fabrieken werkzaam zgn, bestaat uit vrouwen. Hiervan werkt nog het grootste aantal in zeer kleine fabriek jes of verricht huisarbeid. De gehuwde Japanse arbeider heeft een maandloon van ongeveer 72 yen, dit is circa f 30. 's Morgens om 6 uur uur begeeft zich de Japansche arbeider reed^ naar één dei^ri inrichtingen, waq neemt. Hiervoorfet; begrip van hetifd badmeester (hier^bl bijzonder gestelde van 10 yen (dit i ei Men behoeft ut I len, dat men in ap urige werkweekke wet mag de Japan* dag arbeiden, deae laten hun arbeier: per dag aan deoa middagpauze beras een heel uur. De/e: dan voor thee an kostprijs verkrijglai De eischen, dj c aan het leven silt Hij is al tevreden,an een enkele maal aai naar de Yose, t i sprook jes vertelier ki Het JapanscüSfi?! op 15- 'of 16-ja:g( der groote fabrieer daar meestal intrn eenmaal per wek ouders of kennise Haar loon bedrag yen per maand. Dank zij de oc krachten is Japa i producten tegen it< op de markt te brnj dat Japan aan dev bedroeg in 1929 27 het jaar 1934 tot}1 Hieruit blijkt dusd! het algemeen eei c stelling maakt va de Japansche expr industrie fabricert voor het binnerai pCt. van zijn prou andere landen geiq De lijken teW Naar aanleiding vondsten op ee^^^j den landbouwer B tusschen Wuestwee legen gehucht Act' jaar achtereen en graven, waren bgd titie eenige aarvi gekomen, welke re tot klaarheid zouêr Nadat toch us staan, dat de lijka van het tijdvakv: werd het meer er r lijk, dat de lijken if zijn van een oorlc^s Aan politiecomnis kwamen verv'olgn; oore, dat na het o( mastbosch jonge D die verblijf hieldn Brasschaet, een ti; geving van de boir< werden afgericht,w; met scherp gesch>t De bewoners 'a: boerderijen kregel binnen blijven er i gesloten blijven. Een paar bc«?*j tijds rond den 1' waren, beweren th gehoord te hebber, ten met scherp door een ongeluk em: zouden zijn gedocil gebruik ter plaatse In hoeverre ce: afgelegd na brjta eerst nadat het cei werd betrm natuurlijk moeilijr zal echter in dï blijken, daar voer ringen juist zijl, lijken zouden motte den. Men zal thans zoeken, welke D onderdeden van 1 kamp te Brasscas daarna de mogeljh om de identiteit ce: offers, die nu op ht wezel een laatste i gevonden, vastj^s Tot 4 Septembsi verzoening De buitengewoie terraad besloot pogingen tusschen Italië nog tot 4 Se zetten, daarna, zal Genève zijn. Mac Donald verk ben de situatie kil) rustig opgenomea een helder inzicht moet worden. Na de zitting verklaarde men kringen dat de "i sloten De samenwerkinj regeering voort te een vreedzame o conflict te vinden e van den volkenbc bereiden, die tegen krijgsgevaar zgn b ben te nemen. De houding van zooals sir Samuel Juli in het parlemc gezet. Verder werd bes! embargo voor levei Ethiopië niet op te Deze maatrege trjdelijken aard ei worden vóór 4 Sep omstandigheden zu maken. Uit het bu In Roemenië stoi fabriek in. Veertig onder de puinen zij lgken en zestien geborgen. In Japan is de s broken. Reeds moe zijn aangetastme offers tot dusver. Gisteren zijn d manoeuvres begoi op Italiaanschen i zijn. Meer dan 50 er aan deel. a Ellende in De machthebbers ben dus wel enoi

Peel en Maas | 1935 | | pagina 2