Fa. Stoot alle soorte; kolen en brü De puntjes op de i Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. Adverle Markt Jhc. Vjgr kringen een mentaliteit teweeegge- bracht, welke niet in overeenstem- is met de verantwoordelijkheid, die voorop dient te staan, willen wij onze vooraanstaande positie in het we reldlucht verkeer handhaven. Over de Douglas-toestellen zeide de heer Fokker: De grootere snelheid en de econo mie van de Douglastoestellen zijn bereikt door aërodynamische verbe- teringen, door toepassing van twee motoren inplaats van drie, alsmede door hoogere belasting en opvoering van de motorprestaties. Hierbij kon echter niet vermeden worden, dat zekere consessies zijn gedaan aan de veiligheid. Ik stel voorop, zoo verklaarde de heer Fokker verder, dat het ge bruik van Douglasvliegtuigen volko men verantwoord is, wanneer de in deze toestellen in te bouwen motoren een voldoenden graad van betrouw baarheid hebben, de piloten zich door voldoende training aan de bij zondere eigenschappen hebben aan gepast en deze vliegtuigen over trajecten vliegen, waarbij in geval van het uitvallen van een der motoren niet al te lang op de kracht van den overblijvenden motor ge vlogen moet worden. De luchtvaart zoo eindigde de heer Fokker het onderhoud kan alleen gediend worden door een systematische, weloverwogen, ge leidelijke ontwikkeling, zoowel van materieel als personeel. De laatste zes maanden hebben helaas maar al te éclatant bewezen, gelijk ik reeds vroeger heb verklaard, dat reputatie in de aviatiek een te précair bezit is om haar in gevaar te brengen door topprestaties te willen bereiken, waarbij de marge tusschen catastrophe en succes zeer gering is. Deze uitlatingen van een bij uit stek deskundige zijn weinig minder dan een aanklacht tegen de te ver doorgevoerde snelheidsjacht en tegen het nemen van veel te veel risico uit record- en prestige overwegingen. Moge het rapport over de cata strofen der K.L.M. leiden tot bet radicaal veranderen van koers inde richting van „veiligheid vóór alles." Poppen en wasbeelden inde kerk. Het volgende fraaie stukje, van den bekenden redenaar en schrijver H. de G.-eeve pr., vonden we ergens afgedrukt. We nemen het hier over. omdat we de daarin zoo raak be- scnreven typen wel overal vinden en we schrijven er nog een onder schriftje bij. „Maar wil je poppen zien, dan hoef je heusch niet naar een panop ticum te gaan, je kunt ze veel beter vinden Zondagsmorgen achter in de kerk. Ze staan. Ze knielen niet. Ze staan. Ze staan hardnekkig. Als er een pilaar of een muur in de buurt is, leunen ze. Ze bidden niet althans de mees ten niet maar ze kijken en ze zien niets, 't Is het eenige uurtje van wezenloosheid dat ze in de week doormaken. Altijd zijn ze bij de pin ken, als de kippen op hun zaken, of bij een pretje, heerlijke moppen tappers, luidruchtige klanten, toffe .jongens, met schaterende zielen, één bonk leven, één stuk belangstelling, maar 't Zondagsmorgens zoo laat en zoo laat. als ze achter in de kerk post gevat hebben, als ze zijn gaan staan", schiet hun ziel naar beneden ïn de roef en sluit het luik dicht. Ze staan zonder meer, hoed onder hun armwijdbeens of beenen bij elkaar. Komt er een late juffrouw binnen ze kijken. Is de juffrouw voorbij, den draait de kop langzaam terug als op een veer. Moet iemand passeeren, dan geven ze niet mee en is de laatkomer voorbij, dan sluiten zich de schouders weer als water achter een schip. En ze staan weer. Hun ziel slaapt. Hun oogen zijn ruiten van een onbewoond huis. Ze waardigen jubeldag was er een zin gende mis in de dorpskerk, welke bijna zoo vol was als op een Zon dag en waarbij de koorzangers danig hun best deden. Omdat er dien dag teveel te doen was in het huis der echteheden Ver- plaggen en de kamers, die een extra schoonmaakbeurt gekregen hadden, niet vuil gemaakt mochten worden, vanwege de te houden kiennekes- vesiet, hield Driekesoome in den voormiddag receptie in den Druiven tros, waar menig borreltje op zijn gezondheid geledigd werd. 's Namiddags om vier uur, toen Driekusoom zijn middagslaapje be ëindigd had, dat vanwege de mor- genlibaties een beetje langer als ge woon geduurd had, kwamen de eerste „wievergasten" al aanzetten, waarop de jubilaris zich in zijn zon- dagsche kleeren naar den Druiven tros begaf. Om over te steken naar den an deren kant moest hij onder zwierige slingers van sparrengroen en bloe menkransen passeeren, die 't jonge volk te zijner eer over de straat ge hangen had. De huisingangen, zoowel in den Druiventros als in het huis der Ver- plaggens waren eveneens omwonden met groene slingers. Boven de huisdeur van Driekus oom prijkte een groot schild, waar aan de ondermeester zijn beste krachten gewijd had. Bovenaan was de heilige Henricus afgebeeld. De scholden hem uit voor Sinterklaas, maar schooljongens zijn onbetrouwbare kunstcritici. Driekusoome vond het „schon" en had er den meester hartelijk voor staan, niet omdat er geen plaats is, maar waarschijnlijk om er het eerst uit te kunnen zijn. Ze weten 't eigen lijk zelf niet, waarom ze staan. 't Is het dut-uurtje, niet van hun lichaam maar van hun ziel, die dit half uur onder zeil gaat. Brj de con secratie zakken ze als een mechaniek plotseling door op één knie, met een scheeve schouder. Bij den vijfden tik van de bel, gaan ze weer omhoogbij den zesden staan zij weer.' Ergens uit hun han den slingert een rozenkrans Maar voor de rest staan ze. Tegen het einde, na de Domine non sum Jignus. ontwaakt hun ziel in de roef; komt naar boven. Het mechaniekertje wordt weer voor een week opge borgen. 't Panopticum komt in be weging de portiek vult zich met sigaren- en sigarettenrook. Ze leven weer. O.L.H. heeft zijn half uurtje gehad. Hij kan tevreden zgn. De goede manieren zullen ze in den hemel wel leeren. Misschien „staan" de zaligen daar ook wel." Dat is voor palstaanders achter in de kerk, of in de zijbeuken. Er is ook iets te zeggen van bepaalde typen meer vöör in de kerk. Die niet achterin de kerk of inde zijbeuken, ergens tegen den muur, staan, want dat zou niet „deftig" zijn. Daarom gaan ze naar voren, ook al omdat ze gepachte plaatsen heb ben of omdat ze wel een stoel of zitplaats betalen willen. Maar daar om komen ze ook geregeld op het nippertje of te laat. Dat behooft ook tot de deftigheid. Maar ge ziet aan het binnenkomen: heel goed op hun gemak zijn ze niet. 't Zou hun beter afgaan, als ze de sociëteit of de bioscoop of de danszaal binnen kwamen. Daar voelen ze zich beter thuis. Dat „ligt" hun beter. Dat is hun atmosfeer. Ze gaan dan zitten. Op de knieën, maar niet langSpoedig op één knie, het andere been opgetrokken. Dan zakken ze door dat is het derde stadium, wat het langste duurt met de armen over de voorbank, en met de heele lichaamszwaarte tegen de zitbank. Bg het Évangelie vliegen ze auto matisch recht, slaan even mechanisch over voorhoofd, mond en borst en ploffen dan neer. Ze behooren nu vierde stadium tot de zittende kerk. Geen zegepralénde, lijdende en nog veel minder strijdende kerk, maar zittende kerk. Ze zitten „hardnekkig" zou de Greeve schrijven. Tot het uiterste. De Sanctusbel brengt hen wel in bewegingde bel onmiddellijk vóór de Consecratie, doet hen weer voor eenige minuten op beide knieën vallen. Voor eenige minuten maar. Dan weer spoedig met de volle lichaamslengte tegen de zitbank aan en dan weer zitten. In het wellevend heidboekje staat het niet beschreven. De man van de wereld zou het in de salons niet durven. Hij werd achteraf door alle mevrouwen en bakvischjes vast en zeker voor een „boer" uitgemaakt. In de kerk mag dat. Wie doet je wat? Boven de „gewone" menschen ben je yerheven; daar trek je je niks van aansoort- genooten doen hetzelfdeen de geestelijken moeten toch altijd wat zeggen. Zeggen Wat zeggen zij, de deftige poppen en wasbeelden, tegen O. L. Heer? Kinderen wordt geleerd: goede manieren, „goedendag" zeggen enz- enz. Als ze verlegen zijn, nu dat is niet erg dat is kinderaard; maar als ze lomp zijn, wordt dat aan de kinderen nog aan de ouders ver geven. De deftige poppen en was beelden zeggen niets. Uit een kerk boek bidden, aan den rozenkrans Hola. Ze kunnen O.L. Heer nauwelijks „goeden dag" zeggen. De soldaat brengt puctueel het militair saluut voor een meerdere, en hij krijgt op z'n „donder" als er wat aan mankeert deze „deftige" pop pen en wasbeelden vermogen nauwe lijks met de knie te knikken als ze de kerk binnenkomen en uitgaan. Neen, ze kijken of zij O.L. Heer een heelen dienst bewijzen, als ze naar de kerk komen, t Zijn de menschen, die gaan, omdat ze moeten. Die van de heerlijke geloofsgenade en zedeleer alleen de geboden kennen en van de geboden alleen„gij zult" en „gij zult niet.'( Innerlijke overtuiging is bg hen zoo bedankt en hem een „haffel" sigaren in de haod gestopt, er tevens bij voegend, dat de jongens en meisjes die gesierd hadden, over een paar dagen een extra tractatie zouden ontvangen. Onder het beeld van den heilige was het volgende rijmpje ook van den ondermeester in keurige letters aangebracht „Zooals Driekus van Haren, Zoo vindt ge geen tweede, Dat de Heer hem beware, Dat is onze bede Lang niet min voor een eerste product van des jongelings dicht kunst In de gelagkamer van den Drui ventros zag 't er niet minder feeste lijk uit. Boven den deuringang hing ook daar een keurig schild, waarbij de huisschilder Piet Wilbers water en bloed gezweet had. In het midden had hij twee han den geschilderd, welke elkaar om strengeld hielden het embleem der vriendschap en in ieder der vier hoeken een engelenkopje aan gebracht, Hij zei tenminste dat het engelen waren, pfschoon hij er direct heel paradoxaal bijvoegde, dat die duuvelskiender" hem zoo'n moeite gekost hadden. Omdat er onder de kopjes vleugels aangebracht waren, konden ze echter wel voor engelen doorgaan, alleen kon men duidelijk zien. dat ze geen familie van elkander waren; er waren er ook twee bij, die wel eens naar een oogarts mochten gestuurd wor den, om de scheele oogen recht te laten zetten. Het was echter allemaal goed gemeend en met ernst en toewijding groot als een nachtlichtje vergeleken bij een booglamp. Alle uiteenzetting en verdediging van de geloofsleer is „een preek" en daarmee reeds ver oordeeld. Met dat nachtlichtje reizen ze hun leven door. Een sterke wereldsche wind en het is uit. Ja, eenmaal is het uit... ZAAIER. De kweekeling met acte. Het systeem al volop inwerking. In „De Volkskrant" wordt er nog eens de aandacht op gevestigd, dat de kweekeling-met-acte, ook met dien naam, practisch reeds in een aantal scholen wordt aangetroffen: Dit blijkt uit het dezer dagen verschenen onderwgs ver slag over 't jaar 1934. In een aantal inspecties heeft men kweekelingen (lees bevoegde onderwijzers maar zonder het voor de onderwijzers in de wet bepaalde salaris) aangesteld. In de inspectie Breda zijn niet minder dan 31 klassen, waarvan de zorg geheel aan een „kweekeling" is opgedragen hovendien verleenen nog 21 „kweekelingen" hun hulp aan klasse-onderwgzers. Hun optreden heeft tot gevolg dat in menige school de nadeelen, voortspruitende uit de gedwongen vermindering van leerkrachten, worden ondervangen. In de inspectie Breda waren 84 lokalen waarin meer dan 48 leer lingen zaten, en hun aantal zou veel grooter zgn indien er niet zegt de inspecteur een overvloed van ter beschikking staande kwee- kelingen-met-acte was. Wat is het geval De regeering heeft, uit bezuini- gings-overwegingen, een aantal onderwijzers uitgedreven en daar door het onderwijs verslechterd, zoo niet ontwricht. En wat doen nu de gemeente en schoolbesturen Ze doen een beroep op wat officieel kweekeiingen-met-acte heet in werkelijkheid zijn het onder wijzers zonder aanstelling, werk- loozen dus en deze jonge menschen, blij dat ze aan den slag kunnen komen, .in de hoop allicht dat ze daardoor hun kans op een benoeming tot onderwijzer ver beteren, bieden zich aan voor een schamele tegemoetkoming. Daar zit voor een bezuinigings- regeering outrance wel pers pectief in ontsla alle onderwijzers en breng alle betrekkingen in veiling voor de laagst biedenden. Nu mag men het gelukkig achten dat de verslechtering van het onderwijs wordt tegengehouden door de immers fortuinlijke om standigheid dat er overvloed van kweekelingen-met-acte is, niemand kan toch de methode loven om voor weinig of geen geld aan leer krachten te komen. Wat men voor handarbeiders niet gou gedogen kan voor hoofd arbeiders niet worden goedgekeurd. En het kan geen verbazing wekken dat de inspecteur in de inspectie Haarlem weinig bewon dering gevoelt voor een systeem, krachtens hetwelk naast kweeke lingen-met-acte, half of heelemaal niet bezoldigd, tal van z.g. volon tairs (feitelijk een andere naam voor onderwijzers zonder aanstel ling) in de scholen „rondslungelen". Verwacht nu eens opgewektheid en toewijding van jongemenschen, die een positie behoorden te heb ben en aan hun toekomst moesten kunnen bouwen en, zooals de Haar- lemsche inspecteur schrijft, „uit medelijden worden toegelaten." Een erg waardig schouwspel is het inderdaad niet, het lager onder wijs van den Staat der Nederlanden, voor een deel klaploopend op den werkloosheidsnood der jongere onder wijzers! Nuttige wenken. Wie gewend is salades aan tema ken met azijn en slaolie, kan ter af wisseling (en ook uit gezondheids oogpunt 't ook wel eens gaan doen met citroensap in plaats van geschilderd dus goedgemeende, ernstige, toegewijde engelen. Te midden van het schild prijkten nog de woorden: Al is hij zeventig jaren oud, Toch heeft hij nog 'n hart van goud! Wjl' o Heer, nog lang bewaren Uw diepaar, Driek van Haren Ik geef u een heelen dag om te raden, wie dat vers gemaakt had. Maar dat kunt ge toch niet Daar om zal ik 't maar verraden, 't Was van de Klaproos zelf. Wat zegde dor nou af T Toen Driekusoom binnentrad, klonk het uit een aantal keelen: Hoera Hoera Hoera 1 Lang leve DriekusoomeLang zal ie leve in gloria De gepensioneerde ontvanger van Melle en de rentenier mijnheer Del- motte van de Otterbeek, die eiken zomeravond met Driekusoome op de beugelbaan naar het spel der jon geren kwamen kijken, hadden allebei de zwarte gekleede jas aangetrokken en witte dasjes aangedaan. In guitige taal verwelkomde de ontvanger den jubilaris in den vrien denkring en geleidde hem toen naar de voor hem gereserveerde plaats aan het einde der lange tafel, waar aan reeds een aantal gasten plaats genomen hadden. Hier stond een bekransde leuning stoel gereed, waarin Driekusoome plaats nemen. Nauwelijks was hij gezeten, toen hem alweer een nieuwe ovatie werd gebracht, De Klaproos kwam naar binnen met haar man in zijn trouw pak, dat al menigen stormigen dag doorstaan had bij feesten en vooral ook bij vrolijk geëindigde begrafe- azgn, olijfolie in plaats van slaolie en dan nog enkele druppels aroma zooals maggi, liebig. poviet, of lea en perrins. Heel smakelijk is ook op een salade een scheutje tomato- ketchup. Wie rozijnen toebereidt voor een of ander gerecht, doet ze in een diepe schaal en bedekt ze geheel met kokend water. De rozijnen zet ten hierdoor uit, waardoor de pitjes gemakkelijker verwijderd kunnen worden. Als zij klaar zijn, worden zij met een doek droog geklopt en daarna licht met meel bestoven vóór het gebruik. De droge mosterd, welke in ons land niet zoo populair is, kan ver rukkelijk van smaak worden gemaakt indien men haar aanmaakt met melk in plaats van water en er bovendien een snufje zout aan toevoegt. Maak niet meer dan men direct noodig heeft, want de kleur wordt onfrisch als de mosterd moet blijven staan. Een glazen stop, die vastzit, be handelt men als volgtgiet voor zichtig wat zuivere glycerine op den hals en laat de flesch enkele minu ten staan. Daarna draait men voor zichtig rechts en links met den stop en deze zal weldra loslaten. Wie geen slijpplank heeft, kan zich met de tafelmessen als volgt behel pen bevochtig een schoone kurk met paraffine en door haar vervol gens in fijngemalen puimsteen. Wrijf hiermede nu over de bladen der messen en alle vlekken zullen ver dwijnen, zonder dat de messen bot worden. Omkrullende punten van tapijten kan men verhelpen door aan den on derkant van de tapijthoeken driehoe kige stukken mica te naaien. Men koopt dit mica in een winkel of spaart het uit afgedankte rijbewijsétui's en dergelijke. Vóór men tot het beves tigen overgaat, moet men in het mica gaatjes maken voor de draad. Dit gaat gemakkelijk met een z.g. perforator of wié dit kantoorin strument niet heeft met een spij ker en een hamer. Transpiratie-vlekken op zijden on dergoed verwijdert men door de goe deren een half uur in helder warm water te laten, waarin een paar druppels ammonia zijn opgelost, on geveer in de verhouding van een theelepeltje ammonia op een liter water. Na het weeken de stof uit wringen en een beetje citroensap over de vlekken wrijven. Goed uit spoelen en daarna op de gewone ma nier wasschen in warm water met zeep, weer goed uitspoelen en dro gen in de open lucht. Ketelsteen laat zich zonder be zwaar verwijderen als men een goede handvol aardappelschillen in den ke tel doet en deze half vult met wa ter. Langzaam laten koken, waarna men aanslag en aardappelschillen gezamelijk uit den ketel schept met een lepel. MELK, DE DRANK DER DRANKEN door Martini Witkop Koning Melk in het meervoudige begrip van „melkdranken" komt blaarblij- kèlijk niet alléén op melk „als zoo danig" al zou ook die in den zo mer gerust een extra aanbeveling verdienen; een glas koele melk, toch, frisch uit den kelder of misschien zelfs uit den ijskast, biedt in de war me dagen aan tairijke dorstigen een niet te versmaden verkwikking hetzij ze gekozen wordt in den vorm van zoete melk, hetzij ze om den frisch zuren smaak meer wordt gewaardeerd als karnemelk. Beschouwen we die beide vormen als „klassiek", dan vallen daarnaast ech ter nog op te merken allerlei fanta- siën; uitvloesel soms van het vinding rijke brein der zich op kookgebied bewegende experts bedenkseltjes echter even vaak van de eenvoudige huismoeder, die het met haar rijke ervaring klaarspeelt om uit iets zoo „afgezaagds" als een beker melk, nissen, Eerst kwgm de Klaproos met een waardigheid als wijlen Koningin Victoria van Engeland; achter haar volgde Wiesius Hermes. als prins. De van opwinding en bereddering Bordeaux-rood-glimmende Klaproos stevende recht op den jubilaris af, dien ze een groot bouquet met rose zijden linten overhandigde, waarna ze hem de hand drukte en geluk wenschte met zijn zeventigsten ge boortedag. En 'n muulleke kriegde ok Driekusoome Pats... kuste zij hem op de wan gen, dat het maar zoo klonk, Daarna werd ook de prins toege- gelaten tot het afsteken van zijp gelukwenschen, die niet minder goed gemeend waren. Driekesoome trok tenminste een ietwat pijnlijk gezicht; niet van aan doening, maar omdat Wiesius Her mes hem zoo sakkerjuus krachtig en lang de hand gedrukt had. Wie eenmaal een handje van Wiesius gehad had, hield voortaan zijn eigen vingers wijselijk in den zak, wanneer 't weer op handjes geven aankwam. 't Was heelemaal niet noodig om animo in het gezelschap te brengen. De glazen met het schuimende oude bier brachten er de stemming wel spoedig in. Op de tafels stonden kistjes met sigaren voor het grijpen en weldra hing er pen zoo d kke rookwolk in de kamer, dat de raam naar de beugelbaan geopend moest worden. iets te voorschijn te tooveren metal den glans van het nieuwe en aan lokkelijke. Eenerzijds zullen we dus onder de melkdranken voor zomergebruik er enkele aantreffen, die een goed figuur zullen maken en het „koud buffet», dat we voor onze gasten in orde maken, mengseltjes die een familie trek vertoonen met de producten van het gebied der lunchrooms en der „soda-fountains»; anderzijds zullen we verschillende van de meer een voudige melkdranken met succes kunnen gebruiken, als het in de be doeling ligt om partij te trekken van de groote voedingswaarde van melk, zonder dat de betrokken persoon zich gaat beklagen over het verve lende en het eentonige van zijn „melkkuur». Van beide soorten wil ik hier eeni ge voorbeelden bespreken en mag ik dan een voorspelling doen Als u begonnen bent met het in voeren van de hierbedoelde nieuwig heid] es, dan zal daarop vast en zeker volgen, dat u zelf aan het uitvinden gaat en dat u ongemerkt brouw- seltjes gaat ontwerpen, die de vak man zou doopen met den naam „spe cialité de la maison». Uw reputatie als gastvrouw en als huismoeder moet daarbij winnen! VENRAY, 17 Aug. 1935 P.D.V. »De Eendracht." Uitslag wedvlucht Namèche 135.18 Los 8.30 Z.W. le duif 10.16.18. Laatste 10.27.3. Snelh. 1273.6 M. le P. Stagbosch 2e, 10e, 16e J. Strgbosch 3e en 9e Tonen-Strijboseh 4e en 5e Gebr. Spee 6e, 11e, 12e, 14e, 17e, 18e L. Coopmans 7e H. Janssen 8e en 13e J. Boom 19e en overduif J. Dinjens Bekerwedstrijden te Tienray. De uitslag der gehouden voetbal wedstrijden op Zondag 11 Augustus voor den zilveren Tienray Wissel beker luiden Eerste wedstrijd: De Valk Venray Wilhelmina Swolgen 30 Tweede wedstrijd; Concordia Horst Concordia Meerlo 20 Derde wedstrijd Verliezerswedstrijd Concordia Meerlo Wilhelmina Swolgen 22 Penalty-trappen wint Meeerlo. Me daille. Vierde wedstrgd; Concordia Horst de Valk Venray 11 Penalty trappen wint Concordia, Horst. Zoodat Concordia Horst voor 1935 '36 winnaar van den beker is. De wedstrijden hadden een zeer sportief verloop. Groot Ruiterfeest. Op Zondag 1 September a.s- zal de Landelijke Rijvereeniging „St. -Gre- gorius» te Horst-Meterik een groot ruiterfeest organiseeren op het ter rein nabg den Molen. Medewerking verleenen diverse clubs, terwgl een en ander zal worden opgeluisterd door de Fanfare „Concordia» alhier. Jongeman te Well verdronken. Toen Zondagavond na afloop der watersportfeesten te Well de drie gebroeders Fleuren en de ongeveer 20-jarige H. Camps, allen uit Weller- looi, zich per roeiboot huiswaarts wilden begeven en teneinde vlugger thuis te zijn zich a§.n een juist pas- seerende sleep wilden vastgrijpen, is de roeiboot omgeslagen waardoor de vier inzitenden te water geraakten. De drie gebr. Fleuren wisten zich aan de omgeslagen boot vast te klam pen en zich zoodoende boven water te houden, totdat hulp kwam op dagen. Het lijk van C. werd Maandag avond opgehaald op dezelfde plek waar C te water geraakte. Ernstige steekpartij. Zondagavond tegen sluitingsuur ontstond tosschen eenige bezoekers Middelerwijl was ook de harmo nie komen aantrekken door de dorp straat, om tenslotte voor de herberg stil te houden, waar een paar mooie muziekstukken uitgevoerd werden, Driekusoome had die ovatie niet durven verwachten en was er be paald door aangedaan. Met hartelijke eenvoudige woorden bedankte hij de muzikanten voor de hem bewezen hulde, hen vervolgens noodigende in de herberg, waar zij op de beugel baan plaats namen en onder het drinken van ontelbare potjes bier het feest met hun vrolijke wijzen opluisterden. Ondertussphen was de zeer groote huiskamer bij de Verplaggens even eens volgeloopen; maar daqr was niets als vrouwvolk; zelfs Bertus, de kraamheer, was niet tegenwoordig bij dit eerste gedeelte van het pro gramma van de kieodjesvesiet, dat trouwens feitelijk meer als bet offl cieuze te beschouwen was. Bij het later volgende offlcieele gedeelte zou hij echter wel zorgen present te zijn. Voorloopig hield hij zich maar bij het oud bier. 't Was een keurig stel vrouwelijke dorpsautoriteiten, dat aan de groote tafel plaats gevonden had. Daar zaten de groote toerenmutsen met de tuinen van bloemen, behan gen met breede zijden linten, vol echte Brabantsche kant. Hier en daar zat er ook een eenvoudige gazen en ook zelfs een oude neteldoeksche muts zonder bloemversiering tusschen, terwijl een paar van de minder met aardsche goederen en kanten mutsen bedeelde vrouwkes daarom niet in den ho?k mo<»sten staan of de laat ste plaat-. aan a g :z-t waren. Slot vjl^t. van café H. aan de Venlosche weg om een nietigheid een hevige twist, waarbij een zekere J. met zijn meisje beiden uit Voor-Amerika, een vijftal diepe messeken opliepen. De daders de Gebr. D., eveneens uit Voor-Amerika, werden door de marechaussee uit hun bed gelicht. Jacht op smokkelauto's. Zondagmorgen half een ontmoette de per motor surveilleerende politie op den Sittarderweg te Heerlen een tweetal auto's, waarvan de eerste op het sein van de agenten stopte, maar de tweede haastig wegreed. Oogenblikkelijk werd de achter volging ingezet, waarbij ,de politie ook eenige schoten loste. Vlak bij de mijn „Oranje Nassau IV" reed de bestuurder zijn wagen tegen 'n helling langs den weg op, sprong uit den wagen en verdween in de nabijgelegen bosschen, waar hij wist te ontkomen. De auto, die niet op de rem gezet was, reed terug van de helling en veroorzaakte nog bijna een ongeluk met een op den weg rijdenden motor. Niet minder dan 200 K.G. margarine en 300 K.G. suiker werden in beslag genomen. De auto was van Nederlandsche nationaliteit maar droeg een valsch nummer. Eerste H. Mis op 64-jarigen leeftijd. Zondag j.L droeg de Zeereerw. pater Jos. Reintjes op 64-jarigen leeftijd in de parochiekerk te Houthem zijn eerste H. Mis op. VERDRONKEN. Zondagmorgen is de 18jarige N., uit Nijmegen, met een bootje de Waal opgegaan. Tegen den avond keerde hg niet terug. Bg onderzoek vond men de boot drijvende, de kleeren lagen in de boot. Maandag is zijn lijk opgehaald. Naar een goede Najaarsbeurs. Ondanks den druk der tijden loopt het goed met de inschrijvingen voor de Najaarsbeurs, die van 3 tot 12 September te Utrecht zal gehouden worden. Nog eenige inschrijvingen moeten binnenkomen en dan meldt de Jaar beurskrant: „Uitverkocht huis". Be halve dat nieuwe binnenlandsche in- schryvingen zijn binnengekomen, is het verblijdend, dat er ook van de zijde van het buitenland veel be langstelling wordt getoond. Zoo komt er, thans voor 't eerst, een offlcieele Oostenrijksche sectie, die als specialiteit kunstnijverheid brengen zal. Het ziet er naar uit, dat de Na jaarsbeurs 1935 eeD goede beurs zal worden. Want reeds nu benadert het aantal inschrijvingen zeer sterk het aantal van de vorige najaarsbeurs. En men verwacht nog meer deel nemers in de weinige weken, die ons scheiden van de Utrechtsche Beurs. Ongunstige augurkencampagne. De augurkencampagne aan de veiling te Ter Aar is ook dit jaar weer bgzonder slecht. Schier dagelgks gaan groote hoe veelheden augurken voor vernieti ging weg, terwijl slechts een enkele maal betrekkelgk onbelangrgke par tgen naar Duitschland worden ver kocht. Het merkwaardige is, dat er voor dit product in Duitschland voldoende kooplust bestaat en dat de impor teurs aldaar het gekochte ook wel zouden willen betalen, maar de clearing vormt hier het struikelblok met als gevolg een totale ontwrich ting van de markt van dit, in Duitschland steeds zeer gewenschte tuinbouwproduct. EIERSCHAARSCHTE IN DUITSCHLAND. Nadat in den loop van de vorige week de aankoopprijzen voor Duit- sche eieren voor de derde maal ver hoogd zijn, schrijft de Reichsnaehr- stand over de eiervoorziening thans o.a. het volgende: Elk jaar treedt, zooals bekend, in den na-zomer in den leg van de kippen een vermindering in. Dat deze dit jaar in Duitschland vroeger intrad dan gewoonlijk, vindt zijn oorzaak in de eigenaardige weersgesteldheid van .dezen zomer. De tweede reden voor de in dit jaar vroeger dan anders merkbare schaarschte is te zoeken in den teruggeloopen import van eieren. In het eerste halfjaar 1933 importeerde Duitschland 731millioen stuks, in 1934 684 millioen en in 1935 slechts 511 millioen. De bekende deviezensituatie is hiervan de oorzaak. De derde en gewichtigste reden voor de oogenblikkelijk abnormaal hooge vraag is echter toe te schrij ven aan het feit, dat het totaal- verbruik van eieren in Duitschland aanzienlijk is gestegen. Reeds thaqs staat vast, dat in ènkêle deei$n van het land dit verbfuik' met 20 percent is toegenomen. Om de oogenblikkelijke schaarschte aan eieren te overwinnen, werden verschillende maatregelen getroffen. Ten eerste heeft de hoofdvereeniging voor eierverzorging op 29 Juli een verordening uitgevaardigd, over het verzenden van eieren. Alle zendingen eieren uitgezonderd een week- kwantum van 5000 stuks zijn onderworpen aan een vergunning. Bovendien heeft het rijksbureau, daar waar de deviezen en handels politieke situatie het mogelgk maakt, reeds voorbestellingen gedaan op latere buitenlandsche contingenten. Ook hierbij kunnen zooals vanzelf spreekt niet alle wenschen vervuld worden, want daarvoor is de leverings- mogelgkheid der in aanmerking komende staten te gering. Ten slotte werd een verdere maat regel genomen. Overal, waar de garantie bestaat, dat de koelhuis eieren direct verbruikt zullen wor den en geen gevaar is dat zg door het weer te lgden zullen hebben, worden koelhuiseieren in den handel gebracht. Met dezeldc Dezer dagen geëxcuteerd te Ipoe hij wegens roofnoor veroordeeld. Het mü in November j.i t< reeds eerder met Ier raking was gewees;, n rade iemand op eer vermoord en berojfd PRIJSSTIJGING [N Ernstige nuei Ondanks de kiacl len der autoritetei pende onkosten vin 1 omlaag te drukkea, hooge prijzen vmr vooral voor vleesth, i heid onder de huiivr De offlcieele tgf< toonen, dat de lost onderhoud slecht» gestegen tegen wri< zijn niet vollttfg? enkele artikelen sle stegen; de brood)rij stabiel gebleven en tessen zijn nauveli maar dit is niet in de prijsstgging ran delen, die den gr end: de provisiekast »an gezin. Bg een rondgang 1 heeft Reuter's co: volgende prijsstijging king met verleden menaardappelei tot 50 pet., eieren 20 tot 60 pet. en erg schaarsch. Duitschers eten ree de schaarschte ii c wordt gevoeld. Virl in Duitschland trg verleden jaar neg tegen 4549 Mtrk kostte met Kentir 100 Mark. Als reden voor oen prijs wordt ge-^p^ opgegeven: Verleren boeren geen voeise en werd op groo.e Voor het vleescl gebied en een loe\ blikken gedaan. Di' tekort aan vee, ofsc voer is. Er mag m vleesch worden ing het tekort aan kui luta. De nazi-autoriteit moeilgken strijd om laag te houden. Sis rekenen, worden gea winkels gesloten. De dén verkoop aan t< het vleesch, dat blikken is gedaan. 1 tricten mogen de middags 2 uur geer meer verkoopen, al blik. Het gevolg is, c slagers hun zaken l De prijs van suik leden jaar bijna groenten en aardapt schaarscher gevf^R ten het dubbele vai uien en sinaasappel rende bepaalden tij baar. De eenige uitzi vormt kool, welke terug geloopen. Wanneer men b< werkman in Duitse! 120 Mark per maar is het begrijpelijk, prijsstijgingen van van vitale beteekeni de straffen, die ges uitoefenen van criti ing, kan men thans, arbeidersklasse, vj hooren. Eenige groothau slechts drie dagen slechts de helft ya-U wordt gebruikt, we, aanvoer van goede ders van het rég voedselonlusten in winter. Dit is waar voorgesteld. -y- Marktber VENLO. Op de C eeniging van Maand voer 1.810.000 eieren. Kipeieren van f 2. Eendeieren van f ROERMOND. Op vereeniging van aanvoer 4.000.000 ei« Kipeieren van f 2. Eendeieren van f VENRAY Woensdag Steunt de ft caanscne ABONNEERT St. Antonlus-1 10 cent pei HANDEL aan scherp concurc» Aan buis bezorgd ei hoeveelheden op pak Overloonscl

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6