Gemengde Berichten. Provinciaal Nieuws Zaterdag 13 Juli 1935, No. Loonbijslag in den Landbouw. De Minister van Sociale Zaken heeft thans besloten ook voor de gemeenten in de provincies Noord- Brabant en Limburg, nadat hem door de werkgevers- en werknemers organisaties unaniem geadviseerd was hiertoe over te gaan, de regeling, welke beoogt met bijslag van Over heidswege het opnemen van arbeiders in het landbouwbedrijf mogelijk te maken, te doen gelden, De regeling, welke voor genoemde provincies is getroffen, komt overeen met die, welke geldt in de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland en Utrecht. DE K XVIII IN N.-INDIE. Aneta vernam uit Banjoewangi de eerste indrukken van de reis van Mr. Ms. onderzeeër K XVIII, welke uniek en schitterend genoemd wordt. In totaal werden afgelegd 22.600 mijlen. De K XVIII dook in totaal 230 keer, zoodat de boot elf etmalen onder water is geweest. De geheele bemanning is gezondéén onderging een lichte operatie in Buenos Airos en één te Kaapstad. In het reisverhaal wordt herhaal delijk gememoreerd de groote harte lijkheid welke van de zijde van landgenooten werd ondervonden op Madeira, te Rio de Janeiro, Buenos Aires en Kaapstad. Incidenten deden zich voornamelijk voor tijdens den oversteek van Buenos Aires naar Kaapstad, welke oversteek 25 dagen duurde, toen de eerste groote storm werd ontmoet, met zware zeeën die voortdurend over de geheele boot en brug sloegen, welke geheel onder water verdwenen, zoodat alleen de wacht aan het dek bleef. Ook tijdens den oversteek van Mauritius naar Fremantie werd veel ruw weer ontmoet, o.a. een ernstige stormnacht waarbij de K XVIII een maal zoodanig slagzij bekwam door een onverwachte zee, dat alle slapers aan bakboord uit de kooien werden gesmeten. Een warboel ontstond van tafels, bedden, menschen, schrijf machines en beddegoed, alles door en over elkaar. Het is wonderbaarlijk dat er geen ongelukken gebeurden op dezen ruim 3500 mijlen grooten oversteek, die 20 dagen duurde. Het reisverhaal gewaagt voorts van den merkwaardigen opwinden den „Snip"-nacht, waarin de „Snip" vlak over de K XVHI vloog, doch in wolken gehuld bleef. De radio- peilingen die de „Snip" noodig had, slaagden volkomen. Prof. Vening Meinesz deed belang rijke waarnemingen tijdens deze reis. Hij loodde de diepste plek in den Atlantischen Oceaan, nl. 7600 meter tusschen Dakar en Pernambuco. Ontzettend motorongeluk. Zondagavond heeft op den weg GemertOploo een vreeselijk onge luk plaats gehad. De 27-jarige G. v. C. uit Rijkevoort reed met zgn motor, waarop als duorijder zekere v. d. B. uit St. Anthonis, in volle vaart tegen een langs den weg staanden teerwagen. In jammerlijken toestand werden beide motorrijders opgenomen en naar het Ziekenhuis te Boxmeer vervoerd, alwaar v. C. enkele uren na aankomst overleed. De toestand van den duorijder is dermate dat hem de laatste H. Sa cramenten zgn toegediend. Brand op de Brusselsche Wereldtentoonstelling. In het Lunapark van de Brussel sche Wereldtentoonstelling is Woens dagnacht brand uitgebroken. De brand ontstond in het atelier van een Nederlandschen fotograaf, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het Planetarium. Ondanks het feit, dat de brand weer onmiddellijk ingreep, kon zij niet verhinderen dat er 22 stalletjes kramen, alsmede een groot restaurant, t-ezamen beslaande een totale oppervlakte van 600 M2, in vlammen opgingen. Gelukkig was het volkomen wind stil, anders ware een catastrofe onvermijdelijk geweest, omdat het vuur dan bijna zeker de belendende paviljoens zou hebben aangetast. De schade wordt op 1 a l1/, mil- lioen francs geschat. Echtscheiding te Moskou ontstellend. Volgens een bericht uit Moskou aan de Daily Telegraph wekt het euvel der echtscheiding bij de auto riteiten ernstige bezorgdheid en wordt verwacht, dat binnenkort maatregelen zullen worden genomen om de bestaande groote vrijheid in dit opzicht aan banden te leggen. De Iswestia, het regeeringsorgaan, zegt daaromtrent dat „het hoogtijd" is de luchthartigheid in familiezaken tot misdaad te verklaren en ontrouw een vergrijp tegen de moraal van het sovjet-regiem. In Moskou werd het vorig jaar êên nieuw huwelijk ingeschreven op iedere tachtig inwoners, doch ook één echtscheiding geregistreerd op ongeveer iedere tweehonderd inwo ners. In de vijf eerste maanden van 1935 bedroeg het aantal echtschei dingen 38.3 procent van de nieuw geregistreerde huwelijken. In Mei liep dit percentage met 2040 echt scheidingen op tot 44.3 procent. De Iswestia constateert dat alle volwassenen te Moskou gemiddeld 1.3 keer gehuwd zijn geweest. Er zijn veel meer echtscheidingen van personen van middelbaren leeftijd dan van jonge menschen. Het ergste probleem betreft de kinderen. Bijna twee-derde van de gescheiden paren te Moskou heeft kinderen, doch slechts tien procent treft schikkingen voor hun onder houd. De. sovjet-rechtbanken beste den veel t\jd aan het opsporen van weggeloopen vaders, die intusschen nieuwe gezinnen in andere steden hebben gesticht. WEET GE.... dat ge bij een verstopte neus de benauwdheid kunt wegnemen door neus en voorhoofd met sla-olie of vet in te smeren. dat ge vlekken uit fluweel kunt verwijderen met petroleumgebruik een zacht lapje en wrijf zacht met den draad mee, daarna opstrijken aan den onderkant met een vochtige doek op het ijzer, een tweede persoon laten vasthouden en ondertusschen met den draad mee opborstelen. Zijden zakdoeken, linten enz. moeten gewasschen worden in water met zout, en gestreken worden, terwijl ze nog nat zijn. Voor de Huisvrouw. Onze ruiten worden mooi glimmend, als wij ze, na ze met zeemenlap goed gedroogd te hebben, met een prop krantenpapier nawrijven. Inktvlekken in tafelkleeden of karpetten, kunnen wij het beste weg- krijgen met melk. Giet direct wat melk op de vlek, de inkt komt op de melk drijven, wij scheppen die dan met een lepeltje af, doen er weer nieuwe melk op, tot er geen inkt meer opkomt. Met een spons met wat lauw water de vlek na- wrijven. Ingelegde eieren zijn heel goed te koken (zonder dat zij breken) door ze met koud water op te zetten en iets minder lang te koken dan 4 of 5 minuten. y ft A A G T DE TARII f RUWILLI6E OuDERD0MS\#ERZEKERIH6 Een volk van slappelingen? Geen groote en grootsche werken Wij wezen er al eens meer op, van welk een totale miskenning blijk wordt gegeven, wanneer men vooral van N.S.B.-zijde ons Ned. volk voorstelt als een stelletje slappelin gen, moedeloos en machteloos, tot geen groote dingen in staat. En dan wijst men op de groote werken in Italië en Duitschland, als hadden wij daaraan een voorbeeld te nemen. Neen, wanneer we de cijfers bezien, dan slaan wij als klein landje wer kelijk een groot figuur op dit terrein. Men overwege maar eens In de laatste jaren is 109 millioen gulden uitgegeven voorde uitvoering van het Rijkswegenplan, 19 millioen voor de overbrugging van de groote rivieren, 18 millioen voor het Twente- Rijn-kanaal. En nog steeds worden nieuwe millioenen voor deze werken beschikbaar gesteld. Naast hetgeen het Rijk doet, staan dan ook nog de provincies. In het tijdschrift „Anti Rev. Staatkunde" heeft de heer P. A. Colijn daaromtrent enkele ge gevens vermeld. De provinciale wegenplannen zijn b.v. globaal ge raamd op 192 millioen gulden, waar van reeds een bedrag van circa 97 millioen werd verwerkt. Waai'lijk, voor openbare werken behoeft men niet alleen naar het fascistische Italië, het nationaal socialistische Duitschland of'het roode Noorden te kijken, zooals zij, die onze Nederlandsche regeering ver wijten, dat zij niets of vrijwel niets doet, en haar kracht alleen zoekt in loonsverlaging en aanpassing, zoo gaarne doen. Naar verhouding doen wij in menig opzicht meer dan anderen, En wanneer men meer cijfers wil (over de financieel economische ge rechtvaardigheid, daarvan spreken wij hier nu niet), moeten wij dan ook niet herinneren aan de 234 millioen gulden die reeds voor de afsluiting van de Zuiderzee en de inpoldering van de Wieringermeer werden uitgegeven Inderdaad, een respectabel lijstje, waar we mee voor den dag kunnen komen. En in 't licht waarvan het een schande is voor een Nederlan der, om in dezen alleen oog te heb ben voor de buitenlandsche presta ties op dit gebied. VENRAY, 13 Juli 1935 Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne ver gadering van 13 Juni 1935 is vast gesteld de volgende verordening VERORDENING BETREEFENDE WINKELSLUITING. Zijnde deze verordening bg Konink lijk Besluit van 1 Juli 1935, Nr. 22 goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 11 Juli 1935. Burgemeester en Wethouders vnd- O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Aanbesteding Brandstoffen. De gemeente Venray zal publiek aanbesteden de levering van 20.000 K.g. antraciet nootjes I, afmeting 50/80, der mijn Wilhelmina, Oranje Nassau II of Dominiale mijn, franco plaatsen van bestemming. Omstreeks 6000 K.g. moet geleverd worden aan kantoor Arbeidsbeurs, 6000 K.g. aan kantoor Waterschap en 8000 K.g. „Onder den Boog" Groote Markt. Voor het binnendoen zorgt de gemeente zelf. De aanbiedingen moeten uiterlijk Vrijdag 19 Juli a.s. om elf uur voor middag in gesloten enveloppe ten Gemeentehuize zijn ingeleverd. Op 19 Juli des voormiddags elf uur worden de enveloppen in de vergadering van het College van Burgemeester ën Wethouders ge opend. De levering kan terstond geschie den en moet uiterlijk in de maand Augustus plaats hebben. Venray, 8 Juli 1935. Burgemeester en Wethouders vnd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. HORST. Naar men mededeelt, zullen een tiental waardevolle stam boek-koeien uit Horst deelnemen aan de groote veetentoonstelling, welke te Utrecht zal gehouden worden. Verschillende van deze beesten, die in verschillende categorieën zijn ondergebracht, werden reeds meer malen bekroond op de gehouden fokdagen, enz. HORST. Dinsdagnacht rond half twee passeerde alhier een grootè transportauto uit Roermond, waarop zes paarden, bestemd om aan het station te Oostrum te worden inge laden met bestemming "voor Frank rijk. Ter plaatse, op de Veemarkt alhier, zakte een der paarden met de pooten door de vloer van den wagen, het welk een heele consternatie veroor zaakte, zoodat al gauw1 genoeg hier en daar nieuwsgierigen kwamen op dagen om getuige te zijn van het nachtelijk avontuur.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6