Ons weekpraatje. Adverientiën I Zijn eerste I betrekking Nadat allerlei pogingen waren aangewend om het paard uit zijn benarde positie te ontzetten en dit alles niet mocht baten, werd te Roermond een takel gehaald en zoo was men omstreeks half vijf met het optakelen van het paard klaar en kon de wagen naar Venray ver trekken. Tot ontvanger der Registratie en Domeinen te Horst werd benoemd de heer H. A. Drielsma, surnumerair der Registratie en Domeinen ten kantore Nijmegen. MEERLO. Woensdagnacht is de slagerij van P. Raaymakers alhier tot de grond toe afgebrand. Vermoedelijke oorzaak is hooibroei. De bewoners waren afwezig. Door de snelle hulpverleening der brand weer van Meerlo, kon het tegenover liggend perceel Vostermans, waar van het dak reeds brandde, gespaard blijven. Verzekering dekt de schade. De aangebouwde slagerij kon ook gespaard blijven. Het jubileum van Peter. Het scheiden van de pu blieke markt valt velen zwaar 1 Met September a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat Peter zijn intrede deed in de Raad 1 Neen, u kent hem niet, waar de lezer, want mijn Peter be hoort geenszins tot het bestuur dezer gemeente. Maar dat doet er ook niet toe Ik ken Peter, nu al jaren lang, en ik weet, dat hij, eenvoudige boer, al dien tijd volstrekt geen sinecure maakte van zijn ambt; hij was veertig lange jaren raads lid met hart en ziel. Hij kende elk paadje en weg getje in de uitgestrekte gemeen te en wist, wie de onderhouds plichtigen ervan waren. Hij kende de oppervlakte van elke boerderij kortom; hij was een levend en loopend ka daster. Het Dagelijksch Bestuur der gemeente profiteerde vaak van deze speciale Petersche wetenschap. In de openbare raadszittingen sprak hij weinig in de laatste jaren; die zittingen waren hem te zeer verpolitiekt. En po litiek was altijd glad ijs voor Peter. Onlangs hoorden we hem zijn „stem" nog eens „motiveeren". As Peter bin ik er tege, zei hij, mer as raodslid bin ik er vur. Nou, en toen was er al een principeling in den raad, die meesmuilend opmerkte, dat zulks geklets was, waar je niks aan had. Met September zal Peter niet weerkeeren. Vier jaren geleden al had de kiesvereeniging hem los willen laten, want de jongeren meen den, dat er flinker kerels in den raad moesten zitten, die van zich af durfden bijten, kerels met haar op d'r tanden. Mannen, die met d'r vuisten op tafei durven slaan om B. en W. duidelijk te maken, dat die „'t geld maar moeten halen waar 't zit" en dat 'i niet aangaat om de werkloozen te laten „kre- peeren", terwijl enz. enz. Maar de meesten voitden 't toen nog wat zielig om Peter, die 't zoo liet blijken, dat ie nog erg graag in den Raad wou blijven, nu op z'n ouden dag dit affront aan te doen. Dat was ook niet noodig, want de oude baas zou het wel niet lang meer maken, meende men. Dezen keer heeft Peter het er niet meer. op gewaagd; met 40 jaren sloot hij eigener beweging zijn staat van dienst af. Maar als straks de laatste zit ting van den ouden raad zal zijn gehouden en de voorzitter een vriendelijk woord zal hebben gezegd tot hen, die in Septem ber niet weerkeeren, dan zal er ik weet het zeker iets in Peter's oogen branden. Hij zal wat moeilijk slikken, als hij dan de treden van het gemeentehuis afdaalt; thuis gekomen zal hij zich voor het eerst echt oud en nutteloos ge voelen In bijna eiken gemeenteraad zitten een of meer van zulke Peters, die in September niet wederkeeren. Twintig, dertig jaar geleden hebben de kiezers zich de beenen uit de sloffen geloopen, om deze afgevaardigden, de „mannen" van hun tijd, in het bestuurs college te krijgen, waar ze ook gedaan hebben, wat van hen verwacht werd. In het begin dikwijls contre- coeur, met tegenzin. Maar langzamerhand hebben deze lieden hun ambt en taak lief gekregen, ook doordat ze meermalen het een of ander wisten te bewerken, hetwelk ze als goed voor de gemeenschap beschouwden. Taak en plicht werden deze menschen een levensvulling en -behoefte. Maar de kiezers, die hen vroe ger op den raadszetel hebben neergezet, hadden weer andere mannen ontdekt en naar voren geschoven, mannen, die aan de nieuwste verlangens der onge durige massa „aanpasten". En omdat de vroegere vertróuw- den des volks maar niet direct wilden plaats maken voor de nieuwe pretendenten, daarom werden de zittende leden „am bitieus" geheeten, menschen, die aan hun raadszetel „kleven" 1 De oude garde, welke straks, al of niet gedwongen uit den raad uittreedt, ontvangt als regel generlei dank van 't volk, door welks wil en stem ze op het gestoelte der eere, welker zitting soms met doorns en netels bleek gevuld, is gebracht. Het heengaan geschiedt schier onopgemerkt, maar den schei denden doet het vertrek zeer. Het heengaan uit een vrien denkring, het loslaten van een jarenlang vervulde taak, al was die ook moeilijk en dikwijls on dankbaar, zulks breekt vaak de banden, welke ziel en hart sa menbonden. Als de scheidende vroeden straks na de laatste zitting de treden van het raadhuis afdalen, zullen ze in gedachten den arm heffen en verzuchten Popule, morituri te salutant O, kiezersvolk, dat me eens deze treden opvoerde, nu ik heenga, omdat de dood me zoetjesaan wacht; ik groet u Niemand zal die woorden hooren of deze gedachten raden, Hoogstens zal één van de mas sa toevallig det heengaan zien en als-ie daarbij wat denkt of zegt, zal 't misschien zijn; St.... Crisis-organisaties waarop te bezuinigen is. Een centrale»directeur die het al te bont maakte. Tot de taak der Alg. Rekenkamer behoort o.m. de controle op crisis organisaties. Blijkens het verslag der Kamer over 1934 heeft de uitge oefende controle over het algemeen goede resultaten opgeleverd. Het totaal der sommen, terugge vorderd wegens fouten in bereke ningen. bedroeg slechts een paar duizend gulden, doch de bezuiniging van doorloopenden aard, waartoe diverse wenken der Kamer aanleiding gaven, zgn van veel grooter be- teekenis. Een betrouwbare schatting van het totaal dezer besparingen is niet mogelijk, wel - worden eenige cyfers genoemd. In de laatste maanden van 1934 nam de Crisis.accountantsdienst in opdracht van het College van Regeeringscommissarissen een onderzoek ter hand, met het doel, gelijkheid te verkrijgen in de nor men van belooning voor personeel in den buitendienst der Provinciale Landbouw-crisisorganisaties, alsmee in de vergoedingen uit te keerenaan leden en secretarissen van districts, besturen. Dit geschiedde in overleg en met samenwerking van een ambtenaar der Kamer. Volgens een rapport, waarvan de Kamer kennis nam, zouden de voor stellen, uit dit onderzoek voort, vloeiend, een bezuiniging kunnen be- teekenen van f 225.000. De vaststelling van de dienstvoor- waarden voor het personeel der crisis-instellingen is in een verge vorderd stadium van voorbereiding. Zeer binnenkort zal de definitieve vaststelling plaats hebben. Reis- en verblijfkosten. Rechtstreeksche onregelmatigheden in reisdeclaraties bij crisisinstellingen kwamen voor, hoezeer niet in sterke mate. Verscherpt toezicht werd ook toegezegd. Tengevolge van bemoeiingen der Kamer zal bij deze instellingen voortaan ten aanzien van vergoedin gen voor reis- en verblijfkosten van personeel der crisis-instellingen voortaan meer gehandeld worden overeenkomstig hetgeen gebruikelijk is in den gewonen rijksdienst. Het is zeker, dat de besparing dan vele duizende guldens bedragen zal. Alleen reeds doordat bij een der organisaties de rijwielvergoeding voor controleurs voortaan zal worden beperkt tot een maximum van f 150 per jaar, zal naar schatting f 75000 per jaar besparing worden verkre gen. Een dubbel salaris. Het onderzoek, dat de Kamer in stelde bij een der oudere z.g. cen trales, vestigde bij haar den indruk, dat de directeur der instelling te kort schoot in het betrachten van zuinigheid in zijn beheer, zoowel in het algemeen als wat de uitgaven betreft, waarbij zijn persoon was betrokken. Hij genoot als directeur een salaris van f 4000.doch daaraan werd toegevoegd een tractement van f 5000.als hoofdcontroleur. Daarenboven bracht hij f 9.60 per etmaal in rekening zonder daartoe gemachtigd te zijn voor verblijf in de plaats waar de centrale was gevestigd (zijn woonplaats was elders). Ook de kosten van een spoorweg, abonnement le klasse, dat blijkbaar uitsluitend diende voor heen en weer reizen tusschen woon- en stand plaats, waren ten laste van de in stelling gebracht, evenals de baga geverzekering. De vergoedingen voor eenige dienstreizen naar andere plaatsen in Nederland en naar het buitenland waren buitengewoon hoog berekend, terwijl bijna alle kostennota's waren verhoogd met posten voor represen tatiekosten, taxi's en sigaren (over een tijdvak van ruim 4 maanden beliepen deze extra verhoogingen bijna f 200. Districts-Arbeidsbeurs Kantoor: Marktstraat 10. GEVRAAGD 1 flinke dienstbode voor Venray 1 bakkersleerling voor Venray 1 dienstbode voor Boxtel 1 dienstbode voor dadelijk 1 bekwaam smidsknecht 1 dienstmeisje voor Lottum 1 boerenknecht voor Oirlo binders en bindsters machine-bankwerker voor Heerlen 1 boerenknecht voor Holthees 1 boerenknecht voor Venray BIEDEN ZICH AAN dienstmeisjes 1622 jaar Voor de tewerkgestelden bij de werkverschaffing: De kaarten zullen afgestempeld worden Woensdagavond a.s. van half 8 tot half 9. Groote sorteering bij: FIRMA v. d. MUNCKHOF Groote Straat, Venray GEBRUIKT STEEDS.,SWAN" INKT

Peel en Maas | 1935 | | pagina 5